1611 1035 Akvarell Albert Theodor Gellerstedt (1836-1914), sommardag. Signerad, daterad Fredagen 18/6 -80. Akvarell, bildmått: 12x17 cm, yttermått inklusive ram: 40x45 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:28)
1611 8370 Akvarell Paul Teschinsky, marin, "SMS Ayesha, Heimwärts". Signerad, akvarell, 34x48 cm, yttermått inklusive ram: 41x56 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:23)
1611 8236 Akvarell Stig Deteste, komposition. Akvarell, bildmått: 36x44 cm. Signerad, yttermått inklusive ram: 52x60
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:21)
1611 9081 Akvareller 4 st, Stockholmsmotiv, bland annat Frans Lindström, yttermått inklusive ram: 26x33 - 34x26 cm. Signerad
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:38)
1611 8391 Ampel kupa av glas, mässing, diameter: 40 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:17)
1611 9127 Assietter 6 st, Filippa K, Rörstrand. Diameter: 19 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:38)
1611 8244 Barbiedockor 4 st, Mattel, diverse kläder, väskor, sminkbox, 1980-tal. Längd: 30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:27)
1611 9038 Bestick Georg Jensen, Mitra, Rostfritt, 30 delar. Längd: 20-23 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:26)
1611 8001 Bestick Pärlemoskaft, ca 75 del
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:41)
1611 9079 Biblioteksstege England. Höjd: 160 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:48)
1611 9167 Blandteknik Adolf Hallman (1893-1968), Signerad, daterad 42. Blandteknik, bildmått: 48x25 cm, yttermått inklusive ram: 73x48 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:57)
1611 9166 Blandteknik Adolf Hallman (1893-1968). Signerad, blandteknik, daterad -44, porträtt, 27x30 cm, yttermått inklusive ram: 66x63 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 21:04)
1611 7445 Bokhylleskåp Björk, Funkis. Bredd: 118 cm. Djup: 30 cm. Höjd: 102 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:11)
1611 9148 Bokhylleskåp Ek, 1900-talets början. Bredd: 130 cm, djup: 37 cm, höjd: 178 cm, nyckel
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:17)
1611 9109 Bokställ Tidigt 1900-tal, trä, utdragbart. Längd: 44-66 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:20)
1611 9068 Bord med stenskiva, metallunderrede. Bredd: 40 cm. Djup: 40 cm, höjd: 44 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:13)
1611 9183 Bordslampa Koppar med glasskärm, Jugend. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:44)
1611 9071 Bordslampa mässing och trä. Längd: ca 40 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:47)
1611 9151 Bordslampa med blomstermotiv. Höjd: 54 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:30)
1611 8041 Bordslampor Ett par, guldbemålade. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:27)
1611 8038 Bordslampor Ett par, teak med fot i vit metall. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:45)
1611 8329 Bordsur på sockel. Längd: 46 cm, djup: 15 cm, höjd: 34 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:02)
1611 9103 Byrå med stenskiva, Rokokostil. Bredd: 90 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:02)
1611 9092 Camé höjd: 4 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:18)
1611 9054 Cloisonné 7 delar. Längd: 5-10 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:37)
1611 7389 Coaster + fat och skålar+ jardinièr-del, 7 delar Nysilver. Diameter: 19-26 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:43)
1611 8231 Collage James Coignard (1925-2008), Frankrike. "Manipulation". Signerad. Bildmått: 42x34 cm, yttermått inklusive ram: 60x52 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:13)
1611 9069 Dokumentförvaring 3 lådor. Bredd: 30 cm. Djup: 42 cm, höjd: 32 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:47)
1611 9114 Dosor + skålar, 4 delar, silver, diameter: 5-8. Höjd: 2-5 cm, vikt: 125g ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:05)
1611 9108 Dosor + skrivställ, 4 delar, porslin / mässing. Längd: 6-17 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:42)
1611 8102 Dragspel i väska, Neco Exelcior. Längd: 57 cm. Djup: 47,5 cm, höjd: 24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:56)
1611 9021 Dukar 2 st, Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Mönster Vallmo 140x220 samt Körsbär 120x220 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:53)
1611 9023 Eldhundar ett par. Längd: 40 cm, höjd: 31 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:40)
1611 7401 Étagère 1800-tal. Längd: 61 cm, djup: 32 cm, höjd: 128 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:25)
1611 8116 Etsning Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. "Ljus och skugga". Signerad, numrerad ea. Bildmått: 23x30 cm, yttermått inklusive ram: 41x48 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:25)
1611 9115 Etsningar 6 st, Erik Ekroth (1883-1954), Sverige. Signerade. Yttermått inklusive ram: 25x34cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:25)
1611 8139 Fällbord omkring 1800, Alrotsfanér, 89, djup: 89 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:48)
1611 8377 Fällbord utförd vid Rådman Johan Nils Asplinds verkstad i Falun, verksam 1785-1820. Bemålad. Bredd: 52 cm. Djup: 52 cm. Höjd: 73 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:34)
1611 8214 Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Stilleben med fiskar. PT, Signerad, numrerad. Färglitografi. Bladets mått: 56x75 cm, yttermått inklusive ram: 64x82 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:13)
1611 8399 Färglitografi Peder Duke (1938-2003), Sverige. Signerad, numrerad 213/300, daterad 1991. Färglitografi, bildmått: 33x37 cm, yttermått inklusive ram: 49x53 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:47)
1611 9192 Färglitografi Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Med dedikation. Signerad, daterad 68, ej numrerad. Färglitografi, bildmått: 40x26 cm, yttermått inklusive ram: 60x42 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:50)
1611 9162 Färglitografier 2 st, Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 144/150, daterad -72,27x35 cm, yttermått inklusive ram: 45x50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:35)
1611 9174 Fat 1930-tal, Gabriel fajans. Diameter: 32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:16)
1611 9113 Fat 3 st, silver, diameter: 15,5-19,5. Vikt: 370g ca
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:48)
1611 9111 Fat 3 st, silver. Diameter: 15-21, vikt: 420g
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:42)
1611 9095 Fat/skålfat 3 delar, Kina, Blåvitt kompaniporslin. Diameter: 14,5-20,5
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:02)
1611 9100 Fåtölj "Chaplin", Gerard van den Berg, skinnklädsel
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:01)
1611 9066 Fåtölj med fotpall, Seat-up
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:45)
1611 4372 Fåtöljer ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien, 1950-tal. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Brunbetsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Bredd: 65 cm. Djup: ca 63 cm. Höjd: 77 cm, sitthöjd: ca 38 cm
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:57)
1611 9122 Figurin Josef Schuster, Wiener Manufaktur, Tyskland, flintgods, kvinna i långklänning, märkt Wiener Manufaktur J Schuster, Germany. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:43)
1611 8405 Fiskbestick 6 + 6 delar, Nysilver, (wmf). Längd: 17,5 - 20
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:20)
1611 9057 Fotogenlampa höjd: 75cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:01)
1611 9189 Fotografimapp Bo Andersson (1946), pärm i koppar, omslag i hårdpapp, 8 st bilder. Signerad, numrerad 26/300 cm, yttermått inklusive ram: 36x22 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:59)
1611 9076 Fotpall Rokokostil. Längd: 31 cm, djup: 31 cm, höjd: 17 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:50)
1611 9209 Glas Färgade, 6+ 6+ 5+ 4 st. Höjd: 8,5-21 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:33)
1611 8386 Glasmålning Helena Svärd, Tupp. Signerad, daterad 2008,59x39 cm, yttermått inklusive ram: 66x45 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:08)
1611 9088 Golvlampa 2-armad, Armaturhantverk, Läckö. Höjd: 138 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:13)
1611 9125 Golvlampa 2-armad. Höjd: 150 ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:05)
1611 8322 Golvlampa Nila, Alingsås. Keramik, dekor med rådjur. Höjd: 135 cm inkl skärm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:31)
1611 8170 Grafiskt blad Kai Savelsberg (f. 1975), Tyskland. Figurer. Signerad, numrerad 5/135, daterad 2012. Bildmått: 24x60 cm, yttermått inklusive ram: 44x78 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:12)
1611 9067 Gungstol
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:31)
1611 9193 Halsband + armring + ring, 3 delar, silver, Mexico & Stigbert. Vikt: 180g ca. Längd: 2-7-39 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:58)
1611 9041 Halsband + ett par, Örhängen, design: Marja Suna, Kalevala Koru, Finland, "Snöblomman", (snowflower). Längd: 5,5-44 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:23)
1611 9216 Halsband med hänge, kedja i silver (925) 42 cm, hänge i förgyllt silver, opal, och granater. Höjd: 1,5 cm ca, bruttovikt: 2,8 g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:34)
1611 9131 Handspegel Teak. Längd: 42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:28)
1611 7380 Hörnskåp 1930-tal, betsad björk, längd. 74. Djup: 74 cm, höjd: 102 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:21)
1611 8326 Kaffeservis Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928), 28 del
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:59)
1611 9168 Kandelabrar ett par, omkring 1900. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:13)
1611 9107 Kanna + assietter, 1 + 6 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Bland annat Maxim. Diameter: 17 cm, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:20)
1611 9018 Karmstol England, Ek
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:46)
1611 7331 Karta Gravyr, Santigo de Chile, Signerad Frezier, 1712. Bildmått: 19x29 cm, yttermått inklusive ram: 41x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:47)
1611 9013 Karta Ryssland, yttermått inklusive ram: 82x123 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:47)
1611 9031 Konsolbord Empirestil. Bredd: 83 cm, djup: 45 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:33)
1611 9019 Konsolbord trä och metall. Bredd: 74 cm, djup: 42 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:38)
1611 9002 Konstglas 6 delar, Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Lindshammar. Höjd: 6-17,5
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:05)
1611 8229 Kontorsstol Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Modell 3217, "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark. Kromat stålunderrede med hjul, helklädd i svart skinn, modellen höj- och sänkbar, etikettmärkt, numrerad 0863 (1960-tal)
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:07)
1611 9211 Kopparstick 1700-tal, yttermått inklusive ram: 41x50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:49)
1611 9156 Korgar 2 st, rotting. Längd: 54-58 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:24)
1611 9120 Lampbord 1890-tal, bemålat. Diameter: 57 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:03)
1611 8028 Lampbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Ovalen". Bredd: 69 cm. Djup: 50 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:19)
1611 9059 Läsbord höj- och sänkbart, skivan 38x64 cm
1611 9010 Leksaker 2 st, Plåt, Japan, 1960-tal. "Space patrol X-11 & Jetspeed", Längd: 21-44 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:37)
1611 9179 Linnehanddukar 11+ 6 st, röd/blå bård
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:10)
1611 8085 Ljuskrona empirestil. Diameter: 60 cm. Höjd: 60 cm
1611 8419 Ljuskrona empirestil. Höjd: ca 50 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:01)
1611 8417 Ljuskrona empirestil. Höjd: ca 60 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:59)
1611 8319 Ljuskrona empirestil. Höjd: ca 90 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:22)
1611 8420 Ljuskrona Hagamodell. Höjd: 80 ca
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:32)
1611 9012 Ljuskrona höjd: 90 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:23)
1611 7038 Ljuskrona Med prismor och blå glasskiva. Höjd: ca 100 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:32)
1611 8318 Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 90 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:21)
1611 9009 Ljusstakar 5 st, Trä. Höjd: 14-18 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:31)
1611 9146 Ljusstakar Ett par, Orrefors. Höjd: 35-9 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:16)
1611 9077 Ljusstakar/skålar ett par. Diameter: 12 cm, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:22)
1611 9145 Ljusstake Maria Berntsen, Harmony för Georg Jensen, 5 ljushållare, guldpläterat stål. Höjd: 14 cm, längd: 42 cm, medföljer Originalkartong
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:16)
1611 9008 Ljusstake mässing. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:25)
1611 8407 Ljusstake Rostfritt stål, Sigurd Persson (1914-2003), Sverige. "Bågen". Monogramsignerad, Längd: 26 cm. Höjd: 11,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:26)
1611 8143 Månbord Björk, 1800-tal. Diameter: 117 cm. Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:53)
1611 9049 Mapp 9 litografier, Birgitta Liljebladh och Torsten Renqvist samt Svenolov Ehrén, "Cattus". Signerad, numrerad 202/300, daterad 1956, ca 42x60 cm (vikta), oramade lösa blad
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:32)
1611 9165 Matbord England, med läderklädd skiva. Längd med 2 iläggsskivor: 198 cm, Bredd: 106 cm. Höjd: 78 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:10)
1611 8064 Matbord mahogny. Empirestil, 1900-tal. Diameter: 126 cm. Höjd: 74 + 1 iläggx60 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:01)
1611 8079 Matbord Newport, två lådor i sarg, mörkbetsad ek. Bredd: 210 cm. Djup: 90 cm. Höjd: 78 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:58)
1611 9001 Matta Nourmak, Indien, 269x361 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:00)
1611 9159 Matta Orientalisk, 126x196 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:29)
1611 9101 Matta orientalisk, 142x207 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:50)
1611 8357 Matta orientalisk, 309x384 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:28)
1611 9082 Matta orientalisk, Shiraz, 219x280 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:03)
1611 8039 Matta Ull, 162x243 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:51)
1611 8185 Mössbord 1800-tal, rokokostil. Bredd: 77 cm, djup: 63 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:29)
1611 9117 Muggar 8 st, med mönster efter Stig Lindberg, Retro Edition. Höjd: 10,5 cm, diameter: 8 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:03)
1611 9123 Nattygsbord mahogny. Bredd: 60 cm, djup: 45 cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:54)
1611 8024 Oljemålning Alessandro Rhodin (1897-1971), Sverige. Skånegård. Signerad, daterad 1924. Olja på duk, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 32x51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:22)
1611 9204 Oljemålning Axel Peter (1863-1942), Sverige. Kust i skymning. Signerad, daterad 1912. Olja på duk, 69x90 cm, yttermått inklusive ram: 82x104 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:53)
1611 9080 Oljemålning Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Palmer. Signerad, daterad -55, oramad. Olja på duk, 76x45 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:30)
1611 8302 Oljemålning Charles Roka (1912-1999), Ungern. Signerad. Olja på duk, 79x63 cm, yttermått inklusive ram: 93x77 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:37)
1611 9212 Oljemålning Dan Martin (1910-1999), Sverige. Signerad, "Tall vid havsbandet". Olja på pannå, 24x34 cm, yttermått inklusive ram: 32x43 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:41)
1611 8119 Oljemålning Edit Gert (1906-1983), Sverige. Interiör med handarbetande kvinna. Signerad. Olja på duk, 65x74 cm, yttermått inklusive ram: 81x90 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:31)
1611 9136 Oljemålning Elisabeth Ekwall. Signerad, daterad 2021, efter Degas. Olja på duk, 24x23 cm, yttermått inklusive ram: 32x31 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:35)
1611 9053 Oljemålning Ernst Lorenz-Murowana (1872-1950), Signerad, Interiör. Olja på duk, 80x120 cm, yttermått inklusive ram: 103x142 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:47)
1611 8325 Oljemålning John Carlson. Signerad, daterad -77, Stockholmsmotiv med Djurgårdsbåt. Olja på pannå 47x37 cm, yttermått inklusive ram: 58x50 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:45)
1611 8129 Oljemålning L Richards. Signerad, flodlandskap. Olja på duk, 50x75 cm, yttermått inklusive ram: 58x83 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:32)
1611 9015 Oljemålning Lars Greger (f. 1947), Sverige. Interiör med utsikt. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 92x92 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:13)
1611 8225 Oljemålning M. Rinaldi. Signerad, marint motiv. Olja på duk, 70x100 cm, yttermått inklusive ram: 87x116 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:42)
1611 9027 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1700-/1800-tal, Damporträtt. Ej signerad. Olja på duk, 73x58 cm, yttermått inklusive ram: 80x67 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:33)
1611 8426 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad VW, "en stormdag vid Wisby hamn". Olja på duk, 47x70 cm, yttermått inklusive ram: 56x79 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:38)
1611 9037 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1925, mansporträtt. Olja på duk, 74x60, oramad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:23)
1611 9214 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 37. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 70x75 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:14)
1611 8379 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben, Från Café i Klarakvarteren, Signerad Johansson. Olja på duk, 80x58 cm, yttermått inklusive ram: 86x64 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:25)
1611 9161 Oljemålning Olle Wilner (1915-1997), Sverige. Signerad, daterad -50. Olja på pannå, 32x38 cm, yttermått inklusive ram: 52x59 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:01)
1611 8124 Oljemålning Sam Uhrdin (1886-1964), Sverige. Porträtt. Signerad, daterad 1920. Olja på duk, 91x71 cm, yttermått inklusive ram: 118x95 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:46)
1611 8111 Oljemålning Sergey Victorovich Khrustalev (1958), Regn. Signerad. Olja på duk, 80x60 cm, yttermått inklusive ram: 98x78 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:16)
1611 9172 Oljemålning Thomas Franzén (f. 1945), Sverige. Utsikt mot Riddarfjärden. Signerad och daterad JTH Franzén -04. Olja på duk, 90x130 cm, yttermått inklusive ram: 93x133 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:39)
1611 8400 Oljemålning Ulf Röll Larsen (f. 1948), Danmark. Komposition. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 74x54 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:50)
1611 9191 Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. "God Jul". Signerad, daterad 1969. Olja på pannå, 27x18 cm, yttermått inklusive ram: 42x31 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:16)
1611 9091 Örhängen ett par, 18k guld, med oäkta pärla, delvis emaljerade. Bruttovikt: 7 g
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:10)
1611 9154 Pallar 2 st, bemålat trä. Höjd: 45-66 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:23)
1611 9215 Parti bijouterier diverse, halsband, örhänge, brosch
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:39)
1611 8118 Parti linnedukar 6 st, 120x200 ca, 120x150 ca, 150x200 ca, 140x150 ca, 120x120 ca, 140x180 ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:36)
1611 7291 Pastell Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Signerad, daterad -92, Man med pipa, 44x33 cm, yttermått inklusive ram: 57x47 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:01)
1611 9072 Pennor 8 st, bland annat Parker. Längd: 12,5-14 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:18)
1611 9017 Pianobänk längd: 104 cm, sitthöjd: ca 51 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:12)
1611 8316 Piedestal Elefant, Italy. Längd: 43 cm. Djup: 34 cm, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:18)
1611 9051 Piedestal med bordslampa. Höjd: 102+ 70 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:09)
1611 9208 Plafond 1930-/40-tal, Dekor med djur. Diameter: 55 cm. Höjd: 6 cm
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 21:00)
1611 9118 Pluntor 2 st, graverade och bemålade. Höjd: 21-25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:01)
1611 9105 Pokalglas på fot Glimmåkra, en graverad. Höjd: 45 ca
1611 8427 Pottskåp omkring sekelskiftet 1900, bemålat. Bredd: 60 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 95 cm
1611 8328 Prydnadsvaser ett par, mässing. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:01)
1611 9178 Rakspegel 1800-tal, med spegel och låda, mahogny. Längd: 29 cm. Djup: 20 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:07)
1611 9090 Ring 18k guld. Vikt: 4. 15 g, ringmått: 13,5
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:17)
1611 9094 Ring 23k, med aquamarin. Vikt: 8 gr brutto, ringmått: 14
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:28)
1611 9121 Rökbord Funkis, Björk, Intarsia. Bredd: 57 cm. Djup: 57 cm, höjd: 61 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:04)
1611 9195 Serigrafi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Oramat löst blad. Signerad, numrerad 57/190. Silkscreen. Bladets mått: 25x28 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:35)
1611 9197 Serigrafi Pierre Olofsson (1921-1996). Signerad, numrerad 439/520, oramat löst blad. Silkscreen. Bladets mått: 34,5x30 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:13)
1611 9198 Serigrafi Pierre Olofsson (1921-1996). Signerad, Silkscreen, med dedikation a tergo, oramat löst blad, 15x10 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:53)
1611 9196 Serigrafier 4 st, Pierre Olofsson (1921-1996). Signerade, 999-upplaga, en med dedikation, oramat löst blad. Silkscreen. Bladets mått: 21x24,5
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:37)
1611 9089 Servisdelar Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods, 10 delar, assietter, diameter: 19 cm, fat l 18 cm, skål, diameter: 13 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:43)
1611 9063 Servisdelar ca 30 delar, Gustavsberg, "Paris"
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:53)
1611 8148 Sideboard Tidigt 1900-tal, ek. Längd: 99 cm, djup: 50 cm, höjd: 80 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:00)
1611 9104 Skål Bengt Edenfalk (1924-2016), Sverige. Skruf, Woodstock. Diameter: 37 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:23)
1611 9142 Skålar + fat, 3 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda "Tulpan". Diameter: 22-33 cm, höjd: 14 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:49)
1611 9169 Skålar 7+ 1, Marguerite Walfridson, Smultron, IKEA, 7 st, diameter: 15. 5,1 st 22. 5
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:04)
1611 9143 Skålar 8 st, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. "Sofiero". Diameter: 8,5 - 27 cm, höjd: 8- 16 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:14)
1611 6410 Skänk 1920-tal, bemålat. Bredd: 105 cm. Djup: 50 cm, höjd: 81 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:02)
1611 8145 Skåp "Carolus", Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Furu, brännstämplad. Bredd: 94 cm, djup: 43 cm, höjd: 179 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:58)
1611 9029 Skåp Orientaliskt. Bredd: 56 cm, djup: 28 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:32)
1611 9112 Skedar + kaffeskedar, 2 + 8 st, silver. Längd: 12-22, vikt: 240g ca
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:23)
1611 8281 Skor 2 par, Gucci och Louis Vuitton, storlek: 40-41 och 37
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:10)
1611 9030 Skrin allmoge. Längd: 42 cm, djup: 31 cm, höjd: 17 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:24)
1611 9096 Skrivbord Jugend, mahogny. Bredd: 112 cm. Djup: 58 cm, höjd: 77 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:13)
1611 7522 Skrivbord mahogny, intarsia, 1800-tal. Bredd: 146 cm, djup: 77 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:28)
1611 9150 Skrivställ silver, 1917. Längd: 30 cm. Nettovikt: ca 645 g
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:50)
1611 9170 Skulptur antik. Grönpatinerad bly på träsockel. Höjd: 21,5 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:33)
1611 9056 Skulptur Buddha, Sten. Längd: 45 cm. Djup: 20 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:13)
1611 9034 Skulptur Einar Luterkort (1905-1981), Sverige. Signerad, keramik. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:20)
1611 9006 Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:54)
1611 9035 Skulptur Gustavsberg, Parian. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:01)
1611 9135 Skulptur Gustavsberg, Parian. Längd: 27 cm, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:18)
1611 8378 Skulptur Hassan Heshmat (1920 -2006), Egypten, Köpt på Utställning Modern konst i Hemmiljö 1968, figur på åsna, + pamflett, Porslin. Höjd: 22,5 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:25)
1611 9005 Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 14 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:07)
1611 9004 Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Pelle ur Larsons ungar, Gustavsberg 1964-1980, höjd: 21 cm, delvis glaserad och målad brun stengodslera
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:43)
1611 9039 Skulptur med keramikfågel, Oidentifierad konstnär. Signerad. Höjd: 59 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:12)
1611 8068 Skulptur på metallsockel, lergods, troligen Tangperiod. Längd: 21 cm. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:49)
1611 9087 Skulptur Rosenthal, "Hannibal". Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:55)
1611 9061 Skulptur Sten, Afikana. Höjd: 62 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:30)
1611 9060 Skulptur sten, Afrikana. Höjd: 91 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:02)
1611 9093 Slipsnålar 2 st, 18k guld. Vikt: 4,8 gr brutto. Längd: 6 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:44)
1611 8306 Soffa Gustaviansk stil. Längd: 185 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:05)
1611 9171 Soffbord Underrede i metall, två glasskivor, 115x115 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:36)
1611 8423 Spegel 1800-tal, 66x66 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:35)
1611 8151 Spegel 1800-tal, glasmästarspegel, 68x27 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:07)
1611 9065 Spegel 85x37 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:35)
1611 9022 Spegel Barockstil, 95x80 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:07)
1611 9074 Spegel Förgylld, 153x85 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:09)
1611 8197 Spegel jugend, 62x122 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:44)
1611 8087 Spegel Newport, träram, 81x182 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2024 06:28)
1611 9033 Spegel nutida, 200x120 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:34)
1611 9098 Stol Rokoko. Kompletterad, bemålad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:41)
1611 9180 Stolar 3 st. Nyrokoko + + överdrag
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:20)
1611 7128 Stolar 4 st, Thonet.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:35)
1611 9026 Stolar ett par, senbarock
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:32)
1611 8276 Stringhylla Nisse Strinning, vägghängd, "pocket". Bredd: 60 cm, djup: 15 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:02)
1611 8295 Takarmatur jugend. Diameter: 30 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:22)
1611 8424 Takarmatur med prismor. Höjd: 55 ca
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:12)
1611 9040 Tapet Stuvbitar, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Paradiset. Längd: 156-163 cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:21)
1611 8228 Tavlor 2 st, Kerstin Svanberg, papper. "Shield", Signerad a tergo, 63x39 - 65x50 cm
1611 8336 Teservis med mera, Japan, 13 delar, bland annat Satsuma
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:10)
1611 9132 Teservisdelar 9 delar + extra 5 tefat, Gustavsberg, Soft, Design, Pia Rönndahl (f. 1953), Sverige, koppar, diameter: 9,5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:18)
1611 7363 Textiltavla Tranor, 57x79 cm, yttermått inklusive ram: 68x92 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:22)
1611 9129 Tillbringare Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Prunus", Gustavsberg. Diameter: 15 cm. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:03)
1611 9158 Trädgårdsklaffbord Teak. Bredd: 14 cm + 2 klaffar om 63 cm, bredd: 80 cm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:56)
1611 9157 Trädgårdsstolar 4 st, teak, fällbara.
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:47)
1611 9137 Tvättfat + KANNA, 2 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ranka, Gustavsberg, fat. Diameter: 24 cm. Höjd: 13 cm. Kanna. Höjd: 18 v
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:47)
1611 9102 Vägghörnskåp Bemålat, 1800-tal. Höjd: 105 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:58)
1611 9025 Väggplatta Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gustavsberg. Signerad, numrerad 94/150. Längd: 43 cm. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:08)
1611 9007 Vas Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. 1923. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:47)
1611 9003 Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 17,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:10)
1611 9153 Vette Trä, modell äldre, handmålad. Längd: 40 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:20)
1611 9133 Vinkylare Pläter. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:48)
1611 8294 Vinställ för 8 flaskor, metall, design: Robert Svedberg. För väggmontering. Längd: 58 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:19)
1611 8311 Vitrinskåp barockstil. Bredd: 150 cm, djup: 40 cm, höjd: 225 ca, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:13)
1611 9070 Vitrinskåp Miniatyr. Bredd: 32 cm, djup: 17 cm, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:36)