Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Coffee cups 6798015



*

nr 679 8015


COFFEE CUPS

6 parts, Rörstrand, Sweden, "Sommar",


6 st, Rörstrand, "Sommar"


Estimate:

300

Sold:

SEK 850

Auction date:

Monday January 31 2011
at 19:59:44


  • Bid history
Time Bidder Bid
25/1 21:07:13 1      450 kr
26/1 20:25:20 2      350 kr
30/1 22:07:09 3      550 kr
31/1 17:10:30 2      550 kr
31/1 17:10:46 2      650 kr
31/1 17:25:20 4      700 kr
31/1 19:28:49 5      800 kr
31/1 19:43:26 4      Vinnande bud



  • Thema-auction
  • Jan 31

50-tal

På Metropols 50-talsauktion samlar vi vackra och spännade former från 50-talet.



Read more about 50-tal
  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kaffegods kaffekopp kaffekoppar kaffeservis kaffeservisdelar rörstrand skandinavien sverige
  • 6787 DINNER SET
    Rörstrand, Sweden, Japonica, 33 pieces, length: 10..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:36
  • 7219 DINNER SET
    Rosenthal, Germany, 23 pieces,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:13
  • 7160 PLATES
    2 pcs, blåvitt kompani porslin. Diameter: 23-29,
    Present: SEK 700

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:12




Ladda ner broschyr