bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 15122058



*

nr 1512 2058


Ljusstakar

ett par, silver, Carl Tengstedt Göteborg, 1851. Höjd: 15 cm, bruttovikt: 290g


Kondition: 1 st skev

Utrop:

700 kr

Såld:

1.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 19 december 2022
kl 19:32:03


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
13/12 11:01:02 1      300 kr
14/12 06:31:50 2      500 kr
17/12 01:55:01 3      400 kr
17/12 01:55:01 2      450 kr (Budbetjänt)
19/12 15:35:12 4      500 kr
19/12 15:35:12 2      500 kr (Budbetjänt)
19/12 19:08:05 4      600 kr
19/12 19:10:05 2      700 kr
19/12 19:24:32 5      1.100 kr
19/12 19:26:19 2      900 kr
19/12 19:26:19 5      1.000 kr (Budbetjänt)
19/12 19:26:40 2      1.100 kr
19/12 19:26:40 5      1.100 kr (Budbetjänt)
19/12 19:27:03 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake silver ädelmetall
  • 7160 Kandelabrar
    ett par, 1800-tal, med prismor. Höjd: 54 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    6 feb kl 20:27
  • 7089 Ljusstakar
    2 st, Arabia, bland annat "Valencia". Höjd: 8-20 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    6 feb kl 19:52
  • 7090 Ljusstakar
    Ett par, mässing, Dantorp, Danmark. Höjd: 14,5 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    6 feb kl 19:11




Ladda ner broschyr