bakg

  MÖBLER / Bord / Piedestal 13174037



*

nr 1317 4037


Piedestal

Med ytterfoder, majolika, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 94+ 30


Konditionsrapport: nagg

Utrop:

4.000 kr

Såld:

3.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 mars 2020
kl 20:35:25


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
23/3 16:53:12 1      Vinnande bud



  • Klassiska
  • 30 mar

Klassiska

På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...

Läs mer om Klassiska
  • Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka blomkrukor bord majolika piedestal ytterfoder ytterkruka ytterkrukor
  • 9372 Piedestal
    keramik, Elefant. Höjd. Längd: 50 cm, höjd: 45 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 november kl 18:11




Ladda ner broschyr