1361 4489 Adventsljusstakar Ett par, Gnosjö, mässing. Höjd: 55cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:43)
1361 4214 Akvarell Anna Palm, Signerad, man i uniform, 24x16 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:22)
1361 3567 Akvarell Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Figurscen. Signerad. Motivet: 25x35cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:56)
1361 4336 Akvarell Signerad, 1988, fågel. Motivet: 25x31cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:43)
1361 4116 Akvareller 4 st, Wikfeldt-90. Signerad a tergo. Motivet: 13x19cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:53)
1361 4397 Ampel Karl Johanstil. Diameter: 50 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:44)
1361 4540 Appliquer Ett par. Längd: 30cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:59)
1361 4420 Armband 18k guld, & Armring med pärla. Längd: 18cm, diameter: 7cm, vikt: 10g.
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:08)
1361 4409 Armband 18k guld, med berlocker. Längd: 18-23cm, vikt: 20g.
Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:34)
1361 4213 Armbandsur 18k guld, Certina, quartz, gravyr, datum. Diameter: 30mm, bruttovikt: 28g.
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:40)
1361 4446 Armbandsur 18k guld, Herrur, Longines, manuell. Diameter: 34mm, serienr: 18487571, gravyr, läderband, viklås ej i guld. Bruttovikt: 35g. Med orginaletui
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:21)
1361 3437 Armbandsur 18k guld, Omega, armband i doublé, manuell uppvridning. Diameter: 30mm, datum, viklås. Bruttovikt: 64g.
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:27)
1361 4087 Assietter 4+ 3 fat, Royal Copenhagen, musselmalet. Diameter: 13-18cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:15)
1361 4286 Balansvåg med vikter. Längd: 52 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:50)
1361 4092 Bålskål Rörstrand. Diameter: 30cm. Höjd: 14cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:05)
1361 4451 Bestick 65 delar, ca, nysilver
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:43)
1361 2209 Blandteknik Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Signerad, daterad -59, Kyrkan i Taxco, Mexiko, 43x30 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:42)
1361 4275 Blandteknik Ivan Bergdahl (f. 1929), Sverige. Lundagatan, Södermalm, Signerad. Motivet: 32x49 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:55)
1361 3098 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Komposition. Signerad. Motivet: 39x53 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:33)
1361 4282 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad. Motivet: 19x13 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:39)
1361 4253 Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, 30x37 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:01)
1361 4334 Blandteknik Sven Revold (1919-1988), Norge. Sommer III. Signerad, 76. Motivet: 14x11cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:19)
1361 4514 Blomsterbord 2 st, Teak/emalj. Diameter: 50, höjd: 41 cm
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:31)
1361 4053 Bokhylla Ek. Bredd: 70 cm. Djup: 30 cm. Höjd: 161 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:11)
1361 4557 Bokhylla Teak. Bredd: 100, djup: 35 cm, höjd: 77 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:01)
1361 4444 Bokhylleskåp mahogny. Bredd: 190, djup: 32 cm, höjd: 72 cm, nyckel
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:18)
1361 4144 Bonad 315x40 ca
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:27)
1361 4468 Bonad Mittendorf, Moses, Monogramsignerad, 62x60
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:49)
1361 4287 Bord med hylla, funkis, Bredd: 57 cm. Djup: 57 cm, höjd: 60 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:04)
1361 4541 Bordsdukar 5 st, Linne
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:48)
1361 4389 Bordsdukar 5 st, Linne
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:07)
1361 4564 Bordslampa 1960-tal, Glas. Höjd: 72 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:54)
1361 4175 Bordslampa Art Déco-stil. Höjd: 54 cm
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:23)
1361 4321 Bordslampa Engelsk modell, mässing, plåtskärm. Höjd: 65 ca
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:27)
1361 4565 Bordslampa Glas, Relief. Höjd: 63 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:13)
1361 4210 Bordslampa Glasskärm. Höjd: 42 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:46)
1361 4547 Bordslampa NK. Höjd: 42 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:18)
1361 4205 Bordslampfot Kina. Höjd: 48 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:29)
1361 4028 Bordslampfot Kosta. Höjd: 25 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:11)
1361 4105 Bordslampfot Royal Copenhagen. Höjd: 40cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:12)
1361 4291 Bordslampor ett par, förgyllt trä. Höjd: 52 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:12)
1361 4346 Bordslampor ett par. Mässing. Höjd: ca 60 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:12)
1361 4470 Brevkniv silver (925), Peru. Längd: 20cm, vikt: 81g.
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:39)
1361 4142 Bricka Plåt. Längd: 72 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:19)
1361 4408 Brosch 18k guld, med hänge. Längd: 3cm, vikt: 4g.
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:33)
1361 4572 Byrå 6-lådor. Bredd: 60. Djup: 45 cm. Höjd: 110 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:29)
1361 4435 Byrå Gustaviansk stil, Intarsia, 1800-tal. Bredd: 86, djup: 42 cm, höjd: 86 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:55)
1361 3367 Byrå Hauptstil, med stenskiva. Bredd: 93 cm. Djup: 48 cm, höjd: 81 cm, nyckel
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:58)
1361 4123 Byrå Längd: 100 cm. Djup: 50 cm, höjd: 91 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:10)
1361 3303 Byrå mahogny, 1800-tal. Bredd: 90, djup: 45 cm, höjd: 95 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:35)
1361 4556 Byrå Teak, 1950-tal, 2-lådig. Bredd: 60, djup: 33 cm, höjd: 55 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:47)
1361 4243 Cake stand höjd: 79 cm, kinesiserande dekor
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:57)
1361 4300 Champagneglas 5 st + karaff. Höjd: 23 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:35)
1361 4106 Champagneglas 6 st. Höjd: 19cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:27)
1361 4191 Cigarettetui silver, 9x8,5 cm, Vikt: 120 g ca.
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:03)
1361 4188 Coaster 3 delar, Pläter, England. Diameter: 9-12 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:23)
1361 4149 Coaster 3 st, nysilver. Diameter: 9-14 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:44)
1361 4419 Coaster Pläter, England. Diameter: 17 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:57)
1361 4404 Collier 18k guld, med pärlor. Längd: 46cm, vikt: 5g.
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:42)
1361 4405 Damarbetsbord 1880-tal, bemålat, låda. Bredd: 79 cm. Djup: 52 cm, höjd: 70 cm, nyckel
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:08)
1361 4037 Dessertskålar 6 st, Iittala, Karhula. Diameter: 10cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:24)
1361 4048 Dessertvinglas 8st, grönt glas. Höjd: 13cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:16)
1361 4537 Docka Med kläder. Längd: 45cm.
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:31)
1361 3420 Dockor 4 st. Höjd: 42-64 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:25)
1361 4181 Dragkista Bonad Furu, 1700-/1800-tal. Bredd: 121, djup: 55 cm, höjd: 57 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:52)
1361 4455 Dragkista Orientalisk. Bredd: 101 cm. Djup: 50 cm, höjd: 57 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:07)
1361 4122 Draperi 210x110cm
1361 4073 Eldhundar Ett par. Längd: 28cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:42)
1361 4496 Elgitarr Epiphone Gibson. Längd: 100cm, serienr: S01073371, med fodral.
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:05)
1361 4427 Elljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 40 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:41)
1361 4428 Elljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 40 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:01)
1361 4045 Etsning Gisèle Celan-Lestrange (1927-1991), Frankrike. Komposition. Signerad, numrerad 10/30. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 50x55cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:06)
1361 4044 Etsning Gisèle Celan-Lestrange (1927-1991), Frankrike. Komposition. Signerad, numrerad 14/36. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 65x50 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:05)
1361 4047 Etsning Gisèle Celan-Lestrange (1927-1991), Frankrike. Komposition. Signerad, numrerad 23/30. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 65x50,5cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:08)
1361 4046 Etsning Gisèle Celan-Lestrange (1927-1991), Frankrike. Komposition. Signerad, numrerad 7/30. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 65x50cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:35)
1361 4515 Etsning Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 25/50. Motivet: 30x25cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:25)
1361 4042 Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad, höjd: C. I/VIII, Haskel 187. Motivet: ca 37,5x48 cm. Bladets mått: 50x63 cm, oramat löst blad
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:55)
1361 4034 Etsningar Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Signerad, numrerad 87/100 respektive 26/100, daterad -74, oramat löst blad. Bladets mått: ca 75x56 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:12)
1361 4544 Fällstol Metall, "Bombay"
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:22)
1361 4035 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 67/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:33)
1361 3001 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 99/150, Haskel 151. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 50x60 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:32)
1361 4038 Färgetsningar 2 st, Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Del av svit. Signerad, numrerad 9/50. Etsning + handkolorering, bladets mått: ca 50x40 cm, oramat löst blad
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:39)
1361 4040 Färgetsningar 3 st. Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Signerad, numrerad PT III/IV. Etsning + handkolorering. Bladets mått: ca 50x40 cm, oramat löst blad
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:32)
1361 4110 Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Signerad, numrerad 207/310. Motivet: 57x73cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:02)
1361 4533 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 67/99. Motivet: 74x53 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:44)
1361 4173 Färglitografi Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. Signerad, numrerad 238/310, "första snön". Motivet: 36x28cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:41)
1361 4127 Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Motivet: 47x57cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:50)
1361 4130 Färglitografi Corneille (1922-2010), Belgien. Signerad, numrerad 31/90, daterad 1998. Motivet: 31x23cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:24)
1361 3180 Färglitografi Georg Jacobsen (1887-1976), Danmark. Interiör. Signerad, numrerad 210/260, daterad 1959. Motivet: 58x41 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:26)
1361 4536 Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad 47/200. Motivet: 30x40cm
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:16)
1361 4307 Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 19/310. Motivet: 27x52cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:12)
1361 4615 Färglitografi Lenny Clarhäll (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 181/460, daterad 1989, "Partiet är dess medlemmar". Motivet: 31x42 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:37)
1361 4272 Färglitografi Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Kvinnor, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Motivet: 50x64 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:31)
1361 4134 Färglitografi Makode Linde (f. 1981), Sverige. Signerad, numrerad 10/120. Motivet: 40x30cm
Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:20)
1361 3492 Färglitografi Pablo Picasso (1881-1973), Spanien, efter. Märkt Henri Deschamps grav lit Mourlot imp 1972. Numrerad 85/500. Motivet: ca 50x38 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:44)
1361 3531 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 31/200. Motivet: 46x57cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:40)
1361 4109 Färglitografi Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Signerad, numrerad 147/200. Motivet: 45x61cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:32)
1361 4602 Färglitografi Tomasz Holuj (f. 1947), Polen. Figur. Signerad, numrerad EA, oramat löst blad. Bladets mått: 95x65 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:40)
1361 4135 Färglitografier 2 st, Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, 250-upplaga. Motivet: 29x36-27x39cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:16)
1361 4001 Färglitografier 3 st. Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Signerade, numrerade 2//99,12/99 respektive 39/99, daterade 1972. Oramade lösa blad, 74x58 cm respektive 53x70 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:08)
1361 4033 Färgserigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Gröna grenar". Signerad, numrerad 62/75, daterad 1976, oramat löst blad. Motivet: ca 71x50 cm. Bladets mått: ca 106x79 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:13)
1361 4032 Färgserigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Höstens grenar". Signerad, numrerad 64/75, oramat löst blad. Bladets mått: ca 106x78 cm. Motivet: 82x58,5 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:42)
1361 4216 Fat + skål, 4 delar, silver. Vikt: ca 650 g, fat, diameter: 17,5-20 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:17)
1361 4078 Fat 3 delar, Kina. Diameter: 16-32,5cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:43)
1361 4225 Fat 3 st, Rosenthal. Diameter: 20-30cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:51)
1361 4055 Fat Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten. Längd: 40cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:26)
1361 4211 Fat silver, CG Hallberg, 1930. Vikt: 380 g. Diameter: 27 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:38)
1361 4102 Fat silver, Längd: 45cm, gravyr. Vikt: 1381g.
Hammered for 5.600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:35)
1361 3096 Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, 33x26 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:11)
1361 4379 Fåtölj
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:16)
1361 4442 Fåtölj 1940-tal, Morris-tyg
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:50)
1361 4445 Fåtölj 1960-tal
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:59)
1361 3089 Fåtölj Bröderna Andersson, "Lord"
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:42)
1361 3390 Fåtölj Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. "Lilla Adam"
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:43)
1361 3557 Fåtöljer Ett par, tillskrivna, Alvar Andersson, 1930-tal, skulpterad dekor och sidostycken med intarsia
Hammered for 5.600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:30)
1361 3302 Fåtöljer ett par, Utemöbler
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:27)
1361 4447 Fickur Med kedja, doublé/silver. Diameter: 54 mm, bruttovikt: 120 g
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:09)
1361 2011 Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Laban", hund, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Signerad Lisa L undertill. Längd: ca 19 cm. Höjd: ca 12 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:43)
1361 3007 Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Laban", hund, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Signerad Lisa L undertill. Längd: ca 19 cm. Höjd: ca 12 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:44)
1361 3008 Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Hund, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: 11 cm
1361 3041 Figuriner 2 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 8-11cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:47)
1361 4017 Figuriner 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ponnys ur Lillskansen, troligen Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods, ej märkta/signerade. Höjd: 8 cm. Längd: 12 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:50)
1361 4009 Figuriner 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Taxar ur Minikennel, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Hundar. Målad och glaserad vit stengodslera. Längd: 16-19 cm. Höjd: ca 7-10 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:55)
1361 4012 Figuriner 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur Larson Ungar, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: ca 13 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:16)
1361 4010 Figuriner 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Hundar, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Målad och glasread vit stengodslera. Höjd: ca 7 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:02)
1361 4008 Figuriner 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Småtomtar på snöbollar. Höjd: ca 11 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:48)
1361 4014 Figuriner 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Luciatåg, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: 17-25 cm
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:44)
1361 4016 Figuriner 4 delar, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Luciatåg ur Advent, Rörstrand. Lucia, Tärna, Stjärngosse och Tomte. Stengods. Höjd: 10-17 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:43)
1361 4549 Figuriner 9 st, Hummel. Höjd: 9-14 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:57)
1361 3192 Fioler 2 st. Längd: 60-66 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:38)
1361 3156 Fiskbestick 15 + 16 delar, nysilver, snarlika. Längd: 17,5-21 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:20)
1361 4558 Fönster 4 st, 77x40-110x42cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:41)
1361 4301 Gipsrelief Christian Eriksson (1858-1935), Sverige. Förgylld. Signerad, daterad -27, gips, ca 21x44 cm
Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:43)
1361 4522 Glas 6 st, Orrefors. Höjd: 14cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:52)
1361 3033 Glas 6+ 6+ 6 st. Höjd: 11-14 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:31)
1361 4274 Glas 6+ 7+ 2, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 15-20cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:35)
1361 4296 Glas 7 st, Ulrica Hydman, Vallien. Höjd: 14 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:02)
1361 4161 Glas 7+ 11. Höjd: 8-18 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:34)
1361 4278 Glas År 1903. Höjd: 16cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:27)
1361 4227 Glas Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. 2+ 2. Höjd: 8-16cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:05)
1361 4319 Glasfat Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Monday", Kosta Boda, 11x11 cm
1361 4592 Glasservisdelar 41 delar. Höjd: 10-19cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:20)
1361 4370 Golvlampa Falkenberg. Höjd: 120
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:10)
1361 3305 Golvlampfot teak och mässing. Höjd: 120 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:33)
1361 2182 Golvskulptur Buddha, keramik. Höjd: 70cm
1361 2582 Golvur Stjernsund, urverket märkt 1785. Höjd: 215, nyckel
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:15)
1361 4322 Golvur Sven Fogelberg, 1764. Höjd:
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:09)
1361 4221 Golvurna med lock, Kina. Höjd: 94cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:16)
1361 4185 Gravyr 1700-tal. Motivet: 48x36 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:44)
1361 4340 Gravyrer 15 st, oramade lösa blad, längd: 28-38 cm, bredd: 13-17 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:47)
1361 4195 Halskedja silver. Längd: 70 cm, Vikt: 10 g ca.
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:45)
1361 4164 Hänge silver, Finland, 1972, Saastamoinen, Vikt: 50 g ca, kedja l: 56 cm, hänge: 6,5x4,5 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:25)
1361 3428 Hängen 2 st, 18k guld. Längd: 1-3cm, ena med diamanter & pärla, 6xca0,01ct. Vikt: 5g.
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:50)
1361 4264 Hängskåp Allmoge. Bredd: 65 cm. Djup: 33 cm. Höjd: 61 cm, nyckel
Hammered for 8.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:42)
1361 4323 Herrbetjänt Plexiglas. Höjd: 97 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:36)
1361 4093 Högtalare Ett par, Sonab OA5, längd: 43 cm, djup: 24 cm, höjd: 56,5 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:09)
1361 4525 Hörnétagère höjd: 158cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:08)
1361 3284 Hörnskåp Gustaviansk stil. Höjd: 182, nyckel
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:24)
1361 4239 Jardiniere Längd: 37cm. Höjd: 17cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:10)
1361 2188 Juldekorationer 6 delar, Georg Jensen. Längd: 8-17 cm, djup: 4-11 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:49)
1361 4386 Julljusstakar Ett par, Luma. Längd: 43cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:53)
1361 4050 Julljusstake Koppar, Philips, höjd: 36 cm, bredd: 50 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:26)
1361 4318 Kaffekanna + 11 delar, Arabia. Diameter: 20cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:41)
1361 4196 Kaffeservis 26 delar, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:21)
1361 4365 Kaffeservis 3 delar, nysilver. Höjd: 16-30 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:08)
1361 3280 Kaffeservis 31 delar, Bavaria. Höjd: 5-27cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:59)
1361 4361 Kaffeservis Gustavsberg, 20 delar
1361 4599 Kaffeservis Rosenthal, Sanssouci, 13 del
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:45)
1361 4453 Kaffeservisdelar 30 del ca, Blå Blomst, Royal Copenhagen
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:23)
1361 3619 Kaffeservisdelar Hackefors, 26 del
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:50)
1361 4467 Kaffeskedar + dessertgafflar, 12 + 12 delar, silver, Cohr. Längd: 11,5-15 cm. Vikt: ca 470 g
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:52)
1361 4189 Kaffeskedar 12 st, silver, Rosenholm, 1960. Längd: 12 i etui, Vikt: 190 g ca.
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:45)
1361 4355 Kakfat på fot + ljusstakar, 3 delar, nysilver. Diameter: 15-26. Höjd: 8-30 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:47)
1361 4476 Kanapé Längd: 196cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:41)
1361 4091 Kandelabrar med prismor 2 st. Höjd: 71cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:03)
1361 4187 Kanna Koppar. Höjd: 40 cm
1361 4310 Kannor 2 st, Sovjetunionen USSR. Höjd: 10-21 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:23)
1361 4593 Karaff höjd: 20cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:19)
1361 4148 Karaffer 2 st, Riedel. Höjd: 24-26 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:41)
1361 3485 Karmstol Barockstil, Gyllenläder
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:36)
1361 4170 Karmstol Rokokostil, Rotting
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:58)
1361 3450 Karmstolar Ett par, nyrokoko
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:12)
1361 4426 Kedjor 21,6K, 2 st. Längd: 60-76cm, vikt: 30g
Hammered for 11.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:01)
1361 4395 Kista 1800-tal. Bredd: 58, djup: 40 cm, höjd: 30 cm, nyckel
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:23)
1361 4393 Kista på fötter. Bredd: 70, djup: 55 cm, höjd: 53 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:25)
1361 4199 Konjakskupor 6 st. Höjd: 10 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:30)
1361 4311 Konstglas 3 delar, Bland annat Bertil Vallien. Höjd: 6-15 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:42)
1361 4152 Konstglas 3 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 2-12 cm
1361 3199 Kopparstick Karta, Skandinavien. Ur Svecia Antiqua et Hodierna. Motivet: 27x33 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:22)
1361 4285 Krukor 3 st, bland annat Raus. Höjd: 25-30 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:55)
1361 4551 Kryddburkar 10 delar. Höjd: 12-22 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:03)
1361 4054 Kuverttallrikar 10st. Diameter: 29cm
1361 3345 Lackskrin Ryssland. Längd: 19, djup: 13 cm, höjd: 6 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:28)
1361 4241 Lampbord fot i metall. Diameter: 60 cm, höjd: 49 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:52)
1361 4543 Lampskärm Industrilampa. Höjd: 45 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:16)
1361 4060 Leksaker 8 delar, Diverse Kina. Längd: 9-27cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:08)
1361 4118 Linneskåp Gustaviansk stil, med spegel. Bredd: 130 cm. Djup: 54 cm. Höjd: 188 cm, nyckel
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:57)
1361 4183 Ljuskrona Empirestil. Höjd: ca 60 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:04)
1361 3349 Ljuskrona med glaskupa, Gustaviansk stil. Höjd: ca 60 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:34)
1361 2593 Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 75cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:40)
1361 4114 Ljuskrona rokokostil. Höjd: 75cm, 1800-/1900-tal
Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:57)
1361 4308 Ljuslykta Fittja Gård, 1993, lergods. Höjd: 22 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:10)
1361 4179 Ljusstakar 2 par. Höjd: 24-25 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:33)
1361 4228 Ljusstakar 2 st, Iittala. Höjd: 8-18cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:14)
1361 4011 Ljusstakar 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomtemor och Tomtefar, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: ca 20 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:09)
1361 4075 Ljusstakar 3 st, Englesson. Cylinder 2000, design: Staffan Englesson. Höjd: 8-19cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:02)
1361 4015 Ljusstakar 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomtar, Rörstrand. Höjd: 13 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:36)
1361 4618 Ljusstakar 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomtar, Rörstrand. Höjd: 13 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:43)
1361 4212 Ljusstakar ett par, mässing, 1800-tal. Höjd: 15 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:55)
1361 4511 Ljusstakar Ett par, Morells Gjuteri. Höjd: 12cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:59)
1361 4466 Ljusstakar Ett par, Silver imp, Graverade i botten. Höjd: 16 cm, bruttovikt: 790 g
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:23)
1361 4190 Ljusstakar ett par, silver. Höjd: 8 cm, bruttovikt: ca 250 g
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:45)
1361 3502 Ljusstakar silver, ett par, Löfman, 1988, MEMA. Höjd: 13cm, Bruttovikt: 550 g ca
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:04)
1361 4251 Ljusstakar Skatelövsstake. Signerad 1990. Höjd: 42 cm, bredd. 71 cm
1361 4004 Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. 4 änglar i stengods, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Limmade på träsockel. Höjd: 14 cm (inkl sockel). Längd: ca 32 cm (inkl sockel)
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:20)
1361 4003 Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Adventsgris ur Matilda, Gustavsberg 1965-1971. Målad stengodslera med blå dekor och ljusblå glasyr. Längd: 32 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:16)
1361 4005 Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomte med lykta, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), numrerad 9/100. Stengods. Höjd: 27 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:30)
1361 4421 Ljusstake silver, Import. Höjd: 35 cm. Vikt: 298 g
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:18)
1361 4178 Ljusstake sjuarmad, menora, malm, Höjd: 36 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:27)
1361 4574 Ljusstake Skatelövsstaken. Höjd: 50cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:05)
1361 4240 Lockurna hackefors. Höjd: 35cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:30)
1361 4202 Lockurna Porslin. Höjd: 40 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:49)
1361 4538 Malmkrona höjd: 65cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:52)
1361 4412 Manschettknappar 18k guld. Längd: 1,5cm, 1962, gravyr. Vikt: 10g.
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:01)
1361 4612 Månskensampel Sent 1800-tal, glaskupa / mässing. Höjd: 40 ca
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:04)
1361 4316 Mat / teservis 26 delar, 60/70-yal, snarlika
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:10)
1361 3108 Matbord Gustaviansk stil, Frankrike, valnöt och mahogny. Bredd: 133, djup: 115 cm, höjd: 73 cm, en iläggsskiva a 47cm
1361 4380 Matbord Teak. Bredd: 145, djup: 90 cm, höjd: 73 + 2 iläggx50 cm
Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:31)
1361 4560 Matsalsgrupp 5 delar, mahogny, Bjerkenfors, Nyrokokostil. Diameter: 110, höjd: 75 + 1 iläggx50 cm
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:40)
1361 4226 Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 7 delar, + ilägg
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:54)
1361 4381 Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 7 delar. Diameter: 110, höjd: 75 + 2 st iläggsskivor
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:25)
1361 4111 Matservisdelar 19 delar, Qvint, Rörstrand, Jonas Bohlin (f. 1953), Sverige
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:37)
1361 4270 Matservisdelar 27delar, Rörstrand, Grön Anna.
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:07)
1361 4313 Matservisdelar 29 delar, Hackefors. Diameter: 11-22cm
1361 4112 Matservisdelar 4 delar, Rörstrand, Marianne Westman (1928-2017), Sverige
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:51)
1361 4289 Matservisdelar 59 delar, med gulddekor, Gustafsberg.
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:31)
1361 4219 Matservisdelar ca 43 delar, Töreboda.
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:34)
1361 4330 Matservisdelar ca 55 delar, Lidköping.
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:47)
1361 4357 Matservisdelar England, Grindley, ca 55 del
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:26)
1361 4546 Matta Gabbeh, 200x285 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:04)
1361 4292 Matta galleri, Karachi, 78x259 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:54)
1361 4578 Matta Kina, 138x202cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:50)
1361 4327 Matta Kina, 245x335
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:37)
1361 4236 Matta orientalisk, 116x173 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:14)
1361 4345 Matta Orientalisk, 118x180 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:38)
1361 3431 Matta Orientalisk, 124x220cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:01)
1361 4200 Matta orientalisk, 133x198 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:48)
1361 4237 Matta orientalisk, 136x197 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:04)
1361 4382 Matta orientalisk, 142x210 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:27)
1361 4193 Matta orientalisk, 150x200 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:36)
1361 4232 Matta orientalisk, 152x290 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:32)
1361 4383 Matta orientalisk, 70x105 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:12)
1361 4230 Matta orientalisk, 80x122 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:13)
1361 4589 Matta orientalisk, Afshar, Antik, 114-125x185 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:18)
1361 4238 Matta orientalisk, Galleri, 84x324 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:24)
1361 4585 Matta orientalisk, Hamadan, Antik, 145x214 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:18)
1361 4586 Matta orientalisk, Hamadan, Semiantik, 107x187 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:45)
1361 4583 Matta orientalisk, Hamadan, Semiantik, 145xx181 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:11)
1361 4067 Matta orientalisk, Kashan, 205x279cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:51)
1361 4378 Matta orientalisk, Pakistan, 192x301 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:43)
1361 2361 Matta orientalisk, patchwork, 200x155cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:41)
1361 4235 Mattor orientaliska, 2 st, ca 65x95 cm
1361 2201 Minkpäls Saga
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:30)
1361 4473 Mockaskedar 10+ 3+ 4 st, bägare, silver, gravyr. Vikt: 449g.
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:09)
1361 4464 Mockaskedar 12 st, silver, Svensk spets, monogram W. Längd: 11,5, Vikt: 150 g ca.
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:32)
1361 4440 Modelltåg Fleischmann, lok, vagnar, räls. Längd: 6-25cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:38)
1361 4576 Mynt diverse ca 15 delar med etui.
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:30)
1361 4141 Oljemålning 2 st, Inger Tollman. Signerad. Olja på duk, 40x40cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:52)
1361 4600 Oljemålning A. Dahl, skogsmotiv. Signerad, 1920. Olja på duk, 63x89cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:07)
1361 4422 Oljemålning Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Sydländsk by. Signerad. Olja på duk, 19x23 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:27)
1361 4280 Oljemålning Åke Wickström (f. 1927), Sverige. Interiör, Signerad. Olja på duk, 32x40 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:41)
1361 4452 Oljemålning Béla Hradil (1885-1968), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 12x10 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:12)
1361 3604 Oljemålning Berit Zetterman, komposition. Signerad. Olja på pannå, 119x89 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:39)
1361 4332 Oljemålning Bertil Weström (f. 1928), Sverige. Hamn. Signerad. Olja på duk, 48x59 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:57)
1361 4499 Oljemålning Bertil Widbrandt (1914-1988), Sverige. Signerad. Olja på duk, 50x62 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:18)
1361 4484 Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Signerad, daterad 99, Ödegård, Bjuråker. Olja på duk, 54x60 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:20)
1361 4487 Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Signerad. Olja på duk, 46x55 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:15)
1361 2518 Oljemålning Christer Schmiterlöw (1926-1995), Sverige. Signerad, daterad 1980. Olja på duk, 81x66cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:27)
1361 4492 Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, daterad -59, hamn. Olja på duk, 55x41 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:37)
1361 4115 Oljemålning efter Carl Bloch, von Svend Andersen. Ej signerad. Olja på duk, 83x68cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:49)
1361 3360 Oljemålning Elin Höglund-Svanholm (1914-2010), Sverige. Signerad E Höglund. Olja på duk, 38x32 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:50)
1361 4601 Oljemålning Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Signerad, 1944, blomsterstilleben. Olja på duk, 65x53cm
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:24)
1361 4252 Oljemålning Eric Gnista (1898-1954), Sverige. Stilleben, Signerad. Olja på pannå, 33x50 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:36)
1361 4523 Oljemålning Eric Zelinskis, Signerad, trapp. Olja på duk, 61x50, oramad
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:39)
1361 4517 Oljemålning Eric Zilinskis. Signerad, daterad 1961. Olja på duk, 51x61 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:23)
1361 4051 Oljemålning Erik Westerling (1819-1857), Sverige. Rydsgårds gods, Skåne. Signerad, daterad 1856. Olja på duk, 24x31 cm, oramad
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:20)
1361 4532 Oljemålning F Henkel. Signerad, Interiör. Olja på duk, 39x48cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:27)
1361 3388 Oljemålning Gunnar Wiberg (1894-1969), Sverige. Signerad. Olja på duk, 57x46cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:11)
1361 4269 Oljemålning Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Skärgårdsmotiv. Ej signerad, påskrift a tergo. Olja på duk, 60x72 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:01)
1361 3297 Oljemålning Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Monogramsignerad, Le Bruse. Olja på duk, 50x60 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:22)
1361 4485 Oljemålning Iloki, Signerad. Olja på duk, 58x79 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:02)
1361 4524 Oljemålning Jean René. Signerad, daterad -67, komposition. Olja på duk, 60x80, oramad
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:18)
1361 4184 Oljemålning Joaquin Fabres (1864-1914), Chile. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 47x35 cm
1361 3482 Oljemålning Johan Johansson (1879-1951), Sverige. Landskap med hässjor. Signerad. Olja på duk, 70x87 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:23)
1361 4333 Oljemålning Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Svanar, Signerad. Olja på duk, 49x60cm
1361 4501 Oljemålning K Johansson. Signerad, daterad 89, Tistel. Olja på duk, 50x40 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:17)
1361 4449 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1700-/1800-tal, Flodlandskap. Ej signerad. Olja på pannå, 30x40 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:34)
1361 4186 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Damporträtt. Signerad A Bernard, daterad 1885. Olja på pannå, 63x50 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:45)
1361 4448 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med sjö. Ej signerad. Ej signerad. Olja på duk, 52x76 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:10)
1361 4516 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, kvinna. Olja på pannå, 81x62 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:50)
1361 4069 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Jensen. Olja på duk, 72x22cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:26)
1361 4108 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Scoppa, Italien Capri 1903. Olja på duk, 38x71cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:29)
1361 4520 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, marin. Olja på duk, 70x100 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 21:00)
1361 4117 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 27x50cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:36)
1361 4133 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 49x63cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:05)
1361 3059 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 59x49cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:44)
1361 4276 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Skeppsbrott. Signerad, daterad -21. Olja på duk, 49x61, ej ramad
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:01)
1361 4338 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stadsmotiv. Signerad Jöesaar 1961. Olja på pannå, 39x32 cm
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:17)
1361 4342 Oljemålning Oidentifierad rysk konstnär. Bro. Signerad. Olja på pannå, 24x30 cm
Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:59)
1361 4343 Oljemålning Olaf Viggo Langer (1860-1942), Danmark. Kust. Signerad, daterad 1903. Olja på duk, 52x73 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:36)
1361 3088 Oljemålning Olle Carlström (1920-2006), Sverige. "Svart fläck på havet". Signerad, daterad -69. Olja på pannå, 104x115 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:40)
1361 4617 Oljemålning Olle Gustafsson (f. 1934), Sverige. "Pappas klöveräng", Klockestrand 2006, monogramsignerad. Olja på pannå, 53x64 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:55)
1361 4177 Oljemålning Osmo Nummi (f. 1947), Sverige. "På krogen". Signerad, daterad -01. Olja på pannå, 29x23 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:30)
1361 4257 Oljemålning Rune Andersson, triptyk. Signerad och daterad a tergo -69. Olja på pannå, 31x40 cm respektive 2x30x20 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:14)
1361 4344 Oljemålning signerad C H Wolfert, 51x40 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:17)
1361 4388 Oljemålning Signerad, Kustmotiv. Olja på duk, 72x43cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:40)
1361 4331 Oljemålning Simon Sörman (1905-1963), Sverige. "lugnt vatten". Signerad, daterad 41. Olja på pannå, 36x54cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:05)
1361 4502 Oljemålning Stina Olausson (1900-1996), Sverige. "Ölandsstrand". Signerad. Olja på duk, 34x67 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:53)
1361 3560 Oljemålning Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. Signerad. Olja på duk, 50x60 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:35)
1361 4486 Oljemålning Uncas Liljefors (f. 1938), Sverige. Signerad, daterad 1985. Olja på duk, 49x60 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:16)
1361 4495 Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Blomsterstilleben, bemålad ram. Signerad. Signerad. Olja på duk, 60x50 cm
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:54)
1361 4503 Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, fjällandskap. Olja på duk, 64x53 cm
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:11)
1361 4481 Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad. Olja på duk, 26x33 cm
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:45)
1361 4531 Oljemålning W Schaller. Signerad. Olja på duk, 68x58cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:24)
1361 3408 Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Kust ej signerad. Olja på duk, 44x28 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:11)
1361 4163 Örhängen 18k guld, Två par, vg/gg. Diameter: 1-2cm. Vikt: 3g.
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:26)
1361 4162 Örhängen 18k guld, Två par. Diameter: 1-2cm, vikt: 3g.
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:58)
1361 4156 Örhängen Ett par, med diamanter 2xca0,06ct. Längd: 2cm, vikt: 2g.
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:57)
1361 4124 Ostronfat 2 st, De Badour. Diameter: 23cm, Belgien
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:49)
1361 4458 Pallar 2 st, Sydamerika. Höjd: 28cm
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:29)
1361 4406 Pärlcollier Med silverlås 925, JKA. Längd: 96cm.
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:29)
1361 4267 Parti koppar kastruller med mera, 5 st, koppar
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:37)
1361 4339 Pastell O Sadek, Signerad, landskap, 31x41 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:22)
1361 4159 Penna Mont Blanc, Meisterstück, spets 14k, gravyr, i ask, längd: 14,5 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:18)
1361 4385 Piedestal höjd: 92cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:18)
1361 4066 Plafond Med prismor. Diameter: 60cm, höjd: 65cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:31)
1361 4418 Porslin 10 delar, Rörstrand, Aina Stenberg, "Tomtejul", kanna h: 15,5 cm, skål, diameter: 24 cm, fat, diameter: 21 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:14)
1361 4598 Prydnadsurnor ett par. Höjd: 21-25 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:38)
1361 3436 Ring 18k guld, med diamanter, 6xca0,02ct, storlek: 19. Vikt: 2g.
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:20)
1361 4158 Ring 18k guld, med en aquamarin, storlek: 17½, (e). Vikt: 3g.
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:46)
1361 4166 Ring 18k guld, med en citrin & pärlor, storlek: 14. Vikt: 4g.
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:36)
1361 4165 Ring 18k guld, med granater, storlek: 19. Vikt: 3g.
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:13)
1361 4160 Ring 18k guld, med två opaler, storlek: 16½. Vikt: 2g.
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:44)
1361 4103 Ring 18k guld, med vit sten, storlek: 15. Vikt: 8g.
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:31)
1361 3434 Ring 18k guld, storlek: 17½, med diamanter, 7xca0,05ct. Vikt: 1g
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:15)
1361 4155 Ring 18K vitguld, med smaragd & diamanter 4xca0,03ct, stl: 17½. Vikt: 4g.
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:15)
1361 4167 Ringar 2 st, 14K, storlek: 16½-17½, med pärlor. Vikt: 4g.
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:59)
1361 4413 Ringar 2 st, 18k guld, storlek: 18-22, gravyr. Vikt: 10g.
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:32)
1361 4414 Ringar 2 st, 23K, storlek: 16½, gravyr. Vikt: 7g.
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:57)
1361 3107 Rödvinsglas 12 st, "Gala", Duka. Höjd: 21 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:54)
1361 4352 Sabel omkring 1900. Längd: 93 cm
1361 4462 Salladsbestick silver, 2 st. Längd: 21cm, vikt: 137g
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:42)
1361 4299 Samlartallrikar 34 delar, Rörstrand, Mors Dag 1971-2004. Diameter: 21 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:25)
1361 4101 Samlartallrikar 4 st, Rörstrand, Bing & Grøndahl, Royal Copenhagen. Diameter: 18-20cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:07)
1361 4100 Samlartallrikar 6+ 1st, Rörstrand, vasaloppet, 1973-1978. Diameter: 19-22cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:54)
1361 4416 Sängbricka Plast, Luigi Mussori, "Jolly". Längd: 57 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:32)
1361 4507 Sänggavlar Ett par, Rokokostil. Längd: 185 cm. Höjd: 74-106 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:06)
1361 4375 Sängram Kinesiserande dekor. Bredd: 170
1361 3472 Satsbord 3 delar. Bredd: 60 cm. Djup: 40 cm, höjd: 50 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:47)
1361 4347 Schatull på benställning. Längd: 40, djup: 28 cm, höjd: 80 cm, nyckel
1361 4348 Sekretär 1800-tal, intarsia. Bredd: 81, djup: 44 cm, höjd: 122 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:20)
1361 4245 Sekretär England. Bredd: 75 cm. Djup: 42 cm, höjd: 96 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:55)
1361 4368 Sekretär Intarsia, mahogny. Bredd: 80, djup: 40 cm, höjd: 102 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:35)
1361 4526 Seltersglas 12st. Höjd: 10cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:47)
1361 4472 Servetthållare 4 st, silver, gravyr. Diameter: 2-3,5cm vikt: 73g.
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:58)
1361 4512 Servisdelar 3 delar, Richard-Ginori, Italien. Höjd: 8-13cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:40)
1361 3328 Servisdelar Bing & Grøndahl, Måsen, ca 25 del
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:03)
1361 4364 Servisdelar Gefle, Pigg, ca 10 del
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:05)
1361 4208 Servisdelar Japan, 9 del
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:59)
1361 4369 Sideboard Barockstil, NK. Längd: 129, djup: 53 cm, höjd: 94 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:13)
1361 3233 Sideboard Bemålat. Längd: 190, djup: 43 cm, höjd: 78 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:47)
1361 4372 Sideboard omkring sekelskiftet 1900. Längd: 135, djup: 51 cm, höjd: 92 cm
1361 4273 Silkscreen Bo Beskow (1906-1989), Sverige. "Kammarmusik i Atlantis", EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Signerad. Motivet: 27x34 cm
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:24)
1361 4218 Silverbestick 6 st. Längd: 11-19cm, vikt: 217g.
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:24)
1361 4568 Silverdelar 4 delar, Bland annat servetthållare. Vikt: 77g, längd: 5-8 cm, servettring, diameter: 4,3 cm
1361 4063 Silverdelar 4 delar. Höjd: 5cm, vikt: 46g.
1361 4220 Skål Kina. Diameter: 39cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:18)
1361 4611 Skål med lock, + 2st fat, Kina. Längd: 16cm- 23cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:30)
1361 4139 Skål Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Diameter: 17, höjd: 6 cm
1361 4006 Skål på fot Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ansikte, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Gustavsberg. Diameter: 9,5 cm. Höjd: 13 cm.
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:34)
1361 4143 Skålar 2 st, Kina. Diameter: 28cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:48)
1361 4204 Skålar 2 st, Kristall. Diameter: 23 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:14)
1361 4137 Skålar 2 st, med lock, Kina. Höjd: 16cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:03)
1361 4573 Skålar 4 delar, Orientaliska. Höjd: 4-7cm
1361 4305 Skålar ett par+ vas, Chribska, 1990, glas. Höjd: 17-18,5 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:21)
1361 4429 Skålar & vaser 5 delar, Orrefors & Kosta. Höjd: 7,5-18 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:50)
1361 2657 Skänk med spegelkrön. Sent 1800-tal, valnöt och mahogny. Bredd: 93. Djup: 42 cm, höjd: 200 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:55)
1361 4563 Skåp Fd Radiomöbel, Teak. Bredd: 86, djup: 40 cm, höjd: 60 cm
1361 4571 Skåp Teak, 1950-tal. Bredd: 150, djup: 41 cm, höjd: 106 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:28)
1361 4575 Skedar 12+ 12st, silver. Längd: 12-13cm, vikt: 365g.
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:07)
1361 4497 Skrivbord bemålad. Bredd: 100 cm. Djup: 60 cm, höjd: 75 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:23)
1361 4242 Skrivbord England, Bredd: 122 cm. Djup: 61 cm, höjd: 76cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:54)
1361 4570 Skrivbord nyrenässans, valnöt. Bredd: 121 cm. Djup: 70 cm, höjd: 73 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:44)
1361 4180 Skrivbordslampa Artimide, Tolomeo, Italien, längd: 23 cm, djup: 28 cm, höjd: 110 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:10)
1361 4392 Skrivbordsstol JOC, Vetlanda, Skinn
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:52)
1361 3029 Skrivbyrå Empire, mahogny, Bredd: 107 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 96 cm, nyckel
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:20)
1361 2305 Skrivskåp 1800-tal. Bredd: 114 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 190 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:38)
1361 4356 Skrivskåp med Jalusi, 1900-talets andra hälft. Bredd: 48, djup: 43 cm, höjd: 122 cm, nyckel
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:55)
1361 4591 Skulptur Asien. Höjd: 50cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:21)
1361 4461 Skulptur Drake, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Höjd: 11 cm
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:30)
1361 4539 Skulptur Gips, Karl XII, bemålad. Höjd: 97 ca
Hammered for 41.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:39)
1361 4362 Skulptur Gips. Höjd: 35 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:55)
1361 4309 Skulptur Herman Fogelin (f. 1947), Sverige. Tjur. Signerad, 2-delad. Längd: 20 cm. Djup: 27 cm. Höjd: 34 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:55)
1361 3462 Skulptur Isbjörn, Ego. Längd: 30cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:30)
1361 4099 Skulptur Italien. Höjd: 11cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:24)
1361 4080 Skulptur Kina. Höjd: 40cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:55)
1361 4057 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Gustavsberg, Golfspelare. Höjd: 20cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:25)
1361 4312 Skulptur Oidentifierad konstnär. Omfamnande par. Lergods. Höjd: 48 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:38)
1361 3578 Skulptur Rörstrand. Höjd: 26 cm
1361 4197 Skulptur Tilgman Keramik, Hund. Längd: 22 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:29)
1361 4121 Skulptur Tomte, Jenny Nyström (1854-1946), Sverige. Höjd: 27cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:08)
1361 4059 Skulptur i glas Monica Backström (1939-2020), Sverige. Höjd: 17cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:22)
1361 4231 Skulpturer 2 st, Lladro, Spanien. Höjd: 21-27cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:04)
1361 4018 Skulpturer 2 st, Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Rörstrand. Sjöfåglar. Längd: 21 cm. Höjd: ca 10 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:02)
1361 3356 Skulpturer 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Fåglar, K. Studio, Gustavsberg. Höjd: 12cm
1361 3124 Smyckeskrin + brosch, 2 delar, Ryssland, Lackarbete. Längd: 6-15, höjd: 16 cm, motiv med folksagor
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:50)
1361 4363 Snapsglas 10 delar. Höjd: 16 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:47)
1361 4463 Sockerskål + gräddkanna, 2 delar, silver, Birmingham. Längd: 10-15 cm. Vikt: ca 150 g
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:01)
1361 4215 Sockerskrin silver, Utländska stämplar. Längd: 16 cm. Vikt: ca 460 g
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 21:02)
1361 4494 Soffa Norell, "Dover". Längd: 210
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:02)
1361 3534 Soffa tillskriven Alvar Andersson. 1930-tal, skulpterad dekor och sidostycken med intarsia. Längd: 208cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:00)
1361 4350 Soffbord (Opiumbord), Från Walles & Walles. Bredd: 118, djup: 55 cm, höjd: 32 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:28)
1361 4441 Soffbord 1920-tal. Diameter: 90, höjd: 60 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:25)
1361 4394 Soffbord glas och mässing. Bredd: 140, djup: 80 cm, höjd: 50 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:49)
1361 4493 Soffbord mahogny. Bredd: 105, djup: 105 cm, höjd: 50 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:40)
1361 4374 Soffbord Mosaik. Bredd: 115, djup: 50 cm, höjd: 55 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:52)
1361 4298 Solur bordsmodell, sten, 23x20 cm. Höjd: 3 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:30)
1361 3268 Soppslev silver, CG Hallberg, 1919. Längd: 43 cm, Vikt: 130 g ca.
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:34)
1361 4373 Spegel 1920-tal, 117x47 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:59)
1361 4518 Spegel 1950/60-tal, 94x36 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:47)
1361 4535 Spegel 20-tal, 105x35cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:23)
1361 4396 Spegel 52x46 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:03)
1361 4125 Spegel 76x60cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:06)
1361 4390 Spegel 81x73cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:05)
1361 2627 Spegel Gustaviansk, 51x41 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:15)
1361 3414 Spegel Karl Johan, 121x47 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:18)
1361 4284 Spegel mahogny, 98x49 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:04)
1361 4519 Spegel mässingsram, 85x40 cm
1361 4439 Spegel rokokostil, 126x48 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:36)
1361 4171 Spel Med etui. 25x18cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:43)
1361 4434 Spelbord Nyrokoko, mahogny. Bredd: 83, djup: 41x2 cm, höjd: 78 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:16)
1361 4504 Spelbord nyrokoko. Bredd: 89 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 77 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:22)
1361 4140 Stengods 3 delar, Rörstrand och Gustavsberg. Höjd: 2,5-17 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:36)
1361 4555 Stol Senempire
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:26)
1361 4263 Stolar 3 st, Rotting
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:10)
1361 4545 Stolar 4 st, Börge Lindau (1932-1999), Sverige. Blå station, Common One
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:23)
1361 4403 Stolar 4 st, Gustaviansk stil
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:07)
1361 3401 Stolar 4 st, Karl Johan-stil, Björk
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:02)
1361 4559 Stolar 4 st, rotting
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:36)
1361 3503 Stolar 4+ 2 st, Queen Annestil, mahogny
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:06)
1361 4554 Stolar 6 st, Plast/Krom
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:48)
1361 3545 Stolar Ett par, 1700-/1800-tal, provinsarbeten, senare bemålning
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:18)
1361 4438 Sybord mahogny. Bredd: 51, djup: 34 cm, höjd: 71 cm
1361 4206 Syltkruka Gustavsberg, längd: 17 cm, djup: 14 cm, höjd: 16 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:04)
1361 4456 Taburetter Ett par. Längd: 60cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:17)
1361 4581 Takarmatur 2 st, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Höjd: 33-38cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:14)
1361 4157 Takarmatur 3-armad. Mässing/Teak. Höjd: 75 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:26)
1361 3325 Takarmatur Bestlite. Höjd: 62 ca, diameter: 60 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:57)
1361 3406 Takarmatur blyinfattat glas, Diameter: 45 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:06)
1361 4288 Takarmatur diameter: 42 cm. Höjd: 50 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:48)
1361 4229 Takarmatur Glas. Höjd: 33cm
1361 4325 Takarmatur Höjd: 150, Oscariansk
Hammered for 28.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:11)
1361 4234 Takarmatur höjd: 46cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:24)
1361 4107 Takarmatur höjd: 55cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:59)
1361 4128 Takarmatur höjd: 60cm
1361 4354 Takarmatur LOUIS CAMPELL, takarmatur, "Collage Pendel 600" för Louis Poulsen, design: Louise Campbell, formgiven 2004, höjd: 36,5 cm. Diameter: 60 cm
Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:04)
1361 4223 Takarmatur mässing och glas. Höjd: 33cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:48)
1361 4324 Takarmatur mässing, barockstil. Höjd: 90, Spanien
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:16)
1361 4113 Takarmatur Med glaskupa. Höjd: 50cm
1361 3536 Takarmatur Med glaskupa. Höjd: 65cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:57)
1361 3170 Takarmatur Orrefors. Råglas / mässing. Höjd: 50 ca
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:54)
1361 4569 Takarmatur Prismor. Diameter: 45 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:20)
1361 4246 Takarmatur prismor. Diameter: 50 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:02)
1361 4314 Takarmatur prismor. Höjd:, höjd: 45 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:12)
1361 4398 Takfotogenlampa majolika, höjd: ca 95 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:27)
1361 3269 Tallrikar 2 st, Kina, dekor i famille rose. Diameter: 23 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:00)
1361 4530 Tallrikar 22st, Rörstrand, modell: Sture. Diameter: 21-25cm
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:31)
1361 4604 Tallrikar 4 st, Rörstrand. Diameter: 22cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:29)
1361 4097 Tallrikar 5 st, Rosenthal, Diameter: 25cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:15)
1361 4491 Tallrikshylla väggmodell. Bredd: 80, djup: 13 cm, höjd: 75 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:31)
1361 4222 Tamburmajor Bemålad. Höjd: 198
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:55)
1361 4371 Tamburmajor höjd: 193 cm
1361 4579 Tavla Signerad, Hästklädsel. Motivet: 23x23cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:47)
1361 4095 Tekanna med ställ Nysilver. Höjd: 38cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:09)
1361 4562 Tekoppar 11st, med fat, Johnsson & Bros, Argile, flytande blått, diameter kopp 9,5 cm fat 16 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:23)
1361 4297 Tekoppar 8 st, Sovjetunionen USSR. Höjd: 9,5 cm
1361 4062 Tekoppar Ett par, + 1st fat. Arthur Percy (1886-1976), Sverige. "Lillemor", Gefle
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:53)
1361 4454 Teservisdelar 12 delar, Rosenthal
1361 4315 Teservisdelar 9 delar, Blå Blom, Gustavsberg
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:22)
1361 4244 Teskedar 12st, silver. Längd: 11cm, vikt: 161g, med etui.
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:53)
1361 4328 Textiltavla "Schwabinger Kunstkollektion", München. Signerad, 95x126 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:59)
1361 4349 Tidningsställ England. Längd: 55. Djup: 35 cm, höjd: 53 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:18)
1361 4302 Tillbringare Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Höjd: 23,5 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:43)
1361 4039 Torrnålsgravyrer 4 st. Sixten Haage (f. 1926), Sverige. Industrifasad. Signerade, numrerade 25/150, daterad -78. Bladets mått: 59x69 cm, oramade löst blad
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:20)
1361 4036 Torrnålsgravyrer Sixten Haage (f. 1926), Sverige. "Fabrik", portfölj med 5 torrnålsgravyrer, oramade lösa blad. Signerade, daterade 1978 och 1979, numrerade 13/150. Bladets mått: ca 79x62 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:00)
1361 4070 Träskulpturer 3 delar. Höjd: 28cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:40)
1361 4508 Träsnitt 2 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, 310-upplaga. Motivet: 27x23,5cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:22)
1361 4131 Tusch Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad. Motivet: 24x20cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:24)
1361 4043 Utställningsaffisch PG Thelander på Galleri Mustad 1986. Färgoffset, oramat löst blad. Bladets mått: 96x66,5 cm
1361 4432 Väggarmatur mässing. Längd: 60 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:53)
1361 4096 Vägglystrar Ett par, med prismor. Höjd: 45cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:19)
1361 4609 Väggplaketter 2 st, bland annat Börje Skogh, "Bohuslän Vildkaprifol", 34x21
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:30)
1361 4607 Väggrelief Lisa Larson (f. 1931), Fjäril ur Rundel, Gustavsberg 1969-1972. Diameter: 13cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:24)
1361 4610 Väggreliefer 2 st, Bland annat Lisa Larson, fjäril, 23x22-29x29cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:38)
1361 4478 Väggskulptur Ruth Milles (1873-1941), Sverige. Gips, "Väntan vid havet", 33x44 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:15)
1361 4597 Väggur Sent 1800-tal, Aug Nilsson, Nyköping. Höjd: 88 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:43)
1361 4353 Värja längd: 90 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:53)
1361 4306 Vas + skål på fot, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Open Mind, Kosta Boda, glass. Höjd: 24,5-27 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:08)
1361 4254 Vas Kina. Höjd: 36cm
1361 4153 Vas Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 23 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:27)
1361 4176 Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 19cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:56)
1361 4471 Vas Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 21cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:55)
1361 4401 Vas Kristall, Böhmen. Höjd: 29 cm
1361 4402 Vas Kristall. Höjd: 31 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:24)
1361 4052 Vas Murano. Höjd: 33cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:21)
1361 4201 Vas Strömbergshyttan. Höjd: 22 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:23)
1361 4169 Vas & karaff Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Höjd: 18-37cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:26)
1361 4076 Vas & ljusstakar 3 delar, Kosta Boda. Höjd: 7-30cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:27)
1361 4079 Vas & skålar 3 delar, Kina. Diameter: 9-11cm, höjd: 24cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:21)
1361 4465 Vaser + skulptur, 3 delar, Porslin Danmark. Höjd: 6-17 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:02)
1361 4029 Vaser 2 st, Karlskrona, Pompeji. Höjd: 10-20 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:03)
1361 4154 Vaser 2 st, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 20-27 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:35)
1361 4410 Vaser 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, dekor i relief. Höjd: 11-21 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:06)
1361 4317 Vaser 3 delar, Gabriel Sverige. Höjd: 8-19cm
1361 4138 Vaser Ett par. Höjd: 18cm
1361 4136 Vaser Ett par. Höjd: 28cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:38)
1361 4077 Vaser & ljusstake 3 delar, Bland annat Iittala. Höjd: 16-26cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:31)
1361 4203 Vinglas 14 st. Höjd: 18 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:43)
1361 4407 Vitrinskåp rokokostil, Blomstermåla Möbelfabrik. Bredd: 110. Djup: 45 cm, höjd: 110 cm, nyckel
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:26)
1361 4529 Vykort ca 350st, Sverige.
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:20)
1361 4146 Ytterfoder + Kruka. Höjd: 15-18 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:33)
1361 4415 Ytterfoder + krukor + ampel, 6 delar, Keramik, bland annat Ekeby, höjd: 9-15 cm. Diameter: 10,5-22 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:22)
1361 4147 Ytterfoder 2 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 15,5 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:57)
1361 4548 Ytterfoder ett par, Karlskrona. Höjd: 13 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:19)
1361 4150 Ytterfoder plåt. Höjd: 29 cm
1361 4606 Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 10cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:48)