1617 1026 Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Vinterlandskap med björkar. Signerad, daterad 1932, med dedikation. Akvarell / gouache, bildmått: 24x35 cm, yttermått inklusive ram: 37x47 cm
S�ldes f�r 22.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:32)
1617 1001 Collage Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Monogramsignerad, "spegelbild 1". Bladets mått: 26x37 cm, yttermått inklusive ram: 43x53
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:53)
1617 1024 Golvlampa Jugend, majolika, riklig dekor med elefant, fågel och växtlighet. Höjd: 86 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:43)
1617 1023 Ishink Aldo Tura, lackat grönfärgat getskinn på metall, etikettmärkt Tura Milano Italien. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:30)
1617 1035 Karmstol Rokoko
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:00)
1617 1015 Oljemålning + bok, Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Fiskebod, Monogramsignerad. Olja på duk, 53x71 cm, yttermått inklusive ram: 64x83 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:51)
1617 1016 Oljemålning Evert Lundquist (1904-1994), Sverige. "Från trädgården. Signerad a tergo, daterad 1961. Olja på duk, 22x20 cm, yttermått inklusive ram: 25x23 cm
S�ldes f�r 22.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:13)
1617 1013 Oljemålning Helge Linden (1897-1961), Sverige. "Nattkaj, Umeå". Signerad. Olja på duk, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 57x67 cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:16)
1617 1006 Oljemålning Johannes Herman Brandt (1850-1926). Signerad, daterad 1907, Bränningar. Olja på duk, 87x138 cm, yttermått inklusive ram: 113x165 cm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:32)
1617 1022 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, badare. Olja på pannå, 87x102 cm, yttermått inklusive ram: 83x118
S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:56)
1617 1012 Oljemålning Urszula Broll (1930-2020), Polen. Signerad a tergo på etikett, 1960. Olja på duk, 100x70 cm, yttermått inklusive ram: 103x72 cm
S�ldes f�r 28.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:31)
1617 1009 Skrin Porfyr, sengustavianskt. Mässingsmontering, på kulfötter i porfyr. Längd 8 cm, bredd 5,5 cm. Höjd: 5 cm
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:56)
1617 1029 Skrivbord Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, modell 646. Mahogny, tre lådor i sargen. Bredd: 165 cm. Bredd: 70 cm. Höjd: 72 cm, nyckel
S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:36)
1617 1025 Skulptur 1800-tal, Napoleon Bonaparte, byst i brons, sockel mässing. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:21)
1617 1045 Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Ko. Längd: 15 cm. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:35)
1617 1019 Skulptur Kay Bojesen (1886-1958), Danmark. Eneret, Elefant, vridbart huvud, bemålat trä, etikettmärkt. Längd: 17 cm. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 46.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:20)
1617 1020 Skulptur Kay Bojesen (1886-1958), Danmark. Eneret, elefant, vridbart huvud, bemålat trä, Längd: 17 cm. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 41.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:13)
1617 1042 Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Charlotta ur serien ABC-flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:09)
1617 1043 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Giraff ur Stora Zoo, Gustavsberg 1958-1977. Målad och glaserad brun stengodslera. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:45)
1617 1044 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Zebra ur Stora Zoo, Gustavsberg 1958-1970. Målad och glaserad stengodslera. Längd: 22 cm. Höjd: 22,5 cm
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 21:02)
1617 1011 Skulptur Tomas Almberg (f. 1936), Sverige. Brons, träsockel. Signerad. Höjd: 40 ink sockel (4 cm)
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:50)
1617 1017 Spegel Rokoko, fd spegellampett, 60x27 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:41)
1617 1033 Taburett Georges Tigien, 1950/60-tal, betsad furu, plastsnören. Längd: 45 cm. Djup: 35,5 cm. Höjd: 39,5 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:34)
1617 1027 Takarmatur Louis Poulsen, "Snöbollen". Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:17)
1617 1039 Te / kaffeservis 29 delar, Meissen, Lökmönstret, delvis genombruten dekor
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 20:59)
1617 1041 Toilettebord Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Toilettbord / skrivbord, modell 736. Mahogny, med tre lådor samt skåp, beslag av mässing. Bredd: 134 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 72 cm, nyckel
S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 19:52)
1617 1030 Vävnader 2 st, så kallade blomdukar, komponerade av Märta Måås Fjetterström, Grodblad, märkta ABMMF, 40x44-28x41 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2024 18:59)