1358 1126 Akvarell 1800-tal, 17x22 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:38)
1358 8654 Akvarell Claes Bäckström (1927-2015), Sverige. Signerad, daterad 1979. Motivet: 46x38cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:13)
1358 1354 Akvarell Ferdinand Boberg (1860-1946), Sverige. Signerad, Sollentuna Kyrka, 57x44cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:15)
1358 1493 Akvarell Karl Fager (1883-1962), Finland. Signerad. Akvarell, 29x38cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:15)
1358 1398 Akvarell Nigul Espe, Kustmotiv. Signerad, daterad 1940. Motivet: 24x 31 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:26)
1358 1441 Akvarell Oidentifierad konstnär. Stadsmotiv, kväll. Ej signerad, daterad 1860. Akvarell, 29x19 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:41)
1358 1070 Allmoge 2 delar. Kanna och tratt. Höjd: 33
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:39)
1358 8629 Ampel Karl Johanstil, diameter, ca 50 cm, längd: 70, djup: 46
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:35)
1358 1667 Ångmaskin höjd: 30 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:14)
1358 1390 Armband + hängen & Broscher, 8 delar, 2-20 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:41)
1358 1402 Armband 18k guld, bismarck. Längd: 18cm, med säkerhetskedja, vikt: 5g.
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:45)
1358 1415 Armbandsur 18k guld. Armband i 18k guld, 17 Jewels, IncaBloc, Längd: 2,3 cm (boetten). Bruttovikt: 29g
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:29)
1358 1130 Bergère Louis XV-stil, omtapetserad. Längd: 82 cm, djup: 74 cm, höjd: 89 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:30)
1358 1369 Bestick 24 delar, silver. 8 + 8 + 8 st, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1963, Längd: 18-20 cm, bruttovikt: ca 680g (varav knivar 420g)
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:16)
1358 1384 Bestick silver, diverse, bruttovikt: ca 300g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:06)
1358 1312 Bestickdelar ca 50 delar, nysilver.
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:25)
1358 1306 Bestickuppsättning Ca 70 delar, Franska Lilja, nysilver.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:34)
1358 1557 Biblioteksstege höjd: 85cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:33)
1358 1623 Biblioteksur Schatz. Höjd: 28cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:30)
1358 1640 Bläckpenna Mont Blanc, 14K. Längd: 13,5
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:47)
1358 1020 Blandteknik BECK & JUNG, Sverige. Sverige. Sverige, Holger Bäckström (1939-1997) och Bo Ljungberg (1939-2007). Sverige. Grafik / collage, Signerad, numrerad 9/50, daterad 1976. Motivet: 48x48 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:55)
1358 1391 Blandteknik Christian Björn Larsen (1931-1993), Sverige. Flicka. Signerad, daterad -63. Motivet: 63x49 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:40)
1358 1665 Blandteknik Kina, 49x39cm. Ej signerad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:12)
1358 9049 Blandteknik Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Gouache / papper. Signerad, daterad 1980, bladets mått: 37x25 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:24)
1358 1576 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1853. Blandteknik, 56x44 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:03)
1358 8621 Blandteknik Sten Etling (f. 1947), Sverige. Komposition. Signerad. Bladets mått: 76x56 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:40)
1358 1438 Blyerts Ryssland, flicka, 24x14 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:55)
1358 1682 Bokhylla ek, hopfällbar. Höjd: 180 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:47)
1358 1124 Bokhylla jugend, tidigt 1900-tal. Stomme av ek. Sidan med dörr och fasettslipat glas. Bredd: 84 cm, djup 30 cm, höjd 155 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:24)
1358 1569 Bokhylla tidigt 1900-tal. Bredd: 65, djup: 35 cm, höjd: 186 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 21:03)
1358 1570 Bokhyllor ett par, Björk. Bredd: 90. Djup: 28 cm, höjd: 90 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:01)
1358 1249 Bokstöd Ett par, hästar. Konstmaterial, Höjd: 25cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:51)
1358 1675 Bokverk Doctor Gottfried Less om Sjelfmord, Stockholm 1788
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:27)
1358 1672 Bokverk Illustrerad handbok över finare korv och charkuterivaror, 1928
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:43)
1358 1340 Bord + bordsspegel, Nyrokoko. Bredd: 82, djup: 40 cm, höjd: 190 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:15)
1358 1270 Bordlyster Gustaviansk stil. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:08)
1358 1239 Bordsdekorationer 6 st, Sten. Längd: 12-21 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:46)
1358 1192 Bordsduk 89x160cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:31)
1358 1150 Bordslampa Bavaria. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:04)
1358 1389 Bordslampa Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, No 2332/2, "Toalettbordslampan". Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:53)
1358 1525 Bordslampa NK-märkt. Höjd: 50cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:12)
1358 8070 Bordslampa Pal w154, Bordsfot, Wästberg. Höjd: ca 55cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:56)
1358 1521 Bordslampfot + skål, Teak. Höjd: 12-36 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:50)
1358 1079 Bordslampfot Kina, nutida, floral dekor på gul botten. Höjd: ca 45 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:47)
1358 1214 Bordslampor Ett par, nutida, "Texa". Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:35)
1358 1302 Bordslystrar Ett par. Höjd: 43cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:42)
1358 1310 Bordssurtout 6 delar. Höjd: 12-13cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:11)
1358 1144 Bordsurnor ett par, sten och brons. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:28)
1358 1104 Bricka nysilver, handtag. Längd: 73 cm, djup: 46 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:41)
1358 1503 Bricka Plåt med målning, 75x58cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:46)
1358 6563 Brosch 18k guld, Med diamanter 3xca0,06ct. Diameter: 2,5cm, vikt: 4g.
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:14)
1358 8416 Brosch 18k guld, med diamanter, 4xca0,05ct, 1xca0,10ct. Längd: 6cm, vikt: 3g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:54)
1358 1289 Bufféskåp 1880-tal. Bredd: 152, djup: 64 cm, höjd: 225 ca, nyckel
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:18)
1358 1549 Byrå Barockstil. Bredd: 55, djup: 34 cm, höjd: 63 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:27)
1358 1561 Byrå Björk. Bredd: 76, djup: 38 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:12)
1358 1285 Byrå Funkis, Bemålad. Bredd: 85, djup: 44 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:31)
1358 1611 Byrå Gustaviansk stil, Intarsia, Stenskiva. Bredd: 87, djup: 42 cm, höjd: 85 cm, nyckel
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:57)
1358 1019 Byrå Intarsia, Stenskiva. Bredd: 79, djup: 44 cm, höjd: 74 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:30)
1358 1342 Byrå Rokokostil. Bredd: 80, djup: 47 cm, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:04)
1358 1106 Byrå stenskiva, 2 lådor. Bredd: 65 cm. Djup: 34 cm, höjd: 77 cm
1358 1513 Byst brons, Strauss. Höjd: 20cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:58)
1358 1677 Campingstol 1930-tal
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:36)
1358 1321 Champagnecoasters 2 st, Nysilver. Diameter: 17cm
1358 1638 Champagneglas 4 st, "Harlequin", Gense, design: Berit Johansson. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:34)
1358 1474 Chiffonjé nyrenässans. Bredd: 105 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 145 cm, nyckel
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:57)
1358 1027 Cognacsvärmare 10 st. Höjd: 11 cm, diameter: 9 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:45)
1358 1327 Dalahästar höjd: 3-10 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:13)
1358 1380 Docka längd: 40 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:04)
1358 1471 Dockor 12 st, Ryssland. Höjd: 8,5
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:11)
1358 1670 Dragspel Hagström. Längd: 48 cm, djup: 42 cm, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:46)
1358 1195 Draperi Liberty, 188x240cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:08)
1358 1382 Dubbelkanna Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:44)
1358 1191 Duk 62x132cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:52)
1358 1241 Dukar 6 st, Linne, bland annat handvävda
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:35)
1358 1652 Emaljmålning Arvo Luik (f. 1949), Estland. Kantareller. Signerad, 100x60 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:13)
1358 1247 Emaljtallrikar 2 st. Diameter: 9-20cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:21)
1358 1488 Etagebord omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 47, djup: 36 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:58)
1358 1007 Etsning Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Höbärgning. Signerad, daterad 1911. Motivet: 26x33 cm
1358 8340 Etsning Axel Hägg (Haig), Arles, 1916. Signerad. Motivet: 42x31 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:36)
1358 1031 Etsning Niklas Göran (1913-2000), Sverige. "Spegeln". Signerad, numrerad 22/25, daterad -52. Motivet: 25x18 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:29)
1358 1498 Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1956,19x22cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:13)
1358 1582 Etsning signerad, fiskebåtar. Motivet: 17x29 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:03)
1358 1142 Etsningar 6 st, Kina. Motivet: ca 7x6 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:10)
1358 8670 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Komposition med äpple. Signerad, numrerad 99/150, Haskel 152, oramat löst blad. Bladets mått: ca 50x59 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:09)
1358 8503 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 49/105. Motivet: 58x78 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:18)
1358 1174 Färgetsning Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 2/95, daterad -88. Bladets mått: 56x40 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:10)
1358 7080 Färgetsning Walter Rudolf Mumprecht (1918-2019), Schweiz. Duva. Signerad, numrerad 35/75, daterad -50. Motivet: 21,5x30,5 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:01)
1358 1173 Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 57/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Motivet: 12x10 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:26)
1358 9041 Färgkrita Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Signerad, "Stadsbild". Motivet: 41x61 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:38)
1358 1187 Färglitografi 2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerade, 200-upplaga. Motivet: 23x19-25x35cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:44)
1358 1516 Färglitografi 2 st. Signerad, numrerad 180 upplaga. Motivet: 60x26 respektive 53x33 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:09)
1358 1662 Färglitografi Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Signerad, numrerad 46/90. Motivet: 40x53cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:25)
1358 8504 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 99/250. Motivet: 49x66 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:09)
1358 1621 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Gamla Stan. Motivet: 34x45cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:11)
1358 1606 Färglitografi Brita Molin (f. 1919), Sverige. Signerad, numrerad 12/60, "Tranorna Dansar". Motivet: 39x50cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:20)
1358 1627 Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. "Skärgårdsromantik på Dalarö". Signerad, numrerad 194/290, bladets mått: 28x42 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:37)
1358 1117 Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. "Stan på landet". Signerad, numrerad 228/300. Motivet: 41x53 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:48)
1358 1076 Färglitografi Ian Rusth (f. 1950), Sverige. "Trollflöjten". Stockholmsmotiv, Nybroviken. Signerad, numrerad 33/180, daterad-98. Motivet: ca 46x57 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:32)
1358 8082 Färglitografi Ivar Morsing (f. 1919), Sverige. Signerad, numrerad 64/100,1968. Motivet: 30x39cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:47)
1358 1622 Färglitografi Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Ängel. Signerad, numrerad 207/360. Motivet: 70x58cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:47)
1358 1033 Färglitografi Joaquin Ibanez-Arellano (f. 1929), Sverige. Signerad, numrerad 33/125, daterad 02. Motivet: 13x15 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:37)
1358 1032 Färglitografi Joaquin Ibanez-Arellano (f. 1929), Sverige. Signerad, numrerad 8/125, daterad 2008. Motivet: 25x30 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:58)
1358 1489 Färglitografi Kolorerad. Signerad, numrerad 187/225,57x43 cm
1358 8268 Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), fåglar, 63x89cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:57)
1358 1449 Färglitografi Lars Melander (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 2/95. Motivet: 60x86 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:07)
1358 1337 Färglitografi Lennart Sand (f. 1946), Sverige. Signerad, PT, utter. Motivet: 36x52cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:11)
1358 8307 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 19/50. Motivet: 27x34 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:06)
1358 1220 Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 221/260,1970. Motivet: 45x61cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:28)
1358 1213 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, "Badminne", PT. Motivet: 56x52 cm
1358 1501 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 6/99,20x20cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:37)
1358 8592 Färglitografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Sverige. Strandvägen. Signerad, numrerad 239/300. Motivet: 47x57 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:54)
1358 1656 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. "Modelltecknaren". Signerad, numrerad 38/300. Motivet: 36x30 ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:18)
1358 1577 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 143/250, daterad 1979. Motivet: 39x27 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:49)
1358 1663 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 177/300,87x59cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:07)
1358 7014 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Stadion. Signerad, numrerad 101/296. Bladets mått: 76x55 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:00)
1358 7015 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Stadion. Signerad, numrerad 101/296. Bladets mått: 76x55 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:01)
1358 1009 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Häst / traktor. Signerad, numrerad 100/410. Signerad. Motivet: 36x25 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:49)
1358 1188 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 105/150. Motivet: 31x18cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:51)
1358 1185 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 417/460. Motivet: 31x24cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:04)
1358 1006 Färglitografi Stanislaw Zoladz (f. 1952), Sverige. Vedbacken. Signerad, numrerad 199/290m 1997,56x41,5 cm
1358 1655 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholmsmotiv, Söder. Signerad, numrerad 71/375, daterad -80, bladets mått: 47x63 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:16)
1358 1210 Färglitografi Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Simmerska. Signerad, numrerad 83/360. Motivet: 71x52 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:52)
1358 1101 Färglitografi Sven Jonson (1902-1981), Sverige. Signerad, provtryck. Motivet: ca 36x48 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:47)
1358 1607 Färglitografi Tore Wideryd (1908-1992), Sverige. Signerad, numrerad 2/100,1965. Motivet: 32x48cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:10)
1358 1620 Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Le Café. Signerad, numrerad 145/360. Motivet: 57x30,5cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:54)
1358 8476 Färgserigrafi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. "Fossie". Signerad, numrerad 11/54. Bladets mått: ca 56x76 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:41)
1358 8667 Färgserigrafi Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Signerad, daterad 1980. Oramat löst blad. Bladets mått: 115x80,5 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:29)
1358 1236 Fårsax & Vaxsak. Längd: 17-26cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:50)
1358 1639 Fat + skål, 2 delar, Konstglas, Steninge. Diameter: 25-39 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:10)
1358 1294 Fat 2 st, Tenn. Diameter: 36cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:33)
1358 1319 Fat 7st, Nysilver. Längd: 31-55 cm, djup: 18-41 cm
1358 1293 Fat 8st, Tenn. Diameter: 21cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:57)
1358 1064 Fat floral dekor, keramik. Diameter: 24 cm. Höjd: 6 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:30)
1358 1331 Fat Göteborg, fisk. Längd: 53cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:38)
1358 1199 Fat Hjördis Oldfors (1920-2014), Sverige. Upsala Ekeby. Längd: 34cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:08)
1358 8245 Fat Kosta Elis Bergh. Diameter: 28,5
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:29)
1358 1088 Fat malakit. Längd: 21 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:45)
1358 1184 Fat Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala-Ekeby, 27x18cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:04)
1358 1225 Fat Nysilver. Längd: 58cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:03)
1358 1330 Fat och skulpturer, 10 delar. Bland annat Bing & Grøndahl. Höjd: 6-18cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:15)
1358 1538 Fat på fot, silver, sterling, Borgila, 1952. Diameter: 17 cm. Höjd: ca 3,5, vikt: ca 235g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:58)
1358 1540 Fat Rörstrand, Inger Persson (f. 1936), Sverige. Signerad, 1989,37x37cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:00)
1358 1134 Fat Rosenthal, Studio Line, "Andy Warhol/Marilyn", glas, 30x30 cm
1358 1017 Fat Upsala Ekeby. Glaserad keramik, blomsterdekor. Diameter: 34,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:05)
1358 8612 Fat & skål + 1st luktflaska, Kina. Höjd: 8-10cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:33)
1358 1548 Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Ane"
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:06)
1358 1161 Fåtölj Firma Svenskt Tenn, "Oxford", 3543. Höjd: 102 cm, sitthöjd ca 42 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:43)
1358 1217 Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:39)
1358 1580 Fåtöljer Ett par
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:03)
1358 1066 Figurin Kinesisk ämbetsman, metall. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:50)
1358 1396 Figuriner 2 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 9-10 cm
1358 1522 Figuriner 2 st, Hundar. Höjd: 11-14 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:14)
1358 1512 Figuriner 3 st, B&G/Dahl Jensen. Höjd: 12-20 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:17)
1358 8233 Figuriner 4 st, Fåglar & säl, Bing & Grøndahl, Royal Copenhagen. Höjd: 5-21 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:18)
1358 1511 Figuriner Ett par, Bing & Grøndahl, fåglar, + 1fat. Höjd: 9cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:32)
1358 1308 Fiskebestick Nysilver, 12+ 12
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:05)
1358 1387 Fiskfat + Tallrikar, 3 delar, "Fish", Johnson Bros, England. Tryckt handkolorerad dekor av fiskar och skaldjur. Längd: 26-40 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:45)
1358 1344 Fruktservis 13 delar, Rosenthal, Sanssouci. Diameter: 20-30 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:21)
1358 8515 Fruktservis Bo Fajans, 13 delar. Diameter: 20-35 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:00)
1358 1097 Fruktskål Excel, Denmark. Rostfritt stål. Diameter: 29cm, höjd 17cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:35)
1358 1439 Garderobsskåp Orientaliskt. Bredd: 101 cm. Djup: 65 cm. Höjd: 201 cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:08)
1358 1669 Gitarr Elektrisk, Ibanez, i fodral. Längd: 100 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:34)
1358 1381 Glas 11 del Kosta. Höjd: 9-15 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:46)
1358 1335 Glas 12 st, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:53)
1358 1290 Glas 18st, 1800-tal, olika modeller. Höjd: 11-12cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:26)
1358 8246 Glas 5 delar, Sandvik/Pukeberg. Höjd: 15-28 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:30)
1358 1564 Glas 8+ 2 st. Höjd: 23-27cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:41)
1358 1201 Glas 9 st, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 8-13 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:43)
1358 1116 Glasservis 12 st+ 11 st, olivslipade. Höjd: 7-11 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:31)
1358 1408 Glasservisdelar Orrefors, Silvia, 6+ 5+ 7 st. Höjd: 11-14 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:34)
1358 1206 Golvlampa Ateljé Lyktan. Höjd: 108m, höj- och sänkbar
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:06)
1358 1224 Golvlampa Ateljé Lyktan. Höjd: 131cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:12)
1358 1128 Golvlampor ett par, mässing. Höjd: 140 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:08)
1358 8295 Golvlampor Ett par, modell: Costanza, LucePlan, Italien. Höjd: 140cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:55)
1358 1542 Golvlampor Ett par. Höjd: 84cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:18)
1358 8574 Golvur 1800-tal. Höjd: 218, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:44)
1358 1297 Golvvas Gustavsberg, Barbro Sundell. Höjd: 31cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:14)
1358 1065 Golvvas Kina. Höjd: 57,5 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:28)
1358 1500 Grafiskt blad Oidentifierad konstnär. Signerad. Motivet: 35x42cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:45)
1358 1366 Grötskål + stop, 3 delar, Tenn, bland annat 1800-tal, Diua22, höjd: 12-15 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:56)
1358 1238 Halsband Silverlås. Längd: 44 cm, bruttovikt: 70g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:19)
1358 1529 Hänge 18k guld, kors. Längd: 4cm, vikt: 1g.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:53)
1358 1263 Hängskåp 1800-tal, furu. Bredd: 118 cm. Djup: 33 cm. Höjd: 90 cm, nyckel
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 21:00)
1358 1309 Hängskåp mahogny. Bredd: 45 cm. Djup: 16 cm, höjd: 55 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:33)
1358 1465 Herrbetjänt Italien. Höjd: 109cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:22)
1358 8479 Hörnskåp 1800-tal, Allmoge. Höjd: 104, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:46)
1358 1200 Jardiniere glaserad keramik. Diameter: 29cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:24)
1358 1324 Jardiniere Längd: 28cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:18)
1358 1262 Jordglob höjd: 46cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:32)
1358 1524 Jultallrikar 24st, Royal Copenhagen. Diameter: 18cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:23)
1358 8310 Kaffekoppar + 25 del ca, assietter mm, Rosenthal Maria Björnbär
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:10)
1358 1470 Kaffekoppar 2 st, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:59)
1358 1508 Kaffekoppar 6 st, Med fat, + 6st assietter, rörstrand
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:42)
1358 1113 Kaffeservis 13 delar, Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. "Törnrosa", Gustavsberg. 12 koppar med fat + 1 skål
1358 1112 Kaffeservis 25 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, 11 koppar med fat + 12 assietter (dia 17 cm)+ 2 fat
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:17)
1358 1091 Kaffeservis med fat, kanna samt bricka, Kina, Kanton. Höjd: 6-11cm, höjd 6cm, bricka 25cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:47)
1358 1114 Kaffeservisdelar 14 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått. 6 st koppar med fat + 1 kopp med fat + 6 fat + 1 fat
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:47)
1358 1164 Kaffeservisdelar 24 delar, Classic Rose, Rosenthal. 15 koppar med fat+ kaffekanna, sockerskål, askfat, salt- & pepparkar + 4 äggkoppar
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:13)
1358 8121 Kaffeskedar 12 st + teskedar 12 st, etui. Längd: 9,5 cm, vikt: ca 75 g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:40)
1358 1536 Kaffeskedar 12 st, förgyllt silver, CG Hallberg, 1919, i etui. Vikt: 150g, längd: 11 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:23)
1358 8372 Kaktång + skål, silver. Längd: 5-15cm, bruttovikt: 95g.
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:15)
1358 8243 Kandelaber AB Järnarmatur, Hillerstorp. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:27)
1358 1204 Kandelaber mässing. Höjd: 34cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:13)
1358 1624 Kandelaber Nysilver, CG Hallberg, 30-tal. Höjd: 44cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:31)
1358 1523 Kanna + fat, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Blå Husar, Gustavsberg 1968-1973, flintgods, dekor i screentryckt och flytande blått. Höjd: 13 längd: 31 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:09)
1358 1541 Kanna 2+ 2 Stelton. Höjd: 5-21cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:10)
1358 1692 Karaff med glas Ingegerd Råman (f. 1943), Sverige. Skruf. Höjd: 18cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:56)
1358 1178 Karaffer + 6st glas, + 1 skål. Sandviksglas. Höjd: 9-33cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:10)
1358 1300 Karaffiner 8st. Höjd: 23-31cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:57)
1358 8486 Karmstol Jugend
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:53)
1358 1571 Karmstolar Ett par, Radomsko ZPM
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:55)
1358 1359 Karmstolar ett par, Rokokostil
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:11)
1358 1637 Karotter + uppläggningsfat, 5 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Terma, Gustavsberg 1955-1979, flamfast gods med brun glasyr. Längd: 23-36, höjd: 13-20 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:19)
1358 1323 Karotter 7 delar, nysilver. Diameter: 17-20cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:47)
1358 1495 Karta Danmark, 45x51cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 21:00)
1358 1227 Kedja & ring 18k guld. Längd: 52cm, storlek: 18½, 10g.
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:30)
1358 1644 Keramik 3 delar, bland annat Upsala Ekeby. Längd: 30 Dia: 13. Höjd: 5-20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:16)
1358 1628 Kista Längd: 87 cm. Djup: 85 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:37)
1358 1499 Kniv Buck-Custom, David Yellowhouse, USA, i Originalask. Längd: 18 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:42)
1358 1417 Kolonnljusstakar Ett par, mässing. Gusums Bruk, Höjd: 20cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:13)
1358 1406 Kolonnljusstakar Nysilver, ett par. Höjd: 18cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:48)
1358 8426 Konsolbord Med stenskiva, 1880-tal. Bredd: 68,5 cm. Djup: 28 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:46)
1358 8516 Konstglas 3 delar, Kosta Boda. Diameter: 21-35, höjd: 8-29 cm
1358 1645 Konstglas 4 delar, bland annat Bertil Vallien. Höjd: 13-25 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:04)
1358 1102 Konstglas Helena Gibson (f. 1957), Signerad, dekorerad med bladguld, ca 40x40 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:11)
1358 1282 Koppar med fat 3 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Diameter: 19 cm, längd: 12,5 cm, djup: 10 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:53)
1358 1466 Kopparstick 3 st, Ramade, Antika, fd boksidor, Motivet. 21x14,5
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:08)
1358 8471 Kravattnålar 2 st, 18k guld, med pärlor. Längd: 5-7cm, vikt: 3g.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:36)
1358 1318 Krus + kruka mässing. Höjd: 21-45cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:03)
1358 1683 Kuddfodral korsstygnsbroderi, 54x50 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:55)
1358 1062 Kuriosa bland annat tandläkarutensilier
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:18)
1358 1080 Kyrkbänk Bålsta. Längd: 118 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:12)
1358 1502 Lampbord Gustaviansks stil. Bredd: 75 cm. Djup: 58 cm, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:27)
1358 1176 Lampett Med prismor. Höjd: 53cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:40)
1358 8240 Lampetter ett par, intarsia, Hans & Greta. Mjölby Intarsia, Tranås. 1930-tal. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:24)
1358 1633 Lampetter Ett par, metall. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:05)
1358 1087 Läskback "Drick Coca Cola". Längd: 47 cm, djup: 30 cm, höjd: 10,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:13)
1358 1325 Leksaker 2 delar, diverse. Höjd: 11-20 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:50)
1358 1322 Leksaker diverse bilar/tennsoldater med mera
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:52)
1358 1320 Leksaker plåt, 8 delar. Längd: ca 4,5-11 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:28)
1358 1242 Linnedukar & handdukar bland annat Oklippt, Almedahls
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:17)
1358 1583 Lito-prägling Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Signerad, numrerad 114/300. Motivet: 65x47 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:28)
1358 1528 Litografi Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Ej signerad. Motivet: 45x62 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:08)
1358 8600 Litografi Axel Nilsson (1889-1981), Sverige. Västerbron, ej numrerad. Signerad, daterad 1934. Motivet: 36x55 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:40)
1358 1212 Litografi Claude Weisbuch (f. 1927), Signerad, numrerad 83/360, man & häst, bladets mått: 54x76 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:57)
1358 1008 Litografi Diptyk, Flora, ramens innermått: 38x51 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:01)
1358 1314 Litografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad ej numrerad. Motivet: 43x30 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:24)
1358 1657 Litografier 3 st, Rune Wenliden (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 364/600, Kustmotiv. Motivet: 22x31 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:06)
1358 8289 Ljushållare Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Tenn, 1975. Höjd: 26cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:39)
1358 8351 Ljuskrona + plafond, Oscariansk. Plafonden elektrifierad. Diameter: 60 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:44)
1358 1356 Ljuskrona barockstil. Höjd: 103cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:20)
1358 8546 Ljuskrona Empire-stil med glaskupa. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:20)
1358 1517 Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:40)
1358 1594 Ljuskrona Oscariansk. Höjd: ca 80 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:10)
1358 1566 Ljuskrona Rokokostil. Höjd: ca 70 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:35)
1358 1563 Ljusplåt Koppar. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:27)
1358 1642 Ljusplåt mässing. Höjd: 32, Torbjörn Cestad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:14)
1358 1149 Ljusplåtar mässing. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:42)
1358 1274 Ljusstakar 1 par + skål + kanna. Sk fattigmanssilver. Höjd: 9-20 cm, bruttovikt: ca 1195 g
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:56)
1358 1685 Ljusstakar 2 par, tenn resp. Kolonn, patinerad brons, 1800-tal. Höjd: . 12- 14
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:09)
1358 1279 Ljusstakar 3 st, Englesson. Höjd: 9-19 cm
1358 1379 Ljusstakar 3 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 7-14 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:51)
1358 1411 Ljusstakar 3 st. Diameter: 5,5-7cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:57)
1358 1135 Ljusstakar 4 st. Englesson. Cylinder 2000, design: Staffan Englesson. Höjd: 13-19cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:54)
1358 1092 Ljusstakar 6 st, glas, Ritzenhoff. Höjd: 17-30cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:08)
1358 1392 Ljusstakar ett par, Gusum. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:57)
1358 1179 Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 23cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:01)
1358 1648 Ljusstakar Ett par, nysilver. Höjd: 21cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:41)
1358 1158 Ljusstakar ett par, nysilver. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:32)
1358 1180 Ljusstakar Ett par, Skultuna. Diameter: 9cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:05)
1358 1403 Ljusstakar ett par, Skultuna. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:39)
1358 1404 Ljusstakar ett par, Skultuna. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:39)
1358 1555 Ljusstakar Ett par, Tenn. Höjd: 13cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:26)
1358 1385 Ljusstake Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Vänskapsknuten. Höjd: 14,5, bredd: 20,5
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:45)
1358 1203 Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 20cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:20)
1358 1476 Ljusstake sk tuppstake, smide. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:50)
1358 8202 Lockurna Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:51)
1358 8354 Malmkrona Skultuna. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:55)
1358 1533 Manschettknappar 18k guld, med pärlor. Längd: vikt: 1,5cm, vikt: 2g.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:14)
1358 1228 Manschettknappar 2st par, + 3 delar, silver. Vikt: 60g.
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:13)
1358 1165 Mask Africana. Västafrika, trol Kongo. Mask i bemålat trä. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:53)
1358 1504 Mat /kaffeservis 50 del ca, Spal, Portugal
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:21)
1358 1090 Matbord "Axet". Bredd: ca 112-205 cm. Höjd: 75 cm, 2 iläggsskivor a 47 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:33)
1358 1393 Matbord Gustaviansk stil, diameter: 110, höjd: 73,2 st ilägg a 48 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:34)
1358 1284 Matbord mahogny. Bredd: 129, djup: 88 cm, höjd: 72 + 1 iläggx 50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:27)
1358 1196 Matbord Rokokostil, Bemålat. Bredd: 120 cm. Djup: 84 cm, höjd: 77 cm. + 2st skivor
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:59)
1358 1589 Matsalsgrupp 7 delar. Svante Skogh, Längd: 155. Djup: 101 cm. Höjd: 74 + 3 iläggx58 cm
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:45)
1358 8507 Matsalsskåp 3 delar. Bredd: 91 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 186 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:22)
1358 1618 Matservis 55 del ca, Rosenthal, bland annat Terrin
1358 1584 Matservis 60 del ca, "Katharina", Weimar, bland annat Buljongkoppar
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:56)
1358 6397 Matservisdelar "Opak", Rörstrand, 1800-tal, porslin, djupstämpel, 53 delar
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:14)
1358 1636 Matservisdelar 20 del ca, Höganäs, "Old-Höganäs"
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:16)
1358 1295 Matservisdelar ca 50 delar, Ohme, Tyskland.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:33)
1358 1023 Matservisdelar Rörstrand, Svenska Slott, ca 50 del
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:34)
1358 1208 Matta Kina, Pagod, 84x162 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:45)
1358 1600 Matta orientalisk, 107x180 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:23)
1358 1598 Matta orientalisk, 151x198 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:27)
1358 1602 Matta orientalisk, 161x212 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:32)
1358 1599 Matta orientalisk, 175x238 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:41)
1358 1588 Matta orientalisk, 225x306
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:26)
1358 8321 Matta Orientalisk, 64x100cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:11)
1358 8660 Matta orientalisk, 92x144cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:42)
1358 1603 Matta orientalisk, Bochara, 81x212 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:15)
1358 1604 Matta orientalisk, Bönematta, 90x133 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:40)
1358 8161 Matta orientalisk, Mir, Galleri, 78x430 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:56)
1358 1363 Matta orientalisk, Pakistan, Bochara, 157x143 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:07)
1358 5018 Matta orientalisk, patchwork, 200x300cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:34)
1358 1407 Matta Silke, 130x212 cm
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:24)
1358 1207 Matta Tibet, 154x236 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:17)
1358 1364 Matta Tibetansk stil, 203x300 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:18)
1358 1231 Måttsats längd: 7 cm, djup: 5,5 cm, höjd: 4 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:14)
1358 1153 Munspel Tango, M Hohner, Tyskland, i ask. Längd: 17 cm, djup: 5 cm, höjd: 2,5 cm
1358 1590 Nattygsbord ett par, Furu. Bredd: 48, djup: 44 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:54)
1358 1468 Nattygsbord Teak. Bredd: 60. Djup: 35 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:14)
1358 1635 Ölglas på fot 4 st. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:03)
1358 1250 Oljemålning 1700-/1800-tal, Amor, ej signerad. Olja på duk, 29x25 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:45)
1358 1496 Oljemålning 1800-tal, stridsscen med Indier och Sikher, ej signerad, ramens innermått. Olja på duk, 30x60cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:56)
1358 1615 Oljemålning 2 st, Sören Viberg. Signerad. Olja på pannå, 23x58cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:40)
1358 1446 Oljemålning Anders Lind, Signerad, par. Olja på duk, 80x63 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:25)
1358 1452 Oljemålning Anders Lind, Signerad. Olja på duk, 54x71 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:43)
1358 1453 Oljemålning Anders Lind, Signerad. Olja på duk, 72x55 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:39)
1358 1454 Oljemålning Anders Lind, Signerad. Olja på duk, 88x62 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:31)
1358 1455 Oljemålning Anders Lind, Signerad. Olja på duk, 98x60 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:41)
1358 1626 Oljemålning Andor Endre Fenyö (1904-1971), Ungern. Interiör. Signerad. Olja på pannå, 29x22 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:20)
1358 1660 Oljemålning Anita Fröding (f. 1942), Sverige. Monogramsignerad. Olja på duk, 78x97cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:27)
1358 1336 Oljemålning Arvid Öström (1889-1955), Sverige. Signerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, 33x40cm
1358 1132 Oljemålning Donald William-Olsson (1889-1961), Sverige. Monogramsignerad -30. Olja på duk, 65x72 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:50)
1358 1169 Oljemålning Edwin Henry Boddington (1836-1905), England. Signerad. Olja på duk, 26x46 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:37)
1358 1257 Oljemålning Einar Karsvik, Stilleben, Signerad. Olja på pannå, 39x31 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:58)
1358 1668 Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Signerad, stadsmotiv. Olja på pannå, 45x37cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:21)
1358 1252 Oljemålning Erik Holmgren, Jugendram. Signerad, daterad 1906, landskap. Olja på duk, 50x71 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:07)
1358 1595 Oljemålning Gallogh, Signerad, Religiöst motiv. Olja på duk, 40x50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:17)
1358 1258 Oljemålning Gunnar Asplund, Skärgård. Signerad, daterad 1951. Olja på pannå, 45x32
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:34)
1358 1444 Oljemålning Herman Edlund, Signerad, stilleben. Olja på duk, 83x105 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:12)
1358 1420 Oljemålning Jan Liljeqvist. Signerad. Olja på duk, 73x59cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:07)
1358 8439 Oljemålning Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Signerad. Olja på duk, 22x22 cm
1358 1067 Oljemålning Josef Öberg (1890-1967), Sverige. Stockholmsmotiv, vy mot Riddarholmen. Signerad J Öberg. Olja på duk, ca 30x33 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:20)
1358 1386 Oljemålning Kaj Pihl, Seine, Paris, Signerad. Olja på pannå, 28x39 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:32)
1358 1419 Oljemålning Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Signerad, landskap. Olja på pannå, 31x39cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:40)
1358 1251 Oljemålning Lasse Johnson (1899-1992), Sverige. Strand, Signerad, Daterad 1936. Olja på pannå, 38x54 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:22)
1358 1175 Oljemålning Lasse Stevenfeldt (1930-2014), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 52. Olja på duk, 22x36 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:37)
1358 1433 Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Signerad, berg. Olja på duk, 74x151 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:58)
1358 1425 Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Signerad, hav. Olja på duk, 120x151 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:43)
1358 1434 Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Signerad, havsmotiv. Olja på duk, 100x125 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:43)
1358 1427 Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Signerad, hus. Olja på duk, 151x120 cm
1358 1431 Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Signerad, landskap. Olja på duk, 120x151 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:20)
1358 1429 Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Signerad, näckrosor. Olja på duk, 120x151 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:43)
1358 1428 Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Signerad, stad. Olja på duk, 120x151 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:10)
1358 1430 Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Signerad, stadsmotiv med segelbåtar. Olja på duk, 120x151 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:15)
1358 1423 Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Signerad, träd. Olja på duk, 100x125 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:25)
1358 1422 Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Signerad. Olja på duk, 100x125 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:49)
1358 1432 Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Signerad. Olja på duk, 100x126 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:48)
1358 1426 Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Signerad. Olja på duk, 120x151 cm
1358 8430 Oljemålning Leonard Wiedh (1866-1938), Sverige. Landskap med väg med gående man framför stuga, Signerad. Olja på duk, 39x52cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:09)
1358 1605 Oljemålning Margit Öberg. "Gamla stan". Signerad Marg Öberg. Olja på duk, 45x32cm
1358 1073 Oljemålning Marie Charlot, Flanerande damer på stranden. Signerad. Olja på duk, 50x60 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:05)
1358 1170 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-talets mitt, rokokoram. Signerad. Olja på duk, uppklistrad på pannå, 21x28 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:40)
1358 1558 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, kustmotiv. Olja på duk, 45,5x83cm
1358 1016 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fruktstilleben, ej signerad. Olja på duk, 52x60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:58)
1358 1401 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kust, 1800-tal. Ej signerad. Olja på duk, 39x31 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:59)
1358 1436 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Man med pipa, Signerad. Olja på duk, 40x28 cm
1358 1118 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Benson -04. Olja på pannå, 15,5x22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:32)
1358 1233 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad G Manthe, Skogslandskap. Olja på duk, 38x58 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:05)
1358 1397 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad H Mets, Fjällandskap, 1951. Olja på pannå, 36x31 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:25)
1358 1400 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Neeme, Stilleben, Australien. Olja på pannå, 29x39 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:35)
1358 1678 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben, 1900-talets mitt. Signerad. Olja på pannå, 46x55 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:52)
1358 1592 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Strandpromenad. Signerad. Olja på duk, 48x98 cm
1358 8572 Oljemålning Olle Langert (1924-2016), Sverige. Signerad, daterad 56, stilleben. Olja på duk, 37x50 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:42)
1358 1519 Oljemålning Olteano, marin, Signerad. Olja på duk, 46x65 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:31)
1358 1361 Oljemålning Paul Engdahl. Signerad, daterad 47, Stilleben. Olja på pannå, 45x43 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:39)
1358 9009 Oljemålning Peter Hahne (f. 1955), Sverige. Komposition, Signerad a Tergo, 1986. Olja på duk, 196x131 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:21)
1358 1445 Oljemålning Rolf Mellström (1896-1953), Sverige. Signerad, daterad 1939. Olja på duk, 50x64 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:49)
1358 1221 Oljemålning Sigge Bergström (1880-1975), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 27x35cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:57)
1358 1608 Oljemålning Signerad, blomsterstilleben. Olja på duk, 53x62cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:44)
1358 1373 Oljemålning Siri Schotte (1867-1951), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på pannå, 14x24 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:04)
1358 8316 Oljemålning Svend Sinding Christensen (1898-1980), Danmark. Köpenhamn, monogramsignerad. Olja på duk, 26x34 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:55)
1358 1071 Oljemålning Torsten Erasmie (1940-2018), Sverige. Motiv från Toscana. Bär text "Erasmie 1984 Toscana a tergo. Signerad. Olja på duk, 32x 39 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:11)
1358 1075 Oljemålning Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Signerad. Olja på duk, 54x45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:34)
1358 1442 Oljemålningar 2 st. Signerad KVO. Olja på duk, 60x30 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:19)
1358 1593 Oljemålningar ett par, ej signerade, kustmotiv. Olja på pannå, 20x39 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:45)
1358 1029 Opiumpipa Japan. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:16)
1358 1534 Örhängen 18k guld, ett par, med röda stenar. Längd: 0,5cm, vikt: 1g.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:15)
1358 1530 Örhängen 18k guld, ett par. Längd: 3cm, vikt: 1g.
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:23)
1358 1601 Orientmattor 2 st, 74x140 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:29)
1358 1484 Pall Indien. Diameter: 36, höjd: 29 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:45)
1358 1451 Pall längd: 36,5 cm, djup: 43 cm, höjd: 40 cm
1358 1026 Paraplyställ höjd: 57 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:28)
1358 1103 Parti linne
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:42)
1358 1193 Parti linne 7+ 5 st, dukar och servetter
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:59)
1358 8098 Parti mässing 3 delar, Asien. Diameter: 9-40cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:02)
1358 1163 Parti silver 8 delar, Vikt: 175 g ca.
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:01)
1358 1370 Parti silver Dive Bestick, udda, Vikt: 720 g ca.
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:18)
1358 1547 Piedestal höjd: 90cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:32)
1358 1198 Piedestal höjd: 91cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:57)
1358 1551 Piedestal omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 90 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:32)
1358 1100 Piedestal trä, svart. Höjd: 91 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:11)
1358 1539 Plockepinn/skrapnos längd: 21cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:22)
1358 1253 Portföljer 2 st, Skinn, bland annat The Bridge, 41-44 cmx37-38 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:25)
1358 1115 Pottskåp stenskiva. Bredd: 37 cm. Djup: 37 cm, höjd: 84 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:17)
1358 1334 Proppar Diverse
1358 1237 Ragusked silver, Danmark, 1889. Längd: 28,5 cm, vikt: 120g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:30)
1358 1515 Ram mässing. Höjd: 28cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:19)
1358 1416 Remmare 21 st. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:56)
1358 1273 Remmare 6 st, Knittel. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:16)
1358 8414 Ring 18k guld, med diamanter & carréslipade safirer, 2xca0,01ct, storlek: 16. Vikt: 3g.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:50)
1358 1532 Ring 18k guld, med vit sten, storlek: 16. Vikt: 1g
1358 1063 Rökelsekar brons, troligen Japan, 1800/1900. Diameter: 17,5 cm, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:26)
1358 1418 Rullvagnar 2 st, Rostfritt. Längd: 72 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:38)
1358 1197 Salongsbord Längd: 99 cm. Djup: 58 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:50)
1358 1089 Sängbord ett par. Bredd: 43 cm. Djup: 32 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:44)
1358 1229 Såsslev silver. Längd: 31cm, vikt: 234g.
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:16)
1358 1157 Sekretär gustaviansk stil, stenskiva, intarsia. Bredd: 81 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 113 cm, nyckel
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:18)
1358 1360 Sekretär Intarsia. Bredd: 75, djup: 37 cm, höjd: 91 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:39)
1358 1003 Sekretär Rokokostil, Bredd: 86 cm. Djup: 43 cm, höjd: 103 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:47)
1358 1030 Serigrafi Cecilia Sikström (f. 1962), Sverige. Signerad, numrerad 99/125. Bladets mått: 50x42 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:40)
1358 1654 Servetter 12+ 11, linne, 24x24cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:43)
1358 1475 Servetter & tyg 10 + 1st, Jobs Boden Leksand, 40x36cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:20)
1358 1299 Servisdelar Noritake, Japan, Cardinal, ca 45 del
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:13)
1358 8424 Sideboard Asiatiskt. Längd: 124, djup: 45 cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:54)
1358 1264 Sideboard Furu. Bredd: 126 cm. Djup: 54 cm. Höjd: 85 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:36)
1358 1129 Sidobord Längd: 80 cm. Djup: 34 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:28)
1358 8341 Sidobord metall och rotting. Höjd: 49 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:37)
1358 1375 Skål + fat, 4 delar, Asien. Längd: 10 cm, djup: 11 cm, höjd: 4,5 cm, diameter: 13-14,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:19)
1358 1329 Skål Orrefors, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Signerad. Längd: 12,5cm
1358 1649 Skål Orrefors, Simon Gate (1883-1945), Sverige. Diameter: 21cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:03)
1358 8314 Skål Teak, Nissen, Danmark, Dia 28. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:50)
1358 8597 Skål med lock Jugend, Astrid Ewerlöf, Rörstrand, diameter: 15 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:15)
1358 8131 Skålar + äggkoppar, 5 delar, Kina. 3 skålar + 2 äggkoppar. Höjd: ca 5-6 cm. Diameter: 10-11 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:56)
1358 1181 Skålar 2 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 11,5-16cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:11)
1358 8531 Skålar 2 st. Orrefors + Vas Vicke Lindstrand, Kosta. 3 delar. Höjd: 6-15cm
1358 1278 Skålar 3 st, Orrefors. Höjd: 12-14 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:18)
1358 1277 Skålar 4 st, Rörstrand. Längd: 18-20 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:52)
1358 1311 Skålar 7st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 8-15cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:03)
1358 1138 Skålfat Arabia, Finland, glaserad keramik, blomsterdekor. Diameter: 19,5 cm, höjd: 6 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:46)
1358 1146 Skålfat Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur serien Granada, Gustavsberg 1960-1970. Delvis med mörkblå glasyr glaserad brun stengodslera med reliefdekor. Diameter: ca 15 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:05)
1358 1368 Skålfat silver, Borgila. Diameter: 19 cm, 1975. Vikt: ca 390 g
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:08)
1358 1155 Skålfat trä. Diameter: 79 cm, höjd: 18 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:31)
1358 1559 Skåp Barockstil, L115, djup: 40 cm, höjd: 196 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:51)
1358 1544 Skåp Längd: 93 cm. Djup: 34 cm, höjd: 140 cm, nyckel
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:39)
1358 1286 Skåp Orientalisk. Bredd: 48, djup: 25 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:25)
1358 1343 Skåp Rokokostil, mahogny. Bredd: 67, djup: 47 cm, höjd: 148 cm, nyckel
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:57)
1358 1365 Skeppsklocka + Barometer+ skeppsur. Diameter: 18 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:43)
1358 8359 Skrivbord Längd: 140 cm. Djup: 70 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:58)
1358 1514 Skulptur brons. Höjd: 17cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:58)
1358 8540 Skulptur Gabriel-Fajans, Elefant. Längd: 22, höjd: 20 cm
1358 9059 Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Giraff, träsockel, Rörstrand. Längd: 15. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:04)
1358 1316 Skulptur Gustavsberg, pojke med fågel. Höjd: 21cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:01)
1358 8241 Skulptur Isblock, Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:26)
1358 1109 Skulptur Olga Beloussova (f. 1955), Ryssland. Älg. Glaserad chamottlera. Träsockel. Höjd: 23,5 cm. Längd: 34 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:29)
1358 1107 Skulptur Olga Beloussova (f. 1955), Ryssland. Häst. Glaserad chamottlera. Träsockel. Höjd: 22 cm. Längd: 25 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:24)
1358 1108 Skulptur Olga Beloussova (f. 1955), Ryssland. Häst. Glaserad chamottlera. Träsockel. Höjd: 23,5 cm. Längd: 34 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:50)
1358 8224 Skulptur Parian, Gustavsberg, 1905, "Kan du inte tala?". Längd: 27,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:08)
1358 8619 Skulptur Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Fågel, Gustavsberg. Signerad. Höjd: 11cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:39)
1358 8585 Skulptur Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Fisk. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:59)
1358 1372 Skulptur Rosenthal, Art Déco. Höjd: 24,5 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:57)
1358 8329 Skulptur Sven Inge Höglund (1935-2008), Sverige. Signerad, Plexiglas. Längd: 30. Djup: 30 cm, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:28)
1358 8264 Skulptur Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Längd: 19cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:48)
1358 1399 Skulptur i glas Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Arctic Finland. Längd: 15 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:45)
1358 1506 Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Skotsk Terrier, Gustavsberg. Längd: 11, höjd: 8 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:12)
1358 1292 Skulpturer Ett par. Höjd: 29cm
1358 1553 Slagbord längd: 45+ 2x60, djup: 95 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:49)
1358 1537 Smörknivar 12 st, silver, W A Bolin, Stockholm, 1960, modell I. Längd: 17 cm, bruttovikt: 480g
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:41)
1358 1410 Snapsglas 10st, Gunnar Cyrén för Orrefors "Kolonn". Höjd: 19cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:35)
1358 1647 Sockerskrin omkring 1900, Nysilver. Längd: 17 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:45)
1358 1362 Soffa Bröderna Andersson, "London". Längd: ca 220 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:30)
1358 1614 Soffbord Chippendalestil. Diameter: 98, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:48)
1358 1367 Soppslev silver, 1908. Längd: 33 cm. Vikt: 200g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:34)
1358 1296 Soppterrin + såssnipa + 12st assietter + kanna. Rörstrand, Rosenthal. Höjd: 11-22cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:35)
1358 1230 Soppterrin Paviljong. Längd: 32cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:50)
1358 1609 Spegel 120x36cm
1358 1613 Spegel 72x56, nutida
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:08)
1358 1288 Spegel 75x45 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:05)
1358 1565 Spegel Empire, 81x41 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:51)
1358 1127 Spegel empirestil. Bredd: 39 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:12)
1358 1591 Spegel Fröseke, Ek, 96x45 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:12)
1358 1469 Spegel Rokokostil, 106x44 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:03)
1358 8437 Spegel Rokokostil, 119x53cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:33)
1358 1630 Spegelbyrå nyrenässans, Valnöt. Bredd: 106. Djup: 54 cm, höjd: 235 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:28)
1358 1349 Spelbord Intarsia. Bredd: 88, djup: 44x2 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:50)
1358 8208 Spiselhundar + skulptur, 3 delar, Porslin. Höjd: 29-32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:55)
1358 1333 Stol
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:28)
1358 1077 Stol Peter Opsvik, Stokke, Norge. Ergonomisk stol. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:44)
1358 1105 Stol rokoko
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:25)
1358 1456 Stolar 10 st, Arbami, Danmark
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:38)
1358 1467 Stolar 4 st, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:25)
1358 1160 Stolar 4 st, senempire
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:49)
1358 1448 Stolar 4+ 1st karmstol
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:20)
1358 1125 Stolar 6 st, "Axet", Gustaviansk stil
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:13)
1358 8573 Stolar 6 st, 1800-tal, Lindome, Intarsia, Karl Johan
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:43)
1358 1010 Stolar 6 st, pinnmodell, 1800-tal, betsade
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:05)
1358 1486 Stolar ett par, 1880-tal
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:45)
1358 1586 Stolar ett par, Hans J Wegner (1914-2007), Danmark. Y-stolen, Carl Hansen & Son, Danmark. Flätad sits, etikettmärkta
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:17)
1358 1259 Stolar Ett par, rokokostil
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:32)
1358 1190 Strösockerskål Med lock, nysilver. GAB Guldsmedsaktiebolaget. Höjd: 28cm
1358 1376 Stubbstol Ryssland, bemålad
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:58)
1358 1345 Supkopp + sked, silver, Ryssland. Höjd: 5-13,5 cm. Vikt: 60g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:14)
1358 8378 Sybord 1800-tal, mahogny. Bredd: 51, djup: 35 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:42)
1358 1357 Sybord Längd: 56 cm. Djup: 41 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:56)
1358 8425 Sybord Nyrokoko. Bredd: 66 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 78 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:58)
1358 1562 Taburett Rokokostil. Längd: 64 cm. Djup: 42 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:21)
1358 1629 Takarmatur 30-tal. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:26)
1358 1004 Takarmatur diameter: 50 cm, höjd: 27 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:50)
1358 1526 Takarmatur Hans Agne Jakobsson Markaryd, 1900-tal, mässing. Diameter: 45cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:04)
1358 1223 Takarmatur höjd: 46cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:43)
1358 8073 Takarmatur höjd: ca 50cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:30)
1358 1666 Takarmatur mässing och glas. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:57)
1358 1234 Takarmatur mässing, glas. Höjd: 40cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:20)
1358 1276 Takarmatur med prismor. Diameter: 25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:56)
1358 1597 Takarmatur Prismor. Diameter: 40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:43)
1358 1413 Takarmatur Tiffanystil. Höjd: 33cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:20)
1358 1643 Tallrikar 4 + 4 st, Gefle, "Eldo", diameter: 20-23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:48)
1358 1658 Tallrikar 4 st, Rosenthal Bahnhof Selb. Diameter: 29cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:15)
1358 1028 Tallrikar 44 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Birka, Gustavsberg 1973-1995, stengods med målad svart dekor. Diameter: 19 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:53)
1358 1421 Tallrikar Ett par, dekor i famille rose, Kina. Diameter: 22,5
1358 8664 Tavla sidenbroderi, 10x12,5
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:30)
1358 1374 Teburk Asien, Metall. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:28)
1358 1671 Teckning Geneviève Laborde, Balett. Signerad. Motivet: 15x19 cm
1358 1059 Tekanna Kina, "jumbo", porslin, nutida. Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:04)
1358 1084 Tekanna Kina. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:34)
1358 1226 Tekanna Oliver Hemming, "Nio", stål. Höjd: 22cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:12)
1358 1378 Tekoppar 6 koppar 1 assiett + 4 fat, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:13)
1358 1693 Teservis Rosenthal, Sanssouci, 9 del
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:03)
1358 1673 Teskedar 6 st, silver, Böttiger. Längd: 15 cm, Vikt: 90 g ca.
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:58)
1358 1131 Toilettbordsgarnityr 3 delar, nysilver
1358 1156 Trädgårdsbord järn, slitage/patina, Bredd: 77 cm. Djup: 51 cm. Höjd: 69 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:38)
1358 1568 Trädgårdsgrupp Två stolar, ett bord. Diameter: 80cm. Höjd: 68cm, bemålad gjutjärn
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:37)
1358 1209 Trädgårdslykta höjd: 108 cm, "Kungsträdgårdslykta", omkring 2000
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:30)
1358 1412 Trädgårdsurnor Ett par, järn. Höjd: 90cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:58)
1358 1472 Traktörpannor 3 st, Frankrike. Diameter: 18-22cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:15)
1358 1078 Träsnitt Japan, ca 33x23 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:54)
1358 1215 Tulpanglas 2 st. Orrefors, Nils Landberg (1907-1991), Sverige. Ej signerade. Höjd: ca 30 cm
1358 1166 Tusch Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. "Perspective japonaise". Signerad, 31x22 cm, tusch på papper, 31x22 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:09)
1358 1194 Tyg 2 st, Briarwood, Liberty. Längd: 150-260 cm, bredd: 117-124 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:09)
1358 1235 Tyg på rulle ca 6 meter. Bredd: ca 126 cm, "The Moon Gate Collection", Warner & Sons LTD
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:05)
1358 1151 Urna Kina. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:45)
1358 1491 Urna Kina. Höjd: 35cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 21:08)
1358 1487 Utdragssoffa omkring sekelskiftet 1900. Längd: 177, djup: 55 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:02)
1358 8056 Vågar 4 st, med vikter. Längd: 22-60cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:05)
1358 1013 Väggarmatur "Konst-Hantverk, Ulricehamn. Höjd: 36 cm, diameter: 20 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:15)
1358 1012 Väggarmatur dragspelsarm. Längd: 50 (ställbar)
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:44)
1358 1083 Väggarmaturer Ett par, Orrefors, design: Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Glas och mässing. Höjd: ca 26 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:24)
1358 1543 Vägghylla Palaset, Finland. Bredd: 33 cm. Djup: 10 cm, höjd: 33 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:26)
1358 1275 Väggrelief Ulla Fogelklou-Skogh (1913-1986), Sverige. Ystad metall, 30x30 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:02)
1358 8444 Väggur höjd: 117cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:41)
1358 1485 Väggur Rokokostil. Höjd: 63 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:36)
1358 1313 Vas Benny Motzfeldt (1909-1995), Norge. Höjd: 19cm
1358 8385 Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Stengods. Signerad med Studiohanden. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:50)
1358 9047 Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Stengods. Signerad med Studiohanden. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:02)
1358 1676 Vas Desimone, Italy, 1964. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:34)
1358 8290 Vas Herman Kähler (1846-1917), Danmark. Signerad. Höjd: 14cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:54)
1358 1315 Vas Josef Schott. Höjd: 20cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:18)
1358 1490 Vas Kina. Höjd: 35cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:23)
1358 1494 Vas Kina. Höjd: 36cm
1358 1081 Vas Kosta, Rökfärgat glas. Höjd: ca 15,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:51)
1358 1245 Vas Kosta. Höjd: 27cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 21:00)
1358 1061 Vas lampfot, Kina, porslin, borrad. Höjd: ca 25 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:41)
1358 1060 Vas Orrefors. Höjd: 38 cm
1358 1269 Vas Rörstrand Gunnar Nylund, axq, stengods, 1950-tal. Höjd: 28cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:26)
1358 1182 Vas Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 20cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 21:00)
1358 1619 Vas Rosenthal, Versace, "Medusa Blue". Höjd: 34cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:58)
1358 8533 Vas silver. Höjd: 19 cm. Vikt: ca 160 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:09)
1358 1272 Vas Vitmetall, Colombia. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:52)
1358 9051 Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:38)
1358 8288 Vas Württembergische Metallwarenfabrik WMF, Ikora. Höjd: 22,5cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:36)
1358 8602 Vaser + skål, 4 delar, Rörstrand, Bertil Lundgren & Carl Harry Stålhane. Höjd: 3-10 cm
1358 8601 Vaser 2 st, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, en II-sort. Höjd: 7,5-9,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:51)
1358 8261 Vaser 2 st, Kosta, Vicke Lindstrand/Elis Bergh. Höjd: 16-20 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:45)
1358 1189 Vaser Ett par, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 14cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:11)
1358 1018 Vat + vas, Upsala-Ekeby, bla: Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Diameter: 16, höjd: 3,5-21,5
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:38)
1358 1473 Vinglas 4 st, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors. Höjd: 20cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:48)
1358 1483 Vinglas 6 st, "Nude". Höjd: 22 cm
1358 1405 Vinglas Monica Bratt (1913-1961), Sverige. Reijmyre Glasbruk, 14 st + karaff. Höjd: 15-25 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:21)
1358 1664 Vinkylare på piedestal. Höjd: 65+ 20
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:04)
1358 1482 Vitrinskåp längd: 82 cm, djup: 40 cm, höjd: 180 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 20:06)
1358 1632 Vitvinsglas 8 st. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:22)
1358 1610 Vykort Sverige, ca 600st.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:21)
1358 1478 Ytterfoder 2 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 16-26cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 18:39)
1358 1183 Ytterfoder 9st, Gustavsberg, Liljekonvalj. Höjd: 12-16 cm. Diameter: 15-20cm
1358 1024 Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 25 cm (storlek 3)
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 november 2020 19:51)