Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 2 augusti 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1409 9055  Affisch Andy Warhol (1928-1987), USA. "The Kiss". Offset-tryck, Art institue of Chicago, 1989. Ca 99x69 cm, yttermått inklusive ram: 100x70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:49)

1409 7109  Akryl Dominyka Usvaiskaya (f. 1991), Sverige. "Green leaf frog". Signerad a tergo. Ca 12x18 cm, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:17)

1409 8002  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. Komposition. Signerad. Akryl på duk, 50x20 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:06)

1409 9024  Akvarell 2 st, Oidentifierad konstnär. Sverige. Signerade, Stockholmsmotiv, yttermått inklusive ram: 22x28-25x32cm, akvarell

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:15)

1409 2180  Akvarell Anna Billing (1849-1927), Sverige. "Tegnérlunden". Signerad, daterad 1905. Motivet: 43x60, yttermått inklusive ram: 66x81, akvarell

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:00)

1409 9423  Akvarell Eduard Ole (1898-1995), Sverige. Fiskebåtar. Signerad -69. Akvarell på pannå, 40x31 cm, yttermått inklusive ram: 51x42 cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:37)

1409 9246  Akvarell Elsa Hammar-Moeschlin (1879-1950), Sverige. Vid vävstolen. Signerad, daterad 1903. Akvarell. Motivet: 33x21 cm, yttermått inklusive ram: 47x34 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:47)

1409 8543  Akvarell Leif Korsman (f. 45), Sverige. Signerad, daterad 2004. Akvarell. Bladets mått: 56x36 cm, yttermått inklusive ram: 74x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:21)

1409 7175  Akvarell Oidentifierad konstnär. Ryssland. Signerad, daterad -94, Motiv från område i Moskva, 25x41, yttermått inklusive ram: 37x52, akvarell

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:56)

1409 8558  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, 1997, träd. Motivet: 68x97, yttermått inklusive ram: 82x110 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:54)

1409 9069  Akvarell Tore Wideryd (1908-1992), Sverige. Klippor. Signerad, daterad -67. Motivet: 19x33, yttermått inklusive ram: 43x53, akvarell

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:42)

1409 9200  Akvareller 3 st. Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerade. Akvarell. Bladets mått: 15x22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:23)

1409 9046  Ampel empire, med plafond (el), för 6 ljus. Metall / mässing, Diameter: 57 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:51)

1409 9439  Arbetsstol höjd: 97 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:18)

1409 9132  Arkivskåp ek. Bredd: 50, djup: 40 cm, höjd: 145 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:03)

1409 9133  Arkivskåp ek. Bredd: 50. Djup: 40 cm, höjd: 145 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:39)

1409 8278  Armbandsur 2 st, Certina & Giib, doublé, automatisk, manuell. Diameter: 32-40mm.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:24)

1409 8275  Armbandsur 2 st, Moretime & Seiko, manuella, stål. Diameter: 35mm, läderband.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:15)

1409 7444  Armbandsur Herrur Omega Seamaster, manuell, svart urtavla. Diameter: 35mm, 1960-tal, Cal 267, serienr: 17319553, läderband

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:27)

1409 8274  Armbandsur Herrur, Kienzle, 17 Jewels, läderband. Diameter: 33mm, manuell

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:08)

1409 8412  Assietter 13 st, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Diameter: 19 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:42)

1409 9496  Assietter 8 st, The Botanic Garden. Diameter: 18,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:23)

1409 9005  Assietter & skålar 28 delar, Royal Copenhagen, Danmark. Musselmalet, helblond. Diameter: 15-21cm

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:35)

1409 9525  Barnbyrå + stolar ett par. Bemålade. Bredd: 56. Djup: 30 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:28)

1409 8339  Barstolar 4 st, Johanson design. Nutida, skinn

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:35)

1409 9313  Bestick 13 delar, silver, udda. Längd: 13-17 cm. Vikt: ca 255g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:25)

1409 9459  Bestick silver, 20 delar, udda, bruttovikt: 975g, varav knivar 420g

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:41)

1409 9274  Bestickuppsättning 36 delar, Nysilver, Gense, 12+ 12+ 12 st

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:05)

1409 9480  Blandteknik Albert Engström (1869-1940), Sverige. Signerad. Bildmått: 20x29 cm, yttermått inklusive ram: 31x39 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:12)

1409 8027  Blandteknik Catrin Johansson, "Zebracode". Tryck på plexiglas. Bredd: 19,5 cm. Djup: 9,5 cm, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:10)

1409 8005  Blandteknik Dominyka Usvaiskaya (f. 1991), Sverige. "Earth Spinner". Monogramsignerad DU a tergo. Mixed media, oxiderad koppar/epoxy, 20x20 cm, yttermått inklusive ram: 22x22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:17)

1409 8548  Blandteknik Frederic Wakim, Signerad, 64x49cm, yttermått inklusive ram: 70x55cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:34)

1409 9465  Blandteknik Gerda Tirén (1858-1928), Sverige. I ladugården. Signerad. Bildmått: 19x15 cm, yttermått inklusive ram: 33x27 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:03)

1409 9040  Blandteknik Kina, fågel, yttermått inklusive ram: 34x45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:07)

1409 8574  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, -94. Motivet: 66x49, yttermått inklusive ram: 87x70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:19)

1409 9366  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad. Mixed media, 26x35 cm, yttermått inklusive ram: 39x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:26)

1409 9105  Blandteknik Siegfried Reich an der Stolpe (1912-2001), Tyskland. Signerad. Motivet: 20x30, yttermått inklusive ram: 32x42 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:55)

1409 9106  Blomsterbord längd: 83 cm, djup: 25 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:10)

1409 9155  Blomsterbord smide / råglas. 1930-tal, Bredd: 54. Djup: 41 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:25)

1409 9469  Blyerts Knut Janson (1882-1966), Sverige. Kvinna. Signerad. Bildmått: 15x13 cm, yttermått inklusive ram: 26x23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:05)

1409 9141  Bokhylla ek, Jugend. Bredd: 55. Djup: 26, höjd: 162 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 21:05)

1409 9206  Bokhylla mässing och glas, 5 hyllplan. Bredd: 80 cm. Djup: 34 cm. Höjd: 191 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:17)

1409 9391  Bokhylla NK. Bredd: 60, djup: 26 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:23)

1409 8460  Bokhylleskåp 3 st, 1920-tal. Bredd: 80x3, djup: 28 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:37)

1409 9442  Bokhyllesystem Stringmodell. Bredd: 82 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:04)

1409 9457  Bokskåp 1800-tal. Bredd: 60. Djup: 42 cm, höjd: 152 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:18)

1409 9123  Bonad Jaktmotiv, 58x172 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:54)

1409 9124  Bonad Skåne, 70x230 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:20)

1409 8117  Bonsaiträd 2 st. Stenbitar. Höjd: 18 -33

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:32)

1409 9368  Bord med låda, bemålat, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 75. Djup: 37 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:43)

1409 9219  Bordsfotogenlampa glas. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:34)

1409 9519  Bordsfotogenlampa höjd: 35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:51)

1409 9026  Bordskanoner 2 st. Längd: 11-23cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:32)

1409 9017  Bordslampa Bergboms, mässing / teak. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:44)

1409 9499  Bordslampa Fd Fotogen. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:46)

1409 9193  Bordslampa metall, 1930-tal. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:20)

1409 9190  Bordslampa metall, Ateljé Lyktan. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:29)

1409 9351  Bordslampa Plåtskärm. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:14)

1409 9511  Bordslampfot Koppar, Jugend. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:03)

1409 9191  Bordslampfot porslin, Rörstrand. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:09)

1409 9357  Bordslampfot trä och metall. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:29)

1409 9524  Bordslampor Ett par, keramik. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:03)

1409 9120  Bordstabletter 6 st, Suecia Antiqua, 29x39 ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:29)

1409 9085  Bordsur 1800-tal. Längd: 20, djup: 15 cm, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:20)

1409 9365  Brickbord med plåtbricka. Bredd: 72, djup: 56 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:53)

1409 9220  Burk med lock, Cecilia Kraitz (f. 1964), Sverige. Signerad, daterad -96. Stengodslera med turkos krackelerad glasyr. Ca 12x12 cm. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:29)

1409 9405  Byrå 1850/60-tal. Bredd: 100 ´cm. Djup: 54 cm, höjd: 101 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:15)

1409 9376  Byrå Bemålad. Bredd: 58, djup: 33 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:09)

1409 9528  Byrå Gustaviansk stil. Bredd: 72, djup: 43 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:02)

1409 9407  Byrå med spegel, 1950-tal. Bredd: 60, djup: 32 cm, höjd: 61 + 100x76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:18)

1409 9296  Byrå med stenskiva, rokokostil, intarsia. Bredd: 81, djup: 39 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:41)

1409 8438  Byrå Med stenskiva. Bredd: 80 cm. Djup: 44 cm, höjd: 79 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:45)

1409 9369  Byrå sengustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 87 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 81 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:08)

1409 9068  Byrå sent 1800-tal, 5 lådor. Bredd: 92, djup: 50 cm, höjd: 110 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:38)

1409 9122  Byrå sent 1800-tal, 5 lådor. Bredd: 93, djup: 49 cm, höjd: 105 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:29)

1409 9189  Byrå teak. Bredd: 91, djup: 46 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:43)

1409 9406  Byst Alabaster. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:46)

1409 9037  Champagneglas 8st, Reijmyre. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:18)

1409 9176  Champagneskålar 4 st. Omkring 1900. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:25)

1409 9502  Cigarettställ GAB Guldsmedsaktiebolaget, brons. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:33)

1409 9114  Coasters Ett par, nysilver, trä. Diameter: 9 cm. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:15)

1409 9386  Coupeglas 7 st. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:58)

1409 9271  Dalahäst Nusnäs. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:13)

1409 9226  Dalahästar 3 st. Höjd: 10 - 25

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:45)

1409 9242  Damfickur 14k, omkring 1900. Diameter: 3,5, vikt: 35g brutto

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:42)

1409 9117  Dosor 2 delar, Meissen & Delft, 1900-tal, diameter: 12-15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:12)

1409 9066  Dragkista furu, 1700-/1800-tal. Bredd: 122, djup: 59 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:19)

1409 9265  Efterrättstallrikar 12 st, "Epoque", Rosenthal, diameter: 18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:45)

1409 9408  Emmafåtölj

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:16)

1409 9283  Emmafåtölj 1880-tal, omklädd

1409 9284  Emmafåtölj sent 1800-tal, på trissor

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:58)

1409 9374  Etagebord 1800-tal, Valnöt. Bredd: 55, djup: 36 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:15)

1409 9526  Étagère längd: 50 cm, djup: 33 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:14)

1409 9479  Etsning Arvid Fougstedt (1888-1949), Sverige. Signerad, daterad 1930. Bildmått: 25x29, yttermått inklusive ram: 42x49 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:05)

1409 9491  Etsning Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige. Signerad, numrerad 4/50, daterad 1918. Bildmått: 15x11, yttermått inklusive ram: 33x26 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:34)

1409 9476  Etsning Christina Ringsberg (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 25/40, daterad 1968. Bildmått: 34x43, yttermått inklusive ram: 52x64 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:48)

1409 9481  Etsning Einar Norelius (1900-1985), Sverige. Signerad, numrerad 207/210. Bildmått: 24x20, yttermått inklusive ram: 42x36 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:08)

1409 4218  Etsning Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Signerad, numrerad 92/100, daterad -74. Bladets mått: ca 75x56 cm, oramat löst blad

1409 4002  Etsning Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Signerad, numrerad 93/100, daterad -74. Bladets mått: ca 75x56 cm, oramat löst blad

1409 9341  Etsning Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Signerad, numrerad 94/100, daterad -74. Bladets mått: ca 75x56 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:13)

1409 9466  Etsning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Signerad, numrerad 25/310. Bildmått: 19x14, yttermått inklusive ram: 36x30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:46)

1409 9478  Etsning Marc Chagall (1887-1985), Frankrike, efter. "Originale". Ej signerad. Bildmått: 18x16, yttermått inklusive ram: 42x33 cm.

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:23)

1409 9485  Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, 9/50. Bildmått: 19x15, yttermått inklusive ram: 42x36 cm

1409 9474  Etsning Olle Hjortzberg (1872-1959), Sverige. Signerad, daterad 1916. Bildmått: 12x17, yttermått inklusive ram: 33x40 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:23)

1409 9464  Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Signerad. Bildmått: 13x12, yttermått inklusive ram: 28x23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:19)

1409 7002  Etsningar 2 st, Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Signerad, numrerad 82/100 respektive 20/100, daterad -74. Bladets mått: ca 75x56 cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:38)

1409 9490  Etsningar 2 st, Gustaf Magnusson (1890-1957), Sverige. Yttermått inklusive ram: 26x22-38x30 cm. Signerad

1409 9001  Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 69/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Motivet: 12x10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:57)

1409 5001  Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 79/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Motivet: 12x10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2021 06:19)

1409 9337  Färglitografi Bo Jansson (f. 1939), Sverige. "Nytorget". Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 240/400. Bladets mått: 46x56 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:13)

1409 8468  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Stilleben. Signerad, numrerad 19/375. Motivet: 46x55, yttermått inklusive ram: 70x78 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:34)

1409 8467  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Stockholm. Signerad, numrerad 124/360. Motivet: 45x55, yttermått inklusive ram: 64x86 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:32)

1409 8161  Färglitografi Evy Låås (1923-1999), Sverige. Signerad, numrerad 70/275cm. Motivet: 36x51cm, yttermått inklusive ram: 50x64cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:10)

1409 9056  Färglitografi Georges Braque (1882-1963), Frankrike. Efter. Signerad, numrerad 257/295, oramat löst blad. Bladets mått: 59x75 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:44)

1409 8605  Färglitografi Göran Hahne (f. 1943), Sverige. HC . Signerad, numrerad 20/36. Motivet: 51x37, yttermått inklusive ram: 69x54 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 21:03)

1409 8086  Färglitografi Göran Hahne (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 233/360. Motivet: 47x31cm, yttermått inklusive ram: 63x48cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:20)

1409 9487  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 20/75, daterad 1971. Bildmått: 46x50, yttermått inklusive ram: 61x63 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:16)

1409 2681  Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör "A & BCDEF". Signerad, numrerad 24/99, daterad 1972. Oramat löst blad, 74x58 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:00)

1409 8342  Färglitografi Marika Lang (f. 1961), Sverige. "Cosmopol". Signerad, numrerad 73/170. Motivet: 56x40 cm, yttermått inklusive ram: 77x56 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:52)

1409 9309  Färglitografi Matias Välinen (1939-2013), Sverige. Gamla Spårvagnshallarna, Stockholm. Signerad, numrerad 14/20. Bildmått: 36x41, yttermått inklusive ram: 52x56 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:58)

1409 9306  Färglitografi Max Book (f. 1953), Signerad, numrerad 3/225, ko, position. Motivet: 65x55, yttermått inklusive ram: 78x65 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:58)

1409 9328  Färglitografi Nils Wedel (1897-1967), Signerad, ej numrerad. Bildmått: 26c32, yttermått inklusive ram: 40x46 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:04)

1409 9164  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 25/205. Motivet: 61x42cm, yttermått inklusive ram: 80x59cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:19)

1409 9162  Färglitografi Peder Duke (1938-2003), Sverige. Signerad, numrerad -83, daterad 76/200. Motivet: 56x55, yttermått inklusive ram: 74x72 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:16)

1409 9354  Färglitografi Per Julius (f. 1951), Sverige. Son . Signerad, numrerad 234/275. Bildmått: 36x26, yttermått inklusive ram: 53x45 cm.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:38)

1409 8539  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Betraktaren. Signerad. Motivet: 39x57, yttermått inklusive ram: 53x70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:08)

1409 8560  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Ej numrerad. Signerad. Motivet: 42x29, yttermått inklusive ram: 60x43 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:57)

1409 8561  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Galleri F, ej signerad numrerad. Motivet: 30x23, yttermått inklusive ram: 50x40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:57)

1409 8552  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), "Tidig Morgon" mm: 49x68cm, yttermått inklusive ram: 67x82cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:47)

1409 9349  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad, numrerad 38/150, daterad mm: 33x46, yttermått inklusive ram: 54x66 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:09)

1409 7623  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 43/50, med dedikation, "till Gunhild och Harry från vännen Pierre". Motivet: 50x34cm, yttermått inklusive ram: 67x52cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:46)

1409 9244  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Torget i Filipstad. Signerad. Motivet: 32x34 cm, yttermått inklusive ram: 44x49 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:20)

1409 9398  Färglitografi Reutersvärd. Signerad, numrerad 57/100, yttermått inklusive ram: 66x57 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:58)

1409 9251  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Gillöga-Storskär, PT. Signerad. Motivet: 30x34, yttermått inklusive ram: 45x51 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:14)

1409 8087  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 201/450. Motivet: 42x60cm, yttermått inklusive ram: 60x78cm

1409 9329  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 33/60, bladets mått: 70x100, oramat löst blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:09)

1409 9087  Färglitografi Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Landskap. Signerad, numrerad 133/300. Motivet: 45x61, yttermått inklusive ram: 57x80 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:31)

1409 9486  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 15/360. Bildmått: 49x59, yttermått inklusive ram: 69x76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:36)

1409 9009  Färglitografi Unto Eloranta (1921-1984), Sverige. Signerad, numrerad 123/210, daterad 1979. Motivet: 19x26cm, yttermått inklusive ram: 32x42cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:55)

1409 8343  Färglitografier 2 st, Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 21/100. Motivet: 20x15, yttermått inklusive ram: 33x30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:56)

1409 9236  Färglitografier 2 st, Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerade, numrerade, oramade lösa blad, bladets mått: 70x50 - 77x56 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:50)

1409 8579  Färglitografier 2 st, Pierre Risch (f. 1943), Frankrike. Signerade, 350-upplaga. Oramade lösa blad. Bladets mått: 56x22 + 44x60 cm

1409 8575  Färglitografier 2 st, Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. "Ship and fruits" respektive "Ship and flowers". Tryckt signatur 1986. Numrerade a tergo 1029/2500. Oramade lösa blad, 80x56 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:26)

1409 8559  Färglitografier 3 st, Oidentifierad konstnär. Signerade, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), yttermått inklusive ram: 53x43 & 43x53 cm

1409 9233  Färglitografier 3 st, Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerade, numrerade, oramade lösa blad, bladets mått: 28x36 - 33x44 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:22)

1409 9331  Färglitografier 3 st, Vera Nilsson (1888-1979), Sverige. Signerade. Bladets mått: 69x56 ca, oramade lösa blad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:57)

1409 8594  Färglitografier 4 st, Dan Gandre (f. 1938), Frankrike. Signerade, oramade lösa blad. Bladets mått: 56x76 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:50)

1409 9234  Färglitografier 4 st, Oscar Reutersvärd (1915-2002), oramade lösa blad. Signerade, numrerade, bladets mått: 28x36 - 33x44 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:51)

1409 8586  Färglitografier Henri Rousseau (1844-1910), Frankrike. Tryckt signatur, 300-upplaga, oramade lösa blad. Bladets mått: 56x75 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:40)

1409 8590  Färglitografier Henri Rousseau (1844-1910), Frankrike. Tryckt signatur, 300-upplaga, oramade lösa blad. Bladets mått: 56x75 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:46)

1409 9294  Fat + luktdosa, 3 delar, Kina, 10-14,5. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:12)

1409 9035  Fat 2 st, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 26-33cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:41)

1409 9225  Fat 2 st. Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 14-17 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:41)

1409 9521  Fat silver, graverat. Diameter: 28 cm. Vikt: 315g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:29)

1409 9188  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Pernilla, dux. Renoveringsobjekt

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:46)

1409 9081  Fåtölj plysch

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:27)

1409 9379  Fåtöljer Ett par, Bergèrer, Rokokostil

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:12)

1409 8344  Fåtöljer Ett par, Martela, skinn, slitage

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:09)

1409 9241  Fickur 14k, omkring 1900, di5. Vikt: 85g brutto. 5 cmx7 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:59)

1409 9243  Fickur 14k, omkring 1900. Diameter: 5, vikt: 73g brutto

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:48)

1409 9173  Fickur 18k guld. Diameter: 5 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:45)

1409 9146  Fickur 2 st Omega, silver. Diameter: 5 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:37)

1409 9147  Fickur 5 st, bland annat silver. Diameter: 5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:13)

1409 9153  Fickur Omega, silver, Diameter: 5 cm, bruttovikt: Vikt: 92g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:18)

1409 9285  Figuriner 21 st. Hummel, Goebel med mera, Tyskland. Höjd: 5 - 22 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:06)

1409 9498  Figuriner 5 st, Glas, bland annat WWF. Höjd: 8-10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:53)

1409 9149  Förtjänstmedalj 23k respektive 18k guld. Vikt: 14g. Höjd: 4 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:28)

1409 9231  Fotoram silver, 1919, yttermått inklusive ram: 23x18 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:20)

1409 8388  Glas 12st, Iittala. Höjd: 8,5cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:00)

1409 8352  Glasblock Royal Krona, "Polar Bears", kristall, 1980, numrerad 90/975, i etui. Längd: 24, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:28)

1409 9280  Glasservis 130 del ca, Helga, bland annat champagnekupor & grogglas. Höjd: 5-14 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:35)

1409 9097  Glasservisdelar ca. 35 delar, Skruf, Bengt Edenfalk (1924-2016), Sverige. Höjd: 9 - 18

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:53)

1409 9418  Golvlampa 3-armad. Höjd: 150

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:30)

1409 9130  Golvlampa 5-armad, metall. Höjd: 205

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:35)

1409 9455  Golvlampa 50/60-tal. Höjd: ca 150

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:17)

1409 9100  Golvlampa höjd: 142cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:27)

1409 9370  Golvlampa mässing. Höjd: 112

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:29)

1409 9209  Golvlampa mässing. Höjd: 152

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:55)

1409 9395  Golvlampa mässing. Höjd: 152 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:56)

1409 9203  Golvlampa metall, 1970-tal. Höjd: 130

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:47)

1409 9096  Golvlampa Poul Henningsen, PH 80, Louis Poulsen, Danmark. Plast / metall, etiketterad, Höjd: ca 133cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:44)

1409 9396  Golvlampa Teak. Höjd: 162

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:47)

1409 9529  Göteborgsstolar Ett par

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:24)

1409 6139  Grafiskt blad Gicléetryck, Anette Claesson (f. 1966), Sverige. Orkidé. Signerad, numrerad 20/25. Motivet: ca27x27 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:49)

1409 3668  Grafiskt blad Gicléetryck, Bengt Bengtsson, "Pride Horse". Signerad, numrerad 8/100. Motivet: ca 37x28 cm, oramat löst blad

1409 8012  Grafiskt blad Gicléetryck, Catrin Johansson. "Ser inte, hör inte". Signerad, numrerad 42/60. Oramat löst blad. Bladets mått: 40x60 cm

1409 8007  Grafiskt blad Gicléetryck, Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Moving shapes". Signerad, numrerad 50/50. Ca 36x27 cm, oramat löst blad, bladets mått: 50x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:17)

1409 7090  Grafiskt blad Gicléetryck, KC-Json. "Drömvärld". Signerad, numrerad 12/50. Oramat löst blad, 41x30 cm

1409 7033  Grafiskt blad Gicléetryck, Ken Löfgren (f. 1940), Sverige. "La Cuenta". Signerad, numrerad 46/100. Oramat löst blad. Motivet: 28x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:22)

1409 8578  Grafiskt blad Oidentifierad konstnär. Ej signerad, pojke, oramat löst blad. Bladets mått: 45x32 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:29)

1409 8009  Grafiskt blad Tony Warren (f. 1961), Sverige/USA. "Eldstad". Signerad, numrerad 42/100. Giclée på duk, oramat löst blad, 50x40 cm

1409 9334  Gravyr Frankrike, yttermått inklusive ram: 52x34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:44)

1409 9041  Gravyrer 2 st, Kolorerade, Wien, Georg Baltazar Probst, yttermått inklusive ram: 36x46 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:41)

1409 9138  Gryta tripod, med handtag samt eldgaller, 2 delar, metall. Längd: 31 cm. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:40)

1409 8155  Gungstol 1800-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:02)

1409 9078  Gungstol 1960-tal. Höjd: 118

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:03)

1409 9127  Hallbyrå Engelsk stil. Bredd: 70. Djup: 35 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:32)

1409 9253  Halsband + armband + örhängen. Silver och pärlemo, bruttovikt: 75g. Halsband l: 40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:36)

1409 9136  Halsband + armband, Carl XIIs nödmynt, 1717 / 1718. Längd: 20-34 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:47)

1409 9326  Halsband Sterlingsilver. Längd: 41 cm. Vikt: 115g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:36)

1409 9128  Handdukar 6 st, oklippta, "Svenskt Hellinne", Torsåker

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:37)

1409 9322  Handfat Koppar. Längd: 43 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:15)

1409 9090  Hänkelvas 1940-tal, keramik. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:30)

1409 9148  Herr-/damur parti diverse, 13 st.

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:52)

1409 9198  Herrbetjänt höjd: 100 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:51)

1409 8253  Herrbetjänt Italien. Höjd: 103cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:13)

1409 9509  Hög hatt i fodral, Josef Klastz, Stockholm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:58)

1409 8373  Hörnskåp 1800-tal, Allmoge, bemålat. Höjd: 187

1409 8110  Järngrytor Ett par, tripod. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:03)

1409 9119  Järnsäng 1800-tal, 193x90

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:50)

1409 9510  Jordglob höjd: 43 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:03)

1409 9170  Kaffegods 9 + 11 delar, "Primeur", Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige.

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:09)

1409 8328  Kaffekvarn Amerikansk, Philadelphia, gjutjärn. Höjd: 65cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:44)

1409 9092  Kaffeservis 23 delar, Schaumann, Klassiske Roser

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:28)

1409 9282  Kaffeservisdelar 15 delar, Blå Blom, Gustavsberg

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:00)

1409 9007  Kaffeservisdelar 17 delar, Kina. Höjd: 6-12cm

1409 9506  Kaffeservisdelar 19 delar, Karlskrona

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:23)

1409 8054  Kaffeservisdelar 27delar, Hackefors. Sverige

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:22)

1409 9324  Kaffeskedar 12 st, silver, i etui. Vikt: 150g. Längd: 11 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:32)

1409 9175  Kamera Leica DRP, Ernst Leitz Wetzlar. Serienr: 382264. Med stativ. Längd: 14cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:15)

1409 9212  Kamferkista Asien. Bredd: 70, djup: 35 cm, höjd: 37 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:09)

1409 9424  Kandelabrar Ett par, nysilver, 1940-tal. Höjd: 23 cm

1409 9178  Kanna + vas, 2 delar, 1950-tal. Höjd: 20-23 cm

1409 9045  Kanna glas, handblåst. Höjd: 16 cm

1409 9501  Kanna Timo Sarpaneva+ vas, Glas. Höjd: 20-23 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:39)

1409 9492  Kannor 2 st, Sovjetunionen USSR. Höjd: 8-20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:09)

1409 9093  Karaffer 4 st, bland annat: Orrefors. Höjd: 23 - 32

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:26)

1409 9336  Karmstol England

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:21)

1409 9530  Karmstol Karl Johan, slitage

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:34)

1409 9378  Karmstolar Ett par, rokokostil, sammet

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:22)

1409 9362  Keramik England, 5 delar. Höjd: 5-14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:19)

1409 9261  Klaffbord 1800-tal. Bredd: 40 + 2x31, djup: 85 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:44)

1409 9449  Klaffbord omkring 1900, furu. Bredd: 45+ 2x23. Djup: 90 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:21)

1409 9238  Knivar + fruktknivar, 5 + 6 st, silver. Sachsisk modell, Längd: 19-22 cm, bruttovikt: 590g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:10)

1409 9458  Knivar 3+ 1 st, silver, Georg Jensen. Längd: 20-23 cm, bruttovikt: 290g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:42)

1409 9262  Knoptavla 48x76 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:08)

1409 9412  Kolonnljusstakar ett par, sengustaviansk stil. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:33)

1409 9431  Kuddar 2 st. Kelim, 60x60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:45)

1409 9179  Kuriosa 5 delar, bland annat tubkikare & brvkniv. Längd: 8-57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:28)

1409 9168  Kuverttallrikar 6 st, nysilver, diameter: 31 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:07)

1409 9167  Kuverttallrikar 6 st, Teak, diameter: 28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:50)

1409 9375  Lampbord med tidningshylla, Teak. Bredd: 55, djup: 45 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:04)

1409 9429  Lampskärmar 5 st, Firma Svenskt Tenn. Längd: 12 cm, djup: 20 cm, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:56)

1409 9394  Läsbord Höj/sänkbart. Bredd: 70 cm, djup: 70 cm, höjd: 104 cm

1409 9409  Lavoar omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 85, djup: 49 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:45)

1409 9152  Leksak modell äldre, apa, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:39)

1409 9059  Leksaksbil DUX-Wagen, Modell Volkswagen No 60a, med originalkartong, bi. Längd: 12 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:06)

1409 9182  Leksaksbilar 2 st, Traktorer, metall. Längd: 16,5-25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:44)

1409 9308  Lerugn på ställning i metall. Höjd: 127 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:38)

1409 9333  Litografi 3 st, Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 34x25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:26)

1409 9472  Litografi Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Signerad. Bildmått: 18x20, yttermått inklusive ram: 43x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:14)

1409 8547  Litografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad. Bladets mått: 43x29cm, yttermått inklusive ram: 54x40cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:31)

1409 8533  Litografier 2 st. Picasso, tryckt signatur, 666-upplaga. Motivet: 16x11, yttermått inklusive ram: 47x40 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 21:05)

1409 7223  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:42)

1409 9011  Ljuskrona Maria Theresia. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:01)

1409 9535  Ljuskrona prismor, med skål. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:35)

1409 9043  Ljusplåtar + tekanna, + ljusstakar, 2 par + 1 st, mässing, omkring 1900. Höjd: 12-20,50x29 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:43)

1409 9229  Ljusstakar Ett par, koppar. Höjd: 10 + dosa med lock, metall, höjd: 5 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:11)

1409 9512  Ljusstakar Ett par, mässing, fd. Stigbyglar. Höjd: 17 + pianoljusstakar, ett par mässing, Jugend

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:08)

1409 8084  Ljusstakar Ett par, MGAB, 1956. Höjd: 16cm, bruttovikt: 460g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:01)

1409 9320  Ljusstakar ett par, nysilver, Kolonn. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:18)

1409 9321  Ljusstakar ett par, silver. Höjd: 7 cm, bruttovikt: 215g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:27)

1409 8394  Ljusstakar silver, Ett par, fylld fot, Norge. Höjd: 11cm. Bruttovikt: 812g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:17)

1409 9047  Ljusstake Smide. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:50)

1409 9067  Månbord björk, 1800-tal. Diameter: 118, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:31)

1409 9032  Mässing 3 delar. Höjd: 10cm, längd: 50cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:23)

1409 9088  Mat-/kaffeservis 50 delar, Grön Anna, Rörstrand. 14 st tallrikar (dia 23,5 cm), 11 st djupa tallrikar (dia ca 20 cm), 9 st assietter (ca 18 cm), 12 st koppar med fat, 2 st serveringsfat, 2 st skålar

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:03)

1409 9505  Mat-/kaffeservis ca. 40 delar, Vinranka Gefle

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:12)

1409 9214  Matbord + 6 stolar + 2 karmstolar, 9 delar, ek, rokokostil bordets mått. Bredd: 125. Djup: 98 cm. Höjd: 80 + skivor 2x47 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:04)

1409 9137  Matbord 1940-tal, bonad björk. Bredd: 130, djup: 75 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:24)

1409 9393  Matbord mahogny. Diameter: 110, höjd: 73 + 3 iläggx40 cm

1409 8341  Matsalsgrupp 6 delar, Pederali, "Colour", 6 st stolar, Italy

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:49)

1409 8340  Matsalsgrupp 7 delar, Pederali, "Colour", 6 st stolar, Italy

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:49)

1409 9140  Matsalsgrupp 8 delar. Längd: 131 cm. Djup: 100 cm. Höjd: 76 cm, 2st iläggsskivor a 30cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:33)

1409 9061  Matsalsgrupp 9 delar, Gustaviansk stil. Diameter: 110, höjd: 74 cm, + 2 st iläggsskivor, bredd 33 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:37)

1409 9172  Matservis 97 delar, "Milano", Rörstrand, omkring 1900

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:35)

1409 9307  Matservis ca 55 delar, Fasan, Old Gustavsberg. 7 st mattallrikar (dia 23 cm) + 2 med nagg. 8 st stora djupa tallrikar (dia 23,5 cm). 6 st små djupa tallrikar (dia 20,5 cm). 8 st stora assietter (dia 20, 5cm) + en skadad. 12 st små assietter (dia 17, 5 cm)+ två skadade. 10 st serveringsfat + två skadade. 6 st äggkoppar

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:25)

1409 9098  Matservis ca. 55 delar, Fraureuth

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:12)

1409 9279  Matservisdelar 36 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:33)

1409 9158  Matservisdelar 51delar, "Christineholm", Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:32)

1409 9034  Matservisdelar ca 70 delar, Rörstrand, modell: diamant

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:21)

1409 9446  Matta 95x160 cm

1409 9185  Matta Afghan, 160x212 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:49)

1409 8175  Matta Ghom, 106x150 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:54)

1409 9276  Matta Kina, 150x250 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:55)

1409 9400  Matta orientalisk, 110x165

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:09)

1409 9517  Matta orientalisk, 153x200 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:14)

1409 6402  Matta orientalisk, Chahal Mahan, 117x168cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:07)

1409 9522  Matta orientalisk, Galleri, Bochara, 76x290 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:46)

1409 9516  Matta orientalisk, Galleri, Bochara, 83x251 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:04)

1409 6400  Matta orientalisk, Hamadan, 130x205 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:04)

1409 9134  Matta orientalisk, Mir, 273x362 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:12)

1409 9436  Matta Röllakan. Signerad EE, 170x225 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 augusti 2021 07:34)

1409 9430  Matta Rosenkelim, 210x320 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:08)

1409 9135  Miniatyrer 15 delar, vaser och skålar, bland annat Carl-Harry Stålhane och Hans Hedberg. Höjd: 2-12 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:29)

1409 9103  Olemålningar 2 st. Eklöf, landskap. Signerade, duk, 32x40, yttermått inklusive ram: 42x50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:38)

1409 9500  Oljelampa 1800-tal. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:06)

1409 9052  Oljemålning Alvar Jonson (f. 1914), Sverige. "Trädgrupp". Signerad, daterad -75. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 35x40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:48)

1409 9247  Oljemålning Axel Peter (1863-1942), Sverige. Signerad, soldat, Olja på duk, 42x31, yttermått inklusive ram: 53x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:36)

1409 9311  Oljemålning Bert Österlund (f. 1912), Sverige. Plöjning. Signerad. Olja på duk, 50x73, yttermått inklusive ram: 61x85 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:42)

1409 5366  Oljemålning Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. Signerad, daterad 76, "Räcket". Olja på duk, 130x104, yttermått inklusive ram: 139x114 cm

1409 9023  Oljemålning Carl August Fahlgren (1819-1905), Signerad, daterad 1887, landskap. Olja på duk, 25x36cm, yttermått inklusive ram: 40x50cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:28)

1409 9060  Oljemålning Einar Svedin (1916-2004), Sverige. Signerad, daterad 1980. Olja på duk, 49x51 cm, yttermått inklusive ram: 58x59 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:58)

1409 9249  Oljemålning Elsa Hammar-Moeschlin (1879-1950), Sverige. Tillskriven, fiskeläge. Ej signerad. Olja på duk, 21x34, yttermått inklusive ram: 28x42 cm

1409 9482  Oljemålning Eva Sköld, Sverige. Signerad, daterad -68. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 41x62 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:45)

1409 9215  Oljemålning Gösta Lindström (1905-1989), Sverige. Tillskriven. Komposition. Ej signerad. Olja på pannå, 70x49 cm, yttermått inklusive ram: 79x58 cm

1409 9048  Oljemålning Gudrun Arninge (1912-1994), Sverige. Kustbild. Signerad. Olja på papper. Bildmått: 23x31 cm, yttermått inklusive ram: 40x50

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:32)

1409 8536  Oljemålning Gunni Nordén (f. 1923), Sverige. Löjtnantshjärtan. Signerad, daterad 2003. Olja på duk, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 39x47 cm

1409 9210  Oljemålning Inger Ekdahl (1922-2014), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på pannå, 40x28 cm, yttermått inklusive ram: 41x29 cm

S�ldes f�r 42.000 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:01)

1409 9536  Oljemålning Johan Edfeldt, sjölandskap med röd stuga. Signerad. Olja på duk, 89x66, yttermått inklusive ram: 97x73 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:26)

1409 9298  Oljemålning Kai Federspiel (1903-1981), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 1949. Olja på duk, 32x39 cm, yttermått inklusive ram: 50x58 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:18)

1409 9422  Oljemålning Karin Luts (1904-1993), Sverige. Stilleben. Olja på papper, Signerad. Bildmått: 29x22 cm, yttermått inklusive ram: 39x33 cm

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:42)

1409 8184  Oljemålning Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sverige. Konfirmand. Signerad, numrerad 50. Olja på pannå, daterad rim: 100x42, yttermått inklusive ram: 118x42 cm

1409 9051  Oljemålning Leif Wideryd (1945-2011), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -84. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 32x27 cm

1409 9014  Oljemålning Linnea Larsson, Blomsterstilleben, Pioner i vas. Signerad, daterad 2020. Olja på duk, 60x60 cm, oramad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:14)

1409 9013  Oljemålning Linnea Larsson, Blomsterstilleben, Rosor i vas. Signerad, daterad 2020. Olja på duk, 60x60 cm, oramad

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:36)

1409 9350  Oljemålning Maud Fagerholm (1923-2019), Sverige. Signerad. Olja på duk, 54x60 cm. Yttermått inklusive ram: 56x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:45)

1409 8413  Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Signerad. Olja på duk, 90x58cm, yttermått inklusive ram: 111x80cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:46)

1409 9414  Oljemålning Nadezda Streltsova (f. 1973), Russia. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på duk, 60x70, oramad

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:59)

1409 9428  Oljemålning Nigul Espe (1907-1970), Estland. Väderkvarnar. Signerad, daterad 1942. Olja på pannå, 32x39 cm, yttermått inklusive ram: 43x51 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:10)

1409 9450  Oljemålning O Hayden. Porträtt av gosse. Olja på pannå, 12x10 cm, yttermått inklusive ram: 20x18 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:18)

1409 9302  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Signerad A Bergman. Olja på pannå, 24x27 cm, yttermått inklusive ram: 31x33 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:15)

1409 8546  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på pannå, landskap, 35x23cm, yttermått inklusive ram: 48x35cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:29)

1409 8555  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Folke. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 44x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:49)

1409 9086  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Olsson, Kust. Olja på duk, 48x67, yttermått inklusive ram: 59x79 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:13)

1409 9248  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad W Meurman, Köksinteriör. Olja på pannå, 26x34, yttermått inklusive ram: 32x40 cm

1409 9537  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, motiv från Bydalen. Olja på pannå, 80x96, yttermått inklusive ram: 93x110 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:54)

1409 9363  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, mått: 28x40 cm, yttermått inklusive ram: 33x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:36)

1409 9022  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sverige. Signerad, landskap. Olja på pannå, 26x34, yttermått inklusive ram: 40x49cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:04)

1409 9159  Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956), "Sommarblommor". Signerad. Olja på duk, oramad, 55x45 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:45)

1409 9160  Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956), sommarblommor. Signerad. Olja på duk, oramad, 70x50 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:04)

1409 9084  Oljemålning Sten Birger Rudnäs (f. 1932), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, papper, 40x55, yttermått inklusive ram: 50x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:37)

1409 9139  Oljemålning Ulla Ekman-Dahlbäck (1924-2011), Sverige. "Imaginär stad". Monogramsignerad. Inköpt på Liljevalchs 1962. Olja på duk, ca 63x108, yttermått inklusive ram: 73x118 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:13)

1409 9075  Oljemålning William Avar (1917-2012), Sverige. Signerad, daterad -87, komposition. Olja på duk, 48x58, yttermått inklusive ram: 62x72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:49)

1409 9076  Oljemålning William Avar (1917-2012), Sverige. Vår. Signerad. Olja på duk, 64x52, yttermått inklusive ram: 77x66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:55)

1409 9332  Oljemålningar 3 st, Rudolf Löfgren. Signerade. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 40x48 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:06)

1409 9441  Pall Barockstil. Längd: 60, djup: 40 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:32)

1409 9082  Paraplyställ gjutjärn. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:03)

1409 8304  Pelarbord Ett par, 1800-tal. Diameter: 49cm, höjd: 75cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:27)

1409 9305  Piedestal + 2 st ytterfoder, Italien, Florence. Höjd: 15-78 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:39)

1409 9027  Piedestal höjd: 112cm

1409 9403  Piedestal med stenskivor. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:11)

1409 9145  Pins parti diverse

1409 9091  Plädar 2 st. Mohair, Moffat, Skottland. Längd: 180 cm, djup: 130 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:33)

1409 9497  Porslin 1950-tal, 3 delar. Längd: 10-16 cm, djup: 9-10 cm, höjd: 7-10 cm

1409 9002  Porslin 4 delar, Imaridekor, 1900-tal. Höjd: 3 -19 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:35)

1409 8492  Pottskåp Furu. Bredd: 65 cm. Djup: 49 cm. Höjd: 103 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:10)

1409 8474  Puderstol

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:38)

1409 9289  Ragusked silver, Danmark, P Hertz, -75. Längd: 27. Vikt: ca 80g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:23)

1409 9256  Ring 18k guld, med stenar, 3,3g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:45)

1409 9080  Ring 18k guld, vitguld, vita stenar, 4 g ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:44)

1409 9531  Rökbord mässingsskiva. Diameter: 57, höjd, 66 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:39)

1409 9494  Rökelsekar brons, Kina. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:03)

1409 8300  Röllakan Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 170x250cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:18)

1409 9438  Rullbord längd: 63 cm, djup: 46 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:11)

1409 9202  Salongsbord nyrenässans. Bredd: 96 cm. Djup: 66 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:40)

1409 9006  Salt&pepparkar 13 delar, Med skålar & fat, Royal Copenhagen, Danmark. Musselmalet. Höjd: 5cm, diameter: 7-16cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:51)

1409 9113  Saltkar + skål, 3 delar, Nysilver / glasskål. Längd: 15-23. Höjd: 5-15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:05)

1409 8333  Sameknivar 2 st. Längd: 10-17cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:38)

1409 9380  Satsbord 3 delar, rokokostil. Bredd: 60 cm. Djup: 40 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:08)

1409 8297  Satsbord 3 delar. Bredd: 55 cm. Djup: 37 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:15)

1409 9121  Seltersglas 6 + 6 st, 2 olika modeller, bland annat Reijmyre Glasbruk. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:44)

1409 9223  Serveringsvagn trä. Längd: 86, djup: 51 cm, höjd: 72 cm, glasskivan saknas

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:46)

1409 9384  Servisdelar England, 5+ 5 delar. Diameter: 20-25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:02)

1409 7210  Servisdelar Hagtorn, ca 50 del

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:20)

1409 9174  Sherryglas 24 st. Reijmyre Glasbruk. Höjd: 12 cm

1409 8612  Sideboard Längd: 105 cm. Djup: 36 cm, höjd: 87 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:28)

1409 9205  Sideboard med 2 lådor och hylla. Längd: 75, djup: 38 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:18)

1409 9183  Sideboard teak. Längd: 75, djup. 30. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:19)

1409 8361  Skål Kristall, Gunnar Cyrén (1931-2013), i Trälåda, "För nit och redlighet i rikets tjänst". Diameter: 24, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:12)

1409 9267  Skål på fot, "Maja", Eva Englund (1937-1998), Sverige. Orrefors. Höjd: 10 cm. Diameter: 13 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:26)

1409 9413  Skål Rörstrand, Tomtar. Längd: 25, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:58)

1409 9004  Skål med lock & fat 4 delar, Royal Copenhagen, Danmark. Musselmalet, helblond. Längd: 25-30cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:07)

1409 9281  Skål på fot silver, Österrike / Ungern, omkring 1860. Vikt: ca 1000g. Längd: 35. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:40)

1409 9036  Skålar 2 st, Orrefors Sweden. Höjd: 11-13cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:46)

1409 9181  Skålar 2 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 14-22. Höjd: 7-15 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:47)

1409 9118  Skålar 5 st, Gallerporslin, diameter: 15-24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:11)

1409 9493  Skålar Kina, 4 st. Höjd: 3-4 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:12)

1409 9507  Skålfat glas, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Målerås, diameter:, diameter: 46 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:01)

1409 9286  Skåp 1960-tal, Teak, Ulferts, Tibro. Bredd: 201, djup: 52 cm, höjd: 175 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:58)

1409 9194  Skåp bemålat. Bredd: 76, djup: 39 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:43)

1409 9065  Skåp ek, 1700-/1800-tal. 2-delat. Bredd: 110. Djup: 47 cm, höjd: 170 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:55)

1409 9292  Skåp nutida. Bredd: 79, djup: 49 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:28)

1409 9218  Skeppsur Schatz. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:08)

1409 9377  Skrivbord omkring sekelskiftet 1900, senare bemålning. Bredd: 100 cm. Djup: 55 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:23)

1409 9338  Skrivbord Rokokostil, Bemålat. Bredd: 95, djup: 55 cm, höjd: 75 cm

1409 9077  Skrivbyrå 1820/30-tal, Mälardalen, björk. Bredd: 106. Djup: 48 cm. Höjd: 98 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:54)

1409 9456  Skrivskåp med vitrin, Rokokostil. Bredd: 73 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 202 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:37)

1409 9513  Skulptur Alabaster, sittande kvinna, skadad. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:06)

1409 9211  Skulptur Austin, Klara Sever, " Sulty Awakening. Höjd: 56, kallbrons

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:10)

1409 9195  Skulptur bisonoxe, keramik, Upsala-Ekeby. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:09)

1409 9107  Skulptur Flodhäst, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Längd: 10 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:23)

1409 9033  Skulptur Terrakotta. Höjd: 47cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:48)

1409 9151  Skulpturer 2 st. Lisa Larson (f. 1931), Sverige. All världens barn. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:32)

1409 9523  Skulpturer 2 st. Trä, Nils Bjerstedt. Längd: ca. 25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:54)

1409 9318  Skulpturer 5 st, Trä. Höjd: 10-17 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:20)

1409 9064  Sminkbord Gustaviansk stil, bemålat. Bredd: 120. Djup: 59 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:31)

1409 9232  Smyckeskrin Med bland annat silver

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:58)

1409 9532  Snurrpall 1800-tal. Längd: 43 cm, djup: 36 cm, höjd: ca 47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:10)

1409 8237  Snurrpall Höj och sänkbar. Längd: 45 cm, djup: 36 cm

1409 9287  Sockertång silver, Ryssland, Delvis förgylld. Längd: 13,5 cm. Vikt: ca 30g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:44)

1409 8106  Soffa Grön tygklädsel. Längd: ca 205cm. Djup: ca 95 cm. Höjd: ca 83 cm, sitthöjd: ca 38 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:37)

1409 9340  Soffa Nyrokoko. Längd: ca 180

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:23)

1409 9197  Soffbord Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bodafors, teak. Bredd: 70d. 55, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:20)

1409 9440  Soffbord längd: 130 cm, djup: 64 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:16)

1409 8305  Soffbord Med stenskiva. Diameter: 69cm, höjd: 48cm

1409 9397  Soffbord nutida. Bredd: 70, djup: 70 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:59)

1409 9201  Soffbord / matbord längd: 110 cm, djup: 66 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:57)

1409 9504  Soppterrin Pillivuyt, Frankrike. Med lock, Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:47)

1409 9083  Spegel 1950-tal, 108x45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:01)

1409 9102  Spegel 1960-tal, teakram, Nygeverken, Nyköping, 97x39 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:16)

1409 9347  Spegel 50x50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:46)

1409 9348  Spegel 50x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:54)

1409 9432  Spegel 58x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:41)

1409 9019  Spegel Aksel Kjersgaard. Brännstämplad, Odder, 105x44 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:06)

1409 9344  Spegel Gustaviansk stil, 130x50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:33)

1409 9030  Spegel Lammhults möbler, Teak, 52x52cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:31)

1409 9016  Spegel mahognyram, 46x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:14)

1409 9402  Spegel Nyrokoko, 185x75 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:50)

1409 9208  Spegel träram, 100x100 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:59)

1409 9230  Spegel träram, 70x190 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:24)

1409 9020  Spegel med lampetter smide, 92x68 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:30)

1409 9453  Spelbord senempire. Bredd: 88 cm. Djup: 45x2 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:06)

1409 9361  Spiselhundar ett par, England. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:39)

1409 9028  Stegpall 1950-tal. Höjd: 61cm

1409 9025  Stolar 3 st

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:01)

1409 8149  Stolar 3 st, mahogny, mässingsdekor

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:52)

1409 9277  Stolar 4 st, Helmut Starke, "Frankfurt Chair", krom / plast, stapelbara

1409 8052  Stolar 4 st, Myran, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen. Skiktlimmat trä och stålrörsben

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:17)

1409 9372  Stolar 5 st, Bemålade, omkring sekelskiftet 1900

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:10)

1409 9426  Stolar 6 st, Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:32)

1409 9018  Stolar 6 st, Teak, Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bodafors

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:40)

1409 9346  Stolar ett par, 1880-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:01)

1409 9062  Stolar Ett par, Gustaviansk stil

1409 9116  Stop 2 st + grötskål, 3 delar, tenn, 1800-/1900-tal. Höjd: 12-21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:58)

1409 9387  Stringhyllor 6 st Hyllplan + gavlar. Bredd: 86 cm, djup: 24 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:11)

1409 9392  Sybord med klaffar. Bredd: 60+ 2x30, djup: 60 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:12)

1409 9094  Syltkrukor 4 st. Bl. A Gustavsberg. Höjd: 10 - 19

1409 9435  Takarmatur 1940-tal, gas / metall. Diameter: 45, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:57)

1409 9156  Takarmatur glas, snarlik Saturnus. Diameter: 55, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:18)

1409 9518  Takarmatur Herstal, metall. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:29)

1409 9269  Takarmatur med prismor. Höjd: 60 cm

1409 8100  Takarmatur prismor och iläggsskål. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:14)

1409 8105  Takarmatur prismor. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:32)

1409 9451  Takarmaturer ett par, Hans Agne Jakobsen. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:08)

1409 9514  Takarmaturer ett par, med prismor. Diameter: 46 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:10)

1409 9419  Takfotogenlampa höjd: 55 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:23)

1409 9317  Tallrikar 11 st. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:09)

1409 9508  Tallrikar 7 st. Rörstrand. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:30)

1409 9115  Te / kaffeservis 4 delar, Sverige & England, nysilver

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:47)

1409 8222  Te&kaffeservisdelar Arabia, Karelia, 6+ 4 st.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:29)

1409 9358  Tekoppar 6 delar, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:09)

1409 9199  Telefonhylla teak. Bredd: 35, djup: 22 cm, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:42)

1409 9109  Tennsoldater diverse, 1960-tal, bemålade

1409 9300  Terrin nutida, porslin, metall. Längd: 27 cm. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:49)

1409 8593  Textil 2 st, stuvbitar. Josef Frank (1885-1967), Österrike. "Anakreon" Firma Svenskt Tenn. Ca 30x100 cm respektive 30x300 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:50)

1409 7389  Toilettebord 3 delar, Teak. Bredd: 60+ 70+ 60, djup: 47 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:20)

1409 9410  Trädgårdsbänk gavlar i metall, bemålade träribbor. Längd: 175 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:29)

1409 9373  Trädgårdsbord Fällbart. Bredd: 51, djup: 41 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:22)

1409 9222  Trädgårdsbord med klaffar, 21 + 2x60. Höjd: 75 + trädgårdsstol, (position)

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:58)

1409 9157  Trädgårdsbord omkring 1900. Bredd: 90, djup: 70 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:17)

1409 9184  Trädgårdsgrupp 5 delar. Längd: 110, djup: 70 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:40)

1409 9187  Trädgårdsurna gjutjärn, bemålad. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:31)

1409 9180  Trädgårdsurnor Ett par, gjutjärn. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:01)

1409 9383  Trappstol 1940-tal

1409 9448  Träsnitt 3 st, Japan, yttermått inklusive ram: 27x39 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:52)

1409 9250  Träsnitt Elsa Hammar-Moeschlin (1879-1950), Sverige. Två gummor. Signerad. Motivet: 15x13 cm, yttermått inklusive ram: 25x21 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:13)

1409 9352  Träsnitt Japan. Bildmått: 5x7 cm, yttermått inklusive ram: 26x22 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:23)

1409 9031  Träsnitt Kina. Motivet: 36x24cm, yttermått inklusive ram: 51x37cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:55)

1409 9131  Trummor 2 st. Afrika. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:05)

1409 9227  Tulpanglas ej signerat. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:18)

1409 9473  Tusch Adolf Hallman (1893-1968), Signerad. Bildmått: 44x16 cm, yttermått inklusive ram: 58x29 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:33)

1409 9072  Tusch Einar Nerman (1888-1983), Sverige. "The Show´s the thing". Signerad, bladets mått: 53x30, yttermått inklusive ram: 77x54 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:51)

1409 9245  Tusch Elsa Hammar-Moeschlin (1879-1950), Sverige. Getter. Signerad. Motivet: 34x44 cm, yttermått inklusive ram: 49x59 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:21)

1409 9433  Tyg på rulle bomull. Bredd: 130 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:27)

1409 9259  Ugnsform Allmoge, Gustavsberg, 43x26 cm

1409 9108  Ugnsformar 3 st, Gustavsberg / Rörstrand. Längd: 22-38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:03)

1409 9356  Urna Stengods. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:37)

1409 9390  Vägghylla Josef Frank (1885-1967), Österrike, tillskriven. AB Eriksson & Söner, Vrena. Mahogny. Ej märkt. Bredd: 40 cm. Djup: 33 cm. Höjd: 72 cm

1409 9454  Vägghylla String, 8 hyllplan

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:20)

1409 9142  Vägglyktor Ett par, metall / glas. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:46)

1409 9165  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Blomma, Gustavsberg, 22,5x22,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:35)

1409 5528  Väggrelief Claes Giertta (1926-2007), Sverige. Signerad, 24x130cm, oramad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:19)

1409 8234  Väggreliefer 3 st, Arabia, Heljä Liukko Sundström. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:52)

1409 9015  Väggur 1800-tal, med lod, mässing (trä). Längd: 25 cm, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:12)

1409 9266  Väggur Gustaviansk stil, Rob Engström. Höjd: 67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:20)

1409 9216  Väggur tidigt 1900-tal. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:09)

1409 8406  Vällingklocka modell äldre, järn, diameter: 3. Längd: 75 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:22)

1409 9263  Vas + ljusstake, 2 delar. Nutida, glas / krom. Höjd: 13-23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:03)

1409 9381  Vas Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Rörstrand. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:25)

1409 9204  Vas Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Kosta Boda. Signerad. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:13)

1409 8324  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Höjd: 10cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:04)

1409 9144  Vas nysilver. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:37)

1409 9044  Vas omkring 1900. Glas / silver on copper. Höjd: 34 cm

1409 9495  Vas Palm Mölle. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:29)

1409 8619  Vas Rörstrand, Daldansen. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:59)

1409 8487  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Konstglas, ej signerad. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:01)

1409 9228  Vaser + skål, 3 delar, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand + Hjordt, Danmark. Höjd: 5 - 9

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 21:02)

1409 7404  Vaser ett par, Keramik. Höjd: 21-23 cm

1409 9264  Väska till folkdräkt. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:06)

1409 9095  Vinglas 10 st. Etsad dekor. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:47)

1409 9038  Vinglas 6 delar, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 22-26cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:36)

1409 9104  Vinglas 8 + 6, Böhmen. Höjd: 12 - 19

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:21)

1409 9527  Vitrinskåp bemålat. Bredd: 69, djup: 32 cm, höjd: 133 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:15)

1409 9399  Vitrinskåp Blyinfattat glas. Bredd: 114, djup: 40 cm, höjd: 226 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:26)

1409 9452  Vitrinskåp omkring 1900. Bredd: 62, djup: 35 cm, höjd: 140 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:02)

1409 9110  Vitrinskåp rokokostil, 1900-tal. Bredd: 130, djup: 45 cm, höjd: 195 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 20:53)

1409 9268  Ytterfoder 2 st + skål på fot + skulptur katt. Rosa Ljung (1917-1983), Sverige. Torekov. Keramik. Höjd: 8-13 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:50)

1409 9058  Ytterfoder 3 st. Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:55)

1409 9291  Ytterfoder Ett par, nutida, diameter: 25, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:38)

1409 9290  Ytterfoder Ett par, nutida, diameter: 31, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:50)

1409 8524  Ytterfoder Ett par. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 19:10)

1409 9315  Ytterfoder ett par. Höjd: 30, diameter: 37 cm

1409 9316  Ytterfoder ett par. Höjd: 39, diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 augusti 2021 18:11)