1480 7489 Akvarell Ally Almviken (f. 1930), Sverige. Blommande trädgrenar. Signerad, daterad -76. Akvarell, bildmått: 33x40 cm, yttermått inklusive ram: 47x52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:47)
1480 7495 Akvarell Ally Almviken (f. 1930), Sverige. Vass. Signerad, daterad -76. Akvarell, bildmått: 45x34 cm, yttermått inklusive ram: 60x46 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:01)
1480 8352 Akvarell Eva Björk Hamne (1943-2021), Sverige. Lupiner. Signerad, akvarell, yttermått inklusive ram: 62x159 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:36)
1480 8096 Akvarell Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Af Chapman. Signerad, akvarell, 20x32 cm, yttermått inklusive ram: 40x50 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:18)
1480 8021 Akvarell Oidentifierad konstnär. Alplandskap. Signerad, daterad 1926. Akvarell, bildmått: 37x27 cm, yttermått inklusive ram: 39x49 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:52)
1480 7041 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, 1886, Spelande kvinna. Akvarell, bildmått: 33x24 cm, yttermått inklusive ram: 54x44 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:15)
1480 8470 Akvarell Osvald Eslon (1895-1961), Venedig. Signerad. Akvarell, bildmått: 25x34 cm, yttermått inklusive ram: 43x53 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:43)
1480 7129 Akvarell Rosalind Oesterle, Blommor. Signerad, akvarell, diameter: 23 cm, yttermått inklusive ram: 31x31 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:20)
1480 7121 Akvareller 2 st, Kina, yttermått inklusive ram: 30x37 - 50x33, akvarell
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:09)
1480 7030 Akvareller 2 st, Manuel Tavares (1911-1974), Portugal. Kustlandskap. Signerad, daterad 1968. Akvarell, bildmått: 32x47 cm, yttermått inklusive ram: 50x65 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:51)
1480 7393 Akvareller 2 st. Axel Axelsson (1854-1892), Sverige. Signerad, daterad -89 - 90. Akvarell, bildmått: 35x18 cm, yttermått inklusive ram: 58x38 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:32)
1480 8357 Ampel koppar, med glaskupa, Jugend. Diameter: 27 cm, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:47)
1480 8509 Appliquer Ett par, mässing, Kee, Mora. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:52)
1480 7380 Appliquer Ett par, metall / prismor. Höjd: 37 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:10)
1480 8253 Armbandsur Chronograph, Maurice Lacroix, Genève, stål. Längd: 4,5
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:53)
1480 8092 Assietter 12 st, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 19 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:42)
1480 8177 Bajonetter 3 st + kruthorn. Längd: 30-62 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:39)
1480 8176 Bajonetter 4 st. Längd: 43-70 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:47)
1480 8515 Barnstol björk, sitthöjd 35 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:51)
1480 8430 Bestick + smörtaxar, 6 delar, silver. Längd: 6-22 cm. Vikt: 360g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:56)
1480 8037 Bestick 30 delar, silver, Chippendale, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Monogram. Längd: 10,5-20 cm. 6+ 6+ 6+ 6+ 6 st. Bruttovikt: ca 978 g (varav knivar: 393 g)
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:34)
1480 8415 Bestick 39 delar, silver, Norge. Monogram, Längd: 14-24,5. Vikt: 1900g brutto
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:59)
1480 8392 Bestick 60 delar, Gense. Rostfria + 6 st. Udda knivar, rostfria
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:20)
1480 8188 Bestick diverse, silver, 12 delar, bruttovikt: 310g (varav knivar 110g)
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:20)
1480 7276 Bestick i etui, 24 delar
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:38)
1480 8040 Bijouterier parti diverse
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:24)
1480 8119 Bildrulle Kina, 143x60 cm, oramad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:46)
1480 8346 Blandteknik 2 st, Sussie Berglund, figurer, yttermått inklusive ram: 40x50 & 50x40 cm. Signerad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:13)
1480 7046 Blandteknik Alberto Arboleda (1925-2011), Colombia. "Thysania Zenobia", 1967. Ej signerad. Utställningsetikett från "Galleri Erling Haghfelt". Blandteknik, yttermått inklusive ram: 70x70 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:34)
1480 7110 Blandteknik Birger Bia Peterson (1916-1997), Komposition, Monogramsignerad, blandteknik, duk, yttermått inklusive ram: 71x82 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:44)
1480 7107 Blandteknik Birger Bia Peterson (1916-1997), Komposition, Monogramsignerad, blandteknik, duk, yttermått inklusive ram: 87x55 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:39)
1480 8290 Blandteknik Collage, Oidentifierad konstnär. Signerad, blandteknik, 99x70 cm, yttermått inklusive ram: 102x72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:35)
1480 8285 Blandteknik Gerhard Albe (1892-1965), Sverige. Signerad, daterad 1948, pannå, 60x107 cm, yttermått inklusive ram: 70x115 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:18)
1480 8327 Blandteknik Hans Erikson, Komposition. Signerad. Blandteknik, bildmått: 60x43 cm, yttermått inklusive ram: 77x60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:17)
1480 7018 Blandteknik Leif Knudsen (1928-1975), Sverige. Komposition, 24x34 cm, yttermått inklusive ram: 33x44 cm. Signerad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:09)
1480 8462 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad E Johansson -80, Badhuset, 23x49 cm, yttermått inklusive ram: 33x58 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:50)
1480 8218 Blandteknik Tomasz Holuj (f. 1947), Polen. Signerad. Blandteknik, 21x37 cm, yttermått inklusive ram: 30x46 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:57)
1480 8066 Bokhylla 1950-tal, 3 sammanhängande sektioner. Teak samt svartlackerat trä. Överdel med tre hyllplan, nederdel med skåp respektive lådor. L 264 cm. Djup: ca 45 cm. Höjd: 171 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:48)
1480 8407 Bokhylla Karl Andersson & Söner, Öresund, Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Teak. Bredd: 135, djup: 36 cm, höjd: 145 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:25)
1480 8454 Bokhylla nutida. Bredd: 59. Djup: 38 cm, höjd: 205 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:50)
1480 8350 Bokhylla Valnöt. Bredd: 200, djup: 31 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:23)
1480 8480 Bokhylleskåp 1960-tal, Teak. Bredd: 110, djup: 42 cm, höjd: 160 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:42)
1480 7418 Bordsfotogenlampa glas. Höjd: 53 cm
1480 7241 Bordsfotogenlampa omkring 1900, grönt glas. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:07)
1480 8270 Bordsfotogenlampfot höjd: 37 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:49)
1480 8272 Bordsikon 1800-tal, 3-delad, oljemålning / Valnötsram. Längd: 27-43. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:59)
1480 8073 Bordslampa porslin. Höjd: ca 87cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:48)
1480 8051 Bordslampa Strindbergsmodell, kupa i grönt glas. Höjd: 39 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:20)
1480 8535 Bordslampa trä / glas. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:33)
1480 7360 Bordslampa Tuben, Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, 1970-tal, plast, längd 74, höjd 40 cm. Längd: 80. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:45)
1480 7479 Bordslampa Vitt opakt glas med dekor. Höjd: 73 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:56)
1480 8373 Bordslampfot porslin, Kina. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:52)
1480 8495 Bordslampfötter Ett par, Kina, Fd perukstockar. Höjd: 39 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:28)
1480 7335 Bordslampor Ett par, Italien, bemålade, trä. Höjd: 68 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:29)
1480 8423 Bordsur Bulle, kupa av glas. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:14)
1480 8513 Bordsur med glaskupa, 1800-tal, bemålat, skadad glaskupa, Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:44)
1480 8330 Brasskärm Karl Johan, mahogny, intarsia, mässingsdekor. Längd: 90 cm. Höjd: 105 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:05)
1480 8500 Brevställ Meissen. Längd: 12,5, höjd: 12,5 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:30)
1480 8294 Bricka Firma Svenskt Tenn, 45x60 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:11)
1480 8497 Bricka med handtag nysilver. Längd: 61 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:43)
1480 8529 Burkar + kruka, 7 delar, Höganäs och Göteborg. Höjd: 6 - 16
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:47)
1480 8332 Byrå 1800-tal, borttagen fanér, Stenskiva. Bredd: 106, djup: 50 cm, höjd: 88 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:49)
1480 8055 Byrå 1900-tal, rokokostil, intarsia, stenskiva Bredd: 66. Djup: 36cm. Höjd: 66 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:48)
1480 8447 Byrå 1950-tal, teak. Bredd: 92, djup: 46 cm, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:02)
1480 8475 Byrå 1960-tal, Teak. Bredd: 82, djup: 41 cm, höjd: 117 cm, nyckel
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:53)
1480 8011 Byrå gustaviansk stil, intarsiadekor, mässingsbeslag, 2 lådor. Bredd: 86 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 80 cm, nyckel
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:23)
1480 7431 Byrå med stenskiva, Gustaviansk stil. Bredd: 86. Djup: 42 cm, höjd: 73 cm, nyckel
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:52)
1480 8446 Byrå med stenskiva, intarsia. Bredd: 80. Djup: 44 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:02)
1480 8424 Byrå rokokostil, Stenskiva. Bredd: 63, djup: 35 cm, höjd: 70 cm, nyckel
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:31)
1480 8377 Byrå sent 1800-tal, bland annat valnöt. Bredd: 85, djup: 45 cm, höjd: 112 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:48)
1480 7222 Byrå Tidigt 1900-tal. Bredd: 101, djup: 52 cm, höjd: 83 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:29)
1480 8054 Byrå valnöt, tidigt 1900-tal, fyra lådor, mässingsbeslag. Bredd: 108 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 80 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:31)
1480 8200 Cake stand mahogny, England. Höjd: 91 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:32)
1480 8284 Carborundumetsning Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 18/80. Bildmått: 50x64 cm, yttermått inklusive ram: 72x84 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:27)
1480 8111 Champagneglas + snapsglas, 2 + 2 st, Anne Nilsson för Orrefors respektive Bergdala. Målad polykrom dekor. Höjd: 14 - 27 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:20)
1480 8071 Champagneglas 16 st, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Modell "Helena", Orrefors, 12+ 4 st. Höjd: 20-23 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:58)
1480 8322 Champagneglas 5 st, Handmålade. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:06)
1480 8551 Dekorelement ett par, Gustaviansk stil, trä, bemålade. Längd: 43 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:38)
1480 8065 Dockvagn 1940-tal. Längd: 84 cm, höjd: 42-70 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:16)
1480 8173 Dolkar 2 st. Längd: 34-57 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:09)
1480 8108 Dominospel i Ask, modell äldre. Längd: 26 cm
1480 8460 Dragspel Acorfiola, i väska. Längd: 40 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:57)
1480 8463 Etagebord Sent 1800-tal, betsad björk. Bredd: 44, djup: 44 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:02)
1480 8114 Étagère sent 1800-tal, tre lådor, mahogny. Längd: 52 cm. Djup: 34 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:19)
1480 8532 Etsning Jean Skoglund (1908-1948), Sverige. Slussen. Signerad. Bildmått: 27x38 cm, yttermått inklusive ram: 47x57 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:22)
1480 8549 Etsning karta, Skandinavien. Bildmått: 27x36 cm, yttermått inklusive ram: 43x51 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:32)
1480 7015 Färgetsning Enrico Baj (1924-2003), Italien. Signerad, numrerad 19/51. Bildmått: 15x17,5, yttermått inklusive ram: 51x38 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:58)
1480 7503 Färgetsning Helmtrud Nyström (f. 1939), Sverige. "Inte ens solen är mer, vad den har varit". Signerad, numrerad 6/65, daterad 1974. Bildmått: 49x49 cm, yttermått inklusive ram: 82x74 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:25)
1480 7026 Färgkrita Siri Rathsman (1895-1974), Sverige. Signerad, daterad 1950, landskap. Bildmått: 44x37 cm, yttermått inklusive ram: 67x59 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:25)
1480 8187 Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad, HC-upplaga. Färglitografi, bildmått: 36x51 cm, yttermått inklusive ram: 60x72 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:52)
1480 7024 Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad, numrerad 21/260, kust. Färglitografi, bildmått: 28x58 cm, yttermått inklusive ram: 54x81 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:21)
1480 8186 Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad. Färglitografi, numrerad 173/260. Bildmått: 39x53 cm, yttermått inklusive ram: 67x72 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:58)
1480 7499 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Waxholmsbåt. Signerad, numrerad 120/250. Färglitografi, bildmått: 69x49 cm, yttermått inklusive ram: 86x65 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:11)
1480 7045 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 116/125. Färglitografi, bildmått: 53x76 cm, yttermått inklusive ram: 67x94
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:25)
1480 8538 Färglitografi Carin Adler (f. 1929), Sverige. "Rallarrosor". Signerad, numrerad 20/300, daterad -92. Färglitografi, bildmått: 32x23 cm, yttermått inklusive ram: 51x41 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:13)
1480 7039 Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 155/360, daterad -77. Färglitografi, bildmått: 54x39 cm, yttermått inklusive ram: 70x55 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:08)
1480 8220 Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981). Signerad, numrerad 222/250, daterad 80. Färglitografi, bildmått: 17x25 cm, yttermått inklusive ram: 38x43 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:12)
1480 8336 Färglitografi Evy Låås (1923-1999), Sverige. Spegelbyrå. Signerad, numrerad 284/350, daterad -85. Färglitografi, bildmått: 34x29 cm, yttermått inklusive ram: 58x52 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:08)
1480 8469 Färglitografi Gerald Steffe (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 64/250. Färglitografi, bildmått: 50x35 cm, yttermått inklusive ram: 67x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:12)
1480 6253 Färglitografi Ingrid Nilsson Olsson, Stortorget, Gamla Stan. Signerad, numrerad 85/290. Färglitografi, bildmått: 31x41 cm, yttermått inklusive ram: 50x59 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:56)
1480 7023 Färglitografi Ivar Morsing (1919-2009), Sverige, daterad 1965, komposition, "Provtryck . Signerad, numrerad 1/1". Färglitografi, bildmått: 43x60 cm, yttermått inklusive ram: 58x73 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:20)
1480 8278 Färglitografi Kévork Zabounian (f. 1933). Signerad, numrerad 25/150. Färglitografi, bildmått: 44x54 cm, yttermått inklusive ram: 52x64 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:03)
1480 8280 Färglitografi Kévork Zabounian (f. 1933). Signerad, numrerad 280/290. Färglitografi, bildmått: 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 60x66 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:15)
1480 8277 Färglitografi Kévork Zabounian (f. 1933). Signerad, numrerad 38/135. Färglitografi, bildmått: 49x57 cm, yttermått inklusive ram: 67x74 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:28)
1480 8276 Färglitografi Kévork Zabounian (f. 1933). Signerad, numrerad 5/140. Färglitografi, bildmått: 52x38 cm, yttermått inklusive ram: 77x58 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:33)
1480 8279 Färglitografi Kévork Zabounian (f. 1933). Signerad, numrerad 50/170. Färglitografi, bildmått: 50x66 cm, yttermått inklusive ram: 68x82 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:08)
1480 8103 Färglitografi Kumi Sugai (1919-1996), Japan. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), 1969. Färglitografi. Bladets mått: 75x67, oramat löst blad
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:11)
1480 8217 Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 54/150, daterad 1990. Färglitografi, bildmått: 70x50 cm, yttermått inklusive ram: 87x66 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:45)
1480 7488 Färglitografi Lotti Ringström (f. 1942), Sverige. Komposition. Signerad, färglitografi, numrerad 52/75, daterad 1987. Bladets mått: 84x64 cm, yttermått inklusive ram: 53x70 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:50)
1480 8129 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "Cykeltur med Leo". Signerad, numrerad 288/290. Färglitografi, bildmått: 34x43 cm, yttermått inklusive ram: 50x56 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:46)
1480 7050 Färglitografi Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Signerad, numrerad 56/200. Färglitografi, bildmått: 65x54 cm, yttermått inklusive ram: 80x68 cm
1480 8340 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 16/150, kvinna. Färglitografi, bildmått: 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 59x47 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:37)
1480 7096 Färglitografi Olga Semenova (f. 1953), Ryssland. Kvinna. Signerad, numrerad 32/390, Färglitografi, bildmått: 38x58 cm, yttermått inklusive ram: 53x72 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:44)
1480 8127 Färglitografi Olle Kåks (1941-2003), Sverige. Signerad, numrerad 78/100, daterad -75,58x41 cm, yttermått inklusive ram: 73x54 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:51)
1480 8283 Färglitografi Olle Kåks (1941-2003), Sverige. Signerad, numrerad 83/290, daterad 92. Färglitografi, bildmått: 71x59 cm, yttermått inklusive ram: 86x72 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:33)
1480 8326 Färglitografi Paul René Gauguin (1911-1976), Danmark. "De leende fiskene". Signerad, numrerad 246/360, daterad 1968. Färglitografi, bildmått: 50x70 cm, yttermått inklusive ram: 58x78 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:03)
1480 8274 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 450/460, daterad 78. Färglitografi, bildmått: 36x27 cm, yttermått inklusive ram: 51x40 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:38)
1480 8022 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Motiv från Lofoten. Signerad, numrerad 119/310. Färglitografi, bildmått: 13x48 cm, yttermått inklusive ram: 33x66 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:36)
1480 8128 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 7/20, daterad -80. Färglitografi, bildmått: 58x42 cm, yttermått inklusive ram: 78x56 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:08)
1480 8067 Färglitografi Stina Wirsén (f. 1968), Sverige. Vindrickande kvinna. Signerad, numrerad EA XXV/XXIX. Färglitografi. Bildmått: 28x23 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 47x33 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:09)
1480 8438 Färglitografi Sven Jonson (1902-1981), Sverige. Signerad, numrerad 290/360. Färglitografi, bildmått: 41x49 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:39)
1480 8221 Färglitografi Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. "Blomsterflickan". Signerad, numrerad 82/275 cm, yttermått inklusive ram: 87x58 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:08)
1480 8312 Färglitografier 3 st, 1800-tal, bland annat Nyborg, färglitografi, yttermått inklusive ram: 32x36 - 34x50 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:24)
1480 7513 Färglitografier 6 st. Bengt Böckman (1926-2014), Sverige. PT. Signerade. Färglitografi, bildmått: 25x20 cm, yttermått inklusive ram: 48x37 cm - 43x49
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:46)
1480 8412 Fat 3 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Karneval och Domino, Gustavsberg. 15,5x15,5 - 20x20 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:08)
1480 8237 Fat Ett par, Kina. Längd: 23 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:33)
1480 8348 Fat Japan, 1900-tal, diameter: 46 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:18)
1480 8437 Fat Royal Copenhagen, blomstermotiv. Längd: 35 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:07)
1480 8440 Fåtölj 1950-tal
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:50)
1480 8060 Fåtölj Bengt Ruda, "Domstolsfåtöljen", ur "Triva"-serien, NK Nordiska Kompaniet. Stomme av svartbetsat trä, textilklädsel. Bredd: 56 cm. Djup: ca 70 cm, sitthöjd: ca 37 cm. Höjd: 84 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:42)
1480 8265 Fickursställ + fickur. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:51)
1480 7149 Figuriner 2 st, porslin, Hundar, bland annat Rosenthal. Höjd: 8-17 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:40)
1480 8544 Figuriner 7 st, bland annat Wien. Höjd: 7,5-17,5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:39)
1480 8130 Fiskbestick 4 + 4 delar, silver, Rosenholm, 1946. Längd: 18-20,5. Vikt: 343 g
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:28)
1480 7465 Fiskbestick I etui, nysilver, Leslie, London, 12+ 12 st
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:38)
1480 8427 Fisktallrikar 8 st, "Crayfish", Arabia, diameter: 26 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:59)
1480 8305 Flaskskepp modell äldre. Längd: 33 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:41)
1480 8212 Flintlåsgevär längd: 138 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:54)
1480 8157 Flintlåspistol längd: 35 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:13)
1480 8208 Flintlåspistol längd: 49 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:04)
1480 8207 Flintlåspistoler 2 st. Längd: 51 - 61
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:54)
1480 8295 Fönsterdekorationer 3 st, Kaj Franck (1911-1989), Finland. Iittala, "Ateenan aamu", designad 1954. Höjd: 63 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:39)
1480 8194 Fossil Ortoceratit. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:45)
1480 8266 Fruktassietter 12 st, Rosenthal. Diameter: 18 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:32)
1480 7133 Fruktknivar 12 delar, silver och nysilver. 5 st silver + 7 st nysilver. Längd: 16 cm. Bruttovikt: 372 g (varav knivar 164g)
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:24)
1480 8292 Fruktskål Alessi. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:20)
1480 8146 Gardinomtag ett par, egyptiserande. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:06)
1480 8433 Gitarr "Beatles New sound Guitar", Selcol, plast. Längd: 58 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:24)
1480 8528 Glas på fot, 6 st. Johansfors Glasbruk, hjärtan. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:55)
1480 8074 Glasservis 24 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Modell "Chateau", Kosta Boda. 5 st rödvinsglas, 6 st vitvinsglas, 6 st seltersglas, 6 st likörglas, 1 karaff. Höjd: 10-19 cm (karaffens höjd är 28 cm)
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:33)
1480 8252 Glasservis Kosta, Slipad dekor, ca 50 delar. Höjd: 9-13 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:16)
1480 8484 Glasservisdelar 9 delar, Anders Wingård (f. 1946), Sverige. 6 st rödvinsglas "Folke" (höjd: ca 19 cm), 2 st vitvinsglas "Folke" (höjd: ca 18 cm) + liten kanna "Ellen" (höjd: ca 11 cm). Signerade Anders. Vinglas med polykroma stammar. Varierande höjder
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:24)
1480 8072 Glasservisdelar Orrefors, 6+ 4+ 1 delar
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:56)
1480 8117 Golvlampa 1960-tal. Höjd: 143
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:04)
1480 8273 Golvlampa Bumlingen. Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus, mässing. Höjd: 118
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:10)
1480 8396 Golvlampa mässing och trä. Höjd: 163
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:35)
1480 8139 Golvlampa mässing. Höjd: 143
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:25)
1480 8410 Golvlampa nutida, Uplight med läslampa. Höjd: 180
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:05)
1480 8445 Golvlampa Smide. Höjd: 150
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:34)
1480 8135 Golvlampfot Koppar. Höjd: 151
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:47)
1480 8138 Golvspegel mässing. Höjd: 152
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:26)
1480 8375 Golvvas Japan. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:11)
1480 8084 Grafiska blad 3 st, Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. (1 st signerad), yttermått inklusive ram: 41x32 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:30)
1480 6316 Grafiskt blad Erik Hjorth (f. 1990), Sverige. "Röda Sten". Signerad, numrerad 9/50. Bladets mått: 57x41 cm, yttermått inklusive ram: 75x58 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:09)
1480 8045 Hallbyrå 2 lådor. Bredd: 39 cm. Djup: 25 cm, höjd: 54 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:55)
1480 8473 Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 105
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:28)
1480 8507 Herrbetjänt höjd: 108 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:50)
1480 8204 Huggare 3 st. Längd: 56 - 74
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:22)
1480 6294 Industrilampa Strand electric. Höjd: 53 cm
1480 8254 Jordglob Miniatyr. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:12)
1480 8269 Kaffegods Villeroy & Boch, 6 delar, "Basket"
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:15)
1480 8257 Kaffekanna Koppar, Empire. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:25)
1480 7547 Kaffekanna Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Rostfritt stål. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:02)
1480 8298 Kaffekopp "Fructus", Rörstrand. Polykrom handmålad dekor med frukter. Höjd kopp: 6 cm. Diameter: 7 cm (kopp), diameter: 14,5 cm (fat)
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:44)
1480 8053 Kaffeservis ca 20 delar, Rosenthal, Sanssouci, dekor med blomster, förgylld kant
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:49)
1480 7346 Kaffeskedar + smörknivar, 10 + 3 delar, silver, Rosenholm. Längd: 12-16. Vikt: 280g brutto
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:43)
1480 8190 Kaffeskedar 11+ 5 st, silver. Längd: 10-10,5 cm. Vikt: 150g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:29)
1480 8317 Kandelabrar Ett par, mässing, dekor med lejon. Höjd: 54 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:16)
1480 8548 Käpp silverkrycka. Höjd: 91, "SPK", 1925
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:31)
1480 8088 Karaff Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. "Macho". Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:44)
1480 8093 Karaffer 2 st. Höjd: 30-37 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:13)
1480 8087 Karmstol "Mina", Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Bruno Mathsson International, Värnamo, 1999. Bok, sits av sadelgjord. Brännstämplad
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:48)
1480 8182 Karmstol Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Lilla sällskapet". Brickmärkt. Stoppad sits och rygg övergående i karmar. Längd: 59 cm. Höjd: 72 cm, sitthöjd: 40 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:18)
1480 8459 Karmstol Dekor med svanhalsar
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:23)
1480 8492 Karmstolar Ett par, England
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:11)
1480 8506 Karmstolar Ett par, JOC, rottingrygg
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:54)
1480 8458 Karmstolar Ett par, rokokostil
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:23)
1480 4255 Kista 1800-tal, Frankrike, "Tours" vapensköld. Bredd: 128 cm. Djup: 52 cm, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:41)
1480 7250 Klaffbord England, mahogny. Bredd: 61 + 2x24, djup: 64 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:25)
1480 7130 Knivar 4 delar, silver. Stockholm, 1875, Längd: 21 cm. Vikt: 246 g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:22)
1480 8226 Konsolbord idegran. Bredd: 75, djup: 37 cm, höjd: 75 cm
1480 7439 Konstglas 2 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 16 - 30
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:32)
1480 7022 Krita Eric Hallström (1893-1946), Sverige. Timmerupplag. Signerad. Bildmått: 41x51 cm, yttermått inklusive ram: 59x68 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:18)
1480 8493 Kryddhylla Porslin, / trä. Bredd: 54, djup: 18 cm, höjd: 36 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:40)
1480 8370 Lådskåp Asien. Bredd: 123, djup, 40, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:05)
1480 8442 Lampbord / bokbord England, diameter: 45, höjd: 64 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:42)
1480 8474 Lavoar Tidigt 1900-tal, Stenskiva. Björk, Bredd: 98. Djup: 50 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:59)
1480 8180 Leksaker 10 delar, modell äldre, bland annat Dinky Toys. Längd: 8 - 17
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:06)
1480 8234 Leksaker 2 delar, modell äldre, bland annat lastbil. Längd: 45 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:22)
1480 8123 Litografi David Bracken (f. 1930), Sverige. Signerad, numrerad 216/290. Bildmått: 31x45 cm, yttermått inklusive ram: 54x66 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:17)
1480 8118 Litografi Efter Zorn, Tryckt signatur, August Strindberg. Bildmått: 29x19 cm, yttermått inklusive ram: 43x33 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:39)
1480 8153 Litografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Stilleben. Signerad, numrerad 20/50, daterad -58. Bildmått: 31x39 cm, yttermått inklusive ram: 47x54 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:27)
1480 8547 Litografi Isaac Grünewald (1889-1946), Sverige. Signerad, numrerad 28/30. Bildmått: 42x31 cm, yttermått inklusive ram: 60x48 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:45)
1480 8344 Litografi Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1984 cm, yttermått inklusive ram: 32x26 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:55)
1480 7309 Ljuskrona empirestil. Höjd: 60 ca
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:54)
1480 8386 Ljuskrona Empirestil. Höjd: 90 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:25)
1480 6306 Ljuskrona empirestil. Prismor. Höjd: 100 Dia: 70 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:28)
1480 7272 Ljuskrona Gustaviansk stil + lösa prismor. Höjd: ca. 90 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:20)
1480 7246 Ljuskrona Prismor. Höjd: 50 ca
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:20)
1480 8362 Ljuslyktor 10 st, "Snowball", Kosta Boda. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:11)
1480 8104 Ljuslyktor 2 st, Skogsberg&Smart. Höjd: 27x36 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:35)
1480 8144 Ljusplåtar ett par, mässing. Höjd: 41 cm
1480 8032 Ljusstakar 2 st, Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd. Mässing. L-143. Höjd: 3 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:45)
1480 8145 Ljusstakar 5 st, mässing. Höjd: 16-19 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:57)
1480 8504 Ljusstakar 7 st, mässing / nysilver. Bla Gusum, Höjd: 15-28 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:15)
1480 7085 Lockurna Kina, 1900-tal, diameter: 23, höjd: 24 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 21:00)
1480 8401 Luftgevär modell äldre. Längd: 107
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:46)
1480 8151 Månbord Furu, 1800-tal. Diameter: 117, höjd: 78 + 1 iläggx34 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:39)
1480 8258 Månskensampel höjd: 35 ca
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:54)
1480 8546 Mapp Picasso, "Skisserna på papper", 184 / 298, IPC Faksimilutgåva, oramade lösa blad, bladets mått: 61x40
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:52)
1480 8389 Masker 3 st. Afrika, ebenholtz. Höjd: 31 - 36
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:41)
1480 8044 Matbord 1960-tal. Bredd: 110-190 cm. Djup: 80 cm, höjd: 74 cm. 2 utfällbara skivor a 40 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:30)
1480 8471 Matbord Funkis, diameter: 105, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:26)
1480 8351 Matbord Gustaviansk stil, Pärlkant, längd 60-312 cm. Diameter: 120 cm. Höjd: 75 cm, cm. 4 ilägg a 48 cm (varav tre med sarg)
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:54)
1480 6214 Matbord lackerad, nutida, med löstagbar snurrbar extra skiva. Diameter: 180 cm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:03)
1480 8518 Matbord mahogny, Gustaviansk stil. Diameter: 110. Höjd: 74 + 2 st iläggsskivor, 48 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:51)
1480 8516 Matbord teak, 1960-tal. Bredd: 140. Djup: 95 cm. Höjd: 73 + 1 ilägg, längd: 33 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:57)
1480 8059 Matsalsgrupp 5 delar, sengustaviansk stil, City Möbler Tibro, bord + fyra stolar. Längd: ca 120-216 cm, djup: 90 cm, höjd: 74 cm, 2 ilägg a 48 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:42)
1480 6157 Matsalsgrupp 9 delar, Bord + 8 stolar. Längd: 165, djup: 110 cm, höjd: 74 + 2 iläggx38 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:23)
1480 8047 Matsalsgrupp matbord + 4 stolar. Diameter: 112 cm, längd: 112-192 cm, 2 ilägsskivor a 40 cm
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:11)
1480 8477 Matsalsskåp 1940-tal, Intarsia. Bredd: 165, djup: 47 cm, höjd: 115 cm, nyckel
1480 7359 Matservis 66 delar, Rörstrand, omkring 1900, bland annat terrin & karotter med lock
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:34)
1480 8061 Matservis ca 49 delar, Grön Anna, Rörstrand. Blomsterdekor i grönt på ljus botten. 11 flata tallrikar, 14 djupa tallrikar, 12 assietter, 5+ 4+ 1+ 1 serveringsfat etc
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:29)
1480 8052 Matservis ca 55 delar, Rörstrand. Dekor med blomster, förgylld kant.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:46)
1480 8102 Matservis Karlskrona, 55 del
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:12)
1480 8029 Matservisdelar 13 delar. Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Birka, Gustavsberg respektive Arabia. Stengods med målad svart dekor. 8+ 5 st
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:13)
1480 8380 Matta Bhutan, 140x200 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:35)
1480 8160 Matta Galleri, 80x415 cm
1480 8487 Matta gallerimodell, Orientalisk, Bochara, 77x360 ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:46)
1480 8489 Matta Kina, 182x274 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:36)
1480 8488 Matta Kina, Floral, 92x153 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:32)
1480 8288 Matta orientalisk, 123x168 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:25)
1480 7055 Matta orientalisk, 134x202 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:53)
1480 8156 Matta Orientalisk, 157x215 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:14)
1480 8158 Matta Orientalisk, 180x315 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:37)
1480 8121 Matta orientalisk, 203x292 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:13)
1480 8491 Matta Orientalisk, 45x91 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:21)
1480 8490 Matta Orientalisk, 76x127 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:23)
1480 8075 Matta orientalisk, 89x166 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:58)
1480 7097 Matta orientalisk, Afghan, 115x223 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:52)
1480 8120 Matta orientalisk, Afghan, 156x230 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:24)
1480 8287 Matta orientalisk, Bochara, 125x190 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:49)
1480 8486 Matta Orientalisk, Bochara, 158x232 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:21)
1480 8297 Matta orientalisk, Bochara, 73x290 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:32)
1480 7378 Matta Orientalisk, Bochara, 94x300 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:57)
1480 8048 Matta orientalisk, ca 78x129 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:26)
1480 8049 Matta orientalisk, ca 95x156 cm
1480 7244 Matta Orientalisk, Galleri, 105x290 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:17)
1480 8115 Matta orientalisk, Galleri, 70x525 ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:26)
1480 8077 Matta orientalisk, Indo Hamadan, 40x69 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:41)
1480 8321 Matta orientalisk, Silke, 46x72 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:15)
1480 8485 Matta Orientalisk, Zandjan, 140x210 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:39)
1480 8434 Mattallrikar + assietter, 6 + 2 st, "Ranka", Gustavsberg. Diameter: 21-23 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:49)
1480 8503 Miniatyrer 3 st, bemålade tryck, yttermått inklusive ram: 10x9 - 15x15 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:21)
1480 8384 Modell Ryggrad med bäcken, anatomisk, på ställning. Höjd: 87 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:20)
1480 8524 Modelltåg Märklin & Lima, räls + diverse tillbehör
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:40)
1480 8136 Mortel Marmor med stöt. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:43)
1480 8239 Mortel med stöt, sten. Höjd: 22 cm
1480 8318 Muggar + kanna, 9 delar. "Helianthos", Villeroy & Boch, 2008-2011. Dekor med solros och växtlighet. 8 st muggar + 1 kanna. Höjd: 8,5-9,5 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:53)
1480 8238 Nysilver 5 delar, bla. Tekanna. Höjd: 7 - 26
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:40)
1480 8143 Oljemålning 1700-/1800-tal, ej signerad, Vanitas, kopparpannå, 13x10 cm, yttermått inklusive ram: 19x16 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:51)
1480 2059 Oljemålning Agnes McIntyre Croxford, "Friends". Signerad. Olja på duk, 41x61 cm. Yttermått inklusive ram: 53x73 cm
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:58)
1480 6233 Oljemålning Albert Larsson (1869-1952), Skymning. Signerad. Olja på pannå, 31x38 cm, yttermått inklusive ram: 48x56
1480 8420 Oljemålning Anders Hellsten (1916-1990), Sverige. Kvinna. Signerad, daterad -47. Olja på duk, 71x46 cm, yttermått inklusive ram: 98x73 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:17)
1480 7492 Oljemålning Barbro Gustafson (f. 1936), Sverige. "Ängel". Signerad, daterad -88. Olja på duk, 48x44 cm, yttermått inklusive ram: 49x45 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:55)
1480 7490 Oljemålning Barbro Gustafson (f. 1936), Sverige. "Stenen i vattnet". Signerad, daterad -88. Olja på duk, 48x47 cm, yttermått inklusive ram: 49x48 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:50)
1480 8303 Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Ångbåt på Riddarfjärden. Signerad. Olja på duk, 65x80 cm, yttermått inklusive ram: 70x86 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:09)
1480 6483 Oljemålning Ebba Lundgren (1844-1926), Finland. Gosse. Signerad. Olja på duk, uppfodrad på pannå, 51x25 cm, yttermått inklusive ram: 72x46 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:40)
1480 6197 Oljemålning Edgar Wallin (1892-1963), Sverige. Signerad, daterad 1961, Söder Mälarstrand. Olja på duk, 44x54 cm, yttermått inklusive ram: 51x62 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:18)
1480 7293 Oljemålning Félix Eyskens (1882-1968), Belgien. Kvinna. Signerad. Olja på pannå, 26x21 cm, yttermått inklusive ram: 41x36 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:19)
1480 8113 Oljemålning Gunnar Mossberg (1903-1983), Sverige. Kust. Monogramsignerad. Olja på duk, 45x60 cm, yttermått inklusive ram: 56x71 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:57)
1480 7049 Oljemålning Hans Fritzdorf (1927-1990), Sverige. "Regatta". Signerad. Olja på duk, 64x63 cm, yttermått inklusive ram: 74x73 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:46)
1480 7544 Oljemålning Hans Walter Sundberg (f. 1922), självporträtt, monogramsignerad. Olja på pannå, 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 66x57 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:04)
1480 8024 Oljemålning Harry Rosenquist (1917-2012), Sverige. Kustlandskap. Signerad, daterad -58. Olja på pannå, 16x22 cm, yttermått inklusive ram: 33x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:19)
1480 8081 Oljemålning Jan Lagerqvist. Gullviva. Signera. Olja på pannå, 15x14 cm, yttermått inklusive ram: 27x27 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:29)
1480 7207 Oljemålning Jan van Mans, Signerad, Schack. Olja på duk, 51x78 cm, yttermått inklusive ram: 60x87 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:53)
1480 7295 Oljemålning Johan Bladh (1893-1976), Sverige. Liljor. Signerad, daterad -40. Olja på duk, 60x49 cm, yttermått inklusive ram: 79x68 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:22)
1480 7299 Oljemålning Johan Bladh (1893-1976), Sverige. Rosor. Signerad, daterad 1960. Olja på duk, 45x36 cm, yttermått inklusive ram: 59x50 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:27)
1480 8313 Oljemålning Jurgen von Konow (1915-1959), Sverige. "Torne träsk". Signerad. Olja på pannå, 23x32 cm, yttermått inklusive ram: 35x44 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:29)
1480 7440 Oljemålning Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. Värdshus. Signerad. Olja på duk, oramad, yttermått inklusive ram: 32x55 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:34)
1480 8309 Oljemålning Kjell Leander Engström (1914-1979), Sverige. Paris, Signerad, duk på pannå, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 48x56 cm
1480 8267 Oljemålning Kjell Löwenadler (1905-1993), Sverige. Signerad, daterad 1949, Landskap. Olja på pannå, 54x64 cm, yttermått inklusive ram: 70x80 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:50)
1480 7090 Oljemålning Lauri Nila (1898-1983), Finland. Signerad. Olja på pannå, 49x59 cm, yttermått inklusive ram: 67x77 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:23)
1480 7205 Oljemålning Leonard Wiedh (1866-1938), Sverige. Signerad, Stugor i vinterlandskap. Olja på duk, 38x67 cm, yttermått inklusive ram: 50x80 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:47)
1480 8304 Oljemålning Manne Hallengren (1875-1951), Sverige. Vintermotiv. Signerad. Olja på duk, 49x66 cm, yttermått inklusive ram: 60x77 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:48)
1480 8078 Oljemålning Mårten Garbring (f. 1918), Sverige. Fiskeläge. Signerad, daterad 76. Olja på duk, 50x100 cm, yttermått inklusive ram: 70x120 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:20)
1480 8536 Oljemålning Oidentifierad konstnär, marin, osignerad. Olja på duk, 24x34 cm, yttermått inklusive ram: 33x43 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:39)
1480 7025 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Signerad Forster. Olja på pannå, 63x47 cm, yttermått inklusive ram: 72x57 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:23)
1480 8338 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad SKN, stolar. Bildmått: 10x15 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm
1480 8300 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Pedersen. Hamnmotiv. Signerad. Olja på duk, 50x70 cm, yttermått inklusive ram: 60x80 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:28)
1480 8301 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Remington, strand. Olja på duk, 60x102 cm, yttermått inklusive ram: 70x113 cm
1480 8341 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, "Planteringstid". Signerad, daterad -00 cm, yttermått inklusive ram: 45x40 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:01)
1480 8080 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Gärdesgård. Olja på duk, 37x50 cm, yttermått inklusive ram: 52x67 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:25)
1480 8195 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, komposition. Olja på pannå, 56x60 cm, yttermått inklusive ram: 59x63 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:03)
1480 8307 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Skärgårdslandskap, ej signerad. Olja på duk, 30x50 cm, yttermått inklusive ram: 43x63 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:12)
1480 8023 Oljemålning Ove Swedin (f. 1915), Sverige. Fiskeläge. Signerad, daterad -46. Olja på pannå, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 35x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:21)
1480 8105 Oljemålning Per-Hilding Perjons (1911-1998), Sverige. Signerad, Modell. Olja på duk, 55x45 cm, yttermått inklusive ram: 71x62 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:58)
1480 8018 Oljemålning signerad O Palmér. Marinmotiv. Olja på duk, 45x65 cm. Ramens yttermått 54x74 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:59)
1480 8379 Oljemålning Stående modell. Signerad. Olja på duk, 65x34 cm, yttermått inklusive ram: 82x51 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:01)
1480 7317 Oljemålning Stanislaus von Rosse (1850-1898), Polen. Signerad, Motiv från Budapest. Olja på duk, 24x37 cm, yttermått inklusive ram: 47x60 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:21)
1480 7292 Oljemålning Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Sjöbodar Öland. Signerad, daterad -47. Olja på pannå, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 52x60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:18)
1480 7296 Oljemålning Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Torg. Signerad, daterad 1951. Olja på pannå, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 53x61 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:23)
1480 8235 Oljemålning Tage Hedqvist (1909-1997), Sverige. "Mot Lerhamn". Signerad och daterad. Utställd Gummesons Konstgalleri 1977. Olja på duk, 60x90 cm, yttermått inklusive ram: 68x95 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 21:00)
1480 7204 Oljemålningar 2 st, Signerade S Monti & G Albano, By & Kust, yttermått inklusive ram: 49x43 & 43x49 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:40)
1480 8184 Oljemålningar Oidentifierad konstnär, nutida. Ej signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 80x55cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:20)
1480 8296 Öronlappsfåtölj Skinn
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:28)
1480 8170 Paradvärja Svalling, Eskilstuna. Längd: 100
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:24)
1480 8376 Parti dukar och handdukar. Längd: 46-148 cm, höjd: ca 34-148 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:53)
1480 8467 Pastell Oidentifierad konstnär. Stilleben. Monogramsignerad MR. Bildmått: 28x32 cm, yttermått inklusive ram: 43x47 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:45)
1480 7037 Pelarbord Med gallerkant. Diameter: 53cm. Höjd: 60cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:10)
1480 8141 Pelarbord Nyrokoko. Diameter: 45, höjd: 69 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:22)
1480 8013 Pelarbord sent 1800-tal. Diameter: 46 cm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:22)
1480 7392 Pennor 2 st. Madison, i fodral. Längd: 13 cm
1480 8260 Pianoljusstakar ett par. Längd: 17 cm
1480 8444 Piedestal Jugend. Höjd: 116
1480 8510 Plädar 2 st. Tidstrand, Viola Gråsten (f. 1910), Sverige. Längd: 134-136 cm, höjd: 162-176 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:13)
1480 8240 Plafond Dekor med flicka & hind. Diameter: 51, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:05)
1480 8479 Plafond kupa av glas, mässing, diameter: 55 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:05)
1480 8328 Plåtleksaker 2 st, bland annat Rocket Racer. Längd: 19-31 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:10)
1480 8436 Plunta Munk, Hummel. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:22)
1480 8369 Porslin 4 delar, bland annat Asien och Villeroy & Boch, höjd: 8-22 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:22)
1480 8189 Porslin 4 delar, Kanton. Diameter: 22, höjd: 14-21 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:56)
1480 8057 Pottskåp 2 st, tidigt 1900-tal, avlutade, belag i mässing. Bredd: 55 cm. Djup: 44 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:37)
1480 7221 Pottskåp längd: 44 cm, djup: 35 cm, höjd: 66 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:27)
1480 7423 Punschkoppar 10 st. Tenn, design: Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Höjd: 4 cm
1480 8425 Remmare 9 st, Tyskland. Höjd: 20 cm
1480 6019 Ring 14k guld, med pärlor. Storlek: 16½. Bruttovikt: 7,8g
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:45)
1480 8368 Rökelsekar brons, Kina. Höjd: 11,5
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:06)
1480 7377 Röllakan Gitt Grännsjö-Carlsson (f. 1944), Sverige. Monogramsignerad GG. Matta, 170x235 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:04)
1480 8225 Röllakan Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. "bladmosaik", 168x230 cm
S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:53)
1480 8172 Sablar 2 st. Längd: 72-98 cm
1480 8523 Samlarbilar 15 st, bland annat: Volvo Collection. Längd: 11 - 20 + ställ
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:38)
1480 8353 Sekretär 1800-tal, avlutad. Bredd: 112 cm. Djup: 47 cm, höjd: 124 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:31)
1480 8537 Serigrafi Lars Melander (f. 1939), Sverige. Kvinna, oramad, 42x39 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:50)
1480 8441 Serveringsbord längd: 60 cm, djup: 42 cm, höjd: 62-69 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:23)
1480 8456 Serveringsvagn bemålad. Längd: 74, djup: 42 cm, höjd: 62 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:06)
1480 7251 Serveringsvagn England. Längd: 90, djup: 43 + 2x25, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:27)
1480 8063 Serveringsvagn rotting, skivor av råglas. Hjul försedda med gummi. Längd: 76 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:39)
1480 8042 Servisdelar 19 delar, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. "Svart glasyr", Upsala-Ekeby, Gefle. Flintgods. 9+ 7+ 3 st. Diameter: 18-24 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:55)
1480 8101 Servisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974. Stiliserade gröna blad på vit botten. Mönstret ritades av Stig Lindbergs assistent Krister Karlmark på uppdrag av Lindberg som var hans lärare på Konstfack, ca 20 del
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:31)
1480 8476 Sideboard 1950-tal, Teak. Längd: 135, djup: 42 cm, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:47)
1480 8406 Sideboard Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. "Öresund", Karl Andersson & Söner, Teak. Längd: 135, djup: 46 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:27)
1480 7472 Skål + glas, Firma Svenskt Tenn. Skål Elefant, Ingegerd Råman (f. 1943), Sverige. Porslin med dekor med gula elefanter. Diameter: 17 cm. Seltersglas i grönt glas med reliefdekor, märkt med änglamärket, höjd: 7 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:58)
1480 8125 Skål + vas, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 9-13 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:16)
1480 7084 Skål Blåvitt kompaniporslin, Kina, diameter: 17 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:56)
1480 7258 Skål glas, Humppala, Tauno Wirkkala, Sverige. Finland, Finland. Diameter: 31. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:41)
1480 8041 Skål Kosta Boda, glas. Diameter: 35 cm, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:37)
1480 8502 Skål silver, Birmingham, "The Northern goldsmiths Company". Handtag i form av kungakronor. Längd: 17 cm, vikt: 95g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:22)
1480 8256 Skål silver, Löfman, 1991. Diameter: 16, höjd: 6 cm, vikt: 275 gr ca
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:51)
1480 7136 Skålar + bläckställ, 4 delar, Firma Svenskt Tenn, 1928 - 1958. Diameter: 6-13. Höjd: ca 4,5-5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:28)
1480 8039 Skålar 2 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda + Snapphane glasbruk. Glas. Diameter: 15-18 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:15)
1480 7543 Skålar 2 st. Wilke Adolfsson och Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda. Höjd: 10 - 12
1480 8366 Skålar 6 st. Silver och emalj, Diameter: 7 cm, bruttovikt: 55g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:28)
1480 8347 Skålar Ett par, Kina, nutida, Dekor med karpar, diameter: 30, höjd: 7 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:03)
1480 7122 Skålar & fat 5 delar, Kina, olika åldrar, diameter: 11-18 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:18)
1480 8132 Skålar mm 5 delar, Kina / Japan. Höjd: 5 - 15
1480 8457 Skåp Tidigt 1900-tal, Bemålat. Bredd: 91, djup: 48 cm, höjd: 94 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:15)
1480 8314 Skivspelare Bang & Olufsen, "Beogram 9000". Längd: 42 cm, djup: 32 cm, höjd: 7 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:18)
1480 8244 Skoputsarlåda höjd: 47 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:35)
1480 8413 Skrivbord England. Bredd: 123, djup: 62 cm, höjd: 77 cm
1480 8511 Skrivbord med uppsats. Bredd: 92. Djup: 54 cm, höjd: 75 - 98
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:58)
1480 8512 Skrivbord teak, 1950-tal. Bredd: 120 cm. Djup: 55 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:45)
1480 7253 Skrivbord / sideboard Mässingsdekor. Längd: 124, djup: 58 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:29)
1480 8455 Skrivskåp överskåp med glasade dörrar, GR-Möbler Tibro, rokokostil. Bredd: 105 cm. Djup: 53 cm. Höjd: ca 200 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:46)
1480 6213 Skulptur africana, ebenholtz. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:48)
1480 8888 Skulptur Alexander Nechyporenko & Vlad Litvinov, Ukraina. "Territorial Defense", 2022. Skulptur skapad av fragment av rysk raket. Försäljningen sker till förmån för insamling till "Good Deeds Lab" Charity Foundation. Bredd: 49 cm. Djup: 35 cm. Höjd: 56cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:26)
1480 8261 Skulptur bemålad gips, Snöklockan. Höjd: 49 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:31)
1480 8245 Skulptur brons, "Västgötaknalle". Signerad NC. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:18)
1480 6121 Skulptur brons, Sven Lundqvist (f. 1918), Sverige. Signerad, numrerad 19/95. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:58)
1480 8543 Skulptur Kina, Glaserad keramik. Längd: 23, höjd: 22 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:13)
1480 8098 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Beata ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, längd: 19 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:12)
1480 8100 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:54)
1480 8099 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Kalle ur Larsons ungar, Gustavsberg 1964-1980. Brun stengodslera, delvis glaserad och målad. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:17)
1480 8094 Skulpturer 2 st, Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 19-20 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:49)
1480 8001 Slagbord 1800-tal, med låda. Bredd: ca 55-185 cm. Djup: 92 cm. Höjd: 73 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:24)
1480 8540 Slagbord DDR, Tyskland. Bredd: 30 + 2x60, djup: 90 cm, höjd: 76 cm
1480 7231 Slagbord längd: 54 + 2x50, djup: 98 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:54)
1480 8213 Slaglåsgevär 1861. Längd: 137
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:46)
1480 8161 Slaglåsgevär Dubbelpipigt, Myningsladdat, Hollis & Sons. Längd: 100
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:51)
1480 8403 Slaglåsgevär Dubbelpipigt, Mynningsladdat, modell äldre. Längd: 120 ca
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:32)
1480 8400 Slaglåsgevär Dubbelpipigt, mynningsladdat, snidad kolv, modell äldre. Längd: 115 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:29)
1480 8215 Slaglåsgevär dubbelpipigt. Längd: 122
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:45)
1480 8165 Slaglåsgevär Kompletterad. Längd: 78 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:52)
1480 8210 Slaglåsgevär längd: 115 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:28)
1480 8214 Slaglåsgevär längd: 126 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:09)
1480 8209 Slaglåsgevär längd: 130 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:49)
1480 8211 Slaglåsgevär längd: 140 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:12)
1480 8167 Slaglåsgevär längd: 94 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:37)
1480 8398 Slaglåsgevär Mynningsladdat, modell äldre. Längd: 127
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:24)
1480 8399 Slaglåsgevär Mynningsladdat, modell äldre. Längd: 127
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:26)
1480 8402 Slaglåsgevär Mynningsladdat, modell äldre. Längd: 145 ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:03)
1480 8164 Slaglåsgevär Mynningsladdat. Längd: 122
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:23)
1480 8162 Slaglåsgevär Mynningsladdat. Längd: 130
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:47)
1480 8163 Slaglåsgevär Mynningsladdat. Längd: 136
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:39)
1480 8166 Slaglåsgevär Tower, 1840. Längd: 90 cm
1480 8159 Slaglåspistol 1800-tal. Längd: 42 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:19)
1480 8155 Slaglåspistoler 2 st. Längd: 17 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:17)
1480 8148 Soffa + fåtölj. Längd: 140
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:27)
1480 8179 Soffa Trädgårdssoffa, gavlar i gjutmetall, träribbor. Längd: 106 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:48)
1480 8443 Soffbord 1960-tal, teak. Bredd: 142, djup: 62 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:22)
1480 8359 Soffbord glasskiva, underrede i metall. Bredd: 157 cm. Djup: 80 cm, höjd: 47 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:18)
1480 8372 Soffbord mahogny, England. Bredd: 125. Djup: 53 2x34, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:32)
1480 8181 Soffbord NK. Diameter: 90, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:29)
1480 8325 Soffbord träskiva / kromben, 1970-tal. Bredd: 94, djup: 47 cm, höjd: 30 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:39)
1480 8147 Solstol
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:55)
1480 8264 Spegel + lampetter. Ett par, tenn. Höjd: 34-52 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:58)
1480 8421 Spegel 118x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 augusti 2022 10:57)
1480 8422 Spegel 1920-tal, 111x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:29)
1480 8356 Spegel nutida. 89x127
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:28)
1480 8316 Spegel Nyrokoko, Förgylld, 70x48 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:49)
1480 8289 Spegel Östen Kristiansson, Vittsjö. Rund form, ram av teak. Upphängning. Etikettmärkt. Diameter: 45 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:10)
1480 8409 Spegel rokokostil, 102x44 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:34)
1480 7430 Spegel Rokokostil, 76x46 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:49)
1480 8306 Spegel Tidigt 1900-tal, yttermått inklusive ram: 55x47 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:41)
1480 8452 Spegelbyrå Jugend. Bredd: 96, djup: 52 cm, höjd: 190 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:04)
1480 8545 Spegellampett IKEA, efter Meunier, saknar ljusarmar71x56 cm
1480 8223 Speglar 2 st. Höjd: 42-48 cm
1480 8360 Staffli Forsman, trä. Höjd: 155
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:52)
1480 8363 Starkvinsglas Ett par, 1700-/1800-tal, Monogram med krona. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:58)
1480 7102 Stickvapen 2 delar, "Kris", Indonesien, i fodral. Längd: 48 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:08)
1480 8391 Stjärnglob höjd: 47 cm, elektrifierad
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:57)
1480 8133 Stol rokoko, bemålad
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:01)
1480 8152 Stol rysk empire, mahogny
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:33)
1480 8009 Stolar 2 st, Charles och Ray Eames, "Eames Plastic Chair", Vitra. Sits i tygklädd polypropylen, underrede i kromat stål. Bredd: 46 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 83 cm, sitthöjd: ca 43 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:37)
1480 8112 Stolar 4 st, Jugend
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:24)
1480 7269 Stolar 4 st. Jugend
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:11)
1480 8449 Stolar 6 st, nutida
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:53)
1480 6127 Stolar 6 st, Rokokostil
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:45)
1480 7277 Stolar 6 st. Rokokostil, bemålade
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:41)
1480 7248 Stolar Ett par, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:22)
1480 8271 Sybehörsbyrå längd: 20 cm, djup: 8 cm, höjd: 29 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:01)
1480 8050 Syltkrukor 5 st, Gustafsberg och Rörstrand, blå dekor på ljus botten. Höjd: 11-20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:24)
1480 8116 Taburett Karl Johanstil, björk. Bredd: 56 cm. Djup: 35 cm. Höjd: 54cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:48)
1480 7062 Takarmatur Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Smide & glas. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:05)
1480 8222 Takarmatur Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Modell 2353. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:20)
1480 8243 Takarmatur koppar, tidigt 1900-tal. Diameter: 44, skadat tyg
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:21)
1480 8030 Takarmatur kupa i vitt opakt glas. Höjd: ca 42 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:55)
1480 8031 Takarmatur metall. Diameter: 13 cm:, höjd: ca 20 cm
1480 8364 Takarmaturer 3 st, metall / prismor, nutida. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:38)
1480 6271 Takarmaturer Ett par, Krom / prismor, diameter: 40, höjd: 23 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:11)
1480 8064 Tavla Oidentifierad konstnär. Intarsia, motiv med skepp, 44x52 cm, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:23)
1480 8109 Teaterkikare omkring 1900, pärlemo, "Carl A Hedbloms". Längd: 11 cm, höjd: 8 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:07)
1480 8236 Tennsoldater Carl XII krigen, ca 600 st
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:40)
1480 8233 Teservisdelar 13 delar, Italien
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:48)
1480 7255 Toilettebordsuppsats Porcelaine de Paris, i kartong
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:34)
1480 8527 Trädgårdskrukor 8 st. Betong. Höjd: 8 - 24, olika
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:16)
1480 8450 Trädgårdsurna Betong. Längd: 40, djup: 40 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:57)
1480 8371 Trappstege trä. Höjd: 54 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:49)
1480 8028 Trappstol mahogny. Bredd: 44 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 89 cm, sitthöjd: 42 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:31)
1480 8014 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Motiv från hamnen. Signerad, numrerad 74/360. Bildmått: 39x53 cm, yttermått inklusive ram: 52x66 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:52)
1480 8228 Trattgrammofon "His masters voice". Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:28)
1480 8036 Våg tidigt 1900-tal. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:42)
1480 8519 Vägghörnskåp 1800-tal. Bredd: 75, djup: 50 cm, höjd: 92 cm, saknar nyckel
1480 8331 Vägghylla Tidigt 1900-tal. Reliefdekor, Bredd: 131. Djup: 22 cm, höjd: 25 cm
1480 7280 Vägglystrar Ett par Gustaviansk stil. Höjd: 42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:57)
1480 8191 Väggpendyl Förgylld. Höjd: 57 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:28)
1480 8397 Väggpendyl Rokokostil. Höjd: 68 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:50)
1480 8097 Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Gamla Stan" ur serien "Väggplattor", Gustavsberg 1963. Målad och glaserad stengodslera, ca 30x31
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:58)
1480 8249 Väggrelief Empire state building. Oidentifierad konstnär, osignerad. Bemålad plåt, yttermått inklusive ram: 180x56 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:46)
1480 8026 Väggrelief Mässing och svartek. Fäst på del av däcksplanka från Amiralskeppet Rikswasa, Skepp från 1599, ca 18x11 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:26)
1480 8464 Väggrelief Oidentifierad konstnär. Ryssland, Signerad, -71, komposition, pannå, 60x60 cm, yttermått inklusive ram: 63x63 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:50)
1480 8393 Väggtelefon "Stats-Telefon", Kristian Kirks Telefonfabriker A/S, Horsens, Replica efter modell 1912, "Admiral, Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:37)
1480 7334 Väggvitrin rokokostil. Längd: 67, djup: 16 cm, höjd: 67 cm, nyckel
1480 8171 Värja G E Svalling. Längd: 97 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:57)
1480 8175 Värja längd: 112 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:14)
1480 8174 Värja Solingen. Längd: 93 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:18)
1480 8202 Värja Svalling, Eskilstuna. Längd: 110
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:35)
1480 8367 Vas + bordspingla, mässing. Höjd: 8 - 22
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:42)
1480 8552 Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:15)
1480 7262 Vas Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:50)
1480 8035 Vas Erik Mornils (1900-1974), Sverige. Nittsjö, keramik. Höjd: 19 cm
1480 8246 Vas Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. 1913. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:47)
1480 8247 Vas keramik, Upsala-Ekeby, Blomdekor. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:26)
1480 8498 Vas Kina, nutida. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:55)
1480 7125 Vas Kina, Reliefmotiv med drake. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:16)
1480 8034 Vas PIRJO NYLANDER. Signerad, stengods. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:42)
1480 8033 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, modell 300. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:37)
1480 8183 Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:27)
1480 8199 Vaser 2 st, Aldo Londi (1911-2003), Italien. Rimini blue + Arabia. Höjd: 17-18 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:25)
1480 8522 Vattenkannor + hinkar, m. M, bland annat: zink. Höjd: 5 - 50 ca
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:58)
1480 8517 Vitrinskåp bonad björk, 1940-tal. Bredd: 157. Djup: 35 cm, höjd: 147 cm, nyckel saknas
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:17)
1480 8349 Vitrinskåp Louis XV-stil, Mässingsdekor. Bredd: 72, djup: 35 cm, höjd: 143 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 18:39)
1480 8358 Vitrinskåp rokokostil, intarsia. Bredd: 70, djup: 35 cm, höjd: 142 cm, nyckel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:01)
1480 8453 Vitrinskåp rokokostil, Valnöt. Bredd: 105, djup: 45 cm, höjd: 188 cm, nyckel
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:57)
1480 8416 Ytterfoder 2 st, diameter: 25-32. Höjd: 20-24 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 19:57)
1480 8291 Ytterfoder 2 st, Waldemarsudde. Diameter: 10-25 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:36)
1480 8293 Ytterfoder Josef Frank (1885-1967), Österrike. "Hortus", Firma Svenskt Tenn, Reijmyre Glasbruk. Klarglas. Höjd: 16 cm. Diameter: 22 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 augusti 2022 20:14)
1480 8417 Ytterfoder nutida. Längd: 35, höjd: 16 cm
1480 8255 Ytterfoder Staffordshire. Höjd: 18 cm