1013 4092 Akvarell August Olsson, fåfängan, bladets mått: 14x19
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:18)
1013 4089 Akvarell August Olsson, Sibyllegatan 25, signerad, motivet: 14x20
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:59)
1013 3112 Akvarell Ivar Nestius (1897-1948), 1933, Stockholmsmotiv, motivet: 34 x 50
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:12)
1013 4035 Akvarell Michail Sjevarjov (f. 1958), Sturehofs uteservering, Stureplan, signerad, 26x32 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:48)
1013 2331 Akvarell Ulf Ålund (f. 1948), Stadshuset, Riddarfjärden, signerad, bladets mått: 39x53
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:03)
1013 4082 Akvareller 10 st, Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv, 15x19
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:22)
1013 4044 Akvareller 2 st. Stockholmsmotiv, Frans Lindström / M Johansson, signerade, 16x20
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:57)
1013 4059 Akvareller 3 st. Erik Andersson, Stockholm, signerade, motivet: 25x30 + 36x26+ 30x35
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:41)
1013 4010 Akvareller 4 st. Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:57)
1013 4020 Akvareller 4 st. Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv, signerade, bladets mått: 15x23, 2 st. oramade
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:11)
1013 6110 Akvareller 5 st. Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv, signerade, 14x22, en ram skadad
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:30)
1013 4009 Akvareller 7 st. Fredrik Isberg, Stockholmsmotiv, en saknar signatur, bladets mått: 10, 5x16
Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:52)
1013 4033 Blandteknik Ellis Wallin (1888-1972), Norr Mälarstrand från Rålambshovsparken, 1939, 50x68
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:19)
1013 4017 Blandteknik Gunnar Persson (f. 1933), "Kronblom på bandyfinal", signerad, -93, bladets mått: 52x66
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:21)
1013 4047 Etsning Arthur Bergström, Stockholmsmotiv, signerad, motivet: 39x27
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:15)
1013 4046 Etsning Ernst Hällgren, "Hammarby kvarn", signerad, motivet: 16x24
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:06)
1013 4002 Etsning Hans Norsbo (1897-1955), Stockholm, -52, motivet: 13x12
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:45)
1013 4039 Etsning Harald Sallberg (1895-1963), 1922, Östermalmstorg, motivet: 33 x 24
1013 4065 Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Gamla Stan, 56 / 220, signerad, 30x40
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:25)
1013 4079 Etsning Helgeandsholmen, F Lindvall, motivet: 22 x 38
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:17)
1013 4014 Etsning Louis Sparre (1863-1964), Stadsgården, signerad, motivet: 22x30
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:06)
1013 4090 Etsning signerad, Katarinahissen, motivet: 22x30
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:16)
1013 3003 Etsning Stadshuset, 50x34 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:53)
1013 4081 Etsning Stig-Åke Lund (f. 1932), Riddarholmen, 20/35, motivet: 32x39
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:06)
1013 4040 Etsningar 2 st, Ernst Hällgren (1889-1944), 1922, Från Djurgårdsstaden & Rådmansgatan, motivet: 27 x 24, 34/50
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:41)
1013 4045 Etsningar 2 st. Stockholmsmotiv, bland annat Ellis Wallin, signerade, motivet: 17x11 + 13x18
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:00)
1013 4049 Etsningar 2 st. Sture Kjellström, Stockholmsmotiv, signerade, motivet: 26x34 + 17x32
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:16)
1013 4072 Färgetsning 'Restaurang Pelikan', Södermalm, Stockholm, motivet: 21 x 29
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:04)
1013 6175 Färgetsning Katarinahissen, signerad, motivet: 30x42
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:23)
1013 3556 Färgetsning Theddy Skog, Ragnvaldsgatan, Stockholm, signerad, motivet: 30x23
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:00)
1013 4048 Färgetsningar 2 st. Katarinahissen / Katarina kyrka, G Borg / Theddy Skog, signerade, motivet: 22x29 + 34x24
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:11)
1013 4025 Färggravyrer 2 st. Stockholmia, motivet: 30x95
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:35)
1013 4038 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), 12´s Spårvagn, 67/250, motivet: 40 x 31
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:29)
1013 4016 Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Skeppsbron, Slottsbacken, Stockholm, 73/360, motivet: 33x45
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:16)
1013 4071 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Badholmen, HC 22/38, motivet: 37x47
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:03)
1013 4066 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Stockholm, 24/36, signerad, 56x82
Hammered for 5.600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:37)
1013 4084 Färglitografi Carl Anton, 118/300, Stockholm, motivet: 35x28
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:43)
1013 6618 Färglitografi Christina Knall (f. 1947), 224/290, 'Sol över Stockholm', motivet: 34 x 44
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:54)
1013 4085 Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Stockholm, HC-upplaga, motivet: 51x62
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:48)
1013 4034 Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Stortorget, Stockholm, 82/360, motivet: 51x63
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:48)
1013 3004 Färglitografi Gösta Gustavson, 1981, EA-upplaga, Djurgårdsfärjan, Med dedikation, motivet: 36 x 50
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:39)
1013 8292 Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), 121/150, Stockholmsmotiv, 1966, 26x60
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:04)
1013 4057 Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Djurgårdsbron, 65/290, signerad, motivet: 57x86
Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:20)
1013 2253 Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Vita Bergen, 208/360, motivet: 20x17
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:27)
1013 4042 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Stadshuset, 200/310, motivet: 26x40
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:25)
1013 4087 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Stortorget Gamla stan, 159/310, signerad, motivet: 34x37
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:33)
1013 4083 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Båten från staden, 237/250, motivet: 40x32
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:30)
1013 4078 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), 'Södermalms Saluhall', Medborgarplatsen, 51/100, motivet: 42 x 59
Hammered for 6.600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:15)
1013 3093 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), 1982, 150/150, Stockholm, motivet: 42 x 56
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:13)
1013 4028 Färglitografi Stig Fyring (f. 1934), Stockholms skärgård
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:54)
1013 4056 Färglitografier 2 st. Adrian von Arkel och Jan Lundquist, Storskär, Stureplan, numrerade och signerade, motivet: 44x60
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:10)
1013 4055 Färglitografier 2 st. Adrian von Arkel, Stockholm, numrerade och signerade, motivet: 41x55
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:03)
1013 4053 Färglitografier 2 st. Jan Lundquist, Stockholm, 103/290 + 168/290, signerade, motivet: 37x52
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:00)
1013 4054 Färglitografier 2 st. Jan Lundquist, Stockholm, 20/290 + EA-upplaga, motivet: 38x50
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:01)
1013 4052 Färglitografier 2 st. Jan Lundquist, Stockholm, 94/290 + 97/290, signerade, 25x39
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:27)
1013 3041 Färglitografier 2 st. Jan Lundquist, Stockholm, EA + 92/290, signerade, motivet: 38x53, en saknar glas
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:29)
1013 4011 Gravyr Elis Chewitz, Horns-kroken, bladets mått: 20x25
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:57)
1013 4008 Gravyr Riksdagshuset, Järntorget, bladets mått: 21x33
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:45)
1013 2337 Karta "Grundritning öfver Stockholmss stad 1771", motivet: 58x49 cm
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:46)
1013 4043 Karta Stockholm med des malmar och förstäder
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:26)
1013 4015 Kopparstick föreställande Stockholm vid 1500-talets slut, motivet: 32x46 cm
Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:07)
1013 2295 Litografi Gamla Polishuset, Kronoberg, Kungsholmen, signerad, 9/250, motivet: 54x31
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:55)
1013 8182 Litografi Leif Skoglöf (f. 1949), 1975, Af Chapman, motivet: 44x57
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 21:00)
1013 4093 Litografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Odenplan, motivet: 39x46
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:45)
1013 4050 Litografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Stig Claesson Slas (1928-2008), Stockholmsmotiv, 121/220, oramad, bladets mått: 47x63
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:19)
1013 4077 Litografier 2 st, Riddarhuset & Kanonier kasern, motivet: 26 x 36
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:55)
1013 4001 Litografier 3 st, Stockholm, Harry Kampf, 1975, 51/75, motivet: 36 x 45
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:22)
1013 4070 Oljemålning Åke Nothberg (1891-1973), Båt i hamn, 14 x 17
Hammered for 4.800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:22)
1013 4024 Oljemålning Arthur Bengtsson, Kåkbrinken, Gamla Stan, signerad, 45x37
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:17)
1013 4007 Oljemålning Axel Wallert (1890-1962), "Framför staden", utsikt från Skeppsholmen, signerad 1936, 28x34
Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:54)
1013 3309 Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), 'Mot Katarina', 27 x 35
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:52)
1013 4076 Oljemålning Birgitta Angleryd (f. 1939), Sign -94, Skärgårdsbåtar vid Strandvägen, 72 x 91
Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:49)
1013 2619 Oljemålning Bror Karlsson, Svartensgatan, Södermalm, 45x38 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:29)
1013 4019 Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Gamla Stan, signerad, 45x36
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:57)
1013 4018 Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Stockholmsmotiv, signerad, 44x36
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:03)
1013 4027 Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Stockholmsmotiv, signerad, 52x39
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:56)
1013 4058 Oljemålning Erik Andersson, Riddarholmen, monogramsignerad, -09, 25x30
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:40)
1013 4088 Oljemålning Erik Jerken (1898-1947), Stockholm, riddarfjärden, 36 x 44
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:53)
1013 4021 Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), Stockholmsmotiv, signerad. -47, 38x44
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:43)
1013 3005 Oljemålning Gunnar Bergqvist, Stockholmsmotiv, 31x45
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:54)
1013 4067 Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Riddarholmen, signerad, 14x19
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:35)
1013 4013 Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Strömmen, utsikt mot Strömgatan/Operan, Stockholm, signerad, 41x61
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:00)
1013 4062 Oljemålning Harry Harryan, utsikt från Söder, signerad, 33x24
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:28)
1013 2336 Oljemålning Johan Erik Lundgren (1822-1895), Stora Essingen, monogramsignatur. 1881, 62x81
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:44)
1013 4036 Oljemålning John Emanuel Malm (f. 1900), Stockholm, signerad, 11x28
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:20)
1013 4029 Oljemålning Karl Dahlgren, Stockholm, signerad, 50x61
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:30)
1013 2575 Oljemålning Karl Örbo (1890-1958), 1918, Utsikt mot Katarina Kyrka, 46x56
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:22)
1013 4064 Oljemålning Knut Hanqvist (1904-1981), utsikt mot Riddarholmen, signerad, 26x42
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:35)
1013 4080 Oljemålning Lennart Börje Vestberg (f. 1934), Gamla Stan, 68 x 39
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:20)
1013 4051 Oljemålning Lindblom, Kornhamnstorg, signerad, 14x11
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:28)
1013 4004 Oljemålning Olle von Schewen (1908-1974), Snöyra i Sticklinge, 23 x 31
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:02)
1013 4022 Oljemålning Rita Hult, Mäster Mikaelsgatan, signerad, 45x54
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:09)
1013 4061 Oljemålning Signe Barth, Hornsgatan, signerad, -50, 26x34
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:26)
1013 4060 Oljemålning Signe Barth, Hornsgatan, signerad, 21x26
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:24)
1013 4032 Oljemålning Signerad Jerke, Klara Sjö, Bolinders verkstäder, 55x46
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:27)
1013 4023 Oljemålningar 2 st. Rita Hult, Stockholm, signerade, 35x19
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:14)
1013 6174 Oljemålningar Gustav Pierre, Stockholmsmotiv, signerade, 44x59
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:18)
1013 4073 Pastell Arne Sandberg, "Biskopsudden", Monogramsign 1992, motivet: 35 x 43
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:13)
1013 4030 Pastell Larsson, Gamla Stan, signerad, 45x37
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:41)
1013 4026 Ram med tryck efter Hilding Linnqvist, motiv från Stockholm, ramens innermått: 105x74 ca
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:59)
1013 4005 Relieftavlor 2 st, Sven Teljare, trä, signerade, Stockholm, 31x23, 24x41
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:42)
1013 4069 Serigrafi Jerry Roupe (1919-2005), 'Tidig vår över Brunnsviken', Sign 1981, 500 upplaga, motivet: 26 x 41
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 21:00)
1013 4037 Skolkarta Stockholm 1938
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:22)
1013 4012 Tavlor 3 st. tryck, Stockholmsmotiv, bladets mått: 25x37
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:25)
1013 2297 Träsnitt Bondeska huset, bladets mått: 8x19
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:59)
1013 8259 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 1971, 502/360, motivet: 23x40
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:33)
1013 4006 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Skeppsbron, 1974, HC 8/35, motivet: 32 x 44cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:03)