Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 21 oktober 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1283 7069  Blandteknik Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. "Monument á la métode". Signerad, daterad 1971, numrerad 75/100. Bladets mått: ca 54x74 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:34)

1283 7055  Blandteknik Jorge B Stever (f. 1940), Tyskland. "Warming cooling tones". Signerad, numrerad 4/4. Mixed media, målning på litografisk bottenplatta. Bladets mått: 105x75 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:09)

1283 5021  Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, numrerad 66/75. Bladets mått: 54x77 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:16)

1283 7191  Etsning Berta Hansson (1910-1994), Sverige. Signerad, numrerad 3/5,29x31cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:58)

1283 7071  Etsning Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Signerad, numrerad 7/100, daterad 1975, Motivet: 37x46 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:09)

1283 7189  Etsning Håkan Berg (f. 1958), Sverige. "Vår". Signerad, numrerad 46/90. Motivet: 20x15 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:07)

1283 7009  Etsning Hans Bellmer (1902-1975), Tyskland. Kvinnofigur. Signerad, ej numr. Motivet: 18x8 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:22)

1283 7010  Etsning Hans Bellmer (1902-1975), Tyskland. Kvinnofigur. Signerad, ej numr. Motivet: 18x8 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:34)

1283 7113  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Gamla stan våren 86". Signerad, numrerad 84/220. Motivet: 30x41 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:10)

1283 6266  Etsning Lasse Söderberg (f. 1941), Sverige. "A. E. I. U. O. ". Signerad, numrerad 5/79. Motivet: 15x12 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:32)

1283 7070  Etsning Lasse Söderberg (f. 1941), Sverige. "Efter Persona". Signerad, daterad 1967, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Motivet: 32x34 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:51)

1283 7056  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Hatt". Signerad, numrerad 26/50. Motivet: 50x64 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:26)

1283 7017  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Komposition. Haskel 65. Signerad, numrerad 5/10. Motivet: 49x66 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:35)

1283 7012  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Komposition. Haskel 95. Signerad, numrerad 10/50. Motivet: 49x63 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:09)

1283 7023  Färgetsning Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. Komposition. Signerad, numrerad 27/40. Motivet: 28x37 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:12)

1283 7031  Färgetsningar Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Mapp med 3 färgetsningar. 150-upplaga. "Elementära former". Haskel 150 -152, bladets mått: 52x60. Signerad

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:39)

1283 7126  Färglitografi Ariel Ben-David (f. 1942), Israel. Signerad, numrerad 82/140. Motivet: 41x57 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:27)

1283 7169  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 11/260. Motivet: 34x64 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:48)

1283 7150  Färglitografi Axel Salto (1889-1961), Danmark. Häst. Signerad, numrerad 56/260. Motivet: 55x40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:40)

1283 5580  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 163/350. Motivet: 44x33 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:49)

1283 7109  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Ansikte. Signerad, numrerad 80/100. Motivet: 50x70 ca

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:46)

1283 7083  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Ansikte. Signerad, numrerad 9/100. Motivet: 48x70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:45)

1283 7086  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 21/99, Tjur. Motivet: 74x54 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:17)

1283 7087  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 30/100. Motivet: 49x68 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:36)

1283 7088  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 76/99. Motivet: 74x55 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:59)

1283 7182  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 91/100. Motivet: 73x53 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:28)

1283 7089  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 96/200. Motivet: 73x53 cm

1283 7067  Färglitografi C Göran Karlsson (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 41/150. Bladets mått: 71x50 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:37)

1283 7145  Färglitografi Carl Johan De Geer (f. 1938), Sverige. Påskön. Signerad, numrerad 220/295, ca 29x39cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:45)

1283 7131  Färglitografi Cecilia Sikström (f. 1962), Sverige. Par. Signerad, numrerad 243/290. Motivet: 53x39 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:22)

1283 7112  Färglitografi Cecilia Sikström (f. 1962), Sverige. Signerad, numrerad 294/300. Motivet: 40x40 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:49)

1283 7085  Färglitografi Cecilia Sikström (f. 1962), Sverige. Signerad, numrerad 77/180, bladets mått: 58x56 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:12)

1283 7110  Färglitografi Cecilia Sikström (f. 1962), Sverige. Signerad, numrerad 85/300. Motivet: 48x38 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:53)

1283 7198  Färglitografi Claude Gaveau. Signerad, numrerad VCI/CLXX. Motivet: 63x48cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:33)

1283 7193  Färglitografi Corneille (1922-2010), Belgien. Fågel. Signerad, numrerad 7/200. Motivet: 23x31 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:49)

1283 7160  Färglitografi Dénes Perger (1934-2015), Sverige. Riddarholmen. Signerad, daterad 1993, numrerad 15/280. Motivet: 20x30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:47)

1283 7196  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Stilleben. Signerad, numrerad 120/360. Motivet: 58,5x48,5 cm, saknar glas

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:37)

1283 5044  Färglitografi Erik Olson. Signerad, daterad 1967. Motivet: 49x64 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:12)

1283 7162  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Kvinnor. Signerad, numrerad 29/260. Motivet: 49x38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:34)

1283 7155  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. PT. Signerad 67. Motivet: 46x35 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:44)

1283 7190  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Signerad, 1977, numrerad, 48x56cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:04)

1283 7161  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Vas. Signerad, numrerad 66/250, daterad -74. Motivet: 48x60 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:11)

1283 7156  Färglitografi Evert Taube (1890-1976), Sverige. Signerad, daterad -72, numrerad, 87/195. Motivet: 37x47 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:18)

1283 7157  Färglitografi Evert Taube (1890-1976), Sverige. Signerad, daterad 71, numrerad 87/195. Motivet: 37x47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:53)

1283 7045  Färglitografi Frank Björklund (f. 1960), Sverige. Galghumor. Signerad, numrerad 23/99. Bladets mått: 64x45 cm, löst blad

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:03)

1283 7096  Färglitografi Friedensreich Hundertwasser (1928-2000), Österrike. "Dietz Offizia", Inter Art Press. Signerad i tryckplåt, numrerad 858/3000. Bladets mått: 49x67 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:04)

1283 7132  Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. "Strandvägen", EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Motivet: 43x60 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:52)

1283 7134  Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 218/240, Dansande par, bladets mått: 43x60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:38)

1283 7148  Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. Signerad. Motivet: 54,5x63 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:44)

1283 7195  Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Signerad, numrerad 224/325. Motivet: 32x49 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:25)

1283 1217  Färglitografi Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Handkolorerad litografi. Signerad, "Gävle 550 år". Motivet: 36x46 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:55)

1283 7166  Färglitografi Henri Matisse (1869-1954), efter. AP-upplaga. Motivet: 26x40 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:22)

1283 7146  Färglitografi Inge Schiöler (1908-1971), Sverige. Signerad, numrerad 64/195. Motivet: 43x48 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:16)

1283 7054  Färglitografi Jan Stenvinkel (1933-1989), Sverige. Hav. Signerad, daterad 1980, numrerad 3/25. Motivet: 90x120 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:51)

1283 7047  Färglitografi Jöran Nyberg (1937-2012), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), löst blad. Bladets mått: 52x40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:07)

1283 7048  Färglitografi Jöran Nyberg (1937-2012), Sverige. Stilleben, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), signerad, löst blad. Bladets mått: 47x57 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:09)

1283 7180  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, daterad 1975, numrerad 331/360. Motivet: 22x27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:29)

1283 7173  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 2/385, 1992. Motivet: 53x38 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:35)

1283 7165  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 271/285. -83. Motivet: 29x50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:51)

1283 1218  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad, daterad 1983, numrerad 86/100. Motivet: 50x80

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:12)

1283 4153  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Båtar. Signerad, numrerad 49/360. Bladets mått: 42x60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:13)

1283 7136  Färglitografi Karl Mårtens (f. 1956), Sverige. Fågel. Signerad, numrerad 63/190. Bladets mått: 31x44 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:50)

1283 7197  Färglitografi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Signerad, numrerad 132/136, bladets mått: 24x26 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:43)

1283 7080  Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. "Skärfläcka värmer sina ungar". Signerad, numrerad EA 13/20. Motivet: 37x52 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:32)

1283 7051  Färglitografi Lars Pirak (f. 1932), Sverige. "Reengärdet". Signerad, numrerad 231/325. Motivet: 50x69 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:23)

1283 7168  Färglitografi Lars Pirak (f. 1932), Sverige. Renskiljning. Signerad, numrerad 134/360. Motivet: 35x43 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:59)

1283 7050  Färglitografi Lars Pirak (f. 1932), Sverige. Renskötsel. Signerad, numrerad 149/310. Motivet: 46x63 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:19)

1283 7181  Färglitografi Lars-Gunnar Nordström (1924-2014), Finland. Signerad, numrerad 106/125. Motivet: 52x26 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:20)

1283 4011  Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 117/260, Kock. Motivet: 54x43 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:12)

1283 7095  Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 236/400. Motivet: 57x43cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:19)

1283 7187  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 42/50, 1976. Motivet: 12x16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:54)

1283 7006  Färglitografi Lillan Michelin (f. 1947), Sverige. "Salong blå". Signerad, numrerad 286/290. Motivet: 54x62 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:19)

1283 7007  Färglitografi Lillan Michelin (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 278/290. Motivet: ca 60x41 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:20)

1283 7015  Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör med stolar. Signerad, daterad 1972, numrerad 72/99. Motivet: 67x52 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:00)

1283 7106  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 78/250, Par. Motivet: 49x40 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:09)

1283 7093  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Skägga. Signerad, numrerad 57/250. Motivet: 41x32 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:58)

1283 7014  Färglitografi Ola Billgren (1940-2001), Sverige. Interiör med man. Signerad, daterad 1971, numrerad 27/90. Motivet: 39x56 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:43)

1283 7184  Färglitografi Olga Semenova (f. 1953), Ryssland. Dansande par. Signerad, numrerad 31/290. Motivet: 39x27 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:58)

1283 7167  Färglitografi Olga Semenova (f. 1953), Ryssland. Signerad, numrerad 32/290. Motivet: 37x58 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:05)

1283 5298  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 21/100. Bladets mått: 75x55 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:15)

1283 7140  Färglitografi Pablo Picasso (1881-1973), Spanien. "La Comédie Humaine"". 3. 2. 54. Signerad, numrerad 3/75. Motivet: 26x32 cm

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:32)

1283 7135  Färglitografi Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Längtan till havet, Sverige, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Motivet: 45x61 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:31)

1283 7025  Färglitografi Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Haskel 66. Komposition. Signerad, numrerad 13/20, etat II. Motivet: 49x64 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:40)

1283 7115  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. PT, signerad. Bladets mått: 42x57 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:23)

1283 7084  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 246/290. Motivet: 78x58 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:41)

1283 7128  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad. Ej numrerad, bladets mått: 44x59 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:04)

1283 7130  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad. Ej numrerad, bladets mått: 59x84 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:39)

1283 7133  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad. Ej numrerad, m: 90x62 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:55)

1283 7149  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad. Motivet: 59x77 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:07)

1283 7082  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Röda vinbär. Signerad, daterad 82, numrerad 24/190. Motivet: 35x49 cm

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:02)

1283 7174  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 277/310. Motivet: 33x41 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:57)

1283 7098  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Afton vid Röders Skärgård". Signerad, numrerad 123/350. Motivet: 24,5x20 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:42)

1283 7122  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Gillöga-Storskär", Signerad, PT. Motivet: 27x42 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:30)

1283 7116  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Kvällssol, höst Stora Nassa 1948", signerad, PT. Motivet: 46x43 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:21)

1283 7081  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Nätbåten". Signerad, Motivet: 42x55 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:20)

1283 7091  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Norrpada skärgård, Pelarberget", ej numrerad, Signerad. Motivet: 24x31 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:40)

1283 7062  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Sommarkväll". Signerad, numrerad 137/350. Motivet: 24x35 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:09)

1283 7065  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Sommarnatt Lilla Nassa". Signerad, numrerad 253/295, motivet: 30x48 cm. Signerad

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:43)

1283 7066  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Svenska Högarnas Fyrplats", 1974, PT. Signerad. Motivet: 31x46 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:32)

1283 7100  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Vinter Möja". Signerad, numrerad 56/60. Motivet: 33x19 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:47)

1283 7099  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Vinternatt", numrerad 33/350. Signerad, daterad -88. Motivet: 25x20 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:27)

1283 7064  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. PT, "Sommarnatt Lilla Nassa", motivet: 30x48 cm. Signerad

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:38)

1283 7105  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. PT, Kobbar. Signerad. Motivet: 29x46 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:45)

1283 7120  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgårdsmotiv med fiskebåt. Signerad, numrerad 120/200. Motivet: 37x28 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:50)

1283 7163  Färglitografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. "Messias ur New Jerusalem". Signerad, numrerad 133/350, Ateljé Dumas, New York. Motivet: 57x45 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:20)

1283 7152  Färglitografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Flordali II, 1980, Tryckt signatur. Ej signerad. Motivet: 90x63 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:50)

1283 7139  Färglitografi Stanislaw Zoladz (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 117/290. Motivet: 49x37 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:39)

1283 7176  Färglitografi Stellan Mörner (1896-1979), Sverige. Signerad, numrerad 218/350. Motivet: 31x38 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:39)

1283 5104  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, daterad 69, numrerad 87/300. Motivet: 29x40 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:58)

1283 7117  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 34/50, modeller, bladets mått: 63x47 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:16)

1283 7107  Färglitografi Sven Jonson (1902-1981), Sverige. Marin komposition. Signerad, numrerad 151/350. Motivet: 80x65 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:54)

1283 7092  Färglitografi Sven Jonson (1902-1981), Sverige. Signerad, numrerad 346/360. Motivet: 60x90 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:51)

1283 7141  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Mariefred. Signerad, numrerad 15/280, ca 51x61 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:52)

1283 7142  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Yttersta Tvärgränd, Stockholm. Signerad, numrerad 50/250, ca 58x45 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:50)

1283 7104  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 16/350, Stockholm. Motivet: 34x42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:04)

1283 7103  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 71/360. Motivet: 45x56 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:05)

1283 5117  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 199/350. Motivet: 47x65 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:32)

1283 5118  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 89/350. Motivet: 47x65 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:31)

1283 7179  Färglitografi Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Signerad, numrerad 183/250. Motivet: 50x50 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:30)

1283 7147  Färglitografier 2 st, Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad. Motivet: 50x39,55x36cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:26)

1283 7049  Färglitografier 2 st. Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerade och numrerade, bladets mått: 41x43+ 39x51 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:11)

1283 9388  Färglitografier 3 st, Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 1/300. Motivet: 26x37 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:32)

1283 7129  Färglitografier 3 st, Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 290-upplaga. Bladets mått: 28x38 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:43)

1283 7097  Färglitografier 3 st, Jo Niemeyer (f. 1946), kompositioner. Numrerad 35/75, Signerad, daterad -75. Motivet: 30x30 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:47)

1283 7172  Färglitografier 5 st, Louise Tillberg (f. 1947), Sverige. Apan Ola. Signerad, 135- & 180-upplaga. Bladets mått: 24x85 - 86x60 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:46)

1283 7068  Färgserigrafi Valerio Adami (f. 1935), Italien. Signerad, numrerad 39/75, daterad 1970. Bladets mått: 65x49 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:19)

1283 3023  Grafiskt blad Antoni Tàpies (1923-2012), Spanien. Signerad, numrerad 40/75. Motivet: 43x62 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:10)

1283 7004  Gravyr Emil Johanson-Thor (1889-1958), Sverige. "Vårdag". Sireköpings gård, torrnål, 18x18 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:07)

1283 7144  Linoleumsnitt Norbertine Bresslern-Roth, (1891-1978), fåglar, 12x10cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:44)

1283 6111  Litografi Christer Sandelin (f. 1961), Sverige. Pojke. Signerad, numrerad 25/40. Motivet: 30x30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:42)

1283 4561  Litografi Curt Burström (1920-1964), Sverige. Signerad, numrerad 69/75, oramad, 24x34cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:04)

1283 6112  Litografi Dan Wolgers (f. 1955), Sverige. Signerad, numrerad 51/100, daterad -01. Motivet: 43x32 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:09)

1283 7188  Litografi Lars Erik Falk (f. 1922), Sverige. AP. Signerad, 1954. Motivet: 23x19

1283 7032  Litografi Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Signerad. Motivet: ca 32x17 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:12)

1283 7060  Litografi Robert Graham (1938-2008), USA. Människor. Signerad, daterad 1971, numrerad 73/180. Bladets mått: 66x140 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:40)

1283 5222  Litografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad. Motivet: 85x63 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:45)

1283 7185  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Kust, 35/360. Signerad, -87, Motivet: 44x65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 20:02)

1283 7177  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Söder. Signerad, numrerad 267/330, daterad -91. Motivet: 42x44 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 18:57)

1283 6001  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, daterad 80, numrerad 69/300. Motivet: 38x55 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 oktober 2019 19:01)