• Auktionstips
Just nu 337 föremål inför veckoauktion den 19 januari 2026

  • 6303 Akvarell
    Utrop: 2.000 kr

    19 jan kl 18:57
  • 7172 Armband
    18k guld. Längd: 18 cm, vikt: 1,5g ca
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    19 jan kl 18:17
  • 7091 Armband
    Utrop: 10.500 kr
    Aktuellt bud: 10.500 kr

    19 jan kl 20:38
  • 7003 Båtmodell
    Trä. Längd: 50 cm
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    19 jan kl 18:57
  • 7089 Bestick
    Utrop: 7.000 kr
    Aktuellt bud: 8.400 kr

    19 jan kl 19:22
  • 7062 Bestick
    Global, Japan, 43 delar, kromstål
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 2.400 kr

    19 jan kl 20:30
  • 7005 Bokhylla
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    19 jan kl 19:28
  • 7169 Brosch
    18k guld, med opal. Diameter: 3 cm. Vikt: 4,6g ca
    Utrop: 3.600 kr
    Aktuellt bud: 3.400 kr

    19 jan kl 19:34
  • 7165 Brosch
    18k guld, omarbetad. Längd: 3,5 cm, vikt: 1,9g brutto
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    19 jan kl 18:24

Lisa Larson

Lisa Larson, småländsk formgivare och keramiker född 1931, död 2024.

Lisa Larson studerade keramik vid Slöjdföreningens skola i Göteborg 1950-1954. Lisa Larson är kanske mest känd för sina folkliga serier ABC-flickor, Skansen, Lilla zoo, Larsons ungar och All världens barn för Gustavsberg. Från 1954 till 1980 arbetade Lisa Larson som formgivare hos Gustavsberg. Efter 1981 har Lisa Larson verkat som frilans för bland annat Rosenthal Studio, Duka-butikerna, Åhléns, KF, och Jie-keramik. Lisa Larsons produktion är sedan 1992 förlagd till Keramikstudion (K-studion) i Gustavsberg där hon själv verkade som konstnärlig ledare och formgivare i mitten på 1990-talet.

Hitta fler föremål av Lisa Larson

  • 6455 Skulptur
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    19 jan kl 19:14
  • Senaste buden

Senaste budet lades 19 jan kl 00:14

  • 6540 Ordnar
    och ordensband, diverse
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    19 jan kl 19:29
  • 7138 Stolar
    Utrop: 2.600 kr
    Aktuellt bud: 2.400 kr

    19 jan kl 20:09
  • 6524 Sybord
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    19 jan kl 18:59
  • 7220 Stolar
    2 st, nyrenässans
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    19 jan kl 19:50
  • 6668 Spegel
    Rokokostil, bronsead, ca 96x55 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

  • 6287 Spegel
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    19 jan kl 20:24
  • 7028 Skulpturer
    10 st, Glas, Hadeland, Norge. Höjd: 5-16 cm
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    19 jan kl 19:05
  • 7093 Ljusstake
    Mässing/marmor. Höjd: 24 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    19 jan kl 19:48
  • 7062 Bestick
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 2.400 kr

    19 jan kl 20:30