1085 1001 Akvarell Anna Palm de Rosa (1859-1924), Stockholm från Saltsjön, Signerad, motivet: 11x25
Hammered for 9.400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:18)
1085 2037 Akvarell Anna Palm de Rosa (1859-1924), Yrvädersgränd, signerad Anna Palm, 24x13 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:04)
1085 1062 Akvarell Edvin Bergström, vy från Söder, signerad, 1929, 25x35
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:29)
1085 1060 Akvarell Frans Lindström (1874-1954), Djurgården, signerad, bladets mått: 15x18, 5 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:21)
1085 1100 Akvarell Herman Müller, 1899, Stockholmsmotiv, 52x35
Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:04)
1085 1013 Akvarell Jan Lundquist (f. 1935), Skeppsholmen, motivet: 29x45
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:11)
1085 1014 Akvarell Jan Lundquist (f. 1935), Strandvägen, motivet: 31x50
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:13)
1085 4018 Akvarell Jan Lundquist (f. 1935), Strömmen, 26x41
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:33)
1085 1076 Akvarell Jeanine, "Stockholms skönhet", 32x44
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:21)
1085 1072 Akvareller 3 st, Stockholmsmotiv Lindström/Borg/Wetterström
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:35)
1085 1068 Akvareller 4 st, Frans Lindström (1874-1954), Rörstrandsområdet, Stockholm, 16x25
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:34)
1085 1069 Akvareller 5 st, Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv, motivet: 16x24
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:34)
1085 1057 Akvareller 5 st, Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv, signerad, 20x14 ca
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:29)
1085 1103 Akvareller F Lindström, 6 st, 15x22
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:37)
1085 1071 Blandteknik Gabriel Strandberg (1885-1966), Klara Sjö, 45x53
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:57)
1085 1037 Etsning Bruno Ekström (1941-1990), 1973, Katarinavägen, Stockholm, 189/310, motivet: 34x24
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:13)
1085 1576 Etsning efter Martin, utsikt af Stockholm tagen från Blasieholmen, Mahognyram, motivet: 36x53
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:17)
1085 1022 Etsning Ferdinand Boberg (1860-1946), "Vintra, konstnärens hem", signerad, motivet: 16, 5x11
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:11)
1085 1064 Etsning Garton, Stadshuset Stockholm, motivet: 50x34
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:09)
1085 1113 Etsning Harald Sallberg (1895-1963), "Sista styverns trappor", motivet: 18x13
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:47)
1085 1066 Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Årstabron, 48/265, signerad, motivet: 30x34
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:07)
1085 9534 Etsning Theddy Skog, Katarinahissen, signerad, motivet. 22x30
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:54)
1085 1061 Etsningar 2 st. Ernst Hällgren, motiv från söder, signerade, motivet: 16x24
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:43)
1085 7878 Färgetsning Jean Skoglund (1908-1948), Stockholm från Mosebacke, signerad, motivet: 30x43
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:44)
1085 1055 Färglitografi 5 st, Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), 138/360, motivet: 33x46
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:03)
1085 7856 Färglitografi Adrian van Arkel (1924-2006), Vy över Södermalm, 251/290, signerad, motivet: 42x61 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:29)
1085 1110 Färglitografi Bruno Karlsson (f. 1927), 1995, 326/360, Stockholmsmotiv, motivet: 27x47
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:17)
1085 1015 Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), 13/310, Stockholm, motivet: 50x60
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:14)
1085 9415 Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), 'Utsikt mot Fåfängan', 305/360, motivet: 52x62
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:58)
1085 1042 Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), 63/300, motivet: 34x37, Djurgårdsbrunns Wärdshus
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 21:01)
1085 1043 Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Kungliga borgen, Ladugårdsgärdet, Stockholm. Signerad, numrerad 17/300, motivet: 36x40
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:05)
1085 1063 Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), 'Söders höjder", 113/230, signerad, motivet: 38x54
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:39)
1085 1040 Färglitografi Gunnar Erkner (f. 1929), Kornhamnstorg, 1977, 235/310, motivet: 38x55
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:07)
1085 1004 Färglitografi Gustaf Alexandersson, Slussen, 272/310, motivet: 35x27
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:18)
1085 1108 Färglitografi Hans Ekvall (f. 1918), Skeppsbron, 206/280, motivet: 36x50
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:42)
1085 7189 Färglitografi Harald Lindberg (1901-1976), 193/310, motivet: 19x34
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:37)
1085 1017 Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), HC-upplaga, Skärgårdsbåtar, motivet: 39x58
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:17)
1085 1102 Färglitografi Kaj Bernstone (f. 1946), 126/225, Söder Mälarstrand, 26x37
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:13)
1085 1077 Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Djurgården, 4/30, EA-upplaga, bladets mått: 58x86
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:06)
1085 1024 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), 1/310, Blidösund, motivet: 33x42
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:33)
1085 1023 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), 469/310, Djurgården 5, motivet: 28x39
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:32)
1085 1041 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), 18/150, Stockholm, 1980, motivet: 41x54
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:09)
1085 8231 Färglitografi Vladimir Beck (f. 1943), Mosebacke Torg, 131/360, 58x48
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:50)
1085 8184 Gravyr Stockholm, bladets mått: 32x36
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:53)
1085 1107 Karta Stockholm med omgivningar, ramens innermått: 51x82
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:34)
1085 1098 Karta Stockholm på 1800-talet, motivet: 33x40
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:52)
1085 1106 Karta Stockholm, utgiven 1861, ramens innermått: 45x56
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:24)
1085 9330 Kopp med fat, Empire Stockholm slott, Heineman
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:47)
1085 1005 Kopp med fat Empire, Stockholmsmotiv, Wilhelm Heinrich Heinemann
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:39)
1085 1018 Kopparstick Ioh Bapt Homann, "Upländischen Scheren", Stockholm, motivet: 48x57
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:18)
1085 1079 Kopparstick kolorerat, Vasabron Mellan Tegelbacken och Riddarhusgränd, 1878, efter O A Mankell, motivet. 20x29
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:13)
1085 1117 Litografi Einar Forseth (1892-1988), Köpmantorget, Gamla Stan, Stockholm. Sankt Göran och draken, signerad, motivet: 43x27
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:45)
1085 1105 Litografi Ferdinand Boberg (1860-1946), Riddarholmskyrkan, signerad, motivet: 46x61
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:23)
1085 1009 Litografi Georg Galmin (1915-1970), 312/3215, Stockholm, motivet: 53x41
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:08)
1085 1053 Litografi Roland Svensson (1910-2003), Mälartorget, 100-upplaga, motivet: 44x34
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:37)
1085 1026 Litografi Stig Jonzon (1913-1987), 2/15, Mot Riddarholmen, motivet: 20x27
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:38)
1085 1025 Litografi Stig Jonzon (1913-1987), 32/125, Kornhamnstorg, motivet: 20x27
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:36)
1085 9012 Litografi Stockholm, 'Gatureglering på Norrmalm 1877', motivet: 52x72
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:53)
1085 1054 Litografier 2 st, Björn Jonsson, 310-upplaga, motivet: 28x39, 24x32
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:39)
1085 1016 Oljemålning Adrian van Arkel (1924-2006), Södermalm, 67x50
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:15)
1085 1090 Oljemålning Aron Gerle (1860-1930), 'Utsikt mot stadshuset från Långholmen', 46x55
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:08)
1085 1020 Oljemålning Arthur Bianchini (1869-1955), Långholmen, uppfodrad duk, signerad -94, 95x145
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:20)
1085 1093 Oljemålning Arvid Johanson, tillskriven, intyg a tergo av sonen, utsikt från Katarinahissen, 68x81
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:41)
1085 1080 Oljemålning August Lundberg (1882-1946), Kvarnen kronan, 1942, oramad, olja på pannå, 40x50
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:35)
1085 1094 Oljemålning B Lamrin, Berns salonger, 1934, 34x30
1085 1035 Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), 'På väg ut mot Katarina', signerad. 35x27
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:08)
1085 1086 Oljemålning Bertil Andersson, Tyska brinken, monogramsignatur, 46x38
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:54)
1085 1012 Oljemålning Bill Flodin (1934-1976), Stockholm, -63, 34x26
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:14)
1085 1021 Oljemålning Edgar Wallin (1892-1963), Mynttorget, Gamla Stan, signerad. 1947, 46x54
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:07)
1085 1046 Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Riddarholmen och Stadshuset, signerad, 46x37
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:51)
1085 1045 Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Riddarholmen, Stockholm, signerad, 52x39
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:49)
1085 1116 Oljemålning Eugen Holmberg (1911-1993), Pålsundskanalen, 46x55
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:50)
1085 1007 Oljemålning Ewald Dahlskog (1894-1950), 1931, "Töväder" Skeppsholmen, 60x72
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:56)
1085 9564 Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), Stockholmsmotiv, signerad, 36x48
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:34)
1085 1019 Oljemålning Göte Long (f. 1914), Södermalm, 32x47
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:20)
1085 1073 Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Stockholms Stadshus, signerad, 18x24
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:46)
1085 7734 Oljemålning Kåre, Lotsgatan, Söder, 1977, 46x55
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:48)
1085 1038 Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), 1990, Slottet, 23x32
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:34)
1085 1039 Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), 1990, Utsikt från Söder, 34x20
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:35)
1085 1095 Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Gamla Stan, signerad. 1970, 17x38
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:36)
1085 1074 Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Nyboda backe, Stockholm, signerad, -89 24x29
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:51)
1085 1097 Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Slussen, signerad. 1991, 18x27
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:38)
1085 4485 Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Stockholm, signerad. 1982, 22x38
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:03)
1085 1075 Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), utsikt från Skeppsholmen, signerad, 38x28
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:53)
1085 1096 Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), vy från Smedsudden, signerad. 1990, 18x27
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:37)
1085 1044 Oljemålning Lennart Börje Vestberg (f. 1934), Söder, signerad, 49x61
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:12)
1085 1067 Oljemålning Ruben Nilson, 'Årstabron', 1938, + bok om konstnären, 44x59
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:30)
1085 1003 Oljemålning Stadsgårdskajen, signerad Jalbert, olja på pannå, 20x25 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:40)
1085 1065 Oljemålning Stig EH Rousk (f. 1934), Stockholmsmotiv, signerad, -84, 55x65
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:05)
1085 1034 Oljemålning Sven Hellström (f. 1906), 1953, "Höstdag i förstaden, Gröndal", 37x45
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:20)
1085 8236 Oljemålning Tage Gavik (f. 1914), Stockholmsmotiv, 55x95
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:55)
1085 1058 Oljemålning Tomas Mandel (f. 1923), Kvastmakarbacken, signerad, 50x60
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:31)
1085 1002 Oljemålningar 4 st, Karl Arne Lindblom, Motiv från Gamla Stan, 34x23
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:27)
1085 1091 Pastell Aron Gerle (1860-1930), Söder Mälarstrand, 52x46
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:12)
1085 1078 Pastell Stig Claesson Slas (1928-2008), 1976, Stockholm, 40x50
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:54)
1085 1033 Träsnitt + bok, Svenolov Ehrén (1927-2004)
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:45)
1085 1087 Träsnitt 3 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Stockholm, 360-upplaga, motivet: 39x55
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:58)
1085 1031 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 1980, 28/360, Kornhamnstorg, motivet: 58x45
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:44)
1085 1027 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 1980, 28/360, Stockholm från Katarinahissen, motivet: 58 x45
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:45)
1085 1089 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 39/360, 1976, motivet: 35x53
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 21:02)
1085 1032 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Centralbron, 1980, 28/360, motivet: 58x45
1085 1029 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Mot Gamla Stan, 28/360, 1980, motivet: 58x45
Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:46)
1085 1010 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), PT, Tegnérgatan/Sveavägen, motivet: 50x34
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:37)
1085 1008 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), regatta Slussen, 14/360, bm70x60
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:08)
1085 1030 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Slussen 1980, 28/360, motivet: 58x45
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:43)
1085 1028 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Slussen, 1980, 28/360, motivet: 58x45
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:42)
1085 1052 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Stockholm, 63/360, signerad. -74, bladets mått: 54x41
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:56)
1085 1048 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Stockholm, 64/360, signerad. -74, bladets mått: 43x54
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:54)
1085 1051 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Stockholm, 64/360, signerad. -74, bladets mått: 43x54
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:55)