Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 15 september 2014 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

912 9274  Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), 8/50, bladets mått: 23x19

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:24)

912 2021  Etsning Anders Zorn (1860-1920), Ols Maria, signerad, 19, 9x29, 5, Hjert & Hjert, 167, Asplund 286

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:33)

912 2059  Etsning Anders Zorn (1860-1920), Sandhamn, signerad, motivet: 19, 8x15. Hjert & Hjert 247, Asplund 202, oramad

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:08)

912 2200  Etsning Anders Zorn (1860-1920), Självporträtt, 1904, Signerad, motivet: 17, 5 x12, 5. Hjert & Hjert 119. Asplund 180

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:47)

912 2022  Etsning Anders Zorn (1860-1920), Zorn och hans hustru, signerad, 31, 7x21, 1, Hjert & Hjert 31, Asplund 43, dedikation till vännen Arsenius

S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:39)

912 2047  Etsning Anna Petrus (1886-1949), 1913, Flicka & pan, motivet: 12 x 26

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:55)

912 2057  Etsning Axel Herman Hägg (1835-1921), Kyrka, 1904, motivet: 39x26

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:59)

912 2018  Etsning Bengt Böckman (1926-2014), 137/199, motivet: 44x40

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:39)

912 2055  Etsning Greta Ottoson, " Imperial Old House", signerad, motivet: 16 x 35

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:13)

912 2044  Etsning Inez Leander (1878-1969), Landskap, motivet: 21 x 29

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:06)

912 2002  Etsning Krystyna Piotrowska (f. 1949), 15/50, signerad 1992, motivet: 19x28, oramad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:29)

912 5236  Etsning Krystyna Piotrowska (f. 1949), 40/50, signerad 1992, motivet: 21x32, oramad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:26)

912 2004  Etsning Krystyna Piotrowska (f. 1949), 5/50, signerad 1993, motivet: 24x34, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:31)

912 2005  Etsning Krystyna Piotrowska (f. 1949), 9/50, signerad 1993, motivet: 24x34

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:32)

912 2009  Etsning Marek Rudnicki, studie, 1/15, mm31x23

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:47)

912 2197  Etsning Salvador Dalí (1904-1989), 141/145, Kvinna, motivet: 32 x 23, 5, löst blad

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:37)

912 2017  Etsning Suzanne Nessim (f. 1944), 48/75, motivet: 30x70

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:38)

912 2014  Etsning Suzanne Nessim (f. 1944), 50/75, motivet: 30x16

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 december 2014 03:06)

912 2008  Etsningar 2 st, Suzanne Nessim (f. 1944), 21/95 + 32/95, grafik, signerad 1979+ 1980, bm 75x57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:40)

912 2090  Etsningar 3 st, Harald Sallberg (1895-1963), Stockholmsmotiv, motivet: 13 x 18 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:28)

912 8506  Etsningar Carl Larsson (1853-1919), 2 st. motivet: 18, 5x12, 30x22, 5, oramade

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:50)

912 2016  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), 203/260, motivet: 20x22

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:40)

912 2083  Färglitogarfier  2 st, Hans Arnold (1925-2010), 360-upplaga, ' prinsessan och drömlandets kung', 'i stora hemska skogen' bm: 58x44

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:54)

912 9022  Färglitogarfier  2 st, Hans Arnold (1925-2010), 360-upplaga, 'Jätten Mummburra' och 'trollet och människobarnet', bladets mått: 58x44

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:01)

912 5251  Färglitografi  4 st, Catrina Liljegren (f. 1962), bladets mått: 76x57

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:49)

912 5249  Färglitografi  4 st, Göran Hahne (f. 1943), bladets mått: 65x45

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:44)

912 2108  Färglitografi Anders Fogelin (1933-1982), 5/210, 45x53, signerad, 1975

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:31)

912 2110  Färglitografi  Astri Bergman-Taube (1898-1980), "Claire de Lune á Sjösala", 76/150, motivet: 40 x 57

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:10)

912 2125  Färglitografi  Auguste Herbin (1882-1960), Komposition, signerad, 53/150, Stämplad Galerie La Humiére, motivet: 48x63

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:00)

912 2006  Färglitografi Bengt Böckman (1926-2014), provtryck, vinglas, signerad, bm 74x54, oramad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:42)

912 2007  Färglitografi Bengt Böckman (1926-2014), signerad, 18/199, bm 52x80, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:37)

912 2045  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), 241/250, signerad, motivet: 54x42

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:55)

912 2147  Färglitografi  Bengt Lindström (1925-2008), 107/300, motivet: 40x31

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:53)

912 2023  Färglitografi  Bengt Lindström (1925-2008), 131/200, bladets mått: 73x52 (löst blad)

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:32)

912 2178  Färglitografi  Bengt Lindström (1925-2008), Signerad & Dedikerad, 283/400, motivet: 28x24

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:19)

912 5206  Färglitografi  Bert Håge Häverö (1932-2014), 1/360, bladets mått. 6048

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:15)

912 2074  Färglitografi  Bo-Åke Adamsson, 182/260, bladets mått: 45x34

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:33)

912 2079  Färglitografi  Bo-Åke Adamsson, cirkus, bladets mått: 56x46

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:43)

912 2073  Färglitografi  Bo-Åke Adamsson, EA (konstnärens exemplar), bladets mått: 40x29

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:32)

912 2019  Färglitografi  Catrina Liljegren (f. 1962), EA (konstnärens exemplar), bladets mått: 38x38

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:47)

912 2154  Färglitografi  Corneille (1922-2010), Kvinna, 38/200, bladets mått: 96 x 93

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:08)

912 2172  Färglitografi  Corneille (1922-2010), Kvinna, HC-upplaga, signerad. -88, motivet: 96x69

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:52)

912 2035  Färglitografi  Elis Ryberg (1919-1985), PT, Stortorget; Stockholm, motivet: 52x63

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:32)

912 2153  Färglitografi  Erland Cullberg (1931-2012), Kvinna, 28/110, bladets mått: 66 x 50

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:03)

912 5084  Färglitografi  Ernst Billgren (f. 1957), 102/125, signerad, motivet: 21x44

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:43)

912 2120  Färglitografi  Gösta Werner (1909-1989), 33/60, 1968, "M/S Montgomery City", motivet: 45 x 47

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:57)

912 2148  Färglitografi  Gunnar Brusewitz (1924-2004), PT, motivet: 30x38

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:18)

912 2157  Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), 22/350, motiv från Ven, motivet: 51x59

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:52)

912 2158  Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), 284/360, signerad, motivet: 59x43

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:41)

912 2156  Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), PT, signerad, motivet: 38x38

912 2089  Färglitografi  Hans Arnold (1925-2010), Lilleputtar, motivet: 46 x 34

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:22)

912 2187  Färglitografi  Joakim Allgulander (f. 1965), 36/210, Land, bladets mått: 45x84

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:39)

912 1524  Färglitografi  Joakim Allgulander (f. 1965), Lost, 98/240, bladets mått: 42x61

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:32)

912 2033  Färglitografi Johannes Olsson (f. 1945), pennor, 107/170, signerad, motivet: 61x85

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:51)

912 2112  Färglitografi  Jonas Glock (f. 1947), Katt på tak, 8/185, motivet: 28 x 20

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:26)

912 2170  Färglitografi  Karel Appel (1921-2006), Figurer, 75/150, signerad. 72, motivet: 70x52

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:47)

912 2171  Färglitografi  Karel Appel (1921-2006), Figurer, EA (konstnärens exemplar), signerad. , 71, motivet: 32x50

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:48)

912 2196  Färglitografi  Karl Axel Pehrson (1921-2005), 225/368, signerad, -94

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:50)

912 2077  Färglitografi  Karl Höglund (f. 1940), Cafe, 219/290, bladets mått: 43x53

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:40)

912 2175  Färglitografi  Karl Höglund (f. 1940), Dansande sällskap, signerad, EA (konstnärens exemplar), bladets mått: 38x47

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:38)

912 9019  Färglitografi  Karl Höglund (f. 1940), par på cykel, EA (konstnärens exemplar), bladets mått: 50x38

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:39)

912 2174  Färglitografi  Karl Höglund (f. 1940), stadsmotiv, signerad, EA (konstnärens exemplar), bladets mått: 59x86

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:36)

912 2116  Färglitografi  Lars Lerin (f. 1954), 1986, 6/20, fotoalbum, motivet: 31 x 54

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:19)

912 2064  Färglitografi  Lars Norrman (1915-1979), Kvinna, 251/360, motivet: 21x40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:39)

912 2042  Färglitografi  Lars-Olof Gynning (1920-2003), 283/360, Galopp, motivet: 50 x 62

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:14)

912 2082  Färglitografi  Lasse Åberg (f. 1940), 'Flygande hund', 47/2000, bladets mått: 45x59

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:52)

912 2081  Färglitografi  Lasse Åberg (f. 1940), 'isbjörn', 47/2000, bladets mått: 45x59

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:51)

912 2122  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), blommor, EA (konstnärens exemplar), signerad, 58x44

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:20)

912 2039  Färglitografi  Lena A Linderholm (f. 1947), Landskap, 11/175, 60 x 76

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:15)

912 2043  Färglitografi  Lennart Jirlow (f. 1936), fruktkorg, 380/400, motivet: 55 x 38

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:18)

912 2015  Färglitografi  Leopold Fare (1926-1996), 357/360, motivet: 45x52

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:35)

912 1386  Färglitografi  Leopold Fare (1926-1996), 83/98, motivet: 54x43

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:53)

912 1385  Färglitografi  Leopold Fare (1926-1996), HC-upplaga, Stilleben, motivet: 63x50

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:51)

912 2168  Färglitografi  Madeleine Pyk (f. 1934), 'Mosebacke torg', 66/275, motivet: 73x57

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:59)

912 2183  Färglitografi  Madeleine Pyk (f. 1934), 105/280, motivet: 16x23

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:57)

912 2049  Färglitografi  Madeleine Pyk (f. 1934), 1996/5000, signerad, motivet: 57x44

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:54)

912 1530  Färglitografi  Madeleine Pyk (f. 1934), EA (konstnärens exemplar), motivet: 56x40

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:29)

912 2078  Färglitografi  Marion Belin (f. 1933), par på äng, 131/290, bladets mått: 50x40

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:41)

912 2101  Färglitografi Marion Belin (f. 1933), park, 335/385, signerad, motivet: 35x49

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:43)

912 2103  Färglitografi Mats Höjer, interiör, 204/290, motivet: 39x46

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:43)

912 2150  Färglitografi  Max Walter Svanberg (1912-1994), 1950, med dedikation, motivet: 19 x 21

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:01)

912 2114  Färglitografi  Mikael Frygelius (1952-2001), Riddarhuset, Hc 2/25, motivet: 36 x 44

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:24)

912 2109  Färglitografi  Mikael Frygelius (1952-2001), Södra Station, 114/180, motivet: 50 x 56 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:59)

912 2111  Färglitografi  Mikael Frygelius (1952-2001), Stockholms ström, 11/180, motivet: 58 x 42

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:15)

912 2144  Färglitografi  Mikael Kihlman (f. 1953), Trafik, 44/295, motivet: 26x20

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:16)

912 2145  Färglitografi  Mona Huss Walin (f. 1944), Göteborg, 82/450, signerad. - 86, motivet: 71x49

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:19)

912 2146  Färglitografi  Mona Huss Walin (f. 1944), Göteborg, 97/450, signerad. -86, motivet: 71x49

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:26)

912 2058  Färglitografi  Olle Bonniér (f. 1925), Komposition, 1964, 80/100 mm: 42x48

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:01)

912 2041  Färglitografi  Olle Kåks (1941-2003), 401/1000, 1999, Stilleben, motivet: 46 x 35

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:18)

912 1452  Färglitografi  Örjan Vikström, Kvinnor, 3/325, 48 x 64

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:00)

912 8611  Färglitografi  Oskar Bergman (1879-1963), höst, 26/260, motivet: 41x58

912 2098  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), 'ur Fredmans epistlar', signerad, ej numrerad, bladets mått: 29x43

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:42)

912 2095  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), 144/200, signerad, motivet: 27x22

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:48)

912 2024  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), 242/260, 1976, löst blad, bladets mått: 70x58

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:34)

912 9121  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), 279/300, motivet: 49x59

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:46)

912 2048  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), 297/460, signerad, motivet: 36x27

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:51)

912 2037  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), 70/150, 1984, motivet: 30 x 44

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:41)

912 2086  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), Farmors hus, 285/300, bladets mått: 51x60

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:06)

912 2100  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), Figurer, 177/300, signerad, bladets mått: 40x60

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:29)

912 2094  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), figurer, signerad, ej numrerad, 43x29

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:28)

912 2096  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), PT, signerad, ej numrerad, motivet: 29x42

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:36)

912 2099  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), signerad, ej numrerad, bladets mått: 31x51

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:12)

912 9120  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), signerad, ej numrerad, motivet: 43x29

912 5083  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), signerad. -81, 192/325, motivet: 53x36

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:41)

912 2097  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), skrivare, signerad, ej numrerad, motivet: 42x29

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:43)

912 2117  Färglitografi  Philip von Schantz (1928-1998), 102/105, bladets mått: 85x60

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:14)

912 2011  Färglitografi  Philip von Schantz (1928-1998), flaskor, 13/180, signerad, -90 mm: 14x31

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:09)

912 2104  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), komposition, 481/520, signerad, motivet: 24x21, fuktskadad passepartout

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:47)

912 2050  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), 236/410, signerad, motivet: 33x51

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:56)

912 2087  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), "Storskärgårn i mars", signerad, 187/200, motivet: 21x36

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:38)

912 2027  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), 100/360, motivet: 44x40

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:58)

912 2028  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), 134/275, 'Sommarnatt Lilla Nassa', motivet: 30x48

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:58)

912 2062  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), 61 / 460, 34 x 49, "Kall Soldag"

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:16)

912 2029  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), 82/200, vinterskärgård, motivet: 27x43

912 2040  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), Nattbris, 297 / 460, motivet: 32x42 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:10)

912 2026  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), PT, 1977, motivet: 34x43

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:03)

912 2176  Färglitografi  Salvador Dalí (1904-1989), 115/150, signerad, Sittande figur, bladets mått: 33 x 26, 3

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:39)

912 2194  Färglitografi  Salvador Dalí (1904-1989), 213/450, signerad, motivet: 38x59

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:34)

912 2113  Färglitografi  Stig Jonzon (1913-1987), Hötorget, 302/440, motivet: 40 x 48

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:22)

912 2115  Färglitografi  Stig Jonzon (1913-1987), Pustegränd, 38/440, motivet: 48 x 39

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:33)

912 2088  Färglitografi  Sture Nilsson, "La Cupol", 1973, 145/260, motivet: 82 x 57

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:24)

912 2180  Färglitografi  Sven Jonson (1902-1981), 67/150, motivet: 18 x 32 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:15)

912 2036  Färglitografi  Sven X:et Erixson (1899-1970), 250/360, Friluftsteater, subject: 50 x 57,

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:13)

912 2025  Färglitografi  Sven X:et Erixson (1899-1970), 5/100, subject: 49x35,

912 2118  Färglitografi  Théo Tobiasse (f. 1927), 12/100, bladets mått: 55 x 76

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:54)

912 2060  Färglitografi  Ulrica Hydman-Vallien (f. 1938), 158/250, motivet: 42x30

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:43)

912 2140  Färglitografi  Ulrica Hydman-Vallien (f. 1938), par med barn, 231/300, motivet: 36x47

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:59)

912 2084  Färglitografier 2 st, Hans Arnold (1925-2010), 360-upplaga, ' prinsessan och drömlandets kung', 'i stora hemska skogen' bm: 58x44

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:00)

912 2085  Färglitografier 2 st, Hans Arnold (1925-2010), 360-upplaga, 'Jätten Mummburra' och 'trollet och människobarnet', bladets mått: 58x44

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:03)

912 2052  Färglitografier 2 st. Carl Fredrik Reuterswärd (f. 1934), 434/1500, signerade, motivet: 54x40

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 21:06)

912 2195  Färglitografier 2 st. Karl Axel Pehrson (1921-2005), 245/260, signerade, -69, ramens innermått: 66x49

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:45)

912 2106  Färglitografier 2 st. Roland Svensson (1910-2003), skärgårdsmotiv + vintermotiv, signerade, ej numrerade, motivet: 14x33, lösa blad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:47)

912 9594  Färglitografier 3 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), motivet: 21 x 31 ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:27)

912 2107  Färglitografier 4 st. Hans Arnold (1925-2010), 108/200, motivet: 47x38

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:02)

912 2184  Färglitorafi  Stig Claesson Slas (1928-2008), Pt, 1982, mm44 x 57

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:58)

912 2177  Grafiska blad 4 st, Albert Engström (1869-1940), 28x32, 38x29

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:21)

912 1307  Litografi Ardy Strüwer (f. 1939), tillskriven, 54x57

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:29)

912 2034  Litografi Göran Folcker (1920-2000), Sjömack, "Esso" bm: 64 x 104

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:21)

912 2010  Litografi Kristian Krokfors (f. 1952), "Happy factory", 58/60, signerad 1989, mm 47x47

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:58)

912 2151  Litografi Lars Norrman (1915-1979), 13/310, Man på bänk, motivet: 40 x 60

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:37)

912 2167  Litografi Olle Kåks (1941-2003), Pt, komposition, 74 x 54

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:09)

912 2093  Litografi Peter Dahl (f. 1934), Krogkö, signerad, ej numrerad, 29x42

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:19)

912 2092  Litografi Peter Dahl (f. 1934), signerad, ej numrerad, 42x29

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:18)

912 2163  Litografi Roland Svensson (1910-2003), 2/25, livbåt, motivet: 17x11

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:20)

912 5403  Litografi Roland Svensson (1910-2003), Waxholmsbåt, 15/150, motivet: 15x24 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:49)

912 2143  Mapp  Joan Miró (1893-1983), Femmes, med 23 grafiska blad, förord av Claude Simon, Galleri Maeght, 1965

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:08)

912 2164  Särtryck  Harald Sallberg (1895-1963), Gräshoppor, motivet: 17x11

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:26)

912 2133  Träsnitt 2 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), signerade 1975/78, bladets mått: 65x49

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:46)

912 2130  Träsnitt 2 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), stockholm, signerad. - 91, bladets mått: 65x55, 47x63

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:18)

912 2134  Träsnitt 3 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), bladets mått, 47x64 resp 32x49

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:45)

912 2129  Träsnitt 4 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), "Slussen", signerad. -94, bladets mått: 56, 5x75, 5

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:14)

912 2132  Träsnitt 4 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), slussen, signerad. -94, bladets mått: 56x74

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:31)

912 2128  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), "Slussen", signerad. -90, motivet: 58x47

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:11)

912 2127  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 'slussen', signerad. -91 mm: 52x47

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 19:06)

912 2136  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 3 blad med 2 på varje, signerade 1989, bladets mått: 65x50

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:49)

912 2139  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 3 blad med 2 st på varje, Signerade 1989, bladets mått: 65x50

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:55)

912 2137  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 4 blad med 2 st på varje, signerade 1989, bladets mått: 65x50

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:52)

912 2138  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 4 blad med 2 st på varje, signerade 1989, bladets mått: 65x50

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:57)

912 2141  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Gamla stan, signerad. -80, 301/360, motivet: 38x55

912 2142  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Stockholm, 348/360, signerad. -74, motivet: 32x44

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:07)

912 2131  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Stockholm, signerad. - 91, bladets mått: 58x55

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:20)

912 5091  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), vinterlandskap, 204/420, motivet: 43x51

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 18:57)

912 2162  Träsnitt Torsten Renqvist (1924-2007), 1952, 115/200, Rävar, motivet: 16x20

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 september 2014 20:17)