Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 2 november 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1358 1126  Akvarell 1800-tal, 17x22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:38)

1358 8654  Akvarell Claes Bäckström (1927-2015), Sverige. Signerad, daterad 1979. Motivet: 46x38cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:13)

1358 1354  Akvarell Ferdinand Boberg (1860-1946), Sverige. Signerad, Sollentuna Kyrka, 57x44cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:15)

1358 1493  Akvarell Karl Fager (1883-1962), Finland. Signerad. Akvarell, 29x38cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:15)

1358 1398  Akvarell Nigul Espe, Kustmotiv. Signerad, daterad 1940. Motivet: 24x 31 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:26)

1358 1441  Akvarell Oidentifierad konstnär. Stadsmotiv, kväll. Ej signerad, daterad 1860. Akvarell, 29x19 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:41)

1358 1070  Allmoge 2 delar. Kanna och tratt. Höjd: 33

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:39)

1358 8629  Ampel Karl Johanstil, diameter, ca 50 cm, längd: 70, djup: 46

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:35)

1358 1667  Ångmaskin höjd: 30 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:14)

1358 1390  Armband + hängen & Broscher, 8 delar, 2-20 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:41)

1358 1402  Armband 18k guld, bismarck. Längd: 18cm, med säkerhetskedja, vikt: 5g.

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:45)

1358 1415  Armbandsur 18k guld. Armband i 18k guld, 17 Jewels, IncaBloc, Längd: 2,3 cm (boetten). Bruttovikt: 29g

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:29)

1358 1130  Bergère Louis XV-stil, omtapetserad. Längd: 82 cm, djup: 74 cm, höjd: 89 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:30)

1358 1369  Bestick 24 delar, silver. 8 + 8 + 8 st, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1963, Längd: 18-20 cm, bruttovikt: ca 680g (varav knivar 420g)

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:16)

1358 1384  Bestick silver, diverse, bruttovikt: ca 300g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:06)

1358 1312  Bestickdelar ca 50 delar, nysilver.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:25)

1358 1306  Bestickuppsättning Ca 70 delar, Franska Lilja, nysilver.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:34)

1358 1557  Biblioteksstege höjd: 85cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:33)

1358 1623  Biblioteksur Schatz. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:30)

1358 1640  Bläckpenna Mont Blanc, 14K. Längd: 13,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:47)

1358 1020  Blandteknik BECK & JUNG, Sverige. Sverige. Sverige, Holger Bäckström (1939-1997) och Bo Ljungberg (1939-2007). Sverige. Grafik / collage, Signerad, numrerad 9/50, daterad 1976. Motivet: 48x48 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:55)

1358 1391  Blandteknik Christian Björn Larsen (1931-1993), Sverige. Flicka. Signerad, daterad -63. Motivet: 63x49 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:40)

1358 1665  Blandteknik Kina, 49x39cm. Ej signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:12)

1358 9049  Blandteknik Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Gouache / papper. Signerad, daterad 1980, bladets mått: 37x25 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:24)

1358 1576  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1853. Blandteknik, 56x44 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:03)

1358 8621  Blandteknik Sten Etling (f. 1947), Sverige. Komposition. Signerad. Bladets mått: 76x56 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:40)

1358 1438  Blyerts Ryssland, flicka, 24x14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:55)

1358 1682  Bokhylla ek, hopfällbar. Höjd: 180 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:47)

1358 1124  Bokhylla jugend, tidigt 1900-tal. Stomme av ek. Sidan med dörr och fasettslipat glas. Bredd: 84 cm, djup 30 cm, höjd 155 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:24)

1358 1569  Bokhylla tidigt 1900-tal. Bredd: 65, djup: 35 cm, höjd: 186 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 21:03)

1358 1570  Bokhyllor ett par, Björk. Bredd: 90. Djup: 28 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:01)

1358 1249  Bokstöd Ett par, hästar. Konstmaterial, Höjd: 25cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:51)

1358 1675  Bokverk Doctor Gottfried Less om Sjelfmord, Stockholm 1788

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:27)

1358 1672  Bokverk Illustrerad handbok över finare korv och charkuterivaror, 1928

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:43)

1358 1340  Bord + bordsspegel, Nyrokoko. Bredd: 82, djup: 40 cm, höjd: 190 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:15)

1358 1270  Bordlyster Gustaviansk stil. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:08)

1358 1239  Bordsdekorationer 6 st, Sten. Längd: 12-21 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:46)

1358 1192  Bordsduk 89x160cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:31)

1358 1150  Bordslampa Bavaria. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:04)

1358 1389  Bordslampa Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, No 2332/2, "Toalettbordslampan". Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:53)

1358 1525  Bordslampa NK-märkt. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:12)

1358 8070  Bordslampa Pal w154, Bordsfot, Wästberg. Höjd: ca 55cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:56)

1358 1521  Bordslampfot + skål, Teak. Höjd: 12-36 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:50)

1358 1079  Bordslampfot Kina, nutida, floral dekor på gul botten. Höjd: ca 45 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:47)

1358 1214  Bordslampor Ett par, nutida, "Texa". Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:35)

1358 1302  Bordslystrar Ett par. Höjd: 43cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:42)

1358 1310  Bordssurtout 6 delar. Höjd: 12-13cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:11)

1358 1144  Bordsurnor ett par, sten och brons. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:28)

1358 1104  Bricka nysilver, handtag. Längd: 73 cm, djup: 46 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:41)

1358 1503  Bricka Plåt med målning, 75x58cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:46)

1358 6563  Brosch 18k guld, Med diamanter 3xca0,06ct. Diameter: 2,5cm, vikt: 4g.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:14)

1358 8416  Brosch 18k guld, med diamanter, 4xca0,05ct, 1xca0,10ct. Längd: 6cm, vikt: 3g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:54)

1358 1289  Bufféskåp 1880-tal. Bredd: 152, djup: 64 cm, höjd: 225 ca, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:18)

1358 1549  Byrå Barockstil. Bredd: 55, djup: 34 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:27)

1358 1561  Byrå Björk. Bredd: 76, djup: 38 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:12)

1358 1285  Byrå Funkis, Bemålad. Bredd: 85, djup: 44 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:31)

1358 1611  Byrå Gustaviansk stil, Intarsia, Stenskiva. Bredd: 87, djup: 42 cm, höjd: 85 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:57)

1358 1019  Byrå Intarsia, Stenskiva. Bredd: 79, djup: 44 cm, höjd: 74 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:30)

1358 1342  Byrå Rokokostil. Bredd: 80, djup: 47 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:04)

1358 1106  Byrå stenskiva, 2 lådor. Bredd: 65 cm. Djup: 34 cm, höjd: 77 cm

1358 1513  Byst brons, Strauss. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:58)

1358 1677  Campingstol 1930-tal

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:36)

1358 1321  Champagnecoasters 2 st, Nysilver. Diameter: 17cm

1358 1638  Champagneglas 4 st, "Harlequin", Gense, design: Berit Johansson. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:34)

1358 1474  Chiffonjé nyrenässans. Bredd: 105 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 145 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:57)

1358 1027  Cognacsvärmare 10 st. Höjd: 11 cm, diameter: 9 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:45)

1358 1327  Dalahästar höjd: 3-10 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:13)

1358 1380  Docka längd: 40 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:04)

1358 1471  Dockor 12 st, Ryssland. Höjd: 8,5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:11)

1358 1670  Dragspel Hagström. Längd: 48 cm, djup: 42 cm, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:46)

1358 1195  Draperi Liberty, 188x240cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:08)

1358 1382  Dubbelkanna Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:44)

1358 1191  Duk 62x132cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:52)

1358 1241  Dukar 6 st, Linne, bland annat handvävda

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:35)

1358 1652  Emaljmålning Arvo Luik (f. 1949), Estland. Kantareller. Signerad, 100x60 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:13)

1358 1247  Emaljtallrikar 2 st. Diameter: 9-20cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:21)

1358 1488  Etagebord omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 47, djup: 36 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:58)

1358 1007  Etsning Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Höbärgning. Signerad, daterad 1911. Motivet: 26x33 cm

1358 8340  Etsning Axel Hägg (Haig), Arles, 1916. Signerad. Motivet: 42x31 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:36)

1358 1031  Etsning Niklas Göran (1913-2000), Sverige. "Spegeln". Signerad, numrerad 22/25, daterad -52. Motivet: 25x18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:29)

1358 1498  Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1956,19x22cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:13)

1358 1582  Etsning signerad, fiskebåtar. Motivet: 17x29 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:03)

1358 1142  Etsningar 6 st, Kina. Motivet: ca 7x6 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:10)

1358 8670  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Komposition med äpple. Signerad, numrerad 99/150, Haskel 152, oramat löst blad. Bladets mått: ca 50x59 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:09)

1358 8503  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 49/105. Motivet: 58x78 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:18)

1358 1174  Färgetsning Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 2/95, daterad -88. Bladets mått: 56x40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:10)

1358 7080  Färgetsning Walter Rudolf Mumprecht (1918-2019), Schweiz. Duva. Signerad, numrerad 35/75, daterad -50. Motivet: 21,5x30,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:01)

1358 1173  Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 57/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Motivet: 12x10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:26)

1358 9041  Färgkrita Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Signerad, "Stadsbild". Motivet: 41x61 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:38)

1358 1187  Färglitografi 2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerade, 200-upplaga. Motivet: 23x19-25x35cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:44)

1358 1516  Färglitografi 2 st. Signerad, numrerad 180 upplaga. Motivet: 60x26 respektive 53x33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:09)

1358 1662  Färglitografi Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Signerad, numrerad 46/90. Motivet: 40x53cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:25)

1358 8504  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 99/250. Motivet: 49x66 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:09)

1358 1621  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Gamla Stan. Motivet: 34x45cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:11)

1358 1606  Färglitografi Brita Molin (f. 1919), Sverige. Signerad, numrerad 12/60, "Tranorna Dansar". Motivet: 39x50cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:20)

1358 1627  Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. "Skärgårdsromantik på Dalarö". Signerad, numrerad 194/290, bladets mått: 28x42 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:37)

1358 1117  Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. "Stan på landet". Signerad, numrerad 228/300. Motivet: 41x53 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:48)

1358 1076  Färglitografi Ian Rusth (f. 1950), Sverige. "Trollflöjten". Stockholmsmotiv, Nybroviken. Signerad, numrerad 33/180, daterad-98. Motivet: ca 46x57 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:32)

1358 8082  Färglitografi Ivar Morsing (f. 1919), Sverige. Signerad, numrerad 64/100,1968. Motivet: 30x39cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:47)

1358 1622  Färglitografi Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Ängel. Signerad, numrerad 207/360. Motivet: 70x58cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:47)

1358 1033  Färglitografi Joaquin Ibanez-Arellano (f. 1929), Sverige. Signerad, numrerad 33/125, daterad 02. Motivet: 13x15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:37)

1358 1032  Färglitografi Joaquin Ibanez-Arellano (f. 1929), Sverige. Signerad, numrerad 8/125, daterad 2008. Motivet: 25x30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:58)

1358 1489  Färglitografi Kolorerad. Signerad, numrerad 187/225,57x43 cm

1358 8268  Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), fåglar, 63x89cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:57)

1358 1449  Färglitografi Lars Melander (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 2/95. Motivet: 60x86 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:07)

1358 1337  Färglitografi Lennart Sand (f. 1946), Sverige. Signerad, PT, utter. Motivet: 36x52cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:11)

1358 8307  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 19/50. Motivet: 27x34 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:06)

1358 1220  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 221/260,1970. Motivet: 45x61cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:28)

1358 1213  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, "Badminne", PT. Motivet: 56x52 cm

1358 1501  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 6/99,20x20cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:37)

1358 8592  Färglitografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Sverige. Strandvägen. Signerad, numrerad 239/300. Motivet: 47x57 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:54)

1358 1656  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. "Modelltecknaren". Signerad, numrerad 38/300. Motivet: 36x30 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:18)

1358 1577  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 143/250, daterad 1979. Motivet: 39x27 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:49)

1358 1663  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 177/300,87x59cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:07)

1358 7014  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Stadion. Signerad, numrerad 101/296. Bladets mått: 76x55 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:00)

1358 7015  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Stadion. Signerad, numrerad 101/296. Bladets mått: 76x55 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:01)

1358 1009  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Häst / traktor. Signerad, numrerad 100/410. Signerad. Motivet: 36x25 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:49)

1358 1188  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 105/150. Motivet: 31x18cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:51)

1358 1185  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 417/460. Motivet: 31x24cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:04)

1358 1006  Färglitografi Stanislaw Zoladz (f. 1952), Sverige. Vedbacken. Signerad, numrerad 199/290m 1997,56x41,5 cm

1358 1655  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholmsmotiv, Söder. Signerad, numrerad 71/375, daterad -80, bladets mått: 47x63 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:16)

1358 1210  Färglitografi Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Simmerska. Signerad, numrerad 83/360. Motivet: 71x52 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:52)

1358 1101  Färglitografi Sven Jonson (1902-1981), Sverige. Signerad, provtryck. Motivet: ca 36x48 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:47)

1358 1607  Färglitografi Tore Wideryd (1908-1992), Sverige. Signerad, numrerad 2/100,1965. Motivet: 32x48cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:10)

1358 1620  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Le Café. Signerad, numrerad 145/360. Motivet: 57x30,5cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:54)

1358 8476  Färgserigrafi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. "Fossie". Signerad, numrerad 11/54. Bladets mått: ca 56x76 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:41)

1358 8667  Färgserigrafi Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Signerad, daterad 1980. Oramat löst blad. Bladets mått: 115x80,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:29)

1358 1236  Fårsax & Vaxsak. Längd: 17-26cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:50)

1358 1639  Fat + skål, 2 delar, Konstglas, Steninge. Diameter: 25-39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:10)

1358 1294  Fat 2 st, Tenn. Diameter: 36cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:33)

1358 1319  Fat 7st, Nysilver. Längd: 31-55 cm, djup: 18-41 cm

1358 1293  Fat 8st, Tenn. Diameter: 21cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:57)

1358 1064  Fat floral dekor, keramik. Diameter: 24 cm. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:30)

1358 1331  Fat Göteborg, fisk. Längd: 53cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:38)

1358 1199  Fat Hjördis Oldfors (1920-2014), Sverige. Upsala Ekeby. Längd: 34cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:08)

1358 8245  Fat Kosta Elis Bergh. Diameter: 28,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:29)

1358 1088  Fat malakit. Längd: 21 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:45)

1358 1184  Fat Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala-Ekeby, 27x18cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:04)

1358 1225  Fat Nysilver. Längd: 58cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:03)

1358 1330  Fat och skulpturer, 10 delar. Bland annat Bing & Grøndahl. Höjd: 6-18cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:15)

1358 1538  Fat på fot, silver, sterling, Borgila, 1952. Diameter: 17 cm. Höjd: ca 3,5, vikt: ca 235g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:58)

1358 1540  Fat Rörstrand, Inger Persson (f. 1936), Sverige. Signerad, 1989,37x37cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:00)

1358 1134  Fat Rosenthal, Studio Line, "Andy Warhol/Marilyn", glas, 30x30 cm

1358 1017  Fat Upsala Ekeby. Glaserad keramik, blomsterdekor. Diameter: 34,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:05)

1358 8612  Fat & skål + 1st luktflaska, Kina. Höjd: 8-10cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:33)

1358 1548  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Ane"

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:06)

1358 1161  Fåtölj Firma Svenskt Tenn, "Oxford", 3543. Höjd: 102 cm, sitthöjd ca 42 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:43)

1358 1217  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:39)

1358 1580  Fåtöljer Ett par

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:03)

1358 1066  Figurin Kinesisk ämbetsman, metall. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:50)

1358 1396  Figuriner 2 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 9-10 cm

1358 1522  Figuriner 2 st, Hundar. Höjd: 11-14 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:14)

1358 1512  Figuriner 3 st, B&G/Dahl Jensen. Höjd: 12-20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:17)

1358 8233  Figuriner 4 st, Fåglar & säl, Bing & Grøndahl, Royal Copenhagen. Höjd: 5-21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:18)

1358 1511  Figuriner Ett par, Bing & Grøndahl, fåglar, + 1fat. Höjd: 9cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:32)

1358 1308  Fiskebestick Nysilver, 12+ 12

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:05)

1358 1387  Fiskfat + Tallrikar, 3 delar, "Fish", Johnson Bros, England. Tryckt handkolorerad dekor av fiskar och skaldjur. Längd: 26-40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:45)

1358 1344  Fruktservis 13 delar, Rosenthal, Sanssouci. Diameter: 20-30 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:21)

1358 8515  Fruktservis Bo Fajans, 13 delar. Diameter: 20-35 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:00)

1358 1097  Fruktskål Excel, Denmark. Rostfritt stål. Diameter: 29cm, höjd 17cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:35)

1358 1439  Garderobsskåp Orientaliskt. Bredd: 101 cm. Djup: 65 cm. Höjd: 201 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:08)

1358 1669  Gitarr Elektrisk, Ibanez, i fodral. Längd: 100 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:34)

1358 1381  Glas 11 del Kosta. Höjd: 9-15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:46)

1358 1335  Glas 12 st, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:53)

1358 1290  Glas 18st, 1800-tal, olika modeller. Höjd: 11-12cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:26)

1358 8246  Glas 5 delar, Sandvik/Pukeberg. Höjd: 15-28 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:30)

1358 1564  Glas 8+ 2 st. Höjd: 23-27cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:41)

1358 1201  Glas 9 st, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 8-13 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:43)

1358 1116  Glasservis 12 st+ 11 st, olivslipade. Höjd: 7-11 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:31)

1358 1408  Glasservisdelar Orrefors, Silvia, 6+ 5+ 7 st. Höjd: 11-14 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:34)

1358 1206  Golvlampa Ateljé Lyktan. Höjd: 108m, höj- och sänkbar

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:06)

1358 1224  Golvlampa Ateljé Lyktan. Höjd: 131cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:12)

1358 1128  Golvlampor ett par, mässing. Höjd: 140 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:08)

1358 8295  Golvlampor Ett par, modell: Costanza, LucePlan, Italien. Höjd: 140cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:55)

1358 1542  Golvlampor Ett par. Höjd: 84cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:18)

1358 8574  Golvur 1800-tal. Höjd: 218, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:44)

1358 1297  Golvvas Gustavsberg, Barbro Sundell. Höjd: 31cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:14)

1358 1065  Golvvas Kina. Höjd: 57,5 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:28)

1358 1500  Grafiskt blad Oidentifierad konstnär. Signerad. Motivet: 35x42cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:45)

1358 1366  Grötskål + stop, 3 delar, Tenn, bland annat 1800-tal, Diua22, höjd: 12-15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:56)

1358 1238  Halsband Silverlås. Längd: 44 cm, bruttovikt: 70g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:19)

1358 1529  Hänge 18k guld, kors. Längd: 4cm, vikt: 1g.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:53)

1358 1263  Hängskåp 1800-tal, furu. Bredd: 118 cm. Djup: 33 cm. Höjd: 90 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 21:00)

1358 1309  Hängskåp mahogny. Bredd: 45 cm. Djup: 16 cm, höjd: 55 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:33)

1358 1465  Herrbetjänt Italien. Höjd: 109cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:22)

1358 8479  Hörnskåp 1800-tal, Allmoge. Höjd: 104, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:46)

1358 1200  Jardiniere glaserad keramik. Diameter: 29cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:24)

1358 1324  Jardiniere Längd: 28cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:18)

1358 1262  Jordglob höjd: 46cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:32)

1358 1524  Jultallrikar 24st, Royal Copenhagen. Diameter: 18cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:23)

1358 8310  Kaffekoppar + 25 del ca, assietter mm, Rosenthal Maria Björnbär

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:10)

1358 1470  Kaffekoppar 2 st, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:59)

1358 1508  Kaffekoppar 6 st, Med fat, + 6st assietter, rörstrand

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:42)

1358 1113  Kaffeservis 13 delar, Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. "Törnrosa", Gustavsberg. 12 koppar med fat + 1 skål

1358 1112  Kaffeservis 25 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, 11 koppar med fat + 12 assietter (dia 17 cm)+ 2 fat

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:17)

1358 1091  Kaffeservis med fat, kanna samt bricka, Kina, Kanton. Höjd: 6-11cm, höjd 6cm, bricka 25cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:47)

1358 1114  Kaffeservisdelar 14 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått. 6 st koppar med fat + 1 kopp med fat + 6 fat + 1 fat

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:47)

1358 1164  Kaffeservisdelar 24 delar, Classic Rose, Rosenthal. 15 koppar med fat+ kaffekanna, sockerskål, askfat, salt- & pepparkar + 4 äggkoppar

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:13)

1358 8121  Kaffeskedar 12 st + teskedar 12 st, etui. Längd: 9,5 cm, vikt: ca 75 g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:40)

1358 1536  Kaffeskedar 12 st, förgyllt silver, CG Hallberg, 1919, i etui. Vikt: 150g, längd: 11 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:23)

1358 8372  Kaktång + skål, silver. Längd: 5-15cm, bruttovikt: 95g.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:15)

1358 8243  Kandelaber AB Järnarmatur, Hillerstorp. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:27)

1358 1204  Kandelaber mässing. Höjd: 34cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:13)

1358 1624  Kandelaber Nysilver, CG Hallberg, 30-tal. Höjd: 44cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:31)

1358 1523  Kanna + fat, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Blå Husar, Gustavsberg 1968-1973, flintgods, dekor i screentryckt och flytande blått. Höjd: 13 längd: 31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:09)

1358 1541  Kanna 2+ 2 Stelton. Höjd: 5-21cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:10)

1358 1692  Karaff med glas Ingegerd Råman (f. 1943), Sverige. Skruf. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:56)

1358 1178  Karaffer + 6st glas, + 1 skål. Sandviksglas. Höjd: 9-33cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:10)

1358 1300  Karaffiner 8st. Höjd: 23-31cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:57)

1358 8486  Karmstol Jugend

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:53)

1358 1571  Karmstolar Ett par, Radomsko ZPM

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:55)

1358 1359  Karmstolar ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:11)

1358 1637  Karotter + uppläggningsfat, 5 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Terma, Gustavsberg 1955-1979, flamfast gods med brun glasyr. Längd: 23-36, höjd: 13-20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:19)

1358 1323  Karotter 7 delar, nysilver. Diameter: 17-20cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:47)

1358 1495  Karta Danmark, 45x51cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 21:00)

1358 1227  Kedja & ring 18k guld. Längd: 52cm, storlek: 18½, 10g.

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:30)

1358 1644  Keramik 3 delar, bland annat Upsala Ekeby. Längd: 30 Dia: 13. Höjd: 5-20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:16)

1358 1628  Kista Längd: 87 cm. Djup: 85 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:37)

1358 1499  Kniv Buck-Custom, David Yellowhouse, USA, i Originalask. Längd: 18 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:42)

1358 1417  Kolonnljusstakar Ett par, mässing. Gusums Bruk, Höjd: 20cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:13)

1358 1406  Kolonnljusstakar Nysilver, ett par. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:48)

1358 8426  Konsolbord Med stenskiva, 1880-tal. Bredd: 68,5 cm. Djup: 28 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:46)

1358 8516  Konstglas 3 delar, Kosta Boda. Diameter: 21-35, höjd: 8-29 cm

1358 1645  Konstglas 4 delar, bland annat Bertil Vallien. Höjd: 13-25 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:04)

1358 1102  Konstglas Helena Gibson (f. 1957), Signerad, dekorerad med bladguld, ca 40x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:11)

1358 1282  Koppar med fat 3 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Diameter: 19 cm, längd: 12,5 cm, djup: 10 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:53)

1358 1466  Kopparstick 3 st, Ramade, Antika, fd boksidor, Motivet. 21x14,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:08)

1358 8471  Kravattnålar 2 st, 18k guld, med pärlor. Längd: 5-7cm, vikt: 3g.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:36)

1358 1318  Krus + kruka mässing. Höjd: 21-45cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:03)

1358 1683  Kuddfodral korsstygnsbroderi, 54x50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:55)

1358 1062  Kuriosa bland annat tandläkarutensilier

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:18)

1358 1080  Kyrkbänk Bålsta. Längd: 118 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:12)

1358 1502  Lampbord Gustaviansks stil. Bredd: 75 cm. Djup: 58 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:27)

1358 1176  Lampett Med prismor. Höjd: 53cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:40)

1358 8240  Lampetter ett par, intarsia, Hans & Greta. Mjölby Intarsia, Tranås. 1930-tal. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:24)

1358 1633  Lampetter Ett par, metall. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:05)

1358 1087  Läskback "Drick Coca Cola". Längd: 47 cm, djup: 30 cm, höjd: 10,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:13)

1358 1325  Leksaker 2 delar, diverse. Höjd: 11-20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:50)

1358 1322  Leksaker diverse bilar/tennsoldater med mera

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:52)

1358 1320  Leksaker plåt, 8 delar. Längd: ca 4,5-11 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:28)

1358 1242  Linnedukar & handdukar bland annat Oklippt, Almedahls

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:17)

1358 1583  Lito-prägling Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Signerad, numrerad 114/300. Motivet: 65x47 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:28)

1358 1528  Litografi Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Ej signerad. Motivet: 45x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:08)

1358 8600  Litografi Axel Nilsson (1889-1981), Sverige. Västerbron, ej numrerad. Signerad, daterad 1934. Motivet: 36x55 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:40)

1358 1212  Litografi Claude Weisbuch (f. 1927), Signerad, numrerad 83/360, man & häst, bladets mått: 54x76 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:57)

1358 1008  Litografi Diptyk, Flora, ramens innermått: 38x51 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:01)

1358 1314  Litografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad ej numrerad. Motivet: 43x30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:24)

1358 1657  Litografier 3 st, Rune Wenliden (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 364/600, Kustmotiv. Motivet: 22x31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:06)

1358 8289  Ljushållare Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Tenn, 1975. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:39)

1358 8351  Ljuskrona + plafond, Oscariansk. Plafonden elektrifierad. Diameter: 60 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:44)

1358 1356  Ljuskrona barockstil. Höjd: 103cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:20)

1358 8546  Ljuskrona Empire-stil med glaskupa. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:20)

1358 1517  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:40)

1358 1594  Ljuskrona Oscariansk. Höjd: ca 80 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:10)

1358 1566  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: ca 70 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:35)

1358 1563  Ljusplåt Koppar. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:27)

1358 1642  Ljusplåt mässing. Höjd: 32, Torbjörn Cestad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:14)

1358 1149  Ljusplåtar mässing. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:42)

1358 1274  Ljusstakar 1 par + skål + kanna. Sk fattigmanssilver. Höjd: 9-20 cm, bruttovikt: ca 1195 g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:56)

1358 1685  Ljusstakar 2 par, tenn resp. Kolonn, patinerad brons, 1800-tal. Höjd: . 12- 14

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:09)

1358 1279  Ljusstakar 3 st, Englesson. Höjd: 9-19 cm

1358 1379  Ljusstakar 3 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 7-14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:51)

1358 1411  Ljusstakar 3 st. Diameter: 5,5-7cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:57)

1358 1135  Ljusstakar 4 st. Englesson. Cylinder 2000, design: Staffan Englesson. Höjd: 13-19cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:54)

1358 1092  Ljusstakar 6 st, glas, Ritzenhoff. Höjd: 17-30cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:08)

1358 1392  Ljusstakar ett par, Gusum. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:57)

1358 1179  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:01)

1358 1648  Ljusstakar Ett par, nysilver. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:41)

1358 1158  Ljusstakar ett par, nysilver. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:32)

1358 1180  Ljusstakar Ett par, Skultuna. Diameter: 9cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:05)

1358 1403  Ljusstakar ett par, Skultuna. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:39)

1358 1404  Ljusstakar ett par, Skultuna. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:39)

1358 1555  Ljusstakar Ett par, Tenn. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:26)

1358 1385  Ljusstake Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Vänskapsknuten. Höjd: 14,5, bredd: 20,5

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:45)

1358 1203  Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:20)

1358 1476  Ljusstake sk tuppstake, smide. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:50)

1358 8202  Lockurna Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:51)

1358 8354  Malmkrona Skultuna. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:55)

1358 1533  Manschettknappar 18k guld, med pärlor. Längd: vikt: 1,5cm, vikt: 2g.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:14)

1358 1228  Manschettknappar 2st par, + 3 delar, silver. Vikt: 60g.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:13)

1358 1165  Mask Africana. Västafrika, trol Kongo. Mask i bemålat trä. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:53)

1358 1504  Mat /kaffeservis 50 del ca, Spal, Portugal

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:21)

1358 1090  Matbord "Axet". Bredd: ca 112-205 cm. Höjd: 75 cm, 2 iläggsskivor a 47 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:33)

1358 1393  Matbord Gustaviansk stil, diameter: 110, höjd: 73,2 st ilägg a 48 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:34)

1358 1284  Matbord mahogny. Bredd: 129, djup: 88 cm, höjd: 72 + 1 iläggx 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:27)

1358 1196  Matbord Rokokostil, Bemålat. Bredd: 120 cm. Djup: 84 cm, höjd: 77 cm. + 2st skivor

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:59)

1358 1589  Matsalsgrupp 7 delar. Svante Skogh, Längd: 155. Djup: 101 cm. Höjd: 74 + 3 iläggx58 cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:45)

1358 8507  Matsalsskåp 3 delar. Bredd: 91 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 186 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:22)

1358 1618  Matservis 55 del ca, Rosenthal, bland annat Terrin

1358 1584  Matservis 60 del ca, "Katharina", Weimar, bland annat Buljongkoppar

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:56)

1358 6397  Matservisdelar "Opak", Rörstrand, 1800-tal, porslin, djupstämpel, 53 delar

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:14)

1358 1636  Matservisdelar 20 del ca, Höganäs, "Old-Höganäs"

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:16)

1358 1295  Matservisdelar ca 50 delar, Ohme, Tyskland.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:33)

1358 1023  Matservisdelar Rörstrand, Svenska Slott, ca 50 del

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:34)

1358 1208  Matta Kina, Pagod, 84x162 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:45)

1358 1600  Matta orientalisk, 107x180 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:23)

1358 1598  Matta orientalisk, 151x198 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:27)

1358 1602  Matta orientalisk, 161x212 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:32)

1358 1599  Matta orientalisk, 175x238 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:41)

1358 1588  Matta orientalisk, 225x306

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:26)

1358 8321  Matta Orientalisk, 64x100cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:11)

1358 8660  Matta orientalisk, 92x144cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:42)

1358 1603  Matta orientalisk, Bochara, 81x212 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:15)

1358 1604  Matta orientalisk, Bönematta, 90x133 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:40)

1358 8161  Matta orientalisk, Mir, Galleri, 78x430 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:56)

1358 1363  Matta orientalisk, Pakistan, Bochara, 157x143 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:07)

1358 5018  Matta orientalisk, patchwork, 200x300cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:34)

1358 1407  Matta Silke, 130x212 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:24)

1358 1207  Matta Tibet, 154x236 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:17)

1358 1364  Matta Tibetansk stil, 203x300 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:18)

1358 1231  Måttsats längd: 7 cm, djup: 5,5 cm, höjd: 4 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:14)

1358 1153  Munspel Tango, M Hohner, Tyskland, i ask. Längd: 17 cm, djup: 5 cm, höjd: 2,5 cm

1358 1590  Nattygsbord ett par, Furu. Bredd: 48, djup: 44 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:54)

1358 1468  Nattygsbord Teak. Bredd: 60. Djup: 35 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:14)

1358 1635  Ölglas på fot 4 st. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:03)

1358 1250  Oljemålning 1700-/1800-tal, Amor, ej signerad. Olja på duk, 29x25 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:45)

1358 1496  Oljemålning 1800-tal, stridsscen med Indier och Sikher, ej signerad, ramens innermått. Olja på duk, 30x60cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:56)

1358 1615  Oljemålning 2 st, Sören Viberg. Signerad. Olja på pannå, 23x58cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:40)

1358 1446  Oljemålning Anders Lind, Signerad, par. Olja på duk, 80x63 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:25)

1358 1452  Oljemålning Anders Lind, Signerad. Olja på duk, 54x71 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:43)

1358 1453  Oljemålning Anders Lind, Signerad. Olja på duk, 72x55 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:39)

1358 1454  Oljemålning Anders Lind, Signerad. Olja på duk, 88x62 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:31)

1358 1455  Oljemålning Anders Lind, Signerad. Olja på duk, 98x60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:41)

1358 1626  Oljemålning Andor Endre Fenyö (1904-1971), Ungern. Interiör. Signerad. Olja på pannå, 29x22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:20)

1358 1660  Oljemålning Anita Fröding (f. 1942), Sverige. Monogramsignerad. Olja på duk, 78x97cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:27)

1358 1336  Oljemålning Arvid Öström (1889-1955), Sverige. Signerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, 33x40cm

1358 1132  Oljemålning Donald William-Olsson (1889-1961), Sverige. Monogramsignerad -30. Olja på duk, 65x72 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:50)

1358 1169  Oljemålning Edwin Henry Boddington (1836-1905), England. Signerad. Olja på duk, 26x46 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:37)

1358 1257  Oljemålning Einar Karsvik, Stilleben, Signerad. Olja på pannå, 39x31 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:58)

1358 1668  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Signerad, stadsmotiv. Olja på pannå, 45x37cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:21)

1358 1252  Oljemålning Erik Holmgren, Jugendram. Signerad, daterad 1906, landskap. Olja på duk, 50x71 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:07)

1358 1595  Oljemålning Gallogh, Signerad, Religiöst motiv. Olja på duk, 40x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:17)

1358 1258  Oljemålning Gunnar Asplund, Skärgård. Signerad, daterad 1951. Olja på pannå, 45x32

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:34)

1358 1444  Oljemålning Herman Edlund, Signerad, stilleben. Olja på duk, 83x105 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:12)

1358 1420  Oljemålning Jan Liljeqvist. Signerad. Olja på duk, 73x59cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:07)

1358 8439  Oljemålning Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Signerad. Olja på duk, 22x22 cm

1358 1067  Oljemålning Josef Öberg (1890-1967), Sverige. Stockholmsmotiv, vy mot Riddarholmen. Signerad J Öberg. Olja på duk, ca 30x33 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:20)

1358 1386  Oljemålning Kaj Pihl, Seine, Paris, Signerad. Olja på pannå, 28x39 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:32)

1358 1419  Oljemålning Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Signerad, landskap. Olja på pannå, 31x39cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:40)

1358 1251  Oljemålning Lasse Johnson (1899-1992), Sverige. Strand, Signerad, Daterad 1936. Olja på pannå, 38x54 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:22)

1358 1175  Oljemålning Lasse Stevenfeldt (1930-2014), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 52. Olja på duk, 22x36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:37)

1358 1433  Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Signerad, berg. Olja på duk, 74x151 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:58)

1358 1425  Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Signerad, hav. Olja på duk, 120x151 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:43)

1358 1434  Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Signerad, havsmotiv. Olja på duk, 100x125 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:43)

1358 1427  Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Signerad, hus. Olja på duk, 151x120 cm

1358 1431  Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Signerad, landskap. Olja på duk, 120x151 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:20)

1358 1429  Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Signerad, näckrosor. Olja på duk, 120x151 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:43)

1358 1428  Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Signerad, stad. Olja på duk, 120x151 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:10)

1358 1430  Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Signerad, stadsmotiv med segelbåtar. Olja på duk, 120x151 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:15)

1358 1423  Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Signerad, träd. Olja på duk, 100x125 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:25)

1358 1422  Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Signerad. Olja på duk, 100x125 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:49)

1358 1432  Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Signerad. Olja på duk, 100x126 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:48)

1358 1426  Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Signerad. Olja på duk, 120x151 cm

1358 8430  Oljemålning Leonard Wiedh (1866-1938), Sverige. Landskap med väg med gående man framför stuga, Signerad. Olja på duk, 39x52cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:09)

1358 1605  Oljemålning Margit Öberg. "Gamla stan". Signerad Marg Öberg. Olja på duk, 45x32cm

1358 1073  Oljemålning Marie Charlot, Flanerande damer på stranden. Signerad. Olja på duk, 50x60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:05)

1358 1170  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-talets mitt, rokokoram. Signerad. Olja på duk, uppklistrad på pannå, 21x28 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:40)

1358 1558  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, kustmotiv. Olja på duk, 45,5x83cm

1358 1016  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fruktstilleben, ej signerad. Olja på duk, 52x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:58)

1358 1401  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kust, 1800-tal. Ej signerad. Olja på duk, 39x31 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:59)

1358 1436  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Man med pipa, Signerad. Olja på duk, 40x28 cm

1358 1118  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Benson -04. Olja på pannå, 15,5x22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:32)

1358 1233  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad G Manthe, Skogslandskap. Olja på duk, 38x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:05)

1358 1397  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad H Mets, Fjällandskap, 1951. Olja på pannå, 36x31 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:25)

1358 1400  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Neeme, Stilleben, Australien. Olja på pannå, 29x39 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:35)

1358 1678  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben, 1900-talets mitt. Signerad. Olja på pannå, 46x55 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:52)

1358 1592  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Strandpromenad. Signerad. Olja på duk, 48x98 cm

1358 8572  Oljemålning Olle Langert (1924-2016), Sverige. Signerad, daterad 56, stilleben. Olja på duk, 37x50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:42)

1358 1519  Oljemålning Olteano, marin, Signerad. Olja på duk, 46x65 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:31)

1358 1361  Oljemålning Paul Engdahl. Signerad, daterad 47, Stilleben. Olja på pannå, 45x43 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:39)

1358 9009  Oljemålning Peter Hahne (f. 1955), Sverige. Komposition, Signerad a Tergo, 1986. Olja på duk, 196x131 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:21)

1358 1445  Oljemålning Rolf Mellström (1896-1953), Sverige. Signerad, daterad 1939. Olja på duk, 50x64 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:49)

1358 1221  Oljemålning Sigge Bergström (1880-1975), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 27x35cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:57)

1358 1608  Oljemålning Signerad, blomsterstilleben. Olja på duk, 53x62cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:44)

1358 1373  Oljemålning Siri Schotte (1867-1951), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på pannå, 14x24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:04)

1358 8316  Oljemålning Svend Sinding Christensen (1898-1980), Danmark. Köpenhamn, monogramsignerad. Olja på duk, 26x34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:55)

1358 1071  Oljemålning Torsten Erasmie (1940-2018), Sverige. Motiv från Toscana. Bär text "Erasmie 1984 Toscana a tergo. Signerad. Olja på duk, 32x 39 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:11)

1358 1075  Oljemålning Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Signerad. Olja på duk, 54x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:34)

1358 1442  Oljemålningar 2 st. Signerad KVO. Olja på duk, 60x30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:19)

1358 1593  Oljemålningar ett par, ej signerade, kustmotiv. Olja på pannå, 20x39 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:45)

1358 1029  Opiumpipa Japan. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:16)

1358 1534  Örhängen 18k guld, ett par, med röda stenar. Längd: 0,5cm, vikt: 1g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:15)

1358 1530  Örhängen 18k guld, ett par. Längd: 3cm, vikt: 1g.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:23)

1358 1601  Orientmattor 2 st, 74x140 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:29)

1358 1484  Pall Indien. Diameter: 36, höjd: 29 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:45)

1358 1451  Pall längd: 36,5 cm, djup: 43 cm, höjd: 40 cm

1358 1026  Paraplyställ höjd: 57 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:28)

1358 1103  Parti linne

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:42)

1358 1193  Parti linne 7+ 5 st, dukar och servetter

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:59)

1358 8098  Parti mässing 3 delar, Asien. Diameter: 9-40cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:02)

1358 1163  Parti silver 8 delar, Vikt: 175 g ca.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:01)

1358 1370  Parti silver Dive Bestick, udda, Vikt: 720 g ca.

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:18)

1358 1547  Piedestal höjd: 90cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:32)

1358 1198  Piedestal höjd: 91cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:57)

1358 1551  Piedestal omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:32)

1358 1100  Piedestal trä, svart. Höjd: 91 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:11)

1358 1539  Plockepinn/skrapnos längd: 21cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:22)

1358 1253  Portföljer 2 st, Skinn, bland annat The Bridge, 41-44 cmx37-38 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:25)

1358 1115  Pottskåp stenskiva. Bredd: 37 cm. Djup: 37 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:17)

1358 1334  Proppar Diverse

1358 1237  Ragusked silver, Danmark, 1889. Längd: 28,5 cm, vikt: 120g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:30)

1358 1515  Ram mässing. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:19)

1358 1416  Remmare 21 st. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:56)

1358 1273  Remmare 6 st, Knittel. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:16)

1358 8414  Ring 18k guld, med diamanter & carréslipade safirer, 2xca0,01ct, storlek: 16. Vikt: 3g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:50)

1358 1532  Ring 18k guld, med vit sten, storlek: 16. Vikt: 1g

1358 1063  Rökelsekar brons, troligen Japan, 1800/1900. Diameter: 17,5 cm, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:26)

1358 1418  Rullvagnar 2 st, Rostfritt. Längd: 72 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:38)

1358 1197  Salongsbord Längd: 99 cm. Djup: 58 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:50)

1358 1089  Sängbord ett par. Bredd: 43 cm. Djup: 32 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:44)

1358 1229  Såsslev silver. Längd: 31cm, vikt: 234g.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:16)

1358 1157  Sekretär gustaviansk stil, stenskiva, intarsia. Bredd: 81 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 113 cm, nyckel

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:18)

1358 1360  Sekretär Intarsia. Bredd: 75, djup: 37 cm, höjd: 91 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:39)

1358 1003  Sekretär Rokokostil, Bredd: 86 cm. Djup: 43 cm, höjd: 103 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:47)

1358 1030  Serigrafi Cecilia Sikström (f. 1962), Sverige. Signerad, numrerad 99/125. Bladets mått: 50x42 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:40)

1358 1654  Servetter 12+ 11, linne, 24x24cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:43)

1358 1475  Servetter & tyg 10 + 1st, Jobs Boden Leksand, 40x36cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:20)

1358 1299  Servisdelar Noritake, Japan, Cardinal, ca 45 del

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:13)

1358 8424  Sideboard Asiatiskt. Längd: 124, djup: 45 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:54)

1358 1264  Sideboard Furu. Bredd: 126 cm. Djup: 54 cm. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:36)

1358 1129  Sidobord Längd: 80 cm. Djup: 34 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:28)

1358 8341  Sidobord metall och rotting. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:37)

1358 1375  Skål + fat, 4 delar, Asien. Längd: 10 cm, djup: 11 cm, höjd: 4,5 cm, diameter: 13-14,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:19)

1358 1329  Skål Orrefors, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Signerad. Längd: 12,5cm

1358 1649  Skål Orrefors, Simon Gate (1883-1945), Sverige. Diameter: 21cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:03)

1358 8314  Skål Teak, Nissen, Danmark, Dia 28. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:50)

1358 8597  Skål med lock Jugend, Astrid Ewerlöf, Rörstrand, diameter: 15 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:15)

1358 8131  Skålar + äggkoppar, 5 delar, Kina. 3 skålar + 2 äggkoppar. Höjd: ca 5-6 cm. Diameter: 10-11 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:56)

1358 1181  Skålar 2 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 11,5-16cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:11)

1358 8531  Skålar 2 st. Orrefors + Vas Vicke Lindstrand, Kosta. 3 delar. Höjd: 6-15cm

1358 1278  Skålar 3 st, Orrefors. Höjd: 12-14 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:18)

1358 1277  Skålar 4 st, Rörstrand. Längd: 18-20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:52)

1358 1311  Skålar 7st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 8-15cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:03)

1358 1138  Skålfat Arabia, Finland, glaserad keramik, blomsterdekor. Diameter: 19,5 cm, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:46)

1358 1146  Skålfat Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur serien Granada, Gustavsberg 1960-1970. Delvis med mörkblå glasyr glaserad brun stengodslera med reliefdekor. Diameter: ca 15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:05)

1358 1368  Skålfat silver, Borgila. Diameter: 19 cm, 1975. Vikt: ca 390 g

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:08)

1358 1155  Skålfat trä. Diameter: 79 cm, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:31)

1358 1559  Skåp Barockstil, L115, djup: 40 cm, höjd: 196 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:51)

1358 1544  Skåp Längd: 93 cm. Djup: 34 cm, höjd: 140 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:39)

1358 1286  Skåp Orientalisk. Bredd: 48, djup: 25 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:25)

1358 1343  Skåp Rokokostil, mahogny. Bredd: 67, djup: 47 cm, höjd: 148 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:57)

1358 1365  Skeppsklocka + Barometer+ skeppsur. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:43)

1358 8359  Skrivbord Längd: 140 cm. Djup: 70 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:58)

1358 1514  Skulptur brons. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:58)

1358 8540  Skulptur Gabriel-Fajans, Elefant. Längd: 22, höjd: 20 cm

1358 9059  Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Giraff, träsockel, Rörstrand. Längd: 15. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:04)

1358 1316  Skulptur Gustavsberg, pojke med fågel. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:01)

1358 8241  Skulptur Isblock, Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:26)

1358 1109  Skulptur Olga Beloussova (f. 1955), Ryssland. Älg. Glaserad chamottlera. Träsockel. Höjd: 23,5 cm. Längd: 34 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:29)

1358 1107  Skulptur Olga Beloussova (f. 1955), Ryssland. Häst. Glaserad chamottlera. Träsockel. Höjd: 22 cm. Längd: 25 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:24)

1358 1108  Skulptur Olga Beloussova (f. 1955), Ryssland. Häst. Glaserad chamottlera. Träsockel. Höjd: 23,5 cm. Längd: 34 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:50)

1358 8224  Skulptur Parian, Gustavsberg, 1905, "Kan du inte tala?". Längd: 27,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:08)

1358 8619  Skulptur Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Fågel, Gustavsberg. Signerad. Höjd: 11cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:39)

1358 8585  Skulptur Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Fisk. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:59)

1358 1372  Skulptur Rosenthal, Art Déco. Höjd: 24,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:57)

1358 8329  Skulptur Sven Inge Höglund (1935-2008), Sverige. Signerad, Plexiglas. Längd: 30. Djup: 30 cm, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:28)

1358 8264  Skulptur Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Längd: 19cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:48)

1358 1399  Skulptur i glas Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Arctic Finland. Längd: 15 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:45)

1358 1506  Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Skotsk Terrier, Gustavsberg. Längd: 11, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:12)

1358 1292  Skulpturer Ett par. Höjd: 29cm

1358 1553  Slagbord längd: 45+ 2x60, djup: 95 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:49)

1358 1537  Smörknivar 12 st, silver, W A Bolin, Stockholm, 1960, modell I. Längd: 17 cm, bruttovikt: 480g

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:41)

1358 1410  Snapsglas 10st, Gunnar Cyrén för Orrefors "Kolonn". Höjd: 19cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:35)

1358 1647  Sockerskrin omkring 1900, Nysilver. Längd: 17 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:45)

1358 1362  Soffa Bröderna Andersson, "London". Längd: ca 220 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:30)

1358 1614  Soffbord Chippendalestil. Diameter: 98, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:48)

1358 1367  Soppslev silver, 1908. Längd: 33 cm. Vikt: 200g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:34)

1358 1296  Soppterrin + såssnipa + 12st assietter + kanna. Rörstrand, Rosenthal. Höjd: 11-22cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:35)

1358 1230  Soppterrin Paviljong. Längd: 32cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:50)

1358 1609  Spegel 120x36cm

1358 1613  Spegel 72x56, nutida

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:08)

1358 1288  Spegel 75x45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:05)

1358 1565  Spegel Empire, 81x41 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:51)

1358 1127  Spegel empirestil. Bredd: 39 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:12)

1358 1591  Spegel Fröseke, Ek, 96x45 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:12)

1358 1469  Spegel Rokokostil, 106x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:03)

1358 8437  Spegel Rokokostil, 119x53cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:33)

1358 1630  Spegelbyrå nyrenässans, Valnöt. Bredd: 106. Djup: 54 cm, höjd: 235 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:28)

1358 1349  Spelbord Intarsia. Bredd: 88, djup: 44x2 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:50)

1358 8208  Spiselhundar + skulptur, 3 delar, Porslin. Höjd: 29-32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:55)

1358 1333  Stol

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:28)

1358 1077  Stol Peter Opsvik, Stokke, Norge. Ergonomisk stol. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:44)

1358 1105  Stol rokoko

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:25)

1358 1456  Stolar 10 st, Arbami, Danmark

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:38)

1358 1467  Stolar 4 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:25)

1358 1160  Stolar 4 st, senempire

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:49)

1358 1448  Stolar 4+ 1st karmstol

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:20)

1358 1125  Stolar 6 st, "Axet", Gustaviansk stil

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:13)

1358 8573  Stolar 6 st, 1800-tal, Lindome, Intarsia, Karl Johan

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:43)

1358 1010  Stolar 6 st, pinnmodell, 1800-tal, betsade

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:05)

1358 1486  Stolar ett par, 1880-tal

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:45)

1358 1586  Stolar ett par, Hans J Wegner (1914-2007), Danmark. Y-stolen, Carl Hansen & Son, Danmark. Flätad sits, etikettmärkta

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:17)

1358 1259  Stolar Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:32)

1358 1190  Strösockerskål Med lock, nysilver. GAB Guldsmedsaktiebolaget. Höjd: 28cm

1358 1376  Stubbstol Ryssland, bemålad

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:58)

1358 1345  Supkopp + sked, silver, Ryssland. Höjd: 5-13,5 cm. Vikt: 60g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:14)

1358 8378  Sybord 1800-tal, mahogny. Bredd: 51, djup: 35 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:42)

1358 1357  Sybord Längd: 56 cm. Djup: 41 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:56)

1358 8425  Sybord Nyrokoko. Bredd: 66 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 78 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:58)

1358 1562  Taburett Rokokostil. Längd: 64 cm. Djup: 42 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:21)

1358 1629  Takarmatur 30-tal. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:26)

1358 1004  Takarmatur diameter: 50 cm, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:50)

1358 1526  Takarmatur Hans Agne Jakobsson Markaryd, 1900-tal, mässing. Diameter: 45cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:04)

1358 1223  Takarmatur höjd: 46cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:43)

1358 8073  Takarmatur höjd: ca 50cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:30)

1358 1666  Takarmatur mässing och glas. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:57)

1358 1234  Takarmatur mässing, glas. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:20)

1358 1276  Takarmatur med prismor. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:56)

1358 1597  Takarmatur Prismor. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:43)

1358 1413  Takarmatur Tiffanystil. Höjd: 33cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:20)

1358 1643  Tallrikar 4 + 4 st, Gefle, "Eldo", diameter: 20-23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:48)

1358 1658  Tallrikar 4 st, Rosenthal Bahnhof Selb. Diameter: 29cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:15)

1358 1028  Tallrikar 44 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Birka, Gustavsberg 1973-1995, stengods med målad svart dekor. Diameter: 19 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:53)

1358 1421  Tallrikar Ett par, dekor i famille rose, Kina. Diameter: 22,5

1358 8664  Tavla sidenbroderi, 10x12,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:30)

1358 1374  Teburk Asien, Metall. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:28)

1358 1671  Teckning Geneviève Laborde, Balett. Signerad. Motivet: 15x19 cm

1358 1059  Tekanna Kina, "jumbo", porslin, nutida. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:04)

1358 1084  Tekanna Kina. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:34)

1358 1226  Tekanna Oliver Hemming, "Nio", stål. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:12)

1358 1378  Tekoppar 6 koppar 1 assiett + 4 fat, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:13)

1358 1693  Teservis Rosenthal, Sanssouci, 9 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:03)

1358 1673  Teskedar 6 st, silver, Böttiger. Längd: 15 cm, Vikt: 90 g ca.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:58)

1358 1131  Toilettbordsgarnityr 3 delar, nysilver

1358 1156  Trädgårdsbord järn, slitage/patina, Bredd: 77 cm. Djup: 51 cm. Höjd: 69 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:38)

1358 1568  Trädgårdsgrupp Två stolar, ett bord. Diameter: 80cm. Höjd: 68cm, bemålad gjutjärn

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:37)

1358 1209  Trädgårdslykta höjd: 108 cm, "Kungsträdgårdslykta", omkring 2000

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:30)

1358 1412  Trädgårdsurnor Ett par, järn. Höjd: 90cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:58)

1358 1472  Traktörpannor 3 st, Frankrike. Diameter: 18-22cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:15)

1358 1078  Träsnitt Japan, ca 33x23 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:54)

1358 1215  Tulpanglas 2 st. Orrefors, Nils Landberg (1907-1991), Sverige. Ej signerade. Höjd: ca 30 cm

1358 1166  Tusch Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. "Perspective japonaise". Signerad, 31x22 cm, tusch på papper, 31x22 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:09)

1358 1194  Tyg 2 st, Briarwood, Liberty. Längd: 150-260 cm, bredd: 117-124 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:09)

1358 1235  Tyg på rulle ca 6 meter. Bredd: ca 126 cm, "The Moon Gate Collection", Warner & Sons LTD

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:05)

1358 1151  Urna Kina. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:45)

1358 1491  Urna Kina. Höjd: 35cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 21:08)

1358 1487  Utdragssoffa omkring sekelskiftet 1900. Längd: 177, djup: 55 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:02)

1358 8056  Vågar 4 st, med vikter. Längd: 22-60cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:05)

1358 1013  Väggarmatur "Konst-Hantverk, Ulricehamn. Höjd: 36 cm, diameter: 20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:15)

1358 1012  Väggarmatur dragspelsarm. Längd: 50 (ställbar)

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:44)

1358 1083  Väggarmaturer Ett par, Orrefors, design: Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Glas och mässing. Höjd: ca 26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:24)

1358 1543  Vägghylla Palaset, Finland. Bredd: 33 cm. Djup: 10 cm, höjd: 33 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:26)

1358 1275  Väggrelief Ulla Fogelklou-Skogh (1913-1986), Sverige. Ystad metall, 30x30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:02)

1358 8444  Väggur höjd: 117cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:41)

1358 1485  Väggur Rokokostil. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:36)

1358 1313  Vas Benny Motzfeldt (1909-1995), Norge. Höjd: 19cm

1358 8385  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Stengods. Signerad med Studiohanden. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:50)

1358 9047  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Stengods. Signerad med Studiohanden. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:02)

1358 1676  Vas Desimone, Italy, 1964. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:34)

1358 8290  Vas Herman Kähler (1846-1917), Danmark. Signerad. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:54)

1358 1315  Vas Josef Schott. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:18)

1358 1490  Vas Kina. Höjd: 35cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:23)

1358 1494  Vas Kina. Höjd: 36cm

1358 1081  Vas Kosta, Rökfärgat glas. Höjd: ca 15,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:51)

1358 1245  Vas Kosta. Höjd: 27cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 21:00)

1358 1061  Vas lampfot, Kina, porslin, borrad. Höjd: ca 25 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:41)

1358 1060  Vas Orrefors. Höjd: 38 cm

1358 1269  Vas Rörstrand Gunnar Nylund, axq, stengods, 1950-tal. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:26)

1358 1182  Vas Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 21:00)

1358 1619  Vas Rosenthal, Versace, "Medusa Blue". Höjd: 34cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:58)

1358 8533  Vas silver. Höjd: 19 cm. Vikt: ca 160 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:09)

1358 1272  Vas Vitmetall, Colombia. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:52)

1358 9051  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:38)

1358 8288  Vas Württembergische Metallwarenfabrik WMF, Ikora. Höjd: 22,5cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:36)

1358 8602  Vaser + skål, 4 delar, Rörstrand, Bertil Lundgren & Carl Harry Stålhane. Höjd: 3-10 cm

1358 8601  Vaser 2 st, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, en II-sort. Höjd: 7,5-9,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:51)

1358 8261  Vaser 2 st, Kosta, Vicke Lindstrand/Elis Bergh. Höjd: 16-20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:45)

1358 1189  Vaser Ett par, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:11)

1358 1018  Vat + vas, Upsala-Ekeby, bla: Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Diameter: 16, höjd: 3,5-21,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:38)

1358 1473  Vinglas 4 st, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:48)

1358 1483  Vinglas 6 st, "Nude". Höjd: 22 cm

1358 1405  Vinglas Monica Bratt (1913-1961), Sverige. Reijmyre Glasbruk, 14 st + karaff. Höjd: 15-25 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:21)

1358 1664  Vinkylare på piedestal. Höjd: 65+ 20

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:04)

1358 1482  Vitrinskåp längd: 82 cm, djup: 40 cm, höjd: 180 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:06)

1358 1632  Vitvinsglas 8 st. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:22)

1358 1610  Vykort Sverige, ca 600st.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:21)

1358 1478  Ytterfoder 2 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 16-26cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:39)

1358 1183  Ytterfoder 9st, Gustavsberg, Liljekonvalj. Höjd: 12-16 cm. Diameter: 15-20cm

1358 1024  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 25 cm (storlek 3)

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:51)