bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Kryddset 14688506



*

nr 1468 8506


Stig Lindberg

(1916-1982), Sverige


Kryddset, 4 delar, keramik, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Längd: 17, höjd: 8 cm


Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982. Stig Lindberg var bland annat verksam som konstnärlig ledare på Gustavsberg 1949-1957 och 1972-1980.

Utrop:

800 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

tisdag 24 maj 2022
kl 20:40:27


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
20/5 23:08:06 1      300 kr
21/5 20:30:47 2      700 kr
24/5 19:58:34 1      600 kr
24/5 19:58:34 2      700 kr (Budbetjänt)
24/5 19:59:00 1      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Konstnär/Designer

Stig Lindberg

Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982. Stig Lindberg var bland annat verksam som konstnärlig ledare på Gustavsberg 1949-1957 och 1972-1980.

Läs mer om Stig Lindberg
  • Läs mer...
Gustavsbergs Studio
Wilhelm Kåge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustavsbergs studio keramik kryddset skandinavisk keramik stig lindberg svensk keramik sverige
  • 6481 Kaffegods
    12 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Prun..//
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    4 juli kl 19:50
  • 1015 Skål
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs S..//
    Aktuellt bud: 2.600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    4 juli kl 19:47
  • 5235 Vas
    Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, St..//
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    4 juli kl 19:16
  • 6207 Vas
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Reptil, Gustav..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    4 juli kl 18:09




Ladda ner broschyr