KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 13966665

nr 1396 6665

Akvarell

Nils Nilsson. Signerad, daterad 18, Blomster, 20x45, yttermått inklusive ram: 35x59, akvarell

måndag 10 maj 2021
kl 21:01:35

Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.