506 4040 50-tal 3 del, bla. Fuga/Flygsfors
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:31)
506 4058 Äggkoppar 5 st, ur matservisen "COLORADO", Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1955-62, 5 st, flintproslin, svart och blågrön glasyr
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:27)
506 4017 Barstolar Ett par, Krom/glasfiber
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:39)
506 4039 Bestick 50-tal bla. Nils Johan
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:29)
506 4042 Bestick 50-tal, Bakelithandtag, Rostfritt, 11 + 11 del
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:15)
506 4019 Blandteknik 2 st. ES -50, kompositioner, 28x34
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:00)
506 4074 Bord 1950-tal, höjd: 62
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:44)
506 4063 Bord 50-tal, längd: 50, djup: 50, höjd: 50
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:12)
506 4080 Bord Florence Knoll Basset (född 1917) för Knoll Asc. New York, USA 1950-tal, rektangulärt soffbord med vit laminatskiva, benställning av svartlackerat profilerat järn, längd 112 cm, bredd 58 cm, höjd 45, 5 cm, märkt med metallbricka under skiva: “Design Knoll International U.S.A. Made by Nordiska Kompaniet Sweden Type 579-072 Date 12.9.58”
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:42)
506 4076 Bord med hylla 1950-tal, höjd: 65
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:36)
506 4093 Bordlampa ASEA 1950-tal, lackerad plåt och mässing, höjd 36 cm
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:52)
506 4037 Bordslampa 50 tal, höjd: 26
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:26)
506 4102 Bordslampa Luxus 1001, grön, ledbar, ca 100 cm lång
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:57)
506 4044 Bordstelefon "Ericofon / Cobra", Hugo Blomberg (född 1897), Ralph Lysell (född 1907) och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige, design 1950-tal, vit
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:20)
506 4062 Bordstelefon Ericofon, Kobra, grå
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:39)
506 4004 Bricka Piero Fornasetti (1913-1988) Italien 1950-tal, svart med dekor av gren med bär, 58 x 46 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:11)
506 4034 Cabaret 9 del, Digsmed Danmark, Dia: 55
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:34)
506 4079 Cabaret snurrbar, 1950-tal, dia 30
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:52)
506 4117 Dockskåpsmöbler 1950-tal, Div
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:09)
506 4003 Ep-skivor 10 st med fodral: Bob Azzam, Harry Belafonte, Lily Berglund, The Coasters, Bill Haley, Siw Malmqvist x 2, Elvis Presley, Louis prima, Rock-ragge, slitage
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:04)
506 4086 Fat Hertha Bengtson (1917-1993) (1917-1995) för Rörstrand, Sverige 1950-tal, stengods, brun glasyr med beige dekor, diameter 34 cm, signerat: ”R HB SWEDEN 2”.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:47)
506 3279 Fåtölj Yngve Ekström (1913–1988), Lamino, design 1952, Swedese
S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:00)
506 4002 Filmaffisch 'Bakom stängda fönster' (Persiane chiuse). Massimo Girotti för Rovere Film, Roma, Italien 1953. Filmen om Roms glädjeflickor, tryckt hos J Olséns Lito Sthlm 1953, glas och ram
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:03)
506 4104 Filmaffisch ”Skräckens borg” med Charles Laughton, Boris Karloff m.fl, Universal International, USA 1952, 100 x 70 cm, signerad: ”Åberg”, Gösta Åberg (1905-1981), tryck: J Olséns Lito Sthlm, ramad
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:58)
506 4087 Friluftsservis ”Taffel” Bernadotte & Bjørn (Sigvard Bernadotte (1907-2002) och Acton Bjørn (1910-1992) för Husqvarna Borstfabrik 1959, behållare med bärrem och löst lock (diskbalja!), höjd 31 cm, tallrikar, termos, muggar, burkar med lock, ett antal bestick ”Thebe” (design Folke Arström) medföljer
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:48)
506 4018 Gardinlängder 1 par, bomull, 1950-tal, 220x80
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:21)
506 4085 Glasbord med metallunderrede, 1950-tal, 130 x 54 cm, höjd 63 cm
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:46)
506 4011 Golvlampfot signerad Kraft 383, 50-tal, 3st ledbara armar
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 18:01)
506 4113 Golvvas Søholm Stentøj 50-talsdekor
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:55)
506 4031 Grogglas 8 st, 50-tal
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:24)
506 4066 Juicepress "Juice O Mat" USA + plåttermos "Kokhett"
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:34)
506 4041 Kaffegods 'Zebra', Eugen Trost, Gefle, 1955-67, kaffekoppar + assietter 7 + 8 del
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:38)
506 4114 Kaffegods 2st, ”Zebra” Eugen Trost, Upsala Ekeby, Sverige 1955, kopp med fat, svartrandig dekor på vit botten, höjd kopp 8 cm, märkt under kopp: ”ZEBRA HANDMÅLAT UPSALA-EKEBY MADE IN SWEDEN TROST 660-114”
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:55)
506 2181 Kaffekoppar 6 del, Gustavsberg 'Grå Rand' Kåge ( 1st kopp med spricka)
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:40)
506 4038 Kaffeservis Gefle Astra, 26 del
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:30)
506 4049 Kakburk 3-vånings, Nils Johan, 1950-tal
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:25)
506 4025 Katalog Nr 95 Bröderna Wennerlund Borås 1956-57
506 4024 Keramik 2 delar, Gunnar Nylund (1904-1997), Rörstrand, tekanna på vattenkanna höjd 21 cm och skålfat
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:39)
506 4089 Lampfot glas Murano Italien 1950-tal, röd skärm
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:54)
506 4059 Lampor 2 st 50-tal (färgbortfall)
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:17)
506 4007 Leksaker 2 st ledade träfigurer 1950-tal, en Brio Kalle Anka (med ett kortare ben) och en lång mörk man med stubbat hår, höjd 34 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:07)
506 4015 Leksaker 2 st, Motorcykelförare, Schuco: 1006 + Gama US Zone Germany
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:22)
506 4014 Leksaker 2 st, Skoputsande apa + Foxterrier
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:17)
506 3694 Leksaksbilar 14 st. Corgi, /Dinky Toys/Tekno, 1950-tal
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:43)
506 4013 Leksaksbilar 7 st, 50-tal, bla. Dinky toys+japan (skador)
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:15)
506 4103 Liggstol plast och metall 1950-tal, typiskt 50-talsmönster i gröna toner, ställ- och ihopfällbar
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:58)
506 4022 Matbestick ”Piruett” Pierre Forssell (född 1925) för Gense, Sverige 1956, vickningsgafflar, partygafflar, snacker set i rostfritt stål med svart nylonskaft, originalförpackning märkt: ”SWEDISH STAINLESS Nylon Gense 4 VICKNINGSGAFFLAR SNACKER SET 14 0654”, längd förpackning 21 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:37)
506 4069 Matbestick Gense, Folke Arström, Focus rostfritt
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:11)
506 4122 Matbord + ilägg, 1950-tal
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:07)
506 8210 Matsalsbord Funkis, Intarsia, valnöt, längd: 140, djup: 85, höjd: 73
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 10:10)
506 4101 Matta 1950-tal, mörkröd med vita trianglar, ca 200 x 135 cm
506 4016 Mekaniska leksaker 4 st Japan,
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:24)
506 4008 Mekano 1950-tal
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:24)
506 4065 Miniatyrvaser 4st, Bernt Friberg (1899-1981), Gustavsberg studio
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:20)
506 4111 Nattygsbord 50-tal, teak, längd: 64, djup: 30, höjd: 64
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:46)
506 4060 Oljemålning 50-tal, Stilleben med kannor, 28 x 98
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:48)
506 4075 Oljemålning Lémon -52, man med åsna, 39x47
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:35)
506 4088 Pall Fritz Hansen Danmark 1950-tal, svart sits, höjd 43 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:49)
506 4115 Pall svart läder, fyra ben av trä
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:58)
506 4077 Paraplyställ 1950-tal, höjd: 51 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:41)
506 1082 Paraplyställ Gunnar Ander för Ystad Metall, Sverige 1950-tal, mässing och vitmålad metall, höjd 64 cm, märkt undertill: 'GA Ystad-Metall MADE IN SWEDEN'
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:06)
506 4108 Pic-nicväska interiör med bord och stolar
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:10)
506 4071 Piedestal 1950-tal, höjd: 85
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:33)
506 4072 Piedstal 1950-tal, höjd: 98
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:34)
506 4081 Pinnstol Fanett, Ilmari Tapiovaara, 1955
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:42)
506 4110 Salongsbord 50-tal, längd: 130, djup: 60, höjd: 59
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:30)
506 4116 Säng Bengt Ruda NK 1950-tal, svart metall och trä, märkt med NK-skylt
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:59)
506 4029 Skål 146 Vicke Lindstrand (1904-1983) för Ekeby, diameter 18 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:42)
506 4048 Skål Krenit + 2 kokkärl Emaljerade Nacco Denmark (små nagg)
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:07)
506 4023 Skål Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland, Iitala, Finland 1958, signerad, höjd 7, 5 cm
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:38)
506 3667 Skålfat Stig Lindberg (1916-1982), Pungo, Gustavsberg 1953-1964, stengods, längd: 35
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:28)
506 3270 Skrivbordsstol snurrbar + fotpall, röd galon, 1950-tal
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:38)
506 4109 Slagbord Lammhults, längd: 120, djup: 80, höjd: 75
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:28)
506 4001 Smörask med lock, Rörstrand, Picknick
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 21 januari 2008 17:19)
506 4084 Soffa + 2 fåtöljer Hans J Wegner (1914-2007) för Getama, Danmark 1950-tal, teak, grön resptive orange originalklädsel, märkning: GETAMA GEDSTED DENMARK DESIGN: HANS J. WEGNER, slitage
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:45)
506 4068 Soffbord "Frisco" Folke Ohlsson Bra Bohag, trä, längd: 82, djup: 82, höjd: 55
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:54)
506 4047 Soffbord 50-tal, Tingströms Valdemarsvik, Sesam, höj & sänkbart, teak, längd: 129, djup: 55, höjd: 56, Etsad glasskiva Glössner
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:27)
506 4112 Soffbord Ole Wanscher (1903-1985) Danmark, märkt under "Ole Wanscher PJ Made in Denmark" och "Danish Furnituremakers Control"
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:53)
506 4033 Soffbord teak, 1950-tal, längd: 95, djup: 50, höjd: 57
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:53)
506 4027 Spegel för vägg, sign Lisa J Åhus -57, handmålad 50-talsdekor på vit figursågad träram, 49 x 39 cm, märkt med pappersetikett på baksidan: ”HANS*AGNE JAKOBSSON*ÅHUS”
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:41)
506 4105 Stol Eero Saarinen (1910-1961) 1950-tal, orange sliten originalklädsel, förmodligen licenstillverkad av NK för Knoll, USA
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:59)
506 4092 Stol Hovmand Olsen för Mogens Kold, Danmark 1950-tal, teak med mässingsdetaljer och lindade ’handtag’ i svart
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:51)
506 4091 Stol Italien 1950-tal, mörkbrun med flätat rottingsits, höjd 88 cm, slitage
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:50)
506 3264 Stolar 4 st, 1950-tal, Tropik AB
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:32)
506 4070 Stolar 4 st, 1950-tal, Vertex
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:31)
506 4030 Stolar 4 st, Edsbyn
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:58)
506 4100 Stolar 6 st, 1950-tal, teakplattor och vitlackerad metall, stapelbara
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:56)
506 4107 Stringhyllor 2st
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:15)
506 2093 Stringhyllor 5 hyllplan, 50-tal, design Nisse Strinning
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:10)
506 4050 Sybord med korg och klaffar, 1950-tal, teak, Fridhagen, Bodafors, höjd: 72
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:45)
506 4061 Takarmatur 1950-tal, teak, höjd: 70 dia 60
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:55)
506 4073 Takarmatur 1950-tal, Zukov, höjd: 64
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:40)
506 4043 Takarmatur 50 tal, Teak och mässing, höjd: 67
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:17)
506 4036 Takarmatur 50-tal, höjd: 75
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:09)
506 4078 Takarmatur Luxus, 3-kupig,
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:47)
506 1042 Takarmaturer 1-par, 50-tal, höjd: 35
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:01)
506 4090 Tallrikar 12 st, Josef Frank (1885-1967) för Svenskt Tenn, Stockholm Sverige 1950-tal, tillverkade på Gullaskruv glasbruk, blått genomsiktligt glas, diameter 27 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:50)
506 4035 Tallrikar 9 st, Emalj, Emalox Norge
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:48)
506 4020 Telefonhylla med låda, string, 1950-tal, längd: 40, djup: 24, höjd: 20
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:16)
506 4026 Textilier 2 st, ”Hassel” Viola Gråsten (1910-1994) för Mölnlycke, Sverige 1950-tal, gråsvart dekor på vit botten, ca 215 x 125 cm, sydda som gardiner, två omtag medföljer, litteratur: Modern Svensk Textilkonst, Ulf Hård af Segerstad 1963, sid 137
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:40)
506 4006 Textiltryck 'SB 10-1' AB Linnevaror, Lund Sverige 1950-tal, linnetryck med typiskt 50-talsmönster, längd ca 440 cm, 120 cm bredd, märkt med prislapp: 'Aktiebolaget Linnevaror Lund SB 10-1', nytt oanvänt tyg från 1950-talet
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:07)
506 4005 Tidskrifter 15 st, 1950-tal, FORM 1955 4 nummer H 55, Kontur nr 4, 6 & 7 1950-tal, Hem i Sverige 7 nummer 1950-tal, FORM Jubileumsnummer Slöjdföreningen 125 år
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:11)
506 4051 Tidskrifter 50-tal, Bla Konstrevy & Nutida musik
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:38)
506 4067 Uppläggningsfat 1950-tal, Cocktail, Gefle, Ternell, längd: 27, (spricka)
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:45)
506 4021 Uppläggningsfat + ostkupa, Gantofta, 1950-tal
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:19)
506 4046 Väggklocka 50-tal, Gletscher, Swiss made, Diameter: 20 cm
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:23)
506 3117 Vägglampa 1950-tal, trä, bastskärm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:45)
506 3278 Vägglampetter 2 st. 1950-tal, metall/glas
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:47)
506 3107 Väggpendyl 50-tal, Teak, Westerstrand, höjd: 70
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:52)
506 4083 Väggspegel Aksel Kjersgaard (sannolikt för) Odder, Danmark, 1950-tal, avlång teakram, höjd 80 cm, bredd 43, 5 cm, avfasad inåt spegel och med trätapp i vardera hörn, infällda metallbeslag på baksida för krok- eller trådupphängning, märkt på baksidan: ”No 163 DANISH FURNITUREMAKERS CONTROL AKSEL KJERSGAARD ODDER MADE IN DENMARK”
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:44)
506 4097 Väggspegel Erik Höglund (1932-1998) (1932-1998) för Eriksmålaglas, Eriksmåla, Sverige 1950-tal, blåmålad bred fururam, 113 x 55 cm, märkt med genomsiktlig etikett på spegelglaset: ”ERIK S. HÖGLUND ERIKSMÅLAGLAS ERIKSMÅLA”, etikett på baksidan: ”Eriksmålaglas kristallglas Kval. VA N:r 1991 H (1991 H handskrivet) Pris ...... ”
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:55)
506 4028 Vas Anders Bruno Liljefors (1923-1970) för Gustavsberg, Sverige 1950-tal, brun och gul glasyr, höjd 10, 5 cm, signerad ”ABL Gustavsberg”
506 4055 Vas Berndt Friberg (1899-1981), Gustavsbergs Studio, Harpälsglasyr, höjd: 27
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:39)
506 4064 Vas Berndt Friberg (1899-1981), höjd: 10 cm
S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:12)
506 4010 Vas Flygsfors, Coquille, 1959, höjd: 27
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:33)
506 4012 Vas Kosta Vicke Lindstrand (1904-1983), höjd: 36 1950-tal, LH 2004 (vattenskadat)
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:45)
506 3666 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Pungo, Gustavsberg 1953-1964, stengods, höjd: 14
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:27)
506 4057 Vas Willhem Kåge Farsta Gods, Gustavsbergs Studio, höjd: 34
S�ldes f�r 30.100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:18)
506 4098 Vaser 2 st, 1950-tal, varav en Sterling silver, höjd 20 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:55)