406 1141 Barntallrik 'Alla barns servis', modell 'baby', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1940-50-tal, benporslin, tallrik med dekor elefant, Mått: diameter 21 cm. Märkt: 'GUSTAVSBERG 37 BENPORSLIN BABY'
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
406 1005 Barntallrik 'Krakel Spektakel', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1955, flintporslin, polykrom mot vit botten, Krakel kör bil, diameter: 17, 5 cm, märkt: 'GUSTAVSBERG 29 SWEDEN FLINTPORSLIN KRAKEL SPEKTAKEL STIG, L ', litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 151
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 27 mars 2006 16:00)
406 1089 Bord Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1959, ljus träställning med emaljskiva modell Karneval, svart dekor mot röd botten, mått: 135 x 47, 5 x 50 cm, signerat i emaljen:'Stig L', märkt:'14.11.1959 579-14 (?) (modellnummer)', metallplatta:'Triva NK.s VERKSTÄDER NYKÖPING MADE IN SWEDEN NK'
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2006 16:00)
406 1058 Brosch Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg. Blå glasyr, ansikte/huvud, bredd: 4 cm. Signerad: '(Studiohanden)' Stig L
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
406 1114 Fat 'Gitarrspelare', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, tidigt 1940-tal, fajans, blomster mot viot bakgrund, unikt fat målat av Stig Lindberg, diameter: 42 cm, signerad: 'Studiohanden) Stig L (i blått)) samt etikett Gustavsberg SWEDEn samt i godset (HANDDREJAD) (krackeleringar i glasyren / tillverkningsskada / lagningar)
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
406 1138 Fat 'Grazia', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, lanserades 1948, tillverkades även 1951 och 1969, diameter: 28 cm, carraragods, silverdekor, dansade man, märkt: 'Made in Sweden Gustavsberg Grazia 223'
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
406 1049 Fat 'Karneval', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1958-1962, fajans, kvadratiskt, polykrom dekor mot ljusblå botten, man luktar på blomma, mått: 20.5 x 20.5 cm, signerad: '(studiohanden) SWEDEN 196 D' i blått, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 70, 71, 175
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
406 1075 Fat 'Karneval', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1958-1962, fajans, polykrom dekor mot ljusblå botten, 16x16 cm, signerad: '(studiohanden) SWEDEN 195-B' i blått, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 70, 71, 175
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)
406 1048 Fat 'Karneval', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1958-1962, fajans, rektangulär, polykrom dekor mot ljusblå botten, dam med blomma och fågel, 30 x 20 cm, signerad: '(studiohanden) SWEDEN 197-F' i blått, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 70, 71, 175
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
406 1056 Fat 'Karneval', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1958-1962, fajans, rektangulärt, polykrom dekor mot ljusblå botten, joker med blå hatt och fiol, signerad: '(studiohanden) SWEDEN ÖB 198' i blått
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
406 1055 Fat 'Karneval', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1958-1962, fajans, rektangulärt, polykrom dekor mot ljusblå botten, joker med gul hatt och fiol, signerat i blått, originaletikett: 'DESIGN GUSTAVSBERG STIG LINDBERG', påklistrad handskriven lapp på baksidan undertecknad 'Stig', litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 70, 71, 175
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
406 1001 Fat 'Karneval', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1960-tal, fajans, 16x16 cm. litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 70, 71, 175
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
406 1117 Fat 'Karneval', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1960-tal, fajans, 20x30 cm, signerad: "(Studiohanden) Sweden 197-G", målarsignatur: "Giovanni Pugno", märken från formen på undersidan
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
406 1129 Fat 'Karneval', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1960-tal, fajans, 21x21, signerad: '(Studiohanden), Sweden, E . 196'. litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 70, 71, 175
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
406 1003 Fat 'Karneval', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1960-tal, fajans, rektangulär form, dekor kvinna med fågel och blomma i handen, 30 x 20 cm, signerad, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 70, 71, 175
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2006 16:00)
406 1014 Fat 'Reptil', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1953-1963, konstgods, blå glansig glasyr, längd: 37, 5 cm, märkt: 'GUSTAVSBERG', originaletikett: 'DESIGN STIG LINDBERG'
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
406 1011 Fat fajans, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1940-tal, rektangulärt med rundade hörn, band- och prickdekor i grönt och gröngult mot vit botten, längd: 32 cm, signerat: '(studiohanden) SWEDEN F. 75'
406 1012 Fat fajans, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1940-tal, rektangulärt med rundade hörn, band- och prickdekor i svart och gröngult mot vit botten, längd: 26.5 cm, signerat: '(studiohanden) SWEDEN F. 76'
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
406 1038 Fat fajans, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1950-tal, kvadratisk, bladformad, dekor i blått mot vit botten, längd: 30 cm, signerad:”(målarsignatur av Marianne Preissler) (studiohanden) Q/46-4”
406 1053 Fat fajans, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1950-tal, rekangulär, olikfägade blad mot vit botten, 26 x 20 cm, signerad:”(studiohanden) (målarsignatur av Ava Köhlin) '
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
406 1039 Fat fajans, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 40-50-tal, växter, dia: 29 cm, höjd: 6.5 cm, signerad:”(studiohanden) (målarsignatur av Ursula Printz) ”. Märkt: HANDDREJAD GUSTAVSBERG
406 1074 Fat Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1981, diameter: 42 cm, signerad: '(studiohanden) Stig L Gustavsberg'. Märkt: 'STOCKHOLMS LÄNS LANDSTING TILL MAGNHILD NILSSON 9-5-1981 43/500'
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)
406 1026 Fat Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1940-tal, fajans, blommor och blad mot vit botten, diameter: 31 cm, höjd: 5 cm. Signerad: '(Studiohanden) F151' Målarsignatrur Fisk = Maja Snis, Märkt: 'HANDDREJAD' samt 'Gustavsberg'
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
406 1072 Fat Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1940-tal, fajans, form av blad, cirkeldekor i olivgrönt och svart mot vit botten, längd: 19 cm, signatur: '(studiohanden)' i blått = Stig Lindberg, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 173
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
406 1071 Fat Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1940-tal, fajans, form av blad, randdekor i grönbrunt och svart mot vit botten, längd: 31, 5 cm, signerad: '(studiohanden) SWEDEN N/6 2T' i blått = Stig Lindberg, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 173
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
406 1070 Fat Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1940-tal, fajans, form av blad, randdekor i gult och svart mot vit botten, längd: 31, 5 cm, signerad: '(studiohanden) SWEDEN P/71 21' i blått = Stig Lindberg, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 173
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
406 1146 Fat Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, brun och svart dekor, 15 x 15 cm, märkt: "(Studiohanden) Sweden 195"
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
406 1101 Fat Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, carraragods, motiv från Folkets Park i Malmö, diameter: 14 cm, märkt: 'GUSTAVSBERG CARRARA Motiv från Folkets Park MALMÖ / Stig, L'
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2006 16:00)
406 1023 Fat Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, fajans, blommor, signerad: '(studiohanden) SWEDEN F/10.21'. Målarsignatur: Hellinä Pitkänen
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
406 1145 Fat Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, fajans, gula, gröna, blåa, lila, röda och bruna blad mot vit botten. Dia: 17 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
406 1132 Fat Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, fajans, senapsgult bladmönster mot vit botten, längd: 32 cm, märkt: '(Studiohanden) Sweden Q/86 . 75'
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
406 1148 Fat Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, fajas, gult/blått mönster mot vit motten, diameter: 19 x 21 cm
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
406 1105 Fat + vas 3 del Stig Lindberg. 2 x fat 'Domino' + 1 x vas 'Karneval'. Fat 15.5 x 15. 5 cm. Vasens höjd: 21 cm. Ett fat med nagg samt stötskada på vas
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2006 16:00)
406 1098 Fat + vas 3 x 'Karneval', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1958-1962, fajans, polykrom dekor mot ljusblå botten, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 70, 71, 175
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2006 16:00)
406 1006 Figurin 'Mannen med masken', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1968, parian, höjd 24 cm. Signerad: 'Stig L', liten grön glasyr-droppe i luggen, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 45, 77, 172
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
406 1036 Figurin 'Narcissus', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1960-tal, parian, två mot varandra vända liggande ansikten, vit, delar av originalförpackning, märkt: 'GUSTAVSBERG PARIAN-G Stig, L SWEDEN', medföljande lapp: 'FIGURIN GUSTAVSBERG konstnär Stig Lindberg Sverige Detta är nr 393 av NARCISSUS ur serien FIGURIN I detta utförande tillverkades NARCISSUS endast i 500 exemplar. Figuren är gjord i parian på Gustavsbergs Studio efter min originalmodell från år 1945 Stig Lindberg Professor Stig Lindberg' (de övriga figurerna i serien tillverkades i 1000 exemplar), litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 77, 172
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
406 1133 Figurin Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, sjöjungfru, gulgrön glasyr, limmad på träsockel, längd: 22 cm
S�ldes f�r 10.200 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
406 1025 Flaska med lock, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1940-50-tal, kvadratisk, blommor och blad mot vit botten, höjd: 16 cm, signerad:”(målarsignatur av Maja Snis) (studiohanden) F.15”
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
406 1143 Gardiner 'Spegelblom' Stig Lindberg (1916-1982) för NK:s textilkammare, 1-par 85x120 + gardinkappa, längd: 240
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
406 1066 Gardinlängder 2 st. 'Konstruktion', Stig Lindberg (1916-1982) för Nordiska Kompaniet NK:s Textilkammare, Stockholm, 1950-tal, linne med tryckt, 196x126 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
406 1061 Kaffegods 'Adam” Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1959-1974, benporslin, vit med blåprickig dekor, i originalkartong, 6 delar (6 x kaffekopp med fat), märkt: ”GUSTAVSBERG SWEDEN BENPORSLIN ADAM”, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 176
406 1110 Kaffegods Berså, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1960 - 1974. 9 koppar + 11 fat, flintgods och benporslin, kromotryckt, grön och svart. Litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 87, 90, 176
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
406 1115 Kaffekoppar 'Linda', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1974 - 1987. 12 koppar med fat, benporslin, målad, orange och brun. Litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 94-95
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
406 1043 Kaffeservisdelar 'Kadett', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, bullig form, matt rödlila glasyr, 3 delar (1 x kanna med lock, 1 x sockerskål, 1 x gräddsnipa), höjd kanna: 12 cm, märkt: 'L.T Stig L', kanna med glasyrnagg på hänkel, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 96 (modell, längd: T)
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
406 1109 Kaffeservisdelar 16 del, 'Salix', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1950-tal, benporslin, röd bladdekor, (7 x kaffekopp med fat, 7 x assiett, 1 x gräddkanna, 1 x sockerskål), höjd: kopp. 6, 2 cm, Diameter: fat, 12, 8 cm. Märkt: ”GUSTAVSBERG SWEDEN BENPORSLIN SALIX”, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 180
406 1016 Kakelplatta (dds) Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1956-1957. Man och 'trädkvinnan', 15x15 cm. Figurmåling av Stig Lindberg. Två nagg i nedre vänstra hörnet. Signerad: '(Studiohanden) Stig L'
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
406 1062 Kanna 'Lido', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1971, flintgods, höjd: 13 cm, skada: genomsläpp/fett (på undersida)
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
406 1017 Kanna 'Silur', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1960-talet, chamotterat stengods, brun med roströd och svart schackrutig dekor upptill, höjd: 24 cm, märkt: 'SILUR GUSTAVSBERG STIG L SWEDEN', litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 78, 175
406 1004 Kanna med lock Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1940-tal, fajans, blå och grå bladmönstrad glasyr, signerad
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2006 16:00)
406 1090 Kanna med lock Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1940-tal, grönrandig glasyr, höjd med lock: 23 cm, signerad
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2006 16:00)
406 1079 Karotter 'Cordon Bleu', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1966-1971, 2 delar
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
406 1032 Keramik 4 x ytterkruka, 1 x fat, 'Vinda', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1950-1962, carraragods, gula och vita, fatet har bladdekoration i grönt och rosa mot vit botten, vertikalt randade i godset, höjd: 17, 5 cm, diameter fat: 14 cm, märkt: '(studiohanden) VINDA/ STIG L CARRARA 200-IV GUSTAVSBERG MADE IN SWEDEN', litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 175
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
406 1095 Keramiktavla (dds) Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1940-50-tal, stengods, rektangulär, kvinna på balkong i brunt mot vit botten, mått: 32.5 x 21 cm, signerad på framsidan: 'Stig L', signerad på baksidan: '(studiohanden) Stig L GUSTAVSBERG'
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2006 16:00)
406 1147 Konstgods (dds) Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1950-tal, stengods, rektangulär, stående, blå/turkos glasyr, motiv med kvinna och blomma, höjd: 21 cm, signerad på framsidan: 'Stig L', märkt 'Gustavsberg' på undersidan, '1907-1957 KOOPERATIVA KVINNOGILLESFÖBUNDET'
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
406 1084 Konstgods (dds) Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1958, stengods, rektangulär, stående, blå glasyr, instämplat motiv av fågel, ägg och träd, höjd: 23 cm, signerad på framsidan: 'Stig L', signerad baksidan: '(studiohanden) Stig L -58'
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2006 16:00)
406 1018 Kopp med fat fajans, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, fat med plats för mat, spretig streckdekor i svart mot vit botten, höjd kopp: 6 cm, längd fat: 24 cm, signerat: '(studiohanden) SWEDEN 194'
406 1068 Lampfot (dds) Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1962, stengods, instämplad dekor i godset, blågrön glasyr, höjd: 27, 5 cm, signerad i godset: '(studiohanden) Stig L', sladdhål före glasering, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 114 (som vas)
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
406 1122 Litografi 'Äktenskapet', Stig Lindberg (1916-1982), 1979, man och kvinna med fågelhår i blått, grönt och rosa mot svart, 40 x 32 cm, signerad med blyterts: ”Stig L -79', dedikation i blyerts: 'Till Karin och Kjell 30.11.79 Handkolorerad lito provex'
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
406 1118 Litografi 'Snövit', ett ansikte som är hälften man, hälften kvinna, brungult med svarta konturer mot vit botten, 29, 5 x 21 cm, signerad: ”Stig L . -80”, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 164
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
406 1111 Litografi Stig Lindberg (1916-1982), 1977, handkolorerad, flicka som håller tavla, höjd 29. 5 cm, signerad med blyerts: ”Stig, L . -77 5/30”, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 156
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
406 1083 Matservis 'COQ”, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1966-1985, ugnssäkert gods, brunflammigt med vit kant, 27 delar (6 x större tallrik, 5 x mindre tallrik, 2 x assietter, 7 x fat med kopp, 6 x suffléform, 1 x ugnsform), märkt: ”COQ GUSTAVSBERG UGNSÄKERT STIG L . SWEDEN VDN S555”, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 177
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 20 mars 2006 16:00)
406 1077 Matservis 'Ming', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1979-1981, stengods, 32 del (6 x flat tallrik, 6 x djup tallrik, 6 x assiett, 5 x kopp med fat + extra fat, 6 x karotter, 3 x serveringsfat). 1 karott/såskopp med nagg. litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 97
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
406 1059 Matservis 'Primula', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, Sverige 1970-tal, gul, 39 delar, märkt 'PRIMULA STENGODS VDN 5555. SWEDEN OVEN -> TABLE -> DISHWASCHER GUSTAVSBERG'
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
406 1073 Matservisdelar 'Birka', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1973-1995, stengods, 21 del
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)
406 1099 Matservisdelar 'Blå husar', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1968, i produktion 1968-73, flintgods, blå flytande dekor mot vit botten, 14 del, märkta: 'BLÅ HUSAR GUSTAVSBERG FLINTGODS SWEDEN STIG L VDN F555 FLYTANDE BLÅTT', litteratur: katalog 'Stig Lindberg - formgivare', Nationalmusei utställningskatalog nr 456, Stockholm 1982, sid 29
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2006 16:00)
406 1031 Matservisdelar 'Ceylon', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1951, flintporslin, pastellgul glasyr, 15 delar (2 x kanna med lock, 1 x sockerskål med lock, 1 x gräddsnipa, 1 x skål med lock, 10 x assietter), höjd kanna: 16 cm, diameter assiett: 18 cm, märkt: 'GUSTAVSBERG FLINTPORSLIN CEYLON'
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
406 1029 Matservisdelar 'Prunus', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1962-74, flintgods, plommondekor i blått och grönt mot vit botten, 8 delar (4 x kopp med fat, 2 x gräddsnipa, 1 x sockerskål, 1 x fat), höjd kopp: 5, 5 cm, märkt: 'BENPORSLIN VDN 555 GUSTAVSBERG PRUNUS STIG L MADE IN SWEDEN', litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 179
406 1010 Matservisdelar 'Pynta', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1962-65, multikolorerad dekor av bruksföremål mot vit botten, 6 x tallrik, diameter: 24, 5 cm, märkt: 'GUSTAVSBERG PYNTA SWEDEN', litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 99, 179
406 1142 Matservisdelar 'Spisa Ribb', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1955-74, brun och svart streck- och kantdekor, 39 del: 16 x mattallrik, 5 x djup tallrik, 10 x assiett mindre, 3 assiett mindre, 2 del uppläggningsfat (slitage), 1 x kopp med fat (naggad). Några delar med slitage
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
406 1028 Matservisdelar ”PYNTA”, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1962-65, flintgods, 12 delar (6 x mattallrikar, 6 x assiett), märkt: ”GUSTAVSBERG PYNTA SWEDEN”. , litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 99, 179
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
406 1076 Matservisdelar ”Spisa Ribb”, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1955-74, brun och svart streck- och kantdekor, 35 del: 13 x mattallrik, 11 x djup tallrik, 6 x assiett mindre, 3 x kopp med fat (större) + 2 fat, 6 x kopp med fat (mindre) + 4 fat, 2 x sockerskål, 1 x gräddkanna
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
406 1140 Miniatyrvas (dds) Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, stengods, celadonglasyr, höjd 6 cm, signerad: '(Studiohanden) Stig L'
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
406 1085 Relief (dds) Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1960-tal, stengods, rektangulär, grönt, blått och brunt mot gulbeige botten, kvinna och träd på gräsmatta, mått: 29.5 x 22 cm, signerad i godset på framsidan: 'Stig L', märkt på baksidan:'25 ÅR I KOOPERATIONENS TJÄNST', med blå tuschpenna: 'Gåva 1948' (vilket i sig kan ifrågasättas - personen började kanske i företaget 1948?)
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2006 16:00)
406 1086 Relief (dds) Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1960-tal, stengods, rektangulär, polykrom i mörka nyanser, två figurer på gräsmatta, mått: 34, 5 x 27 cm, signerad:'GUSTAVSBERG SWEDEN'
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 mars 2006 16:00)
406 1047 Relief (dds) Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1968, stengods, rektangulär, gul och grön mot brun botten, man och kvinna pussas, mått: 28.5 x 21 cm, märkt: '(konsummärket) KUNDKONTAKT 1968', signerad på framsidan i godset: 'Stig L'
406 1044 Salt- och pepparkar Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1950-tal, saltkaret är svart och vitt, pepparkaret är vitt, höjd: 14.5 och 11 cm, märkt (på gummit under saltkaret): 'GUSTAVSBERG'
406 1103 Samovar stengods, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, Sverige 1970-tal, behållare med tappkran, lös skylt 'tomatjuice', höjd 48 cm, därtill två skålar på fot höjd 13 cm, signerade i godset: '(Studiohanden) Stig L', originaletikett: 'GUSTAVSBERG SWEDEN', litteratur (snarlik): Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 166
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2006 16:00)
406 1096 Senapsburkar apotekets senapsburk x 10, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, senapsburk med korklock, brun, grön, vit, gul, svart, gröngul, blågrön, 3 med etikett, höjd: 9 cm (med lock), märkt: 'DESIGN FÖR APOTEKEN AV STIG LINDBERG GUSTAVSBERG VDN S555'
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2006 16:00)
406 1050 Servis 'Blå husar', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1968, i produktion 1968-73, flintgods, blå flytande dekor mot vit botten, 3 x serveringsfat, längd stort fat: 31, 5 cm, märkta: 'BLÅ HUSAR GUSTAVSBERG FLINTGODS SWEDEN STIG L VDN F555 FLYTANDE BLÅTT', litteratur: katalog 'Stig Lindberg - formgivare', Nationalmusei utställningskatalog nr 456, Stockholm 1982, sid 29
406 1020 Servisdelar 'Linnea', 9 del, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1965-1970, flintgods, polycrom, (6 x mattallrikar, 1 x fat större, + 1 fat mindre, 1x karott) (Karott med kantnagg)
406 1137 Servisdelar 'Rosett', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1951-1957, flintgods, 12 delar: 1 x uppläggningsfat, 4x djup tallrik, 2 x flat tallrik, 3 x assiett större, 2 x assiett mindre. Litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 181
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
406 1081 Servisdelar 6 x ”Terma” + 1 x "apotekets senapsburk", Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1955-1979, flamfast gods, brun, 6 delar. Märkning TERMA . FLAMELDFAST . SWEDEN . GUSTAVSBERG (resp. modellnr)". Se katalog ’Stig Lindberg - formgivare’, Nationalmusei utställningskatalog nr 456, Stockholm 1982, sid 30
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
406 1104 Servisdelar Berså, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1960 - 1974. 14 delar, flintgods och benporslin, kromotryckt, grön och svart. Nåot naggade. Litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 87, 90, 176
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2006 16:00)
406 1027 Skål 'Reptil 264', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1953 - 1963. Ljusblå. Skålens längd: 32 cm, märkt 'GUSTAVSBERG' samt 'Reptil 264'
406 1123 Skål fajans, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1940-50-tal, rosa och svarta ränder, bladdekor, dia: 25 cm, längd: 26 cm, signerad:”(studiohanden) f. 3', Slitage i spetsen
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
406 1040 Skål fajans, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1940-tal, blommor och blad, 21 x 15 cm, signerad:”(målarsignatur av Arne Sandström) (röda studiohanden)'
406 1051 Skål fajans, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1950-tal, blommor och blad mot vit botten, höjd: 16 cm, signerad:”(målarsignatur av Britta Taubert) (röda studiohanden)' Märkt: P 45
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
406 1041 Skål fajans, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1950-tal, blommor och blad, höjd: 14 cm, dia: 25 cm, signerad:”(studiohanden) f. 3 (målarsignatur av Inge Klinte) '
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
406 1052 Skål fajans, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, dekor från faunan i gult och svart/brunt mot vit botten, höjd: 4 cm, dia: 16 cm, signerad:”(studiohanden) SWEDEN L/16 . 103 (målarsignatur av Giovanni Pugno) '
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
406 1067 Skål på fot, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1962, höjd: 16, 5 cm, signerad: '(Studiohanden) Stig L'
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
406 1119 Skål Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1940-tal, fajans, form av blad, randdekor i gult och brunt/grönt mot vit botten, längd: 31, 5 cm, signerad: '(studiohanden) SWEDEN M/61'. Målarsignatur: Giovanni Pugno. Litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 173
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
406 1130 Skål Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1940-tal, höjd: 15 cm, längd: 35 cm, signerad: "(Studiohanden) Sweden F/10 169"
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
406 1107 Skål Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1980, diameter: 18 cm, höjd: 6 cm. Svart/brun på sidorna, blå botten. Signerad: '(Studiohanden) Stig L'
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2006 16:00)
406 1126 Skål Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 50-tal, fajans, längd: 20 cm, signerad '(Studiohanden) 171 . Sweden'
406 1131 Skål Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, fajans, höjd: 14 cm, bredd 25 cm, signerad: "(Studiohanden) M/57 . 5 Sweden (i blått)" samt målarsignatur "Margareta Bjärström" (i grönt)
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
406 1022 Skål + fat Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, fajans, blå/vit-randig. Längd: skål; 27 cm, vas; 32 cm, signerad: '(Studiohanden)' N/3.21. SWEDEN'. Målarsignatur: Karin Gustavsson
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
406 1035 Skålar 2 st, 'Pungo', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1950-tal, avlånga med avsmalnande kupade ändar, vita, längd: 35, 5 cm respektive 26, 5´cm, märkta: 'GUSTAVSBERG SWEDEN', litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 73
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
406 1045 Skålar 3 st, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1960-70-tal, stengods, benvita, den största är grön i botten, diameter (största): 10.5 cm, märkta i godset: '(studiohanden) Stig L'
406 1015 Skålar 4 st, 'Reptil', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1953-1963, konstgods, bladformade med reliefmönster, vit, ljusbå, gul och blå, den blå med glansig glasyr, längd: 32 cm, märkta: 'GUSTAVSBERG SWEDEN REPTIL', litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 79, 175
406 1144 Tallrik 'Månsken', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, Art plate No 1, längd: 25 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
406 1013 Tallrik 'PUB 1882-1957', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1957, PUB-huset och Hötorgshandel i glada färger, diameter: 24 cm, märkt: 'PUB 1882-1957 GUSTAVSBERG', märkt framsida: 'Stockholm, Hötorget Stig, L '
406 1007 Tallrikar 'Piazza', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1950-tal, tallrik x 3, flintgods, reliefdekor av djur och människor under glasyren, enfärgade (svart, grön, ljusgrön), diameter: 27.5 cm, märkt: 'GUSTAVSBERG FLINTPORSLIN PIAZZA SWEDEN'
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 27 mars 2006 16:00)
406 1088 Tallrikar 12 x tallrik, 'Löja', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1948-1962, flintporslin, fiskar som säger roliga saker, rött, blått, grönt, gult och brunt mot gulvit botten, diameter: 24, 5 cm (VIII diameter: 26 cm), III, text: 'SKALL DU FÖLJA MED UPP I DAG'-'NEJ JAG ÄR UPPTAGEN', IV, text:'HAR NI VARIT I ROM NYLIGEN'-'NEJ INTE SEDAN JAG FÖDDES', V, text:'VAR SÅ GOD OCH STIG IN'-'EFTER ER NATURLIGTVIS', VI, text:'NU FAR JAG HEM'-'HEJ', VII, text:'VILKEN TÖRST MAN FÅR EFTER SALT SILL' - ' JA TÄNK OM MAN HADE HAFT ETT GLAS VATTEN', VIII, text:'HAN ÖVERGAV MIG - DEN KNÖLEN - OCH NU STÅR JAG HÄR MED MINA 3 MILJ. OFÖRSÖRJDA BARN', IX, text:'DU ÄR EN RIKTIG ANSJOVIS' - ' SARDIN KAN DU VARA SJÄLV', X, text: 'HAN HAR BARA HAFT TVÅ NAPP' - ' JA HAN SKULLE STICKA OPP TIDIGARE PÅ MORGONEN', XII, text:'EGENTLIGEN ÄR JU LIVET MENINGSLÖST' - ' JA JAG TROR INTE ENS DU ÄR ÄTBAR INKOKT', märkt: 'GUSTAVSBERG LÖJA HANDMÅLAD SWEDEN STIG L', litteratur; Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Sig Lindberg, Prisma 2003, sid 98, 179
S�ldes f�r 10.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2006 16:00)
406 1002 Tallrikar tallrik x 2, 'Löja', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1948-1962, flintporslin, fiskar som säger roliga saker, rött, blått, grönt, gult och brunt mot gulvit botten, diameter: 24, 5 cm, märkning: 'GUSTAVSBERG LÖJA HANDMÅLAD SWEDEN STIG L', litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 98, 179
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
406 1009 Tallrikar tallrik x 6, 'Löja', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1948-1962, flintporslin, fiskar som säger roliga saker, rött, blått, grönt, gult och brunt mot gulvit botten, diameter: 24, 5 cm, en tallrik med smärre kantslitage VII text: 'VILKEN TÖRST MAN FÅR EFTER SALT SILL' - ' JA TÄNK OM MAN HADE HAFT ETT GLAS VATTEN', VIII text: 'HAN ÖVERGAV MIG - DEN KNÖLEN - OCH NU STÅR JAG HÄR MED MINA 3 MILJ. OFÖRSÖRJDA BARN', IX text: 'DU ÄR EN RIKTIG ANSJOVIS' - ' SARDIN KAN DU VARA SJÄLV', X text: 'HAN HAR BARA HAFT TVÅ NAPP' - ' JA HAN SKULLE STICKA OPP TIDIGARE PÅ MORGONEN', XI text: 'SNART ÄR LEKTIDEN SLUT - OCH INTE HAR NÅGON VELAT LEKA MED MIG', XII text: 'EGENTLIGEN ÄR JU LIVET MENINGSLÖST' - ' JA JAG TROR INTE ENS DU ÄR ÄTBAR INKOKT', märkning: 'GUSTAVSBERG LÖJA HANDMÅLAD SWEDEN STIG L', litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 98, 179
S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2006 16:00)
406 1037 Tekanna Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1950-tal, fajans, signerad: '(Studiohanden) SWEDEN S - 100'. Målarsignatur: Giovanni Pugno
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
406 1112 Textil 'Vågorna', Stig Lindberg (1916-1982) för Nordiska Kompaniet. Märkt: 'Vågorna' Stig Lindberg AB Nordiska Kompaniet Stockholm. Gula, gråblå och bruna toner på vit botten. Längd: 110 cm, bredd: 85 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
406 1093 Textil (dds) (James Bond), Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1960-tal, sammet, polykroma figurer, mestadels rosa mot ljus botten, mått: 126, 5 x 97 cm, signerad: 'Stig L', uppspänd på träskiva, lite gulnad ('James Bond' för att denna textil skall synas i en av de tidigare bond-filmerna
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2006 16:00)
406 1135 Textil (dds) ”Livets Träd” Stig Lindberg (1916-1982) för Nordiska Kompaniet NK:s Textilkammare, Stockholm, 1950-tal, linne med tryckt dekor, grått och svart mot vit botten, stiliserat träd, gycklargrupp stående på varandras axlar, tupp, ca 206 x 123 cm. Märkt: ''Stig L i nedre högra hörnet', Litteratur: Eklund, Petter. (2002). ”Gentlemannatjuvens stil”. Residence. Nummer 4. Sid 88-92, foto och text samt Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 160
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
406 1092 Textil (dds) Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1960-tal, sammet, figur i olika blå nyanser mot ljusblå botten, mått: 190 x 126 cm, signerad: 'Stig L', upptill fastsatt på träpinne, lite gulnad (grånad?)
406 1060 Textil (dds) Stig Lindberg (1916-1982) för Nordiska Kompaniet NK:s Textilkammare, Stockholm, 1950-tal, linne med tryckt dekor, Harlekiner, gycklargrupp, ca 220x120 cm. Märkt: ''Stig L i nedre högra hörnet'
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
406 1094 Tillbringare 'Haga', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1955-1957, flintporslin, polykrom blomdekor mot vit botten, höjd: 17, 5 cm, märkt: 'GUSTAVSBERG 38 SWEDEN FLINTPORSLIN HAGA LG', litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären STig Lindberg, Prisma 2003, sid 178
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2006 16:00)
406 1106 Väggrelief 'Don Quijote', Stig Lindberg (1916-1982), gjutet stengods, 1960-70-tal, reliefmönster, Don Quijote med skägg, åsna med ryttare, delvis glaserat, vit bakgrund, höjd 28.5 cm, bredd 27 cm, signerad: ”Stig, L . ” i godset på framsidan och ”GUSTAVSBERG” på baksidan, stötskada på framsida, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 168
406 1108 Väggrelief Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, stengods, 18 x 19 cm, signerad i godset på framsidan: 'Stig L', märkt på baksidan: 'Gustavsberg'
406 1080 Vas "Karneval", Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1958-1962, fajans, cylinderformad, polykrom dekor mot ljusblå botten, längd: 30 cm, höjd: 21 cm, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 70, 71, 175
406 1100 Vas 'domino', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1955-1969, stengods, höjd: 8.5 cm, svartvit dekor, märkt:”GUSTAVSBERG DOMINO STIG L”, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 81, 174
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2006 16:00)
406 1116 Vas 'Domino', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1955-1969, stengods, konisk, reliefdekor i godset, svart och vit, höjd: 13 cm, märkt: 'DOMINO STIG L 6', litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 80 - 81
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
406 1069 Vas 'Endiv', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, sent 1940-tal, hög långsmal med kluven topp, svart, höjd: 37, 5 cm, märkt: 'GUSTAVSBERG ENDIV STIG L', originaletikett: 'DESIGN GUSTAVSBERG STIG L', litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 67
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
406 1064 Vas 'Pungo', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1953-1964, stengods med vit cararraglasyr, mininagg, höjd: 19 cm. litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 72, 73
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
406 1097 Vas 'Reptil', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1953-1963, höjd: 22 cm, (fotnagg)
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 20 mars 2006 16:00)
406 1136 Vas 'Reptil', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1953-1963, höjd: 31, märkt med etikett 262
406 1063 Vas 'Veckla', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1950-1960, vit cararraglasyr, höjd: 22 cm, Märkt: '(Studiohanden) Stig L . -51, DESIGN: STIG LINDBERG 1951, UNIK UPPLAGA, 150 EX. FÖR TIDNINGEN VI, 1992', litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 72
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2006 16:00)
406 1019 Vas fajans, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1940-tal, band- och prickdekor i svartbrunt och blågrönt mot vit botten, höjd: 14.5 cm, signerad: '(studiohanden) SWEDEN G/64-127 (målarsignatur för Marianne Preissler)', litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 173
406 1054 Vas fajans, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, olikfärgade blad mot vit botten, höjd: 17 cm, signerad:”(studiohanden)' Märkt: 'HANDDREJAD' 'A3'
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
406 1139 Vas i form av ett huvud, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1945, stengods, unikt prov med oxblodsglasyr, höjd: 15.5 cm, osignerad. Litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 51
S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
406 1128 Vas Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, "Filigran", silvertråd, höjd: 15 cm, märkt '218 c'
406 1127 Vas Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 50-tal, fajans, senapsgul dekor med tunna bruna linjer mot vit botten, höjd 15 cm, signerad: '(Studiohanden) 127 Sweden KK . 87' Märkt: 'Handdrejad' och 'Gustavsberg'
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
406 1121 Vas Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, rödbrun glasyr, höjd: 16 cm, signerad '(studiohanden) Stig L .'
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
406 1125 Vas + fat 'Grazia', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, lanserades 1948, tillverkades även 1951 och 1969, vas diameter: 17 cm, carraragods, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 174
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
406 1046 Vas + skål Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1960-70-tal, stengods, ormskinnsliknande mönster i rött, svart och grått, höjd vas: 8 cm, diameter skål: 11 cm, märkta i godset: '(studiohanden) Stig L'
406 1024 Vas med handtag 'Presenta', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1930-40-tal, stengods, tunn glasyr, senapsgul, godset skiner igenom, höjd: 11 cm, märkt: 'GUSTAVSBERG P 21 Stig L'
406 1102 Vas/flaska Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1950-tal, fajans, kvadratisk, dekor i blått och rosa mot vit botten, höjd: 16 cm, signerad:”(målarsignatur av Alf Jarnestad) (studiohanden) F.15” i blått = Stig Lindberg
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 mars 2006 16:00)
406 1030 Vas/ljusstake fajans, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1940-tal, tre ihopsatta delar, vändbar, band- och prickdekor i blått, gult, rött, grönt mot vit botten, höjd: 12, 5 cm, signerad: '(studiohanden) 26 III' i blått, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 173
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
406 1124 Vas/ljusstake fajans, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1940-tal, vändbar, senapsgul banddekor med olivgröna prickar mot vit botten, höjd: 12, 5 cm, signerad: '(studiohanden) SWEDEN 6/86-7' i blått, målarsignatur: Marianne Preissler, litteratur: (trippelviarianten) Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 173
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
406 1008 Vaser 2 st, 'Domino', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1955-1969, stengods, cylinderformade, reliefdekor i godset, brunt och grönt, höjd: 15 och 5, 5 cm, märkt: 'GUSTAVSBERG DOMINO STIG L', litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 78
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 mars 2006 16:00)
406 1033 Vaser 2 st, 'Pungo', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1950-tal, carraragods, stramt droppformad , djup öppning på ena sidan, höjd vit: 24 cm, höjd svart: 14 cm, märkt: 'GUSTAVSBERG SWEDEN', originaletikett (på svart): 'GUSTAVSBERG SWEDEN' och 'PUNGO CARRARA 281', litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 72, 73
406 1057 Vaser 2 st, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1960-tal, stengods, cylinderformande kroppar, avsmalnande halsar med krage, instämplad dekor i godset, brunsvart, höjd: 12.5 och 12 cm, signerade i godset: 'Stig L (studiohanden)'
406 1087 Vaser 3 x vas med handtag, 'Presenta', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1930-40-tal, stengods, tunn glasyr, godset skiner igenom, två i vitt och en i gult, de vita har grön insida, höjd: 11 cm (2st) och 21 cm, märkta: 'GUSTAVSBERG P 21 L' och 'GUSTAVSBERG P 19 L'
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 20 mars 2006 16:00)
406 1034 Vaser & skål 2 x vas och 1 x skål, 'Veckla', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1950-tal, carraragods, vita, skålen har påmålad dekor i svart och guld, höjd vas på fot: 14, 5 cm, längd skål: 15, 5 cm, märkta: 'GUSTAVSBERG SWEDEN', originaletikett: '(studiohanden) STIG L VECKLA CARRARA 244', litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 73, Tidsskriften Västerbotten, Lund 2005, nr 2, sid 34
S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)
406 1078 Vaser + skål Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 3 del, (miniatyrer), gul vas med kantnagg
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)