1501 8180 Adventsljusstake Design: Sten Bengtsson. "Luciatåg". Trä med elektrisk belysning. Längd: 48 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:26)
1501 8473 Affisch Gaudi. Bladets mått: 88x54 cm, yttermått inklusive ram: 100x65 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:40)
1501 8290 Aftonväska nysilver och läder, 10,5x8,5 cm, märkt "German silver"
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:45)
1501 8496 Akryl Irina Garamaj Stadig (f. 1952), "Sum Tree". Signerad, daterad 2021, oramad. Akryl på duk, 50x40 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:37)
1501 8495 Akryl Irina Garamaj Stadig (f. 1952), "Vägen i bergen". Signerad, daterad 2020, oramad, 30x30 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:16)
1501 8139 Akryl på papper Sven Inge Höglund Demonér (1935-2008), Sverige. "Rymdskata". Signerad, daterad -89. Bladets mått: 76x56 cm, yttermått inklusive ram: 88x67 cm
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:21)
1501 7514 Akvarell Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad -48,37x30 cm, yttermått inklusive ram: 59x50, akvarell
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:36)
1501 1011 Akvarell Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Kvinna i vattenbryn. Signerad, numrerad 17 juni 1955. Akvarell, bildmått: 40x31 cm, yttermått inklusive ram: 55x44 cm
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:54)
1501 8340 Akvarell Fanny Hjelm (1858-1944), Sverige. Signerad, daterad 1940, kustlandskap, 2x4, yttermått inklusive ram: 12x17, akvarell
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:58)
1501 6392 Akvarell Frans Wilhelm Odelmark (1849-1937), Sverige. Skånegård. Signerad. Akvarell, bildmått: 39x42 cm, yttermått inklusive ram: 62x64 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:14)
1501 8497 Akvarell Irina Garamaj Stadig (f. 1952), "Flicka i pärlgrå". Signerad, daterad 2006, bladets mått: 56x38 cm, yttermått inklusive ram: 72x52, akvarell
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:19)
1501 7332 Akvarell Lars Holm (f. 1956), Sverige. Signerad, daterad 85, Svanar, 55x72 cm, yttermått inklusive ram: 70x88, akvarell
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:45)
1501 7529 Akvarell Mr. T. Hagiwara, Fartygsporträtt, Yokohama, Japan 1966. Bildmått: 28x39 cm, yttermått inklusive ram: 43x54, akvarell
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:27)
1501 7327 Akvarell Roger Krantz. Spårvagn. Signerad, daterad -99. Akvarell, 29x42 cm, yttermått inklusive ram: 43x56 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:06)
1501 8080 Akvarell/lito 2 st, Åke Pettersson Nåv, Signerad, yttermått inklusive ram: 20x32-41x34, akvarell
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:57)
1501 8171 Amfora järn. Längd: 49, höjd: 24 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:10)
1501 8539 Ångmaskin "Wilesco". Längd: 26, höjd: 25 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:21)
1501 8206 Appliquer ett par, brons. Höjd: 28 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:39)
1501 8446 Arbetsbord med låda, bemålat. Bredd: 110, djup: 71 cm, höjd: 80 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:39)
1501 8190 Armband 18k guld, Venezia. Längd: 18cm, vikt: 2,3g.
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:49)
1501 8571 Armband Granater. Längd: ca 20 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:44)
1501 8533 Armbandsur 3 st
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:57)
1501 8535 Armbandsur Omega Seamaster De Ville. Diameter: 3,2 cm
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:17)
1501 7126 Armbandsur Tissot, "1853", Modell T082210 A, i originaletui, boettens. Diameter: ca 3,5 cm, total längd: 15 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:32)
1501 8235 Armring förgyllt silver med 2 pärlor, innermått 6. Vikt: 55 g
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:59)
1501 8227 Ask porslin, Rosenthal. Diameter: 12 cm. Höjd: 5 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:22)
1501 8006 Bankett bemålad, allmoge. Längd: 84
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:35)
1501 8552 Barskåp Orientalisk stil. Bredd: 97, djup: 54 cm, höjd: 108 cm
Hammered for 4.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:16)
1501 8609 Bestick 6 delar, silver, udda, 8,5-15,5 cm, vikt: 124g
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:20)
1501 8570 Bestick silver, 13 delar, udda. Längd: 17-19 cm, Vikt: ca 590g
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:02)
1501 8343 Bestick silver, 3+ 3+ 3 st, 1800-tal. Längd: 18-22, vikt: 550 g
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:54)
1501 8421 Blandteknik 3 st, Avo Paistik (1936-2013), Estland. "Kompositsioon", (3 C1-3). Signerade, daterade -87- blandteknik, yttermått inklusive ram: 63x46 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:51)
1501 8528 Blandteknik Bror Ingemar Fröberg (1921-1999), Sverige. Komposition. Signerad, blandteknik, yttermått inklusive ram: 62x51 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:26)
1501 8543 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Marin, Monogramsignerad AB, Daterad -98,15x23 cm, yttermått inklusive ram: 20x28 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:15)
1501 8268 Blandteknik Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, blandteknik. Bladets mått: 44x35cm
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:58)
1501 8046 Bokhylla England. Bredd: 97, djup: 32 cm, höjd: 199 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:21)
1501 8117 Bokhylla John Kandell (1925-1991), Sverige. Pilaster, Källemo. Körsbär. Brännstämplad. Höjd: 205 cm. Bredd: 20 cm, djup: 23 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:53)
1501 8452 Bokhylla mahogny. Bredd: 135, djup: 22 cm, höjd: 195 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:53)
1501 8451 Bokhylla mahogny. Bredd: 90. Djup: 25 cm, höjd: 195 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:55)
1501 8595 Bokverk Salming, Legendaren. Signerad, No 231/499 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:29)
1501 8453 Bokylleskåp omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 95, djup: 34 cm, höjd: 190 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:32)
1501 8449 Bord Björk, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 90 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 75 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:35)
1501 8276 Bord runt. Diameter: 100. Höjd: 72
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:45)
1501 7130 Bordsfotogenlampa mässing. Höjd: 57 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:07)
1501 8637 Bordslampa 1940-tal, Einar Bäckström, Märkt EB. Mässing/Läder. Höjd: 50 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:07)
1501 8067 Bordslampa Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. "Knubbling", Höjd: 57
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:24)
1501 8073 Bordslampa Bergboms, mässing. Höjd: 67
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:27)
1501 8093 Bordslampa Britt-Louise Sundell (1928-2011), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 53
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:44)
1501 7493 Bordslampa Empirestil. Höjd: ca 50 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:04)
1501 8465 Bordslampa Höganäs. Höjd: 21 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:43)
1501 8397 Bordslampa Marmor. Höjd: 53 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:58)
1501 8044 Bordslampa mässing, med glaskupor. Höjd: 52
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:32)
1501 8111 Bordslampa mässing. Höjd: 60
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:38)
1501 8424 Bordslampfot Asea-Skandia, metall. Höjd: 47 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:32)
1501 8423 Bordslampfot metall, bemålad. Höjd: 24 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:42)
1501 8425 Bordslampfot Onyx / metall, Putto. Höjd: 48 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:52)
1501 8306 Bordslampfötter Ett par, mässing. Höjd: 33cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:38)
1501 8309 Bordslampfötter Ett par. Höjd: 34cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:36)
1501 8078 Bordsur Bulle. Höjd: 38
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:12)
1501 7088 Bordsur på sockel Sent 1800-tal. Längd: 36, höjd: 54 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:37)
1501 8288 Brevpressar 2 st. Kristall, 2 st. Signerade, Rajalahti. Höjd: 12 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:52)
1501 8316 Byrå Längd: 95 cm. Djup: 44 cm, höjd: 81 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:26)
1501 8164 Byrå mahogny, George Henscher, England. Bredd: 79, djup: 38 cm, höjd: 52 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:55)
1501 8510 Byrå omkring sekelskiftet 1900, laserad. Bredd: 90 cm. Djup: 46 cm, höjd: 97 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:19)
1501 8620 Byrå sengustaviansk stil. Bredd: 95, djup: 47 cm, höjd: 78 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:04)
1501 8548 Byrå Sent 1800-tal. Bredd: 100, djup: 47 cm, höjd: 81 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:31)
1501 8349 Byrå Tallboy, Valnöt, 1880-tal. Bredd: 72. Djup: 44 cm, höjd: 157 cm
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:03)
1501 8069 Byrå Vit, NK. Bredd: 107, djup: 46 cm, höjd: 70 cm
Hammered for 5.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:17)
1501 8457 Coupeglas 10 st. Höjd: 8 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:48)
1501 8286 Dalahäst höjd: 18 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:41)
1501 8010 Dalahästar 7+ 1 st. Höjd: 4-30
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:39)
1501 7183 Divan Nyrokoko. Längd: 165
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:37)
1501 8176 Dockskåpsmöbler diverse
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:47)
1501 8364 Emaljskylt "33", modell äldre, 40x40 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:46)
1501 7168 Etsning Hugo Henschl (1879-1929), Österrike. Operahuset i Wien, 1903. Signerad. Bildmått: O40x58 cm, yttermått inklusive ram: 54x69 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:55)
1501 8623 Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 3/50. Bildmått: 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 56x47 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:24)
1501 7273 Färgetsningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerade. Bildmått: 30x39 - 20x23 cm, yttermått inklusive ram: 55x72-62x52 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:27)
1501 7326 Färgkrita Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Ven, 28x36 cm, yttermått inklusive ram: 43x50 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:31)
1501 7331 Färglitografi 2 st, Gunnar Larsson. Signerade, yttermått inklusive ram: 70x85 ca
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:40)
1501 8517 Färglitografi Arne Gadd (1920-2003), Sverige. Signerad, numrerad 316/360, skärgård. Färglitografi, bildmått: 32x50 cm, yttermått inklusive ram: 50x66 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:55)
1501 8395 Färglitografi Bengt Böckman (1926-2014), Sverige. Signerad, numrerad 133/199 cm, yttermått inklusive ram: 23x26, yttermått inklusive ram: 43x52 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:18)
1501 8007 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 109/275, Tupp. Färglitografi, bildmått: 53x35 cm, yttermått inklusive ram: 72x52
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:06)
1501 8275 Färglitografi Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 46/150. Färglitografi, bildmått: 53x41cm, yttermått inklusive ram: 74x59cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:46)
1501 8523 Färglitografi Bo Thorén (1940-2016), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 64/300. Färglitografi, bildmått: 43x58 cm, yttermått inklusive ram: 61x74 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:20)
1501 8201 Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Skärgårdsmotiv. Signerad, numrerad 6/200. Färglitografi, bildmått: 43x54. Yttermått inklusive ram: 64x71 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:53)
1501 8003 Färglitografi Gösta Gustavson. Signerad, numrerad EA, daterad 1968, Håvfiske. Färglitografi, bildmått: 38x51 cm, yttermått inklusive ram: 48x62
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:24)
1501 8009 Färglitografi Hans Tollsten (1930-1994), Sverige. Signerad, numrerad 90/360, Byggarbetare. Färglitografi, bildmått: 42x52 cm, yttermått inklusive ram: 58x67
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:08)
1501 8518 Färglitografi Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Signerad, numrerad 37/260, daterad -82 cm, yttermått inklusive ram: 72x57 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:22)
1501 8585 Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad pt. Färglitografi. Bladets mått: 41x29 cm, yttermått inklusive ram: 66x53 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:59)
1501 8333 Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Waxholmsbåt. Signerad, numrerad 296/360. Färglitografi. Bladets mått: 42x59 cm, yttermått inklusive ram: 58x75 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:47)
1501 8584 Färglitografi Lars Tunebo (f. 1962), Sverige. Kolorerad, Nalle. Signerad, färglitografi, numrerad 11/250. Bladets mått: 46x38 cm, yttermått inklusive ram: 55x47 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:02)
1501 8467 Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 208/400. Färglitografi, bildmått: 40x56 cm, yttermått inklusive ram: 61x76 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:21)
1501 8470 Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 225/400. Färglitografi, bildmått: 40x57 cm, yttermått inklusive ram: 61x76 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:44)
1501 8403 Färglitografi Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 257/295, daterad -99. Färglitografi. Bladets mått: 19x26 cm, yttermått inklusive ram: 32x38 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:51)
1501 7029 Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 221/280 1965. Färglitografi, daterad bildmått: 27x44 cm, yttermått inklusive ram: 42x57 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:36)
1501 8392 Färglitografi Michael Söderlund, "Vägen till solnedgången". Signerad, numrerad 13/250, daterad 1992. Färglitografi, bildmått: 45x30 cm, yttermått inklusive ram: 65x51 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:14)
1501 8002 Färglitografi Nils Wedel (1897-1967), Sverige. Signerad, numrerad 123/260, Stilleben. Färglitografi, bildmått: 31x64 cm, yttermått inklusive ram: 44x76
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:07)
1501 8493 Färglitografi Olle Adolphson, skuta. Signerad, numrerad 59/100, daterad -87. Färglitografi, bildmått: 31x41 cm, yttermått inklusive ram: 44x57 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:07)
1501 7328 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 83/310. Färglitografi, bildmått: 36x53 cm, yttermått inklusive ram: 54x70 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:32)
1501 7520 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Son . Signerad, numrerad 176/310. Färglitografi, bildmått: 31x22 cm, yttermått inklusive ram: 46x37 cm.
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:30)
1501 8311 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 162/300, daterad 69 cm, yttermått inklusive ram: 36x51cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:18)
1501 8332 Färglitografier 3 st, Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 290-upplaga, yttermått inklusive ram: 46x53 cm
1501 7373 Färglitografier 3 st, Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Stockholm, oramade lösa blad, Signerade. Bladets mått: 55x70 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:25)
1501 8175 Fat 2 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 12-14cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:32)
1501 7375 Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer, 15,5x15,5
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:39)
1501 4341 Fåtölj + fotpall. Funkis, 1930/1940-tal. Konstläder. Stämpelsignerad
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:10)
1501 8573 Fåtölj 1940-tal
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:58)
1501 8100 Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, fårskinn, skadad
Hammered for 6.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:05)
1501 8519 Fåtöljer ett par, Verner Panton (1926-1998), Danmark. "System 1-2-3 Lounge". Svart textilklädsel, fot av aluminium
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:39)
1501 8521 Fåtöljer ett par, Verner Panton (1926-1998), Danmark. "System 1-2-3 Lounge". Svart textilklädsel, fot av aluminium
Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:45)
1501 7499 Fickur 3 st. Silver. Diameter: 3,5- 5 cm, Vikt: ca 195 g.
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:11)
1501 8226 Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Stengods, "Pingviner" ur serien Noaks Ark, Gustavsberg. Höjd: 10 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:39)
1501 8219 Figuriner 2 st, metall, Buddhafigurer. Höjd: 4 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:36)
1501 8169 Fiskbassänger ett par, Kina, dekor av karpar på insidan, utsidan med dekor av trädgårdsmotiv. Diameter: 52. Höjd: 46 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:45)
1501 8331 Fiskbräda "France", trä och metall, Längd: 93cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:18)
1501 8167 Fohundar porslin, Blanc de Chine. Höjd: 34 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:39)
1501 8324 Folkdräkter 2 st
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:01)
1501 8296 Formar 12 st. Koppar. Diameter: 12x10,5
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:29)
1501 8498 Frimärken 2 album
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:17)
1501 8515 Fruktskål Alessi + skål med lock, Georg Jensen, Rostfritt. Längd: 13-23 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:16)
1501 8442 Gardinomtag 2 par, mässing
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:03)
1501 8014 Glasservis 50 delar, Prince, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Kosta. Höjd: 7-23
Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 21:02)
1501 8337 Glasservis 54 delar, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. "City", Kosta. Höjd: 6-13-22 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:16)
1501 8560 Golvlampa mässing, ABO Danmark. Höjd: 142
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:36)
1501 8322 Golvlampa mässing, höj och sänkbar. Höjd: 134cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:39)
1501 8131 Golvlampa mässing, mässing/läder, Falkenberg. Höjd: 140
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:31)
1501 8132 Golvlampa mässing, mässing/läder, Falkenberg. Höjd: 140
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:46)
1501 8561 Golvlampa mässing. Höjd: 134
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:49)
1501 8450 Golvlampa Trä. Höjd: 190
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:15)
1501 8380 Golvlampor ett par, mässing, Rydéns. Höjd: 158
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:38)
1501 7461 Golvljusstake tenn, 1879. Höjd: 70 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:35)
1501 8494 Golvskulptur Hund, "Afghan". Höjd: 83 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:49)
1501 7519 Grafiska blad diverse äldre, oramade lösa blad
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:28)
1501 8530 Grafiskt blad Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad EA 12/15, G Legrand, bläckfisk. Bildmått: 12x9,5, yttermått inklusive ram: 36x27 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:26)
1501 8359 Hallykta glas / metall. Höjd: 26 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:22)
1501 8577 Halsband 2 st, silver. Längd: 38-42 ca, Vikt: ca 45 g.
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:53)
1501 8600 Halsband med hängen 2 st, Kalevala & Sterlingsilver, Bruttovikt: ca 35 g.
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:30)
1501 8194 Hängen 18k guld, 2 st, med vita stenar. Längd: 1-3cm. Vikt: 1g
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:52)
1501 8187 Hängen 18k guld, 5 st, med vita stenar. Längd: 1-20cm, vikt: 3,2g
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:05)
1501 8185 Hängen 18k guld, 6 st, med vita stenar. Längd: 1-2cm. Vikt: 4,3g
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:03)
1501 8247 Hängen 3 st, Caméer. Längd: 2-14cm.
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:55)
1501 8109 Hänkelvas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 23
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:13)
1501 8540 Hatthylla omkring 1900, metall. Bredd: 104
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:27)
1501 8066 Herrbetjänt mahogny. Höjd: 110
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:49)
1501 8259 Jordglob höjd: 50cm, med belysning
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:22)
1501 8254 Kaffekoppar 2 st, "Terra" med udda fat "Spisa Ribb". Stig Lindberg (1916-1982), Sverige, Gustavsberg
1501 8604 Kaffeservis 15 delar, Rosenthal, Sanssouci
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:57)
1501 8605 Kaffeservis 20 delar, Rosenthal, Sanssouci
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:06)
1501 7004 Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 12 cm, vikt: 135g
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:28)
1501 8491 Kandelaber Georg Jensen, Rostfritt, för 8 ljus. Höjd: 24 cm
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:53)
1501 8147 Kandelabrar Ett par, Nysilver. Höjd: 30 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:02)
1501 8592 Kanna + fat+ marmeladburk, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Längd: 39, höjd: 6-19 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:24)
1501 8151 Kanna + vas, empire, porslin. Höjd: 18-23 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:06)
1501 8146 Kanna omkring sekelskiftet 1900, Kejsare Frans Josef. Höjd: 20 cm
1501 8371 Karmstol Stensöta/Baker
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:09)
1501 8274 Karmstol Svegårds
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:13)
1501 8389 Karmstolar 5 st, JOC
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:47)
1501 6197 Karmstolar ett par, Louis XVI-stil, petit pointsklädsel
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:34)
1501 7045 Karmstolar Ett par, rokokostil
1501 8191 Kedja med hänge 18k guld. Längd: 46cm, vikt: 2,8g.
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:41)
1501 8328 Kedja med hänge 18K vitguld, modell: Venezia, med pärla och diamanter, 11x0,001ct. Längd: 40cm, vikt: 6,2g
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:42)
1501 8192 Kedjor 18k guld. Längd: 40cm, vikt: 3,4g.
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:39)
1501 8323 Kista Längd: 49 cm. Djup: 43 cm, höjd: 30 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:37)
1501 8166 Klaffbord England. Bredd: uppfällt 75, bredd: 60, höjd: 72 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:08)
1501 8058 Kökspall 1950-tal. Höjd: 60
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:22)
1501 8516 Kolonnljusstakar ett par Gustaf, design: Peder Lamm för Skultuna. Framtagna 2007. Höjd: 25 cm
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:49)
1501 7038 Konjakskupor 4 st, Orrefors. Höjd: 14 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:14)
1501 8143 Kopparbalja 1800-tal. Diameter: 44, höjd: 28 cm
1501 7222 Kryddburkar ett par, porslin, Edward Hald (1883-1980), Sverige. Höjd: 18 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:06)
1501 8160 Kuriosa mynt och diverse
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:16)
1501 8596 Lampbord Ett par, smide, glasskiva. Bredd: 40, djup: 40 cm, höjd: 83 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:20)
1501 8550 Lampbord mahogny, NK, etikettmärkt. Bredd: 40. Djup: 40 cm, höjd: 47 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:35)
1501 8300 Lanterna bemålad. Höjd: 44cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:18)
1501 8060 Litografi Stig Claeson. Signerad, numrerad 11/220, Stockholmsmotiv, yttermått inklusive ram: 48x63
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:10)
1501 8483 Ljusstakar + vas, 3 delar, sent 1800-tal, nysilver/glasinsats. Höjd: 24-36 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:36)
1501 8413 Ljusstakar 3 st. Festivo, Timo0 Sarpaneva, Iittala. Höjd: 12 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:27)
1501 8412 Ljusstakar Ett par, "Kobra", Georg Jensen, metall. Höjd: 16 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:12)
1501 8411 Ljusstakar Ett par, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. "Celeste", Orrefors. Höjd: 38 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:49)
1501 7066 Ljusstakar Ett par, Rosenthal. Höjd: 16 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:23)
1501 8310 Ljusstakar silver, ett par, TFS, 1955. Höjd: 16cm, bruttovikt: 413g
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:43)
1501 8419 Ljusstake Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Glas och mässing. Höjd: 17 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:01)
1501 8356 Lockurna Orientalisk. Höjd: 32 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:49)
1501 8267 Märklin lok+ transformator
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:12)
1501 8399 Mask trä, Asien. Höjd: 28 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:16)
1501 7053 Matbord Barockstil. Bredd: 138+ 2x62. Djup: 110 cm, höjd: 76 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:43)
1501 8024 Matbord teak, 1950-tal, JOC. Bredd: 150, djup: 88 cm, höjd: 74 + 2 iläggx50
Hammered for 6.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:58)
1501 8509 Matbord Vitlack. Bredd: 150, djup: 105 cm, höjd: 72 + 1 iläggx50 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:07)
1501 8017 Matservis ca 50 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Pencil", Gustavsberg 1954-1965
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:04)
1501 8161 Matservisdelar 15 delar, Helmer Ringström (1916-2010), Sverige. "Lansett", Gefle. Diameter: 19-24cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:23)
1501 8606 Matservisdelar 35 delar, Rosenthal, Sanssouci, (12 + 11 + 11 del)
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:33)
1501 8120 Matta Afghan, 170x210
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:35)
1501 8121 Matta Bochara, grå/röd, 130x190
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:23)
1501 8484 Matta orientalisk, 109x145 cm
1501 8089 Matta Orientalisk, 110x230
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:29)
1501 7263 Matta orientalisk, 112x165 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:35)
1501 8506 Matta orientalisk, 126x205 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:15)
1501 8500 Matta orientalisk, 132x208 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:12)
1501 8505 Matta orientalisk, 135x218 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:09)
1501 8501 Matta orientalisk, 142x234 cm
1501 8088 Matta Orientalisk, 178x253
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:27)
1501 8459 Matta orientalisk, 253x333cm
Hammered for 4.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:37)
1501 7060 Matta Orientalisk, 290x438 cm
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:20)
1501 8502 Matta orientalisk, 620x111 cm
1501 8042 Matta Orientalisk, 68x195
1501 8063 Matta orientalisk, 70x200
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:04)
1501 8090 Matta orientalisk, 77x178
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:52)
1501 8119 Matta orientalisk, Afghan, 143x210
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:33)
1501 8486 Matta orientalisk, Beluch, 100x185 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:55)
1501 8001 Matta Orientalisk, Bochara, 118x185 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:45)
1501 7233 Matta orientalisk, Bochara, 126x175 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:11)
1501 8415 Matta Orientalisk, Bochara, 190x265 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:56)
1501 7322 Matta orientalisk, Galleri, 100x330 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:15)
1501 8507 Matta orientalisk, Galleri, 66x250 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:11)
1501 7323 Matta orientalisk, Galleri, 77x296 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:17)
1501 8431 Matta orientalisk, Indosarouk, 251x341 cm
Hammered for 5.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:54)
1501 6257 Matta orientalisk, Keshan, 230x383 cm
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:21)
1501 6258 Matta orientalisk, Keshan, 252x337 cm
Hammered for 8.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:26)
1501 7224 Matta orientalisk, Pakistansk Bochara, 278x367 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:12)
1501 7167 Matta Peking, 90-line, 198x305 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:49)
1501 8406 Mattallrikar 10 st, Classic Rose, Rosenthal. Diameter: 26 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:39)
1501 7425 Medaljer 2 st, Silver/brons, Anders Retzius/Svenska läkaresällskapet, Vikt: ca 155 g. Diameter: 7 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:11)
1501 7346 Miniatyr Signerad, yttermått inklusive ram: 10x8,5 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:48)
1501 8634 Miniatyrer 2 st. Höjd: 7 -8 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:39)
1501 7003 Mockaskedar 14 st, silver. Längd: 10 cm. Vikt: 110g
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:27)
1501 8610 Modellskepp silver. Längd: 13, höjd: 11,5 cm, vikt: 115 g
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:47)
1501 8544 Oljemålning 1800-tal, Oidentifierad konstnär. Kustmotiv. Ej signerad. Olja på duk, 17x24 cm, yttermått inklusive ram: 29x37 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:25)
1501 1002 Oljemålning Åke Åhlin (f. 1913), Sverige. "Sommar på nudisternas ö". Signerade, bemålad ram. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 78x110 cm
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:16)
1501 7070 Oljemålning Akke Hugh Malmeström (1894-1968), Sverige. "Capri". Signerad. Olja på pannå, 36x40 cm, yttermått inklusive ram: 17x50 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:27)
1501 8197 Oljemålning Axel Hamborn (1892-1987), Sverige. Flicka på promenad, Signerad. Olja på pannå, 35x45 cm, yttermått inklusive ram: 58x66 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:58)
1501 7413 Oljemålning Bengt Claesson, "Vid en gammal ladugård". Signerad, daterad 1985. Olja på duk, 55x46 cm, yttermått inklusive ram: 69x60 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:00)
1501 8045 Oljemålning Bengt Hegethorn (f. 1925), Sverige. Årstabron. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 62x74
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:46)
1501 8524 Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Landskap med fäbodar. Signerad. Olja på duk, 69x98 cm, yttermått inklusive ram: 85x114 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:59)
1501 8433 Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 49x64 cm, yttermått inklusive ram: 60x74 cm
1501 8362 Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Paviljongen Norr Mälarstrand. Signerad. Olja på duk, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 53x61 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:49)
1501 8178 Oljemålning Chris Tengbom. Signerad, fåglar, på trä. Längd: 74cm, oramad
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:13)
1501 8361 Oljemålning David Larsson (1898-1976), Sverige. Monogramsignerad, harvning. Olja på duk, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 41x51 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:04)
1501 8091 Oljemålning E Hagström. Signerad 1943, Liljeholmen. Olja på pannå, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 65x73
1501 8138 Oljemålning Hugo Öfverström (1900-1973), Sverige. Fiskeläge. Signerad. Olja på duk, 30x35 cm, yttermått inklusive ram: 46x52 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:46)
1501 8133 Oljemålning Ingemar Callenberg (1926-1973), Sverige. Höstälv. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 86x105
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:51)
1501 8420 Oljemålning Ingemar Willgert (1928-1990), Sverige. "Smedjan i Snö". Signerad. Olja på duk, 26x39 cm, yttermått inklusive ram: 36x50 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:31)
1501 8437 Oljemålning Johan Heijer (1876-1961), Sverige. Signerad, munkar, 1954. Olja på duk, 45x46 cm, yttermått inklusive ram: 55x56 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:55)
1501 8263 Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Signerad, segelbåtar. Olja på pannå, 32x40cm, yttermått inklusive ram: 52x60cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:02)
1501 8287 Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 33x41cm, yttermått inklusive ram: 40x48cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:42)
1501 8631 Oljemålning Ludvid Richarde. Signerad. Olja på duk, oramad, 33x47 cm
1501 7418 Oljemålning Natalia Kalentieva (1956), Rysk konstnär, Kvinna med katt på soffa. Signerad. Olja på duk, 60x78 cm, yttermått inklusive ram: 70x90 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:06)
1501 8481 Oljemålning Oidentifierad konstnär, kustmotiv, monogramsignerad, G L. Olja på duk, 40x60 cm, yttermått inklusive ram: 55x73 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:05)
1501 8482 Oljemålning Oidentifierad konstnär, Nunna, osignerad. Olja på duk, 54x46 cm, yttermått inklusive ram: 63x55 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:51)
1501 8429 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, flicka, omkring 1900. Olja på pannå, 90x38 cm, yttermått inklusive ram: 100x48 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:20)
1501 8430 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, kvinna. Olja på duk, 97x72 cm, yttermått inklusive ram: 105x80 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:37)
1501 8427 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, omkring 1900, sittande flicka. Olja på duk, 98x54 cm, yttermått inklusive ram: 112x69 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:03)
1501 8313 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, porträtt. Olja på duk, 63x52cm, yttermått inklusive ram: 76x65cm
1501 8435 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Olja på duk, 24x33 cm, yttermått inklusive ram: 28x46 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:52)
1501 8513 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på textil, yttermått inklusive ram: 76x132 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:46)
1501 8529 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, HJ, sekelskifte 1900, Skogslandskap. Olja på duk, 56x42 cm, yttermått inklusive ram: 67x53 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:20)
1501 8434 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Berg, stilleben. Olja på duk, 28x38 cm, yttermått inklusive ram: 41x51 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:04)
1501 8514 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Noka, Bali, Ubud. Olja på textil, yttermått inklusive ram: 112x52 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:16)
1501 8432 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Hästar. Olja på duk, 46x63 cm, yttermått inklusive ram: 57x74 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:12)
1501 8477 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 49x59 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:39)
1501 8632 Oljemålning Okänd konstär. Signerad Nordell. Olja på duk, 59x73 cm, yttermått inklusive ram: 65x80 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:05)
1501 8075 Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad, daterad 63, fiskeläge. Olja på pannå, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 42x50
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:29)
1501 8439 Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Fundersam". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 38x27 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:21)
1501 8603 Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Lugn stund". Signerad a tergo. Olja på duk, 59x30 cm, oramad
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:43)
1501 8474 Oljemålning osignerad, stilleben. Olja på duk, 30x44 cm, yttermått inklusive ram: 45x61 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:47)
1501 8499 Oljemålning på tyg, Madonnan & barnet, Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, bildmått: 57x48 cm, yttermått inklusive ram: 67x58 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:48)
1501 8074 Oljemålning Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. Signerad, Trädet. Olja på duk, 29x47 cm, yttermått inklusive ram: 34x52
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:57)
1501 8580 Oljemålning Ulf Sellergren (f. 1925), Sverige. Skellefteåälven. Signerad, daterad 1950. Olja på pannå, 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 49x42 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:54)
1501 8612 Oljemålningar 2 st, Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Signerade. Olja på pannå, 15x20-24x35 cm, oramad
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:28)
1501 8436 Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Flickporträtt, ej signerade, duk, yttermått inklusive ram: 41x31 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:28)
1501 8575 Örhängen 1 par + brosch, Silver/Jade, Bruttovikt: ca 12 g.
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:55)
1501 8188 Örhängen 18k guld, 3par, med vita stenar. Vikt: 2,8g.
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:18)
1501 8372 Örhängen 2 par 18k. + silver, med stenar, Bruttovikt: ca 3 g.
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:41)
1501 8488 Orientmattor 3 st, mindre. Längd: 76-105
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:22)
1501 8549 Öronlappsfåtölj + fotpall, rokokostil, trä / rotting
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:08)
1501 8084 Öronlappsfåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Husfadern
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:43)
1501 8128 Öronlappsfåtöljer ett par, skinn
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:23)
1501 8102 Pallar 2 st, Fritz Hansen. Höjd: 45
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:41)
1501 8607 Pallar 2 st. Höjd: 45 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:27)
1501 8553 Päls Saga Mink
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:45)
1501 8305 Papperskorg Teak. Höjd: 34cm
1501 8576 Pärlcollier Dubbelradigt. Längd: 40 ca
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:44)
1501 8626 Parti kuriosa Orientalisk, 6 del
Hammered for 4.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:35)
1501 7412 Pastell Eric Hallström (1893-1946), Sverige. Sagostund. Signerad, 71x80 cm, yttermått inklusive ram: 80x90 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:59)
1501 8261 Pelarbord Diameter: 46cm. Höjd: 72cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:11)
1501 8448 Pelarbord med låda, mahogny. Bredd: 54, djup: 54 cm, höjd: 72 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:51)
1501 8617 Pelarbord med stenskiva. Diameter: 60, höjd: 66 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:50)
1501 8455 Penselvaser 3 st, Porslin. Höjd: 24-27 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:04)
1501 8536 Piedestal stenskivor. Längd: 26, djup: 26 cm, höjd: 65 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:10)
1501 8032 Piedestal tidigt 1900-tal. Höjd: 90
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:42)
1501 8636 Pilgrimsflaska Kina. Höjd: 16,5 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:32)
1501 8394 Pinnstolar 5 st, Bemålade
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:58)
1501 8329 Pipställ/hylla höjd: 64cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:26)
1501 8152 Pokalglas 2 st, Kristall. Höjd: 23-26 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:58)
1501 7013 Porslin 4 delar, Rörstrand, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Höjd: 10-18 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:59)
1501 8336 Porslin 6 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet, hel / halvblond, diameter: 7,5. Längd: 24,5, höjd: 6 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:20)
1501 8244 Porslin Diverse, bl. A Meissen
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:47)
1501 8355 Porslin Kina, 6 delar. Diameter: 7-16,5
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:44)
1501 8625 Poster David Hockney (f. 1937), England. Yttermått inklusive ram: 70x49 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:51)
1501 8145 Radio/förstärkare B&O Bang & Olufsen, Beomaster 3000. Längd: 57 cm
1501 8407 Ramar 4 st, yttermått inklusive ram: 32x38-68x53 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:42)
1501 8469 Ramar 5 st. Ramens innermått: 35x30 cm, yttermått inklusive ram: 41x36 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:46)
1501 8346 Remmare + assietter, 6 + 8 delar, Rött glas. Diameter: 17. Höjd: 19 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:21)
1501 7116 Remmare 12 st, grön kupa. Höjd: 19 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:26)
1501 8363 Ring + örhängen, Georg Jensen, Sterlingsilver, i originaletuin, Vikt: ca 14 g. Ringmått: 16
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:27)
1501 8183 Ring 18k guld, med diamanter, 10x0,001ct, storlek: 20. Vikt: 3,6g.
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:52)
1501 8416 Ring 18k guld, med smådiamanter, ringmått: 19, bruttovikt: 4g
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:39)
1501 8326 Ring 18K vitguld, med diamanter, 6x0,001ct, storlek: 17½. Vikt: 4g
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:54)
1501 8327 Ring 18K vitguld, med diamanter, 7x0,01ct, storlek: 17, med gravyr/inskription. Vikt: 2,2g
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:47)
1501 8196 Ring & örhängen 18k guld, storlek: 19, med diamanter på örhängen, 6x0,01ct. Vikt: 2,6g
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:41)
1501 8182 Ringar 2 st, 18k guld, en med pärla, storlek: 18½. Vikt: 2,8g.
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:15)
1501 8572 Ringar 2 st, silver, bland annat Lapponia, Vikt: ca 28 g.
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:46)
1501 8574 Ringar 5 st, silver, Vikt: ca 23 g.
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:52)
1501 8019 Rödvinsglas + skål 6+ 1 delar, Eva Englund (1937-1998), Sverige. "Maja", Orrefors. Höjd: 11-17 cm
1501 8338 Rödvinsglas 6 st, kristall. Höjd: 15 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:48)
1501 8154 Rökbord Bemålat. Bredd: 60. Djup: 60 cm, höjd: 59 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:43)
1501 8142 Rökbord omkring sekelskiftet 1900. Diameter: 59H. 68 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:08)
1501 1045 Rökelsekar Okimono, Japan, brons, dekor med intarsia, drakar, lösa delar. Diameter: 24. Höjd: 44 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:26)
1501 6131 Röllakan Signerad M, 176x236 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:46)
1501 8490 Salladsskål + bestick, Georg Jensen, Rostfritt. Diameter: 28 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:55)
1501 8454 Sängvärmare mässing. Längd: 103
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:08)
1501 8028 Serveringsvagn vit/blå. Längd: 67, djup: 45 cm, höjd: 66 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:59)
1501 8565 Servetter 14 st bland annat oklippta, Draken, + 12 st oklippta Oskarströms + handdukar 2 pkt oklippta
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:07)
1501 8410 Servisdelar 12 + 12 st. Glöggmuggar, Höganäs. Höjd: 5 - 15
1501 7213 Servisdelar 12+ 1 delar, Royal Staffordshire
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:51)
1501 8375 Servisdelar 17 delar, Ruska, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Stengods
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:31)
1501 2049 Servisdelar 20 delar, Kaj Franck (1911-1989), Finland. Teema, Arabia
1501 8602 Servisdelar 21 delar, glaserad keramik, Forsberg, Vimmerby
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:50)
1501 8351 Servisdelar Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods, 16 delar. Diameter: ca 20-26 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:21)
1501 7311 Servisdelar Gustavsberg, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Colorado, 21 del
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:29)
1501 8013 Servisdelar Mat- och kaffeservis, Selb, Bavaria, ca 60 del
1501 8614 Shaker Ernest Gordon (1926-2008), Sverige. Kosta. Signerad GD. Höjd: 33cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:28)
1501 8150 Shakers + coasters, 2 + 4 delar, Nysilver, diameter: 9,5-12,5. Höjd: 20-22 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:53)
1501 8021 Sill/sillburkar + formar, 5 delar, bland annat Picknik. Diameter: 10-13, längd: 30 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:30)
1501 8408 Skål + 5 figuriner, porslin, änglar, Goebel. Höjd: 7 - 14 + 5 originalkartonger
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:26)
1501 8599 Skål + fat, 3 delar, Meissen & Kunglig dansk, diameter: 7,5. Längd: 10 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:29)
1501 8056 Skål + ljusstakar, kristall, Orrefors. Höjd: 6-13
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:52)
1501 8624 Skål + vas, Orrefors. Höjd: 8-10 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:18)
1501 8209 Skål porslin, England. Diameter: 23 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:09)
1501 8541 Skål på fot Tenn, "Tela", 1930, graverad dekor. Diameter: 31 cm, höjd: 19 ca
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:21)
1501 7043 Skålar 2 st, Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Stengods. Diameter: 9-14,5 cm. Höjd: 4-7,5 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:53)
1501 7044 Skålar 2 st, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. "H55". Flintgods. Höjd: 4,5-7 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:59)
1501 8335 Skålar 2 st, Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond, diameter: 18-28. Höjd: 5,5-7 cm
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:12)
1501 8409 Skålfat 2 st. Villeroy & Boch, juldekor. Diameter: 25 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:55)
1501 8393 Skänk Furu. Bredd: 100, djup: 48 cm, höjd: 119 cm, nyckel
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:32)
1501 8546 Skåp mahogny, Intarsia, Svenska Möbelfabrikerna AB, AB Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors. Bredd: 84. Djup: 44 cm, höjd: 130 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:08)
1501 8342 Skedar 6 st, silver, Finland. Längd: 20,5, vikt: 325 g
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:05)
1501 8601 Skrivbord nutida, två lådor, vitlack. Bredd: 113, djup: 60 cm, höjd: 74 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:33)
1501 8277 Skrivbord Teak. Bredd: 100. Djup: 50 cm, höjd: 73 cm, nyckel
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:07)
1501 8144 Skrivbordslampa ASEA, Ledad, Metall
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:07)
1501 8547 Skrivbyrå Sent 1800-tal, Björk, Glasskiva. Bredd: 99, djup: 52 cm, höjd: 87 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:08)
1501 8373 Skrivskåp med vitrin, England, Idegran. Bredd: 75, djup: 40 cm, höjd: 180 cm, nyckel
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:37)
1501 8627 Skulptur Arabia Aja Unonius. Höjd: 19 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:34)
1501 8118 Skulptur Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda, båt, glas. Längd: 17
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:50)
1501 8214 Skulptur Bing och Gröndal, keramik. Höjd: 21cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:38)
1501 8402 Skulptur Buddha, Japan, järn. Höjd: 35 cm
Hammered for 23.500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:36)
1501 8224 Skulptur glaserad keramik, Kvinna, Höganäs, längd. 16. Höjd: 14 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:46)
1501 8231 Skulptur keramik, Papegoja. Höjd: 19 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:59)
1501 8055 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Signerad, daterad -83, Hus, 53/100. Höjd: 16
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:14)
1501 8050 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Signerad, daterad -84, Hus, 36/75. Höjd: 16,5
1501 8051 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Signerad, daterad -85, Hus, 36/50. Höjd: 14,5
1501 8052 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Signerad, daterad -86, Hus, 32/75. Höjd: 20
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:38)
1501 8049 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Signerad, daterad -87, Hus, 64/75. Höjd: 15
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:04)
1501 8048 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Signerad, daterad -88, Hus, 34/75. Höjd: 13,5
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:53)
1501 8047 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Signerad, daterad -89, Hus, 72/75. Höjd: 18
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:22)
1501 8053 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Signerad, daterad -90, Hus, 71/80. Höjd: 20,5
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:29)
1501 8054 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Signerad, daterad -91, Hus, 21/80. Höjd: 18
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:18)
1501 8221 Skulptur Nittsjö, isbjörn. Höjd: 31cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:27)
1501 8079 Skulptur Oidentifierad konstnär. Monogramsignatur, 1937, lergods. Höjd: 23
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:12)
1501 8608 Skulptur Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Fågel. Nuutajärvi, Notsjö. Glas. Etikettmärkt. Signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö. Längd: ca 11 cm. Höjd: ca 8 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:22)
1501 8158 Skulptur orientalisk, bemålat trä. Höjd: 61 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:04)
1501 8248 Skulptur påfågel. Fajans. Höjd: 15 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:24)
1501 8239 Skulptur Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Stengoda, Sjöfågel, Gustavsberg. Längd: 17, höjd: 9 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:42)
1501 8115 Skulptur Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Flodhäst. Längd: 29
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:13)
1501 8418 Skulptur Royal Dux, Hund, 31 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:42)
1501 8203 Skulptur Tilgman Keramik. Signerad, Bisonoxe. Längd: 23cm.
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:17)
1501 8112 Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. All världens barn, Gustavsberg. Målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 12-13 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:38)
1501 8230 Skulpturer 2 st. Sälar, keramik, Svenskt glas och Arabia. Längd: 16-17 cm
1501 8294 Skulpturer 3 st. Stengods, troll, höjd, 14-16 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:23)
1501 8159 Skulpturer 6 st. Höjd: 13cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:58)
1501 8376 Slagbord IKEA, "Bergslagen", 1700-tals serien. Bredd: 22+ 70+ 71. Djup: 117 cm. Höjd: 76 cm
Hammered for 5.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:36)
1501 8593 Smycken 3 delar, Granater, Halsband + hänge + ring
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:43)
1501 8174 Soffa 2-sits. Längd: 150
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:25)
1501 8589 Soffa 3-sits, "Pascia", Design: Antonello Mosca för Giorgetti. Längd: 220
1501 8590 Soffa 3-sits, "Pascia", Design: Antonello Mosca för Giorgetti. Längd: 220
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:15)
1501 8426 Soffa Arne Norell, tyg Lotus, Bake. Längd: 185
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:34)
1501 8428 Soffa Arne Norell, tyg Lotus, Baker. Längd: 185
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:09)
1501 8368 Soffa Plysch. Längd: 190
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:10)
1501 8369 Soffa Plysch. Längd: 190
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:28)
1501 8591 Soffbord 2 st, Malofancon, brännstämplade, Körsbär, 85x85 & 110x110. Höjd: 35 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:18)
1501 8447 Soffbord Bra Bohag, Frisco, Teak. Bredd: 77, djup: 56 cm, höjd: 53 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:47)
1501 8086 Soffbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Teak, Bodafors. Bredd: 130. Djup: 58 cm, höjd: 61 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:38)
1501 8480 Soffbord djup: 78 cm. Höjd: 61
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:15)
1501 8386 Soffbord England, med klaff. Bredd: 68+ 2x21, djup: 44 cm, höjd: 51 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:37)
1501 8385 Soffbord mahogny, 1960-tal. Bredd: 100, djup: 32 cm, höjd: 33 cm
1501 8525 Soffbord mässing, med kartbild. Bredd: 90. Djup: 103 cm, höjd: 56 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:44)
1501 7349 Solspegel diameter: 60 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:56)
1501 8526 Spegel 1940(50-tal, Mässingsram, 150x45 cm
Hammered for 11.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:05)
1501 8257 Spegel 75x38cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:34)
1501 8272 Spegel 75x38cm
1501 8251 Spegel 97x45cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:44)
1501 7106 Spegel Belgien, 1970-tal, 40x40 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:34)
1501 8271 Spegel empirestil, 72x40cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:07)
1501 8202 Spegel Förgylld, oval, 55x47
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:00)
1501 1038 Spegel Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Signerad IÅ, Hallstämplad 1775, senare glas, Saknar bakstycke, ombronserad. Höjd: 84 cm. Bredd: 37 cm
Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:00)
1501 8070 Spegel Kvadratisk, 104x104
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:13)
1501 8200 Spegel oval, förgylld, 54x42 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:04)
1501 8370 Spegel Rektangulär, 134x47 cm
1501 8365 Spegellampett Frankrike, 83x83 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:54)
1501 7454 Spelbord 1800-tal, mahogny. Bredd: 90, djup: 43 cm, höjd: 79 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:33)
1501 8317 Spelbord Längd: 89 cm. Djup: 44x2 cm, höjd: 80 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:29)
1501 8621 Spelbord mahogny, pelarfot. Bredd: 86 cm. Bredd: 46-92 cm. Höjd: 77 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:24)
1501 8462 Stansapparat 1800-tal, järn. Höjd: 38 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:02)
1501 8417 Stege höjd: 117 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:44)
1501 8456 Stekfat England. Längd: 52 cm
1501 1046 Stol Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. "Arka". Ek, svängd genombruten rygg med spjälor. Formgiven 1955. Bredd: 73 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 67 cm, sitthöjd: ca 36 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:21)
1501 7475 Stolar 2 st, Snarlika, Gustavianska, bemålade
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:49)
1501 8378 Stolar 4 st, Gustaviansk stil
Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:54)
1501 8134 Stolar 4 st, JOC, rotting, skador
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:27)
1501 8273 Stolar 4 st. Bauhaus-modell
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:37)
1501 8545 Stolar 5 st, Nyrokoko
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:47)
1501 8618 Stolar 5 st, Rokokostil, bemålade
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:19)
1501 8320 Stolar Ett par
1501 8149 Ströare + coasters, 7 delar. Nysilver. Höjd: 12-21 cm. Diameter: 17-22 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:21)
1501 8256 Syltkrukor 4 st, Höganäs. Höjd: 22-30cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:43)
1501 8252 Syltkrukor 5 st, Höganäs. Höjd: 16-23cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:36)
1501 8096 Taburett Gustaviansk stil. Längd: 52, djup: 38 cm, höjd: 45 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:27)
1501 8551 Takarmatur 1960-tal, Möllers Armaturfabrik, Eskilstuna, kupor av glas, mässing / teak
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:04)
1501 8071 Takarmatur Glas och krom. Diameter: 70
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:41)
1501 8360 Takarmatur glas och mässing, 1960/70-tal, diameter: 36 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:55)
1501 8308 Takarmatur Glas/smide. Höjd: 36cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:30)
1501 8250 Takarmatur höjd: 32cm
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:51)
1501 8440 Takarmatur Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Modell 2586. Stomme av mässing och målat trä. Ljuskrona för åtta ljus. Höjd: 45 cm
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:42)
1501 8136 Takarmatur Luxus, Vittsjö, teak. Diameter: 40 cm, 3 st hängande kupor
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:37)
1501 7226 Takarmatur Maria Teresiastil. Höjd: 65 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:25)
1501 8352 Takarmatur Maria Theresia. Höjd: ca 55 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:39)
1501 8357 Takarmatur mässing. Höjd: 40 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:09)
1501 7103 Takarmatur med prismor. Diameter: 48 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:28)
1501 8030 Takarmatur med prismor. Höjd: 55
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:49)
1501 7023 Takarmatur med prismor. Höjd: 60 cm
1501 8358 Takarmatur metall. Höjd: 62, diameter: 85 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:53)
1501 8559 Takarmatur Prismor, Rokokostil. Höjd: ca 65 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:00)
1501 8567 Tallrikar 7 st, Kina. Diameter: 18,5
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:49)
1501 8065 Tamburmajor trä. Höjd: 193
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:55)
1501 8170 Tanghäst Lergods, troligen 1800-tal. Höjd. Längd: 36, höjd: 37 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:30)
1501 8622 Tavlor 2 st, Orientaliska, yttermått inklusive ram: 42x52 cm, yttermått inklusive ram: 65x28 cm
1501 6268 Teckning Carl Gottlieb Peschel (1798-1879), tillskriven. Religiös scen. Blyerts. Bildmått: 12x20 cm, yttermått inklusive ram: 40x30 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:31)
1501 8260 Tekopp med fat, "Zebra", Eugen Trost (1898-1983), Sverige. Gefle. Höjd: 8cm. Fyra extra fat medföljer
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:35)
1501 8344 Tekoppar med fat, 9 delar, Kobolt, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsberg, lanserades 1958, flintgods, blå dekor på vit botten
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:51)
1501 8168 Tekoppar med fat 10 delar, Lomonosov, Sovjet, porslin, märkt Made in USSR
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:52)
1501 8579 Telefoner 2 st, Kobra. Höjd: 21 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:30)
1501 8031 Tennfat efter O Ahlberg, jugendstil, 1979, dekor fiskar. Diameter: 36 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:01)
1501 8367 Teservis med mera, 16 delar, olika modeller
Unsold (Sista budtid är den 7 november 2022 20:27)
1501 8330 Teservis/diverse ca 20 delar, porslin, Ryssland.
1501 8153 Teskedar silver, 4 st. Franska Liljan. Vikt: 55 g. Längd: 12-13 cm
1501 8633 Textilier 3 del bland annat Sarityg
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:25)
1501 8597 Tidningsställ Rotting. Längd: 43, höjd: 42 cm
1501 8339 Toilettebyrå 1930-tal, England. Bredd: 116. Djup: 33 cm, höjd: 172 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:49)
1501 8566 Tomte Trä, Marschallhållare. Höjd: 48 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:49)
1501 8307 Trädgårdslampa längd: 50cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:20)
1501 8301 Trädgårdslykta höjd: 31cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:08)
1501 8522 Trädgårdsstolar 4 st, Lackerad Aluminium
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:38)
1501 8441 Traktörpanna Georg Jensen. Längd: 48 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:55)
1501 8217 Träskulpturer 3 st, Olof Trygg (1910-1993), Sverige. Signerade. Höjd: 17-24cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:48)
1501 8218 Träskulpturer 3 st, Olof Trygg (1910-1993), Sverige. Signerade. Höjd: 19-25cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:57)
1501 8292 Träskulpturer Föreställande Gustaf V. Höjd: 15 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:39)
1501 8038 Träsnitt Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. Signerad, numrerad 35/250, rosor. Bildmått: 43x54 cm, yttermått inklusive ram: 60x70
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:41)
1501 8008 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 28/510, daterad 1988. Bildmått: 41x55 cm, yttermått inklusive ram: 55x68
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:54)
1501 8475 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 449/500, daterad -75. Bildmått: 24x19 cm, yttermått inklusive ram: 37x32 cm
1501 8095 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 97/380, daterad 1989. Bildmått: 41x43 cm, yttermått inklusive ram: 62x58
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:39)
1501 8348 Tryck 2 st, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 210/300, Jordbrukslandskap. Bildmått: 39x48 cm, yttermått inklusive ram: 52x61 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:15)
1501 8253 Uniform jacka och 2 par byxor
1501 8255 Uniform jacka och 2 par byxor
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:36)
1501 8334 Uppläggningsfat "Bodil", Rörstrand. 42x22 ca
1501 8478 Väggarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd. Mässing med glaskupor. Etikettmärkt, No 306/4, Längd: 44 cm. Höjd: 15 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:12)
1501 7177 Väggbonad Röllakan, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. "Bondbröllop", 85x120 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:46)
1501 8204 Väggpendyl förgylld. Höjd: 50 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:48)
1501 8249 Väggrelief Carl den XII. Diameter: 10cm
1501 8466 Väggrelief Christian Eriksson (1858-1935), Sverige. 1927, gips, 21x44 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:40)
1501 8242 Väggrelief Sven Lundqvist (f. 1918), Sverige. Signerad, hästar, 18x31cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:23)
1501 8172 Väggvitrin mahogny, engelsk stil, med glashyllor. Höjd: 90, bredd: 29, djup: 8 cm
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:21)
1501 8299 Värja Sverige, i balja. Mässingsfäste med tre kronor & lejonkappa, Längd: 92cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:23)
1501 8177 Vas + dosa + skulptur, 3 delar, bland annat Pierre Forsell, Skultuna, mässing. Diameter: 7,5 cm. Höjd: 10-23 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:11)
1501 8583 Vas + hänkelvas, 2 delar, bland annat Reijmyre. Höjd: 26-28,5
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:14)
1501 7041 Vas + skål, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 11-14 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:21)
1501 8126 Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. Höjd: 16
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:07)
1501 7061 Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 24 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:01)
1501 8578 Vas Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Spiral", Upsala-Ekeby. Spolformat lergods med spiralvridna ränder i vitt och gult. Höjd: 27. 5 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:09)
1501 8108 Vas Jackie Lynd (f. 1948), Sverige. Rörstrand. Höjd: 26
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:45)
1501 8391 Vas Keto-Keramik, 1950-tal, höjd: 40 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:20)
1501 8396 Vas Kina, grön och turkos dekor med blomstermotiv. Höjd: 24,5 cm
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:44)
1501 8303 Vas Kina. Höjd: 18cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:37)
1501 8581 Vas Kina. Höjd: 20 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:54)
1501 8464 Vas konstglas, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 26 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:39)
1501 8269 Vas Martti Rytkönen (f. 1960), Sverige. Orrefors. Kristall. Originalkartong medföljer. Bredd: 26. Höjd: 24 cm
1501 8039 Vas MD, Finland, keramik. Höjd: 30
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:25)
1501 8460 Vas sten. Höjd: 30, Borrad för armatur.
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:15)
1501 8173 Vas Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Underfång. Signerad Pu 3611. Höjd: 23 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:33)
1501 7016 Vaser 4 st, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. "Konvex", Gustavsberg, 1960/70-tal. Glaserad stengodslera. Höjd: 8-32 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:13)
1501 7132 Vaser ett par, Orientaliska. Höjd: 30 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:15)
1501 7429 Vaser/skål 3 delar, Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl, Rörstrand. Höjd: 7-14,5 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:21)
1501 8105 Vinglas 2 st, fåglar, Staffan Gellerstedt. Signerade, Höjd: 20
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:01)
1501 8104 Vinglas 2 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 24
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:24)
1501 8564 Vinglas 8 st. Höjd: 16 cm
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:23)
1501 8615 Vitrinskåp Laserat. Bredd: 100, djup: 50 cm, höjd: 187 cm
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:13)
1501 8542 Ytterdörr modell äldre, med glasruta, 186x76 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:10)
1501 7510 Ytterfoder 2 st. Samt vaser, 2 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 13-19 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:32)
1501 8064 Ytterfoder 3 st, Waldemarsudde. Höjd: 13-19
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:33)
1501 8569 Ytterfoder 5 st med fat, Kina. Höjd: 7,5 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:05)
1501 8020 Ytterfoder Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. 3 st. Höjd: 13-16
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:05)
1501 8635 Ytterfoder patinerad metall. Längd: 33, djup: 34 cm, höjd: 15 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:24)
1501 8563 Ytterfoder Rörstrand. Höjd: 19 cm. Diameter: 19 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:29)