bakg

  KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 11142211



*

nr 1114 2211


Bertram Schmiterlöw

(1920-2002), Sverige


Etsning, 2 st, Bertram Schmiterlöw (1920-2002), Flicka, Man, motivet: 24x26, 28x19


Bertram Schmiterlöw, svensk målare, grafiker och tecknare född i Karlskrona 1920, död 2002.

Följerätt

Ja

Utrop:

800 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 12 juni 2017
kl 18:43:21


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/6 00:15:25 1      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Bertram Schmiterlöw

Bertram Schmiterlöw, svensk målare, grafiker och tecknare född i Karlskrona 1920, död 2002.

Läs mer om Bertram Schmiterlöw
  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: barnporträtt bertram schmiterlöw etsning etsningar flicka grafik man porträttmåleri svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 4388 Etsning
    Anders Heller (f. 1904), Sverige. Läsande gosse, S..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    13 juli kl 18:29
  • 4453 Etsning
    Helen Rex (f. 1954), "Den vita fågeln". Signerad, ..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    13 juli kl 18:37
  • 4121 Etsning
    Louis Bastin (1912-1979), Sverige. Botanical Garde..//
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    13 juli kl 19:21
  • 4115 Etsning
    Louis Bastin (1912-1979), Sverige. Signerad, numre..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    13 juli kl 19:26
  • 4056 Etsning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1924, Ky..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    13 juli kl 20:42
  • 4054 Etsning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Helsingfors, 191..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    13 juli kl 20:03




Ladda ner broschyr