bakg

  KONST / Litografier / Färglitografi 7431006



*

nr 743 1006


Karel Appel

(1921-2006), Holland


Färglitografi , Karel Appel (1921-2006), 19/120, signesrad, motivets mått: 72x53


Karel Appel, född 1921 i Amsterdam, Holland, död 2006, konstnär, skulptör och keramiker.

Följerätt

Ja

Utrop:

2.000 kr

Såld:

2.300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 februari 2012
kl 18:20:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
20/2 09:38:01 1      1.800 kr
20/2 11:39:33 2      1.600 kr
20/2 11:40:01 2      1.800 kr
20/2 18:58:29 3      1.900 kr
26/2 19:00:19 4      2.100 kr
27/2 18:03:46 3      2.100 kr
27/2 18:04:38 3      2.200 kr
27/2 18:15:05 5      Vinnande bud



  • Tema
  • 27 feb

Grafik

På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.



Läs mer om Grafik

  • Konstnär/Designer

Karel Appel

Karel Appel, född 1921 i Amsterdam, Holland, död 2006, konstnär, skulptör och keramiker.

Läs mer om Karel Appel
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa europeisk färglitografi grafik holland holländsk konstnär holländska konstnärer holländskt måleri karel appel litografi litografier litografiskt blad signesrad
  • 4653 Färglitografi
    3 st, Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Si..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:15
  • 4221 Färglitografi
    3 st, Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Signer..//
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:44
  • 4405 Färglitografi
    4 st, Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. B..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:28
  • 4625 Färglitografi
    Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Signerad, n..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:24
  • 4200 Färglitografi
    Alf Olsson (f. 1925), Sverige. Signerad, numrerad ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:13
  • 4017 Färglitografi
    Anders Österlind. Signerad, numrerad 185/330. Moti..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:29




Ladda ner broschyr