KONST / Oljemålningar / Oljemålning 13914161

nr 1391 4161

Sven Linnborg

(1857-1935), Sverige

Oljemålning, Sven Linnborg (1857-1935), Sverige. Signerad, daterad 83, Fors. Olja på duk, 50x61, yttermått inklusive ram: 69x81 cm

Sven Linnborg, född 1857, död 1935, svensk målare, författare och poet.

Utrop:

3.000 kr

Såld:

2.600 kr

måndag 19 april 2021
kl 18:26:11

16/4 19:06:34 1      Vinnande bud

Sven Linnborg

Läs mer om Sven Linnborg
Hackefors Porslins AB
Porslinsfabrik grundad i Linköping 1929.
Orrefors glasbruk
Glasbruk anlagt i Småland 1898.
Alsterfors glasbruk
Alsterfors var ett glasbruk etablerat 1886 och avveklat 1980.
Johansfors glasbruk