1495 3336 Akryl Irina Garamaj Stadig (f. 1952), Sverige. Signerad, "Nordisk vinter"duk, 50x40, oramad
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:08)
1495 4084 Akvarell Aarne Hamara. Signerad, daterad -47. Akvarell, bildmått: 27x26cm, yttermått inklusive ram: 38x47cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:20)
1495 4271 Akvarell Dénes Perger (1934-2015), Sverige. Park. Signerad, akvarell, 49x34 cm, yttermått inklusive ram: 64x50 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:27)
1495 4213 Akvarell Harrie Schreinemachers (1946-2003), Nederländerna. Blomster. Signerad. Akvarell, 49x58 cm, yttermått inklusive ram: 71x80 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:08)
1495 4212 Akvarell Tore Palm (f. 1933), Sverige. Segelbåt. Signerad. Akvarell, 46x63 cm, yttermått inklusive ram: 53x70 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:06)
1495 4210 Akvarell Tore Palm (f. 1933), Sverige. Segelbåtar. Signerad. Akvarell, 46x63 cm, yttermått inklusive ram: 53x70 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:43)
1495 4211 Akvarell Tore Palm (f. 1933), Sverige. Segelbåtar. Signerad. Akvarell, 46x63 cm, yttermått inklusive ram: 53x70 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:27)
1495 4159 Armband 3 st, silver, med olika stenar. Längd: 19-20cm, vikt: 27,2g
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:21)
1495 4053 Armbandsur 2 st, Raymond Weil, quartz, läderband
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:47)
1495 3202 Armbandsur 9 st bland annat Seiko
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:42)
1495 4317 Assietter 4 st, Bo Fajans. Diameter: 17 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:48)
1495 4263 Barnvagn längd: 100 cm, höjd: 96cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:43)
1495 4344 Beslag parti diverse, 1800-tal, mässing /metall
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:52)
1495 4242 Bestickuppsättning i schatull, 84 delar, nysilver, Sheffield, England
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:23)
1495 4181 Bestickuppsättning nysilver, Franska liljan. Längd: 14,5-23 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:11)
1495 3251 Blandteknik Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 1/1, Elitloppet. Färglitografi och gouache. Blandteknik, bildmått: 41x57 cm, yttermått inklusive ram: 61x76 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:37)
1495 4103 Blandteknik Einar Forseth (1892-1988), Sverige. Signerad, komposition. Blandteknik, bildmått: 27x20cm, yttermått inklusive ram: 42x31cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:10)
1495 4289 Bokhylla Björk. Bredd: 122, djup: 34 cm, höjd: 141 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:07)
1495 4258 Bokverk Stockholms Stadshus och Arkitekten Ragnar Östberg
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:59)
1495 4259 Bokverk Suecia Antiqua et Hodierna, Erik Dahlbergh, Helfranskt band, 1924
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:48)
1495 4191 Bord Glasskiva med metallunderrede. Bredd: 140, djup: 80 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:36)
1495 4275 Bord med låda, mahogny, 1800-tal. Bredd: 86, djup: 40 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:05)
1495 4165 Bordslampa Luxo. Höjd: 117cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:03)
1495 4324 Bordslampa Metall, Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:35)
1495 4061 Bordslampa Oiva Toikka (1931-2019), Finland. "Kuukuna", glas, Nuutajärvi, Notsjo, 1980-tal. Höjd: 33cm
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 21:09)
1495 4060 Bordslampa Oivva Toikka, "Kuukuna", glas, Nuutajärvi, Notsjo, 1980-tal. Längd: 38cm
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:58)
1495 4027 Bordslampfot + penselvas, Kina. Höjd: 28-33 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:41)
1495 4253 Bordslampfot Rörstrand. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:17)
1495 4001 Brickor 2 st, bemålade. Längd: 62-72 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:14)
1495 4149 Brosch 18k guld. Längd: 6cm. Vikt: 7,8g
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:59)
1495 4120 Brosch silver, Tore Svensson, 1998. Längd: 11cm, vikt: 16,9g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:37)
1495 4160 Broscher 3 st, silver, med vita stenar. Längd: 3-5cm, vikt: 19,7g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:37)
1495 4204 Burk med lock, glas och mässing. Diameter: 14 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:49)
1495 4248 Burk med lock, silver, Danmark. Höjd: 10 cm. Vikt: ca 160 g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:04)
1495 4100 Butlers tray Längd: 87 cm. Djup: 64 cm, höjd: 54 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:01)
1495 4288 Byrå Bemålad, 5-lådig. Bredd: 72 cm. Djup: 40 cm, höjd: 137 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:36)
1495 3120 Byrå med stenskiva. Bredd: 76, djup: 39 cm, höjd: 74 cm, nyckel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:16)
1495 4335 Byrå Rokokostil. Bredd: 103, djup: 47 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:48)
1495 4274 Champagneskålar 2 st. Med silverring, Efva Attling, Orrefors. Höjd: 11,5, bruttóvikt: 275 g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:06)
1495 3276 Cigarettetui med speldosa, mahogny. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:42)
1495 4354 Citronpress Philippe Starck för Alessi. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:20)
1495 4171 Cocotteformar 12 st, emaljerade, med lock. Längd: 10,5
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:37)
1495 4118 Collier silver (925), Björn Weckström (f. 1835), Finland. Lapponia, Finland, 1934. Längd: 42cm. Vikt: 11,2g
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:11)
1495 4284 Collografi oramat löst blad, Kersti Rågfelt-Strandberg, "Varthän"son 6/50, bladets mått: 72x66 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:44)
1495 3080 Dekorelement 1700-tal, Kompletterat. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:08)
1495 4346 Dekorelement parti diverse, 1800-tal
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:30)
1495 4161 Dosa & ring silver, med vit sten, storlek: 17!½. Vikt: 26g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:35)
1495 4175 Emaljmålning Oidentifierad konstnär. Signerad, yttermått inklusive ram: 48x56 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:17)
1495 3192 Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Signerad, Athen. Bildmått: 28x28 cm, yttermått inklusive ram: 53x53 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:20)
1495 4021 Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), Signerad, numrerad 31/160. Bildmått: 20x29 cm, yttermått inklusive ram: 65x58 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:43)
1495 3242 Färglitografi 3 st, Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, färglitografi, yttermått inklusive ram: 63x68-67x77 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:19)
1495 4220 Färglitografi 3 st, Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Signerad, numrerad 260 upplaga, yttermått inklusive ram: 72x79 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:07)
1495 4170 Färglitografi 3 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerade, färglitografi, yttermått inklusive ram: 38x51 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:35)
1495 4091 Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 16/190. Färglitografi. Bladets mått: 39x49cm, yttermått inklusive ram: 57x67cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:23)
1495 4005 Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Färglitografi, bildmått: 33x43 cm, yttermått inklusive ram: 50x60 cm. Signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:13)
1495 3256 Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Sverige. Signerad, numrerad 54/100. Färglitografi. Bladets mått: 95x70 cm, yttermått inklusive ram: 104x79 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:26)
1495 2030 Färglitografi Einar Rosén (1910-1998), Sverige. Vy från Strandvägen över Nationalmuseum och Kungliga slottet. Signerad, numrerad 100/220. Färglitografi. Bildmått: 32x48 cm, yttermått inklusive ram: 46x61 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:26)
1495 4057 Färglitografi Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Signerad, numrerad 72/220. Färglitografi, bildmått: 52x41cm, yttermått inklusive ram: 76x65cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:46)
1495 6096 Färglitografi Gunnar Erkner (f. 1929), Sverige. Södermalm, utsikt mot Skeppsbron. Signerad, färglitografi, daterad 1976. Numrerad 7/360. Bildmått: 38x55 cm, yttermått inklusive ram: 49x66 cm
1495 3158 Färglitografi Håkan Rehnberg (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad 90/290, daterad -97. Färglitografi, bildmått: 43x34 cm, yttermått inklusive ram: 52x48 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:12)
1495 4374 Färglitografi James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, numrerad 4/60. Färglitografi, bildmått: 33x43 cm, yttermått inklusive ram: 52x66 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:35)
1495 3175 Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 119/385, daterad 82. Färglitografi, bildmått: 42x55 cm, yttermått inklusive ram: 66x76 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:17)
1495 3155 Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. "Språket". Signerad, numrerad 48/195, daterad 1980. Färglitografi, bildmått: 31x59 cm, yttermått inklusive ram: 51x72 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:10)
1495 4090 Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 120/310, Japanskor. Färglitografi, bildmått: 35x54cm, yttermått inklusive ram: 55x72cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:20)
1495 4089 Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 120/310. Färglitografi, bildmått: 36x53cm, yttermått inklusive ram: 54x71cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:09)
1495 4101 Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 208/360, "mexikanska fiskare". Färglitografi, bildmått: 35x65cm, yttermått inklusive ram: 55x78cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:28)
1495 3149 Färglitografi Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Signerad, numrerad 49/195, daterad -78. Färglitografi, bildmått: 45x33 cm, yttermått inklusive ram: 63x48 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:57)
1495 4092 Färglitografi Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Signerad, numrerad 73/225, daterad 1952. Färglitografi, bildmått: 34x26cm, yttermått inklusive ram: 54x44cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:46)
1495 3177 Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 40/150. Färglitografi, bildmått: 66x50 cm, yttermått inklusive ram: 78x58 cm
1495 3176 Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 81/150. Färglitografi, bildmått: 51x65 cm, yttermått inklusive ram: 58x78 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:13)
1495 4040 Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 14/360. Färglitografi, bildmått: 60x48cm, yttermått inklusive ram: 80x67cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:07)
1495 4042 Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 86/360, "Nizza". Färglitografi, bildmått: 76x57cm, yttermått inklusive ram: 98x75cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:14)
1495 4020 Färglitografi Ylva Maria Thompson. Signerad, numrerad 37/120. Färglitografi, bildmått: 50x36 cm, yttermått inklusive ram: 70x53 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:30)
1495 4044 Färglitografier 2 st, Oidentifierad konstnär. 360- upplaga, yttermått inklusive ram: 32x32cm. Signerad
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:44)
1495 4283 Färglitografier 5 st. Oramade lösa blad, Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Stockholmsmotiv. E -81. Signerad, färglitografi, numrerad 11/23 + 4 st. 225-upplaga. Bladets mått: 45x58 cm
1495 3264 Fat Boda Ateljé, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Överfångsglas. Diameter: 25,5
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:30)
1495 3315 Fat brons, relief, ekivok. Längd: 15 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:14)
1495 4063 Fat Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia Valencia. Diameter: 35cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:54)
1495 4363 Fåtölj 1930-tal
1495 4261 Fåtölj 1950-tal
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:16)
1495 4052 Fåtölj Rokokostil
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:17)
1495 4330 Fåtöljer ett par
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:53)
1495 4379 Figuriner 3 st. Porslin, Bing & Grøndahl. Höjd: 15 - 24
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:24)
1495 4108 Fisktallrikar 8 delar, Rörstrand
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:34)
1495 4088 Förvaringsskrin Längd: 54cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:43)
1495 4357 Fotoramar 5 st. Yttermått inklusive ram: Höjd: 13 - 22+ 7 x11
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:50)
1495 4338 Gallerporslin 3 + 15 + 12 tallrikar och assietter. Diameter: 17 - 25
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:58)
1495 3170 Gardiner 2 längder, Tiffany, Stockholm. 224x124 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:55)
1495 3171 Gardiner 4 längder, Tiffany, Stockholm, 224x124-224x57 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:50)
1495 3173 Gardiner 5 längder, Romanex de Boussac, 238x138,238x63 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:56)
1495 4350 Gardinlängder 2 st. J P Baker, 135x260 ca.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:22)
1495 4345 Gardinomtag 6 st. Brännförgylld mässing. Längd: 9 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:19)
1495 4163 Glas 5+ 4 st. Böhmen. Höjd: 11-12cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 21:01)
1495 4071 Glas 8st, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Rondo. Höjd: 9cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:39)
1495 4238 Glasservis 10 delar, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. "Ultima Thule", Iittala. Höjd: 5 - 20
1495 4075 Glasservisdelar 21 delar, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Klöverbladet
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:17)
1495 3124 Glasservisdelar 31 Del. Höjd: 11-18 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:28)
1495 4382 Goache Einar Forseth (1892-1988), Sverige. "Solen", Studie till väggmålning Karolinska sjukhuset 1939. Signerad, 91x72 cm, yttermått inklusive ram: 103x85 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:20)
1495 3185 Golvlampa mässing, Engelsk modell. Höjd: 157
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:29)
1495 9159 Golvvas porslin, Kina, 1800-tal. Höjd: 42 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:05)
1495 4193 Gouache Stig EH Rousk (f. 1934), Sverige. Signerad, daterad 92, "Riddarfjärden fr Långholmen", 15x17 cm, yttermått inklusive ram: 27x32 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:56)
1495 4136 Grafiska blad efter von Wright, ca 125 st. Bladets mått: 39x28 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:13)
1495 4351 Handdukar 6 st. Linne, handvävda, handfållade, 50x80 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:12)
1495 4158 Hänge Längd: 3,5cm. Vikt: 2,7g.
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:19)
1495 4087 Hängskåp Allmoge 1843. Bredd: 50 cm. Djup: 32 cm, höjd: 66 cm, nyckel
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:04)
1495 4321 Herrarmbandsur Longines, quartz. Diameter: 3,4, batteribyte krävs
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:26)
1495 4303 Hörnsoffa Zebramönstrad plysch, 1970-tal, 6 moduler, Längd: 300x240 cm, Djup: ca 90
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:44)
1495 4301 Hyvelbänk med skåpunderdel. Längd: 130, djup: 65 cm, höjd: 82 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:50)
1495 4019 Julgransfot Gjutjärn, 27x27, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:08)
1495 4320 Kaffe & tekoppar 8 + 3 delar, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Golden Sun, Bing & Grøndahl, Danmark. Höjd: 8-9 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:51)
1495 4306 Kaffe- / teservis Lidköping. Einar Forseth (1892-1988), Sverige. 27 delar
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:38)
1495 3077 Kaffegods Arabia, 15 del
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:46)
1495 9336 Kaffeservis 27 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:17)
1495 4068 Kaffeservisdelar ca 25 delar, Rosenthal Classic Rose.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:18)
1495 4250 Kaffeskedar + glöggskedar, 6 + 11 st. Silver, Danmark. Längd: 10-12 cm, Vikt: ca 185 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:10)
1495 4249 Kaffeskedar 12 st. Silver, Rosenholm. Längd: 12 cm, Vikt: ca 185 g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:20)
1495 4028 Kakelplattor 4 st, Picasso, Spadem, Paris 1976. Bildmått: 15,5x15,5, yttermått inklusive ram: 18x18 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:31)
1495 4085 Kandelaber mässing. Höjd: 43cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:49)
1495 3339 Karmstol Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Pernilla
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:50)
1495 4217 Karmstol Läder/Metall
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:46)
1495 4179 Karmstol Rokokostil
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:14)
1495 4384 Keramik 5 delar, Korea. Höjd: 3-15 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:33)
1495 4065 Keramikplatta Eva Hellbom (1920-2009), Sverige. Signerad, 23x15 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:56)
1495 4206 Klocka + barometer, Schatz, mässing. Diameter: 15-17 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:13)
1495 4304 Kökspall 1950-tal. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:16)
1495 4371 Kolteckning Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Sjölandskap. Signerad, 28x38 cm, yttermått inklusive ram: 52x66 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:17)
1495 4361 Konsoler ett par, 1800-tal. Längd: 25, djup: 16 cm, höjd: 25 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:34)
1495 4185 Konstglas 10 delar. Höjd: 5-24 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:35)
1495 4307 Konstglas 3 delar, bland annat Kjell Engman. Höjd: 26-28 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:10)
1495 4273 Konstrelief Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, numrerad, 157, "Evert Taube". Diameter: 29 cm
1495 3101 Koppar med fat, 24 delar, Tuscan, England. Höjd: ca 2-7 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:10)
1495 4133 Korg flätad. Längd: 65cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:14)
1495 4122 Korgstolar ett par, troligen Nordiska Kompaniet
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:06)
1495 4241 Kristall 3 delar, karaff + kanna + burk med lock. Höjd: 16 - 24
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:43)
1495 4343 Kuriosa parti diverse, bland annat sgat
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:18)
1495 4023 Kuverttallrikar 8 st, nysilver. Diameter: 30 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:49)
1495 4006 Lampbord på trissor, glasskivor. Bredd: 42, djup: 37 cm, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:53)
1495 4024 Litofani Parian, KPM. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:32)
1495 4012 Litografi Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, numrerad 63/250, kyssen, dedikation. Bildmått: 40x19, yttermått inklusive ram. 62x41 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:19)
1495 4372 Litografi Torsten Renqvist (1924-2007), Sverige. Landskap med fragment, II. Signerad, numrerad 53/65, daterad -60. Bildmått: 50x41 cm, yttermått inklusive ram: 71x60, oramad
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:40)
1495 4257 Ljuskrona prismor. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:10)
1495 9267 Ljusstakar Ett par, brons, 1920-tal. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:17)
1495 4340 Ljusstakar Ett par, fattigmanssilver. Höjd: 18 cm. Vikt: 235 g
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:55)
1495 3044 Ljusstakar Ett par, metall, Putti. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:27)
1495 4342 Ljusstakar Ett par, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1963. Höjd: 13 cm, Vikt: 245 g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:00)
1495 4026 Ljusstake Porfyr/trä. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:24)
1495 3098 Mabepärlor Japan, 7 st
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:01)
1495 4364 Malmgryta diameter: 35 cm, höjd: 17 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:55)
1495 4013 Malmkrona höjd: 65 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:38)
1495 4121 Matlåda Allmoge. Längd: 45 cm. Djup: 24 cm, höjd: 14 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:39)
1495 4292 Matservis 29 delar, Eschenbach
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:48)
1495 4098 Matservisdelar 34 delar, Rörstrand Ulrika
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:40)
1495 4067 Matservisdelar 42 delar, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Christineholm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:56)
1495 4178 Matservisdelar Gustavsberg, ca 55 del
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:58)
1495 4254 Matskedar 5 st. Silver, udda, Längd: 20 - 23, Vikt: ca 335 g.
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:27)
1495 4244 Matta bomull, 105x210 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:32)
1495 4243 Matta bomull, 155x220 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:26)
1495 4269 Matta Gabbeh, 140x194 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:33)
1495 4232 Matta Gabbeh, 87x113 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:06)
1495 4377 Matta Orientalisk, 170x240 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:59)
1495 4279 Matta orientalisk, 275x392 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:21)
1495 4231 Matta Palett, AB Stjerna, 142x195 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:06)
1495 4297 Mockakoppar 6 st. Arabia Leila, i schatull. Höjd: 6 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:35)
1495 4177 Modellmotorcyklar 5 st. Längd: 25-33 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:51)
1495 4352 Monterskåp med hyllor, 46x46. Höjd: 68 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:51)
1495 4201 Muggar 5 st, Arabia, Mumin. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:55)
1495 4309 Nattygsbord 1950-tal. Höjd: 56 cm, diameter 37 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:54)
1495 4270 Nattygsbord ett par, mahogny. Bredd: 44, djup: 34 cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:14)
1495 4167 Oljemålning Arno Vihalemm (1911-1990), Sverige. Signerad, daterad 70. Olja på pannå, 29x40cm, yttermått inklusive ram: 46x58cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:53)
1495 4367 Oljemålning Axel Bengtsson (1905-1976), Sverige. Monogramsignerad, 1973,34x25 cm, yttermått inklusive ram: 45x36 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:48)
1495 4282 Oljemålning Bali. Olja på papyrus. Ej signerad. Bildmått: 25x24 cm, yttermått inklusive ram: 53x43 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:14)
1495 2041 Oljemålning Bengt Hegethorn (f. 1925), Sverige. Motiv över slussen. Signerad. Olja på duk, 81x115 cm, yttermått inklusive ram: 90x123 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:51)
1495 3007 Oljemålning Bengt Landegren. Signerad, daterad 1971, "Sommargryning". Olja på duk, 61x45 cm, yttermått inklusive ram: 70x54 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:35)
1495 4043 Oljemålning Bozena Ossowski. Signerad, a tergo. Olja på duk, 100x70cm, oramad
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:01)
1495 3057 Oljemålning Carl Magnus Lindqvist (1884-1977), Sverige. Fiskebodar, Signerad, bladets mått: 41x50 cm, yttermått inklusive ram: 62x72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:32)
1495 3250 Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Hamnmotiv. Signerad. Olja på pannå, 45x53 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:35)
1495 4272 Oljemålning Dénes Perger (1934-2015), Sverige. Olja på duk, Signerad, -76,49x60 cm, yttermått inklusive ram: 58x69 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:05)
1495 4138 Oljemålning efter Lempica, Kvinna i grönt. Olja på duk, 91x60 cm, yttermått inklusive ram: 96x64 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:17)
1495 4062 Oljemålning Emondt, Gunghäst, Signerad. Olja på duk, bildmått: 69x49 cm, yttermått inklusive ram: 89x69 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:39)
1495 4180 Oljemålning Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Signerad, daterad -85, "Lever han?". Olja på duk, 33x40 cm, yttermått inklusive ram: 35x43 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:28)
1495 4039 Oljemålning Fabian Lundqvist (1913-1989), Sverige. Signerad, Balettdansöser. Olja på duk, 45x37cm, yttermått inklusive ram: 62x54cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:24)
1495 3288 Oljemålning Göran Johansson, "Apelonia". Signerad, 2003, segelduk, yttermått inklusive ram: 115x108 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:45)
1495 4219 Oljemålning Gustav Stenberg (f. 1924), Sverige. "Sommardag, Trosa". Signerad. Olja på duk, 34x41 cm, yttermått inklusive ram: 44x51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:01)
1495 3226 Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Signerad, Timmersläde. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 58x67 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:28)
1495 4083 Oljemålning Humberto Couet, "Förtrolighet". Signerad. Olja på pannå, 50x61 cm, yttermått inklusive ram: 70x59 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:16)
1495 4105 Oljemålning Ivar Stjärnmark (1897-1971), Sverige. Signerad, daterad 47. Olja på pannå, 37x44cm, yttermått inklusive ram: 48x55cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:34)
1495 4137 Oljemålning Jean Skoglund (1908-1948), Sverige. Vinterräv. Signerad, daterad -40. Olja på duk, 60x70 cm, yttermått inklusive ram: 80x93 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:10)
1495 4036 Oljemålning John Malm. Signerad. Olja på pannå, 18x22cm, yttermått inklusive ram: 30x35cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:35)
1495 4034 Oljemålning Jung-hi han. Signerad. Olja på duk, 79x100cm, yttermått inklusive ram: 80x103cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:59)
1495 4286 Oljemålning Kerstin Holmgren, "Kärleksstigen". Signerad, daterad -21. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 54x74 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:11)
1495 4048 Oljemålning Knut Janson (1882-1966), Sverige. Signerad, daterad 1913. Olja på duk, 33x42cm, yttermått inklusive ram: 47x56cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:30)
1495 9391 Oljemålning Monica Smetana, Pojke imed igelkott, Signerad. Duk 62x50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:40)
1495 4325 Oljemålning Nigul Espe (1907-1970), Estland. Signerad, daterad 1941. Landskap. Olja på duk, 33x46 cm, yttermått inklusive ram: 38x50 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:01)
1495 4143 Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Jaktstilleben. Signerad och daterad 1934. Olja på duk, 55x80 cm, yttermått inklusive ram: 75x108 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:36)
1495 4132 Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Landskap, Signerad. Olja på pannå, 24x33 cm, yttermått inklusive ram: 40x48 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:44)
1495 3335 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, komposition. Olja på duk, 100x100 cm, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:05)
1495 4368 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, landskap. Olja på duk, 97x46 cm, yttermått inklusive ram: 108x57 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:30)
1495 4327 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kustmotiv. Signerad, 1906. Olja på duk, 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 47x38 cm
S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:03)
1495 4209 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Modell. Monogramsignerad CO 84. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 90x103 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:47)
1495 4188 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1989, stilleben. Olja på duk, 60x50 cm, yttermått inklusive ram: 69x58 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:32)
1495 3225 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, slott. Olja på duk, 30x60 cm, yttermått inklusive ram: 52x82 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:26)
1495 4077 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, trädgård. Olja på duk, 50x59cm, yttermått inklusive ram: 74x83cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:03)
1495 4116 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vinterlandskap med hus. Signerad F Meuller. Olja på duk, 44x63cm, yttermått inklusive ram: 57x77cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:56)
1495 4102 Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad, daterad 45. Olja på pannå, 23x32cm, yttermått inklusive ram: 33x43cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:30)
1495 3152 Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Porträttet". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 29x37 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:01)
1495 4187 Oljemålning signerad Th Lindh, fiskeläge. Olja på duk, 38x54 cm, yttermått inklusive ram: 48x64 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:00)
1495 4038 Oljemålning Thomas Hafström (f. 1954), Signerad, daterad 82. Olja på duk, 73x59cm, yttermått inklusive ram: 76x63cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:12)
1495 4142 Oljemålning Tor Hörlin (1899-1985), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 1941. Olja på pannå, 46x62 cm, yttermått inklusive ram: 60x77 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:47)
1495 8021 Oljemålning Ugo Fioravanti, italiensk by. Signerad. Olja på duk, 24x18 cm, yttermått inklusive ram: 33x28 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:58)
1495 7222 Oljemålning Uno Svensson (1929-2012), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -72. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 133x100 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:18)
1495 4203 Oljemålningar 2 st, Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 20x28, oramade
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:14)
1495 4041 Oljemålningar 3 st, Bozena Ossowski. Signerad, "Morning diamonds". Olja på duk, 70x50, oramad
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:35)
1495 4223 Öronlappsfåtölj Läder
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:51)
1495 4164 Pärlcollier Silverlås. Längd: 46cm, bruttovikt: 18g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:52)
1495 4264 Pinnstolar 3 st, vita
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:49)
1495 4265 Pinnstolar ett par
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:34)
1495 4230 Plafond Östen Kristiansson, "Plafo", Luxus. Diameter: 44 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:53)
1495 4299 Pottskåp bemålat. Bredd: 40. Djup: 40 cm, höjd: 73 cm
1495 4140 Pottskåp ett par, Kina, lack. Bredd: 40. Djup: 35 cm, höjd: 61 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:16)
1495 3206 Pottskåp ett par, omkring sekelskiftet 1900, Bemålade. Bredd: 37. Djup: 35 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:01)
1495 4300 Pottskåp omkring sekelskiftet 1900, bemålat. Bredd: 39. Djup: 35 cm, höjd: 73 cm
1495 4356 Ramar 6 st, yttermått inklusive ram: 14 x10 - 33x28 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:57)
1495 4267 Resväska längd: 80 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:06)
1495 4152 Ring 18k guld, med grönsten, storlek: 17½. Vikt: 3,7g
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:25)
1495 4150 Ring 18k guld, med syntetiska stenar, storlek: 18½. Vikt: 3,8g
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:02)
1495 4153 Ring 18k guld, storlek: 18, med lila sten. Vikt: 6g.
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:09)
1495 4156 Ring 23K, med en rubin, storlek: 19. Vikt: 4,1g.
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:32)
1495 4157 Ring 23K, med pärlor, med gravyr/inskription, storlek: 18. Vikt: 6,8g
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:57)
1495 4119 Ring & armband silver, 925, Björn Weckström (f. 1835), Finland. Lapponia, Finland, 1933, storlek: 17, på armband, silver/akryplast. Diameter: 6,5cm, bruttovikt: 57,3g
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:03)
1495 4029 Rökelskekar metall, Asien, nutida. Längd: 24, diameter: 19 cm, höjd: 11,5 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:51)
1495 4268 Ryamatta 137x190 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:28)
1495 4246 Ryamatta 140x213 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:44)
1495 4251 Såssked Sterlingsilver, Danmark. Längd: 13 cm, Vikt: ca 15 g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:32)
1495 9154 Sekretär Rokokostil. Bredd: 88, djup: 44 cm, höjd: 102 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:01)
1495 4073 Serveringsfat Nuutajärvi Apila. Höjd: 16cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:44)
1495 4362 Servisdelar Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. 15 delar
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:09)
1495 3092 Servisdelar orientaliska, 18 del
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:28)
1495 4322 Servisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974. Stiliserade gröna blad på vit botten. Mönstret ritades av Stig Lindbergs assistent Krister Karlmark på uppdrag av Lindberg som var hans lärare på Konstfack, 10 delar, 6 kaffekoppar+ 1 tekopp+ kannor+ sockerskål
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:03)
1495 4216 Sideboard Rokokostil. Längd: 170, djup: 51 cm, höjd: 81 cm, nyckel
1495 4139 Sidenmålningar ett par, orientaliska. Bildmått: 55x34 cm, yttermått inklusive ram: 66x44 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:12)
1495 4252 Silver 8 delar, bla. Fruktknivar. Längd: 9 - 14
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:17)
1495 4099 Silverbestick 13 delar. Längd: 10-20cm, vikt: 159,4g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:02)
1495 4222 Sittgrupp 5 delar, Bord + 4 snurrstolar, Rot. Längd: 96, djup: 84 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:57)
1495 3267 Skål Kaj Franck (1911-1989), Finland. Harso, Nuutajärvi. Signerad. Längd: 10,5, höjd: 6 cm
1495 4096 Skål Kosta. Längd: 16,5cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:35)
1495 4349 Skål kristall. Längd: 18 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:29)
1495 4147 Skål Orrefors, Corona. Diameter: 19cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:24)
1495 4308 Skål Orrefors, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. 21x21. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:41)
1495 4337 Skål på fot, Glas. Diameter: 29, höjd: 22 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:31)
1495 4097 Skålar 2 st, Kina. Längd: 9-10cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:34)
1495 4381 Skålfat Kina, Kina. Längd: 30,1800-tal
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:17)
1495 3161 Skänk 1890-tal, valnöt och mahogny. Bredd: 124. Djup: 53 cm, höjd: 112 cm, nyckel
1495 4135 Skåp Allmoge, 1894. Bredd: 83 cm. Djup: 42 cm, höjd: 164 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:43)
1495 4192 Skåp omkring sekelskiftet 1900, överdel med glasade dörrar. Bredd: 87 cm. Djup: 34 cm. Höjd: 222 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:27)
1495 9259 Skåp Orientaliskt. Bredd: 114, djup: 52 cm, höjd: 180 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:48)
1495 3237 Skisser 3 st, Albert Engström (1869-1940), Sverige. Ej signerade, Stämpel a tergo, yttermått inklusive ram: 29x30-36x30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:16)
1495 4323 Skrin 2 st. Sten resp. Ben, 1900-talets början, 12x9x6 resp. 22x17x9
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:01)
1495 4256 Skrivbord med uppsats, valnöt, sent 1800-tal. Bredd: 92. Djup: 54 cm, höjd: 107 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:07)
1495 4129 Skulptur 2 st, blanc de chin. Höjd: 18-33cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:40)
1495 4030 Skulptur brons efter Claude Mirval, Danserska, Stensockel. Längd: 29, höjd: 37 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:30)
1495 4311 Skulptur Jan Carlsson, "Bugg it", 31x24, höjd: 25 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:52)
1495 4128 Skulptur Kina. Höjd: 25cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:05)
1495 3259 Skulptur Lejon, trä. Längd: 40, höjd: 22 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:23)
1495 4189 Skulptur Terrakotta, David Wretling (1901-1986), Sverige. Signerad, daterad 1955. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:13)
1495 4127 Skulpturer "Cow Parade". 9 st, Skulpturer i form av kor, keramik, polykrom dekor. Höjd: 12cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:25)
1495 4168 Skulpturer 2 st, ko. Höjd: 14-21cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:05)
1495 3204 Skulpturer 3 st, Plåt, Gilde, Musikanter. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:56)
1495 4200 Skulpturer metall, 5 st, Fåglar. Höjd: 4-7 cm
1495 4111 Skylt bemålat trä. H M Konungens Hovleverantör, 50x39cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:40)
1495 4296 Slagbord Bemålat. Bredd: 25+ 2x50, djup: 67 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 21:09)
1495 4293 Soffa + 2 hörnstolar, 1940-tal, bemålade, soffan. Längd: 101
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:01)
1495 4226 Soffa 2-sits, Chesterfieldmodell. Längd: 180
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:31)
1495 4225 Soffa 3-sits, Chesterfieldmodell, skinn. Längd: 224 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:27)
1495 4331 Soffbord Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Böjträ, glasskiva, 70x70. Höjd: 45, cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:06)
1495 4277 Soffbord NK, mahogny. Diameter: 80. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:04)
1495 4313 Spegel 37x47 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:06)
1495 1011 Spegel Bambu och rotting, senare bemålad. Troligen inköpt på Firma Svenskt Tenn. Genombruten kant i vågmönster. 79x54 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:16)
1495 4329 Spegel diameter: 56 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:52)
1495 4123 Spegel empire. Höjd: 55, bredd: 33 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:57)
1495 3108 Spegel nutida, 78x61 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:52)
1495 3084 Spegel Oval, 88x118 cm
1495 3258 Stekhuv + kanna, nysilver, England. Längd: 36, höjd: 21-23 cm
1495 3190 Stolar 3 st, Avlutade, 1800-tal
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:16)
1495 4086 Stolar 4 st
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:28)
1495 4174 Stolar 4 st, IKEA, 1960-tal
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:25)
1495 4285 Stolar 4 st, Rokokostil, bemålade
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:49)
1495 4260 Stolar ett par
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:29)
1495 4126 Stolar ett par, rokoko
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:24)
1495 4262 Stolar ett par, stålrör
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:28)
1495 4287 Stringhylla höjd: 210 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:36)
1495 4124 Svepask + skridskor, modell äldre. Längd: 31-38cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:31)
1495 4148 Taburett Gustaviansk stil. Längd: 55cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:35)
1495 4375 Takarmatur 1930-tal, plåt / glas / mässingsdetaljer. Diameter: 62. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:54)
1495 3095 Takarmatur 1940-/50-tal, kupor av glas. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:52)
1495 4310 Takarmatur Blå glaskupa. Djup: 60 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:07)
1495 4359 Takarmatur Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Diameter: 39 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:52)
1495 4050 Takarmatur höjd: 40cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:41)
1495 4334 Takarmatur Kartell, "Fly", Ferucci Laviani transparent plast. Diameter: 50. Höjd: 35 cm
1495 4332 Takarmatur Kartell, "Fly", Ferucci Laviani, tansparent plast. Diameter: 50. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:32)
1495 4333 Takarmatur Kartell, "Fly", Ferucci Laviani, tranparent plast. Diameter: 50 cm, höjd: 35 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:11)
1495 4045 Takarmatur mässing och glas. Höjd: 63cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:14)
1495 3219 Takarmatur mässing. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:10)
1495 4237 Tallrikar 10 st, England. Diameter: 21 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:35)
1495 4183 Tallrikar Tenn, 7 delar, 1700-/1800-tal. Diameter: ca 24 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:06)
1495 4014 Tallrikshylla 1800-tal, trä. Bredd: 137, djup: 23 cm, höjd: 138 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:09)
1495 4236 Tekoppar 9 delar, Österrike, omkring 1900, + 2 extrafat
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:28)
1495 4022 Terrin med lock, porslin. Längd: 40 cm
1495 4051 Teservisdelar/mattallrikar 45 delar, Adams, "Dickens", England
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:43)
1495 4376 Toilettebord 1950-tal, Teak. Bredd: 107, djup: 40 cm, höjd: 106 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:22)
1495 4218 Trädgårdsurnor ett par, gjutjärn. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:53)
1495 4031 Träskulptur Modell äldre. Höjd: 43cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:56)
1495 3293 Träsnitt 2 st. Åke Holm (1900-1980), Sverige. Signerad, numrerad 6/250, bm35x25 cm, yttermått inklusive ram: 42x32 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:10)
1495 3064 Träsnitt Japan, Kunisada, diptyk, yttermått inklusive ram: 42x18 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:36)
1495 4046 Träsnitt/litografi 2 st, Torsten Jurell (f. 1951), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram: 42x30cm-51x39cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:10)
1495 4199 Urna Sten. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:50)
1495 4348 Urverk Nils Berg, Stockholm. Diameter: 14 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:56)
1495 4007 Väggbonad Margareta Wilk (1921-2000), Sverige. "Vinterjord". Signerad, daterad 1984,93x146 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:30)
1495 4358 Vägghylla Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Mahogny. Bredd: 36 cm. Djup: 15 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:48)
1495 3268 Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Boda, "Artistcol". Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:05)
1495 4064 Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Glas, "Jupiter" signerad Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. F 23/99, Special order. 1900-talets senare hälft. Höjd: 29cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:44)
1495 4094 Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Höjd: 11cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:21)
1495 4069 Vas Iittala, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy. Höjd: 16cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:55)
1495 4239 Vas Irma Claesson (1911-1988), Sverige. Rörstrand. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:25)
1495 4298 Vas Kina, nutida. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:03)
1495 4173 Vas Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:06)
1495 4318 Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:21)
1495 4319 Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:42)
1495 4240 Vas med hänkel, keramik, märkt NS. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:43)
1495 4056 Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, Caramba. Höjd: 36cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:35)
1495 4055 Vaser 2 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 23-30cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:17)
1495 4247 Vaser 2 st. Silver, Danmark. Höjd: 9 - 15, Vikt: ca 225 g.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:17)
1495 4076 Vinglas 4 st, Orrefors. Höjd: 19cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:44)
1495 4353 Vinglas 7 st. Spiegelau. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:34)
1495 4025 Vinkylare metall. Längd: 48 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:56)
1495 4227 Vinskåp längd: 107 cm, djup, 43, höjd: 191 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:26)
1495 4172 Vitvinsglas 11 st. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:13)
1495 4355 Ytterfoder 2 st. Bo Fajans. Höjd: 17 - 29
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:27)
1495 4205 Ytterfoder Ett par, porslin, Rörstrand. Diameter: 17, höjd: 16 cm