Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 14 november 2005 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

386 5592   2 st Gustavsberg, höjd: 19 - 21

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5290  Akryl Rolf Saint-Agnes, "Hot dog" 54x42,

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 4318  Akvarell F.W Odelmark, "Klosterinteriör med munk" 14x10, 5

386 3320  Akvarell Louis Moe, Sovand pojke, 8 x 15

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5400  Akvarell signerad Luder, 'Näckrosor' 53x73

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5468  Akvarell Stadsbild Malta, 37x27

386 5487  Armbandsur diverse

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5380  Askfat Domino, Stig Lindberg, (1916-1982) för Gustavsberg, stengods, guldbrun, märkt: 'GUSTAVSBERG STIG L DOMINO 13 6'

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 4299  Badbalja Sekelskifte, Zink

386 5328  Bägare silver 1931, Stockholm, höjd: 23, 5

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5267  Bergère

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5277  Bergère Louis XV-stil

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5437  Bergèrer 1 par Louis XV-stil

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5354  Bestick 36 del, Saga

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5493  Bestick diverse + pokal, nysilver

386 5210  Biofåtöljer 1 par

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5270  Bläckställ + 1-par ljusstakar, mässing

386 4115  Blandteknik 1 par, Erik Larsen, "Coppelia", Malmö -54

386 4017  Blandteknik Erik Heinertz, 25x25

386 4260  Blandteknik på guldpapper, Signerad Majja -73"Clowner" 46x88

386 5219  Blombord bemålat, höjd: 72 dia 60

386 5229  Blyerts 7st, C.G Jansson 1865 , "Nakenstudier" 70x50 (ngn med trasigt glas)

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5343  Blyerts Häst och hund CP, 61x45

386 4024  Bockhorn

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5148  Bokhylla 40-tal, björk

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5524  Bokhylla vitmålad, höjd: 107

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5419  Bönematta Kayseri, 86 x 122

386 4233  Bord 1800-tal, längd: 87, djup: 59, höjd: 77

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5150  Bord 40-tal, längd: 120, djup: 53, höjd: 60

386 4641  Bordfotogenlampa

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5362  Bordslampa Art Déco-stil, höjd: 55

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5016  Bordslampa Italien

386 5086  Bordslampa Kina

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5273  Bordslampa Kina

386 5452  Bordslampa Mässing

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 4048  Bordslampa Orrefors

386 5106  Bordslampfot Gunnar Nylund, Rörstrand, handdrejad

386 5280  Bordslampor 1-par, brons

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5534  Bordslampor 1-par, onyx

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 4615  Bordslöpare Hälsingland, längd: 200

386 5538  Bordslystrar 1-par, höjd: 37

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5036  Bordsur 1800-tal, höjd: 24

386 5312  Bordsur Majolika, höjd: 51

386 5316  Brevpressar 13st, konstglas

386 5382  Bricka Ns, C.G.Hallberg, längd: 62

386 5494  Bricka nysilver, längd: 70

386 5175  Bricka pläter, England 1800-tal

386 5587  Brickbord plåtbricka, längd: 72

386 5352  Brickor 4 st, med gallerkant

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5331  Brons 3 del, höjd: 7, 5/21

386 4562  Buffé Jugend, ek , [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], 157x46x173

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5471  Bufféskåp vitmålad, ek, längd: 193, djup: 61, höjd: 137

386 4603  Buljongkoppar 12 st. med fat. Tjeckoslovakien

386 5351  Bulkruka Mässing, skultuna, 3K

386 5304  Byrå 7 lådor, höjd: 155, (Nyprod)

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5489  Byrå Rokokostil med stenskiva, längd: 90, djup: 55, höjd: 80

S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5361  Byrå rokokostil, Intarsia, Stenskiva, längd: 90, djup: 52, höjd: 80

386 4573  Byrå Rokokostil, stenskiva, 91x50H.81

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5143  Byrå Sekelskifte, Valnöt, längd: 91, djup: 55, höjd: 118

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5104  Byrå sent 1800-tal, valnöt, längd: 95, djup: 46, höjd: 101 (fanérskador)

386 5021  Byrå Vit, längd: 68, djup: 39, höjd: 83

386 5555  Byst Signerad. Grekland, konstmassa, höjd: 54

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5166  Chiffonjé 1890-tal, längd: 100, djup: 48, höjd: 142

S�ldes f�r 5.900 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 4476  Chiffonjé Karl Johan, Mahogny, längd: 100, djup: 53, höjd: 142

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 4574  Chiffonjé mahogny, 95x46, höjd: 125

386 5520  Cow-boydräkt Barnstorlek, i originalkartong

386 5117  Dockskåpsmöbler merparten tidigt 1900-tal

386 5393  Dolkar 2st, orientaliska

386 5527  Dukar Jugend, 2 st, 130x87

386 5484  Emaljmålning Kurt Björkegren, "Norrländskt Landskap" 64x85

386 5547  Emmafåtölj

386 5190  Emmafåtöljer Ett par

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 4311  Etsning Anders Zorn, "Självporträtt" 24x16

386 5115  Etsning Olle Hjortzberg 75/100

386 5056  Etsning Otto Gripenswärd, Vinterskog, 11 x 7

386 4495  Färglitografi  2 st, Handkolorerade, Stockholmsmotiv, sign Perger

386 5432  Färglitografi  Axel Olson 93/350, 38x53

386 5423  Färglitografi  Corneille 90/200 -81, 66x50, ej glas

386 5162  Färglitografi  Corneille, -91, 128/160, 22x27

386 5179  Färglitografi  efter miro, ur Le Miroir, komposition, 37x54

386 5154  Färglitografi  Endre Nemes, 193/215, 34x56

386 2157  Färglitografi Eva bergenvall, 6/170, 64x50

386 5240  Färglitografi  Gunnar von Gegerfelt, Stockholmsmotiv, 42x54

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5376  Färglitografi  Gustav rudberg, 80/360, 53x69

386 5375  Färglitografi  Hugo Zuhr, 231/260 , 46x69

386 5156  Färglitografi  Karl Höglund, 156/290, 28x38

386 5165  Färglitografi  Karl Höglund, 170/290, cyklande par, 41x28

386 5168  Färglitografi  Karl Höglund, dansande par, 154/290, 28x39

386 5033  Färglitografi  Lars Norrman, ryttare, 226/310

386 4020  Färglitografi  Lasse Åberg, 'Dalamusse', 30/175, 42x54

386 5245  Färglitografi Lennart Rodhe, 19/280, 28x46

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5257  Färglitografi Ljungberg, 98/360, 40x55

386 5159  Färglitografi  M. Pyk, 229/275, 33x23

386 5180  Färglitografi  Miro, ur Le Miroir, komposition, 33x45

386 5250  Färglitografi  Olle Ängkvist, 18/125, 49x59

386 5246  Färglitografi  Olle Ängkvist, 55/145, 59x49

386 4443  Färglitografi  Olle Bonniér, -64, 74/100, 46 x 52

386 5197  Färglitografi  Reuterswärd, komposition, 70/200, 72x53

386 5428  Färglitografi  Salvatore Dali, "Legitimité" E.A 11/15, 25x20

386 5247  Färglitografi Signerad. 50/190, 33x33

386 5253  Färglitografi  Stig Claesson Slas (1928-2008), 367150, 47x62

386 3004  Färglitografi  Uno Vallman, Med dedikation, 60 x 50

386 5433  Färglitografi  Waldemar Lorentzon, 95/350, 42x58

386 5181  Färglitografier  2 st. efter Matisse+ efter Miro, (ej glas)

386 5184  Fårskinn 2 st. Gotländskt utegångsfår

386 5336  Fartygsratt dia 86

386 5044  Fat 2 st. Mari Simmulson, dia 25

386 5604  Fat Gustafsberg, Stig Lindberg, Reptil, längd: 27

386 4422  Fåtölj 40-tal

386 5478  Fåtölj Carl Malmsten, Farmor, (slitage)

386 4477  Fåtölj Rotting

386 5570  Fåtöljer 1 par, kretong

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5448  Fickur 2 st, 14k en med diamant, Bla Elgin

386 5037  Figurin Kina, (konstmassa), höjd: 49

386 5132  Fiskbassäng Kina, porslin, dia: 41, höjd: 36

386 5133  Fiskbassäng Kina, porslin, dia:41, höjd: 36

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5345  Fisktallrikar 11st, "Löja" Stig Lindberg (skador)

386 5442  Fisktallrikar 14 st , dia 24

386 4531  Formar 2 st. Pyro

386 5226  Fotoram Jugend, koppar, 30x21 yttermått

386 5486  Fotpall

386 5111  Fotpall "Lamino" Swedese , teak

386 5112  Fotpall "Lamino" Swedese, bok/fårskinn

386 3518  Fotpallar 1 par, 1800-tal

386 5048  Fruktassietter 12 st

386 5072  Fruktfat (dds) Lisa Larssson Gustavsberg studio, dia:37

386 5443  Fruktservis 18 st assietter dia 18 + uppläggningsfat, längd: 48

386 5561  Fruktservis 6-del, gallerkant

386 5562  Fruktskålar 2st, N.S/glas

386 5403  Gafflar 6 + 3 st, silver, Zethelius, 1810 & 1814

386 5274  Gås Keramik, KAF, höjd: 30

386 5038  Gitarr Aukustisk, Holms

386 5497  Glasmålning Heinertz, kvinna med blå kjol, 36x58

386 4566  Glasservis ca 40 del

386 5034  Glasservis ca 55 del

386 5339  Glasservis Karaff + 12 spetsglas, Sandvik

386 5101  Glasservisdelar 13 + 12, Orrefors

386 5306  Glasservisdelar 7 del rött glas bla. Fuga Orrefors

386 5554  Glasservisdelar c:a 60-del, modell Helga + ca 30 delar (auktionspost 387 5565 ). Totalt ca 90 del.

S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5031  Glasservisdelar Ollers(?), 18 st

386 5217  Golvlampa 1950-tal

386 5042  Golvlampa 40-tal

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5258  Golvlampa Hans Agne Jacobson, Markaryd

386 5457  Golvlampa Mässing

386 5252  Golvlampa Svensk Tenn, N2326

386 3344  Golvlampor Ett par, Förgyllda, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

386 5364  Golvurna Japan, höjd: 68

386 5314  Golvvas Gustavsberg, Josef Ekberg, 1907, höjd: 44 (gamla lagningar)

386 5225  Golvvas Pukeberg, höjd: 60

386 5297  Gravyrer Frankrike, 1 par 21x15

386 4393  Gryta på 3 ben, 17/1800-tal, hänklar + handtag, brons, höjd: 31

386 5505  Hallampa  höjd: 80

386 5539  Hallampa Prismor, höjd: 45

386 5022  Hallbyrå 3-lådig, höjd: 72

386 5464  Hallbyrå med stenskiva, 3-lådig, längd: 50, djup: 31, höjd: 70

386 5406  Halskedjor 1 par med pärla

386 5436  Hängskåp 1800-tal. mahogny, höjd: 39

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 4023  Horn Hjort

386 4380  Hörnhyllor 2 st, Masurbjörksfanér, höjd: 282

386 5483  Jordglob elektrifierad

386 5107  Jordglob glas med belysning

386 5236  Kaffegods + tallrikar 9 + 7 del, Måsen, Kunglig dansk

386 5509  Kaffekittlar 4 st. koppar

386 5548  Kaffeservis 3-del, N.S

386 5242  Kaffeservis 30 del. Rosenthal, Pompadour

386 4068  Kaffeservis 7 del Meissen empir + 2 fat, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

386 5557  Kaffeservis c:a 20-del, Tyskland

386 5335  Kameler 1 par, metall, höjd: 26

386 5099  Kandelabrar 1 par, Dresden, höjd: 20

386 5606  Kanna med lock, Fajans, Gustafsberg, Stig Lindberg, höjd: 23

386 4270  Kanna Tenn, höjd: 42

386 5080  Kanna (dds) Gunnar Nylund, Rörstrand, höjd: 29

386 5322  Kannor 2 st mässing, Skultuna/Vesterås, höjd: 16/18

386 5368  Karaff Höglund, saknar propp

386 5445  Karaffer 2 st kristall, höjd: 29-30

386 5515  Karaffer 3 st. glas, S. Gellerstedt

386 4086  Karmstol barockstil

386 5192  Karmstol Barockstil, Bayersk (omklädnadsbehov)

386 5073  Karmstol England, grönt läder/idegran

386 5603  Karmstol Louis XV-stil

386 5214  Karmstol + 3 stolar, gustaviansk stil

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5519  Karmstolar 1 par Gustaviansk stil, björk

386 5212  Karmstolar 1 par, bonad björk

386 4498  Karmstolar Ett par, "Skrattstolar"

386 3343  Karmstolar Ett par, rokokostil

386 5066  Karmstolar + stolar 2 +2 st, Karl Johan-stil, Björk

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5311  Keramik 2 vaser G Nylund Rörstrna/VL. UE, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 28/32

386 5040  Keramik 4 del Gunnar nylund

386 5566  Keramik 50-tal, "Blå Husar" + Koka blå m.m

386 5550  Keramikdelar 3-del, Argenta

386 5053  Keramikplattor 2 st, Kavalkad, Olle Alberius, 32 x 30, Rörstrand

386 5338  Kista Orientalisk, 85x41, höjd: 45

386 5244  Kistbyrå bemålad, längd: 125, djup: 58, höjd: 61

386 5294  Klädskap 30-tal, björk, längd: 115, djup: 57, höjd: 184

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5074  Klaffbord England, idegran

386 5149  Klaffbord furu, längd: 100, höjd: 78

386 5356  Klockställ 3 st, glas/mässing

386 5100  Kolhämtare 2 st. koppar, höjd: 47, höjd: 23

386 5475  Konsol sent 1800-tal, valnötsfanér (skador)

386 5140  Konsolbord med stenskiva, höjd: 54

386 5028  Konstglas 4 del, Bla Reijmyre

386 5083  Konstglas Strömbergshyttan, karaff med knopp, höjd: 34

386 5571  Koppar 2 del

386 5323  Kopparform med lock, längd: 45

386 5122  Koppargryta på benställning

386 5119  Kornischer 2st, längd: 197+195

386 5049  Kryddburkar 12 del, Tjeckien

386 5337  Lampbord 1 par, Kina med lådor

386 5275  Lampbord 1-par, höjd: 61

386 5194  Lampbord Ett par, längd: 70, djup: 50, höjd: 53

386 5485  Lampetter 1 par, mässing, höjd: 25

386 5506  Lampetter 2 par + 1, mässing

386 5300  Lampetter Ett par, metall, höjd: 70, (nyprod)

386 5301  Lampetter Ett par, Prismor, höjd: 65 (nyprod)

386 5291  Lampkupa 60-tal, frostat glas, dia:38, höjd: 34

386 5500  Lavoar 1800-tal, valnöt, längd: 47, djup: 45, höjd: 78

386 5405  Litografi Arvid Knöppel, Pt, 45 x 65

386 5032  Litografi Einar Nerman, Greta Garbo, 37/100, 29x20

386 5251  Litografi G.westlund, 35/50, 61x44

386 5255  Litografi Louis Bastin, 37/50, 47x37

386 5248  Litografi Susanne Nessim, 72/265, 61x48

386 5027  Litografier 2 st, Montreal, 57 x 37

386 5262  Ljuskrona  höjd: 60

386 5265  Ljuskrona Empirestil, höjd: 70

386 5490  Ljuskrona Empirestil, höjd: 75

386 5147  Ljuskrona Maria Therese stil, höjd: 65

386 5134  Ljuskrona Maria-therese stil, höjd: 45

386 5504  Ljuskrona mässing/prismor, höjd: 50, dia65

386 5491  Ljuskrona Rokokostil, sekelskifte, höjd: 75 (nyrenoverad

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5321  Ljusstakar 1 par, Gustaviansk stil Skultuna, höjd: 28

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5098  Ljusstakar 1 par, malm, Gnosjö, barockstil, sjuarmade, höjd: 32

386 5185  Ljusstakar 1 par, mässing, sekelskifte, höjd: 26

386 5387  Ljusstakar Ett par, Firma Svenskt Tenn, 1925, höjd: 12

386 5046  Ljusstakar Ett par, tenn, höjd: 20

386 5029  Ljusstakar + starkvinsglas, 8 del, Johansfors

386 5564  Lockurna + vas Royal Dux

386 5542  Lodur Emalj

386 5228  Lyrbord Empire, mahogny, höjd: 74 (fanérskador)

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5463  Malmkrona  höjd: 40

386 5146  Matbestick N.S

386 5449  Matbord ek, 2 ilägg, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

386 5326  Matbord Fritz Hansen, 130x130

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 4261  Matbord + 7 st. stolar

386 5264  Matsalaskåp Gust.stil, mahogny, längd: 114, djup: 44, höjd: 175

386 5531  Matsalsbord med 3st iläggsskivor, mahogny

386 4561  Matsalsgrupp 5 del, ådringsmålad

386 5511  Matsalsgrupp 5 del. Bord 4 stolar, gustaviansk stil [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5292  Matsalsgrupp 5-del, 50-tal

386 3168  Matsalsgrupp Carl Malmsten, Bord + 6 stolar + 2 st ilägg

386 3349  Matservis 85 del, England

386 5567  Matservis c:a 30-del, Gustavsberg

386 5560  Matservis Glas, c:a 30-del

386 5282  Matservis Seltman/Bavaria , c:a 50-del

386 5593  Matservisdelar "Tsing" Gustafsberg NK 1930-tal, 12 + 8 del

386 5488  Matservisdelar 19 del. Lidköping

386 5283  Matservisdelar c:a 30-del, Viktoria Tjeckoslovakien

386 5094  Matservisdelar ca 50 del, Ekeby

386 5047  Matservisdelar Gustafsberg 'Gunnar', ca 50 del Bla Terrin [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

386 5093  Matservisdelar Hackefors

386 4065  Matservisdelar fat Kina 34 del (att fördela)

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5041  Matta Bochara, 240 x 156

386 5414  Matta gallerimodell, Kurd antik, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage] 97 x 353

386 5417  Matta Husseinabad, 142 x 206

386 5415  Matta Kaukas, old, 88 x 147

386 5187  Matta maskingjord, 165x173

386 5422  Matta orient, 79 x 137

386 5023  Matta orientalisk, 230x175

386 5164  Matta orientalisk, Afghan, Old, 230x345

386 5581  Matta orientalisk, Bachtiari, 220x300

386 5259  Matta orientalisk, Ghom, 137x220

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 3534  Matta orientalisk, Hamadan, galleri, 435x107

386 5578  Matta orientalisk, Kashan, 248x345

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5281  Matta orientalisk, Kerman, 220x310

386 5189  Matta orientalisk, Mahal, 297x405

386 5313  Matta orientalisk, Meshed, 198x296 (slitage)

386 5580  Matta orientalisk, Meshed, 290x388

386 5278  Matta orientalisk, Old Ghom, 140x220

386 5224  Matta orientalisk, old Tuisserkhan, 97x160 (slitage)

386 3591  Matta orientalisk, Pakistan, 251x337

386 5279  Matta orientalisk, Pakistan, 80x370

386 5608  Matta orientalisk, Persisk, 130x267

386 5499  Matta orientalisk, Semi-antik afghan, 150x85

386 5223  Matta orientalisk, semi-antik Mazlaghan, 105x144

386 5579  Matta orientalisk, Täbriz, 204x295

386 5396  Miniatyrram 1700/1800-tal, höjd: 12

386 5305  Monika bratt 6 del bla. ampel

386 5289  Monterskåp Ek, 30-tal, längd: 60, djup: 60, höjd: 80

386 5188  Monterskåp Kina, rosenträ, längd: 49, djup: 9, höjd: 81

386 5035  Mortlar med stöt 6 st. mässing

386 5296  Nattygsbord 1 par funkis, vitmålade sk, höjd: 53

386 5319  Nattygsbord 1 par, vitmålade, höjd: 71

386 5420  Nipper Diverse

386 5317  Noshörning + smed, zink, längd: 30 +, höjd: 33 (nyprod.)

386 5559  Nysilver Bricka med gallerkant + diverse

386 4369  Ölglas 12 st, Erik Höglund, olika färgade

386 5299  Oljemålning "Lador" Jalbert, 54x72

386 5551  Oljemålning "Landskap" 33x55

386 5355  Oljemålning "Neapelkusten" 30x40 oval ram

386 5239  Oljemålning "Stadsmotiv" osignerad, 38x45, handskuren träram

386 5413  Oljemålning 1700-tal, Putti, 63 x 49

S�ldes f�r 18.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5353  Oljemålning  A.Pisani, "Marknad" 30x40

386 4568  Oljemålning Anna Nordgren, 1904, "Fjordlandskap", 36x42

386 5284  Oljemålning Anshelm Dahl, 1920, 101x76

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5043  Oljemålning Bertel Bertel- Nordström, Kustmotiv, 55 x 66 (ej ram)

386 5193  Oljemålning  C. Berndtsson, Stockholmsmotiv, 37x43

386 4180  Oljemålning Ebbe Höglund, Blomsterstilleben, 50 x 40

386 4398  Oljemålning  Eduardo Payés, Gatuscen från Barcelona, 96 x 160

S�ldes f�r 14.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5389  Oljemålning Edvin Ollers, Sydlänsk stad, 28 x 34, 1913

386 5230  Oljemålning  Einar Forseth, 'Landskap" 65x82

386 5598  Oljemålning  Else Hermansson-41 , "Havsstrand" 54x81

386 5503  Oljemålning  Eric Lundgren, Götebogs hamn, 51x61

386 5057  Oljemålning Eric Osslund, Kustmotiv, 37 x 44

386 5026  Oljemålning Eriksson, Marin, från Hönö mot vinga fyr, 53 x 80

386 5191  Oljemålning Eyv. Olesen -66, stilleben, 39x49

386 5084  Oljemålning F.W.son Berg, "Landskap med hus" 53x65

386 5421  Oljemålning Folke Andreasson, "Mansporträtt", 40x50

386 5151  Oljemålning  H Thomse, fjällmotiv, 73x120

386 4581  Oljemålning  Hamnmotiv Malmö, Karl Enok Olsson, 47x65

386 5469  Oljemålning  Hans Prins, "Skogsstig" 90x75

386 4569  Oljemålning Hästporträtt, England träpannå, okänd konstnär, 14x18, 5

386 5298  Oljemålning Havsband, sign 44x53

386 5014  Oljemålning  Henning Hougaard, Älgar, 45x53

386 5103  Oljemålning Ilona Klara Boman, "Blomstilleben", 68x49

386 5401  Oljemålning Inga M Alenius, "Fjällby", 11x16

386 5200  Oljemålning  ISE Johansson, blommor i vas, 39x33

386 5198  Oljemålning Ise Johansson, nakenstudie, 33x23

386 5502  Oljemålning J. Lundegård, Ölandskust, 34x46

386 5501  Oljemålning J. Lundegård, Ölandsmotiv, 20x33

386 5075  Oljemålning  Jan B Pospisil, 'Kustmotiv med båt' 24x33

386 5006  Oljemålning Joh Bladh, 1951, Fäbod, 45x54

386 5007  Oljemålning Joh Bladh, 1954, 45x54, Fäbodar

386 5261  Oljemålning  Johannes Ravn, 'Änder' 55x65

386 5233  Oljemålning Karl andersson, Grisslehamn 1917, 67x91

386 5410  Oljemålning  Kjell Löwenadler, Potatisplockare, 72 x 94

386 5379  Oljemålning  Knut Walinder "Sädesärla" 36x44

386 5005  Oljemålning KöksInteriör, 65x55

386 5237  Oljemålning Magnus Nils Tull, "Blomstilleben" 55x46

386 5585  Oljemålning Mansporträtt, Rokokoherre, 1800-tal, 77x60, sk

386 5055  Oljemålning Marin Granbäck, -44, 14 x 14

386 3007  Oljemålning  Ossian Wittergren, 1962, 60 x 47

386 5521  Oljemålning på pannå Fåraherde med får och åsna 42x57

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5011  Oljemålning Reinhold Nordstedt, 1938, "Torpstuga vid Viken" 24x36

386 5085  Oljemålning S.Thunvall, 'Allé till kyrka' 47x61

386 5010  Oljemålning Sign A W Liliefors, 1982, Hästar, 32x40

386 4178  Oljemålning Sign Hennix, Fäbod, 28 x 38

386 5522  Oljemålning  sign. Osslund 16x27

386 5456  Oljemålning Signerad "Flodlandskap" 1800-tal, 31x46

386 5271  Oljemålning Signerad, "Stilleben" 25x20

386 4226  Oljemålning Signerad. 'Afrikansk kvinna' 33x24

386 5058  Oljemålning Stig Jonzon, 13 x 53, Visby Ringmur

386 5170  Oljemålning Sven Kreuger, 'Ryttare på häst', 78x66

386 5039  Oljemålning  Veikko Aaltona, Religiöst motiv, 72 x 58

386 5498  Oljemålning Wahlberg, gatubild, 62x50

386 5395  Oljemålningar 2 st Bengt Ellis, 1948, 65x54/60x73

386 4206  Oljemålningar  2 st, Erlich, Blommor i vas, ca 18 x 12

386 5114  Oljemålningar 3 st lösa blad, G Nordstöm

386 5054  Oljemålningar E.Norström, Vintermotiv, 1945, 11 x 17 & 20 x 28

386 5347  Öronlappsfåtöljer 1-par, brunt skinn (1st med högtalaranläggning i ryggen)

386 5341  Ostkupa med fat, kristall

386 4372  Panelsoffa jugend, Bemålad

386 5411  Pärlcollier 10 st, ihopkopplingsbara, längd: 43-53

386 5408  Pärlcollier 2 st, Kina, längd: 39/41

386 5409  Pärlcollier 2 st, längd: 41

386 4412  Pärlhalsband 10 st, Kinesiska (silverfärgade), längd: 45

386 5286  Parmattor Kashan, 75x60

386 5050  Parti tyger & Gardiner, Olika modeller

386 5182  Pastell  Louis Bastin, "Barn i soffa" 77x56

386 5183  Pastell  Louis Bastin, "Barn" 47x32

386 5063  Pelarbord  höjd: 73

386 5087  Pelarbord Ett par, H.65

386 5088  Pelarbord Intarsia, höjd: 58

386 5533  Pelarbord Mahogny, höjd: 65

386 5174  Pianopall

386 5320  Pianopall Tidigt 1900-tal med lädersits, snurrmodell

386 5295  Piedestal vitmålad, höjd: 90

386 4116  Piedestaler 1 par, höjd: 97

386 5176  Pigtittare

386 5256  Plafond glas/mässing, Dia42

386 5315  Plafond Kristall, Orrefors, dia 45, 2 extra glas

386 5577  Plafond prismor, dia:50

386 5272  Plafond Prismor, dia:55

386 5126  Plakett + vas, Sterlingsilver/silver, L/H.16, 5-18, 5

386 5138  Porslin 20 del. Röd Rubin, Arthur Percy och Eugen Trost, Gefle

386 5416  Porslin 5-del, Kina

386 4448  Potta gustavsberg, Hennix

386 5385  Prakturnor Ett par, 1800-tal, höjd: 43, (1 sk)

386 5342  Prispokaler 12 st, silver

386 5068  Ram med oljetryck, 86 x 62

386 5127  Ramar 2 st

386 5444  Ramar 2st, 1800-tal, 55x46 + 62x42 innermått (skador)

386 5435  Ramar 2st, 43x47 + 62x52 innermått

386 5374  Ramar 3st, 1800-tal, 32x49 + 46x79 + 60x50 innermått

386 5441  Ramar 3st, 76x66 + 56x38 + 51x62 innermått (skador)

386 4604  Ramar 9 st

386 4264  Reliefer 1 par, Brons, Dia, 32 djurmotiv

386 5427  Ring 14k, 0, 5ct, Diamanter

386 5430  Ring 18k vitguld, safir + 2 briljanter, CGH 1946

386 5431  Ring 18k, Rubin & 6 st diamanter

386 5429  Ring 18k, vitguld, Rubin & 10 st diamanter

386 5472  Ring med briljant, 18k, 0, 80 carat

386 3489  Ring Vitguld med brillianter

386 5357  Ringar 2st, silver med stenar

386 5607  Sabel

386 5333  Sablar 2 st, Orient

386 4421  Salongsbord 1880-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], längd: 90, djup: 59, höjd: 81

386 5518  Salongsbord 1890-tal, höjd: 75

386 5171  Salongsbord Nyrokoko

386 5169  Salongsgrupp 3 del, Nyrokokostil

386 3015  Saltkar + supkoppar 4 del, silver, Israel

386 4468  Sängram Karl Johan, mahogny

386 5535  Satsbord 3-del, kakel

386 5589  Schatull 5 flaskor

386 5544  Schwarzwaldur

386 3649  Sekretär 1800-tal, 127x47x120

386 5163  Serigrafi efter Matisse, moderskap, 37x22

386 5378  Serigrafi Picasso 217/500, 74x50

386 5367  Serveringsvagn glas/rotting

386 5077  Servisdelar 12 st assietter + 5st kaffefat , Kunglig Dansk

386 5517  Servisdelar 18 del. keramik, Ystad, Kloster

386 5209  Servisdelar 58 del, Hutschenreuther Bavaria

386 5346  Servisdelar 7-del, "Pynta" Stig Lindberg (skador)

386 5309  Servisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Terma, Gustavsberg 1955-1979, flamfast gods med brun glasyr, 4 del + originalkartong

386 5293  Sideboard 60-tal, Bra Bohag, teak, längd: 190, djup: 43, höjd: 78 (fanérskador)

386 5450  Sideboard Ek, längd: 164, djup: 55, höjd: 73, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

386 5263  Sideboard Gust.stil, längd: 190, djup: 45, höjd: 90

386 5234  Sidenbroderi Kina, 150x37 (inramad)

386 5078  Silkscreen Hilding Lindqvist, 130/250, 55x41

386 5079  Silkscreen Hilding Lindqvist, 195/250, 42x53

386 5569  Silver 14-del, prisbägare m.m

386 5399  Skål med hänklar Borgila, Silver, längd: 15

386 5340  Skålar 3 st, Sandviks glasbruk/Eda , höjd: 10-15

386 5131  Skänk Sekelskifte, längd: 108, djup: 52, höjd: 125 ( ommålningsbehov)

386 5173  Skåp 1890-tal, längd: 77, djup: 52, höjd: 167

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5069  Skåp med spegeldörr, Mahogny, längd: 94, djup: 48, höjd: 200

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 4365  Skrin Silver, längd: 20

386 5195  Skrivbord England, L.124, djup: 62, höjd: 78

386 5575  Skrivbord England, mahogny, läderskiva, 153x92H.77

386 5269  Skrivbord + stol, Louis XV-stil, längd: 130, djup: 68, höjd: 74

386 5196  Skrivbordsstol England, Skinn

386 5495  Skrivbordsuppsats 4 del. Gusum, mässing

386 5390  Skrivbyrå Björk Senempir, 104x52x103

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 5318  Skulptur Art Déco-stil, zink, höjd: 48

386 5334  Skulptur Häst, metall, längd: 48

386 5332  Skulptur Panter, metall, längd: 72

386 5330  Skulpturer 2 st lejon, metall, längd: 33/41

386 5425  Smycken 2st silver + 1st silverplated

386 5178  Smycken silver/18k div

386 5453  Soffa 2-sits, gul, nutida

386 5479  Soffa Carl Malmsten, (slitage)

386 5062  Soffa Carl Malmsten, Samsas, 2-sits

386 5465  Soffbord 20-tal, björk, Dia:85, höjd: 63

386 5139  Soffbord Orientaliskt, längd: 140, djup: 75, höjd: 45

386 5276  Soffbord Rotting/glas, längd: 118, djup: 65, höjd: 43

386 5065  Spegel  höjd: 131

386 5373  Spegel Förgylld ram, höjd: 98

386 5434  Spegel Gustaviansk stil, höjd: 112

386 5482  Spegel i 1800-talsram, 90x70

386 5102  Spegel Karl Johan-stil, höjd: 69

386 5013  Spegel med träram, höjd: 45

386 5302  Spegel nutida, höjd: 155

386 5009  Spegel Oval, höjd: 68

386 4016  Spegel Sent 1800-tal, höjd: 90

386 5064  Spegel + spegellampetter, 3 del

386 5204  Spegel + konsol Karl Johan-stil, mahogny, 1800-tal, höjd: 245

386 5004  Spegel+ Konsolbord, Rokokostil, H, 203

386 5012  Spegellampett Rekt., höjd: 50

386 5015  Spegellampett+ 2 speglar

386 5510  Spelbord 1800-tal, mahogny (fanérskador)

386 5344  Statyett på marmorsockel höjd. 35 + prydnadspistol

386 4444  Stol Pierre Paolin, artfort Holland

386 4033  Stolar 1 par, Carl Malmsten

386 4608  Stolar 1 par, Chippendalestil

386 5020  Stolar 1 par, Gustaviansk stil

386 5218  Stolar 1 par, nyrokoko

386 5528  Stolar 4 st Sjuan, Fritz Hansen,

386 5454  Stolar 4 st, ek, nutida

386 5207  Stolar 4 st, sent 1800-tal

386 5137  Stolar 4st, tidigt 1900-tal

386 5583  Stolar 6 st klaffstolar Italien, stålrör

386 5327  Stolar 6st, Fritz Hansen

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)

386 4500  Stolar Ett par, "Skrattstolar"

386 5206  Stolar Ett par, med reliefdekor

386 5105  Stringhylla Golvmodell

386 3014  Supkoppar 2 + 2 st, Silver Israel

386 1131  Supkoppar 3 st, Silver Israel

386 5067  Sybord Karl Johan-stil, Björk

386 5595  Syltkruka Gustafsberg, höjd: 13, 5

386 5591  Syltkrukor 1 par Rörstrand, stenmassa, höjd: 24

386 5458  Syskrin på ben, Allmogestil

386 4357  Systemkamera Canon

386 5525  Taburett Rokokostil

386 5060  Takarmatur 50-tal, 3 kupor

386 5451  Takarmatur Karl Johan-stil

386 5061  Takarmatur med prismor

386 5601  Takarmatur Venetiansk-stil, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

386 5324  Taklampa "Kosta lampan" gul plåt

386 5110  Taklampa plåt, design: Carl Thore, höjd: 19

386 5266  Tallrikar Imari, 1st dia:31 + 2st 21

386 5186  Tallrikshylla sent 1800-tal

386 5231  Tavla Jugend, 62x38 yttermått

386 3355  Tavla Text från Koranen, förgylld ram

386 5089  Telefonbänk  längd: 97

386 5025  Terrin + fat + Bringare, Handmålat

386 5268  Toalettebord pall, gust.stil

386 5096  Trädgårdsurna Gjutjärn, höjd: 49, (ej komplett)

386 5095  Trädgårdsurnor 1 par, gjutjärn, höjd: 46, (nyprod.)

386 5508  Trågsoffa svensk rokokostil, björk, längd: 190

386 5307  Tulpanvaser 4 st Alvar Aalto "Savoy", Iittala

386 5129  Tv Beovision 8800

386 3677  Vägglyktor 1 par, smide

386 5594  Väggpendyl  höjd: 58

386 5152  Väggpendyl 1800-tal, höjd: 72, (krönet saknas)

386 5461  Väggpendyl Engström Sthlm, höjd: 70

386 5018  Väggpendyl Förgylld, höjd: 54

386 5017  Väggpendyl Förgylld, höjd: 57

386 5019  Väggpendyl Trä, höjd: 47

386 5398  Väggplakett Wedgwood, sent 1800-tal, höjd: 19

386 5507  Väggplåt koppar, 54x62

386 5365  Väggur 1800-tal, höjd: 94

386 5208  Väggur Ek, höjd: 80

386 2150  Väggur förgyllt, höjd: 50

386 5071  Väggur Schwarzwaldur, 1800-tal, porslin (skador)

386 5440  Väggur Sekelskifte, ek, höjd: 70

386 5220  Väggur Sekelskifte, höjd: 75 (skador)

386 5081  Vas  Gunnar Nylund, Rörstrand, höjd: 33

386 4577  Vas Opalinglas, sign, höjd: 14

386 5045  Vas Strömbergshyttan, nr. 1134, höjd: 22

386 5308  Vas WMF NS/kristall, B OX 86, höjd: 34

386 4486  Vaser 2 st + fat Vicke Lindstran

386 5563  Vaser 2st, Kunglig Dansk + 1-del Bing & Grøndahl

386 5052  Vaser 3 st, Gunnar Nylund, höjd: 8-25

386 4556  Vaser 3 st, Iittala, sign Timo Sarpaneva, höjd: 22-26

386 4202  Vaser 4 st, Bla Berlin & Arabia

386 5092  Vaser 8 st, Kina

386 5113  Vevgrammofon i träfodral

386 5070  Vikingaskepp + 6st vikingar, metall

386 5496  Viktsatser 2 st.

386 5573  Vitrinskåp England, 108x40, höjd: 132

386 5530  Vitrinskåp England, mahogny, längd: 144, djup: 40, höjd: 200

386 5537  Vitrinskåp Hörnmodell, England, höjd: 180

386 5546  Vitrinskåp Louis XVI-stil, 65x35H.143

386 5545  Ymnighetshorn

386 5473  Ytterfoder 1 par, höjd: 21

386 5553  Ytterfoder 4st, Bing & Grøndahl m.m

386 5480  Ytterfoder Waldemarsudde, dia 26