Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 27 januari 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1303 8225  Affischer 2 st, Husqvarna, 39x28 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:54)

1303 7079  Akvarell Björn Erling Evensen (f. 1924), Sverige. Signerad, oramad. Motivet: 22x27,5cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:15)

1303 4016  Akvarell Eizo Kato (1906-1972), Japan. Tempel. Signerad. 33x49 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:38)

1303 8384  Akvarell Oidentifierad konstnär. "Hötorget den 13 maj 1938", Signerad PI Björck, ca 28x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:48)

1303 6014  Akvarell Oidentifierad konstnär. Läsande man. Signerad och daterad -76,14,5x15,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:25)

1303 7064  Akvarell Peter Czerniak (f. 1947), Sverige. "Det sista trädet", Slussen, Stockholm. Signerad, akvarell. 57x47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:06)

1303 7063  Akvarell Peter Czerniak (f. 1947), Sverige. Signerad, "Från Mariaberget", Stockholmsmotiv. Akvarell, 48x62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:04)

1303 8408  Akvarell Smail Ajkunic (f. 1949), Sverige. Hus. Signerad. Motivet: 39x33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:29)

1303 8337  Akvarell Stina Sörman (1910-1993), Sverige. Bäck, signerad. 1983,64x100 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:57)

1303 8336  Akvareller 2 st, Stina Sörman (1910-1993), Sverige. Blomsterstilleben, signerad. 62x49,61x44 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 21:03)

1303 8277  Akvareller Gunnar Neels-Hansson, signerad, kustmotiv, 11x18 respektive 21x30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2020 08:15)

1303 8278  Akvareller Gunnar Neels-Hansson, signerad. Motivet: 19x14 respektive 27x21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2020 08:16)

1303 4349  Akvatint G Rouault, monogramsignerad 1929. Motivet: 9,5x7 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:56)

1303 8145  Armband 18k guld. Vikt: 10,8g. Model: X-länk, Längd: 21cm. Bredd: 6,8mm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:57)

1303 8160  Armband 18k guld. Vikt: 14,6g. Model: Pansar, Balestra, längd: 19cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:22)

1303 8099  Armband 18k guld. Vikt: 30,9g. Model: Bismarck, längd: 20cm.

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:32)

1303 8100  Armband 18k guld. Vikt: 37,8g. Längd: 20cm

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:09)

1303 8144  Armband 18k guld. Vikt: 9,1g. X-länk, längd: 20cm, bredd: 5,3mm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:42)

1303 8108  Armband 2 st, 18k guld. Vikt: 28,4g. Model bland annat, Bismarck, längd: 20cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:48)

1303 6421  Armband 4 st, silver (830), model: Bismarck, och X-länk. Längd: 18-19cm. Vikt: 105g.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:42)

1303 8119  Armband silver. Vikt: 37g. Bismarck, längd: 20cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:22)

1303 8164  Armbandsur 18k guld, bruttovikt: 13,5g. Damur, Movado, quartz, gravyr. Diameter: 19mm, läderband.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:18)

1303 8163  Armbandsur 18k guld, bruttovikt: 27,1g. Herrur, Certina, gravyr. Quartz, Diameter: 33mm, datum, läderband

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:44)

1303 8165  Armbandsur 18k guld. Leijona. Diameter: 21 mm, X-länkarmband, bruttovikt: 18g. Längd: 20cm, med säkertetskedja

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:26)

1303 8124  Armbandsur Damur, 18k guld, bruttovikt: 10g. Sigma Valmon Geneve, manuell. Diameter: 2cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:32)

1303 4481  Armbandsur Herrur, Seiko Sea Horse, automatisk. Diameter: 35mm, datum, stål, refnr: 7625-8030, serienr: 5002382, läderband.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:07)

1303 8080  Assietter + skålar, 7 + 7 + 6 st, "Solaris", Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Diameter: 15-20cm. Iittala

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:33)

1303 8315  Assietter 11 st, Rörstrand Flora. Diameter: 19 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:37)

1303 8177  Bålskål Med 6st koppar. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:03)

1303 8287  Bankett Gustaviansk stil. Längd: 67 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:06)

1303 8244  Bankett längd: 90 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:22)

1303 8174  Barometer höjd: 95cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:52)

1303 8202  Barskåp i form av byrå, Rokokostil. Bredd: 77, djup: 41 cm, höjd: 76 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:03)

1303 8327  Bergèrer ett par, Rokokostil. Längd: 78cm. Djup: 75cm. Höjd: 77cm. Sitthöjd: 41cm.

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:19)

1303 6397  Bestick silver, 12+ 12 st, Längd: 12 cm ca. Bruttovikt: 305g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:55)

1303 8105  Blandteknik 2 st, Göte Göransson (f. 1921), Sverige. (ur mina drömmars stad), 31x45 cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:26)

1303 8140  Blandteknik Carl Rylander, ansikte. Signerad, 24,5x19cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:11)

1303 8366  Blandteknik Charles Fahlen (1939-2010), USA. Signerad, daterad 1972, Mixed media, oramat löst blad. Bladets mått: 76x56 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:11)

1303 8369  Blandteknik Charles Fahlen (1939-2010), USA. Signerad, daterad 1972, Mixed media, oramat löst blad. Bladets mått: 76x56 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 21:04)

1303 6328  Blandteknik Lar Oteenasek. Signerad, segelbåtar, 33x80cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:29)

1303 8358  Blandteknik Oidentifierad konstnär. 4 st, Lybeck. Signerad. Motivet: 15x21 till 23x31cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:19)

1303 8094  Blandteknik Walter Gregori. Signerad, daterad 1988, ca 70x58 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:34)

1303 8383  Blyertsteckning Lasse Söderberg (f. 1941), Sverige. Signerad, oramat löst blad, ca 27,5x20 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:01)

1303 8328  Bokhylla 2 sektioner + mellandel. Bredd: 65+ 65+ 79, djup: 37 cm, höjd: 165 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:01)

1303 8417  Bokhylla Längd: 100 cm. Djup: 25 cm, höjd: 110cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:09)

1303 8245  Bokhyllesnurra Bemålad. Bredd: 43, djup: 43 cm, höjd: 122 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:59)

1303 8270  Bokhyllor 3 delar. Bredd: 90, djup: 21 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:17)

1303 8075  Bokverk 3 st, "Svenska fåglar", med Litografiska blad av von Wright

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:17)

1303 8317  Bonad 1800-tal, 65x58 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:17)

1303 8380  Bonad Tidigt 1900-tal, 90x220 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:05)

1303 8316  Bord design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bredd: 75, djup: 55 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:23)

1303 6231  Bordslampa Alabaster, empirestil. Höjd: 67cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:07)

1303 8331  Bordslampa Belysningsbolaget, Glasgow. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:34)

1303 8390  Bordslampa Bumlingen, Ateljé Lyktan. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:25)

1303 6337  Bordslampa Gjutjärn och glas. Höjd: 42cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:39)

1303 6353  Bordslampa mässing, Barockstil. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:56)

1303 8040  Bordslampfot Alabaster. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:17)

1303 8249  Bordslystrar ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:47)

1303 8043  Bordslystrar Ett par, mässing, prismor, 1900-tal. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:13)

1303 6474  Bordsspegel Venetiansk, 39x32 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:07)

1303 8196  Bordstabletter 4 st. Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, "Mirakel", 30x40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:32)

1303 8436  Bordsur Rokokostil, Porslin. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:50)

1303 8285  Bronslock till urna, Kina. Längd: 19, djup: 15 cm, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:18)

1303 8114  Broscher 2 st, 18k guld. Vikt: 11,3g. Med pärla och gröna stenar, längd: 5-8cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:41)

1303 8237  Byrå bemålad, 1950-tal. Bredd: 75, djup: 38 cm, höjd: 83 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:38)

1303 8232  Byrå med stenskiva, Rokokostil. Bredd: 69, djup: 34 cm, höjd: 67 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:36)

1303 8090  Byrå Med stenskiva, Rokokostil. Bredd: 78 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:03)

1303 6025  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 67, djup: 53 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:09)

1303 8220  Byrå sent 1800-tal, bemålad. Bredd: 123. Djup: 6 cm, höjd: 98 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:51)

1303 8221  Byrå valnöt, sent 1800-tal. Bredd: 84 cm. Djup: 45 cm, höjd: 114 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:29)

1303 8281  Cabaret 7 delar, Kina. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:30)

1303 8238  Cafébord gjutjärn / marmorskiva. Diameter: 60, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:22)

1303 8239  Cafébord gjutjärn / marmorskiva. Diameter: 60, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:32)

1303 8240  Cafébord gjutjärn / marmorskiva. Diameter: 60, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:35)

1303 8242  Caféstolar 3 st. Metall

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:55)

1303 8243  Cakestandunderrede 2 st. Mässing. Höjd: 102

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:32)

1303 8307  Champagneglas 6 st. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:47)

1303 8193  Champagneglas Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Modell Helena, Orrefors, 16st. Höjd: 16cm

1303 8170  Chiffonjé 1800-tal, valnöt. Bredd: 105. Djup: 53 cm, höjd: 148 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:38)

1303 8414  Cigarettetui silver, 8x9. Vikt: 70g.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:32)

1303 8106  Collier 18k guld. Vikt: 18,9g. Längd: 44cm.

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:28)

1303 8428  Dekorelement 2 delar, trä, Kina, 12x22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:39)

1303 8081  Docka Steiff, Mecki, igelkott. Huvud i gummi, kropp i filt och plysch, klädd i skjorta, väst och byxor. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:47)

1303 8039  Dubbelkarotter + fat + sillskål, 4 delar, nysilver. Längd: 15-27 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:57)

1303 8322  Duk Broderad silke, 1930-tal, 130x140 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:27)

1303 6236  Emmafåtölj

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:13)

1303 6237  Emmafåtölj

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:18)

1303 6185  Emmafåtölj

1303 8234  Emmafåtölj nyrokokostil. Höjd: 83 cm

1303 8071  Etagehylla omkring 1900, intarsia. Bredd: 47. Djup: 33 cm. Höjd: 133 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:01)

1303 6160  Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 2/2. Oramat löst blad. Bladets mått: 56x79 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:31)

1303 8378  Etsning Richard Årlin (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 17/30, oramat löst blad, bladets mått: 70x90 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:10)

1303 8226  Etsningar 2 st, Anders Heller (f. 1904), Sverige. Kvinnor, en signerad, andra signerad i tryckplåt. Motivet: 36x26 & 28x38

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:43)

1303 8116  Etsningar 2 st, Stig Borglind (1892-1965), Sverige. "Vintervitt & Flora Suecia II". Signerade. Motivet: 33x27 & 31x22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:03)

1303 6159  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 8/100. Oramat löst blad, bladets mått: 64x80 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:25)

1303 6136  Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Signerad, numrerad PT II/V. Handkolorerad etsning. Oramat löst blad. Motivet: 11x8 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:35)

1303 8386  Färgetsningar Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Elementära former". Mapp med 3 färgetsningar. Signerad, numrerade HC XIII/XV. Bladets mått: 52x60 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:58)

1303 8359  Färglitografi 2 st, Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 210/360. Motivet: 35x46cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:12)

1303 6079  Färglitografi 2 st, Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. 360 upplaga, Signerad. Motivet: 46x36 respektive 31x42 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:20)

1303 8439  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 85/300. Motivet: 74x56 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:12)

1303 8060  Färglitografi Bengt Ribbentoft (f. 1943), Sverige. "Moonlight". Signerad, numrerad 17/360. Motivet: 77x56 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:56)

1303 8376  Färglitografi Don Eddy (f. 1944), USA. Signerad, numrerad 89/150, oramat löst blad. Bladets mått: 57x69 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:11)

1303 8008  Färglitografi Johnny Friedlaender (1912-1992), relieftryck, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Oiseaux. Bladets mått: 75x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:15)

1303 8033  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 335/385, "Iraunajus coerulusigratus", 1992. Motivet: 54x40 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:19)

1303 8097  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad. Motivet: 23x19cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:33)

1303 6323  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige, Signerad, numrerad 1036/1750. Motivet: 55x77 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:25)

1303 6333  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 1036/1750. Motivet: 77x57 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:36)

1303 6334  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 1036/1750. Motivet: 77x57 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:37)

1303 6260  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 85/190. Motivet: 79x59 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:06)

1303 7072  Färglitografi Nilsson & Knall, Nybroplan. Signerad, numrerad 54/360. Motivet: 46x60cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:54)

1303 8341  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, EA-upplaga, oramad. Motivet: 42x59cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:24)

1303 6215  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Interiör Shetland. Signerad, numrerad 98 / 160. Motivet: 56x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:32)

1303 8047  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Slottsbacken. Signerad, numrerad 19/150. Motivet: 39x49 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:21)

1303 7003  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 5/100. Motivet: 44x59cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:56)

1303 8141  Färglitografi Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Hund. Signerad. Motivet: 35x28cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:04)

1303 8046  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Kvinnor. Signerad, ej numrerad. Motivet: 50x31 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:15)

1303 6032  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 218/360. Motivet: 40x30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:18)

1303 8005  Färglitografi Ulf Gripenholm (f. 1943), Sverige. PT, 1985-6. Signerad. Motivet: 31x40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:13)

1303 8274  Färglitografi Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. 2 st, stilleben, 375 upplaga. Signerad, daterad 1984. Motivet: 40x50 respektive 40x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:10)

1303 8076  Färglitografier 2 st, Oidentifierad konstnär. e. Signerad, numrerad 40/150. e. Motivet: 27x38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:07)

1303 8034  Färglitografier 2 st, Oscar Bergman, Vinterlandskap & vy mot Söder, 350-upplaga. Signerad. Motivet: 31x43 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:28)

1303 8172  Fat + skål, Konstglas, Kosta Boda, Bertil/U H Vallien. Diameter: 18-34 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:22)

1303 8258  Fat 11 delar, Nysilver. Höjd: 20cm, diameter: 35cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:29)

1303 8262  Fat 2 st, Förgyllda. Diameter: 38- 40cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:41)

1303 6016  Fat 8st. Längd: 30cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:25)

1303 8425  Fat Ett par, Kina. Diameter: 13 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:43)

1303 8418  Fat keramik, Kina, i ställning. Diameter: 17, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:36)

1303 6035  Fåtölj Gustaviansk stil

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:25)

1303 8019  Fåtölj TeVe-stolen, design: Alf Svensson, Studio Ljungs industrier, Bra Bohag, Formgiven 1953

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:07)

1303 8069  Fåtölj med fotpall 1950-tal

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:40)

1303 8168  Fåtöljer ett par

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:52)

1303 8070  Fåtöljer Ett par, böjträ, möjligen prototyper för IKEA, tidigt 1960-tal

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:19)

1303 8434  Fickur 14k. Höjd: 4 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:35)

1303 8348  Flipper spel 2 delar, Tomy Electric, 1970-tal. Höjd: 40cm, och Airport buss. Längd: 25cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:20)

1303 8324  Flygelduk 150x170 ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:51)

1303 8323  Folkdräkt Nordmarksdräkt, Värmland, barnmodell

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:03)

1303 6429  Förlovningsring 18k guld. Vikt: ca 6 g, ringmått: 19,75 mm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:39)

1303 8012  Förstadagsbrev + frimärken, diverse

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:26)

1303 8001  Fotografi Lord Snowdon, Antony Armstrong-Jones (1930-2017), Storbritannien. Britt Ekland och Peter Sellers. Stämplad (Lord Snowdon...) a tergo. Ej signerad. 28,5x36,5 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:32)

1303 8357  Fotografier 3st mappar med motiv från Rom, Pompei, Venedig & Florens

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:21)

1303 8082  Fruktfat + assietter. 6 + 1 delar, Rörstrand, Landskapsdräkter. Diameter: 18-22cm. Fat, diameter: 12cm.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:01)

1303 8301  Gavlar ett par, Gjutjärn, till trädgårdssoffa. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:05)

1303 8396  Gipstavla Bergspredikan, ramens innermått: 21x60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:20)

1303 6502  Glasblock Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Längd: 24, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:01)

1303 8263  Glasminiatyrer 10 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 6-8cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:02)

1303 8356  Glasservisdelar Orrefors, 19 delar. Höjd: 11-28 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:46)

1303 8049  Golvaskkopp mässing. Höjd: 75 cm

1303 6002  Golvlampa "Kosta Lampan". Höjd: 128 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:45)

1303 8214  Golvlampa mässing. Höjd: 147

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:11)

1303 8293  Golvlampa mässing. Höjd: 152

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:40)

1303 8018  Golvlampa Med stenskiva, Ateljé Lyktan, 5- ljusarmar. Höjd: 190cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:40)

1303 8387  Golvlampa Skärm med fransar. Höjd: 167cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:32)

1303 9034  Golvursfodral Rokoko. Höjd: 226 + ej passande urtavla

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:50)

1303 8048  Gravyr Earl Temple Buckinghamshire. Motivet: 26x40 cm

1303 8253  Hallbyrå med stenskiva. Bredd: 61, djup: 31 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:34)

1303 6422  Halsband + Örhängen, Sterlingsilver, Kautokeino Juhls. Längd: 70cm. Örhänge. Höjd: 3cm. Vikt: 40g.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:44)

1303 8352  Hushållsvåg "Lindells patent". Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:59)

1303 6306  Industrilampa Dia 55cm. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:32)

1303 8085  Inköpstavla Metall, Modell äldre, plåt, "Glöm ej att köpa hem". Höjd: 35,5

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:10)

1303 8201  Kaffegods 8 koppar, 7 fat, Nittsjö

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:22)

1303 8064  Kaffekoppar 12 delar, Blå Blom, Gustavsberg

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:30)

1303 8101  Kaffekvarn Järn, Längd: 23cm. Djup: 12cm. Höjd: 23cm.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:11)

1303 8098  Kaffeservis Hackefors, Linnaea Borealis, 15 del + 2 extra koppar

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:48)

1303 6381  Kaffeskedar 12 silver. Längd: 10,5cm. Vikt: 129g.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:32)

1303 8332  Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 10 cm. Vikt: 125g.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:44)

1303 8441  Kanna + Kopp, Kina. Höjd: 7-15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:21)

1303 6275  Kanna + skålar, 4 delar, bland annat Vardag, Rörstrand. Kannor. Höjd: 14-19cm. Diameter: 19cm. Skålar H: 10-12cm. Diameter: 14-16,5cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:14)

1303 8190  Karmstolar ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:56)

1303 8360  Karta 3 st, Venedig bland annat. 32x71 till 52x65cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:43)

1303 8014  Karta Köpenhamn, ramens innermått: 59x68 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:57)

1303 8134  Karta Mellanöstern, motivet: 37x49 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:30)

1303 8415  Kartor 6 lösa blad, bladets mått: 45x42,61x87 cm

1303 8149  Kedja 14K. Vikt: 4,6g. Model, Pansar, Längd: 58cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:29)

1303 8123  Kedja med hänge 18k guld. Vikt: 2g. Model: Pansar, med briljantslipad diamant, 1xca0,02ct.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:08)

1303 8344  Kedja med hänge 18k guld. Vikt: 4,4g. Längd: 44cm, bredd: 1,2mm, Kors, längd: 3cm, bredd: 18mm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:53)

1303 8120  Kedja med hänge 18k guld. Vikt: 8,2g. Model: Venezia, längd: 42cm.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:23)

1303 8128  Klotlampor 3 st. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:18)

1303 6223  Kniv Blad signerad J Marttiini, Finland, Lapinleuku. Längd ca 30cm. Längd: 26cm.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:48)

1303 8362  Konstglas 10 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Diameter: 7-19cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:58)

1303 8367  Konstglas 4 delar, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala, och Orrefors, serpentine, Nils Landberg (1907-1991), Sverige. Höjd: 5-15cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:30)

1303 8261  Koppardelar 4 delar. Höjd: 10-24cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:36)

1303 8130  Kryddburkar 2+ 3 st, Rörstrand. Höjd: 8-15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:59)

1303 8179  Kryssbord underrede i mässing, skiva i glas. Bredd: 140 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 83 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:08)

1303 6487  Kuriosa 5 delar, Kina

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:53)

1303 8435  Kuriosa 7 delar, Kina, 5 - 9

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 21:01)

1303 8254  Lampbord England, med låda. Diameter: 50, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:40)

1303 8255  Lampbord ett par. Bredd: 50, djup: 36 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:25)

1303 8198  Lampbord med låda, Engelsk stil. Bredd: 47+ 2x14, djup: 37 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:51)

1303 8444  Lampbord med skåpdel, England. Bredd: 46, djup: 46 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:12)

1303 8310  Lampetter 6 st, Arteluce Piperita, Italien, 26x26cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:58)

1303 8271  Läsbord omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 56, djup: 36 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:27)

1303 8388  Likörservis 7 delar, Hofmantorp. Karaff: höjd 13,5cm. Bredd: 11cm. Glas: höjd 6cm. Diameter: 7cm. Fa. Höjd: 2cm. Diameter: 27cm.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:51)

1303 8405  Litografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, numrerad 135/250. Motivet: 40x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:35)

1303 6320  Litografi Jukka Vänttinen (f. 1954), "Motspår", 2010. Signerad, numrerad 159/180. Motivet: 39x15cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:18)

1303 8373  Litografi Larry Rivers (1923-2002), USA. Signerad, numrerad 16/19, état II 1961, oramat löst blad. Bladets mått: 56x76 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:34)

1303 4342  Litografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. "Ghost Edition", Travel Print. Signerad, daterad -72. Motivet: 89x119 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:45)

1303 8406  Litografi Teresa Wennberg (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 4/25. Motivet: 51x17 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:38)

1303 8375  Litografi Wolfgang Gäfgen (f. 1936), Tyskland. Signerad, numrerad 20/50, oramat löst blad, 70x100 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:13)

1303 7031  Litografier 4 st, Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Stockholmsmotiv, 500-upplaga. Signerade. Motivet: 23x33 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:46)

1303 6085  Ljuskrona höjd: ca 65 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:28)

1303 8212  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: ca 75 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:16)

1303 8208  Ljuskrona Venetiansk-stil, 6-armad. Höjd: , höjd: 53 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:31)

1303 8042  Ljusplåtar Ett par, 20-tal, Swedish Grace. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:09)

1303 6164  Ljusstakar 3 st, Tenn, 1800-tal. Höjd:

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:37)

1303 8181  Ljusstakar 4 par, mässing. Höjd: 16-37 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:08)

1303 8333  Ljusstakar 9 st, mässing. Höjd: 7-19 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:23)

1303 8247  Ljusstakar Ett par, mässing/marmor, Skultuna, No. 75. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:17)

1303 8409  Ljusstakar Ett par, trä, Gustaviansk stil, bemålade. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:05)

1303 8411  Ljusstake + lykta, mässing. Höjd: 22 cm ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:43)

1303 8399  Månbord furu, 1800-tal. Diameter: 125. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:55)

1303 8267  Mat / kaffeservis 60 del ca, Thun Bohemia

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:40)

1303 8304  Mat /kaffeservis 67 delar, Linnea, Hackefors

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:56)

1303 8065  Matbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Herrgården, 1 st ilägg. Bredd: 140, djup: 100 cm, höjd: 74 cm, ilägg 55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:07)

1303 8252  Matbord Glasskiva, mässing, Bredd: 175 cm. Djup: 112 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:34)

1303 8078  Matbord Sekelskifte 1900. Bredd: 100, djup: 100 cm, höjd: 76 cm, en ilägg 46 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:44)

1303 8227  Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil. Längd: 140 cm. Djup: 100 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:51)

1303 8345  Matsalsgrupp Ek, 1920-tal. Längd: 145, djup: 80 cm, höjd: 75 + 2 tilläggsskivor

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:18)

1303 8292  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, Bord+ 4 stolar. Längd: 140, djup: 100 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:21)

1303 8017  Matservis 64 delar, Thomas, Germany

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:25)

1303 8289  Matservis Rosenthal, ca 70 del

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:09)

1303 6122  Matservis Thomas, Bavaria, ca 60 del

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:34)

1303 8215  Matservisdelar Rörstrand, Grön Anna, ca 40 del

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:51)

1303 8340  Matta Kina, 210x310 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:09)

1303 6301  Matta orientalisk, 142x207 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:41)

1303 8385  Matta Orientalisk, 227x293 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:53)

1303 8003  Matta orientalisk, 65x91 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:57)

1303 8257  Matta orientalisk, Bochara, 121x176 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:03)

1303 6430  Matta Orientalisk, Bochara, 160x240 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:58)

1303 8256  Matta orientalisk, Bochara, 75x130 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:06)

1303 8325  Matta orientalisk, Galleri, 78x512 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:30)

1303 8368  Matta orientalisk, Sarough, 212x307 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:37)

1303 8029  Matta orientalisk, Tekke Bochara, 220x320 ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:26)

1303 8074  Miniatyrer 2 st. Motivet: 6x5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:38)

1303 6395  Mockaskedar 10 st, silver. Längd: 10 cm. Vikt: 80g.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:53)

1303 6352  Mössbord Furu. Bredd: 86, djup: 54 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:55)

1303 8184  Nattygsbord ett par. Bredd: 35, djup: 43 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:20)

1303 6078  Olja/collage Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Signerad, "P. VIII", pannå, 96x65 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:13)

1303 8024  Oljemålning + gouache. Kjell Löwenadler (1905-1993), Sverige. Landskap. Signerade och daterade 1967 respektive 1964. Olja på pannå, 49x60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:11)

1303 8200  Oljemålning A William, Landskap med hus. Signerad. Olja på duk, 28x33 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:39)

1303 8343  Oljemålning Alfred Collin (1880-1944). Signerad, "Svolver Lofoten", Norge, 1933. Olja på pannå, 100x136cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:01)

1303 8175  Oljemålning Alfred Wetterström (1863-1934), Marin. Signerad, Olja på duk, 28x45 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:05)

1303 6350  Oljemålning Anna Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. Signerad, 1996. Olja på duk, 63x52cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:53)

1303 8361  Oljemålning Anna Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. Signerad. Olja på duk, 70x50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:14)

1303 7021  Oljemålning Anshelm Schultzberg (1862-1945), Stockholm. Signerad, daterad 1935, Olja på pannå, 54x71 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:58)

1303 8166  Oljemålning Axel Peter (1863-1942), Sverige. Stilleben, Signerad, 1917. Olja på duk på pannå, 56x50 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:31)

1303 8355  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Blommande träd. Signerad. Olja på duk, 33x67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:32)

1303 8430  Oljemålning Bror Belfrage, "Örn". Signerad, daterad 1942. Olja på duk, 82x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:33)

1303 8429  Oljemålning Bror Belfrage, "Tjäder". Signerad, daterad 1946. Olja på duk, 55x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:27)

1303 8087  Oljemålning Carl Gabriel Wadell (1865-1909), Sverige. Oscar II, Signerad. 1902, Olja på duk, Ram med kungakrona. Motivet: 75x54 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:55)

1303 6073  Oljemålning Conny Ahlgren, Signerad C-WA. Olja på pannå, 73x91 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:06)

1303 6070  Oljemålning Conny Ahlgren, skärgårdsbåt. Monogramsignerad. Olja på pannå, 37x57 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:01)

1303 6281  Oljemålning Dominik Pawlowski (f. 1956), Sverige. Signerad. Olja på duk, 50x70cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:58)

1303 8173  Oljemålning Donald William-Olsson (1889-1961), Sverige. "Långviksskär", monogram signerad. Olja på duk, 37x45cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:20)

1303 8032  Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Sydländskt landskap. Signerad, daterad 1938. Olja på pannå, 26x34 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:41)

1303 8095  Oljemålning Edward Rosenberg (1858-1934), Sverige. Signerad, daterad 1917. Olja på duk, 84x115 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:15)

1303 6482  Oljemålning Elise Bergman (1842-1924), Sverige. Strandmotiv. Monogramsignerad, 1902. Olja på duk, 22x29 cm

1303 8424  Oljemålning Erich Lamm. Signerad. Stockholm. Olja på duk, 54x65 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:12)

1303 8203  Oljemålning Fartygsporträtt, "Achilles v Rostock", 37x44 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:37)

1303 8176  Oljemålning G Sundberg, signerad, Stadsmotiv. Olja på duk, 29x46 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:02)

1303 8246  Oljemålning Georg Fischhof (1859-1914), Österrike. Italienskt kustlandskap. Signerad A L Terni (pseudonym för Georg Fischhof), Olja på duk, 54x68 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:45)

1303 8143  Oljemålning Gittan Hasselqvist. Signerad, 1994. Olja på duk, 32x45cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:53)

1303 5285  Oljemålning Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Sydländsk man. Signerad, daterad -57. Olja på duk, 78x57 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:52)

1303 8440  Oljemålning H Törnqvist, "Fyrmastade barken Passat", signerad. Olja på duk, 41x61 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:05)

1303 8030  Oljemålning Hugo Carlberg (1880-1943), Sverige. "Myrmaden, Vrigstad" Småland. Signerad. Olja på pannå, 35x40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:09)

1303 8438  Oljemålning Jonas Fredén (f. 1959), Sverige. "Kvinnan på Boulevarde. Signerad, 1992. Olja på duk, 56x47, oramad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:25)

1303 6432  Oljemålning Lennart Liljeroos, Borgå Finland. Signerad, daterad 1947. Olja på pannå, 50x74 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:01)

1303 8423  Oljemålning Magnus Creutz, Stilleben, signerad. Olja på duk, 45x38 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:42)

1303 8027  Oljemålning Markus Larsson, hans art, 1800-tal, Fors, ej signerad. Olja på duk, 98x138

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:30)

1303 8283  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fäbodar. Signerad Lykke, daterad 1951. Olja på duk, 64x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:27)

1303 8219  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fiskar. Signerad. Olja på pannå, 20x27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:15)

1303 8216  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition. Ej signerad. Olja på pannå, 44x65 cm

1303 8210  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Reidar, Öland. Signerad, daterad 1969. Olja på duk, 65x99 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:19)

1303 8109  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1968, Vitovsky. Olja på pannå, 68x47 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:23)

1303 8394  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Skog. Olja på duk, 59x79 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:33)

1303 4478  Oljemålning Olavi Laine (f. 1922), stilleben, signerad. Olja på duk, 63x83 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:02)

1303 5237  Oljemålning Ragnar Alyre (1894-1975), Sverige. Landskap med stad i bakgrunden. Signerad. Olja på pannå, 32x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:07)

1303 5199  Oljemålning Ragnar Alyre (1894-1975), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 40x30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:05)

1303 7078  Oljemålning Ragnar Person (1905-1993), Sverige. Monogramsignerad. Olja på duk, 33x51cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:33)

1303 6405  Oljemålning Ruben Nilsson (1893-1971), Sverige. Signerad, Fiskare. Olja på pannå, 61x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:08)

1303 6029  Oljemålning Ryno Frieberg (f. 1920), Sverige. Signerad, daterad 1958. Olja på pannå, 26x21 cm

1303 8403  Oljemålning S Linder, motiv från Hunnebostrand. Signerad. Olja på pannå, 41x31 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:53)

1303 8284  Oljemålning Sophus Jacobsen (1833-1912), Norge. Skog. Monogramsignerad SJ (Sophus Jacobsen stämpel a tergo). Olja på pannå, 25x33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:42)

1303 7018  Oljemålning Tage Gavik (f. 1914), Sverige. Utsikt från Katarinavägen. Olja på duk. Signerad. 41x60 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:16)

1303 8093  Oljemålningar 2 st, Jan B Pospisil (1898-1968), Sverige. Signerad. Olja på duk, 38x54 respektive 46x36 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:09)

1303 8286  Oljetryck Kungafamiljen, 39x49 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:29)

1303 8152  Örhängen 18k guld. Vikt: 5g. Ett par, diameter: 16,6mm.

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:27)

1303 8118  Örhängen 2 par, 18k guld. Vikt: 6,2g.

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:14)

1303 8066  Öronlappsfåtölj med kuddar

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:48)

1303 8230  Paraplyställ läder. Höjd: 62 cm

1303 8314  Paraplyställ Rörstrand. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:25)

1303 8264  Parti Pins bland annat. Höjd: 1-8cm.

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:51)

1303 8083  Parti koppar Aladåbformar mm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:39)

1303 8183  Parti koppar en kartong

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:12)

1303 8180  Parti pins/märken i etui

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:02)

1303 6406  Pastell Oidentifierad konstnär. Signerad, pojke, 60x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:11)

1303 8092  Pinnsoffa längd: 116cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:03)

1303 8374  Pinnstolar 4 st, Ilmari Tapiovaara (1914-1999), Finland. Edsbyverken Fanett

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:40)

1303 6362  Pipa med silvermontering. Längd: 83 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:12)

1303 8021  Plafond diameter: 34 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:51)

1303 6373  Remmare 9 st, grönt glas. Höjd: 20 cm

1303 8265  Reservoarpenna Mont Blanc, + bläckpenna. Med fodral. Längd: 14cm.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:16)

1303 8150  Ring 18k guld, vitguld. Vikt: 3,2g. Med briljantslipad diamant, 1xca0,16ct, saknar en sten, storlek: 18

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:53)

1303 8154  Ring 18k guld, vitguld. Vikt: 3,8g. Storlek: 18¼.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:50)

1303 8115  Ring 18k guld. Vikt: 2,6g. Med onyx sten, storlek: 19.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:15)

1303 8148  Ring 18k guld. Vikt: 3,1g. Med briljanter och rubiner, 9x0,01ct, stl: 18½

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:34)

1303 8218  Ring 18k guld. Vikt: 3,2g. Med blå sten, storlek: 19.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:23)

1303 8147  Ring 18k guld. Vikt: 4,1g. Med briljantslipade diamanter & safir, 2xca0,16ct, storlek: 17½.

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:07)

1303 8161  Ring 18k guld. Vikt: 5,1g. Storlek: 21½, gravyr.

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:03)

1303 8151  Ring 20K. Vikt: 3,2g, storlek: 16½, gravyr.

1303 8157  Ring 20K. Vikt: 3,3g. Storlek: 17, gravyr.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:55)

1303 8222  Ring 23K. Vikt: 6,2g, storlek: 17½, gravyr.

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:26)

1303 8162  Ringar 18k guld. Vikt: 5,8g. Storlek: 18-18, saknar stenar.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:20)

1303 8224  Ringar 4 st, 18k guld. Vikt: 14,6g. Med olika stenar, storlek: 17½-18 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:23)

1303 8433  Sadelväska Orientalisk, 72x34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:44)

1303 8432  Saltkar + bägare, silver, bland annat Ryssland. Höjd: 4 - 9cm. Vikt: 60g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:35)

1303 8412  Samekniv signerad. NF. Längd: 17 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:16)

1303 6357  Samlartallrikar Porslin, 3 st, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:05)

1303 8050  Samovar mässing. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:48)

1303 8259  Såsslev 9 delar, Nysilver, med fat bland annat. Sle. Längd: 33cm. Övrigt: 3,5-9cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:41)

1303 8013  Satsbord 3 delar, bemålad. LxD högsta bordet: 56x33cm. Höjd: 44-58cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:12)

1303 8347  Scarf 2 st, Märke: Basile, Karin, Italien. 77x75cm och 85x85cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:48)

1303 8009  Scarf Hermès, "Vue Du Carrosse De La Galère La Réale". Siden. Märkt "HERMÈS-PARIS", ca 85x85 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:20)

1303 8011  Scarf Hermès, siden. Märkt "HERMÈS-PARIS", ca 89x89 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:18)

1303 8010  Scarf Hermès. Siden. "Grand Uniforme". Märkt "HERMÈS-PARIS", ca 85,5cmx87

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:12)

1303 6196  Sekretär längd: 74 38, höjd: 94 cm, nyckel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:03)

1303 8346  Serveringsvagn längd: 70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:39)

1303 8104  Serveringsvagn längd: 70 cm, djup: 38 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:27)

1303 8194  Serveringsvagn längd: 79 cm, djup: 40 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:57)

1303 8248  Serveringsvagn längd: 80 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:08)

1303 8381  Serveringsvagn mässing och glas. Längd: 60 cm. Djup: 38 cm. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:35)

1303 8169  Servisdelar 11 delar, Rörstrand, Amanda

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:40)

1303 8016  Servisdelar 6 delar, Svenska Slott, Rörstrand

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:52)

1303 8171  Servisdelar Glas, 29 delar, Kastehelmi, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Iittala. Diameter: 9-25 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:04)

1303 8229  Sideboard med skåp och låda, bemålat, 1800-tal. Längd: 96. Djup: 57 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:08)

1303 8299  Sideboard Teak. Längd: 158, djup: 43 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:28)

1303 8020  Silverskedar 28 delar, silver. Modell Haga. Längd: 11 - 19cm. Vikt: 460g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:41)

1303 8382  Skäkteträ 1851. Längd: 64 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:45)

1303 6384  Skål + fat, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 22-33 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:37)

1303 8167  Skål + ljusstakar, tenn. Skålen märkt Firma Svenskt Tenn. Höjd: 5-9 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:35)

1303 8407  Skål + pokaler, 3 delar, bemålad. Höjd: 12-14 cm ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:44)

1303 5400  Skål Kina. Diameter: 16. Höjd: 6, 5 + träkonsol

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:24)

1303 8398  Skål Lalique, Frankrike. Diameter: 25, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:20)

1303 8419  Skål med lock + skulptur, brons, Kina. Höjd: ca. 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:32)

1303 8187  Skål silver, England, vikt: 330g, diameter: 18,5, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:12)

1303 8189  Skål med hänklar Försilvrat tenn, rokokostil, Dekor med Rocaille, diameter: 17,5, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:55)

1303 8026  Skålar 2 st, Kristall. Diameter: 20. Längd: 25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:13)

1303 6181  Skålar 2 st, Orrefors. Höjd: 10-13 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:36)

1303 8084  Skålar 3 st, Kristall, bland annat Sigvard Bernadotte, diameter: 17-20,5

1303 6369  Skålar ett par, Kristall. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:18)

1303 8402  Skänk 1800-tal, bemålad. Bredd: 105. Djup: 51 cm, höjd: 121 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:47)

1303 8223  Skåp med lådor, sent 1800-tal, bemålat. Bredd: 105, djup: 45 cm, höjd: 85 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:30)

1303 8298  Skåp Teak. Bredd: 108, djup: 46 cm, höjd: 150 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:44)

1303 8431  Skedar 13 delar, silver. Längd: 10 - 14cm. Vikt: 150g.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:53)

1303 8126  Skribordslampa Plåt, grön. Höjd: ca 35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:39)

1303 8442  Skrin 1700-tal. Längd: 48, djup: 40 cm, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:52)

1303 8072  Skrivbord England. Bredd: 122. Djup: 61 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:16)

1303 8125  Skrivbordslampa 1950-tal. Höjd: ca 65 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:50)

1303 8350  Skulptur brons, efter Auguste Rodin, Tänkaren. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:50)

1303 8272  Skulptur brons, Lena Flodman (f. 1963), Sverige. 1999. Höjd: 9 ink sockel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:44)

1303 8131  Skulptur Gustavberg, Bengt Berglund (f. 1936), Sverige. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:00)

1303 6380  Skulptur Keramik, Hund. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:28)

1303 6254  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Hund. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:35)

1303 8137  Skulptur Metall. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:40)

1303 8217  Skulpturer 2 st, bland annat: Lena Börjeson, gips + Clarence Blum (1897-1984), Sverige. Terrakotta, signerad. Höjd: 22 -

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:33)

1303 8420  Skulpturer 3 st. Kina, brons, bland annat: Buddahs fyra ansikten. Höjd: 8 - 16

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:03)

1303 8290  Slagbord furu, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Vapensmeden. Bredd: 14 + 2x58. Djup: 77 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:54)

1303 8038  Smycken + glasögonfodral, silver. Vikt: 90g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:59)

1303 8159  Smyckesset 3 delar, 18k guld. Vikt: 9,8g. Med vita och lila stenar

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:30)

1303 8110  Smyckesset Förgyllt silver. Vikt: 13,2g. Med granater, Längd: 42cm, storlek: på ring, 18½, längd på örhängen, 2cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:36)

1303 8192  Snurrfåtölj Rotting

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:16)

1303 8053  Snurrstolar Ett par, Svante Schöblom, Overman, 1900-talets andra hälft, plast stoppad sits

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:43)

1303 8404  Soffa kretong. Längd: 135

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:24)

1303 8443  Soffbord Butlers tray. Bredd: 103. Djup: 67 cm. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:59)

1303 6308  Soffbord Längd: 151 cm. Djup: 42+ 23x2 cm, höjd: 54 cm

1303 6341  Soffgrupp 3 delar, soffa+ 1 par fåtöljer. Längd: 185

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:44)

1303 8305  Soppterrin höjd: 24cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:58)

1303 5194  Spegel + konsol, Karl Johan, mahogny. Höjd: 184+ 70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:57)

1303 8302  Spegel 112x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:45)

1303 8329  Spegel 61x53 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:30)

1303 8296  Spegel diameter: 60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:25)

1303 8089  Spegel Förgylld ram, 85x45cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:42)

1303 8370  Spegel Glas och trä AB, 120x60cm

1303 8204  Spegel Rokokostil, 115x53 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:19)

1303 8300  Spegelbyrå 1880-tal. Bredd: 105, djup: 56 cm, höjd: 197 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:47)

1303 8354  Stenkakor ca 50 i låda. Diameter: 25cm. Bo. Höjd: 31cm. Längd: 29cm. Djup: 25,5cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:55)

1303 6330  Stolar 3 st, Allmoge 2+ 1 st

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:33)

1303 8079  Stolar 3 st, Krogenäs Möbler, bemålade

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:22)

1303 8241  Stolar 4 st, Senempire

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:13)

1303 8235  Stolar 4 st. Mahogny, 1950-tal. Höjd: 84 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:35)

1303 6441  Stolar 6 st, Bemålade

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:10)

1303 8056  Stolar 6 st, Rokokostil

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:36)

1303 6099  Stolar 8 st, Nyrokoko

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:51)

1303 8294  Stolar ett par, 1950-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:02)

1303 8058  Stolar Ett par, Nyrokoko stil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:41)

1303 8311  Stolar Ett par, snidad dekor med lejonhuvuden

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:18)

1303 8269  Stolar Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. 2 st, "Gracell", Gemla. Sitsar av ljusbrunt konstskinn

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:47)

1303 6026  Stop Royal Copenhagen, 2272/2500. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:08)

1303 8188  Stoppur etui med kompass, Malmsjö, Göteborg. Längd: 8 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:42)

1303 8330  Stringhylla 2 hyllplan. Bredd: 39. Höjd: 52 cm, djup: 20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:55)

1303 8326  Stringhyllor 3 par, 10 hyllplan. Bredd: 78cm. Djup: 20cm. Höjd: 76cm.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:03)

1303 8427  Strösockerskål + sked, nysilver, Empirestil. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:52)

1303 8206  Taburett Rokokostil. Längd: 49 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:40)

1303 8044  Takarmatur 1940-tal, droppformade prismor. Höjd: 55 cm

1303 6061  Takarmatur mässing och glas. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:36)

1303 6340  Takarmatur Med prismor. Höjd: 35cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:46)

1303 6351  Takarmatur PH-5. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:54)

1303 8127  Takarmatur Plastskärm. Höjd: ca 35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:01)

1303 8228  Tallrikar 5 st. Kina, 1800-tal. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:28)

1303 8133  Tallrikar 8 st, Rörstrand, Dekor Viveca Nilssonne/Tien Lung. Diameter: 26,5

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:11)

1303 8107  Tallrikshylla längd: 108 cm, djup: 13 cm, höjd: 92 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:45)

1303 8136  Tavlor 7st, Jaktmotiv, Tyskland. Motivet: 24x35cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:08)

1303 8379  Te- /kaffeservis 14 delar, Japan, Kutani. Signerad. Höjd: 5-184cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:35)

1303 8073  Tekanna Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Höjd: 18,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:58)

1303 8103  Termos Georg Jensen. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:30)

1303 8288  Teskedar 5 st totalt, silver. Vikt: 90g. 4 st, År 1795 & 1st, 1796. Längd: 14cm, tillverkare, Melchior Faust, gravyr

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:28)

1303 6262  Torrnål Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Triangle. Signerad, numrerad 42/98, daterad -75. Bladets mått: 76x56 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:39)

1303 8251  Trädosor 8 delar, + skärbräda och träslev. Längd: 5-35cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:53)

1303 8057  Tusch "Danska Belägringen af Carlshamn", reproduktion, bladets mått: 32x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:40)

1303 8371  Tuschteckningar Torsten Ridell (f. 1946), Sverige. Tillskrivna. Ej signerade, oramade lösa blad. Bladets mått: 64x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:33)

1303 8389  Uppläggningsbestick silver. Längd: 21 cm. Vikt: 50g.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:01)

1303 8102  Uppläggningsfat Gefle, 3 delar, Percy, 3 blommor. Längd: 30-51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:55)

1303 6267  Utställningsaffisch David Hockney At Andre Emmerich, utställningsaffisch 1969, oramat löst blad, bladets mått: 71,5x51 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:30)

1303 8231  Väggarmatur mässing / plast, 1950-tal. Djup: ca 10cm. Höjd: 35cm.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:47)

1303 8041  Väggarmaturer Ett par, 30-tal. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:58)

1303 8129  Väggarmaturer ett par, Peter Celsing. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:39)

1303 8199  Väggpendyl Rokokostil. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:07)

1303 8363  Väggplaketter 14 delat, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Diameter: 15-25cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:31)

1303 8260  Vas 4 delar, Kina. Höjd: 5-25cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:35)

1303 8132  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:43)

1303 8035  Vas brons, Just Andersen, Danmark. Höjd: 19 ca

1303 8410  Vas Jan Lundgren, silver, 1988. Höjd: 19 cm. Vikt: 295g.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:31)

1303 8135  Vas Kina. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:38)

1303 8063  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 14,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:06)

1303 8186  Vaser 2 st + ytterfoder, Jugend. Höjd: 18-31 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:05)

1303 8068  Vaser 5 st, Lena Bergström, Orrefors, Havanna. Höjd: 22-22,5

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:41)

1303 8395  Vinkaraff glas och nysilver. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:22)

1303 8088  Vykort Pärm + låda, ca 600st, Sverige

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:03)

1303 8321  Vykort parti ca 250st

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:04)

1303 8158  Ytterfoder 2 st, omkring 1900, Rörstrand. Höjd: 18-20 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:58)

1303 8320  Ytterfoder Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. 1911. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:03)