Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 30 september 2024 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1647 1004  Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, daterad 1940, vintermotiv, skärgården, 25x36 cm, yttermått inklusive ram: 37x47 cm

S�ldes f�r 20.500 kr (Sista budtid är den 30 september 2024 19:17)

1647 1008  Bestick 85 delar, silver, Rosenholm, Jacob Ängman, Längd: 12-21. Bruttovikt: 2950g (varav knivar 12+ 12+ 4 st 1273g)

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 30 september 2024 19:17)

1647 6190  Bestickuppsättning silver, 156 delar, Haga. Längd: 12-25 cm. Vikt: 5980 gr brutto, varav 3000 gr knivar

S�ldes f�r 27.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2024 19:37)

1647 6229  Bestickuppsättning silver, Finland, 113 delar. Längd: 12-21,5. Vikt: 3900 gr brutto varav 2000 gr knivar/uppläggningsbestick

S�ldes f�r 17.500 kr (Sista budtid är den 30 september 2024 19:08)

1647 1006  Blandteknik Otte Sköld (1894-1958), Sverige. "Kankan", dubbelsignerad. Blandteknik, bildmått: 45x36 cm, yttermått inklusive ram: 64x53

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2024 18:06)

1647 1025  Blyertsteckning Siri Derkert (1888-1973), Sverige. "Sara". Signerad. Bildmått: 32x22 cm, yttermått inklusive ram: 52x41 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2024 19:28)

1647 1030  Bricka silver, Sheffield, England. Diameter: 48 cm, vikt: 2500 gr ca

S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 30 september 2024 18:06)

1647 3425  Cigarettetui 9 k guld, S Blanckensee & Son Ltd, Birmingham, England 10x7,5 cm. Vikt: 150g

S�ldes f�r 26.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2024 20:59)

1647 1026  Etsning Evert Lundquist (1904-1994), Sverige. Signerad, numrerad 8/50. Bildmått: 40x37 cm, yttermått inklusive ram: 57x53 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 september 2024 18:57)

1647 1015  Golvlampa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, modellnr 1842. Tredelad fot i mässing. Höj- och sänkbar. Minimihöjd ca 100 cm, total. Höjd: 149 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2024 19:33)

1647 1032  Gouache Aly Ben Salem (1910-2001), Signerad, kvinna med fågel, 59x46 cm, yttermått inklusive ram: 74x61 cm

S�ldes f�r 24.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2024 19:54)

1647 1010  Grafiskt blad Georges Braque (1882-1963), Frankrike, daterad. Signerad, numrerad 207/300, Guy Spitzer edition. Bildmått: 24x34,5, yttermått inklusive ram: 38x49

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2024 20:20)

1647 1031  Herrarmbandsur Omega Constellation, Automatic, 18k guld i armband och boett, calibernr: 561, serienr: 24441641, år 1966 Vikt: ca 120g, bottens, diameter: 3,5 cm, total längd med armband ca 18 cm

S�ldes f�r 51.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2024 20:32)

1647 1020  Karmstol Ole Wanscher (1903-1985), Danmark. Mahogny, Modell PJ 112

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2024 20:09)

1647 1009  Oljemålning Artur Bianchini (1869-1955), Sverige. Skärgårdstall. Signerad. Olja på duk, 57x47 cm, yttermått inklusive ram: 70x60 cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 30 september 2024 20:50)

1647 1005  Oljemålning Evert Lundquist (1904-1994). Signerad, daterad 1924, verso a verso. Olja på pannå, 34,5x26 cm, yttermått inklusive ram: 54x46 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 30 september 2024 19:59)

1647 1012  Oljemålning Juhani Palmu (1944-2024), Finland. "Syysmaisema". Signerad. Olja på duk, 25x45 cm, yttermått inklusive ram: 47x66 cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2024 18:10)

1647 1014  Skulptur Anna Petrus (1886-1949), Sverige. Firma Svenskt Tenn, lejon i tenn, stämplat med änglamärket Svenskt Tenn, 2021, Längd: 18 cm. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 25.500 kr (Sista budtid är den 30 september 2024 18:54)

1647 1016  Skulptur Hans Hedberg (1917-2007), Sverige. Ägg, Biot, Frankrike. Starkeldsfajans, signerat HHg. Svartmålat trebent ställ. Höjd: 11 cm exl ställning

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2024 20:50)

1647 1018  Stolar 2 st, Karin Mobring, "Amiral", IKEA. Kromad metallstomme, klädsel av läder

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2024 18:11)

1647 1024  Tuschlavering Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, daterad -75, Kvinna med barn, 30x30 cm, yttermått inklusive ram: 47x41 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2024 19:05)