bakg

  KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 8652404



*

nr 865 2404


Hans Norsbo

(1897-1955), Sverige


Etsning, Hans Norsbo (1897-1955), Slussen, 1936, 15 x 19, 5 ca


Hans Norsbo, född 1897, död 1955, svensk målare och grafiker.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.000 kr

Såld:

2.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 december 2013
kl 20:49:04


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/12 13:41:14 1      700 kr
12/12 21:58:45 1      900 kr
13/12 12:45:53 2      1.000 kr
13/12 12:59:50 1      1.400 kr
16/12 20:34:19 2      1.300 kr
16/12 20:34:46 2      1.500 kr
16/12 20:36:05 1      1.800 kr
16/12 20:37:41 2      1.700 kr
16/12 20:39:40 2      1.900 kr
16/12 20:40:32 1      Vinnande bud
16/12 20:42:49 1      justering av budtak
16/12 20:44:05 2      2.200 kr



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Hans Norsbo

Hans Norsbo, född 1897, död 1955, svensk målare och grafiker.

Läs mer om Hans Norsbo
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar grafik hans norsbo slussen slussenmotiv stockholm stockholmiana stockholmsmotiv svensk konstnär svenska konstnärer sverige södermalm södermalmsmotiv
  • 8039 Etsning
    Helen Rex (f. 1954), Signerad, EA-upplaga (Épreuve..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 20:40
  • 8134 Etsningar
    5 st, Staffan Snidare (f. 1939), Sverige. "Spår i ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 18:05
  • 8140 Färgetsning
    Jorgo Krallis (f. 1937), "Flip-Flap". Signerad, nu..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 18:04
  • 8139 Färgetsning
    Jorgo Krallis (f. 1937), "Froggie". Signerad, numr..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 20:57
  • 8128 Färgetsning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 19/30, ..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 19:23
  • 8084 Färgetsning
    Stockholm, eftertryck. Ej signerad. Motivet: 37x60..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 18:59




Ladda ner broschyr