bakg

  KONST / Oljemålningar / Oljemålning 13351109



*

nr 1335 1109


Ana Wilhelmson-Lagerman

(1907-1988), Sverige


Oljemålning, Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. "Trädgårdslandet". Monogramsignerad, daterad -49. Olja på duk, 27x33 cm


Ana Wilhelmson-Lagerman, svensk målare, grafiker, tecknare, textilkonstnär och glaskonstnär född 1907 i Göteborg, död 1988 i Stockholm.

Följerätt

Ja

Utrop:

800 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 29 juni 2020
kl 20:12:57


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
15/6 11:55:57 1      Vinnande bud



  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 200 kr
  Göteborg 200 kr
  Helsingfors 200 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor

  • Tema
  • 29 jun

Kvinnliga konstnärer

För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med enbart kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften a ...



Läs mer om Kvinnliga konstnärer

  • Konstnär/Designer

Ana Wilhelmson-Lagerman

Ana Wilhelmson-Lagerman, svensk målare, grafiker, tecknare, textilkonstnär och glaskonstnär född 1907 i Göteborg, död 1988 i Stockholm.

Läs mer om Ana Wilhelmson-Lagerman
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 1034 Collage
    Kristina Laurent (f. 1943), Sverige. Figur. Signer..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:21
  • 1115 Olja på litogr..
    Marika Lang (f. 1961), Sverige. Wenner-Gren Center..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:37
  • 4313 Oljemålning
    A Lidqvist, Signerad, skata i höstlandskap. Olja p..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:02
  • 2174 Oljemålning
    A Nilsson, fiskeläge. Signerad. Olja på duk, 37x46 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:49
  • 4038 Oljemålning
    Alfred Wetterstrand, Hässjor. Signerad, daterad -0..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:49
  • 1018 Oljemålning
    Anneli Nilsson Schelin (f. 1957), Sverige. Blomste..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:20




Ladda ner broschyr