Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Fruit set 9579352



*

nr 957 9352


FRUIT SET

11 parts, Gefle, "Christina", wear.


11 del, Gefle, "Christina"


Condition: slitage

Estimate:

600

Sold:

SEK 100

Auction date:

Monday April 27 2015
at 19:04:30


  • Bid history
Time Bidder Bid
22/4 09:20:43 1      Vinnande bud
22/4 19:37:24 1      justering av budtak



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: assiett assietter dessertservis desserttallrik desserttallrikar efterrättstallrik efterrättstallrikar fruktservis gefle svensk keramik svenska keramiker
  • 6787 DINNER SET
    Rörstrand, Sweden, Japonica, 33 pieces, length: 10..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:36
  • 7219 DINNER SET
    Rosenthal, Germany, 23 pieces,
     

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:13
  • 7160 PLATES
    2 pcs, blåvitt kompani porslin. Diameter: 23-29,
    Present: SEK 700

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:12




Ladda ner broschyr