KONST / Oljemålningar / Oljemålning 17493040
*
nr 1749 3040
Ã…se Christian Danell
(f. 1944), Sverige
Oljemålning, Monogramsignerad ÅC. Olja på duk, 15,5x18,5, yttermått inklusive ram: 20x24
Åse Christian Danell, Å.C. Danell,svensk bildkonstnär född 1944 i Stockholm.
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 8 december 2025
kl 18:23:19
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
8/12 09:18:27
1
700 kr
8/12 16:34:28
2
Vinnande bud
- Tema
8 dec
Kvinnliga Konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften av 1800- ...
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
- Konstnär/Designer
Ã…se Christian Danell
Åse Christian Danell, Å.C. Danell,svensk bildkonstnär född 1944 i Stockholm.
Läs mer om Ã…se Christian Danell
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: olja olja på duk oljemålning oljemålningar sverige åse christian danell
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:22
-
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:06
-
8105 Oljemålning
Ingrid Tollman. Signerad, daterad a tergo 2022. Ol..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:55
-
8059 Oljemålning
J W Wallander, 1845, Föreställande Daniel Sandell...//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:18
-
8047 Oljemålning
Maja Holtermann-Bergh (1899-1993), Sverige. Interi..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:45
*
Ã…se Christian Danell
Åse Christian Danell, Å.C. Danell,svensk bildkonstnär född 1944 i Stockholm.
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
Läs mer om Ã…se Christian Danell
nr 1749 3040
Ã…se Christian Danell
(f. 1944), Sverige
Oljemålning, Monogramsignerad ÅC. Olja på duk, 15,5x18,5, yttermått inklusive ram: 20x24
Åse Christian Danell, Å.C. Danell,svensk bildkonstnär född 1944 i Stockholm.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 1.000 kr |
| Såld: | 800 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 8 december 2025 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 8/12 09:18:27 | 1 | 700 kr |
| 8/12 16:34:28 | 2 | Vinnande bud |
- Tema
8 dec
Kvinnliga Konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften av 1800- ...
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
- Konstnär/Designer
Ã…se Christian Danell
Ã…se Christian Danell, Ã….C. Danell,svensk bildkonstnär född 1944 i Stockholm.Läs mer om Ã…se Christian Danell
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: olja olja på duk oljemålning oljemålningar sverige åse christian danell
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:20 -
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:22 -
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:06
-
8105 Oljemålning
Ingrid Tollman. Signerad, daterad a tergo 2022. Ol..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:55 -
8059 Oljemålning
J W Wallander, 1845, Föreställande Daniel Sandell...//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:18 -
8047 Oljemålning
Maja Holtermann-Bergh (1899-1993), Sverige. Interi..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:45



