Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Smycken / Halband + ring 7821046



*

nr 782 1046


Halband + ring

60-tal, Silver & kristall


Utrop:

600 kr

Såld:

650 kr

Sista tid för bud online:

måndag 8 oktober 2012
kl 17:41:50


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/10 22:59:04 1      300 kr
4/10 22:31:16 2      450 kr
4/10 23:05:46 1      400 kr
6/10 17:34:55 3      550 kr
8/10 16:21:24 4      600 kr
8/10 17:36:50 5      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Halvkristall
Kristallglas är en kvalitetsbeteckning för konstglas och hushållsglas av hög kvalitet. Glaset är färglöst och har hög ljushet och briljans.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: halband ring silver & kristall smycken vintage
  • 7091 Armband
    18K guld, vitt, rött guld, tvinnat. Längd: 20 cm, ..//
    Aktuellt bud: 10.500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:38
  • 7172 Armband
    18k guld. Längd: 18 cm, vikt: 1,5g ca
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 18:17
  • 7107 Armband 18 k
    18k guld. X-länk. Längd: 20 cm. Vikt: 41,1
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:23
  • 7169 Brosch
    18k guld, med opal. Diameter: 3 cm. Vikt: 4,6g ca
    Aktuellt bud: 3.400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:34
  • 7165 Brosch
    18k guld, omarbetad. Längd: 3,5 cm, vikt: 1,9g brutto
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 18:24
  • 7171 Brosch
    Camé, 18k guld, 1954. Höjd: 5 cm, bruttovikt: 10g
    Aktuellt bud: 3.600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:38




Ladda ner broschyr