Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 29 november 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Utan bilder

1434 6332  Adventsljusstakar Ett par. Längd: 40cm. Höjd: 45cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:38)

1434 6331  Adventsljusstakar Ett par. Längd: 47cm. Höjd: 45cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:36)

1434 6333  Adventsljusstake höjd: 42cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:28)

1434 6428  Affisch Pommac, efter originalmålning Grünewald, yttermått inklusive ram: 96x67 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:21)

1434 6357  Akryl Aino Myllykangas (f. 1948), "Hus i skogen". Signerad, daterad 2001. Akryl på pannå, 24x20 cm, yttermått inklusive ram: 33x29 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:58)

1434 6393  Akryl Arne Björkegren (f. 1929), Sverige. Kosmiskt motiv. Signerad. Akryl på pannå, 18x44 cm, yttermått inklusive ram: 28x54 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:41)

1434 6394  Akryl Arne Björkegren (f. 1929), Sverige. Kosmiskt motiv. Signerad. Akryl på pannå, 22x30 cm, yttermått inklusive ram: 31x39 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:47)

1434 6391  Akryl Arne Björkegren (f. 1929), Sverige. Kosmiskt motiv. Signerad. Akryl på pannå, 45x50 cm, yttermått inklusive ram: 53x60 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:14)

1434 6392  Akryl Arne Björkegren (f. 1929), Sverige. Kosmiskt motiv. Signerad. Akryl på pannå, 69x46 cm, yttermått inklusive ram: 78x57 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:37)

1434 4202  Akvarell Acke Åslund (1881-1958), Sverige. "Järvsö 1934". Signerad, med dedikation. Akvarell, bildmått: 31x44, yttermått inklusive ram: 35x49 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:26)

1434 6366  Ampel Koppar, Jugend. Diameter: 45 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:26)

1434 6545  Armband 8K, modell pansar. Längd: 20cm. Vikt: 4,4g

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:58)

1434 5405  Armband silver. Längd: 18cm, 1948, vikt: 36g.

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:23)

1434 6539  Armbandsur 4 st, diverse

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:51)

1434 6014  Armbandsur Certina Blue ribbon, automatisk. Diameter: 35mm, flexband

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:03)

1434 5534  Armbandsur Damur, Longines, EFC, quartz, refnr: L51551 serienr: 29951020, stål, viklås. Diameter: 2 cm, längd: 18 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:36)

1434 6260  Bägare silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Höjd: 14 cm, Vikt: ca 190 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:31)

1434 6586  Bägare tenn, Firma Svenskt Tenn, 1929. Höjd: 15 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:48)

1434 6207  Bajonetter 2 st. Längd: 35-70 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:40)

1434 5325  Balansvåg modell äldre. Längd: 38, djup: 23 cm, höjd: 36 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:01)

1434 6338  Balkongdörr Fransk, bemålad, 202x51 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:40)

1434 6008  Bauhausstolar 5 st, Rotting

Hammered for 4.600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:57)

1434 6318  Bestick + bokverk, Sigurd Persson (1914-2003), Sverige. 3 + 4 delar, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1977. Längd: 18-19,5

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:27)

1434 6034  Bestick 28 delar, Ns / pärlemo, England. Längd: 18-20,5

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:21)

1434 6275  Bestick 4 gafflar + 6 skedar, silver. Längd: 21-22cm, vikt: 631g.

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:42)

1434 6277  Bestick Diverse, silver, 11 delar. Längd: 18-21cm, vikt: 558g

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:23)

1434 5614  Bibel år 1768, skinnband. Höjd: 24cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:57)

1434 6154  Bilhjälm 1960-tal. Längd: ca 28 cm, djup: 18 cm, höjd: 12 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:10)

1434 6048  Blandteknik Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Signerad, daterad 87, kustmotiv. Blandteknik, bildmått: 50x70cm, yttermått inklusive ram: 63x82cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:02)

1434 5153  Blandteknik Erik Arosenius (1880-1953), Sverige. Signerad, daterad -19, bladets mått: 18x13, yttermått inklusive ram: 31x27 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:40)

1434 6168  Blåslampor 2 st. Höjd: 24-28 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:16)

1434 6367  Blåslampor 3 st. Höjd: 17-39 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:23)

1434 6365  Blåslampor 4 st. Höjd: 17-22 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:18)

1434 6531  Bojan Kina. Höjd: 19 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:14)

1434 6415  Bokhylla 1940-tal. Bredd: 190, djup: 32 cm, höjd: 76 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:05)

1434 6132  Bokhylla Längd: 146 cm. Djup: 30 cm, höjd: 125 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:50)

1434 6481  Bokskåp Ek. Bredd: 118, djup: 33 cm, höjd: 140 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:03)

1434 6124  Bord Ek, med hjul. Diameter: 63cm, höjd: 50cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:19)

1434 6095  Bordsdekorationer 4 st, glas. Höjd: 10-17cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:33)

1434 6159  Bordsfotogenlampa 1800-tal, glas. Höjd: ca 50 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:12)

1434 6235  Bordsfotogenlampa höjd: 60cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:43)

1434 6121  Bordsfotogenlampa höjd: 63cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:52)

1434 6160  Bordsfotogenlampa omkring sekelskiftet 1900. Höjd: ca 80 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:06)

1434 6488  Bordskanon på lavett. Längd: 30 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:45)

1434 6266  Bordslampa Alabaster. Höjd: 50 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:09)

1434 6092  Bordslampa Asea, metall. Höjd: 40cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:52)

1434 5395  Bordslampa Hemi, klot. Höjd: 70cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:09)

1434 6433  Bordslampa Josef Frank för Firma Svenskt Tenn, modell: 2563, Trä. Höjd: ca 70 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:45)

1434 6550  Bordslampa krom. Höjd: 43 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:45)

1434 5308  Bordslampa Strindbergsmodell, glas och metall. Höjd: 40cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:55)

1434 6458  Bordslampa Tidigt 1900-tal, Strindbergsmodell, smide / glaskupa. Höjd: 41 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:03)

1434 6270  Bordslampfot Ateljé Lyktan, Åhus. Höjd: 38 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:11)

1434 6226  Bordslampfot Ove Sandberg, Kosta. Signerad. Höjd: 26cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:48)

1434 6541  Bordslampfötter 2 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 23-28 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:14)

1434 6027  Bordslampfötter Ett par, mässing. Höjd: 28 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:23)

1434 6426  Bordslampor Ett par. Höjd: 64 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:36)

1434 6503  Bordspegel mässing. Höjd: 25cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:40)

1434 6546  Bordsramar Med ställ, omkring 1900. Längd: 20cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:35)

1434 6495  Bordsur Rokokostil. Höjd: 31 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:31)

1434 6544  Borstar 2 delar, silver. Längd: 17-23 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:13)

1434 6476  Brosch + kravattnål + hänge, 3 delar, 18k guld, pärlor & glas. Vikt: 5g brutto. Längd: ca 1-4 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:55)

1434 5374  Brosch 18k guld, Längd: 7cm. Vikt: 2,1g.

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:37)

1434 6534  Broscher 3 st, silver/strass, Vikt: ca 40 g. Längd: ca 6 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:47)

1434 6155  Buljongkoppar med fat 6 delar, Rosenthal. Längd: 13-17,5 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:58)

1434 6469  Byrå + spegel, bemålat. Bredd: 85, djup: 47 cm, höjd: 84+ 84

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:44)

1434 6009  Byrå 1800-tal. Bredd: 111, djup: 50 cm, höjd: 98 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:18)

1434 6553  Byrå England, mahogny. Bredd: 53 cm. Djup: 40 cm, höjd: 94 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:16)

1434 6131  Byrå Längd: 104 cm. Djup: 47 cm, höjd: 91 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:56)

1434 6080  Byrå Längd: 105 cm. Djup: 44 cm, höjd: 70 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:33)

1434 6307  Byrå Längd: 70 cm. Djup: 30 cm, höjd: 72 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:39)

1434 6442  Byrå mahogny, 1800-tal. Bredd: 109, djup: 46 cm, höjd: 86 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:10)

1434 6046  Champagneglas 12 st, Reijmyre glasbruk. Rött glas. Höjd: 15,5 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:16)

1434 6454  Champagneglas Ett par, slipade med dekor. Höjd: 20cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:31)

1434 6056  Cigarettetui Firma Svenskt Tenn, 1936. Monogram SM. Längd: 22,5 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:19)

1434 6217  Clubfåtöljer Ett par, Tidigt 1900-tal

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:37)

1434 5378  Collier 18k guld, med vita stenar. Längd: 40cm, vikt: 5,2g.

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:10)

1434 6285  Crèmekoppar 2 st. Med fat. Höjd: ca. 10 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:25)

1434 6351  Dalahästar + sparbössegris, 3 delar, Allmoge. Höjd: 7-18 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:26)

1434 6326  Draperi Sandersons, "Heritage", fodrad, 130x260 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:56)

1434 6151  El-ljusstake höjd: 32 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:57)

1434 6519  El-ljusstake Koppar/Teak. Längd: 42, höjd: 30 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:47)

1434 6075  Eldhundar Ett par, mässing. Höjd: 30cm, längd: 23cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:18)

1434 6003  Emaljskylt "Michelin Bicyle", EAS, France, omkring 1960. Dubbelsidig skylt i emaljerad plåt med vit Michelingubbe samt gul text ”Michelin” mot röd bakgrund med vit kant, 45x35 cm

Unsold (Sista budtid är den 29 november 2021 18:35)

1434 6004  Emaljskylt "Mobiloil" Gargoyle, Omkring 1955. "Consultez notre Tableau de Graissage". Plan, rektangulär, dubbelsidig skylt i emaljerad plåt, 40x60 cm

Unsold (Sista budtid är den 29 november 2021 19:29)

1434 6002  Emaljskylt "Mobiloil", Vitracier Neuhaus, France, omkring 1950. Skylt i emaljerad plåt med röd Pegasus samt svart text ”Mobiloil” och "Socony -Vacuum Francaise" mot vit bakgrund med svart kant, 58x58 cm

Unsold (Sista budtid är den 29 november 2021 18:46)

1434 6001  Emaljskylt "Pirelli Bilringar", Carl Lunds, Malmö, omkring 1930. Rektangulär skylt i emaljerad plåt, 50x72 cm

Unsold (Sista budtid är den 29 november 2021 18:40)

1434 6218  Etagebord England, med låda. Bredd: 44. Djup: 44 cm, höjd: 60 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:14)

1434 2141  Etsning Folke Gullby (1912-1982), Sverige. Signerad. Bildmått: 14x21 cm, oramat löst blad, bladets mått: 25x30 cm + bok, Folke Gullbys grafik

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:32)

1434 6463  Etsning Julio Zapata (f. 1932), Spanien. Signerad, numrerad 109/125. Bildmått: 35x25cm, yttermått inklusive ram: 66x48cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:35)

1434 2139  Etsningar 3 st. Torrnål, Folke Gullby (1912-1982), Sverige. Signerade. Bildmått: 9x8 + 11x12 + 7x5,5 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:27)

1434 3041  Färgetsning Brita Molin (f. 1919), Sverige. "Fågel Fenix", EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Bildmått: 38x49 cm, yttermått inklusive ram: 62x71 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:39)

1434 2003  Färglitografi 2 delar, Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Fredmans epistel 21. Färglitografi, bildmått: 44x28, yttermått inklusive ram: 64x50 cm. Signerad

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:20)

1434 6202  Färglitografi 2 st, Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Signerade. Färglitografi. Bladets mått: 67x54-70x54 cm, oramad

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:16)

1434 6104  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 36/190. Färglitografi. Bladets mått: 63x87cm, yttermått inklusive ram: 76x81cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:37)

1434 2152  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 37/300. Färglitografi, bildmått: 26x37, yttermått inklusive ram: 48x57 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:27)

1434 2153  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 55/300. Färglitografi, bildmått: 26x37, yttermått inklusive ram: 48x57 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:27)

1434 2030  Färglitografi Axel Salto (1889-1961), Danmark. Signerad, stilleben. Färglitografi, bildmått: 45x59cm, yttermått inklusive ram: 61x74cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:48)

1434 2048  Färglitografi Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 220/360. Färglitografi. Bladets mått: 49x41, yttermått inklusive ram: 71x63 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:21)

1434 2049  Färglitografi Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Son. Färglitografi. Signerad. Bladets mått: 49x40, yttermått inklusive ram: 71x63 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:23)

1434 2196  Färglitografi Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. "Golf". Signerad, numrerad 121/260. Färglitografi, bildmått: 62x46, yttermått inklusive ram: 85x67 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:51)

1434 2031  Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Signerad, numrerad 124/300. Färglitografi, bildmått: 40x54, yttermått inklusive ram: 57x71 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:59)

1434 2181  Färglitografi Corneille (1922-2010), Belgien. Signerad, numrerad 113/125, daterad 1963. Bildmått: 51x43, yttermått inklusive ram: 70x60 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:20)

1434 6328  Färglitografi Einar Wennberg (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 155/175. Färglitografi, bildmått: 27x38cm, yttermått inklusive ram: 33x45,5cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:59)

1434 2039  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad 299/300, "Skansen". Färglitografi, bildmått: 46x54, yttermått inklusive ram: 60x69 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:31)

1434 2038  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Vinter vid Riddarhuset. Signerad, numrerad 16/300. Färglitografi, bildmått: 46x55, yttermått inklusive ram: 63x70 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:30)

1434 6038  Färglitografi Endre Nemes (1909-1985), Sverige. Signerad, numrerad 132/260, daterad 1971. Färglitografi, bildmått: 69x48cm, yttermått inklusive ram: 93x72cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:58)

1434 6037  Färglitografi Endre Nemes (1909-1985), Sverige. Signerad, numrerad 134/260, daterad 1971. Färglitografi, bildmått: 69x48cm, yttermått inklusive ram: 83x61cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:35)

1434 6041  Färglitografi Endre Nemes (1909-1985), Sverige. Signerad, numrerad 138/260, daterad1971. Färglitografi, bildmått: 59x48cm, yttermått inklusive ram: 83x61cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:36)

1434 6200  Färglitografi Gösta Gustavson. Signerad, numrerad 203/300. Färglitografi. Bladets mått: 72x52, oramat löst blad

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:17)

1434 2162  Färglitografi Gudrun Key-Åberg (f. 1925), Sverige. "Havet". Signerad, numrerad 37/75. Färglitografi, bildmått: 50x65 cm, yttermått inklusive ram: 53x67 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:58)

1434 2121  Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, numrerad 2/50, daterad -77, Stockholm. Färglitografi, bildmått: 38x49, yttermått inklusive ram: 55x62 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:19)

1434 2122  Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, numrerad HC 2/50, daterad -77, Djurgårdsbåt. Färglitografi, bildmått: 40x51, yttermått inklusive ram: 55x65 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:25)

1434 2173  Färglitografi Johnny Friedlaender (1912-1992), Signerad, numrerad 89/95. Färglitografi. Bladets mått: 76x56, yttermått inklusive ram: 83x63 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:46)

1434 6040  Färglitografi Jonas Bohlin (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad 8/32, daterad 1990. Färglitografi. Bladets mått: 73x45cm, oramat löst blad

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:51)

1434 6464  Färglitografi Juha Soisalo (f. 1941), Finland. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad, daterad 73. Färglitografi, bildmått: 55x54cm, yttermått inklusive ram: 58x58cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:18)

1434 2157  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 68/385, daterad 1986. Färglitografi, bildmått: 35x26cm, yttermått inklusive ram: 52x43cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:03)

1434 2138  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 8/50, daterad 1989, "Älven IV". Färglitografi, bildmått: 115x39 cm, yttermått inklusive ram: 58x134cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:30)

1434 5315  Färglitografi Kurt Jungstedt (1894-1963), Sverige. Signerad, numrerad 61/200, naken kvinna. Färglitografi, bildmått: 68x41cm, yttermått inklusive ram: 85x57cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:14)

1434 2114  Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 10/350, svanar. Färglitografi, bildmått: 33x46, yttermått inklusive ram: 53x68 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:29)

1434 2050  Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 213/366. Färglitografi. Bladets mått: 27x36, yttermått inklusive ram: 48x56 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:12)

1434 6050  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 294/360, daterad 1970. Färglitografi, bildmått: 68x51cm, yttermått inklusive ram: 80x61cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:17)

1434 2186  Färglitografi Max Papart (1911-1994), Frankrike. Signerad, numrerad 8/9, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi, bildmått: 35x57cm, yttermått inklusive ram: 63x93cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:00)

1434 2155  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 149/380, daterad 1990. Färglitografi, bildmått: 52x43cm, yttermått inklusive ram: 65x55cm

1434 5312  Färglitografi Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Signerad, numrerad 148/220, daterad 1995. Färglitografi, bildmått: 32x24cm, yttermått inklusive ram: 56x42cm

1434 2128  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 161/375, kroginteriör. Färglitografi, bildmått: 57x84cm, yttermått inklusive ram: 64x91cm

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:56)

1434 2129  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad, PT, stilleben. Färglitografi, bildmått: 26x35cm, yttermått inklusive ram: 41x48cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:57)

1434 2057  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 224/360, vintermotiv. Färglitografi, bildmått: 46x67cm, yttermått inklusive ram: 62x82cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:39)

1434 2140  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Vintermotiv, PT. Signerad. Färglitografi, bildmått: 28x46, yttermått inklusive ram: 44x64 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:29)

1434 2143  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Afton". Signerad, numrerad 78/310. Färglitografi, bildmått: 21x30 cm, yttermått inklusive ram: 36x49 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:01)

1434 2034  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. PT. Signerad. Färglitografi, bildmått: 22x41, yttermått inklusive ram: 40x58 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:27)

1434 6016  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 122/360. Färglitografi, bildmått: 35x27, yttermått inklusive ram: 48x40 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:34)

1434 2084  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 211/250, "utskärsvinter". Färglitografi, bildmått: 24x37cm, yttermått inklusive ram: 39x51cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:29)

1434 2169  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Globen. Signerad, numrerad 5/20. Färglitografi, bildmått: 43x57, yttermått inklusive ram: 56x69 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:26)

1434 2052  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 51/260, daterad 70. Färglitografi, bildmått: 37x50cm, yttermått inklusive ram: 48x61cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:29)

1434 6468  Färglitografi Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Signerad, numrerad 124/440, Stockholm. Färglitografi, bildmått: 40x48cm, yttermått inklusive ram: 48x55cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:24)

1434 6199  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, numrerad 284/290. Färglitografi. Bladets mått: 45x34, oramat löst blad

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:20)

1434 6471  Färglitografi Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Signerad, numrerad 66/150. Färglitografi, bildmått: 49x49cm, yttermått inklusive ram: 73x68cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:43)

1434 6462  Färglitografi Werner Pfeiffer (f. 1937), Tyskland. Signerad, numrerad 72/80, "tipping alone". Färglitografi, bildmått: 55x75cm, yttermått inklusive ram: 58x78cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:40)

1434 2104  Färglitografier 2 st, Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Ej signerade. Färglitografi. Bladets mått: 30x23cm, oramade lösa blad, stämplade Galerie Aix

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:50)

1434 6167  Fat + skålfat, Tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 31-43 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:45)

1434 6087  Fat 2 st, Rörstrand, Drejargruppen. Diameter: 23-33cm

1434 6401  Fat 3 st, Dekor av Birgit Eklund. Diameter: 23-39 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:32)

1434 6055  Fat Emalj, "Edwards Star", för Georg Jensen, diameter: 28 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:03)

1434 6380  Fat fajans, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Längd: 23 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:57)

1434 6322  Fat Nysilver, Argentina, 26x26cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:03)

1434 6293  Fat silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1950, med gravyr/inskription. Diameter: 25cm, vikt: 252g.

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:11)

1434 6430  Fat silver, Tyskland. Diameter: 32, Vikt: ca 700 gr

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:18)

1434 6142  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten, 22x20cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:23)

1434 6350  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Silur, Gustavsberg, 1960-tal, chamotterat stengods i brunt och svart, 22x22 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:49)

1434 6376  Fat Tenn, Baltzar Rogud, 1700-tal. Diameter: 40cm

1434 5444  Fåtöljer ett par, Chippendalestil

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:47)

1434 6477  Fickur 3 st, modell äldre, bland annat silver. Diameter: 3,5 - 5

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:02)

1434 6281  Fickur 4 st

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:37)

1434 6456  Figuriner 2 st. Höjd: 12cm

1434 6506  Figuriner 3 st, Den Kongelige Porcelainsfabrik / Bing & Grøndahl. Höjd: 13-21 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:17)

1434 6184  Fiol med 2 stråkar, i väska, Tjeckoslovakien. Längd: 60 cm

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:59)

1434 6186  Fiol med 2 stråkar, Stradivariuskopia, i väska. Längd: 60 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:49)

1434 6188  Fiol med stråke, Stradivariuskopia, i väska. Längd: 60 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:02)

1434 6557  Fisktallrikar 15 delar, Johnsons Bros, England. Diameter: 10-25 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:21)

1434 6538  Folkdräktsbroscher 5 st, silver, Vikt: ca 350g

1434 6157  Fönster 4 st, 74x61 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:46)

1434 6590  Fotogenlampa + brännare+ hushållsvåg, Lindells. Höjd: 21 - 26

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:02)

1434 6529  Fotografier 2 st, Joakim Bonnier med autograf, yttermått inklusive ram: 20x26-33x42 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:45)

1434 6516  Fotolitografi Jörgen Zetterquist (f. 1928), Sverige. Signerad, numrerad 96/100, daterad 72. Bildmått: 59x42cm, yttermått inklusive ram: 73x55cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:15)

1434 6106  Frimärken postfriska märken (nominellt värde 2100 kr)

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:14)

1434 6377  Frimärkssamling 6st pärmar/album

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:32)

1434 6287  Fruktservis 11 delar, porslin, Italien. Diameter: ca 20-33 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:07)

1434 6119  Gardiner Ett par, "Vegetable tree", Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. 145x122cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:09)

1434 6508  Gardiner Ett par, Marimekko, Maija Isola, 147x124cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:04)

1434 6347  Glas 18 st, färgade, 6+ 6+ 6. Höjd: 9,5-19 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:12)

1434 6179  Glasservisdelar 10 delar. Längd: Bla Reffla, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Längd: 7-28 cm

1434 6352  Glasservisdelar 24 delar, Iittala. Höjd: 9-21cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:40)

1434 6073  Glasservisdelar 35 delar, Reijmyre Glasbruk, "Antik". Höjd: 6-18cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:15)

1434 6072  Glasservisdelar 4+ 4 st, Elvira Madigan, Kosta Boda. Höjd: 9-16 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:48)

1434 6305  Glasservisdelar 6 6 st. Höjd: 9 - 14

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:50)

1434 6165  Glasservisdelar modell Helga, olika, ca 35 delar. Höjd: 10-18 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:43)

1434 6061  Glöggryta Gustav Eriksson Koppar, "nu är det jul igen". Längd: 27 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:40)

1434 6556  Golvlampa höjd: 142cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:21)

1434 6311  Golvlampa höjd: 150cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:13)

1434 6136  Golvlampa Tvåarmad, mässing. Höjd: 150cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:54)

1434 6566  Golvljusstake smide, sjuarmad. Höjd: 110

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:20)

1434 5185  Golvljusstake Smide. Höjd: 93 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:59)

1434 6369  Golvur 1700-tal, Kinesiserande dekor, höjd: 225 cm

Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:25)

1434 6371  Golvur 1800-tal, bemålat. Höjd: ca 195 cm, bredd: 65 cm, djup: 20 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:36)

1434 5452  Golvur 1800-tal, Intarsia. Höjd: 204

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:26)

1434 5599  Golvvas Sia. Höjd: 86cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:30)

1434 6580  Grafiska blad 3 st. Modell äldre, 42x60, yttermått inklusive ram: 66x86 cm. Ej signerad

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:46)

1434 6402  Grafiskt blad Kina, bildmått: 49x32cm, yttermått inklusive ram: 61x43cm. Signerad

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:09)

1434 6585  Grötskål + stop, 3 delar, tenn. Höjd: 22 ca.

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:55)

1434 6348  Grötterrin + kanna. Dekor med tomte. Omkring 1900. Längd: 27 cm. Höjd: 16-19 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:35)

1434 6542  Gryta Emaljerad, design: Sarpaneva. Längd: 38 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:19)

1434 6256  Hallykta Blyinfattat glas. Höjd: 62cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:29)

1434 6532  Halsband silver, Vikr: ca 21 g. Längd: 40 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:25)

1434 6475  Halsband med hänge 18k guld, hänge med oäkta sten. Vikt: 4,5g. Längd: 40 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:51)

1434 5382  Hänge & brosch 18k guld, camé & pärla. Längd: 3-4cm, vikt: 3,9g

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:19)

1434 6576  Hattask diameter: 40cm

1434 6059  Hatthylla med spegel. Bredd: höjd. 75 längd: 106 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:19)

1434 6512  Hörnskåp Empire, intarsia. Saknar överdel. Höjd: 143 cm, nyckel

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:19)

1434 5420  Hörnskåp Gustaviansk stil. Höjd: 177cm, nyckel

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:02)

1434 5432  Hörnskåp Rokokostil. Höjd: 214cm, nyckel

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:38)

1434 6203  Huggare längd: 61 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:20)

1434 6164  Industrilampa höjd: 32 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:10)

1434 6437  Juldekoration 3 paket.

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:42)

1434 6520  Julgransfot Glas, Bülach, Schweiz. Diameter: 23 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:24)

1434 6451  Jultallrikar 30st, Christineholm. Diameter: 21-27cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:46)

1434 6140  Kaffekoppar 23 delar, Blå Blom, Gustavsberg.

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:45)

1434 6141  Kaffekoppar 4 st, + 4 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Salix, Gustavsberg, 1950-tal, benporslin

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:32)

1434 6286  Kaffeservis 36 delar, Antoinette, Royal Albert, England

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:49)

1434 5427  Kaffeservis ca 40 delar, Christineholm, Fyrklövern

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:18)

1434 6558  Kaffeservisdelar 13 delar, Royal Copenhagen, musselmalet, halvblond

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:51)

1434 6559  Kaffeservisdelar 13 delar, Royal Copenhagen, musselmalet, halvblond

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:04)

1434 6139  Kaffeservisdelar 6 delar, Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten. Höjd: 8-20cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:59)

1434 6171  Kandelabrar ett par, mässing. Eskilstuna, Höjd: 53 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:37)

1434 6035  Kanna + glas, 5 delar, Mary Gregory, omkring 1900. Höjd: 9,5-25,5

1434 6189  Kannor 2 st, Kobolt & Arena, Gustavsberg, Karin Björquist & Stig Lindberg, höjd: 12-20 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:44)

1434 6314  Kannor 3 st. + sockerskål, Rörstrand. Carl-Harry Stålhane ("California") och Hertha Bengtsson ("Ceylon"). 4 delar. Höjd: 8-26 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:17)

1434 6176  Karaff + likörglas, 4 delar, Orrefors, Lindstrand. Höjd: 6-23 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:31)

1434 6445  Karaff Simon Gate (1883-1945), Sverige. Grönt glas. Höjd: 29cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:04)

1434 6107  Karaff med koppar 7 delar, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Skultuna, mässing. Höjd: 4-20cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:19)

1434 6011  Karaffer 2 st, grönt glas. Höjd: 29cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:09)

1434 6304  Karaffer 3 st. Höjd: 24 - 33

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:55)

1434 6290  Karaffer Ett par, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 24 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:42)

1434 6400  Karmstol teak, senare omklädd med Josef Frank-tyg, "Mirakel", lin

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:43)

1434 6306  Karmstolar Ett par, Gustaviansk stil

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:53)

1434 6569  Karmstolar Ett par, Gustaviansk stil

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:37)

1434 6135  Karmstolar Ett par, Intarsia

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:12)

1434 5397  Karmstolar Ett par, mahogny

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:12)

1434 5169  Karmstolar ett par, Senempire

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:46)

1434 6134  Klaffbord Längd: 67 cm. Djup: 27x2 cm, höjd: 67 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:25)

1434 6204  Kniv Hackman, Tapio Wirkkala (1915-1985). Längd: 24 cm

1434 6205  Knivar 2 st, Marttini, Finland. Längd: 27-36 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:26)

1434 6206  Knivar 8 st. Längd: 20-34 cm

Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:03)

1434 6340  Koffert Zink. Längd: 81 cm. Djup: 40 cm, höjd: 42 cm

1434 6583  Konservburkar 3 st. Limited Andy Warhol. Höjd: 10 cm

1434 6093  Konsolbord 20-tal. Bredd: 70 cm. Djup: 36 cm, höjd: 75 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:09)

1434 6315  Konsolbord Längd: 76 cm. Djup: 39 cm, höjd: 75 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:39)

1434 6182  Konstglas 4 delar, bland annat Göran Wärff, Dia 7-13. Höjd: 2-12 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:55)

1434 6453  Kopparstick 2 st, 1800-tal, Frankrike. Bildmått: 55x32 cm, yttermått inklusive ram: 69x46 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:17)

1434 6122  Korgar Flätade, 3+ 1st barnstol. Längd: ca 34-61 cm, djup: ca 22-25 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:08)

1434 6183  Kristall 7 delar, bland annat Skål & ljusstakar. Höjd: 3,5-8 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:45)

1434 6086  Kryddburkar 4 st, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Rörstrand. Höjd: 9cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:43)

1434 6085  Kryddburkar 5 st, Dalom, Rörstrand. Höjd: 9cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:54)

1434 6540  Kuverttallrikar 12 st. Mässing. Diameter: 30 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:34)

1434 6319  Lampbord Längd: 60 cm. Djup: 34 cm, höjd: 61 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:04)

1434 6595  Lanterna koppar, elektrifierad. Höjd: 30 cm

1434 6359  Lanterna Koppar. Fotogen, Höjd: 45 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:34)

1434 6414  Lavoar med marmorskiva, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 85, djup: 53 cm, höjd: 96 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:56)

1434 6483  Laxbräda Frankrike. Längd: 93 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:55)

1434 6118  Laxbräda Längd: 75cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:36)

1434 6191  Leksak Trä, "Centrosoyus", Sovjetunionen USSR. Höjd: 26 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:13)

1434 6018  Litografi Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Signerad, numrerad 2/100, "huvudlösa frun i Strängnäs". Bildmått: 37x51, yttermått inklusive ram: 50x65 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:34)

1434 2033  Litografi Mikael Wahlberg. Signerad, numrerad 54/90, daterad -89, "Sprickor i landskap". Bildmått: 70x43, yttermått inklusive ram: 81x56 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:20)

1434 2089  Litografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Osignerad. Bildmått: 22x30, yttermått inklusive ram: 34x41 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:08)

1434 2024  Litografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, PT, erotiskt motiv, bladets mått: 22x19cm, yttermått inklusive ram: 43x30cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:12)

1434 2166  Litografi Renoir, efter. Signerad i plåten. Flicka i halmhatt, Bildmått: 32x24, yttermått inklusive ram: 49x41 cm. Ej signerad

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:29)

1434 6591  Litografiska blad 17st, Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Tryckt signatur, yttermått inklusive ram: 42x32cm. Ej signerad

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:47)

1434 6584  Litografiska blad 3 st, Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Tryckt signatur. Ej signerad. Bladets mått: 41x30cm, yttermått inklusive ram: 42x32cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:26)

1434 6460  Ljuskrona Gustaviansk stil, Tidigt 1900-tal. Höjd: 75 cm

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:42)

1434 6077  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 50cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:54)

1434 6069  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 50cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:55)

1434 6100  Ljuslyktor 5 st. Göran Wärff (f. 1933), Sverige. "Sunflower", Kosta Boda Höjd: 7-18cm

1434 6170  Ljusplåtar ett par, mässing. Höjd: 53 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:31)

1434 6177  Ljusstakar 2 par, mässing. Höjd: 13-22 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:24)

1434 6343  Ljusstakar 2 st, smide, bland annat Einar Persson. Höjd: 18-32 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:32)

1434 6088  Ljusstakar 2 st. Höjd: 33-40cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:59)

1434 6150  Ljusstakar 3 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 12-18 cm

1434 6187  Ljusstakar 3 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 12-21 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:09)

1434 6020  Ljusstakar 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Änglabarn, glaserad keramik. Höjd: 12 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:40)

1434 6411  Ljusstakar 3 st. Kjell Engman (f. 1946), Sverige. "Cool", Kosta Boda. Höjd: 14 - 30

1434 6431  Ljusstakar 4 st, mässing. Höjd: 9-24 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:56)

1434 6228  Ljusstakar 7st, mässing. Höjd: 12-20cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:51)

1434 6404  Ljusstakar Ett par, Bollings, Gränna. Höjd: 22 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:13)

1434 6288  Ljusstakar Ett par, keramik. Höjd: 27cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:37)

1434 6301  Ljusstakar Ett par, mässing/keramik. Höjd: 20cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:49)

1434 6145  Ljusstakar Ett par, nysilver. Höjd: 19cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:58)

1434 6261  Ljusstakar Ett par, silver. Höjd: 14 cm, Bruttovikt: 170 g ca

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:54)

1434 6180  Ljusstakar mässing, 6 st. Höjd: 7-23 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:20)

1434 6225  Ljusstakar Två par, mässing. Höjd: 20cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:20)

1434 5620  Ljusstake + fuktighetsmätare + fat, Georg Jensen. Diameter: 10-31cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:05)

1434 6175  Ljusstake 2-armad+ 1 par Ljusstakar, Smide. Höjd: 22-55 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:32)

1434 6360  Ljusstake Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Smide, detaljer i glas. Längd: 43 cm. Höjd: 42 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:41)

1434 6090  Ljusstake höjd: 25cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:58)

1434 6272  Malmkrona mässing. Höjd: 35 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:53)

1434 6236  Månskensampel höjd: 35cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:35)

1434 6237  Månskensampel höjd: 40cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:06)

1434 6373  Månskensampel höjd: ca 30 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:32)

1434 6362  Månskensampel höjd: ca 35 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:53)

1434 6543  Mapp med 6 litografier, Halmstad Gruppen 45 år, bladets mått: 50x65 cm, oramad

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:29)

1434 6071  Martiniglas 11 st, "Victoria", Orrefors. Höjd: 15cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:38)

1434 6074  Martiniglas 6 st, Orrefors, "Street". Höjd: 15cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:44)

1434 6554  Matbord Ek. Diameter: 75cm. Höjd: 75cm, + iläggsskiva, 30cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:16)

1434 6222  Matbord England, diameter: 115. Höjd: 73,3 st iläggx55cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:11)

1434 5274  Matbord Längd: 160 cm. Djup: 90 cm, höjd: 74 cm, i läggskiva, 58cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2021 04:04)

1434 6473  Matbord Newport, "Forestdale. Bredd: 160, djup: 90 cm, höjd: 77 + 2 uppfällbara skivorx40 cm

Hammered for 6.600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:24)

1434 6514  Matsalsgrupp 7 delar. Diameter: 110c. Höjd: 73, cm, 2st iläggsskivor, 2x40cm

1434 6420  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 5 delar. Längd: 140, djup: 100 cm, höjd: 75 + 1 iläggx55 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:56)

1434 5604  Matsalsskåp Asien, mahogny. Bredd: 101 cm. Djup: 45 cm, höjd: 157 cm, nyckel

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:39)

1434 6555  Matsalsskåp sengustaviansk stil. Bredd: 108 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 174 cm, nyckel

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:06)

1434 6511  Matsalsskåp sengustaviansk stil. Bredd: 110. Djup: 36 cm, höjd: 146 cm, nyckel

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 21:01)

1434 6195  Matservis 40 del ca, Lidköping

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:19)

1434 6196  Matservis 50 del ca, Hackefors

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:52)

1434 5251  Matservisdelar 24 delar, Iittala, Kaj Franck (1911-1989), Finland. Teema

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:28)

1434 6409  Matservisdelar 60 del ca, Kina, sent 1900-tal

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:17)

1434 6103  Matservisdelar ca 50 delar, Grön Anna, Rörstrand

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:19)

1434 6497  Matskedar silver, diverse. Längd: 22cm, vikt: 283g.

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:32)

1434 4033  Matta Axeco, KB, 128x196cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:05)

1434 6493  Matta Kelim, Turkiet, 146x210 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:06)

1434 6474  Matta Kina, 168x237

1434 6537  Matta Orientalisk, 100x189cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:48)

1434 5354  Matta Orientalisk, 140x212cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:29)

1434 6384  Matta orientalisk, 150x210 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:24)

1434 6383  Matta orientalisk, 157x189 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 21:01)

1434 4398  Matta Orientalisk, 171x248 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:12)

1434 6385  Matta orientalisk, 95x167 cm

1434 5570  Matta Orientalisk, Bakhtiari, semiantik, 104x273 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:35)

1434 5573  Matta Orientalisk, Bakhtiari, semiantik, 144x215 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:34)

1434 5412  Matta orientalisk, Galleri, 111x388 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:34)

1434 6381  Matta orientalisk, Galleri, 81x293 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:35)

1434 6499  Matta orientalisk, Kashmar nordöst persisk, 296x365 cm

Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:48)

1434 6530  Miniatyrvaser 3 st, Kina. Höjd: 7-12 cm

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:11)

1434 6212  Minkpäls Saga Mink, 38-40 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:03)

1434 6573  Minkpäls Saga Mink, Swagger, storlek: 38/40 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:24)

1434 6382  Minkpäls storlek: 40-42 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:15)

1434 5039  Mockaskedar 12 st, Silver i etui, importstämplar. Längd: 10 cm, Vikt: 95 g

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:54)

1434 5498  Oljemålning 1800-tal, Parkmotiv, ej signerad. Olja på duk, 29x44, yttermått inklusive ram: 50x65 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:40)

1434 5608  Oljemålning 2 st, Oidentifierad konstnär. Ej signerad, komposition. Olja på duk, 70x50cm, oramad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:49)

1434 5090  Oljemålning Arthur Heickell (1873-1958), Finland. Landskap med båt. Signerad. Olja på duk, 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 50x60 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:42)

1434 6127  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad. Olja på duk, 69x99cm, yttermått inklusive ram: 74x101cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:48)

1434 5590  Oljemålning Dan Rönnberg, Munkar i källare. Signerad, daterad 1893. Olja på duk, 30x41, yttermått inklusive ram: 52x64 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:52)

1434 5313  Oljemålning E Moberg. "Smedsudden". Signerad. Olja på pannå, 35x29cm, yttermått inklusive ram: 43x37cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:08)

1434 6517  Oljemålning E Moritz. Signerad. Olja på duk, 65x50, oramad

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:03)

1434 6358  Oljemålning Folke Wilhelmson. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på duk, 67x70, yttermått inklusive ram: 78x81 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:08)

1434 6521  Oljemålning G Sandström. Signerad, daterad 1918, marin. Olja på duk, 55x91cm, yttermått inklusive ram: 68x101cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:33)

1434 6354  Oljemålning Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Vinterlandskap. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 27x27 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:09)

1434 6169  Oljemålning Gustaf Skoglund (1923-2003), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 63x65cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:58)

1434 6192  Oljemålning Hadar Jönzén (1885-1977), Sverige. "Kväll, Vanadisvägen". Signerad. Olja på pannå, 44x33, yttermått inklusive ram: 58x47 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:12)

1434 6211  Oljemålning Henry Eldin. Signerad, pojke i bergslandskap. Olja på duk, 77x27, yttermått inklusive ram: 95x46 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:51)

1434 6465  Oljemålning J Fiedler. Signerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, 59x46cm, yttermått inklusive ram: 68x55cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:36)

1434 5257  Oljemålning Johan Ossian-Andersson (1889-1975), Sverige. Signerad, marin. Olja på duk, 48x73cm, yttermått inklusive ram: 65x90cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:34)

1434 6210  Oljemålning Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Hägrar. Signerad. Olja på duk, 55x80, yttermått inklusive ram: 67x92 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:29)

1434 6156  Oljemålning Knut Valinder (1909-1987), Sverige. Kust med sjöfåglar, Signerad. Olja på duk, 45x79, yttermått inklusive ram: 64x100 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:08)

1434 6303  Oljemålning Mats Nörle (f. 1946), Sverige. "Vintermorgon", Signerad. Olja på pannå, 40x54 cm, yttermått inklusive ram: 53x68 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:21)

1434 6596  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Hamnmotiv. Signerad. Olja på duk 76x126, yttermått inklusive ram: 89x139 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:17)

1434 6274  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Siciliansk by. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 97x56 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:42)

1434 6389  Oljemålning Oidentifierad konstnär. "Fjällgatan". Signerad. Olja på pannå, 43x60cm, yttermått inklusive ram: 51x68cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:44)

1434 6032  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Norrtull. Olja på duk, 31x39, yttermått inklusive ram: 45x54 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:49)

1434 6076  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Interiör. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 44x30cm

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:01)

1434 6126  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogram signerad, stilleben. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 52x42cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:43)

1434 5154  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, "Créteil Aòut 08". Signerad, daterad -08, landskap. Olja på pannå, 26x32, yttermått inklusive ram: 36x43 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:43)

1434 5445  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1949. Olja på pannå, 115x86cm, yttermått inklusive ram: 140x110cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:46)

1434 6397  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Strandmotiv med båtar. Signerad Bergqvist 1953. Olja på pannå, 51x70 cm, yttermått inklusive ram: 55x74 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:55)

1434 5501  Oljemålning Per Gummeson (1858-1928), Sverige. Gårdsmotiv, monogramsignerad. Olja på pannå, 26x21, yttermått inklusive ram: 35x31 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:43)

1434 5635  Oljemålning Roald Hansen (f. 1938), monogramsignerad. Olja på duk, 27x35cm, yttermått inklusive ram: 39x47cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:31)

1434 5442  Oljemålning Signerad Ustinov. Olja på pannå, 40x50, yttermått inklusive ram: 44x53 cm

1434 6515  Oljemålning Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, dans. Olja på pannå, 14x22cm, yttermått inklusive ram: 20x28cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:31)

1434 5047  Oljemålning Tomas Mandel (f. 1923), Sverige. Mäster Pers gränd. Signerad. Olja på duk, 57x49, yttermått inklusive ram: 69x69 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:49)

1434 6410  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Samer. Signerad. Olja på duk, 37x45, yttermått inklusive ram: 50x58 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:53)

1434 6022  Oljemålning Walter du Halde (f. 1919), Sverige. Kvinna, ej ram. Olja på duk, 74x60 cm. Signerad, oramad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:13)

1434 6125  Oljemålning Y Lindén. Signerad, interiör. Olja på duk, 44x37cm, yttermått inklusive ram: 60x52cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:36)

1434 6575  Oljemålningar 2 st, Carl Peter Lehmann (1794-1876). Porträtt Föreställande Joseph Engel och Henricke Engel född Hoffmann. Påskrift a tergo. Ej signerade. Olja på duk, 60x52cm, oramade

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:53)

1434 6309  Oljemålningar 2 st, Tom Fahlroth (1921-1980), Sverige. Ballerinor. Signerade, duk. Bildmått: 21x15-23x18, yttermått inklusive ram: 36x30,38x33 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:39)

1434 6193  Oljemålningar ett par, R E Skånström, stadsmotiv. Signerade. Olja på pannå, 15x21, yttermått inklusive ram: 21x27 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:06)

1434 6257  Ölstop 4 st, glas/tenn. Höjd: 12-20cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:04)

1434 6439  Örhängen 18k guld, ett par, med diamanter, 32xca0,001ct. Längd: 1,5cm. Vikt: 6,2g

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:01)

1434 5475  Örhängen 18k guld, ett par. Längd: 2cm, vikt: 1,4g.

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:03)

1434 6449  Örhängen 18K vitguld, med vita stenar. Bruttovikt: 6,9g

1434 6472  Örhängen 3 par, 18k guld, Ett par med pärlor. Vikt: 4,7g brutto

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:56)

1434 5370  Örhängen 4 st, med lila stenar. Längd: 1-3cm, vikt: 4,1g

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:29)

1434 6109  Pall "Jonte", Gilbert Marklund (f. 1958), Sverige. Furu, bemålad. Höjd: 49cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:00)

1434 5042  Pallar Ett par, 1960-tal. Höjd: 50 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:28)

1434 6457  Pallar Ett par, nutida, Koppar. Höjd: 45 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:37)

1434 6028  Pallar Ett par. Längd: 37 cm, djup: 55 cm, höjd: 40 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:44)

1434 6310  Paraplyställ Gjutjärn. Höjd: 53cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:17)

1434 6091  Paraplyställ Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Ystad-Metall. Höjd: 56cm

1434 6166  Parti koppar 1800-tal, 8 delar. Diameter: 16-35 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:23)

1434 6284  Parti koppar En kartong, diverse

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:28)

1434 6026  Parti kristallfigurer Swarovski

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:45)

1434 4569  Pastell Anders Palmér (f. 1958), Sverige. Signerad, Lamm. Bladets mått: 25x32 cm, yttermått inklusive ram: 31x39 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:27)

1434 6395  Pastell Oidentifierad konstnär. Bergsmotiv med man. Signerad Carlberg, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 53x61 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:48)

1434 5317  Pastell Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Herrporträtt, 28x236, yttermått inklusive ram: 47x42 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:26)

1434 6526  Piedestal höjd: 72cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:06)

1434 6110  Piedestal Jugend, underdel. Höjd: 62cm

1434 5640  Plafond Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Diameter: 60 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:46)

1434 6269  Plåtbrickor 2 st. Längd: 29 - 42

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:51)

1434 6058  Porslin 5 delar, Kina, bland annat tedosa och luktdosa. Höjd: 6-12 cm

Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:10)

1434 5601  Relieftavlor 2 st, Indoniesen, replikor, yttermått inklusive ram: 38x36cm

1434 6408  Remmare 6 st. Höjd: 21, Åseda glasbruk

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:46)

1434 6097  Remmare 7st, grönt glas. Höjd: 19cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:26)

1434 5528  Ring 14K, med safirer, storlek: 15½. Vikt: 1,4g.

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:20)

1434 4014  Ring 18k guld, med diamanter, 1xca0,16ct, 2xca0,10ct, CGO, 1955, med gravyr/inskription, storlek: 18. Vikt: 4,5g.

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:23)

1434 5359  Ring 18k guld, med diamanter, 9xca0,01ct, storlek: 17. Vikt: 1,9g.

1434 5384  Ring 18K vitguld, med diamanter, ca 15x0,001ct, saknar stenar, storlek: 15. Vikt: 7,7g.

1434 6214  Ring 18K vitguld, med pärla, storlek: 16. Vikt: 3,8g

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:03)

1434 5520  Ringar 18k guld, med röda stenar, storlek: 14½-17, med gravyr/inskription. Vikt: 2,4g.

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:09)

1434 6535  Ringar 5 st, silver, bland annat Lapponia, Vikt: ca 35 g, ringmått: 9-15

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:12)

1434 5661  Salongsbord Nyrokoko, Björk. Bredd: 102, djup: 61 cm, höjd: 78 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:16)

1434 6208  Sameknivar 2 st, Signerad. Längd: ca 25 cm

Hammered for 5.600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:12)

1434 6209  Sameknivar 4 st. Längd: 17-23 cm

1434 6363  Samovar Ryssland, mässing, + tekanna, nysilver. Höjd: 37-46,18- / 1900-tal

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:23)

1434 6133  Satsbord 3 delar. Höjd: 54-58cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:56)

1434 5266  Schackbord Intarsia/laminat. Bredd: 54 cm. Djup: 54 cm. Höjd: 75 cm

1434 6467  Sekretär Idegran. Bredd: 53, djup: 42 cm, höjd: 95 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:31)

1434 6470  Sekretär K A Roos. Bredd: 100, djup: 52 cm, höjd: 99 cm, nyckel

1434 6418  Sekretär mahogny, 1800-tal. Bredd: 82, djup: 52 cm, höjd: 148 cm, nyckel

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:27)

1434 6413  Serveringsvagn Gemla, Längd: 75 cm. Djup: 50 cm, + 25cm. Höjd: 62 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:45)

1434 6560  Servisdelar 12 del + ljus & servetter, Royal Copenhagen, musselmalet, halvblond

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:04)

1434 5247  Servisdelar ca 35 delar, Kaj Franck (1911-1989), Finland. Teema, Iittala. Kaffe- och teservis

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:26)

1434 6447  Servisdelar Gustavsberg, "Axel", ca 45 del

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:25)

1434 6427  Sideboard 1930-tal, björk. Bredd: 145 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 79 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:23)

1434 5598  Sideboard Glas/krom/mässing. Längd: 160 cm. Djup: 41 cm, höjd: 65 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:33)

1434 6067  Sideboard Industristil. Metall, Längd: 90 cm. Djup: 30 cm. Höjd: 80 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:18)

1434 6273  Silver diverse 8 delar, silver, diverse. Vikt: 342g.

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:25)

1434 6297  Skål + vaser, 3 delar, Bland annat "Savoy", Alvar Aalto för Iittala, glas. Höjd: 8 - 17 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:39)

1434 6147  Skål Diameter: 29cm, stengods, grön glasyr

1434 6355  Skål Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Längd: 27 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:46)

1434 6143  Skål silver, K Anderson, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1960. Diameter: 16-, 5cm, höjd: 8cm, vikt: 262g.

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:50)

1434 6194  Skål med lock Thailand, porslin, i Etui. Höjd: 31 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:05)

1434 6592  Skål på fot Royal Copenhagen, musselmalet, II-sortering. Diameter: 22, höjd: 15 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:11)

1434 5291  Skålar + fat, 7 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. "Mine!", Kosta Boda, diameter: 9,5-20. Höjd: 7-10 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:35)

1434 6264  Skålar 3 st. Teak. Höjd: 7 - 12

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:43)

1434 6406  Skålar 3+ 1 st, Orrefors, diameter: 12. Längd: 14, höjd: 8-9 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:58)

1434 6181  Skålar 8 delar, "Emalox", Norge, emalj, diameter: 10-15 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:23)

1434 6101  Skålar & fat 5 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Glas. Längd: 8,5-20 cm, djup: 8-20 cm, höjd: 2,5-15 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:18)

1434 6320  Skålfat Inger Persson (f. 1936), Sverige. Rörstrand, diameter: 33 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:06)

1434 5095  Skålfat Kina, nutida. Diameter: 25 cm

1434 6421  Skåp Gustaviansk stil, bemålad. Bredd: 83. Djup: 51 cm, höjd: 190 cm, nyckel

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:25)

1434 6279  Skedar 24 delar, udda. Längd: 14cm, vikt: 380g

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:47)

1434 6280  Skedar silver, 4+ 1. Längd: 18cm, vikt: 180g.

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:39)

1434 6224  Skrin Björk, 1800-tal. Längd: 22 cm. Djup: 14 cm, höjd: 10 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:10)

1434 6432  Skrin Ek, 1800-tal. Längd: 44, djup: 29 cm, höjd: 24 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:40)

1434 6552  Skrivbord Längd: 144 cm. Djup: 55 cm, höjd: 78 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:14)

1434 6336  Skrivbordsstol Ett par. Vico Magistretti, Kartell. Höj- och sänkbar

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:35)

1434 6146  Skrivbordsutensilier 4 delar. Längd: 11-24cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:22)

1434 6490  Skrivmaskin Olivetti. "Valentine", formgiven av Ettore Sottsass och Perry A King 1969, plast. Längd: 35 cm + Ericofon, Hugo Blomberg, Ralph Lysell och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige. Höjd: ca 21cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:11)

1434 4443  Skrivskåp med vitrin, mahogny. Bredd: 80, djup: 47 cm, höjd: 204 cm

1434 4464  Skrivställ + brevkniv, 1800-tal, brons/sten. Längd: 35cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:48)

1434 6283  Skrivställ + ljusstakar, ett par, porslin. Höjd: 10 - 28 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:52)

1434 6298  Skulptur Alice Nordin (1871-1948), Sverige. P Ipsen, Carl Stenders Kunstforlag, gips. Höjd: 28cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:35)

1434 6492  Skulptur brons, efter Auguste Rodin, Tänkaren. Höjd: 20 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:30)

1434 6489  Skulptur brons, K Strobl, 25. Höjd: 27 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:39)

1434 6064  Skulptur Elefant, Upsala Ekeby, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 17cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:14)

1434 6138  Skulptur Finn Lynggaard (1930-2011), Danmark. Signerad, stengods. Höjd: 39cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:10)

1434 6162  Skulptur Gustavsberg, Parian, "Kan du inte tala", 1894. Längd: 27, höjd: 17 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:35)

1434 6163  Skulptur Gustavsberg, Parian, 1893, pojke med hund. Längd: 18, höjd: 9,5 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:57)

1434 6148  Skulptur Häst, gjutjärn. Höjd: 32cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:46)

1434 6047  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, figurin, björn. Längd: 14cm, höjd: 10cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:20)

1434 5542  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Malin ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:46)

1434 5020  Skulptur Per Torndahl (1877-1955), Sverige. "Shiva" Signerad P T, Otto Meyer. Höjd: 18 cm

1434 6441  Skulptur Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Björn, Gustavsberg. Höjd: 9cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:19)

1434 5643  Skulptur/sparbössa Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gunnar Sträng. Höjd: 16 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:52)

1434 6098  Skulpturer 2 st, Hästar, Tyskland. Höjd: 11-30cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:13)

1434 6302  Skulpturer 2 st. Glas, isbjörnar, Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 10 - 12

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:29)

1434 6010  Skulpturer Tomtar. Höjd: 19-26cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:39)

1434 6229  Skulpturer Upsala Ekeby, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. "björn lek". Längd: 28cm, höjd: 20cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:56)

1434 6289  Skulpturer & skål 3 delar. Höjd: 17-20cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:25)

1434 6345  Snapsglas 12 st, Orrefors, etsad dekor. Höjd: 12,5

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:49)

1434 6295  Snapsglas 12st, glas. Höjd: 9cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:53)

1434 6036  Snapsglas 2 st, 1700-/1800-tal, Ryssland, slipad dekor med krona. Höjd: 13,5

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:44)

1434 5309  Snapsglas Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors. "Djävul", Höjd: 16,5cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:55)

1434 6111  Snigelfat 8st, Frankrike. Diameter: 14cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:43)

1434 6405  Soffa Louis XV-stil. Längd: 124

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:19)

1434 6423  Soffbord 1970-tal, Signerat. Bredd: 129, djup: 129 cm, höjd: 48 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:40)

1434 6317  Soffbord Butlers Tray. Bredd: 87 cm. Djup: 63 cm, höjd: 50 cm

1434 6518  Spegel + konsol, med lös stenskiva. Höjd: 138+ 80

1434 5050  Spegel 71x54cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:09)

1434 6312  Spegel 89x59cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:29)

1434 6029  Spegel nutida, 120x72 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:54)

1434 6060  Spegel Sent 1800-tal, senare glas, yttermått inklusive ram: 71x55 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:52)

1434 6263  Spegel trä /mässingsbeslag, 49x39 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:50)

1434 5411  Speglar ett par, Metall. Höjd: 50 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:00)

1434 5282  Spelbord mahogny, 1800-tal. Bredd: 90 cm. Djup: 44x2 cm, höjd: 78 cm

1434 6096  Stegpall höjd: 61cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:21)

1434 6255  Stekfat Rhone scenery. Längd: 51cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:01)

1434 6533  Stol

1434 6215  Stol "Alchemia", Calligaris, Italien. Transparent röd hårdplast, sitthöjd: 46cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:31)

1434 6030  Stolar 2 st, Stålrör / skinn. Höjd: 78-82 cm

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:49)

1434 6335  Stolar 3 st, Hay

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:16)

1434 6374  Stolar 4 st, Gustaviansk stil, bemålade

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:10)

1434 6057  Ströare + saltkar, 3 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, diameter: 4. Höjd: 6 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:54)

1434 6094  Takarmatur 1960-tal. Diameter: 36cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:35)

1434 6021  Takarmatur Aneta, glasskärm. Höjd: 24 cm. Diameter: 14,5 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:02)

1434 6043  Takarmatur Ett par, industristil. Höjd: 50cm

1434 6370  Takarmatur höjd: 38cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:51)

1434 6368  Takarmatur höjd: 40cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:41)

1434 6245  Takarmatur höjd: 50cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:37)

1434 6054  Takarmatur Jugend. Diameter: 30 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:04)

1434 6079  Takarmatur mässing och glas. Höjd: 44cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:47)

1434 6129  Takarmatur Mässing och vitt glas. Höjd: 58cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:36)

1434 6108  Takarmatur mässing. Höjd: 128cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:56)

1434 6239  Takarmatur med prismor. Diameter: 35cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:32)

1434 6570  Takarmatur Med prismor. Diameter: 36cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:06)

1434 6006  Takarmatur PH 3 Poul Henningsen För Louis Poulsen. Diameter: 42cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:25)

1434 6561  Takarmatur PH5, Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark. Diameter: 50cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:01)

1434 6258  Takarmatur prismor, metall. Diameter: 60 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:15)

1434 6044  Takarmatur Tom Dixon, modell: BLA01, "Beat light tall". Höjd: 43cm

1434 6045  Takarmatur Tom Dixon, modell: BLA01EU, "beat light". Höjd: 34cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:52)

1434 6446  Takarmaturer 4 st, julstjärnor. Höjd: 32cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:12)

1434 6323  Tallrikar + uppläggningsfat, Arabia, bland annat Paratiisi. Längd: 21-34 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:55)

1434 6364  Tallrikar 2 st. Kina. Diameter: 22 -26

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:59)

1434 6574  Tallrikar 6 st, Gustafsberg. Flytande blått, Diameter: 25cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:17)

1434 6589  Tallrikar 6 st. Djupa, "Japan", Rörstrand. Diameter: 26 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:52)

1434 6112  Tallrikar 6+ 6 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Rainbow", Rörstrand. Diameter: 21,5-24,5 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:26)

1434 6197  Tallrikar Ett par, Kina, omkring 1800. Diameter: 22 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:28)

1434 5098  Tändare Christian Dior, med sten. Längd: 7 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:55)

1434 6262  Tavlor 3 st. Tryck, Engelska jaktmotiv, yttermått inklusive ram: 37x47 cm

1434 6152  Teglas 6 st, Iittala, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Höjd: 8,5

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:03)

1434 6327  Textilier 2 st, Sandersons, 80x200 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:35)

1434 6448  Tidningsställ + spegel, rotting. Längd: 28 cm, djup: 40 cm, höjd: 50 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:10)

1434 6387  Tobaksburk Järn. Höjd: 19 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:30)

1434 4185  Toilettebord Empirestil. Bredd: 136, djup: 63 cm, höjd: 184 cm, nyckel

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:03)

1434 6480  Tomte Kermik, modell äldre. Höjd: 43 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:51)

1434 6551  Trädgårdsbord Med stol. Bredd: 128 cm. Djup: 59 cm, höjd: 65 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:59)

1434 6349  Trädgårdsurnor 1 par med socklar, Gjutjärn. Höjd: 20-47 cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:30)

1434 5659  Trädgårdsurnor ett par, Gjutjärn. Höjd: 19 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:22)

1434 6594  Trumpeter 2 st. + 2 delar, bjällror. Längd: 13-20 cm, djup: 20-45 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:33)

1434 6581  Tryck kolorerade, 2 st. Stockholmsmotiv. Bildmått: 22x32, yttermått inklusive ram: 39x49 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:22)

1434 6128  Tryck Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Reproduktion, "vinterbåten", yttermått inklusive ram: 60x49cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:53)

1434 5142  Uppläggningsfat 3 delar, Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928). Längd: 22-41 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:11)

1434 6567  Vagga furu. Längd: 95, djup: 51 cm, höjd: 96 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:06)

1434 6278  Väggarmatur metall / glas / trä. Höjd:, höjd: 55 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:21)

1434 6161  Väggarmatur omkring sekelskiftet 1900, med glaskupa. Höjd: ca 35 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:41)

1434 6598  Väggarmaturer Ett par, HEMI, plåt. Djup: 24 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:48)

1434 6438  Väggarmaturer Ett par, mässing. Längd: 24cm

1434 5660  Vägghörnskåp Allmoge, Daterad 1793. Bredd: 80, djup: 45 cm, höjd: 99 cm, nyckel

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:15)

1434 6053  Vägglyktor Ett par, nutida, metall. Höjd: 53 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:41)

1434 6234  Vällingklocka Malm. Höjd: 30cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:16)

1434 6198  Vas Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 24, diameter: 20 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:48)

1434 6231  Vas Bo Fajans, Gefle. Höjd: 42cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:09)

1434 6482  Vas Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Negro", Upsala-Ekeby 1953-1958. Delvis glaserad stengodslera med vita blad på brun boten. Stämplad UE 2130. Höjd: 24 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:33)

1434 6230  Vas Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustafsberg 1917. Höjd: 38cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:06)

1434 6440  Vas Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustafsberg. Sgraffitodekor. Höjd: 18cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:03)

1434 6316  Vas konstglas, ej signerad. Höjd: 18 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:19)

1434 6547  Vas Orrefors, Hald. Höjd: 17 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:08)

1434 6308  Vas Orrefors. Signerad. Höjd: 22 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:27)

1434 6294  Vas porslin, Royal Copenhagen. Höjd: 23 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:31)

1434 6425  Vas Rosenthal. Höjd: 24cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:41)

1434 6443  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Pungo, Gustavsberg 1953-1964, vitt stengods. Höjd: 26cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:41)

1434 6084  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 14cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:40)

1434 6253  Vaser 2 par, glas. Höjd: 20-23cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:13)

1434 6249  Vaser 2 par, Glas. Höjd: 25-30cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:02)

1434 6243  Vaser 2 par, Opalinglas. Höjd: 20-26cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:40)

1434 6564  Vaser 2 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Boda. Höjd: 13-22cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:23)

1434 6593  Vaser 2 st, bland annat: Reijmyre Glasbruk. Höjd: 31 - 36

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:25)

1434 6378  Vaser 2 st, Rörstrand, Porslin. Höjd: 20-29 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:44)

1434 6246  Vaser 3 par, opalinglas. Höjd: 13-20cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:45)

1434 6487  Vaser 3 st, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 13-20 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:43)

1434 6299  Vaser 3 st. Kristall. Höjd: 20 - 25

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:43)

1434 6233  Vaser 4 st, bland annat Royal Copenhagen. Höjd: 11-22cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:40)

1434 6248  Vaser 8st, opalinglas. Höjd: 11-17cm

1434 6241  Vaser Ett par, opalinglas, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 38cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:20)

1434 6244  Vaser Ett par, Opalinglas. Höjd: 30cm

1434 6300  Vaser Ett par, porslin, Rörstrand. Höjd: 21 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:35)

1434 6501  Vattenkanna Plast, Propper, Design: Karim Rashid, Tyskland. Höjd: 28cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:27)

1434 6082  Vävtapet 127x197cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:02)

1434 6023  Vin / champagneglas 11 + 4 delar. Höjd: 18,5-21 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:28)

1434 6024  Vinglas + skål & karaff, 8 + 2 delar. Höjd: 18-21 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:23)

1434 6116  Vinglas 10st, Reijmyre Glasbruk, "Antik". Diameter: ca 6,2-6,9 cm. Höjd: ca 16-16,5 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:38)

1434 6386  Vinglas 12 st, Helga. Höjd: 18 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:29)

1434 6113  Vinglas 12st, "Queen", Pukeberg. Höjd: 15cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:56)

1434 6115  Vinglas 12st. Höjd: 17cm, grön fot.

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:53)

1434 6025  Vinglas 4 + 4 st. Höjd: 18-21 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:04)

1434 6296  Vinkylare + karaff, glas, Books. Höjd: 19 - 27

1434 6412  Vitrinskåp 1930-/40-tal, Intarsia, Björk. Bredd: 150. Djup: 41 cm, höjd: 135 cm, nyckel

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:30)

1434 6007  Vitrinskåp Ek, Jugend. Bredd: 105. Djup: cm

1434 6051  Vitrinskåp Englesson. Bredd: 55, djup: 40 cm, höjd: 195 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:36)

1434 6052  Vitrinskåp Englesson. Bredd: 55, djup: 40 cm, höjd: 195 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:15)

1434 6268  Vitvinsglas 11 st. Orrefors. Höjd: 21 cm

1434 6213  Vristlänk Indien. Antik, handdriven vitmetall. Diameter: 13 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:23)

1434 6172  Ytterfoder 3 st, Arabia, diameter: 17. Höjd: 12 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:47)

1434 6190  Ytterfoder 3 st, Glas, diameter: 12-16. Höjd: 10-12 cm

1434 6019  Ytterfoder 3 st, Portugal, diameter: 18-23. Höjd: 15-18 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:19)

1434 6185  Ytterfoder nutida. Längd: 35, höjd: 15 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:12)