bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Matservis 13914092



*

nr 1391 4092


Matservis

40 delar, Vinranka blå, Gefle


Utrop:

2.000 kr

Såld:

2.800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 19 april 2021
kl 18:56:06


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
18/4 08:46:14 1      1.500 kr
19/4 14:58:23 2      1.600 kr
19/4 17:17:23 1      1.700 kr
19/4 17:58:59 3      2.200 kr
19/4 18:05:01 2      1.900 kr
19/4 18:05:01 3      2.000 kr (Budbetjänt)
19/4 18:17:30 2      2.200 kr
19/4 18:17:30 3      2.200 kr (Budbetjänt)
19/4 18:18:09 2      2.400 kr
19/4 18:47:33 4      2.600 kr
19/4 18:51:07 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle matservis mattallrik mattallrikar svensk keramik svenska keramiker vinranka blå
  • 8259 Matservisdelar
    18 delar, Tirschenreuth. Diameter: 17,5-26 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    17 maj kl 18:51
  • 8113 Matservisdelar
    33 delar, "Ranka, Allmoge & Leksand", Gustavsberg ..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    17 maj kl 20:35
  • 1008 Matservisdelar
    9 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, helblond. ..//
    Aktuellt bud: 2.600 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 maj kl 19:58
  • 2042 Matservisdelar
    ca 13 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. T..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    24 maj kl 18:28
  • 8110 Servisdelar
    ca 50 delar. Wedgwood, England. 1800-tal. Flintgod..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    17 maj kl 19:41




Ladda ner broschyr