585 3016 Asmalyk Antik Yomud, 120x71, mindre färgblödning på baksidan, minor colourbleed visuable at the back
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3002 Bachtiari Daterad 1920 , 158x330, mindre fläckar, minor stains
Hammered for 8.000 kr (Sista budtid är den 26 maj 2009 11:01)
585 3009 Bachtiari Semi-antik, 138x207, kortsidor saknar ngn knutrad, mindre hål, both ends missing a few rows of knots, minor hole
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3008 Bachtiari Semi-antik, 141x222
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3011 Beluch Antik, 82x138, litet hål, jämnt ställvis ngt hårdare slitage, minor hole, even partly slight heavier wear
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3013 Beluch Semi-antik , 217x353
Hammered for 4.600 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3020 Bidjar Semi-antik, 145x218
Hammered for 9.600 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3019 Birjand Antik, 273x395, signerad Hanarzadeh, jämnt ställvis hårdare slitage, ngn knutrad saknas, malspår på baksidan, even partly heavier wear, a few rows of knots missing, mothdamages visuable at the back
Unsold (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3018 Djadjim Antik, nordvästpersisk, 190x210 mindre kantskador, fläck, minor damages, stain
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3021 Feraghan Semi-antik, 140x210, jämnt ställvis hårdare slitage, lagning, even partly heavier wear, repair
Hammered for 6.200 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3005 Gashgai Antik, 136x222, jämnt slitage, even wear
Hammered for 40.000 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3004 Hadji-jalili Täbriz 20-tal, 128x180
Hammered for 11.600 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3015 Hamadan Semiantik , 132x197, full lugghöjd, full pile
Hammered for 5.700 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3026 Kashan Semi-antik, 133x201
Hammered for 4.800 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3025 Kashan Semiantik, 129x207
Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3007 Kerman semi-antik, 265x388, område med slitage, area with wear
Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3012 Khorjin Anatol, antik, 48x58, jämnt ställvis hårdare slitage, even partly heavier wear
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3023 Kurd Tidigt 1900-tal Persien, 126x270, jämnt ställvis hårdare slitage, en kortsida saknar ngn knutrad, even partly heavier wear, one end missing a few rows of knots
585 3027 Lori Tidigt 1900-tal, 160x324, jämnt ställvis ngt hårdare slitage, mindre lagningar, färgblödningar, even partly heavier wear, minor repairs, colourbleed
Hammered for 10.200 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3006 N.v persisk Semi-antik, 115x177, lagningar, mindre färgblödningar, repairs minor colourbleed
585 3024 Nordvästpersisk Antik, 96x625, jämnt slitage, lagningar, even wear, repairs
Hammered for 15.000 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3003 Oushak tidigt 1900-tal, 298x315, trampveck, mindre fläckar, folding wear, minor spots
585 3022 Sarab Tidigt 1900-tal, 103x337
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 2654 Täbriz semiantik, 312x416
Hammered for 10.000 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3014 Teheran Tidigt 1900-tal, 216x325, jämnt ställvis hårdare slitage, even partly heavier wear
Hammered for 7.500 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)