bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 13453030



*

nr 1345 3030


Spegel

Rokoko, 98x45 cm


Konditionsrapport: senare glas

Utrop:

4.000 kr

Såld:

5.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 31 augusti 2020
kl 20:19:07


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
27/8 17:36:20 1      3.000 kr
30/8 09:36:30 2      3.200 kr
30/8 09:37:08 2      4.200 kr
30/8 16:56:27 3      4.000 kr
30/8 16:56:27 2      4.200 kr (Budbetjänt)
30/8 20:11:56 3      4.400 kr
31/8 20:07:33 2      4.600 kr
31/8 20:07:59 2      4.800 kr
31/8 20:12:28 3      4.800 kr
31/8 20:12:28 2      4.800 kr (Budbetjänt)
31/8 20:12:32 4      Vinnande bud
31/8 20:14:07 2      5.200 kr
31/8 20:14:07 4      Vinnande bud (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Klassiska
  • 31 aug

Klassiska

På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...

Läs mer om Klassiska
  • Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: rokoko spegel speglar
  • 8418 Brickbord
    rokokostil, spegelbricka. Bredd: 57, djup: 45 cm, ..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    7 december kl 18:29
  • 8713 Byrå
    + spegel, Nissen & Gehl. Spegel Aksel Kjaersgaad O..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    7 december kl 18:06
  • 8592 Sideboard
    + spegel, Englesson, Gustaviansk stil. Längd: 90-9..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    7 december kl 18:28
  • 8118 Solspegel
    diameter: 15-45 cm
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    7 december kl 19:16
  • 8755 Spegel
    1800-tal, oval, förgylld, 93x62 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    7 december kl 18:01
  • 8527 Spegel
    180x71cm Med konsolbord. Längd: 76 cm. Djup: 32 cm..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    7 december kl 19:27




Ladda ner broschyr