Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Matservis 4482068



*

nr 448 2068


Matservis

Lenght: ()


Hertha Bengtson (1917-1993), Koka Blå, Rörstrand, porslin, 48 del, märkt under: 'KOKA Rörstrand SWEDEN EL-FAST 5'


Estimate:

3000

Sold:

SEK 3600

Auction date:

Monday January 29 2007
at 16:00:00


  • Bid history
Time Bidder Bid
28/1 13:56:54 1      3.500 kr
28/1 22:26:45 2      3.200 kr
28/1 22:27:18 2      3.400 kr
29/1 13:58:43 3      Vinnande bud



  • Thema-auction
  • Jan 29

50-tal

"Terma" och "Spisa Ribb" (1955



Read more about 50-tal
  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: hertha bengtson hertha bengtsson koka blå matservis mattallrik mattallrikar porslin rörstrand skandinavien sverige
  • 5451 DINNER SET
    55 del ca, Rörstrand, Sweden, roses, around year 1..//
    Present: SEK 450

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:42
  • 6440 DINNER SET
    Rosenthal, Germany, Else, 45 del ca, minor cracks.
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:13
  • 6707 DINNERWARE
    25 pieces, Iittala, Kaj Franck (1911-1989), Finlan..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:47
  • 6708 DINNERWARE
    36 pieces, Bing & Grøndahl, Denmark, "Elegance", 1..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:46
  • 6753 DINNERWARE
    37 delar Rörstrand, Ostindia, blå dekor på ljusblå..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:46
  • 6642 DINNERWARE
    39 pieces, Rörstrand Blå Bengali, flintware, 5 mat..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:59




Ladda ner broschyr