1345 3013 Akvarell Jacob Hägg (1839-1931), Sverige. "Minne från Reval 1899" (Tallin). Signerad, daterad 1901,66x50 cm
Hammered for 31.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:42)
1345 3014 Akvarell Jacob Hägg (1839-1931), Sverige. Ros, "Ljugarn 23/7 1913. Signerad, 34x24 cm
Hammered for 11.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:20)
1345 3018 Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Björkar. Signerad, daterad 1936. Akvarell, 33x25 cm
Hammered for 15.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:40)
1345 3047 Armband 18k guld, guld/vitguld, med diamanter & smaragd, 2xca0,03ct, 6xca0,01ct. Längd: 14cm, med säkerhetskedja, vikt: 11g.
Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:06)
1345 3035 Armbandsur Rolex, Date, automatisk, stål/guld, ref: 69173, serienr: 8715017, år 1985, viklås. Diameter: 25mm, Certifikat & etui
Hammered for 26.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:41)
1345 3003 Bestick 72 delar, silver, Monogram, WA Bolin, 1948. Längd: 17,5-25 cm. Bruttovikt: ca 4300g, varav knivar ca 1550g
Hammered for 18.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:28)
1345 3040 Bestickservis ca 110 delar, silver, modell: Olga. Längd: 12-24cm, bruttovikt: 5,7kg
Hammered for 18.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:15)
1345 3027 Blandteknik Nils Nilsson Skum (1872-1951), Sverige. Signerad, daterad 1940,40x50 cm
Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:05)
1345 3031 Bord Art Déco, AB Exportlist, Nyköping. Bredd: 90, djup: 52 cm, höjd: 65 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:33)
1345 3050 Bricka silver, William Peaston, London 1747. Diameter: 31 cm. Vikt: ca 1000g
Hammered for 11.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:46)
1345 3036 Byrå Valnöt, Senbarock. Bredd: 108, djup: 64 cm, höjd: 80 cm, nyckel
Hammered for 8.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:19)
1345 3009 Eldhundar Ett par, Empire, Dekor med Sfinxer, mässing / järn. Längd: 63, höjd: 25 cm
Hammered for 8.800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:43)
1345 3041 Färglitografi Man Ray (1890-1976), USA. Signerad, numrerad 82/120, komposition med päron. Signerad. Motivet: 45x29cm
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:28)
1345 3051 Färglitografi Olle Baertling (1911-1981), Sverige. Signerad, numrerad 38/50. Motivet: 28,5x58,5
Hammered for 23.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:14)
1345 3016 Fat Kina, porslin, motiv med guldfiskar, diameter: 35 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:13)
1345 3023 Fat silver, K Anderson, 1937. Stockholm. Vikt: ca 790g, diameter: 34 cm
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:17)
1345 3045 Fåtölj "Kornett", design: Lasse Pettersson & Lennart Notman, Swedese
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:46)
1345 3044 Jardiniere silver, Budapest. Längd: 38cm, vikt: 1000g.
Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:11)
1345 3034 Konsolbord Empire, Senare stenskiva, bemålat och förgyllt trä. Bredd: 60 cm. Djup: 34 cm, höjd: 81 cm
Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:01)
1345 3021 Kuverttallrikar 12 st, silver, David Andersen. Vikt: ca 5450g, Diameter: 27,5 cm
Hammered for 34.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:29)
1345 3033 Ljuskrona Barockstil. Höjd: ca 100 cm
Hammered for 7.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:25)
1345 9242 Matbord Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Bredd: 140 cm. Djup: 96 cm. Höjd: 72 cm, 2x48cm, 2st iläggsskivor
Hammered for 9.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:14)
1345 3020 Oljemålning 1600 / 1700-tal, tre flickor, 102x78 cm. Ej signerad. Olja på duk
Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:17)
1345 3010 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt av ung asiatisk kvinna. 1800-tal, ej signerad. Olja på duk, ca 24x20 cm
Hammered for 15.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:54)
1345 3043 Oljemålning Patrick von Kalckreuth (1892-1970), Tyskland. Havsmotiv, Signerad. Olja på duk, 69x99cm
Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:27)
1345 2064 Oljemålning Peter S Buchanan. Signerad, "Spring time". Olja på duk, 61x41cm
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:36)
1345 3002 Oljemålning Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. "Parisboulevard. Utlånad till Moderna Museet 1969, Liljevalchs 1961 & 2003. Signerad, daterad 1926. Olja på duk, uppfodrad på pannå, 45x37 cm
Hammered for 71.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:26)
1345 9094 Oljemålning Victor Marec (1862-1920), Frankrike. Flicka och get. Signerad. Olja på pannå, 55x44cm
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:49)
1345 3057 Pokalglas Kaj Franck (1911-1989), Finland. Nuutajärvi, Arabia. Höjd: 15 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:04)
1345 3039 Prakturna med lock, Rörstrand, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 58 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:42)
1345 3046 Ring 18k guld, med blå safir, rubiner, pärlor, & diamanter, 7xca0,01ct, storlek: 17½. Vikt: 13g.
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:10)
1345 3028 Skål Eva Englund (1937-1998), Sverige. Orrefors. Konstglas, dekor med vindruvor och vinblad. Höjd: 10 cm. Diameter: 31,5 cm
Hammered for 5.600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:01)
1345 3053 Skålfat Kina, dekor i famille rose, Dia 27 cm. Höjd: 4,5 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:43)
1345 3024 Skålfat Silver (800), Herman Schrader, Pärlkant. Vikt: ca 700g, Diameter: 35 cm
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:10)
1345 3006 Skulptur 1800-tal, Kristus, Trä. Höjd: 118
Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 18:32)
1345 3030 Spegel Rokoko, 98x45 cm
Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:19)
1345 3038 Stolar 8 st, Firma Svenskt Tenn, design: Josef Frank modell 1165
Hammered for 29.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:55)
1345 3054 Tekanna Kina, 1800-tal. Längd: 20, höjd: 11 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:27)
1345 3015 Terrin med lock Flora Danica, Royal Copenhagen, "Geranium palustre L, 20/3568, Syringa Vulgaris L. Diameter: 24, höjd: 17 cm
Hammered for 9.800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:11)
1345 3022 Uppläggningsfat Silver (800), Signerat AK, Tyskland. Vikt: ca 1700g, Längd: 56 cm
Hammered for 7.600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:15)
1345 3037 Urna med lock, Kina, 1800-tal. Höjd: 46 cm
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 1 oktober 2020 06:05)
1345 3055 Vas Gunnel Nyman (1909-1948), Nuutajärvi. Höjd: 11 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 19:19)
1345 3029 Vas Helén Krantz, Orrefors. Konstglas, röd och grön glasmassa. Höjd: ca 25 cm
Hammered for 4.800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2020 20:52)