bakg

  KONST / Litografier / Färglitografi 4674067



*

nr 467 4067


Karel Appel

(1921-2006), Holland


Färglitografi , Karel Appel, 34/90, 35x50


Karel Appel, född 1921 i Amsterdam, Holland, död 2006, konstnär, skulptör och keramiker.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.000 kr

Såld:

2.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 maj 2007
kl 17:15:52


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/5 21:11:14 1      600 kr
10/5 14:53:06 2      1.500 kr
10/5 18:06:40 3      900 kr
13/5 15:16:33 4      1.200 kr
14/5 15:54:55 5      1.900 kr
14/5 16:16:52 2      2.000 kr
14/5 16:54:31 5      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Karel Appel

Karel Appel, född 1921 i Amsterdam, Holland, död 2006, konstnär, skulptör och keramiker.

Läs mer om Karel Appel
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa europeisk färglitografi grafik holland holländsk konstnär holländska konstnärer holländskt måleri karel appel litografi litografier litografiskt blad
  • 4653 Färglitografi
    3 st, Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Si..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:15
  • 4221 Färglitografi
    3 st, Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Signer..//
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:44
  • 4405 Färglitografi
    4 st, Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. B..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:28
  • 4625 Färglitografi
    Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Signerad, n..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:24
  • 4200 Färglitografi
    Alf Olsson (f. 1925), Sverige. Signerad, numrerad ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:13
  • 4017 Färglitografi
    Anders Österlind. Signerad, numrerad 185/330. Moti..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:29




Ladda ner broschyr