Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 15862086



*

nr 1586 2086


Bägare

silver, Nils Hellberg (1784-1801), Ägarmonogram samt dekor med monogram GA under kungakrona, Stockholm, 1797, invändigt förgylld. Diameter: 16 cm. Höjd: 22 cm. Vikt: 490g


Utrop:

4.000 kr

Såld:

2.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 december 2023
kl 18:37:51


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/12 18:41:59 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 11 dec

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare invändigt förgylld nils hellberg silver stockholm ädelmetall
  • 3024 Bägare
    + dosa med spegel, 2 delar, tenn, "Stockholm 1930"..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 feb kl 19:38
  • 3373 Bägare
    + vas + supkopp, 3 delar, silver, Tyskland & Håbes..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 feb kl 18:56
  • 3023 Bägare
    4 st, F Santesson, Stockholm, "Hvitmetall", 1885. ..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 feb kl 20:40
  • 1008 Bägare
    silver, Elias Modin, (1750-1790), Sundsvall. Höjd:..//
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 feb kl 19:33
  • 3043 Bägare
    silver, Jugend, A Dragsted, Köpenhamn, Danmark, Gr..//
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 feb kl 19:52
  • 9067 Bägare
    silver, Mikael Sedelin (verksam: 1788-1807), Sunds..//
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 feb kl 18:25




Ladda ner broschyr