Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 16 september 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Utan bilder

1275 7149  Akvarell Egon Wallburg (1911-2004), Ungern. Signerad. Motivet: 24x34cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:11)

1275 6351  Akvarell Laris Strunke (f. 1931), Sverige. "Kustväg II", signerad, bladets mått: 54x74 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:08)

1275 7303  Akvarell Marita Möller (f. 1953), Sverige. Blomster. Signerad, 35x25 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:37)

1275 7050  Akvarell Oidentifierad konstnär. Hantverkargatan, 25x34 cm. Ej signerad

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:53)

1275 7048  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad HS, 34x25 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:43)

1275 7563  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, Landskap, 63x77 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:42)

1275 7580  Akvarell Oidentifierad konstnär. Tagels gård, Rydaholm, 1800-tal, bladets mått: 22x38 cm. Ej signerad

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:29)

1275 7151  Akvarell Ryno Frieberg (f. 1920), Sverige. #Höstlandskap i Geneve", signerad 1978. Motivet: 28x38cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:17)

1275 7363  Akvarell Stanislaw Zoladz (f. 1952), Sverige. Kustklippor. Signerad, daterad 1997. Ca 21,5x58,5 cm

Hammered for 6.200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:14)

1275 7331  Akvarell Stanislaw Zoladz (f. 1952), Sverige. Signerad, daterad 1999, Kust, 47x69 cm

Hammered for 11.500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:44)

1275 7357  Akvarell Ted Ström (f. 1944), Sverige. Signerad, daterad 2005, "Det är nåt lurt med vintern", Motivet: 21x31 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:09)

1275 7360  Akvarell Ted Ström (f. 1944), Sverige. Signerad, daterad 2005, "Fyren vid yttre farleden", Motivet: 21x31 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:47)

1275 7359  Akvarell Ted Ström (f. 1944), Sverige. Signerad, daterad 2005, "Varvet runt", Motivet: 21x31 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:45)

1275 7093  Akvarell Thure Wallner (1888-1965), Sverige. Ekorre. Signerad, 21x26 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:39)

1275 7354  Akvareller 2 st, Anna Kempe, Stilleben, signerade. Motivet: 41x29 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:28)

1275 7166  Akvareller 3 st, Lennart Lundegårdh (1934-2009), Sverige. Fåglar, signerad. 15x15 ca

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:30)

1275 7610  Amerikaur 2 st, 65cmx38cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:32)

1275 7084  Appliquer ett par, mässing. Höjd: ca 20 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:06)

1275 6322  Assietter + skål, 13 delar. Rörstrand. Gallerporslin. Längd: 18 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:11)

1275 7467  Balalajka längd: 68 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:57)

1275 7480  Bältessmycke Kina. Längd: 8,5 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:59)

1275 7529  Barbiedockor 2 st, Ken & Barbie. Höjd: 31cm, + kläder, med orginallådor

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:06)

1275 7396  Barnfåtölj Hand, tyg. Höjd: 50 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:25)

1275 7547  Barnstolar 2 st, Tidigt 1900-tal. Höjd: 59 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:50)

1275 7103  Bestick "Grand Prix", design: Kay Bojesen (1886-1958), Danmark. Fisk- och skaldjursbestick, rostfria, 91 delar

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:55)

1275 7589  Bestick 18 delar, Modell Olga. 12 del silver, Knivar. Nysilver/rostfritt, 1905. Längd: 21-25. Bruttovikt: 800g

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:46)

1275 7546  Bestick 18st, Made Expressly in Thailand, for "Hjalmar Blomqvist Aktiebolag". 6st Gafflar, 6st skedar, 6st knivar, med etui

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:48)

1275 7223  Bestick Bakelitskaft, ca 40 delar

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:46)

1275 7608  Biofåtöljer 2 st, Biograf Victoria, Rad 3 plats 7-8

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:53)

1275 6042  Blandteknik Gösta Nordblad (1897-1940), Sverige. Modellstudie, signerad, "Rom 1925". Motivet: 45x31 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:16)

1275 7581  Blandteknik Holger Weinemo (1912-1985), Sverige. Träd. Signerad, 31x27 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:11)

1275 7370  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Sign JP, duk, 80x120 cm. Signerad

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:33)

1275 7096  Blandteknik på siden, 70x30 cm. Ej signerad

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:47)

1275 7466  Bockbord längd: 120 cm, djup: 56 cm, höjd: 73 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:58)

1275 7169  Bojan Kina. Höjd: 22 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:34)

1275 7382  Bojan Makkum, 1900-tal. Höjd: 25 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:39)

1275 7167  Bojaner 2 st, Kina. Höjd: 20 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:32)

1275 7179  Bokhylla England, Bredd: 76 cm. Djup: 28 cm, höjd: 73 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:28)

1275 7315  Bokhylla England, Bredd: 80 cm. Djup: 51 cm, höjd: 83cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:59)

1275 7261  Bokhylleskåp Jugend, Bredd: 116cm. Djup: 38 cm, höjd: 174cm, nyckel

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:36)

1275 7314  Bokverk 12 band, Selma Lagerlöf, helfranska band

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:58)

1275 7605  Bonad "Goblys", France, 108x140 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:07)

1275 7521  Bonad Sonja Näslund, Sandhamn 1984, ca 76x79 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:09)

1275 7133  Bord Art Déco. Bredd: 73 cm. Djup: 52 cm, höjd: 63 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:28)

1275 7259  Bord Barockstil, ek, Bredd: 180 cm. Djup: 92,5 cm, höjd: 78 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:24)

1275 7308  Bord från fartyg, mahogny. Diameter: 85, höjd: 70 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:31)

1275 7487  Bord Gärsnäs, Bredd: 160cm. Djup: 80 cm. Höjd: 73 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:58)

1275 7448  Bord Intarsia. Del av satsbord. Bredd: 40. Djup: 32 cm, höjd: 58 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:48)

1275 7450  Bordsfotogenlampa höjd: 52 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:05)

1275 7493  Bordslampa mässing. Höjd: 62 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:23)

1275 7568  Bordslampa Tenn, 1937. Höjd: 48 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:11)

1275 7604  Bordslampfot nutida. Höjd: 50 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:18)

1275 7135  Bordslampfot papegojor. Mässing/porslin. Höjd: 73cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:31)

1275 7225  Bordslampfot Rörstrand. Höjd: 29 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:48)

1275 7186  Bordslampfot Uno & Östen Kristiansson, Luxus. Höjd: 34 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:21)

1275 5049  Bordslampfot Venini, Italien. Höjd: 49 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:11)

1275 7187  Bordslampor Ett par, NK, porslin. Höjd: 38 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:56)

1275 7092  Bordssurtout glas och mässing. Höjd: 23,5 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:32)

1275 7247  Bordstelefon Trä, Rikstelefon, Sverige. Höjd: 33cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:23)

1275 7482  Bordsur höjd: 61 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:25)

1275 5442  Bordsur sent 1800-tal. Höjd: 43 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:27)

1275 6196  Byrå bemålad, Bredd: 122 cm. Djup: 59 cm, höjd: 98 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:43)

1275 7511  Byrå Bemålad. Bredd: 85, djup: 47 cm, höjd: 88 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:57)

1275 5088  Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva, Bredd: 105 cm. Djup: 49 cm, höjd: 81cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:52)

1275 7182  Byrå Mahogny/valnöt, Bredd: 104cm. Djup: 48cm, höjd: 100cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:09)

1275 7458  Byrå omkring 1900. Bredd: 57, djup: 32 cm, höjd: 77 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:13)

1275 7541  Byrå Sent 1800-tal, bemålad. Bredd: 102, djup: 52 cm, höjd: 87 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:38)

1275 7036  Byrå tapetserad med Paradiset, Josef Frank. Bredd: 70 cm, djup: 35 cm, höjd: 70 cm

1275 7240  Byrå Trä, med stenskiva, Bredd: 60 cm. Djup: 35 cm. Höjd: 70 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:25)

1275 7238  Byrå Valnöt. Bredd: 97 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 96 cm, nyckel

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:11)

1275 5244  Byråar Ett par, England. Längd: 64. Djup: 41 cm, höjd: 62 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:08)

1275 7275  Byråar ett par, England. Längd: 68, djup: 34 cm, höjd: 75 cm

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:01)

1275 7473  Caféstolar 4 st, Thonetmodell

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:45)

1275 7472  Caféstolar 6 st, Thonetmodell

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:14)

1275 6037  Damarmbandsur Certina, 18k guld, Brutto 20g ca. Längd: 17,5 cm

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:47)

1275 6325  Djupa tallrikar 11 st, Rosenthal. Diameter: 21 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:02)

1275 7508  Dockmöbler diverse

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:22)

1275 6309  Dockskåp med inredning. Bredd: 62, djup: 20 cm, höjd: 57 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:45)

1275 7312  Eldset 5 delar. Längd: ca 18cm. Djup: ca 18cm. Höjd: 58cm.

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:36)

1275 5418  Elgitarr ESP Ltd. Längd: 100 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:06)

1275 7142  Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Signerad, numrerad 42/150, par. Motivet: 16x10 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:56)

1275 6229  Etsning Finn Christiansen, "Fogl". Signerad, daterad -56. Bär dedikation. Motivet: 32,5x49,5 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:31)

1275 6113  Etsning Louis Sparre (1863-1964), Sverige. Stockholm från Kastellholmen. Signerad, daterad 1927. Motivet: 13x19 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:56)

1275 7013  Etsning Marja-Leena Sillanpää (f. 1965), Sverige. Signerad, numrerad 110/250. Bladets mått: 37x28 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:29)

1275 7082  Etsning signerad, Motiv från Skinnarviksberget. Motivet: 20x24 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:55)

1275 7198  Etsningar 4 st, Stadsmotiv. Signerad. Motivet: 5x5 cm ca

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:05)

1275 7556  Fällbord mahogny, Bredd: 107cm. Djup: 79 cm, höjd: 75 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:10)

1275 5341  Färgetsning Lech Rzewuski (1941-2004), Sverige. "Det spökar i min ateljé". Signerad, ca 90x60 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:50)

1275 7348  Färgetsning signerad. 1992, "Love 1991", EA 6/10. Motivet: 50x50 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:55)

1275 6281  Färglitografi 3 st, Frankrike. Ej signerad. Motivet: 20x32 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:19)

1275 7191  Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Fiskebåtar. Signerad, numrerad 67/310. Motivet: 57x74 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:19)

1275 7343  Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. PT, signerad. Hamn. Motivet: 55x70 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:25)

1275 6378  Färglitografi Anders Palmér (f. 1958), Sverige. Landskap med hus. Signerad, numrerad 64/99. Litografi på duk, 48x73 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:15)

1275 6377  Färglitografi Anders Palmér (f. 1958), Sverige. Landskap med hus. Signerad, numrerad 80/99. Litografi på duk, 48x73 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:13)

1275 7258  Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. "Berzeli park våren 1975". Signerad, numrerad 44/225. Motivet: 35x51 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:46)

1275 7216  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 130/375. Motivet: 56x42 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:44)

1275 7219  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 321/375. Motivet: 46x37 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:53)

1275 7246  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Östermalmshallen, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Signerad. Motivet: 37,5x54,5 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:19)

1275 7342  Färglitografi Bo Larsson (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 10/99, Pålsundsbron, bladets mått: 76x107 cm

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:35)

1275 7090  Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 17/375. Motivet: 48x58 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:15)

1275 7014  Färglitografi Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. Signerad, numrerad 301/330, Interiör. Motivet: 26x33 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:25)

1275 7207  Färglitografi Eva Zettervall (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 77/350. Motivet: 50x38 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:02)

1275 6534  Färglitografi Francoise Deberdt (f. 1934), Frankrike. "Tåget genom röda havet". Signerad, numrerad 41/120. Motivet: 54x41 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:33)

1275 7213  Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Signerad, numrerad 305/380, Sträckande fåglar. Motivet: 25x39 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:22)

1275 7321  Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, daterad -69, PT, Stockholm. Motivet: 22x60 cm

1275 7079  Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, daterad 1964, numrerad 275/310. Motivet: 28x55 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:51)

1275 6470  Färglitografi Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. Eka, 74/250. Signerad, daterad -87. Motivet: 41x58 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:10)

1275 7350  Färglitografi Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. Signerad, numrerad 71/205, Sjöbod. Motivet: 50x56 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:01)

1275 6539  Färglitografi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. PT, Signerad, Komposition, bladets mått: 56x76 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:31)

1275 7007  Färglitografi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Signerad, numrerad 50/50, Herrviks hamn, 48x63 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:29)

1275 6168  Färglitografi Lars Hellström (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 43/200, vid Fyris, ramens innermått: 45x54 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:54)

1275 7339  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Blommor. Signerad, numrerad 111/225, bladets mått: 87x61 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:40)

1275 7034  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 64/175. Motivet: 60x78 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:29)

1275 7217  Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 146/300, Magnolia. Motivet: 51x41 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:10)

1275 7364  Färglitografi Marie Söderlund. Signerad, numrerad 104/220, ca 63x47cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:36)

1275 7353  Färglitografi Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Signerad, daterad 79,12/70, ramens innermått: 88x68 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:21)

1275 7306  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Hus. Signerad, numrerad 141/150. Motivet: 40x30 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:06)

1275 7065  Färglitografi Ola Billgren (1940-2001), Sverige. Signerad, daterad 1971, numrerad 110/385. Motivet: 45x40 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:44)

1275 7070  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, numrerad 18/75. Motivets mått: 25x33 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:41)

1275 7361  Färglitografi Olle Kåks (1941-2003), Sverige. Signerad, daterad 82,41/80. Motivet: 69x49 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:58)

1275 7362  Färglitografi Olle Kåks (1941-2003), Sverige. Signerad, numrerad 4/50. Motivet: 63x47 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:33)

1275 7494  Färglitografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Sverige. Signerad, numrerad 43/350. Motivet: 44x55 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:14)

1275 7351  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 120/150, bladets mått: 73x55 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:04)

1275 7397  Färglitografi Pär Andersson (1926-2015), Sverige. "Forsen". Signerad, numrerad 137/200. Motivet: 39x50 cm

1275 7215  Färglitografi Pär Andersson (1926-2015), Sverige. Signerad, numrerad 229/375, Gryning. Motivet: 37x46 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:06)

1275 7208  Färglitografi Pär Andersson (1926-2015), Sverige. Signerad, numrerad 53/375. Motivet: 46x36 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:28)

1275 7344  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. PT, signerad. "Vintermark". Motivet: 47x73 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:42)

1275 7600  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 233/360, skärgård. Motivet: 27x38 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:31)

1275 2082  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Trosaån, vinter. Signerad, numrerad 3/300. Motivet: 29x40

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:43)

1275 7163  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 204/275, båt. Signerad. Motivet: 22x33 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:29)

1275 7373  Färglitografi Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Signerad, 32x43cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:18)

1275 7332  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Kust. Signerad, daterad 1953, ej numrerad. Motivet: 47x65 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:46)

1275 7375  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 209/360, "Rose Cottage". Motivet: 50x60 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:48)

1275 7010  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad, numrerad 5/20, ca 31x42 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:49)

1275 6239  Färglitografier 2 st, Ivar Södergren (f. 1949), Sverige. PT, signerad. Motivet: 22x18,18x22 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:45)

1275 6532  Färglitografier 2 st, Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Landskap, signerade. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), HC-upplaga (hors de commerce), 36-upplaga. Motivet: 44x54 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:25)

1275 7305  Färglitografier 2 st, signerad. 375-upplaga, Stockholm. Motivet:

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:35)

1275 7085  Fat 12 st, Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Diameter: 16 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:04)

1275 7379  Fat Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Längd: 24cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:05)

1275 7242  Fat Carlos M, Portugla. Diameter: 38 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:03)

1275 7338  Fat Ett par, Arvid Johansson (1862-1923), Arvika Konstsmide, mässing. Längd: 37 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:24)

1275 7031  Fat glas. Diameter: 27 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:32)

1275 7386  Fat Konstglas, Studio Åhus, 1994, Hanne Dreutler; Arthur Zirnsack, Graal, No 240, diameter: 43, på ställning. Höjd: 57 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:58)

1275 6422  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Fajans. Diameter: 22 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:48)

1275 7389  Fåtölj ”Ingrid", Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Dux. Skinn, stomme i böjträ. Brännmärkt Bruno Mathsson

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:49)

1275 7477  Fåtölj Danmark. Teak

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:09)

1275 7474  Figurgrupp porslin, Lladro. Höjd: 30, längd: 35 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:46)

1275 7043  Figurin Dahl-Jensen, Danmark. Höjd: 22 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:03)

1275 7479  Figurin Kina. Längd: 15 cm, höjd: 10 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:36)

1275 7441  Figuriner 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt, hund och åsna. Höjd: 7-10cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:56)

1275 7333  Figuriner 5 st, Hummel. Höjd: 10-13 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:54)

1275 7032  Figuriner Royal Copenhagen, Gåsapiga. Höjd: 24 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:30)

1275 7566  Frimärken 25 album, Sverige

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:27)

1275 7190  Frukttallrikar 12 st, Bavaria. Diameter: 20 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:31)

1275 7385  Garderobsskåp Furu, Bredd: 112 cm. Djup: 52 cm, höjd: 181cm, nyckel

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:12)

1275 7429  Garderobsskåp Furu, Bredd: 145 cm. Djup: 56 cm, höjd: 216 cm, nyckel

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:38)

1275 7345  Gjutjärnsgryta design: Timo Sarpaneva (1926-2006), Iittala. Emaljerad, röd, trähandtag, diameter: 21 cm. Höjd: 14 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:21)

1275 7201  Glas 12 st. Höjd: 12 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:05)

1275 7202  Glas 12+ 12. Höjd: 11,5-13 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:54)

1275 7111  Glas 16 st, Orrefors. Höjd: 14 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:53)

1275 6241  Glasmålning Eric Heinertz (1908-1965), Sverige. Figurer i hamn, signerad, 18x37 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:47)

1275 7249  Glasservis Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. "Diamant", Kosta. Ca 50 delar. Kristall med slipat mönster. Höjd: 8-15 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:33)

1275 7101  Golvlampa ASEA. Höjd: ca 120 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:35)

1275 7176  Golvlampa höjd: 127 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:12)

1275 7117  Golvlampa mässing. Höjd: 148cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:00)

1275 7310  Golvlampa mässing. Höjd: 160 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:38)

1275 7594  Golvlampa Uplight. Höjd: 184 cm ca

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:46)

1275 7595  Golvlampa Uplight. Höjd: 185 cm ca

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:39)

1275 7597  Golvlampfötter 2 st, Le Klint, modell 369. Höjd: 142 cm ca

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:49)

1275 7277  Golvlampor ett par, Bergboms, G 31, höjd: ca 140 cm

Hammered for 5.600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:34)

1275 7404  Golvvas Kina. Höjd: 57 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:53)

1275 7377  Grafiskt blad Johan Löfgren, "Bird Box", 2007, Digital print, 2/4, Ej signerad. Motivet: 80x80 cm

1275 7562  Grafiskt blad Pablo Picasso (1881-1973), Spanien. Tryckt signatur. Motivet: 49x38 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:45)

1275 7420  Hallykta blyglas. Höjd: 31 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:25)

1275 6582  Halsband + manschettknappar+ spänne. Bland annat Kalevala, brons

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:05)

1275 7442  Hängskåp mahogny, omkring 1900. Bredd: 60. Djup: 26 cm, höjd: 122 cm

1275 7281  Hängskåp med inredning, Furu. Bredd: 51, djup: 21 cm, höjd: 64 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:03)

1275 7038  Hatthylla längd: 90 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:45)

1275 7160  Herrarmbandsur 3 st, bland annat Tissot

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:41)

1275 7439  Herrbetjänt höjd: 106 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:20)

1275 7139  Högtalare Ett par, Carlsson. Höjd: 66 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:53)

1275 7609  Högtalare QUAD Electroacoustics. Serienr 4055, ca 85x76 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:37)

1275 6136  Hörnskåp Gustaviansk stil. Höjd: 205 cm, nyckel

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:59)

1275 6568  Ikon rizza i mässing, 31x26 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:32)

1275 6569  Ikon rizza i silver, 20x13 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:33)

1275 7221  Ingefärskrus Kina. Höjd: 17 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 21:04)

1275 7026  Jardiniere + ytterfoder, majolika, Rörstrand. Höjd: 8-11cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:22)

1275 6192  Kaffe / mockaservis ca. 30 delar, Rosenthal, Maria Björnbär

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:36)

1275 7475  Kaffegods 7 delar, Jani, Laholm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:13)

1275 5310  Kaffegods Ralph Lauren, 13 del

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:58)

1275 7407  Kaffekanna Meissen, III-sortering. Höjd: 17 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:19)

1275 7248  Kaffeservis 26 delar, Tyskland

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:57)

1275 7287  Kaffeservis 27 delar, Rosenthal Maria

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:19)

1275 7476  Kaffeservis 40 delar Hackefors, Sverige & Blue Danube, nagg

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:50)

1275 5301  Kaffeservisdelar 1800-tal, 13 del

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:46)

1275 7106  Kaffeskedar 12 st, silver, Etui. Längd: 11 cm, Vikt: ca 130 g

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:47)

1275 7109  Kaffeskedar 12 st, silver, Etui. Längd: 11 cm, Vikt: ca 140 g

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:51)

1275 7180  Kanapé sengustaviansk stil. Längd: 165 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 21:04)

1275 7464  Kandelaber Metall, Jugend. Höjd: 36 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:14)

1275 7564  Kandelaber Sengustaviansk. Höjd: 35, mässing

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:30)

1275 7241  Kandelabrar Ett par, nysilver. Höjd: 23 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:47)

1275 7463  Kandelabrar ett par, nysilver. Höjd: 49 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:14)

1275 6577  Kannor + vas, Tyskland, keramik. Höjd: 21-34 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:57)

1275 6071  Karaff + skål, Orrefors. Höjd: 34 + diameter, 31 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:27)

1275 7454  Karaffer Glas, 5 st. Höjd: 21-27cm.

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:16)

1275 7552  Karmstol barockstil

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:55)

1275 6082  Karmstolar 5 st. Windsormodell, Nesto

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:39)

1275 6261  Karta Holland, Guillaume de Lisle, 1702. "Carte des provinces unies des Pays bas", Motivet: 48x63 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:41)

1275 7341  Kartor 3 st, Sverige och Finland, 50x59 cm

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:27)

1275 7100  Kelim 155x207 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:18)

1275 5138  Kelim Persisk, 292x142 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:22)

1275 6409  Kista 1700-tal, Bredd: 82cm. Djup: 60 cm, höjd: 47cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:33)

1275 6266  Kista Allmoge, 1830. Bredd: 92 cm, nyckel

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:43)

1275 7587  Klädhängare metall. Höjd: 21cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:08)

1275 7500  Klocka Malm, Marinverkstäderna Karlskrona. Höjd: 43 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:32)

1275 7400  Knivar 4st med skinn och träfodral. Längd: 21-28cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:51)

1275 7292  Köksutensilier Le Creuset, 6 del

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:19)

1275 7137  Konsol Trä, Bredd: 54 cm. Djup: 25cm. Höjd: 21 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:49)

1275 6284  Konsolbord med träskiva, Rokokostil. Bredd: 80, djup: 41 cm, höjd: 80 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:24)

1275 7074  Konstglas 7 delar, bland annat Ulrica Hydman Vallien. Höjd: (lägsta till högsta)2-17cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:45)

1275 7285  Konstglas ägg, Relief, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda Ateljé. Höjd: 8 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:55)

1275 7178  Koppar 2 delar. Höjd: 23-36 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:41)

1275 7022  Koppartunna på ben med lock. Höjd: 55 cm, diameter: 42 cm

1275 7284  Korgstol 1950-tal

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:16)

1275 7469  Krukor 5 st. Höjd: 8-14cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:45)

1275 7099  Kryddburkset Italien, 6 delar. Längd: 26 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:53)

1275 7011  Lampbord ett par, England. Bredd: 44. Djup: 44 cm, höjd: 59 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 21:02)

1275 7430  Lampbord mahogny. Bredd: 50, djup: 70 cm, höjd: 51 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:15)

1275 7457  Lampbord rokokostil, Bredd: 56 cm. Djup: 41cm, höjd: 60 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:01)

1275 7154  Lampett Gustaviansk stil. Höjd: 30 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 02:21)

1275 7294  Linnedukar diverse, modell äldre

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:39)

1275 6431  Litografi Isaac Grünewald (1889-1946), Sverige. Par. Signerad. Motivet: 45x62 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:40)

1275 7498  Litografi Oidentifierad konstnär. Signerad, mor med barn, -66. Motivet: 65x45 ca

1275 7161  Litografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Grönlund krog&bar, onumrerad. Signerad. Motivet: 30x42 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:26)

1275 7269  Ljuskrona empirestil. Höjd: 60 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:54)

1275 7419  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 50 cm ca

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:34)

1275 6056  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 65 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:24)

1275 6165  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 70 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:47)

1275 6164  Ljuskrona Maria Teresiastil. Höjd: 44 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 september 2019 03:31)

1275 7252  Ljuskrona med prismor. Diameter: 45 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:30)

1275 7534  Ljuskrona med prismor. Höjd: 80 cm ca

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:07)

1275 7083  Ljusplåtar ett par, mässing. Höjd: 50 cm

1275 7157  Ljusstakar Ett par, silver, 1967. Höjd: 9 cm. Bruttovikt: ca 325g.

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:31)

1275 6456  Ljusstakar Ett par, silver, TESI Tenn & Silver AB, 1962. Höjd: 8 cm. Bruttovikt: 360g

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:57)

1275 6302  Ljusstake brons. Höjd: 27 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:40)

1275 6301  Ljusstake brons. Omarbetad till bordslampa. Höjd: 27 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:39)

1275 7491  Ljusstake Firma Svenskt Tenn, 1928. Höjd: 19 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:56)

1275 7028  Lockpokaler ett par, Kristall. Höjd: 23 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:26)

1275 7168  Lockurna keramik. Höjd: 25 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:33)

1275 7525  Lokor 1800-tal, bemålade. Längd: 64 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:34)

1275 7449  Lyktor 2 st, mässing och glas. Höjd: 34-51 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:03)

1275 7195  Månbord Gustaviansk stil, 1800-tal. Diameter: 102. Höjd: 75 + ilägg, längd: 60 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:49)

1275 7577  Manschettknappar 5st par, doublé, metall.

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:58)

1275 7322  Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:05)

1275 7323  Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:22)

1275 6433  Matsalsgrupp 7 delar, Bord + 6 stolar + 1 ilägg

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:42)

1275 7116  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 5 delar, Bord + 4 stolar. Diameter: 110, höjd: 73 + 2 ilägg x48 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:59)

1275 6556  Matservis 43 delar, Lidköping

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:12)

1275 6425  Matservis 50 delar, Agi, Rörstrand

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:30)

1275 7244  Matservis 55 del ca, England, Idris

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:08)

1275 6311  Matservis ca 80 delar, England

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:47)

1275 7293  Matservisdelar 26 delar, Opak, omkring 1900 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:38)

1275 7113  Matservisdelar ca 45 del

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:03)

1275 7524  Matta Bochara, Orientalisk, 96x160 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:52)

1275 7003  Matta Design: Karin Bernholm, 140x200 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:11)

1275 7004  Matta Galleri, design: Karin Bernholm, 80x300 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:12)

1275 7053  Matta Kina, 250x300 ca

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:35)

1275 7336  Matta Kina, Baoutou, början på 1900-talet, 74x140 cm, undertill med etikett Nessims

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:41)

1275 6139  Matta orientalisk, 100x205 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:00)

1275 7266  Matta orientalisk, 112x159 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:30)

1275 6436  Matta orientalisk, 130x170 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:44)

1275 7425  Matta orientalisk, 150x250 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:08)

1275 7265  Matta orientalisk, 194x292 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:11)

1275 7268  Matta orientalisk, 62x92 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:16)

1275 7264  Matta orientalisk, Afghan, 240x345 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:25)

1275 7267  Matta orientalisk, galleri, 76x284 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:13)

1275 7068  Matta orientalisk, Galleri, 82x407 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:39)

1275 7526  Matta orientalisk, galleri, Hamadan, 102x273 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:51)

1275 7527  Matta Orientalisk, Hamadan, 126x192 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:50)

1275 7395  Matta orientalisk, Hamadan, 126x205 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:30)

1275 7002  Matta Orientalisk, Tunisien, 265x180cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:45)

1275 7349  Matta orientalisk. Bredd: 96cm, längd: 302cm

1275 6544  Medaljong 18k guld. Inredd för 4 fotografier. Höjd: 4 cm. Vikt: 14,6 g

Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:27)

1275 7573  Mikroskop i trälåda, "Manon 600x", No 19824. Höjd: 29 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:39)

1275 5309  Mjukdjur Steiff. "Bambi". Höjd: 15 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:56)

1275 7542  Mugg Gunvor Olin-Grönqvist (1928-2005), Finland. Arabia. Signerad GOG/PR. Höjd: 12cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:38)

1275 7582  Nålmärken 2 st, lådor, Kuriosa. Längd: ca 1-8cm.

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:51)

1275 7593  Nattygsbord Ett par, mahogny, Rokokostil, Bredd: 57 cm. Djup: 28 cm, höjd: 70 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:45)

1275 7204  Ölglas 7 st. Höjd: 17,5 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:08)

1275 7416  Oljemålning 2 st, Kattgränd, Södermalm, Stockholm. Signerad. Olja på duk, 20x30 cm

1275 7583  Oljemålning Alexander Roos (1895-1973), Sverige. Kustparti, Signerad. Olja på pannå, 23x33 cm

1275 7148  Oljemålning Alf Olsson (f. 1925), Sverige. Signerad. Olja på duk, 30x45cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:09)

1275 7088  Oljemålning Alfhild Kallstenius-Åhman (1921-2013), Sverige. Stora Värtan, Stockholm. Signerad. Olja på duk, 61x50 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:10)

1275 6496  Oljemålning Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Landskap med hus och grind. Signerad. Olja på pannå, 28x28 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:53)

1275 2278  Oljemålning Bengt Crantz (1916-2001), Sverige. "Färg och form". Olja på duk, signerad. 76x75 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:58)

1275 7177  Oljemålning Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Monogramsignatur 1992, Tistronskär. Olja på duk, 38x46 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:27)

1275 6396  Oljemålning Carl Einar Figge Fredriksson (1887-1951), Sverige. Badande kvinnor. Signerad, daterad -25. Olja på pannå, 24x30 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:55)

1275 7239  Oljemålning Carl Köhler (1919-2006), Sverige. "Lars Forsell - Narren tillhör sina bjällror". Signerad. Olja på pannå, 65x63 cm

1275 7237  Oljemålning Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Modell. Signerad. Olja på duk, 73x53 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:35)

1275 7592  Oljemålning Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Stockholm. Signerad. Olja på duk, 40x44 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:13)

1275 7356  Oljemålning Carl Magnus Larsson. "Mälarstrand". Monogramsignerad CML. Olja på pannå, 25x39 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:18)

1275 7094  Oljemålning Christian Björn Larsen (1931-1993), Sverige. Signerad, daterad 75. Olja på pannå, 49x34 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:43)

1275 7146  Oljemålning Curt Viberg (1908-1969), Sverige. Signerad. Olja på duk, 34x64cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:05)

1275 7424  Oljemålning Dan Martin (1910-1999), landskapsmotiv. Olja på duk, 45x54cm. Signerad

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:00)

1275 7006  Oljemålning Ebba Calwagen-Hertel (1898-1969), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 71x58

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:21)

1275 7415  Oljemålning Elbendari, blomsterstilleben. Signerad. Olja på pannå, 90x55 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:36)

1275 7495  Oljemålning Erik Dahlgren (1887-1971), Sverige. Beckholmen, Stockholm. Signerad, daterad -14. Olja på duk, 56x43 cm

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:02)

1275 6294  Oljemålning Esse Ottosdotter (1900-1962), Sverige. Tallar. Olja på duk, signerad. 55x45 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:35)

1275 7327  Oljemålning Frank Olsson (f. 1954), Sverige. Clear water, signerad a tergo. Olja på duk, 140x140 cm

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:14)

1275 7302  Oljemålning Georges Laporte (1926-2000), Segelbåt. Olja på pannå, signerad. 60x45 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:24)

1275 6235  Oljemålning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Kustlandskap, signerad. Olja på pannå, 34x41 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:40)

1275 6018  Oljemålning Haine, signerad, studie. Olja på pannå, 82x46 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:22)

1275 7136  Oljemålning I Ebeling, blomsterstilleben, signerad. Olja på pannå, 55x44 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:48)

1275 7599  Oljemålning Ivar Morsing (f. 1919), Sverige. Sittande kvinna. Signerad. Olja på pannå, 35x38 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:28)

1275 7371  Oljemålning J Holmbäck, Skärgårdsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 29x39cm

1275 7298  Oljemålning James Townshend. Fiskare. Signerad. Olja på duk, 49x75 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:56)

1275 7376  Oljemålning Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Skogsmotiv. Signerad. Olja på duk, 23x32cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:53)

1275 2382  Oljemålning Julia Strömberg (1851-1920), Landskap, signerad. 1890. Olja på duk, 54x74 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:54)

1275 7320  Oljemålning Julius Paulsen (1860-1940), Danmark. Disig stadsvy. Monogramsignatur 1900. Olja på duk, 35x45 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:04)

1275 7601  Oljemålning Kabanof, Läsande kvinna, monogramsignatur. Olja på duk, 49x60 cm

1275 7260  Oljemålning Karl Runert (1887-1958), Sverige. Södermotiv. Signerad. Olja på duk, 51x44 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:43)

1275 7431  Oljemålning Kopia, S Heijer. Signerad. Olja på duk, 54x90 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:33)

1275 6419  Oljemålning Landskap med figurer, Signerad. Olja på pannå, 29x37 cm

1275 7144  Oljemålning Lars Karlsson, signerad 1999, stilleben med sko. Olja på pannå, 50x68 cm

1275 5354  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Modell. Olja på pannå, signerad. 55x74 cm

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:07)

1275 7206  Oljemålning Lars Wellton (1918-1992), Sverige. Hus. Signerad. Olja på pannå, 25x47 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:31)

1275 7347  Oljemålning Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Ödehus Savue Langedoc, signerad. Olja på duk, 63x77 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:54)

1275 7411  Oljemålning Mänd Roman Kustavi, "Tulvaveed". Signerad, daterad 1980. Olja på pappannå, ca 47x67 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:14)

1275 7271  Oljemålning Margareta Carlstedt (f. 1934), Sverige. Landskap med gård. Signerad. Olja på pannå, 80x100 cm

1275 6466  Oljemålning Maurice Moberg (f. 1923), Sverige. "En frostig vinterdag", Signerad. Olja på duk, 67x73 cm

1275 6475  Oljemålning Maurice Moberg (f. 1923), Sverige. "Valvbro", Signerad. Olja på duk, 71x75,5 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:18)

1275 7067  Oljemålning Nora Gröndal. Telemacos. Ej signerad. Olja på duk, 80x100 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:40)

1275 7071  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Björnjägarens hemkomst. Kopia efter A Tideman. Olja på duk, 63x86 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:42)

1275 7435  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på pannå, 60x48cm

1275 7318  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Clown med papegoja. Olja på duk, ej signerad. 89x116 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:58)

1275 7340  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Damer & katt. Ej signerad. Olja på duk, 198x119 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:11)

1275 7369  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Detaljskiss. Signerad Holmlund. Olja på duk, 64x52 cm

1275 7576  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Djur. Monogramsignerad MG. Olja på duk, 25x28 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:48)

1275 7095  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Allegori. Olja på duk, 52x38 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:45)

1275 7058  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Flickporträtt, 1800-tal, ej signerad. Olja på duk, 22x19 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:03)

1275 7185  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fruktstilleben, signerad. Olja på duk, 50x74 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:58)

1275 7064  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Hästar. Signerad R Smith. Olja på duk, 50x60 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:35)

1275 7173  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Houses by the sea. Ej signerad. Olja på duk, 40x32 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:35)

1275 7196  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition. Ej signerad. Olja på pannå, 60x50 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:49)

1275 7540  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Omkring 1900, Gripsholms slott. Ej signerad. Olja på duk, 43x32 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:59)

1275 7440  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1905, Allé. Olja på pannå, 15x21 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:50)

1275 7502  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Fors. Olja på duk, 46x64 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:50)

1275 7374  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 90x114 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:10)

1275 7433  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben. Ej signerad. Olja på duk, 39x49 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:10)

1275 7309  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Träd. Signerad. Olja på pannå, 58x44 cm

1275 6517  Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Signerad OL, "Parkbild". Olja på duk, 84x79 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:56)

1275 7428  Oljemålning Oskar Person, Stilleben. Signerad. Signerad. Olja på pannå, 56x45 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:43)

1275 7156  Oljemålning Roland Kempe (1907-1991), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 36x44,5cm

1275 7402  Oljemålning Signerad V Eller, kustlandskap, Estland. Olja på pannå, 39x49 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:24)

1275 7307  Oljemålning Sigrid de Rougemont-Wahlström (1888-1984), Sverige. Ballerina. Signerad. Olja på duk, 50x40 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:18)

1275 7355  Oljemålning Stefan Johansson, osignerad, "Ossy IV". Olja på duk, 102x137 cm

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:35)

1275 7141  Oljemålning Stig Thiderman (1920-1973), Sverige. Spanien. Signerad. Olja på pannå, 21x45,5cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:54)

1275 7023  Oljemålning Tom Fahlroth (1921-1980), Sverige. Kvinna. Signerad. Olja på duk, 64x44 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:47)

1275 7199  Oljemålning Tor Hörlin (1899-1985), Sverige. Grind. Signerad, daterad -44. Olja på pannå, 31x45 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:16)

1275 7256  Oljemålning Tord Leander Engström (1914-1985), Sverige. "Björkliden -56", Signerad Tord. Olja på pannå, 26x20 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:04)

1275 7579  Oljemålning Tore Wideryd (1908-1992), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 56x32 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:48)

1275 7468  Oljemålning Törner, Kust. Signerad, daterad 06. Olja på duk, 81x134 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:23)

1275 7174  Oljemålning Ulla Göransson (f. 1944), Sverige. "Sommarrabatt". Signerad, 37x45 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:37)

1275 7497  Oljemålning Valdur Ohakas (1925-1998), kust, Signerad. Olja på pannå, 47x67 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:03)

1275 7051  Oljemålning Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Stilleben. Signerad, daterad -65. Olja på duk, 45x37 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:42)

1275 7366  Oljemålningar 2 st, Lisbeth Sandvall, "Ett nära möte, & När tankarna möter varandra". Signerad, daterad 2005. Motivet: 12x12 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:29)

1275 7069  Orientmattor 4 st, små, ca 40x50 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:40)

1275 7550  Pall 1940-tal. Längd: 45cm. Djup: 36cm. Höjd: 45cm.

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:30)

1275 7283  Pallar ett par. Höjd: 43 cm

1275 7438  Parti koppar

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:31)

1275 7505  Parti koppar Diverse

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:27)

1275 7584  Parti kuriosa 1st låda

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:48)

1275 7227  Parti kuriosa 5 delar

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:32)

1275 7042  Parti leksaker diverse

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:58)

1275 7228  Parti smide 9 del

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:17)

1275 6467  Pastell Oidentifierad konstnär. Signerad, 55x40 cm

1275 7414  Pastell Oidentifierad konstnär. Signerad, blomsterstilleben. Motivet: 33x23 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:15)

1275 7408  Pastell Oidentifierad konstnär. Signerad, Hövolmar, 1942. Motivet: 27x38 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:17)

1275 6507  Pianopall 50/60-tal. Längd: 53 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:27)

1275 7114  Pianopall längd: 88 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:12)

1275 7234  Piedestal Trä, made in Italy. Höjd: 90cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:48)

1275 7153  Pipa längd: 130 cm ca

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:25)

1275 7041  Porslinsmålningar 5 st. Motivet: ca 6-13x8-17 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:57)

1275 7118  Pottskåp omkring sekelskiftet 1900, stenskiva. Bredd: 58cm. Djup: 45cm, höjd: 72cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:25)

1275 7588  Ragusked + matskedar, 3 delar, silver. Längd: 22-28 cm. Vikt: ca 255g.

1275 7465  Ram yttermått: 53x63 cm, innermått: 51x40 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:53)

1275 7512  Röllakan Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. (Ynger), 170x230 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:32)

1275 7181  Salongsbord nyrenässans, valnöt. Bredd: 113 cm. Djup: 72 cm. Höjd: 75 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:40)

1275 6441  Salongsbord nyrenässans, valnöt. Bredd: 83 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 74 cm

1275 7548  Salongsbord rokokostil. Bredd: 93, djup: 53 cm, höjd: 73 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:34)

1275 7159  Salt-pepparkar 2 delar, Danmark, glas, emalj, sterling. Höjd: 4-5 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:33)

1275 7399  Samekniv Signerad. Längd: 24,5cm

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:47)

1275 5298  Såskanna silver, importstämplar. Längd: 18 cm. Höjd: 10 cm, vikt: ca 290g

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:43)

1275 7250  Satsbord kakelplattor, 2 delar. 54x39cm. Höjd: 55cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:42)

1275 7311  Schatull med 3 pluntor, 1800-tal, Längd: 22cm. Djup: 12cm. Höjd: 23cm, nyckel

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:26)

1275 7205  Sekretär björk, 1800-tal. Bredd: 92. Djup: 47 cm. Höjd: 102 cm

1275 7368  Serigrafier 5 st, Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. 2/150, Signerade. Motivet: 25x25 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:13)

1275 7501  Serigrafier 5 st, Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Signerad, daterad 1997,150-upplaga, bladets mått: 34x33 cm

Hammered for 4.600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:48)

1275 7418  Serveringsvagn mahogny. Längd: 87, höjd: 67 cm

1275 7140  Serveringsvagn Metall, trä, Längd: 80 cm. Djup: 40cm, höjd: 83 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:59)

1275 7503  Servisdelar Diamond Collection, Noritake, Japan, "Vattenfall 75 th Anniversary". Ca 90 delar

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:11)

1275 7545  Sideboard England, Idegran. Längd: 130, djup: 46 cm, höjd: 88 cm, nyckel

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:20)

1275 7192  Sideboard England, mahogny, Längd: 181 cm. Djup: 39 cm, höjd: 86cm, nyckel

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:48)

1275 7426  Sideboard ett par, mahogny. Längd: 124, djup: 41 cm, höjd: 53 cm

1275 7510  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 170, djup: 43 cm, höjd: 70 cm, nyckel

1275 7119  Sideboard mahogny. Längd: 130cm, djup: 36cm, höjd: 70cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:23)

1275 7507  Sittgrupp 5 delar, Rotting. Diameter: 73, höjd: 71 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:30)

1275 7123  Sjömanskista Bemålad. Bredd: 19, djup: 41 cm, höjd: 43 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:36)

1275 7012  Skål med lock, Kina. Höjd: 13 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 21:00)

1275 7086  Skål Stjärnmetall. Bemålad och bronserad gjutmetall, 1900-talets första hälft. Diameter: 24 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:05)

1275 6420  Skålar 2 st, bland annat Rörstrand. Längd: 33-40 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:47)

1275 7131  Skålar 3st Orrefors. Höjd: 11-17cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:19)

1275 5416  Skåp 1880-tal, Valnöt. Bredd: 69, djup: 48 cm, höjd: 156 cm, nyckel

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:53)

1275 7108  Skedar 12 st, silver, Etui. Längd: 16 cm, Vikt: ca 380 g

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:49)

1275 6097  Skedar 6+ 1 delar. Förgyllt silver, sent 1800 tal, importstämplar. Längd: 13-24 cm, vikt: ca 170g

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:05)

1275 7155  Skrin mahogny, Intarsia, Längd: 40 cm. Djup: 26 cm, höjd: 20 cm, nyckel

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:29)

1275 6214  Skrivbord Ek, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 112. Djup: 61 cm, höjd: 78 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:59)

1275 7544  Skrivbord med bokhylledel, 30-tal, Alm. Bredd: 152, djup: 74 cm, höjd: 74 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:39)

1275 6540  Skrivbord omkring 1900. Bredd: 124, djup: 58 cm, höjd: 75 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:34)

1275 7057  Skrivschatull Allmoge, 1800-tal. Längd: 28 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:01)

1275 7087  Skrivställ koppar, senjugend, monogramsignerad 1918. Längd: 45 cm

1275 7392  Skulptur 2 st, glas, änglar. Signerade gul-05. Höjd: 35cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:45)

1275 7017  Skulptur Bo Löfgren, Duo brons. Höjd: 9cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:41)

1275 7317  Skulptur brons, Ödla. Längd: 78 cm

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:42)

1275 7393  Skulptur Buddha, 1900-tal. Höjd: 35cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:06)

1275 6430  Skulptur Gips, Joker. Höjd: 70 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:39)

1275 7188  Skulptur Gips. Höjd: 38 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:19)

1275 7390  Skulptur Oidentifierad konstnär. Brons, Stensockel. Höjd: 53 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:30)

1275 7055  Skulptur Ruth Milles (1873-1941), Sverige. Gips. Höjd: 21 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:59)

1275 7569  Skulptur Sven Lundqvist (f. 1918), Sverige. Kvinna. Signerad. Höjd: 15cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:10)

1275 7110  Skulpturer 2 st, Den Kongelige Porcelainsfabrik / Bing & Grøndahl. Längd: 14-16 cm

1275 7446  Skulpturer 2 st, Gips. Höjd: 25-32 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:35)

1275 7075  Skulpturer 3 st, Fåglar, Keramik. Längd: 19-22 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:45)

1275 7391  Skulpturer 7st, Oxiderad mässing. Höjd: 9cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:34)

1275 7528  Slagbord 1800-tal, Bemålat. Bredd: 45 + 2x66, djup: 97 cm, höjd: 73 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:34)

1275 7194  Slagbord Betsad furu, 1700-tal, Bredd: 66+ 2x57 cm. Djup: 96 cm. Höjd: 72cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:42)

1275 7230  Slaglåsgevär 1700-tal. Längd: 120 cm ca

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:01)

1275 7437  Snurrfåtölj 1970-tal

1275 7585  Snurrpall Sent 1800-tal. Längd: 40cm. Djup: 40cm. Höjd: 50cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:21)

1275 7549  Soff- / blombord 1960-tal, ek. Bredd: 116. Djup: 39 cm, höjd: 34 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:19)

1275 7232  Soffa 1940-tal, Plysch. Bredd: 130 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:35)

1275 7193  Soffa Gustaviansk stil, 1800-tal, Bredd: 168cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:51)

1275 7288  Soffbord Butlers Tray. Bredd: 120, djup: 90 cm, höjd: 55 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:09)

1275 7063  Soffbord mahogny. Bredd: 87 2x 25, djup: 55 cm, höjd: 60 cm

1275 7561  Soffbord med klaffar, England, Bredd: 125cm. Djup: 54+ 2x35cm, höjd: 55cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:25)

1275 7445  Soffbord Rokokostil. Bredd: 82, djup: 56 cm, höjd: 46 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:23)

1275 7421  Spegel + 1 par spegellampetter. Höjd: 33-52 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:03)

1275 7530  Spegel  + konsol, Sent 1800-tal. Höjd: 60 + 190 cm

1275 7432  Spegel 1800-tal. Höjd: 150 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:28)

1275 7165  Spegel 45x41 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:29)

1275 7115  Spegel 93x50 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:26)

1275 7286  Spegel 96x58 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:30)

1275 7436  Spegel Barockstil, kopparbeklädd ram, 70x58cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:53)

1275 7184  Spegel nutida, 105x45 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:32)

1275 7522  Spegel Sent 1800-tal. Höjd: 275 cm

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:53)

1275 7607  Spegel Slipat glas, Bemålad, 106x50 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:21)

1275 7518  Spegel Teak, 128x45 cm

1275 7291  Stark / vitvinsglas 6 + 6 st. Höjd: 10-11,5 cm

1275 7598  Stol Philippe Starck (f. 1949), Frankrike. La Marie", stol, Kartell, Italien, plexiglas

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:47)

1275 7535  Stolar 6 st, björk

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:07)

1275 7520  Stolar Ett par, gustaviansk stil

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:34)

1275 7254  Stolar ett par, Gustaviansk stil

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:41)

1275 7255  Stolar Ett par, Gustaviansk stil

1275 7423  Stolar Ett par, Rokokostil

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:20)

1275 6503  Stolar Ett par, rokokostil, tidigt 1900-tal

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:56)

1275 7571  Stolstyg Broderat, 43x42 cm

1275 7056  Stop Tenn, 1800-tal. Höjd: 27 cm

1275 6508  Sybord 50/60-tal, Danmark, OP Rykken & Co, Öystese, Teak. Bredd: 54, djup: 45 cm, höjd: 51 cm

1275 6404  Taburetter Ett par, Karl Johan. Längd: 45 cm. Djup: 38 cm, höjd: 44 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:22)

1275 7452  Takarmatur 1970-tal. Höjd: 29 cm

1275 7025  Takarmatur 2 st, Le Klint, Danmark, modell 172A, design: Poul Christiansen. Höjd: 40 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:20)

1275 6472  Takarmatur 30-tal. Höjd: 80 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:14)

1275 7456  Takarmatur Glob, 1920-/30-tal. Diameter: ca 30 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:31)

1275 7130  Takarmatur Gustaviansk stil. Höjd: 38cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:17)

1275 7251  Takarmatur jugend. Diameter: 26 cm

1275 7134  Takarmatur mässing. Höjd: 65cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:29)

1275 7536  Takarmatur med prismor. Höjd: 70 ca

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:27)

1275 7461  Takarmatur Plast. Diameter: 47 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:23)

1275 6317  Tallrikar 2 st, Kina, 1700-tal. Diameter: 22 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:55)

1275 7171  Tallrikar 2 st, Kina. Diameter: 23 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:35)

1275 7054  Tavla Hårarbete, 12x11 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:59)

1275 6151  Teckning Ferdinand Fagerlin (1825-1907), Sverige. Interiör. Signerad, daterad 1846. Blyerts, 21x30 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:18)

1275 6002  Teckningar 2 st. Carl Kylberg (1878-1952), Sverige. Proveniens familjen Kylberg fram till 2019. Ej signerade. Lösa blad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:46)

1275 7138  Tekanna med koppar, 6 delar. Höjd: 5-14 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:50)

1275 7304  Tekoppar 4 delar, blåvit, Bredd; 15 cm, höjd 9,5 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:49)

1275 7104  Teskedar 11 st, silver, Etui. Längd: 12 cm, Vikt: ca 150 g

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:44)

1275 7107  Teskedar 12 st, silver, etui. Längd: 11 cm, Vikt: ca 130 g

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:48)

1275 7040  Teskedar 12 st, silver, Etui. Längd: 12 cm, Vikt: ca 190 g

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:56)

1275 7401  Textilier 2 st, Birgit von Platen, "Fjällmark" 1985,148x104 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:52)

1275 7024  Tidningsställ 1950-tal. Höjd: 48cm

1275 7045  Tidningsställ 1950-tal. Längd: 41 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:23)

1275 7462  Tidningsställ 1950-tal. Längd: 44 cm

1275 6525  Träreliefer 2 st, Edvin Valdemar Eliasson EWE (1924-1982), Sverige. Monogramsignerade EWE, "Dans vid svansjön & Dra min snälle Oxe". Motivet: 35x60 ca

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:27)

1275 7081  Träsnitt Erik Olsson Sanda (1919-2006), 1966,40/100. Motivet: 22x50 cm

1275 7152  Träsnitt Kiyoshi Saito (1907-1997), Japan. Self carved, self printed. Signerad, numrerad 44/100, daterad 1954. Motivet: 39x52,5 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:21)

1275 7405  Träsnitt Oidentifierad konstnär. Signerad, Estland. Motivet: 25x18 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:19)

1275 7412  Träsnitt Oidentifierad konstnär. Stockholm, signerad. Motivet: 41x35 cm

1275 7124  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, 310-upplaga. Motivet: 31x53cm, 40x42cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:02)

1275 7214  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 364/400. Motivet: 44x52 cm

1275 6570  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Vasabron, PT. Signerad, daterad -72. Motivet: 27x50 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:34)

1275 7578  Tusch Bengt Johansson (f. 1941), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -70. Motivet: 15x19,5 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:11)

1275 7602  Tvärflöjt längd: 67 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:25)

1275 7122  Utomhusbelysning längd: 42cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:33)

1275 7098  Vagga bemålad. Längd: 92 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:49)

1275 7019  Vägglampor Ett par, mässing, glas. Höjd: 35 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:40)

1275 7245  Väggljusstake mässing. Höjd: 70cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:41)

1275 7102  Vägglyster mässing med prismor. Höjd: 22 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:45)

1275 7035  Väggpendyl 1800-tal, 48x40 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:36)

1275 7112  Väggpendyl 1890-tal. Längd: 33cm. Djup: 18cm. Höjd: ca 80cm.

1275 7394  Väggpendyl Metall. Höjd: 50 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:28)

1275 7324  Väggplaketter 6 st, Jorma Räisänen, Rocksta Gård, silvermålning på chamotterat stengods. Signerad. Gustavsberg, 37x47 cm

1275 6227  Väggrelief Åke Thornblad (1929-2015), Sverige. Två modeller. Ek, signerad, 83x53 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:23)

1275 7484  Väggrelief Keramik, Finland, Träd, 35x58 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:24)

1275 7276  Värmetallrikar 8 st, mässing, Mitab Karlshamn, diameter: 28 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:01)

1275 7278  Vas  + skål, Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond. Längd: 15, höjd: 7,5 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:25)

1275 7384  Vas Ann Wåhlström (f. 1957), Sverige. "X 2007", Kosta Boda. Höjd: 42 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:51)

1275 7383  Vas Benny Motzfeldt (1909-1995), Norge. Monogramsignerad, daterad 1984. Höjd: 24 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:23)

1275 7018  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Rainbow. Höjd: 16,5cm, serienr: 48226 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:43)

1275 7380  Vas Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Höjd: 21cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:20)

1275 7590  Vas Italien. Höjd: 52 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:24)

1275 7478  Vas Kina. Höjd: 24 cm

Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:20)

1275 7406  Vas Kina. Höjd: 42 cm

1275 7378  Vas Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 37 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:38)

1275 7483  Vas Kopia, Gallé, "Tip". Höjd: 24 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:06)

1275 7471  Vas stengods, Royal Copenhagen, signerad. AH. Höjd: 19,5 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:03)

1275 7078  Vas Stengods. Höjd: 9 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:47)

1275 7209  Vas Upsala-Ekeby, handmålad, Safari. Höjd: 20cm.

1275 6316  Vaser + tallrikar, 7 delar, bland annat Imari. Höjd: 12-21 resp, diameter: 21 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:54)

1275 7027  Vaser 2 st, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 18-22 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:25)

1275 7030  Vaser 3 delar. Höjd: 24-30 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:30)

1275 7170  Vaser Ett par, Kina. Höjd: 20,5 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:34)

1275 7029  Vaser ett par, Orrefors. Höjd: 27 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:27)

1275 7203  Vinglas 11 st. Höjd: 17 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 19:43)

1275 7121  Vinglas 6 st, Reijmyre Lorry, 1950-tal. Höjd: 15,5cm, orginaletui

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:37)

1275 5365  Vitrinskåp + bokhylla med skåp delar, Riopalisander (Cites-intyg medföljer). Bredd: 100cm. Djup: 25 cm. Höjd: 160 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 20:12)

1275 6319  Ymnighetshorn höjd: 34 cm ca

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:57)

1275 7451  Ytterfoder Rörstrand. Diameter: 32, höjd: 25 cm

1275 7222  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 25 cm, höjd: 15 cm, (storlek 3)

1275 7039  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg. Vitglaserat stengods. Diameter: 25 cm, höjd: 15 cm, (storlek 3)

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:54)

1275 7220  Ytterfoder, 3 st Gustavsberg, God Jul. Diameter: 11,5, höjd: 8,5 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 16 september 2019 18:14)