Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 28 januari 2008 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

506 4040  50-tal 3 del, bla. Fuga/Flygsfors

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:31)

506 4058  Äggkoppar 5 st, ur matservisen "COLORADO", Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1955-62, 5 st, flintproslin, svart och blågrön glasyr

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:27)

506 4017  Barstolar Ett par, Krom/glasfiber

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:39)

506 4039  Bestick 50-tal bla. Nils Johan

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:29)

506 4042  Bestick 50-tal, Bakelithandtag, Rostfritt, 11 + 11 del

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:15)

506 4019  Blandteknik 2 st. ES -50, kompositioner, 28x34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:00)

506 4074  Bord 1950-tal, höjd: 62

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:44)

506 4063  Bord 50-tal, längd: 50, djup: 50, höjd: 50

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:12)

506 4080  Bord Florence Knoll Basset (född 1917) för Knoll Asc. New York, USA 1950-tal, rektangulärt soffbord med vit laminatskiva, benställning av svartlackerat profilerat järn, längd 112 cm, bredd 58 cm, höjd 45, 5 cm, märkt med metallbricka under skiva: “Design Knoll International U.S.A. Made by Nordiska Kompaniet Sweden Type 579-072 Date 12.9.58”

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:42)

506 4076  Bord med hylla 1950-tal, höjd: 65

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:36)

506 4093  Bordlampa ASEA 1950-tal, lackerad plåt och mässing, höjd 36 cm

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:52)

506 4037  Bordslampa 50 tal, höjd: 26

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:26)

506 4102  Bordslampa Luxus 1001, grön, ledbar, ca 100 cm lång

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:57)

506 4044  Bordstelefon "Ericofon / Cobra", Hugo Blomberg (född 1897), Ralph Lysell (född 1907) och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige, design 1950-tal, vit

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:20)

506 4062  Bordstelefon Ericofon, Kobra, grå

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:39)

506 4004  Bricka Piero Fornasetti (1913-1988) Italien 1950-tal, svart med dekor av gren med bär, 58 x 46 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:11)

506 4034  Cabaret 9 del, Digsmed Danmark, Dia: 55

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:34)

506 4079  Cabaret snurrbar, 1950-tal, dia 30

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:52)

506 4117  Dockskåpsmöbler 1950-tal, Div

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:09)

506 4003  Ep-skivor 10 st med fodral: Bob Azzam, Harry Belafonte, Lily Berglund, The Coasters, Bill Haley, Siw Malmqvist x 2, Elvis Presley, Louis prima, Rock-ragge, slitage

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:04)

506 4086  Fat Hertha Bengtson (1917-1993) (1917-1995) för Rörstrand, Sverige 1950-tal, stengods, brun glasyr med beige dekor, diameter 34 cm, signerat: ”R HB SWEDEN 2”.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:47)

506 3279  Fåtölj Yngve Ekström (1913–1988), Lamino, design 1952, Swedese

S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:00)

506 4002  Filmaffisch 'Bakom stängda fönster' (Persiane chiuse). Massimo Girotti för Rovere Film, Roma, Italien 1953. Filmen om Roms glädjeflickor, tryckt hos J Olséns Lito Sthlm 1953, glas och ram

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:03)

506 4104  Filmaffisch ”Skräckens borg” med Charles Laughton, Boris Karloff m.fl, Universal International, USA 1952, 100 x 70 cm, signerad: ”Åberg”, Gösta Åberg (1905-1981), tryck: J Olséns Lito Sthlm, ramad

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:58)

506 4087  Friluftsservis ”Taffel” Bernadotte & Bjørn (Sigvard Bernadotte (1907-2002) och Acton Bjørn (1910-1992) för Husqvarna Borstfabrik 1959, behållare med bärrem och löst lock (diskbalja!), höjd 31 cm, tallrikar, termos, muggar, burkar med lock, ett antal bestick ”Thebe” (design Folke Arström) medföljer

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:48)

506 4018  Gardinlängder 1 par, bomull, 1950-tal, 220x80

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:21)

506 4085  Glasbord med metallunderrede, 1950-tal, 130 x 54 cm, höjd 63 cm

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:46)

506 4011  Golvlampfot signerad Kraft 383, 50-tal, 3st ledbara armar

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 18:01)

506 4113  Golvvas Søholm Stentøj 50-talsdekor

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:55)

506 4031  Grogglas 8 st, 50-tal

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:24)

506 4066  Juicepress "Juice O Mat" USA + plåttermos "Kokhett"

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:34)

506 4041  Kaffegods 'Zebra', Eugen Trost, Gefle, 1955-67, kaffekoppar + assietter 7 + 8 del

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:38)

506 4114  Kaffegods 2st, ”Zebra” Eugen Trost, Upsala Ekeby, Sverige 1955, kopp med fat, svartrandig dekor på vit botten, höjd kopp 8 cm, märkt under kopp: ”ZEBRA HANDMÅLAT UPSALA-EKEBY MADE IN SWEDEN TROST 660-114”

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:55)

506 2181  Kaffekoppar 6 del, Gustavsberg 'Grå Rand' Kåge ( 1st kopp med spricka)

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:40)

506 4038  Kaffeservis Gefle Astra, 26 del

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:30)

506 4049  Kakburk 3-vånings, Nils Johan, 1950-tal

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:25)

506 4025  Katalog Nr 95 Bröderna Wennerlund Borås 1956-57

506 4024  Keramik 2 delar, Gunnar Nylund (1904-1997), Rörstrand, tekanna på vattenkanna höjd 21 cm och skålfat

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:39)

506 4089  Lampfot glas Murano Italien 1950-tal, röd skärm

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:54)

506 4059  Lampor 2 st 50-tal (färgbortfall)

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:17)

506 4007  Leksaker 2 st ledade träfigurer 1950-tal, en Brio Kalle Anka (med ett kortare ben) och en lång mörk man med stubbat hår, höjd 34 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:07)

506 4015  Leksaker 2 st, Motorcykelförare, Schuco: 1006 + Gama US Zone Germany

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:22)

506 4014  Leksaker 2 st, Skoputsande apa + Foxterrier

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:17)

506 3694  Leksaksbilar 14 st. Corgi, /Dinky Toys/Tekno, 1950-tal

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:43)

506 4013  Leksaksbilar 7 st, 50-tal, bla. Dinky toys+japan (skador)

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:15)

506 4103  Liggstol plast och metall 1950-tal, typiskt 50-talsmönster i gröna toner, ställ- och ihopfällbar

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:58)

506 4022  Matbestick ”Piruett” Pierre Forssell (född 1925) för Gense, Sverige 1956, vickningsgafflar, partygafflar, snacker set i rostfritt stål med svart nylonskaft, originalförpackning märkt: ”SWEDISH STAINLESS Nylon Gense 4 VICKNINGSGAFFLAR SNACKER SET 14 0654”, längd förpackning 21 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:37)

506 4069  Matbestick Gense, Folke Arström, Focus rostfritt

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:11)

506 4122  Matbord + ilägg, 1950-tal

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:07)

506 8210  Matsalsbord Funkis, Intarsia, valnöt, längd: 140, djup: 85, höjd: 73

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 10:10)

506 4101  Matta 1950-tal, mörkröd med vita trianglar, ca 200 x 135 cm

506 4016  Mekaniska leksaker 4 st Japan,

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:24)

506 4008  Mekano 1950-tal

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:24)

506 4065  Miniatyrvaser 4st, Bernt Friberg (1899-1981), Gustavsberg studio

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:20)

506 4111  Nattygsbord 50-tal, teak, längd: 64, djup: 30, höjd: 64

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:46)

506 4060  Oljemålning 50-tal, Stilleben med kannor, 28 x 98

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:48)

506 4075  Oljemålning Lémon -52, man med åsna, 39x47

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:35)

506 4088  Pall Fritz Hansen Danmark 1950-tal, svart sits, höjd 43 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:49)

506 4115  Pall svart läder, fyra ben av trä

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:58)

506 4077  Paraplyställ 1950-tal, höjd: 51 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:41)

506 1082  Paraplyställ Gunnar Ander för Ystad Metall, Sverige 1950-tal, mässing och vitmålad metall, höjd 64 cm, märkt undertill: 'GA Ystad-Metall MADE IN SWEDEN'

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:06)

506 4108  Pic-nicväska interiör med bord och stolar

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:10)

506 4071  Piedestal 1950-tal, höjd: 85

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:33)

506 4072  Piedstal 1950-tal, höjd: 98

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:34)

506 4081  Pinnstol Fanett, Ilmari Tapiovaara, 1955

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:42)

506 4110  Salongsbord 50-tal, längd: 130, djup: 60, höjd: 59

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:30)

506 4116  Säng Bengt Ruda NK 1950-tal, svart metall och trä, märkt med NK-skylt

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:59)

506 4029  Skål 146 Vicke Lindstrand (1904-1983) för Ekeby, diameter 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:42)

506 4048  Skål Krenit + 2 kokkärl Emaljerade Nacco Denmark (små nagg)

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:07)

506 4023  Skål Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland, Iitala, Finland 1958, signerad, höjd 7, 5 cm

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:38)

506 3667  Skålfat Stig Lindberg (1916-1982), Pungo, Gustavsberg 1953-1964, stengods, längd: 35

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:28)

506 3270  Skrivbordsstol snurrbar + fotpall, röd galon, 1950-tal

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:38)

506 4109  Slagbord Lammhults, längd: 120, djup: 80, höjd: 75

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:28)

506 4001  Smörask med lock, Rörstrand, Picknick

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 21 januari 2008 17:19)

506 4084  Soffa + 2 fåtöljer Hans J Wegner (1914-2007) för Getama, Danmark 1950-tal, teak, grön resptive orange originalklädsel, märkning: GETAMA GEDSTED DENMARK DESIGN: HANS J. WEGNER, slitage

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:45)

506 4068  Soffbord "Frisco" Folke Ohlsson Bra Bohag, trä, längd: 82, djup: 82, höjd: 55

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:54)

506 4047  Soffbord 50-tal, Tingströms Valdemarsvik, Sesam, höj & sänkbart, teak, längd: 129, djup: 55, höjd: 56, Etsad glasskiva Glössner

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:27)

506 4112  Soffbord Ole Wanscher (1903-1985) Danmark, märkt under "Ole Wanscher PJ Made in Denmark" och "Danish Furnituremakers Control"

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:53)

506 4033  Soffbord teak, 1950-tal, längd: 95, djup: 50, höjd: 57

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:53)

506 4027  Spegel för vägg, sign Lisa J Åhus -57, handmålad 50-talsdekor på vit figursågad träram, 49 x 39 cm, märkt med pappersetikett på baksidan: ”HANS*AGNE JAKOBSSON*ÅHUS”

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:41)

506 4105  Stol Eero Saarinen (1910-1961) 1950-tal, orange sliten originalklädsel, förmodligen licenstillverkad av NK för Knoll, USA

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:59)

506 4092  Stol Hovmand Olsen för Mogens Kold, Danmark 1950-tal, teak med mässingsdetaljer och lindade ’handtag’ i svart

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:51)

506 4091  Stol Italien 1950-tal, mörkbrun med flätat rottingsits, höjd 88 cm, slitage

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:50)

506 3264  Stolar 4 st, 1950-tal, Tropik AB

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:32)

506 4070  Stolar 4 st, 1950-tal, Vertex

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:31)

506 4030  Stolar 4 st, Edsbyn

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:58)

506 4100  Stolar 6 st, 1950-tal, teakplattor och vitlackerad metall, stapelbara

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:56)

506 4107  Stringhyllor 2st

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:15)

506 2093  Stringhyllor 5 hyllplan, 50-tal, design Nisse Strinning

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:10)

506 4050  Sybord med korg och klaffar, 1950-tal, teak, Fridhagen, Bodafors, höjd: 72

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:45)

506 4061  Takarmatur 1950-tal, teak, höjd: 70 dia 60

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:55)

506 4073  Takarmatur 1950-tal, Zukov, höjd: 64

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:40)

506 4043  Takarmatur 50 tal, Teak och mässing, höjd: 67

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:17)

506 4036  Takarmatur 50-tal, höjd: 75

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:09)

506 4078  Takarmatur Luxus, 3-kupig,

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:47)

506 1042  Takarmaturer 1-par, 50-tal, höjd: 35

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:01)

506 4090  Tallrikar 12 st, Josef Frank (1885-1967) för Svenskt Tenn, Stockholm Sverige 1950-tal, tillverkade på Gullaskruv glasbruk, blått genomsiktligt glas, diameter 27 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:50)

506 4035  Tallrikar 9 st, Emalj, Emalox Norge

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:48)

506 4020  Telefonhylla med låda, string, 1950-tal, längd: 40, djup: 24, höjd: 20

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:16)

506 4026  Textilier 2 st, ”Hassel” Viola Gråsten (1910-1994) för Mölnlycke, Sverige 1950-tal, gråsvart dekor på vit botten, ca 215 x 125 cm, sydda som gardiner, två omtag medföljer, litteratur: Modern Svensk Textilkonst, Ulf Hård af Segerstad 1963, sid 137

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:40)

506 4006  Textiltryck 'SB 10-1' AB Linnevaror, Lund Sverige 1950-tal, linnetryck med typiskt 50-talsmönster, längd ca 440 cm, 120 cm bredd, märkt med prislapp: 'Aktiebolaget Linnevaror Lund SB 10-1', nytt oanvänt tyg från 1950-talet

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:07)

506 4005  Tidskrifter 15 st, 1950-tal, FORM 1955 4 nummer H 55, Kontur nr 4, 6 & 7 1950-tal, Hem i Sverige 7 nummer 1950-tal, FORM Jubileumsnummer Slöjdföreningen 125 år

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:11)

506 4051  Tidskrifter 50-tal, Bla Konstrevy & Nutida musik

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:38)

506 4067  Uppläggningsfat 1950-tal, Cocktail, Gefle, Ternell, längd: 27, (spricka)

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:45)

506 4021  Uppläggningsfat + ostkupa, Gantofta, 1950-tal

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:19)

506 4046  Väggklocka 50-tal, Gletscher, Swiss made, Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:23)

506 3117  Vägglampa 1950-tal, trä, bastskärm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:45)

506 3278  Vägglampetter 2 st. 1950-tal, metall/glas

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:47)

506 3107  Väggpendyl 50-tal, Teak, Westerstrand, höjd: 70

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:52)

506 4083  Väggspegel Aksel Kjersgaard (sannolikt för) Odder, Danmark, 1950-tal, avlång teakram, höjd 80 cm, bredd 43, 5 cm, avfasad inåt spegel och med trätapp i vardera hörn, infällda metallbeslag på baksida för krok- eller trådupphängning, märkt på baksidan: ”No 163 DANISH FURNITUREMAKERS CONTROL AKSEL KJERSGAARD ODDER MADE IN DENMARK”

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:44)

506 4097  Väggspegel Erik Höglund (1932-1998) (1932-1998) för Eriksmålaglas, Eriksmåla, Sverige 1950-tal, blåmålad bred fururam, 113 x 55 cm, märkt med genomsiktlig etikett på spegelglaset: ”ERIK S. HÖGLUND ERIKSMÅLAGLAS ERIKSMÅLA”, etikett på baksidan: ”Eriksmålaglas kristallglas Kval. VA N:r 1991 H (1991 H handskrivet) Pris ...... ”

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:55)

506 4028  Vas Anders Bruno Liljefors (1923-1970) för Gustavsberg, Sverige 1950-tal, brun och gul glasyr, höjd 10, 5 cm, signerad ”ABL Gustavsberg”

506 4055  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Gustavsbergs Studio, Harpälsglasyr, höjd: 27

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:39)

506 4064  Vas Berndt Friberg (1899-1981), höjd: 10 cm

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:12)

506 4010  Vas Flygsfors, Coquille, 1959, höjd: 27

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:33)

506 4012  Vas Kosta Vicke Lindstrand (1904-1983), höjd: 36 1950-tal, LH 2004 (vattenskadat)

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:45)

506 3666  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Pungo, Gustavsberg 1953-1964, stengods, höjd: 14

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 17:27)

506 4057  Vas Willhem Kåge Farsta Gods, Gustavsbergs Studio, höjd: 34

S�ldes f�r 30.100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:18)

506 4098  Vaser 2 st, 1950-tal, varav en Sterling silver, höjd 20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2008 16:55)