GLAS OCH KERAMIK / Konstglas / Skål 5064023
*
nr 506 4023
Skål
Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland, Iitala, Finland 1958, signerad, höjd 7, 5 cm
Utrop:
300 kr
Såld:
550 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 januari 2008
kl 16:38:42
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
22/1 09:34:32
1
400 kr
27/1 22:11:07
2
Vinnande bud
28/1 16:22:38
3
500 kr
- Specialauktion
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa europeisk finland glaskonst iitala konstglas norden nordeuropa nordisk skål tapio wirkkala
-
8212 Bålskål
+ koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:33
-
8256 Insatsskålar
glas, 3 st. Längd: 33 cm, diameter: 31-32 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:59
-
8246 Skål
på fot + fat, Porsöin, 1800-tal. Längd: 26 cm, dia..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:58
-
8232 Skål
på fot. Diameter: 25 cm, höjd: 31 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:52
-
8001 Skål
Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Cha..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:09
-
8041 Skål på fot
Eva Englund (1937-1998), Sverige. Maja, Orrefors, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:02
*
Skål
nr 506 4023
Skål
Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland, Iitala, Finland 1958, signerad, höjd 7, 5 cm
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Såld: | 550 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 28 januari 2008 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 22/1 09:34:32 | 1 | 400 kr |
| 27/1 22:11:07 | 2 | Vinnande bud |
| 28/1 16:22:38 | 3 | 500 kr |
- Specialauktion
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa europeisk finland glaskonst iitala konstglas norden nordeuropa nordisk skål tapio wirkkala
-
8212 Bålskål
+ koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:33 -
8256 Insatsskålar
glas, 3 st. Längd: 33 cm, diameter: 31-32 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:59 -
8246 Skål
på fot + fat, Porsöin, 1800-tal. Längd: 26 cm, dia..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:58
-
8232 Skål
på fot. Diameter: 25 cm, höjd: 31 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:52 -
8001 Skål
Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Cha..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:09 -
8041 Skål på fot
Eva Englund (1937-1998), Sverige. Maja, Orrefors, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:02




