GLASS & CERAMICS / Ceramics / Bowls 15989391
nr 1598 9391
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
+ dish, 3 pcs, Gunnar Nylund Rörstrand, 'Aro'. Samt Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Gustavsberg, Sweden, sigernad med studiohanden, faience, samt grönglasererat stengods jubileumsgåva för Sentab 1963. Diameter: : 8, 5 - 16 cm, damaged, samtliga med nagg.
BOWLS, + fat, 3 delar, Gunnar Nylund Rörstrand, "Aro". Samt Gustavsberg. Signerade, signernad med studiohanden, fajans, samt grönglasererat stengods jubileumsgåva för Sentab 1963. Diameter: : 8,5 - 16 cm
Condition: skadad, samtliga med nagg
Stig Lindberg, born 1916, dead 1982, Swedish designer and artist.
600
SEK 250
Monday February 19 2024
at 20:03:29
200 kr
200 kr
200 kr (Robot)
Stig Lindberg
Read more about Stig Lindberg