Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 28 september 2009 17:00
Tillbaka  Skriv ut   Utan bilder

602 4065  Affisch "Frank Zappa", 1967, 60x43

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 17:14)

602 4083  Affisch ”Ideer om rymden” Lucio Fontana (1899-1968) 1967, motiv svarta hål på silvergrå botten, ”Fontana Idéer om rymden nutida Museet Stockholm 26 aug. -1 okt. 1967. . . ”, 100 x 70 cm, slitage

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:04)

602 4082  Affisch ”Jacques Zadig Lunds Konsthall 1972”, färgoffsetlitografi, motiv Frihetsgudinnan, 100 x 70 cm, utställningsaffisch: ” JACQUES ZADIG LUNDS KONSTHALL 11 NOV till 10 DEC 1972. . . ”, OBS! signerad: ”Till Maud och Holger Jacques -72”, märkt nertill: ”Stig Arbman AB / Lito-Grafik AB”

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:02)

602 4087  Affisch Christo, Valley Curtain, ca 75 x 60 cm, handsignerad

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:08)

602 4059  Affisch Nyårsfestinatt 1964-1965 Bengt Croneby 1964, motiv Beatles-liknande popband, ca 100 x 70 cm, slitage

Hammered for 950 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:15)

602 4058  Affisch Nyårsfestinatt 1965-1966 Bengt P. Croneby, ca 70 x 50 cm, rammått ca 73, 5 x 53, 5 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:14)

602 4029  Armatur ”Eclisse” Vico Magistretti (1920-2006) för Studio Artemide, Italien 1965, orange-röd-vit, klot på klot, höjd ca 18 cm, märkt: ’studio ARTEMIDE-MILANO max 25 watt modello ECLISSE design VICO MAGISTRETTI patent 5278-914551-73865, (om Magistretti: arkitekt, designer; lampa Eclisse (1965) - guldmedalj och Grand Prix på Milan Triennale)

Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:05)

602 4018  Armatur för bord ”Telegono” Vico Magistretti (1920-2006) för Artemide, Italien 1968, vit plast med vridbar vertikal halvklotformad vit skärm, bottenplatta

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:56)

602 4066  Badrumshylla + tidskriftsamlare, Plast, 1970-tal, höjd: 48-57

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 17:48)

602 4089  Bord ’Amanta’ Mario Bellini (född 1935) för C&B Italia 1960-tal, vit plast, höjd 36 cm, 70 x 70 cm, littertur: Italy: The New Domestic Landscape, MOMA New York 1972, sid 48

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:09)

602 4088  Bord Alberto Rosselli för Kartell, Italien ca 1966, vit plast, höjd 30 cm, etikettmärkt ”Husqvarna” (licenstillverkat i Sverige)

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:09)

602 4011  Bordslampa 60-tal, höjd: 60

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:32)

602 4010  Bordslampa Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Rörstrand, höjd: 28, 2-delad

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 17:13)

602 4055  Bordslampa keramik, blå och turkos glasyr, beige lampskärm medföljer, höjd med skärm ca 60 cm - utan skärn ca 44 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:13)

602 4015  Bordslampor 1 par, 1970-tal

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 17:06)

602 4096  Bordslampor 1 par, teak/glas

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:44)

602 4031  Burk med lock Mona Morales-Schildt (1908-1999) för Kosta 1960-tal, orangeröd, locket med sex etsade cirklar, höjd 12 cm, signerad KOSTA 9-030 MORALES, originaletikett Kosta Sweden

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:06)

602 4050  Champagnevisp Danmark, nysilver, längd ca 16 cm, märkt: ”EPNS ABSA DENMARK”

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:08)

602 4053  Ep-skivor två album, orange respektive grön plast, 31 EP-skivor ”GALA MUSIC HALL”, mått ca 26 x 21 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:12)

602 4093  Fåtölj Japan 1960-tal, vit plast uppblåsbar, bredd ca 80 cm, märkt: Made in Japan.

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:11)

602 4091  Fåtöljer 4 st, "Skrindan", Kerstin Hörlin-Holmquist, Ope-Möbler, märkta Hästhov, inköpta på Hedbergs i Vinslöv

Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:10)

602 4100  Fåtöljer Ett par, 70-tal, Fällbara, "Pierson" Galon & Förgylld krom

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 20:01)

602 4022  Glas 3 st, ’Mitt i Prick’ Kattis Åselius-Lidbäck för Gullaskrufs glasbruk 1968, dekorlinjer i blått, grönt, orange, rött, höjd ca 30, 5 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:59)

602 4074  Golvlampa "Bumlingen", Ateljé Lyktan, 1970-tal,

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 17:42)

602 2679  Golvlampa Flygsfors

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:32)

602 4012  Golvlampa Hans Agne Jakobsson, Markaryd

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:50)

602 4076  Golvlampa Plåt, 1970-tal, Fog & Nyrup

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:52)

602 4081  Golvlampor 1 par, 1970-tal

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:47)

602 4063  Hallmöbel 2 delar. trä, 1960-tal, G&T, Hovmantorp, spegel, 122x80 + bord med lådor, längd: 103, djup: 40, höjd: 43

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:45)

602 4026  Hårtork & rakapparat Hårtork, Philips, grön plast, Type 4625 220 volt 500 Watt samt RAKAPPARAT, i fodral, Braun, orange i orange etui, diameter ca 17 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:04)

602 4056  Hylla Marcel Siard, Kartell, Italien, 1965 ca, röd plast, längd ca 65 cm, skruvar för upphängning medföljer, litteratur: The Studio Year Book Decorative Art 1967/68, sid 67

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:13)

602 4037  Ishink Is-Sissi, Adam Thylstrup (1914-1989), Nilsjohan, 1950-tal, höjd: cirka 20 cm, rostfritt stål, plastklätt handtag och knopp i bakelit, märkt: Nilsjohan IS-SISSI STAINLESS STEEL SWEDEN

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:59)

602 4040  Kaffebryggare ”Don Pedro” Bodum Design för Nils-Johan, 4 delar med propp och hållare, eldfast, glas och svart plast, höjd ca 27, 5 cm, märkt: ”MADE IN DENMARK DESIGN REGD DBGM Brevet déposé” ”-et BODUM produkt PAT. ANM” ”DON PEDRO Nilsjohan IMPORT”, varuinformationsblad medföljer

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:03)

602 4002  Kalender 1960 i form av vikt, Piero Fornasetti (1913-1988) Italien

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:43)

602 2373  Karmstol 60-tal

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 17:42)

602 4052  Köksapparater 3 delar. Vattenkokare, längd 17 cm samt brödrostar 2 st, Nilsjohan, orange och svart, längd ca 26, 5 cm, märkta: ”Nilsjohan SWEDEN” Nya Rossi AB NILS-JOHAN SWEDEN”

602 4068  Koppar med fat, 5 delar, Arabia, 1960-tal

Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 17:48)

602 4036  Lampa Ingo Maurer (född 1932), röd cylinder för högsmal glödlampa, platt rund fot, höjd 23, 5 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:59)

602 4041  Leksak elefant, Brio, röd med fyra hjul, längd ca 16 cm, märkt: ”LEKSAK FRÅN BRIO - HÅLLBAR SOM TIO MADE IN SWEDEN”

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:04)

602 4094  Manschettknappar Ett par, Patek Philippe Geneve, 18k, (9102 / 11227) 16. 4g

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 17:48)

602 3019  Minnestallrikar 5 st, + glasskulptur, Månlandningar mm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 17:17)

602 4005  Minnesvas glas, höjd ca 23 cm, märkt: ”WORLD´S FAIR NEW YORK WORLD´S FAIR 1964-65”

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:43)

602 4064  Originalaffisch  Ardy Stryver, 1966, 70x50 "People in wild Situation"

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 17:13)

602 4085  Paraplyställ ”Dedalo”, Emma Gismondi Schweinberger för Artemide, 1966, höjd 35 cm, märkt undertill i relief: ”STUDIO ARTEMIDE MILANO MODELLO DEDALO DESIGN EMMA GISMONDI SCHWEINBERGER MADE IN ITALY PATENT PENDING”

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:05)

602 4039  Plastgalgar 9 st, svarta, längd 42 cm, märkta: ”MK made in Finland KARHUMUOVI nr 17626”

602 4035  Radio ”TS502”, Richard Sapper för Brionvega, Italien, 1965, gul plast, ca 22 x 13 x 13 cm, märkt: ”BRIONVEGA ts502 MADE IN ITALY”

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:58)

602 4042  Shaker Orrefors, 1960, modell Vicke Lindstrand, dekor Simon Gate, gravör Arthur Diessner, lös propp, höjd 22, 5 cm, signerad: ”orrefors LM 2063/31” och ”ORREFORS GATE 1960 A. djup. ”, märkt med originaletikett Orrefors och Svenskt Glas

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:05)

602 4079  Sideboard trä, längd: 100, djup: 35, höjd: 28

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:47)

602 4020  Skålar ”Colora” x 4 Sven Palmqvist (1906-1984) för Orrefors Glasbruk, blå, gul, orange genomfärgad centrifugerad glasmassa, höjd 13 cm, diameter 21, 5 cm, originaletikett ”Colora”

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 20:01)

602 2441  Skrivbord trä, 60-tal, längd: 170, djup: 82, höjd: 74

Hammered for 7.900 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:40)

602 4073  Skulptur Samhällsdebatten-68, Lisa Larson (f. 1931), höjd: 23

Hammered for 3.100 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:46)

602 4095  Snäckskalslampa Original 1970-tal, höjd: 82, Dia40

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:11)

602 2372  Snurrfåtölj

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 17:40)

602 4099  Snurrfåtölj Svart skinn/krom

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:55)

602 4092  Soffa + fåtölj Maralunga Vico Magistretti (1920-2006) för Cassina, 1973, textilklädsel i rödbruna toner. Fåtöljen visas på Metropol, soffan finns på lager (finns ej på visning)

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:11)

602 4098  Soffa Svart skinn/krom, längd: 200

Hammered for 7.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 17:56)

602 4033  Soffbord David Rosén, NK, emaljskiva P. Törneman, längd: 120, djup: 65, höjd: 52

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:06)

602 4032  Soffbord David Rosén, NK, emaljskiva signerad P. Törneman -63, längd: 136, djup: 66, höjd: 47

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:04)

602 4072  Soffbord trä / rökfärgat glas, Torbjörn Afdal, Bruksbo, Haug Snikkeri, 1971 Norge, längd: 142, djup: 82, höjd: 50

Hammered for 2.700 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:09)

602 4086  Stol ”Haimi 419” Yrjö Kukkapuro (född 1933) för Haimi Oy, Finland ca 1970, röd plast, metallställning, höjd ca 80 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:06)

602 4078  Stol med flätad sits, Möller, Danmark, 1960-tal

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:54)

602 4084  Stolar 4 st, ”S 70” Börje Lindau & Bo Lindecrantz (båda födda 1932) för Lammhults Mekaniska Verkstad 1968, förkromat stålrör, vit sits, höjd 69 cm

Hammered for 2.100 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:04)

602 4090  Stolar 4 st, Eero Aarnio (född 1932) för ASKO, Finland, rödlackerade med röd- och vitrutigt tyg, slitage

Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:13)

602 4071  Stolar 6 st. teak, 1960-tal

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:47)

602 4004  Takarmatur ”Flower-Pot” Verner Panton (1926-1998) för Louis Poulsen, Danmark 1968, orange emalj

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:44)

602 4003  Takarmatur ”Flower-Pot” Verner Panton (1926-1998) för Louis Poulsen, Danmark 1968, orange emalj

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:45)

602 4062  Takarmatur ”Flower-Pot” Verner Panton (1926-1998) för Louis Poulsen, Danmark 1968, vit emaljerat halvklot av metall, ljusreflektor av mindre upp- och nervänt halvklot

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:39)

602 4080  Takarmatur 1960-tal, trä/glas, höjd: 85

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:54)

602 4061  Takarmatur för tak ”Flower-Pot” Verner Panton (1926-1998) för Louis Poulsen, Danmark 1968, vit emaljerat halvklot av metall, ljusreflektor av mindre upp- och nervänt halvklot

Hammered for 2.500 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:28)

602 4060  Takarmatur orange plast med trädetalj, diameter ca 40 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:22)

602 4024  Termometer för vägg, Dorthe Bruun Rasmussen för Laurids Lønborg A/S, Köpenhamn Danmark, 1960-tal, formpressad plåt, rektangulär, vit med rosa och orange, visar båda Celsius och Farenheit, höjd 29 cm, märkt på baksidan: ”DESIGN: Dorthe Bruun Rasmussen Laurids Lønborg A/S Copenhagen Denmark”

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:01)

602 4007  Tidningar 10 st, FORM (Svenska slöjdföreningens tidsskrift), komplett årgång, 1965

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:45)

602 4049  Tidskrifter ”Arkitektur - The Swedish Architectural Rewiew”, 25 nummer ur årgångar 1960-1970

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:07)

602 4044  Tidskrifter Allt i Hemmet 1960-tal, 21 nummer, 1964 nr 1-12 komplett årgång, 1963 nr1-3, 7-12

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:09)

602 4043  Tidskrifter Allt i Hemmet 1970-tal, 26 nummer, 1977 nr 1-14 komplett årgång, 1970 nr 2-13

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:09)

602 4046  Tidskrifter Chaplin, Tidskrift för film 36 nummer, 1962, 1963, 1964, 1965; fyra kompletta årgangar á 9 nummer

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:06)

602 4048  Tidskrifter Chaplin, Tidskrift för film 40 nummer, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974; fem kompletta årgangar á 8 nummer

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:07)

602 4030  Väckarklocka ”Sankyo Digi-glo”, Japan, elektrisk väckarklocka, orange, svart, silver, ca 19 x 10 cm, märkt: ’Sankyo DIGI-GLO’ ’SANKYO SEIKI MFG. Co. LTD. JAPAN’

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:06)

602 4038  Våg Terraillon 2000 Frankrike, orange och svart plast, ca 16, 5 cm, märkt: ”Terraillon export 2000” ”Terraillon made in France”

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:02)

602 4019  Väggarmatur ”Foglio” Tobia Scarpa för Flos, Italien 1967, silverblänkande metall, vitlackerad insida, längd 37 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:57)

602 4051  Väggarmatur ”Svera” Hans-Agne Jakobsson, metall, svart och vit, ca 21 cm, märkt: ”SVERA HANS-AGNE JAKOBSSON NEDERLAND N. V. ”

602 2322  Väggur 60-tal, Lowell

Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:35)

602 4027  Värmeplatta för mat, emalj, svart och orange, för två värmeljus, ca 34, 5 x 16 cm, höjd ca 7 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:04)

602 4034  Vas Viktor Berndt Flygsfors, dekor metallband, höjd 15, 5 cm, signerad: ”Flygsfors Berndt”

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:58)

602 4021  Vaser 2 st, ”Hepp”-klot Kjell Blomberg (1931-1989) Gullaskruv 1971, glasklot med dekor av guldhjärta, resp mustasch på konisk fot, höjd 17 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:58)