1213 5040 Akvarell Alexander Kiselev, 1899, landskap, 26x35
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:16)
1213 5025 Akvarell Bruno Liljefors (1860-1939), Sverige. Tillskriven, Hare i Landskap, 11,5x12,5
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:23)
1213 2200 Besticksuppsättning 61 delar, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:02)
1213 5015 Blandteknik Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. "Snurra", 23x26
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:23)
1213 1328 Bord sengustavianskt provinsarbete, porfyrimitation. Längd: 114 cm. Djup: 56 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 21:02)
1213 9437 Bricka Meissen. Längd: 45
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:20)
1213 5005 Figurin Meissen, Flöjtblåsare. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:33)
1213 5006 Figurin Meissen, Musicerande dam. Höjd: 12,5
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:38)
1213 5009 Figurin Meissen. Höjd: 21
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:44)
1213 4253 Flaska 1700-tal. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:37)
1213 5053 Glasservis 48 delar, Rio, Edward Hald (1883-1980), Sverige. Orrefors. Höjd: 9-15
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:10)
1213 1298 Glasservisdelar 65 delar, Karlberg. Höjd: 8-16
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:56)
1213 4369 Golvur Rokoko, senare bemålat. Höjd: 230 ca
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:08)
1213 5022 Hjälm med nässkydd och nackbrynja, Persien. Proveniens Harry Schein, inköpta på Stockholms Stads Auktionsverks auktion efter Direktör Fritiof Malmsten 1955. Längd: 20 cm. Djup: 11 cm, höjd: 30 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:58)
1213 5020 Kandelabrar 2 st, Försilvrade, Bonnefond, Art Nouveau. Höjd: 29-31
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:50)
1213 9478 Kandelabrar Ett par brons, med porslinsfigurer 1800-talets andra hälft. Höjd: 24
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:00)
1213 5050 Lockurna Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:20)
1213 2410 Marinkikare Frankrike, 1800-tal, Chevalier Opticien, Paris. Längd: 19
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:29)
1213 6575 Oljemålning Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Skördemotiv. Monogramsign aå. Olja på pannå, 45x58
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:21)
1213 5033 Oljemålning Christian Fredrik Swensson (1834-1909), Sverige. Marin med segelbåt, monogramsignatur. Pannå 13x30
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:25)
1213 5003 Oljemålning Ehrnfried Wahlqvist (1815-1895), Sverige. Monogramsignerad, 1885, Haga. Olja på duk, 22x30
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:58)
1213 5004 Oljemålning Ehrnfried Wahlqvist (1815-1895), Sverige. Monogramsignerad, 1885, Tullgarns slott. Olja på duk, 22x30
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:20)
1213 5037 Oljemålning Hanna Pauli (1864-1940), Sverige. Kustmotiv i Skymning. Signerad Hanna Hirsch, 1800-tal. Olja på duk, 42x61 cm
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:03)
1213 5035 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, "Kärleksparet Medoro och Angelica Orlando Furioso. Olja på pannå, 46x37
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:03)
1213 4421 Oljemålning Oscar Björck (1860-1929), Sverige. Fullmåne, intyg a tergo, signerad. Olja på duk, 50x74
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:08)
1213 1175 Paradvärja "För konungen". Längd: 98
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:29)
1213 9436 Såsterrin Meissen. Längd: 21
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:19)
1213 5010 Servisdelar 78 del ca, Lökmönstret, Meissen
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:03)
1213 5036 Skåp Barock, 1700-tal. Längd: 168, djup: 67 cm, höjd: 188 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:43)
1213 5031 Skulptur Anna Petrus (1886-1949), Sverige. Vas i form av Janushuvud, Firma Svenskt Tenn. Tenn, 1984. Höjd: 10,5 cm
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:24)
1213 5014 Skulptur Carl-Oscar Avén (1894-1984), Sverige. Brons. Otto Meyers Eftr. Fud. Signerad. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:56)
1213 5011 Skulptur Hans Hedberg (1917-2007), Sverige. Äpple, Biot, Frankrike. Starkeldsfajans, glaserat i rött och gult. Signerad HHg. Höjd: 20,5. Diameter: ca 19,5 cm
S�ldes f�r 35.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:17)
1213 1476 Spegellampett mahogny, Karl Johan, ljusarm i mässing. Höjd: 57 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:35)
1213 2399 Stolar Ett par, Gustavianska
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:21)
1213 2201 Tallrikar 1 + 3 + 7 st. Gunnar Wennerberg (1863-1914), Sverige. Gullviva, Gustavsberg. Diameter: 21 - 25
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:03)
1213 9435 Terrin Meissen. Längd: 27
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:17)
1213 5028 Väggur + barometer, Skulpturala, brons. Höjd: 60, Tidigt 1900-tal
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:45)
1213 5012 Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Surrea", Gustavsberg. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:09)