386 5592 2 st Gustavsberg, höjd: 19 - 21
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5290 Akryl Rolf Saint-Agnes, "Hot dog" 54x42,
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 4318 Akvarell F.W Odelmark, "Klosterinteriör med munk" 14x10, 5
386 3320 Akvarell Louis Moe, Sovand pojke, 8 x 15
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5400 Akvarell signerad Luder, 'Näckrosor' 53x73
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5468 Akvarell Stadsbild Malta, 37x27
386 5487 Armbandsur diverse
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5380 Askfat Domino, Stig Lindberg, (1916-1982) för Gustavsberg, stengods, guldbrun, märkt: 'GUSTAVSBERG STIG L DOMINO 13 6'
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 4299 Badbalja Sekelskifte, Zink
386 5328 Bägare silver 1931, Stockholm, höjd: 23, 5
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5267 Bergère
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5277 Bergère Louis XV-stil
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5437 Bergèrer 1 par Louis XV-stil
S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5354 Bestick 36 del, Saga
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5493 Bestick diverse + pokal, nysilver
386 5210 Biofåtöljer 1 par
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5270 Bläckställ + 1-par ljusstakar, mässing
386 4115 Blandteknik 1 par, Erik Larsen, "Coppelia", Malmö -54
386 4017 Blandteknik Erik Heinertz, 25x25
386 4260 Blandteknik på guldpapper, Signerad Majja -73"Clowner" 46x88
386 5219 Blombord bemålat, höjd: 72 dia 60
386 5229 Blyerts 7st, C.G Jansson 1865 , "Nakenstudier" 70x50 (ngn med trasigt glas)
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5343 Blyerts Häst och hund CP, 61x45
386 4024 Bockhorn
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5148 Bokhylla 40-tal, björk
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5524 Bokhylla vitmålad, höjd: 107
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5419 Bönematta Kayseri, 86 x 122
386 4233 Bord 1800-tal, längd: 87, djup: 59, höjd: 77
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5150 Bord 40-tal, längd: 120, djup: 53, höjd: 60
386 4641 Bordfotogenlampa
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5362 Bordslampa Art Déco-stil, höjd: 55
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5016 Bordslampa Italien
386 5086 Bordslampa Kina
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5273 Bordslampa Kina
386 5452 Bordslampa Mässing
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 4048 Bordslampa Orrefors
386 5106 Bordslampfot Gunnar Nylund, Rörstrand, handdrejad
386 5280 Bordslampor 1-par, brons
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5534 Bordslampor 1-par, onyx
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 4615 Bordslöpare Hälsingland, längd: 200
386 5538 Bordslystrar 1-par, höjd: 37
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5036 Bordsur 1800-tal, höjd: 24
386 5312 Bordsur Majolika, höjd: 51
386 5316 Brevpressar 13st, konstglas
386 5382 Bricka Ns, C.G.Hallberg, längd: 62
386 5494 Bricka nysilver, längd: 70
386 5175 Bricka pläter, England 1800-tal
386 5587 Brickbord plåtbricka, längd: 72
386 5352 Brickor 4 st, med gallerkant
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5331 Brons 3 del, höjd: 7, 5/21
386 4562 Buffé Jugend, ek , [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], 157x46x173
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5471 Bufféskåp vitmålad, ek, längd: 193, djup: 61, höjd: 137
386 4603 Buljongkoppar 12 st. med fat. Tjeckoslovakien
386 5351 Bulkruka Mässing, skultuna, 3K
386 5304 Byrå 7 lådor, höjd: 155, (Nyprod)
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5489 Byrå Rokokostil med stenskiva, längd: 90, djup: 55, höjd: 80
S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5361 Byrå rokokostil, Intarsia, Stenskiva, längd: 90, djup: 52, höjd: 80
386 4573 Byrå Rokokostil, stenskiva, 91x50H.81
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5143 Byrå Sekelskifte, Valnöt, längd: 91, djup: 55, höjd: 118
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5104 Byrå sent 1800-tal, valnöt, längd: 95, djup: 46, höjd: 101 (fanérskador)
386 5021 Byrå Vit, längd: 68, djup: 39, höjd: 83
386 5555 Byst Signerad. Grekland, konstmassa, höjd: 54
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5166 Chiffonjé 1890-tal, längd: 100, djup: 48, höjd: 142
S�ldes f�r 5.900 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 4476 Chiffonjé Karl Johan, Mahogny, längd: 100, djup: 53, höjd: 142
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 4574 Chiffonjé mahogny, 95x46, höjd: 125
386 5520 Cow-boydräkt Barnstorlek, i originalkartong
386 5117 Dockskåpsmöbler merparten tidigt 1900-tal
386 5393 Dolkar 2st, orientaliska
386 5527 Dukar Jugend, 2 st, 130x87
386 5484 Emaljmålning Kurt Björkegren, "Norrländskt Landskap" 64x85
386 5547 Emmafåtölj
386 5190 Emmafåtöljer Ett par
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 4311 Etsning Anders Zorn, "Självporträtt" 24x16
386 5115 Etsning Olle Hjortzberg 75/100
386 5056 Etsning Otto Gripenswärd, Vinterskog, 11 x 7
386 4495 Färglitografi 2 st, Handkolorerade, Stockholmsmotiv, sign Perger
386 5432 Färglitografi Axel Olson 93/350, 38x53
386 5423 Färglitografi Corneille 90/200 -81, 66x50, ej glas
386 5162 Färglitografi Corneille, -91, 128/160, 22x27
386 5179 Färglitografi efter miro, ur Le Miroir, komposition, 37x54
386 5154 Färglitografi Endre Nemes, 193/215, 34x56
386 2157 Färglitografi Eva bergenvall, 6/170, 64x50
386 5240 Färglitografi Gunnar von Gegerfelt, Stockholmsmotiv, 42x54
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5376 Färglitografi Gustav rudberg, 80/360, 53x69
386 5375 Färglitografi Hugo Zuhr, 231/260 , 46x69
386 5156 Färglitografi Karl Höglund, 156/290, 28x38
386 5165 Färglitografi Karl Höglund, 170/290, cyklande par, 41x28
386 5168 Färglitografi Karl Höglund, dansande par, 154/290, 28x39
386 5033 Färglitografi Lars Norrman, ryttare, 226/310
386 4020 Färglitografi Lasse Åberg, 'Dalamusse', 30/175, 42x54
386 5245 Färglitografi Lennart Rodhe, 19/280, 28x46
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5257 Färglitografi Ljungberg, 98/360, 40x55
386 5159 Färglitografi M. Pyk, 229/275, 33x23
386 5180 Färglitografi Miro, ur Le Miroir, komposition, 33x45
386 5250 Färglitografi Olle Ängkvist, 18/125, 49x59
386 5246 Färglitografi Olle Ängkvist, 55/145, 59x49
386 4443 Färglitografi Olle Bonniér, -64, 74/100, 46 x 52
386 5197 Färglitografi Reuterswärd, komposition, 70/200, 72x53
386 5428 Färglitografi Salvatore Dali, "Legitimité" E.A 11/15, 25x20
386 5247 Färglitografi Signerad. 50/190, 33x33
386 5253 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), 367150, 47x62
386 3004 Färglitografi Uno Vallman, Med dedikation, 60 x 50
386 5433 Färglitografi Waldemar Lorentzon, 95/350, 42x58
386 5181 Färglitografier 2 st. efter Matisse+ efter Miro, (ej glas)
386 5184 Fårskinn 2 st. Gotländskt utegångsfår
386 5336 Fartygsratt dia 86
386 5044 Fat 2 st. Mari Simmulson, dia 25
386 5604 Fat Gustafsberg, Stig Lindberg, Reptil, längd: 27
386 4422 Fåtölj 40-tal
386 5478 Fåtölj Carl Malmsten, Farmor, (slitage)
386 4477 Fåtölj Rotting
386 5570 Fåtöljer 1 par, kretong
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5448 Fickur 2 st, 14k en med diamant, Bla Elgin
386 5037 Figurin Kina, (konstmassa), höjd: 49
386 5132 Fiskbassäng Kina, porslin, dia: 41, höjd: 36
386 5133 Fiskbassäng Kina, porslin, dia:41, höjd: 36
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5345 Fisktallrikar 11st, "Löja" Stig Lindberg (skador)
386 5442 Fisktallrikar 14 st , dia 24
386 4531 Formar 2 st. Pyro
386 5226 Fotoram Jugend, koppar, 30x21 yttermått
386 5486 Fotpall
386 5111 Fotpall "Lamino" Swedese , teak
386 5112 Fotpall "Lamino" Swedese, bok/fårskinn
386 3518 Fotpallar 1 par, 1800-tal
386 5048 Fruktassietter 12 st
386 5072 Fruktfat (dds) Lisa Larssson Gustavsberg studio, dia:37
386 5443 Fruktservis 18 st assietter dia 18 + uppläggningsfat, längd: 48
386 5561 Fruktservis 6-del, gallerkant
386 5562 Fruktskålar 2st, N.S/glas
386 5403 Gafflar 6 + 3 st, silver, Zethelius, 1810 & 1814
386 5274 Gås Keramik, KAF, höjd: 30
386 5038 Gitarr Aukustisk, Holms
386 5497 Glasmålning Heinertz, kvinna med blå kjol, 36x58
386 4566 Glasservis ca 40 del
386 5034 Glasservis ca 55 del
386 5339 Glasservis Karaff + 12 spetsglas, Sandvik
386 5101 Glasservisdelar 13 + 12, Orrefors
386 5306 Glasservisdelar 7 del rött glas bla. Fuga Orrefors
386 5554 Glasservisdelar c:a 60-del, modell Helga + ca 30 delar (auktionspost 387 5565 ). Totalt ca 90 del.
S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5031 Glasservisdelar Ollers(?), 18 st
386 5217 Golvlampa 1950-tal
386 5042 Golvlampa 40-tal
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5258 Golvlampa Hans Agne Jacobson, Markaryd
386 5457 Golvlampa Mässing
386 5252 Golvlampa Svensk Tenn, N2326
386 3344 Golvlampor Ett par, Förgyllda, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
386 5364 Golvurna Japan, höjd: 68
386 5314 Golvvas Gustavsberg, Josef Ekberg, 1907, höjd: 44 (gamla lagningar)
386 5225 Golvvas Pukeberg, höjd: 60
386 5297 Gravyrer Frankrike, 1 par 21x15
386 4393 Gryta på 3 ben, 17/1800-tal, hänklar + handtag, brons, höjd: 31
386 5505 Hallampa höjd: 80
386 5539 Hallampa Prismor, höjd: 45
386 5022 Hallbyrå 3-lådig, höjd: 72
386 5464 Hallbyrå med stenskiva, 3-lådig, längd: 50, djup: 31, höjd: 70
386 5406 Halskedjor 1 par med pärla
386 5436 Hängskåp 1800-tal. mahogny, höjd: 39
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 4023 Horn Hjort
386 4380 Hörnhyllor 2 st, Masurbjörksfanér, höjd: 282
386 5483 Jordglob elektrifierad
386 5107 Jordglob glas med belysning
386 5236 Kaffegods + tallrikar 9 + 7 del, Måsen, Kunglig dansk
386 5509 Kaffekittlar 4 st. koppar
386 5548 Kaffeservis 3-del, N.S
386 5242 Kaffeservis 30 del. Rosenthal, Pompadour
386 4068 Kaffeservis 7 del Meissen empir + 2 fat, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
386 5557 Kaffeservis c:a 20-del, Tyskland
386 5335 Kameler 1 par, metall, höjd: 26
386 5099 Kandelabrar 1 par, Dresden, höjd: 20
386 5606 Kanna med lock, Fajans, Gustafsberg, Stig Lindberg, höjd: 23
386 4270 Kanna Tenn, höjd: 42
386 5080 Kanna (dds) Gunnar Nylund, Rörstrand, höjd: 29
386 5322 Kannor 2 st mässing, Skultuna/Vesterås, höjd: 16/18
386 5368 Karaff Höglund, saknar propp
386 5445 Karaffer 2 st kristall, höjd: 29-30
386 5515 Karaffer 3 st. glas, S. Gellerstedt
386 4086 Karmstol barockstil
386 5192 Karmstol Barockstil, Bayersk (omklädnadsbehov)
386 5073 Karmstol England, grönt läder/idegran
386 5603 Karmstol Louis XV-stil
386 5214 Karmstol + 3 stolar, gustaviansk stil
S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5519 Karmstolar 1 par Gustaviansk stil, björk
386 5212 Karmstolar 1 par, bonad björk
386 4498 Karmstolar Ett par, "Skrattstolar"
386 3343 Karmstolar Ett par, rokokostil
386 5066 Karmstolar + stolar 2 +2 st, Karl Johan-stil, Björk
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5311 Keramik 2 vaser G Nylund Rörstrna/VL. UE, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 28/32
386 5040 Keramik 4 del Gunnar nylund
386 5566 Keramik 50-tal, "Blå Husar" + Koka blå m.m
386 5550 Keramikdelar 3-del, Argenta
386 5053 Keramikplattor 2 st, Kavalkad, Olle Alberius, 32 x 30, Rörstrand
386 5338 Kista Orientalisk, 85x41, höjd: 45
386 5244 Kistbyrå bemålad, längd: 125, djup: 58, höjd: 61
386 5294 Klädskap 30-tal, björk, längd: 115, djup: 57, höjd: 184
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5074 Klaffbord England, idegran
386 5149 Klaffbord furu, längd: 100, höjd: 78
386 5356 Klockställ 3 st, glas/mässing
386 5100 Kolhämtare 2 st. koppar, höjd: 47, höjd: 23
386 5475 Konsol sent 1800-tal, valnötsfanér (skador)
386 5140 Konsolbord med stenskiva, höjd: 54
386 5028 Konstglas 4 del, Bla Reijmyre
386 5083 Konstglas Strömbergshyttan, karaff med knopp, höjd: 34
386 5571 Koppar 2 del
386 5323 Kopparform med lock, längd: 45
386 5122 Koppargryta på benställning
386 5119 Kornischer 2st, längd: 197+195
386 5049 Kryddburkar 12 del, Tjeckien
386 5337 Lampbord 1 par, Kina med lådor
386 5275 Lampbord 1-par, höjd: 61
386 5194 Lampbord Ett par, längd: 70, djup: 50, höjd: 53
386 5485 Lampetter 1 par, mässing, höjd: 25
386 5506 Lampetter 2 par + 1, mässing
386 5300 Lampetter Ett par, metall, höjd: 70, (nyprod)
386 5301 Lampetter Ett par, Prismor, höjd: 65 (nyprod)
386 5291 Lampkupa 60-tal, frostat glas, dia:38, höjd: 34
386 5500 Lavoar 1800-tal, valnöt, längd: 47, djup: 45, höjd: 78
386 5405 Litografi Arvid Knöppel, Pt, 45 x 65
386 5032 Litografi Einar Nerman, Greta Garbo, 37/100, 29x20
386 5251 Litografi G.westlund, 35/50, 61x44
386 5255 Litografi Louis Bastin, 37/50, 47x37
386 5248 Litografi Susanne Nessim, 72/265, 61x48
386 5027 Litografier 2 st, Montreal, 57 x 37
386 5262 Ljuskrona höjd: 60
386 5265 Ljuskrona Empirestil, höjd: 70
386 5490 Ljuskrona Empirestil, höjd: 75
386 5147 Ljuskrona Maria Therese stil, höjd: 65
386 5134 Ljuskrona Maria-therese stil, höjd: 45
386 5504 Ljuskrona mässing/prismor, höjd: 50, dia65
386 5491 Ljuskrona Rokokostil, sekelskifte, höjd: 75 (nyrenoverad
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5321 Ljusstakar 1 par, Gustaviansk stil Skultuna, höjd: 28
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5098 Ljusstakar 1 par, malm, Gnosjö, barockstil, sjuarmade, höjd: 32
386 5185 Ljusstakar 1 par, mässing, sekelskifte, höjd: 26
386 5387 Ljusstakar Ett par, Firma Svenskt Tenn, 1925, höjd: 12
386 5046 Ljusstakar Ett par, tenn, höjd: 20
386 5029 Ljusstakar + starkvinsglas, 8 del, Johansfors
386 5564 Lockurna + vas Royal Dux
386 5542 Lodur Emalj
386 5228 Lyrbord Empire, mahogny, höjd: 74 (fanérskador)
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5463 Malmkrona höjd: 40
386 5146 Matbestick N.S
386 5449 Matbord ek, 2 ilägg, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
386 5326 Matbord Fritz Hansen, 130x130
S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 4261 Matbord + 7 st. stolar
386 5264 Matsalaskåp Gust.stil, mahogny, längd: 114, djup: 44, höjd: 175
386 5531 Matsalsbord med 3st iläggsskivor, mahogny
386 4561 Matsalsgrupp 5 del, ådringsmålad
386 5511 Matsalsgrupp 5 del. Bord 4 stolar, gustaviansk stil [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5292 Matsalsgrupp 5-del, 50-tal
386 3168 Matsalsgrupp Carl Malmsten, Bord + 6 stolar + 2 st ilägg
386 3349 Matservis 85 del, England
386 5567 Matservis c:a 30-del, Gustavsberg
386 5560 Matservis Glas, c:a 30-del
386 5282 Matservis Seltman/Bavaria , c:a 50-del
386 5593 Matservisdelar "Tsing" Gustafsberg NK 1930-tal, 12 + 8 del
386 5488 Matservisdelar 19 del. Lidköping
386 5283 Matservisdelar c:a 30-del, Viktoria Tjeckoslovakien
386 5094 Matservisdelar ca 50 del, Ekeby
386 5047 Matservisdelar Gustafsberg 'Gunnar', ca 50 del Bla Terrin [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
386 5093 Matservisdelar Hackefors
386 4065 Matservisdelar fat Kina 34 del (att fördela)
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5041 Matta Bochara, 240 x 156
386 5414 Matta gallerimodell, Kurd antik, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage] 97 x 353
386 5417 Matta Husseinabad, 142 x 206
386 5415 Matta Kaukas, old, 88 x 147
386 5187 Matta maskingjord, 165x173
386 5422 Matta orient, 79 x 137
386 5023 Matta orientalisk, 230x175
386 5164 Matta orientalisk, Afghan, Old, 230x345
386 5581 Matta orientalisk, Bachtiari, 220x300
386 5259 Matta orientalisk, Ghom, 137x220
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 3534 Matta orientalisk, Hamadan, galleri, 435x107
386 5578 Matta orientalisk, Kashan, 248x345
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5281 Matta orientalisk, Kerman, 220x310
386 5189 Matta orientalisk, Mahal, 297x405
386 5313 Matta orientalisk, Meshed, 198x296 (slitage)
386 5580 Matta orientalisk, Meshed, 290x388
386 5278 Matta orientalisk, Old Ghom, 140x220
386 5224 Matta orientalisk, old Tuisserkhan, 97x160 (slitage)
386 3591 Matta orientalisk, Pakistan, 251x337
386 5279 Matta orientalisk, Pakistan, 80x370
386 5608 Matta orientalisk, Persisk, 130x267
386 5499 Matta orientalisk, Semi-antik afghan, 150x85
386 5223 Matta orientalisk, semi-antik Mazlaghan, 105x144
386 5579 Matta orientalisk, Täbriz, 204x295
386 5396 Miniatyrram 1700/1800-tal, höjd: 12
386 5305 Monika bratt 6 del bla. ampel
386 5289 Monterskåp Ek, 30-tal, längd: 60, djup: 60, höjd: 80
386 5188 Monterskåp Kina, rosenträ, längd: 49, djup: 9, höjd: 81
386 5035 Mortlar med stöt 6 st. mässing
386 5296 Nattygsbord 1 par funkis, vitmålade sk, höjd: 53
386 5319 Nattygsbord 1 par, vitmålade, höjd: 71
386 5420 Nipper Diverse
386 5317 Noshörning + smed, zink, längd: 30 +, höjd: 33 (nyprod.)
386 5559 Nysilver Bricka med gallerkant + diverse
386 4369 Ölglas 12 st, Erik Höglund, olika färgade
386 5299 Oljemålning "Lador" Jalbert, 54x72
386 5551 Oljemålning "Landskap" 33x55
386 5355 Oljemålning "Neapelkusten" 30x40 oval ram
386 5239 Oljemålning "Stadsmotiv" osignerad, 38x45, handskuren träram
386 5413 Oljemålning 1700-tal, Putti, 63 x 49
S�ldes f�r 18.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5353 Oljemålning A.Pisani, "Marknad" 30x40
386 4568 Oljemålning Anna Nordgren, 1904, "Fjordlandskap", 36x42
386 5284 Oljemålning Anshelm Dahl, 1920, 101x76
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5043 Oljemålning Bertel Bertel- Nordström, Kustmotiv, 55 x 66 (ej ram)
386 5193 Oljemålning C. Berndtsson, Stockholmsmotiv, 37x43
386 4180 Oljemålning Ebbe Höglund, Blomsterstilleben, 50 x 40
386 4398 Oljemålning Eduardo Payés, Gatuscen från Barcelona, 96 x 160
S�ldes f�r 14.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5389 Oljemålning Edvin Ollers, Sydlänsk stad, 28 x 34, 1913
386 5230 Oljemålning Einar Forseth, 'Landskap" 65x82
386 5598 Oljemålning Else Hermansson-41 , "Havsstrand" 54x81
386 5503 Oljemålning Eric Lundgren, Götebogs hamn, 51x61
386 5057 Oljemålning Eric Osslund, Kustmotiv, 37 x 44
386 5026 Oljemålning Eriksson, Marin, från Hönö mot vinga fyr, 53 x 80
386 5191 Oljemålning Eyv. Olesen -66, stilleben, 39x49
386 5084 Oljemålning F.W.son Berg, "Landskap med hus" 53x65
386 5421 Oljemålning Folke Andreasson, "Mansporträtt", 40x50
386 5151 Oljemålning H Thomse, fjällmotiv, 73x120
386 4581 Oljemålning Hamnmotiv Malmö, Karl Enok Olsson, 47x65
386 5469 Oljemålning Hans Prins, "Skogsstig" 90x75
386 4569 Oljemålning Hästporträtt, England träpannå, okänd konstnär, 14x18, 5
386 5298 Oljemålning Havsband, sign 44x53
386 5014 Oljemålning Henning Hougaard, Älgar, 45x53
386 5103 Oljemålning Ilona Klara Boman, "Blomstilleben", 68x49
386 5401 Oljemålning Inga M Alenius, "Fjällby", 11x16
386 5200 Oljemålning ISE Johansson, blommor i vas, 39x33
386 5198 Oljemålning Ise Johansson, nakenstudie, 33x23
386 5502 Oljemålning J. Lundegård, Ölandskust, 34x46
386 5501 Oljemålning J. Lundegård, Ölandsmotiv, 20x33
386 5075 Oljemålning Jan B Pospisil, 'Kustmotiv med båt' 24x33
386 5006 Oljemålning Joh Bladh, 1951, Fäbod, 45x54
386 5007 Oljemålning Joh Bladh, 1954, 45x54, Fäbodar
386 5261 Oljemålning Johannes Ravn, 'Änder' 55x65
386 5233 Oljemålning Karl andersson, Grisslehamn 1917, 67x91
386 5410 Oljemålning Kjell Löwenadler, Potatisplockare, 72 x 94
386 5379 Oljemålning Knut Walinder "Sädesärla" 36x44
386 5005 Oljemålning KöksInteriör, 65x55
386 5237 Oljemålning Magnus Nils Tull, "Blomstilleben" 55x46
386 5585 Oljemålning Mansporträtt, Rokokoherre, 1800-tal, 77x60, sk
386 5055 Oljemålning Marin Granbäck, -44, 14 x 14
386 3007 Oljemålning Ossian Wittergren, 1962, 60 x 47
386 5521 Oljemålning på pannå Fåraherde med får och åsna 42x57
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5011 Oljemålning Reinhold Nordstedt, 1938, "Torpstuga vid Viken" 24x36
386 5085 Oljemålning S.Thunvall, 'Allé till kyrka' 47x61
386 5010 Oljemålning Sign A W Liliefors, 1982, Hästar, 32x40
386 4178 Oljemålning Sign Hennix, Fäbod, 28 x 38
386 5522 Oljemålning sign. Osslund 16x27
386 5456 Oljemålning Signerad "Flodlandskap" 1800-tal, 31x46
386 5271 Oljemålning Signerad, "Stilleben" 25x20
386 4226 Oljemålning Signerad. 'Afrikansk kvinna' 33x24
386 5058 Oljemålning Stig Jonzon, 13 x 53, Visby Ringmur
386 5170 Oljemålning Sven Kreuger, 'Ryttare på häst', 78x66
386 5039 Oljemålning Veikko Aaltona, Religiöst motiv, 72 x 58
386 5498 Oljemålning Wahlberg, gatubild, 62x50
386 5395 Oljemålningar 2 st Bengt Ellis, 1948, 65x54/60x73
386 4206 Oljemålningar 2 st, Erlich, Blommor i vas, ca 18 x 12
386 5114 Oljemålningar 3 st lösa blad, G Nordstöm
386 5054 Oljemålningar E.Norström, Vintermotiv, 1945, 11 x 17 & 20 x 28
386 5347 Öronlappsfåtöljer 1-par, brunt skinn (1st med högtalaranläggning i ryggen)
386 5341 Ostkupa med fat, kristall
386 4372 Panelsoffa jugend, Bemålad
386 5411 Pärlcollier 10 st, ihopkopplingsbara, längd: 43-53
386 5408 Pärlcollier 2 st, Kina, längd: 39/41
386 5409 Pärlcollier 2 st, längd: 41
386 4412 Pärlhalsband 10 st, Kinesiska (silverfärgade), längd: 45
386 5286 Parmattor Kashan, 75x60
386 5050 Parti tyger & Gardiner, Olika modeller
386 5182 Pastell Louis Bastin, "Barn i soffa" 77x56
386 5183 Pastell Louis Bastin, "Barn" 47x32
386 5063 Pelarbord höjd: 73
386 5087 Pelarbord Ett par, H.65
386 5088 Pelarbord Intarsia, höjd: 58
386 5533 Pelarbord Mahogny, höjd: 65
386 5174 Pianopall
386 5320 Pianopall Tidigt 1900-tal med lädersits, snurrmodell
386 5295 Piedestal vitmålad, höjd: 90
386 4116 Piedestaler 1 par, höjd: 97
386 5176 Pigtittare
386 5256 Plafond glas/mässing, Dia42
386 5315 Plafond Kristall, Orrefors, dia 45, 2 extra glas
386 5577 Plafond prismor, dia:50
386 5272 Plafond Prismor, dia:55
386 5126 Plakett + vas, Sterlingsilver/silver, L/H.16, 5-18, 5
386 5138 Porslin 20 del. Röd Rubin, Arthur Percy och Eugen Trost, Gefle
386 5416 Porslin 5-del, Kina
386 4448 Potta gustavsberg, Hennix
386 5385 Prakturnor Ett par, 1800-tal, höjd: 43, (1 sk)
386 5342 Prispokaler 12 st, silver
386 5068 Ram med oljetryck, 86 x 62
386 5127 Ramar 2 st
386 5444 Ramar 2st, 1800-tal, 55x46 + 62x42 innermått (skador)
386 5435 Ramar 2st, 43x47 + 62x52 innermått
386 5374 Ramar 3st, 1800-tal, 32x49 + 46x79 + 60x50 innermått
386 5441 Ramar 3st, 76x66 + 56x38 + 51x62 innermått (skador)
386 4604 Ramar 9 st
386 4264 Reliefer 1 par, Brons, Dia, 32 djurmotiv
386 5427 Ring 14k, 0, 5ct, Diamanter
386 5430 Ring 18k vitguld, safir + 2 briljanter, CGH 1946
386 5431 Ring 18k, Rubin & 6 st diamanter
386 5429 Ring 18k, vitguld, Rubin & 10 st diamanter
386 5472 Ring med briljant, 18k, 0, 80 carat
386 3489 Ring Vitguld med brillianter
386 5357 Ringar 2st, silver med stenar
386 5607 Sabel
386 5333 Sablar 2 st, Orient
386 4421 Salongsbord 1880-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], längd: 90, djup: 59, höjd: 81
386 5518 Salongsbord 1890-tal, höjd: 75
386 5171 Salongsbord Nyrokoko
386 5169 Salongsgrupp 3 del, Nyrokokostil
386 3015 Saltkar + supkoppar 4 del, silver, Israel
386 4468 Sängram Karl Johan, mahogny
386 5535 Satsbord 3-del, kakel
386 5589 Schatull 5 flaskor
386 5544 Schwarzwaldur
386 3649 Sekretär 1800-tal, 127x47x120
386 5163 Serigrafi efter Matisse, moderskap, 37x22
386 5378 Serigrafi Picasso 217/500, 74x50
386 5367 Serveringsvagn glas/rotting
386 5077 Servisdelar 12 st assietter + 5st kaffefat , Kunglig Dansk
386 5517 Servisdelar 18 del. keramik, Ystad, Kloster
386 5209 Servisdelar 58 del, Hutschenreuther Bavaria
386 5346 Servisdelar 7-del, "Pynta" Stig Lindberg (skador)
386 5309 Servisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Terma, Gustavsberg 1955-1979, flamfast gods med brun glasyr, 4 del + originalkartong
386 5293 Sideboard 60-tal, Bra Bohag, teak, längd: 190, djup: 43, höjd: 78 (fanérskador)
386 5450 Sideboard Ek, längd: 164, djup: 55, höjd: 73, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
386 5263 Sideboard Gust.stil, längd: 190, djup: 45, höjd: 90
386 5234 Sidenbroderi Kina, 150x37 (inramad)
386 5078 Silkscreen Hilding Lindqvist, 130/250, 55x41
386 5079 Silkscreen Hilding Lindqvist, 195/250, 42x53
386 5569 Silver 14-del, prisbägare m.m
386 5399 Skål med hänklar Borgila, Silver, längd: 15
386 5340 Skålar 3 st, Sandviks glasbruk/Eda , höjd: 10-15
386 5131 Skänk Sekelskifte, längd: 108, djup: 52, höjd: 125 ( ommålningsbehov)
386 5173 Skåp 1890-tal, längd: 77, djup: 52, höjd: 167
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5069 Skåp med spegeldörr, Mahogny, längd: 94, djup: 48, höjd: 200
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 4365 Skrin Silver, längd: 20
386 5195 Skrivbord England, L.124, djup: 62, höjd: 78
386 5575 Skrivbord England, mahogny, läderskiva, 153x92H.77
386 5269 Skrivbord + stol, Louis XV-stil, längd: 130, djup: 68, höjd: 74
386 5196 Skrivbordsstol England, Skinn
386 5495 Skrivbordsuppsats 4 del. Gusum, mässing
386 5390 Skrivbyrå Björk Senempir, 104x52x103
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 5318 Skulptur Art Déco-stil, zink, höjd: 48
386 5334 Skulptur Häst, metall, längd: 48
386 5332 Skulptur Panter, metall, längd: 72
386 5330 Skulpturer 2 st lejon, metall, längd: 33/41
386 5425 Smycken 2st silver + 1st silverplated
386 5178 Smycken silver/18k div
386 5453 Soffa 2-sits, gul, nutida
386 5479 Soffa Carl Malmsten, (slitage)
386 5062 Soffa Carl Malmsten, Samsas, 2-sits
386 5465 Soffbord 20-tal, björk, Dia:85, höjd: 63
386 5139 Soffbord Orientaliskt, längd: 140, djup: 75, höjd: 45
386 5276 Soffbord Rotting/glas, längd: 118, djup: 65, höjd: 43
386 5065 Spegel höjd: 131
386 5373 Spegel Förgylld ram, höjd: 98
386 5434 Spegel Gustaviansk stil, höjd: 112
386 5482 Spegel i 1800-talsram, 90x70
386 5102 Spegel Karl Johan-stil, höjd: 69
386 5013 Spegel med träram, höjd: 45
386 5302 Spegel nutida, höjd: 155
386 5009 Spegel Oval, höjd: 68
386 4016 Spegel Sent 1800-tal, höjd: 90
386 5064 Spegel + spegellampetter, 3 del
386 5204 Spegel + konsol Karl Johan-stil, mahogny, 1800-tal, höjd: 245
386 5004 Spegel+ Konsolbord, Rokokostil, H, 203
386 5012 Spegellampett Rekt., höjd: 50
386 5015 Spegellampett+ 2 speglar
386 5510 Spelbord 1800-tal, mahogny (fanérskador)
386 5344 Statyett på marmorsockel höjd. 35 + prydnadspistol
386 4444 Stol Pierre Paolin, artfort Holland
386 4033 Stolar 1 par, Carl Malmsten
386 4608 Stolar 1 par, Chippendalestil
386 5020 Stolar 1 par, Gustaviansk stil
386 5218 Stolar 1 par, nyrokoko
386 5528 Stolar 4 st Sjuan, Fritz Hansen,
386 5454 Stolar 4 st, ek, nutida
386 5207 Stolar 4 st, sent 1800-tal
386 5137 Stolar 4st, tidigt 1900-tal
386 5583 Stolar 6 st klaffstolar Italien, stålrör
386 5327 Stolar 6st, Fritz Hansen
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2005 16:00)
386 4500 Stolar Ett par, "Skrattstolar"
386 5206 Stolar Ett par, med reliefdekor
386 5105 Stringhylla Golvmodell
386 3014 Supkoppar 2 + 2 st, Silver Israel
386 1131 Supkoppar 3 st, Silver Israel
386 5067 Sybord Karl Johan-stil, Björk
386 5595 Syltkruka Gustafsberg, höjd: 13, 5
386 5591 Syltkrukor 1 par Rörstrand, stenmassa, höjd: 24
386 5458 Syskrin på ben, Allmogestil
386 4357 Systemkamera Canon
386 5525 Taburett Rokokostil
386 5060 Takarmatur 50-tal, 3 kupor
386 5451 Takarmatur Karl Johan-stil
386 5061 Takarmatur med prismor
386 5601 Takarmatur Venetiansk-stil, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
386 5324 Taklampa "Kosta lampan" gul plåt
386 5110 Taklampa plåt, design: Carl Thore, höjd: 19
386 5266 Tallrikar Imari, 1st dia:31 + 2st 21
386 5186 Tallrikshylla sent 1800-tal
386 5231 Tavla Jugend, 62x38 yttermått
386 3355 Tavla Text från Koranen, förgylld ram
386 5089 Telefonbänk längd: 97
386 5025 Terrin + fat + Bringare, Handmålat
386 5268 Toalettebord pall, gust.stil
386 5096 Trädgårdsurna Gjutjärn, höjd: 49, (ej komplett)
386 5095 Trädgårdsurnor 1 par, gjutjärn, höjd: 46, (nyprod.)
386 5508 Trågsoffa svensk rokokostil, björk, längd: 190
386 5307 Tulpanvaser 4 st Alvar Aalto "Savoy", Iittala
386 5129 Tv Beovision 8800
386 3677 Vägglyktor 1 par, smide
386 5594 Väggpendyl höjd: 58
386 5152 Väggpendyl 1800-tal, höjd: 72, (krönet saknas)
386 5461 Väggpendyl Engström Sthlm, höjd: 70
386 5018 Väggpendyl Förgylld, höjd: 54
386 5017 Väggpendyl Förgylld, höjd: 57
386 5019 Väggpendyl Trä, höjd: 47
386 5398 Väggplakett Wedgwood, sent 1800-tal, höjd: 19
386 5507 Väggplåt koppar, 54x62
386 5365 Väggur 1800-tal, höjd: 94
386 5208 Väggur Ek, höjd: 80
386 2150 Väggur förgyllt, höjd: 50
386 5071 Väggur Schwarzwaldur, 1800-tal, porslin (skador)
386 5440 Väggur Sekelskifte, ek, höjd: 70
386 5220 Väggur Sekelskifte, höjd: 75 (skador)
386 5081 Vas Gunnar Nylund, Rörstrand, höjd: 33
386 4577 Vas Opalinglas, sign, höjd: 14
386 5045 Vas Strömbergshyttan, nr. 1134, höjd: 22
386 5308 Vas WMF NS/kristall, B OX 86, höjd: 34
386 4486 Vaser 2 st + fat Vicke Lindstran
386 5563 Vaser 2st, Kunglig Dansk + 1-del Bing & Grøndahl
386 5052 Vaser 3 st, Gunnar Nylund, höjd: 8-25
386 4556 Vaser 3 st, Iittala, sign Timo Sarpaneva, höjd: 22-26
386 4202 Vaser 4 st, Bla Berlin & Arabia
386 5092 Vaser 8 st, Kina
386 5113 Vevgrammofon i träfodral
386 5070 Vikingaskepp + 6st vikingar, metall
386 5496 Viktsatser 2 st.
386 5573 Vitrinskåp England, 108x40, höjd: 132
386 5530 Vitrinskåp England, mahogny, längd: 144, djup: 40, höjd: 200
386 5537 Vitrinskåp Hörnmodell, England, höjd: 180
386 5546 Vitrinskåp Louis XVI-stil, 65x35H.143
386 5545 Ymnighetshorn
386 5473 Ytterfoder 1 par, höjd: 21
386 5553 Ytterfoder 4st, Bing & Grøndahl m.m
386 5480 Ytterfoder Waldemarsudde, dia 26