LIGHTING / Table lamps / Table lamp 6343498
nr 634 3498
TABLE LAMP
nickel silver,
nysilver, nyrokoko
100
SEK 150
Monday April 12 2010
at 17:20:38
9/4 17:18:59
100 kr
11/4 13:44:20
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.