KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 13557033

nr 1355 7033

Lennart Segerstråle

(1892-1975), Finland

Etsning, Rävar. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad, daterad 1926. Motivet: ca 21x28 cm

Lennart Segerstråle, född 1892, död 1975, finlandssvensk målare och grafiker.

Utrop:

500 kr

Såld:

500 kr

måndag 19 oktober 2020
kl 19:42:38

  • Tema
  • 19 okt

Lennart Segerstråle

Läs mer om Lennart Segerstråle