FURNITURE / Cupboards & Cabinets / Cupboard 14471006

nr 1447 1006

CUPBOARD

18th century, rococo, oak. Width: 146. Width: 51 cm. Height: 230 cm, a key, wear, cracks.

1700-tal, Rokoko, Ek. Bredd: 146. Djup: 51 cm. Höjd: 230 cm, nyckel

Condition: slitage, spricka/ sprickor

5000

SEK 4000

Monday February 7 2022
at 19:44:14

7/2 19:38:28 1      Vinnande bud

Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.