Auktionshuset Metropol AB

 Kommande auktion den 12 januari 2026 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1752 6056  Aftonväskor 3 st, bland annat med pärlor. Längd: 16-19 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:17)

1752 6538  Ägghöna Italien + burk med lock, (hund). Höjd: 19-20 längd: 18-20

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:03)

1752 6587  Äggkoppar ett par, sterlingsilver, 1960, CG Hallberg, Gust. Jansson. Höjd: 8 cm. Vikt: 428 gr brutto

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:40)

1752 6665  Akrylmålning Ann Makander (f. 1954), Sverige. Signerad, daterad -95, "stammar". Akryl på pannå, ej ramad, yttermått: 44xc44 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:08)

1752 6678  Akvarell Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, daterad -92, segelbåtar i skärgård. Akvarell, bildmått: 38x58 cm, yttermått inklusive ram: 58x78 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:32)

1752 6399  Akvarell Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad, daterad Paris 21, modellstudie. Akvarell, bildmått: 28x36 cm, yttermått inklusive ram: 34x49 cm

Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:10)

1752 6303  Akvarell Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrbro-Stockholm. Akvarell, bildmått: 18x32 cm, yttermått inklusive ram: 46x59

Just nu: 1.900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:57)

1752 6529  Akvarell Oidentifierad konstnär. Ej signerad, man i eka, 10x13 cm, yttermått inklusive ram: 18x20

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:13)

1752 6570  Akvarell Oidentifierad konstnär. Hjelmarsnäs gård, yttermått inklusive ram: 34x43

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:43)

1752 6382  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, Themsen med Tower Bridge. Akvarell, bildmått: 24x55 cm, yttermått inklusive ram: 43x73 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:04)

1752 6381  Akvarell Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signerad, daterad 1921,44x62 cm, yttermått inklusive ram: 54x72 cm

Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:26)

1752 6578  Akvarell Siri Magnus-Lagercrantz, påskrift a tergo, 20x30 cm, yttermått inklusive ram: 31x41. Ej signerad

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:28)

1752 6655  Ampel med prismor. Diameter: 40 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:16)

1752 6011  Armband med berlocker 18k guld. Längd: 17,5 cm, vikt: 5,7g ca

Just nu: 3.600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:53)

1752 6412  Årsur Schatz, kupa av glas. Höjd: 30 cm

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:06)

1752 6516  Ask + skulptur, ”groda”, höjd: 4-15 cm

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:05)

1752 6543  Ask pietra dura, fågel, 14,5x10

Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:53)

1752 6589  Bägare 5 st, silver, små, graverade. Höjd: 5-6. Cm, vikt: 95 gr ca

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:47)

1752 6590  Bägare silver, CG Hallberg, 1943, skadad fot. Höjd: 8 cm, vikt: 75 gr ca

Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:14)

1752 6044  Barbord "Venus", Johanson Design, Markaryd, kromad pelarfot, bordsskiva i svart laminat. Diameter: 99 cm, höjd: 100 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:45)

1752 6415  Barometer + väggur, Schatz, Tyskland, mässing. Diameter: 15,5 cm

Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:41)

1752 6363  Batiktavla Kheng-Wah Yong, + pamplettm 87x87 cm, yttermått inklusive ram: 100x100 cm

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:35)

1752 6603  Bestick 12 delar, silver, udda. Längd: 11-15, vikt: 220 gr ca

Just nu: 1.300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:59)

1752 6443  Bestick silver, 33 st. Längd: 18-25, vikt: 1900 gr brutto ca, varav knivar 990 gr

Just nu: 9.800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:10)

1752 6650  Bestickuppsättning silver, 48 delar, Rosenholm. Längd: 12-19,5, vikt: 1820 gr brutto varav knivar 775 gr

Just nu: 9.800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:51)

1752 6334  Blandteknik Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Signerad, daterad 1940,47x63 cm, yttermått inklusive ram: 56x73 cm

Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:17)

1752 6505  Blandteknik Kine Eriksson, "Kackel i hönsgården". Signerad, blandteknik, yttermått inklusive ram: 33x43 cm

Just nu: 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:16)

1752 6564  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1896, slädfärd, 22x30 cm, yttermått inklusive ram: 47x56

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:39)

1752 6571  Blandteknik Ottilia Adelborg (1855-1936), Sverige. Signerad, daterad 1904, Flicka med ok. Blandteknik, bildmått: 37x23 cm, yttermått inklusive ram: 46x32

Just nu: 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:21)

1752 6565  Blandteknik Signerad Roupé, daterad Fogdö 1934. Blandteknik, bildmått: 43x57 cm, yttermått inklusive ram: 61x78

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:33)

1752 6402  Blandteknik Silvére Croix. Signerad, daterad - 61, porträtt, mm; 37x23 cm, yttermått inklusive ram: 50x33 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:07)

1752 4402  Blandteknik Waldemar Sjölander (1906-1988), Sverige. Signerad, daterad 48, Fiskare, 63x50 cm, yttermått inklusive ram: 70x64

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:10)

1752 6537  Blyerts Augusta Askergren. Signerad, daterad 1860, Rinkesta slott, 17x21 cm, yttermått inklusive ram: 20x24 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:54)

1752 6536  Blyerts Maria Röhl (1801-1875), Signerad, daterad 11/1 1839, Grosshandlare Bohnstedt, mässingsram, 20x15 cm, yttermått inklusive ram: 27x23

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:57)

1752 6613  Bojaner 2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm

Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:19)

1752 6037  Bokhylla i form av en kanot, mäkrt Buttjer, 4 hyllor, mörkbetsad faner. Höjd: 230 ca, bredd 67, djup ca 36 cm

Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:55)

1752 6685  Bokhylleskåp 1940-tal, låda i sarg, skåp med spegelhyllplan, Bredd: 148 cm. Djup: 28 cm. Höjd: 80 cm, slitage

Just nu: 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:32)

1752 6362  Bokverk "Sex", Madonna 1992, Martin secker & Warburg, aluminiumpärm, USA, 35x28,5

Just nu: 1.900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:42)

1752 6693  Bokverk 12 st, Viktor Rydberg, Albert Bonniers förlag

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:31)

1752 6692  Bokverk 12 st. Bokverk, "Skrifter av Selma Lagerlöf", 1930-talet, Albert Bonniers förlag

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:14)

1752 6695  Bokverk 4 st, Albert Enström, 1920-tal, Albert Bonnires förlag

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:21)

1752 6694  Bokverk 6 st. Höjd: C Andersen, Sagor och Bertättelser, 1920-tal, Baltiska förlagen

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:07)

1752 6022  Bordslampa Imariedekor, porslin. Höjd: 31 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:59)

1752 6491  Bordslampa mässing. Diameter: 44 cm, höjd: 55 cm

Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:45)

1752 6086  Bordslampa med plåtskärm, England. Höjd: 77 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:29)

1752 6385  Bordslampa porslin, mend dekor av fåglar. Höjd: 35 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:06)

1752 6515  Bordslampa Strindbergsmodell. Höjd: 41 cm

Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:45)

1752 6175  Bordslampfot + bojan, 2 delar, Kina. Höjd: 16-24 cm

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:42)

1752 6469  Bordslampfot glas, Gustav Leek, reliefmotiv. Höjd: 44 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:42)

1752 6470  Bordslampfot glas, plisserat mönster. Höjd: 40 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:02)

1752 6329  Bordslampfötter ett par, onyx. Höjd: 48 cm

Just nu: 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:05)

1752 6439  Bordslampor 2 st, Porslin. Höjd: 60 ca

Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:09)

1752 6471  Bordslampor 4 + 1 st, bland annat Falkenberg, glasfot / mässingsstång. Höjd: 35-41 cm

Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:51)

1752 6087  Bordslampor ett par, opalinglas. Höjd: 70 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:24)

1752 6032  Bordspendyl omkring sekelskiftet 1900, onyx, med mässingdekor. Höjd: 47 cm

Just nu: 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:36)

1752 6052  Bordsur "Majak", Sovjetunionen USSR, glas / krom, 1980-tal. Höjd: 20 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:20)

1752 6652  Brevkniv Björn Trägårdh (1908-1998), Firma Svenskt Tenn, Alligator

Just nu: 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:41)

1752 6500  Brosch 18k guld, med briljant. Längd: 3,8 cm, vikt: 5,6g ca

Just nu: 4.200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:15)

1752 6595  Burk glas med silverlock, fornnordisk dekor. Längd: 20 cm, vikt: 86 gr (locket)

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:14)

1752 6080  Byrå "Medevi", byrå ur Ikeas 1700-talssserie, sengustaviansk stil. Mahognybetsad, beslag i mässing. Brännmärkning. Bredd: 93 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 86 cm

Just nu: 1.900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:32)

1752 6474  Byrå 1940-tal, mahogny. Bredd: 60 cm, djup: 35 cm, höjd: 64 cm

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:04)

1752 6396  Byrå 2 lådor, rosa stenskiva, intarsia. Bredd: 68 cm, djup: 35 cm, höjd: 71 cm

Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:37)

1752 6069  Byrå intarsia, stenskiva. Bredd: 86 cm, djup: 41 cm, höjd: 73 cm

Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:29)

1752 6478  Byrå mahogny. Bredd: 40 cm, djup: 28 cm, höjd: 70 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:55)

1752 6030  Byrå med stenskiva, sengustaviansk stil, tre lådor, mahogny. Bredd: 87 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 78 cm

Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:29)

1752 6666  Byrå med stenskiva, tre lådor. Bredd: 38. Cm, djup: 28. Cm, höjd: 70 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:16)

1752 6479  Byrå sengustaviansk stil, mahogny. Bredd: 85 cm, djup: 45 cm, höjd: 78 cm

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:44)

1752 1005  Byrå Sengustaviansk, stenskiva, mahogny. Bredd: 122 cm. Djup: 57 cm. Höjd: 87 cm

Just nu: 4.800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:42)

1752 6425  Byrå Teak, 6-lådig. Bredd: 45 cm, djup: 24 cm, höjd: 80 cm

Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:35)

1752 6352  Champagnekylare Final Touch, rostfritt stål, rymmer 17 liter, Diameter: 43,5 cnm. Höjd: 22,5 cm

Just nu: 350 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:30)

1752 6680  Clubfåtölj läder, med pärlspik, löstagbar sits i plysch. Bredd: 66 cm, höjd: 75 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:25)

1752 6365  Collage Maria Hagelby (f. 1957), Sverige. Signerad, komposition, yttermått inklusive ram: 73x56 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:15)

1752 6339  Collier 8k, med stenar, 3,2gl. 41, vikt, 3. 2g ca. Längd: 42cm

Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:10)

1752 6501  Collier med lås i silver. Längd: 44 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:14)

1752 6059  Dalahästar 8 st. Höjd: 10-31

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:50)

1752 6104  Dessertgafflar 6 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1969. Längd: 14,5 cm, vikt: 180 gr ca

Just nu: 1.200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:26)

1752 6263  Djupa tallrikar Ett par, 1700-tal. Diameter: 23 cm

Just nu: 350 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:06)

1752 5305  Dörrhandtag 7 par, mässing, med nyckelskylt. Höjd: 23,5 cm

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:52)

1752 6387  Dörrkläpp i form av en engelsk setter. Höjd: 13 cm

Just nu: 200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:25)

1752 6317  Dörrstopp Hästar, ett par. Järn. Vikt: ca 2,7 kg/st. Längd: 30 cm. Höjd: 25 cm

Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:44)

1752 6331  Dragspel Hohner, modell äldre. Längd: 21cm

Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:42)

1752 6374  Dukar 21 st, linne

Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:01)

1752 6517  Dukar 6 st, linne

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:39)

1752 6609  Dukar 8 st, Linne, bland annat Signe Sohlmnan "Drakmönstret"

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:50)

1752 6313  Emaljmålningar 2 st, Lars Erik Holm. Signerade, 40x30cm, oramade

Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:39)

1752 6573  Etsning Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, numrerad 49/50, Par. Bildmått: 19,5x13 cm, yttermått inklusive ram: 38x29

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:28)

1752 6436  Etsning Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat löst blad. Signerad. Bildmått: 22x37 cm

Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:33)

1752 6053  Etsning Pål Svensson. Signerad, numrerad 22/40. Bladets mått: 52x39 cm, yttermått inklusive ram: 56x45

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:19)

1752 6006  Etsning Pelle Havne (1893-1935), Hästar. Signerad, numrerad 14/90, daterad -20. Bildmått: 28x37 cm, yttermått inklusive ram: 49x58

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:10)

1752 6615  Fällbord 1800-tal, Betsad björk. Diameter: 83 cm, höjd: 70 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:58)

1752 6344  Färgetsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från köket". Signerad, numrerad 11/75, daterad -96. Bildmått: 30x23,5, yttermått inklusive ram: 44x36 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:05)

1752 6579  Färgkrita Oidentifierad konstnär. Signerad, mops, yttermått inklusive ram: 48x43

Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:42)

1752 6349  Färglitografi 3 st, Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Son, yttermått inklusive ram: 44x58 ca. Signerad

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:57)

1752 6380  Färglitografi ankare. Signerad, numrerad ea. Färglitografi, bildmått: 33x50 cm, yttermått inklusive ram: 52x66

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:16)

1752 6486  Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, numrerad 17/750 cm, yttermått inklusive ram: 50x65 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:54)

1752 6448  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad ej numrerad, det blir sommar igen. Färglitografi, bildmått: 61x47 cm, yttermått inklusive ram: 71x55 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:32)

1752 6449  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad HC, daterad 1974. Färglitografi, bildmått: 33x47 cm, yttermått inklusive ram: 35x49 cm

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:38)

1752 6690  Färglitografi Ebba Kristina Wingårdh (f. 1962), Sverige. "De va en lördagafton". Signerad, numrerad 96/175. Färglitografi. Bladets mått: 35x42 cm, yttermått inklusive ram: 42,5x52,5

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:49)

1752 6506  Färglitografi Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Komposition, oramat löst blad. Signerad, daterad -91. Bladets mått: 31x23 cm

Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:29)

1752 6682  Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad 16/ 48, "Kvinnans lov", ej ramad, oramat löst blad, 76x56 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:41)

1752 6054  Färglitografi Håkan Welin (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 147/320, daterad -97. Färglitografi. Bladets mått: 37x29 cm, yttermått inklusive ram: 46x36 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:22)

1752 6018  Färglitografi Helmtrud Nyström (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 39/75, daterad - 93, "Gästabud". Färglitografi, bildmått: 40x34 cm, yttermått inklusive ram: 67x59 cm

1752 6574  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 12/180, daterad 2005, Målarens trädgård. Färglitografi, bildmått: 25x26 cm, yttermått inklusive ram: 44x43

Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:59)

1752 6582  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad EA. Färglitografi. Bladets mått: 21x23 cm, yttermått inklusive ram: 28x30

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:37)

1752 6581  Färglitografi Marin, ”Clipper ship” mm: 41x60 cm, yttermått inklusive ram: 66x82

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:19)

1752 6232  Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Signerad, numrerad Pt, daterad 1974, Trädgård. Med dedikation, Färglitografi, bildmått: 35x27 cm, yttermått inklusive ram: 50x38 cm

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:26)

1752 6223  Färglitografi Michael Qvarsebo (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 146/200, "Metamorfors". Färglitografi. Bladets mått: 85x56 cm, löst blad skadad

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:54)

1752 6348  Färglitografi Michael Qvarsebo (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 146/200, "Metamorfors". Färglitografi. Bladets mått: 85x56 cm, oramad

1752 6034  Färglitografi Ola Åstrand (f. 1959), Sverige. Signerad, numrerad 30/60, daterad -2009, "Nedebörd". Bildmått: 55x70 cm, yttermått inklusive ram: 65x85 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:32)

1752 6444  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 131/260, daterad -73. Färglitografi, bildmått: 52x78 cm, yttermått inklusive ram: 67x94 cm

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:03)

1752 6663  Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 67/275, daterad - 78, oramat löst blad. Bladets mått: 50x65 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:33)

1752 6499  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Barn med drake. Signerad, numrerad 266/300. Färglitografi, bildmått: 27x35 cm, yttermått inklusive ram: 41x51 cm

Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:06)

1752 6353  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 65/300. Färglitografi, bildmått: 37x48 cm, yttermått inklusive ram: 62x71 cm

Just nu: 350 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:08)

1752 6039  Färglitografier 2 st, Örjan Wikström (f. 1948), Sverige. Signerade. Färglitografi. Bladets mått: 29x41cm- 29x41cm, yttermått inklusive ram: 59x45cm

Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:16)

1752 6320  Färglitografier 9 st, Astri Bergman-Taube+ 2 st Evert Taube. Färglitografi. Signerad. Bladets mått: 45x55-48x63, oramade lösa blad

Just nu: 200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:06)

1752 6066  Fat + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 15-32 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:13)

1752 6600  Fat 3 st, silver. Diameter: 15,5-20, vikt: 380 gr ca

Just nu: 2.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:11)

1752 6166  Fat 4 st, Kina/Japan. Diameter: 21-41 cm

Just nu: 200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:57)

1752 6055  Fat Eva Englund (1937-1998), Sverige. Målerås. Grönt glas. Diameter: 45 cm

Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:28)

1752 6643  Fat Mateus, Porutgal, porslin. Diameter: 42 cm

Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:31)

1752 6644  Fat med hänklar, Agneta Livinj, keramik. Diameter: 35 cm

Just nu: 200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:02)

1752 6539  Fat Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31

1752 6356  Fat Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda, Tulpan, diameter: 33 cm

Just nu: 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:30)

1752 5252  Fåtölj + fotpall, Arnhilds hus, 1990-tal

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:09)

1752 6169  Fåtölj + fotpall, med sidobord, "Consul" Läder

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:04)

1752 6031  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Sverige. "Kurva", Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä. Bredd: 66 cm. Höjd: 98 cm

Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:05)

1752 6060  Fåtöljer 3 st

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:50)

1752 6071  Fåtöljer ett par

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:58)

1752 6476  Fåtöljer ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas

Just nu: 3.800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:26)

1752 6512  Fåtöljer Ett par, Markku Pakkanen, "Harlekiini", Asko, etiketterade

Just nu: 1.600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:17)

1752 6636  Figuriner 3 st, bland annat Royal Dux. Höjd: 3-25 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:18)

1752 6497  Filmaffischer 5 st, modell äldre, " Fröken Chic, Den store amatören, Titta vi spökar, Ett dockhem, En dag på kapplöpningarna", oramade lösa blad, bladets mått: 70x100 ca

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:56)

1752 6323  Fiol 1800-tal, + 2st stråkar. Längd: 60 cm, Med "Stradivarius" etikett i väska

Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:33)

1752 6634  Fönsterbelysning 3 st, Glas. Höjd: 21 cm

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:53)

1752 6438  Förbandsemblem Frankrike, "Les Forces armees Francaises", fästa på träplatta, 30x40 cm

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:08)

1752 6558  Form med handtag, 1800-tal, koppar, 54x34

Just nu: 350 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:18)

1752 6534  Förstoringsglas 3 st, modell äldre, bland annat pärlemo. Längd: 16-21

Just nu: 400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:38)

1752 6435  Fotografi Paul Koruna (1939), "Paris", Signerad. Bildmått: 22,5x17 cm, yttermått inklusive ram: 39x32 cm

Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:36)

1752 6017  Fotografisk bild Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fällender Fotografiska 5 years C-print. Special Edition". Bildmått: 31x40, bladets storlek 40x60, oramad, originalmapp medföljer

Just nu: 3.800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:27)

1752 6683  Fotokonst Axel Ahlsén (f. 1989), Sverige. Signerad, daterad 2019. Fotografisk bild på akrylplast och aluminum. Upphängning medföljer, oramad, 62x100 cm

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:24)

1752 5282  Fotokonst Ulf Rollof. "EVE III", Signerad, numrerad 1/9, Äpple. Bildmått: 90x134 cm, yttermått inklusive ram: 118x161 cm, inköpt på utställning 2001

Just nu: 1.900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:00)

1752 5281  Fotokonst Ulf Rollof. Signerad, numrerad 1/9, Äpplen. Bildmått: 90x134 cm, yttermått inklusive ram: 118x161 cm, inköpt på utställning 2001

Just nu: 1.900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:59)

1752 6062  Fotoramar Ett par, metall, yttermått inklusive ram: 31x21 cm

Just nu: 350 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:48)

1752 6361  Garderobsskåp Senjugend, Ek, dörr med spegel. Bredd: 90 cm, djup: 52 cm, höjd: 200 cm

Just nu: 1.900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:36)

1752 6360  Gardiner 4 längder med gardinband, 2 st 150x245 cm + 2 st 150x216

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:12)

1752 6437  Gelatin silver print Jari Arffman (1965), " The lane of white lights". Signerad, numrerad 1/4. Bildmått: 46x31 cm, yttermått inklusive ram: 69x54 cm

Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:37)

1752 6325  Glas sagaform, 7+ 14 st. Höjd: 13-19 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:09)

1752 6654  Glasskulpturer 2 st, bland annat Mats Jonasson, 8x7 cm. Höjd: 13 cm

Just nu: 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:39)

1752 6628  Golvlampa Aneta. Höjd: 95 cm

Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:41)

1752 6626  Golvlampa Plast med träfot, 2 ljuspunkter, Eric Elfwén (1921-2008), Sverige. Höjd: 137 cm

Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:43)

1752 6038  Golvlampa Tre delad fot i trä, Holland. Höj / sänkbara stativben, Höjd: 150 ca

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:59)

1752 6311  Golvljusstakar 2 st, mässing. Höjd: 78-98cm

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:00)

1752 6089  Golvvas Göte Augustsson (f. 1917), för Ruda Glasbruk. Höjd: 44 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:48)

1752 6309  Golvvas Kina. Höjd: 46cm

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:09)

1752 6468  Gouache Tord Leander Engström (1914-1985), Sverige. Signerad, daterad 56, vATTENFALL, 40X32, yttermått inklusive ram: 53X45 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:26)

1752 6224  Grafiska blad 21 st, Peter Åström (f. 1946), Sverige. Signerad, bladets mått: 46x57-90x63, oramade lösa blad

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:58)

1752 6504  Grafiskt blad efter Joan Miró, tryckt signatur, ej signerad. Bladets mått: 52x74 cm, yttermått inklusive ram: 58x81 cm

Just nu: 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:44)

1752 6367  Grafiskt blad efter Pablo Picasso, ej signerad ( tryckt signatur). Bildmått: 59x33 cm, yttermått inklusive ram: 79x51 cm

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:27)

1752 6366  Grafiskt blad efter Pablo Picasso, ej signeras (tryckt signatur), yttermått inklusive ram: 56x62 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:04)

1752 6122  Grötskål + muggar, 5 delar, "Hej Tomtegubbar", Upsala-Ekeby, Gefle, Längd: 8-20cm; Djup: 12-20cm. Höjd: 10-12cm

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:49)

1752 6549  Grötskålar 3 st, tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 20-21, längd: 29 cm

Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:40)

1752 6009  Halsband 18k guld, med pärlor. Längd: 50 ca, vikt: 10g brutto

Just nu: 6.800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:39)

1752 6335  Halsband 9 st, Halvädelstenar. Längd: 40-88 cm

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:41)

1752 6503  Halsband med hänge + örhängen + ring, 3 delar, Sterlingsilver, Michael Carlsson. Vikt: 56g ca

Just nu: 1.100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:17)

1752 6555  Hatt ”Bicorn” Ericsson, Stockholm, i ask. Längd: 50 (ask)

Just nu: 800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:27)

1752 6557  Höga hattar hatt, + Chapeau claque, (i ask)

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:31)

1752 6424  Hörnskåp sengustaviansk stil, med vitrin. Höjd: 176 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:09)

1752 6554  Humidor Elie bleu, Paris. Längd: 25 cm, djup: 22 cm, höjd: 10,5 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:34)

1752 6167  Kaffe / tekoppar mm 17 delar, Porcelaine de Paris, Limoges

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:00)

1752 6340  Kaffegods 12 delar, Royal Tuscan, England, dekor av ranka, 12 koppar med fat, 12 assietter

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:52)

1752 6024  Kaffekannor 2 st, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Rostfritt stål. Höjd: 22 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:27)

1752 6014  Kaffekoppar + assietter, 12 delar, Royal Copenhagen, Assietter helblonda, Viol

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:53)

1752 5060  Kaffekoppar 5 delar, Grodblad, Upsala-Ekeby

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:51)

1752 6061  Kaffekoppar 6 st, "Krokus", Esteri Tomula & Peter Winquist, Arabia

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:37)

1752 6101  Kaffeskedar 11 st, silver. Längd: 11,5 cm, vikt: 115 gr ca

Just nu: 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:44)

1752 6681  Kamelpall Benställning i trä, löstagbar sits i läder. Längd: 70 cm, höjd: 40 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:25)

1752 6519  Käppar 4 st, modell äldre

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:37)

1752 6658  Karaff Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Johansfors Glasbruk, "Strikt", glas, dekor vita ränder. Höjd: 24 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:14)

1752 6657  Karaff rutslipad dekor, med silvermontering (G9), höjd: 39 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:36)

1752 6256  Karaffer 13 st, Kristall / glas. Höjd: 21-33 cm

1752 6155  Karmstol nyrokoko, 1800-tal, provinsarbete, mässingsintarsia och dekor

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:10)

1752 6684  Karmstol Yngve Ekström (1913-1988), Sverige, tillskriven. 1940-tal. Stomme i bok, flätad sits i textil. Bredd: 58 cm. Höjd: 83 cm, sitthöjd ca 34 cm

Just nu: 400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:28)

1752 6357  Karmstolar Ett par, "Cattelin", Axel Kandell, för Gemla, Rödlaserade, etikett

Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:57)

1752 6617  Karmstolar ett par, Rokoko

Just nu: 1.900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:11)

1752 6327  Karmstolar ett par, Rokokostil

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:49)

1752 6607  Kedja metall, Frimurare. Längd: 33 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:12)

1752 6098  Knivar silver, 6+ 6 st, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1982. Längd: 18-21, vikt: 665 gr ca

Just nu: 1.900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:02)

1752 6346  Kökshanddukar 18 st, linne, med monogrambrodyr, vita

Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:45)

1752 6359  Kökshanddukar 30 st, linne, röd, bård, monogrambrodyr, olika storlekar

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:34)

1752 6355  Kökshanddukar 30 st, linne, röd, blå bård, monogrambrodyr, 75x60 cm ca

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:08)

1752 6358  Kökshanddukar 30 st, linne, röd, blå bård, monogrambrodyr, olka storlekar

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:20)

1752 6598  Kopp med 2 handtag, silver. Höjd: 6,5 cm, vikt: 90 gr ca

Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:33)

1752 6572  Kopparstick Kolorerat, ”Gross-Horn”, 1800-tal. Bildmått: 29x34 cm, yttermått inklusive ram: 39x44

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:57)

1752 6394  Korgstol vit, slitage

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:13)

1752 6378  Korgstolar 6 st. ( 1 par karmstolar+ 4 stolar)

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:44)

1752 6023  Kruka Bornholm, Danmark, Dekor av frukter, keramik. Höjd: 28 cm

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:02)

1752 6635  Krus med lock Och Tapp, Höganäs. Höjd: 35 cm

1752 6625  Kryddburkar Arabia, 7 st. Höjd: 9 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:39)

1752 6583  Kuriosa 3 delar, bland annat brödkorg + skål, (omkring 1900). Längd: 15-35

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:05)

1752 6546  Kuriosa 7 delar, karaffer+ burk+ hållare+ klocka

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:59)

1752 6508  Kuverttallrikar 19 st. Diameter: 27-30 cm

1752 6073  Lampbord Butlers Tray. Diameter: 65 cm, höjd: 47 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:05)

1752 6633  Lampbord ett par, Furu, märkta KJW. Bredd: 54 cm, djup: 44 cm, höjd: 46 cm

1752 6301  Lampbord stomme i gulmetall, två bordsskivor, härdat glas + spegelglas, 60x60. Höjd: 46 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:16)

1752 6386  Lampetter Ett par. Höjd: 41,5 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:40)

1752 6373  Linneservetter 28 st

Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:56)

1752 6351  Lito/collage Annika Huett. Signerad, numrerad 38/200. Bildmått: 30x42 cm, yttermått inklusive ram: 47x57 cm

1752 6567  Litografi affisch, Jirlow Mourlot, ej signerad, yttermått inklusive ram: 76x47 ca

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:35)

1752 6552  Litografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 49/60, Stilleben. Bildmått: 34x22 cm, yttermått inklusive ram: 47x35

Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:42)

1752 6423  Litografi Picasso (efter), ej signerdad, "The Goldfinch". Bildmått: 34x36 cm, yttermått inklusive ram: 45x36 cm. Ej signerad

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:31)

1752 6566  Litografiskt blad, Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 12/100 cm, yttermått inklusive ram: 54x69

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:10)

1752 6420  Ljuskrona med prismor, empirestil. Höjd: 60 cm

Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:34)

1752 6676  Ljuskrona med prismor, stomme i mässing, åtta ljusarmar. Diameter: 56 cm, höjd: 55 cm

Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:36)

1752 6675  Ljuskrona med prismor, stomme i vitmetall, nutida. Diameter: 40 cm, höjd: 40 c cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:23)

1752 3244  Ljuskrona Prismor. Höjd: 100 ca

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:27)

1752 6304  Ljuskrona Prismor. Höjd: 50 cm

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:08)

1752 6377  Ljuskrona Rokokostil, prismor. Höjd: 70 ca

Just nu: 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:23)

1752 6324  Ljuskyktor Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höjd: 28 cm, bruttovikt: 491 cm, fylld fot

Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:15)

1752 6336  Ljuslykta Lisa Larson K-studiom, Gustavsberg, Fyr. Höjd: 18,5 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:48)

1752 6135  Ljuslyktor 4 st, Kosta Boda & Orrefors, snöboll, kotte och hallon, glas. Höjd: 8 cm

Just nu: 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:34)

1752 6463  Ljuslyktor ett par, Mässing med glaskupor. Höjd: 26 cm

Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:08)

1752 6410  Ljusstakar ett par, Gustavsberg, kolonner i porslin. Höjd: 28 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:40)

1752 6651  Ljusstake Josef Frank (1885-1967), Österrike. Slingan. Firma Svenskt Tenn. Försilvrad. Längd: 36. Höjd: 7 cm

Just nu: 1.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:21)

1752 6645  Ljusstake Oscar & Clothilde, apa i mässing, "Bertil", två ljushållare. Höjd: 32,5 cm

Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:05)

1752 6456  Ljusstsake Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Tomte ur "Luciatåg" ur Advent. Höjd: 12 cm

Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:18)

1752 6185  Lockurna Kina, 1900-tal. Höjd: 24 ca

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:14)

1752 6411  Lodur 1800-tal, metall. Höjd: 24 cm. Bredd: 20 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:35)

1752 6043  Loungefåtöljer Ett par, "ArtWood". Trä, skinn. Bredd: 68 cm, sitthöjd 33 cm, rygghöjd 76 cm

1752 6559  Månskensampel omkring 1900. Höjd: 50 ca

Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:20)

1752 6513  Marionettdocka ”Pelham puppet”, Mimi Pigg. Höjd: 30 cm

1752 6379  Matbord Bockmodell. Bredd: 183+ 2x45. Djup: 101 cm, höjd: 76 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:50)

1752 6078  Matbord England, mahogny. Bredd: 184 cm, djup: 83 cm, höjd: 75 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:56)

1752 6068  Matbord England, mahogny. Diameter: 120 cm, höjd: 76 + 1 iläggx50

Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:16)

1752 6051  Matbord Vit laminatskiva, Kromad pelarfot, diameter: 120, höjd: 73 cm

1752 6008  Matsalsgrupp 11 delar, sengustaviansk stil, 10 st stolar, bord med 2 iläggsskivor

Just nu: 1.500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:20)

1752 6422  Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil, Bord + 4 stolar. Diameter: 109 cm, höjd: 74 + 2iläggx48 cm

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:25)

1752 6075  Matsalsstolar 12 st, mahogny, England

Just nu: 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:28)

1752 6642  Matservidsdelar 39 delar, Rörstrand Blå Bengali, flintgods, 5 mattallrikar, 10 djupa tallrikar, 12 förrättstallrikar, 10 assietter, 2 uppläggningfat. Diameter: 18-24,5. Längd: 27-33 cm

1752 5451  Matservis 55 del ca, Rörstrand, rosor, omkring 1900

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:42)

1752 6440  Matservis Rosenthal, Else, 45 del ca

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:13)

1752 6442  Matskedar 6 st, silver, 1800-tal. Längd: 22 cm, vikt: 330 gr ca

Just nu: 2.200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:57)

1752 6556  Matta antik, 128x131, (mycket sliten)

1752 6029  Matta Gallerimodell, Orientalisk, 340x84

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:48)

1752 6015  Matta handvävd, 132x190

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:52)

1752 6084  Matta Kelim Afghan, 144x102 cm

Just nu: 1.100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:10)

1752 6088  Matta Kelim, 170x121 cm

Just nu: 1.500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:07)

1752 6092  Matta Kelim, 173x119 cm

Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:12)

1752 6106  Matta Orientalisk Keshan, 268x196 cm

Just nu: 3.600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:51)

1752 6102  Matta Orientalisk Saruk, 298x203

Just nu: 3.600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:10)

1752 6097  Matta Orientalisk Täbriz Mahi, 323x220 cm

Just nu: 3.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:18)

1752 6431  Matta orientalisk, 107x155 cm

Just nu: 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:55)

1752 6659  Matta Orientalisk, 122x193 cm

Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:43)

1752 6432  Matta orientalisk, 127x200 cm

1752 6525  Matta orientalisk, 129x192

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:52)

1752 6433  Matta orientalisk, 140x210 cm

1752 6077  Matta orientalisk, 140x220 cm

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:44)

1752 6305  Matta orientalisk, 143x268

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:02)

1752 6306  Matta Orientalisk, 179x284

Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:08)

1752 6375  Matta orientalisk, 183x273

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:23)

1752 6033  Matta Orientalisk, 215x170 cm

Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:02)

1752 6347  Matta Orientalisk, 220x330 cm

Just nu: 1.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:42)

1752 6434  Matta orientalisk, Afghan, 233x280 cm

Just nu: 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:36)

1752 6526  Matta orientalisk, Figural, 125x185

Just nu: 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:50)

1752 6028  Minkpäls Apollo Internation Fur, Swiss styling, storlek: 44, rygglängd 125 cm

Just nu: 2.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:42)

1752 6027  Minkpäls FN Design, Natual Furs. Storlek: 40 ca, rygglängd 118 cm

Just nu: 1.900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:45)

1752 6001  Minkpäls med kapuschong, storlek: 42-44 ca

Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:04)

1752 6002  Minkpäls Saga Mink, Masters Furs

1752 6040  Minkpäls Saga Mink, st. 36-38, rygglängd. 115 cm ca

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:21)

1752 6321  Minkpäls storlek: 44-46 ca, + lös huva

Just nu: 1.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:54)

1752 6100  Mockaskedar 12 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Längd: 9,5 cm, vikt: 100 gr ca

Just nu: 800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:12)

1752 6584  Mockaskedar 12 st, silver. Längd: 9 cm, vikt: 90 gr ca

Just nu: 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:22)

1752 6585  Mugg silver, (I7) C G Hallberg, graverad. Höjd: 8 cm, vikt: 200 gr ca

1752 6601  Myntbehållare 2 st, silver, graverade, 1906. Höjd: 3-5,5, vikt: 65 gr ca

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:38)

1752 6328  Nattygsbord betsad furu. Bredd: 41 cm, djup: 31 cm, höjd: 71 cm

Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:12)

1752 6072  Nattygsbord ett par, England, mahogny, med lådor. Bredd: 40 cm, djup: 48 cm, höjd: 64 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:34)

1752 6629  Nattygsbord ett par, glas och mässing. Bredd: 47 cm, djup: 37 cm, höjd: 71 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:03)

1752 6632  Nattygsbord ett par, teak. Bredd: 44 cm, djup: 30 cm, höjd: 53 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:07)

1752 6498  Oljemålning 1800-tal, Porträtt av Ulrika Eleonora Beata Fredrika Ljungfelt, (f. 1792). Ej signerad. Olja på duk, 37x28 cm, yttermått inklusive ram: 48x39 cm

Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:30)

1752 8074  Oljemålning Agneta Gussander (f. 1949), Sverige. "Ur bilden". Signerad, daterad 1975. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 52x48 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:38)

1752 6364  Oljemålning Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a tergo, oramad. Olja på duk, 100x81 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:53)

1752 6350  Oljemålning Anders Andrén, Signerad, "Utö". Olja på duk, 63x97 cm, yttermått inklusive ram: 70x105 cm

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:24)

1752 6046  Oljemålning Aneta Karas. Signerad, kvinna i badkar. Olja på duk, 28x40 cm, yttermått inklusive ram: 36x48 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:30)

1752 3029  Oljemålning Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad - 85. Blomsteräng. Olja på duk, 50x50 cm, yttermått inklusive ram: 52x52 cm

Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:37)

1752 6076  Oljemålning Ardy Strüwer (1939-2023), Sverige. "Blå kärleksgudinna på blommande äng". Signerad Ardy, Amsterdam, Båstad, 1968. Olja på duk, ca 50x69 cm, oramad

Just nu: 1.500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:18)

1752 3042  Oljemålning Astrid Forselius-Johnson (1913-2003), Sverige. Signerad, hamnen i Öregrund. Olja på duk, 120x48 cm, yttermått inklusive ram: 53x123 cm

Just nu: 1.500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:26)

1752 6093  Oljemålning Astrid Harms-Ringdahl (1912-1984), Sverige. Signerad, daterad 1978, Från min trädgård i Österlen. Olja på duk, 65x80 cm, yttermått inklusive ram: 70x86 cm

Just nu: 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:43)

1752 6332  Oljemålning Axel Lind (1907-2011), Sverige. Signerad, Landskap med figurer. Olja på duk, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 67x59 cm

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:09)

1752 3025  Oljemålning Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Signerad, stilleben. Olja på pannå: 30x26 cm, yttermått inklusive ram: 35x30 cm

Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:10)

1752 6687  Oljemålning Bengt Göran Eriksson. Signerad, daterad -85, sprakande höst". Olja på duk, 56x38 cm, yttermått inklusive ram:

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:08)

1752 6580  Oljemålning Bianca Wallin-Tolnai (1909-2006). Signerad, daterad 1938, Kust Grisslehamn. Olja på pannå, 20x26 cm, yttermått inklusive ram: 28x34

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:17)

1752 4151  Oljemålning Birgitta Sundström Jonsdotter. Signerad, daterad 1999. Olja på duk, 71x89 cm, yttermått inklusive ram: 79x96 cm

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:02)

1752 6354  Oljemålning Christina Knall (f. 1947), Sverige. Signerad, "Skeppsbron". Olja på duk, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 59x68 cm

Just nu: 3.800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:29)

1752 1023  Oljemålning David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, daterad 1923, Robert Högfelt I David Tägtström Atelje (Kungsbroplan 3). Med dedikation, Olja på pannå, 59x48 cm, yttermått inklusive ram: 74x62

Just nu: 1.900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:06)

1752 4127  Oljemålning Emilia Mróz-Holnicka, blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 59x80 cm, yttermått inklusive ram: 69x90 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:26)

1752 6483  Oljemålning Ethel Fladstad (1922-2004), Sverige. Signerad, daterad 78. Olja på duk, 58x72 cm, yttermått inklusive ram: 73x86 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:24)

1752 6312  Oljemålning Ethel Person, blomsterstilleben. Signerad. Olja på pannå, 59x48cm, yttermått inklusive ram: 72x60cm

Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:18)

1752 1002  Oljemålning Feodor (Fedot) Sychkov (1870-1958), Skördande ung flicka. Signerad, daterad 1916. Olja på duk, 81x48 cm, yttermått inklusive ram: 94x61 cm

Just nu: 29.500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:20)

1752 6618  Oljemålning Folke Bülow (1905-1961), Sverige. Signerad, daterad Arild 1949. Olja på pannå, 31x49 cm, yttermått inklusive ram: 45x53 cm

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:03)

1752 6561  Oljemålning Frans Timén (1883-1968), Sverige. Signerad, Vinter. Olja på pannå, 44x53 cm, yttermått inklusive ram: 58x67

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:49)

1752 1013  Oljemålning Gérard Eppelé (1929), Frankrike, Figurer. Signerad, "Au Dessus la Cité", daterad 1969. Olja på duk, 86x113 cm, yttermått inklusive ram: 92x119 cm

Just nu: 1.900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:58)

1752 6083  Oljemålning Gerda Höglund (1878-1973), Sverige. Flickporträtt. Signerad. Olja på duk, 40x33 cm, yttermått inklusive ram: 51x44 cm

Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:50)

1752 6648  Oljemålning Gunnel Bohman, Signerad. Olja på duk, 50x40, oramad

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:43)

1752 6268  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Signerad, Äppelträd. Olja på pannå, 40x29 cm, yttermått inklusive ram: 44x33 cm

1752 6467  Oljemålning Harry Sahlin (1905-1987), Sverige. Signerad, daterad -66, "Marsafton", Uppsala. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 42x124 cm

1752 6637  Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, daterad 65. Olja på duk, 18x23 cm, yttermått inklusive ram: 36x41 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:44)

1752 6395  Oljemålning Helmut Mantel (1925-1979), Sverige. Hamn. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 88x137

Just nu: 2.800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:44)

1752 3048  Oljemålning Ida von Lasser Schmalix (1878), Bergslandskap med vattendrag, Daterad 1906. Signerad. Olja på duk, 51x71 cm, yttermått inklusive ram: 69x90 cm

Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:02)

1752 6172  Oljemålning Inge Pettersson (f. 1944), Sverige. "Monets näckros damm". Signerad. Olja på duk, 64x53 cm, yttermått inklusive ram: 68x57 cm

Just nu: 1.500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:32)

1752 6057  Oljemålning Inger Tollman, signera A tergo, daterad 2025, ansikte. Olja på duk, uppspänd på ram. Bildmått: 35x28 cm, oramad

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:47)

1752 6397  Oljemålning Johan Mauritzson (f. 1959), Sverige. Signerad A Tergo, "Djuren går matíné". Olja på duk, 24x35 cm, yttermått inklusive ram: 33x43 cm

Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:14)

1752 1006  Oljemålning Johann Jacobus Dorner (1741-1813). Signerad, daterad 1773, Pietà. Proveniens Hovpredikant Carl Bergö, Kristinebergs Slott, Olja på pannå, 48x36 cm, yttermått inklusive ram: 72x60 cm

Just nu: 9.800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:59)

1752 6426  Oljemålning Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Signerad, skogslandskap med fåglar. Olja på duk, 34x67 cm, yttermått inklusive ram: 50x83 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:38)

1752 6035  Oljemålning Kai Nielsen "Hus (Fantasi)". Signerad. Olja på pannå, 38x58 cm, yttermått inklusive ram: 47x67 cm

1752 6487  Oljemålning Knut Gruva (1902-1981), Sverige. Signerad, daterad 51, skördetid. Olja på duk, 32x47 cm, yttermått inklusive ram: 45x60 cm

1752 6698  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Signerad, segelbåtar. Olja på pannå, 39x31 cm, yttermått inklusive ram: 53x45 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:44)

1752 5039  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Modell. Signerad. Olja på pannå, 17x51 cm, yttermått inklusive ram: 32x66 cm

Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:13)

1752 4396  Oljemålning Linda Lysell (f. 1947), Sverige. Signerad, daterad -76, Barnvagn. Olja på duk, 33x24 cm, yttermått inklusive ram: 42x33

1752 6647  Oljemålning Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. Signerad, daterad -71. Olja på pannå, 40x55 cm, yttermått inklusive ram: 62x76 cm

1752 6465  Oljemålning Maj Bring (1880-1971), Sverige. Signerad, daterad 1938, "Södergata". Olja på duk, 68x54 cm, yttermått inklusive ram: 76x61 cm

Just nu: 14.500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:55)

1752 3045  Oljemålning Maj Bring (1880-1971), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 49x38 cm, yttermått inklusive ram: 56x45 cm

Just nu: 9.800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:15)

1752 6383  Oljemålning Marcel Cramoysan (1915-2007), Ebb. Signerad. Olja på duk, 31x44 cm, yttermått inklusive ram: 41x54 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:11)

1752 6140  Oljemålning Maria Sas, Signerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 52x43 cm

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:43)

1752 6484  Oljemålning Max Marcus (1879-1955), Sverige. Signerad, landskap med träd. Olja på pannå, 59x48 cm, yttermått inklusive ram: 44x63 cm

Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:16)

1752 6691  Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Signerad, ryggtavla. Olja på duk, 68x48 cm, yttermått inklusive ram: 87x67 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:18)

1752 6368  Oljemålning Oidentifierad konstnär. "Bellevue", daterad -27. Signerad. Olja på duk, 45x63 cm, yttermått inklusive ram: 55x74 cm

1752 6576  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Alplandskap, omkring 1900. Olja på pannå, 26x34 cm, yttermått inklusive ram: 37x45

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:37)

1752 6528  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, empire damporträtt. Olja på duk, 13x10 cm, yttermått inklusive ram: 26x23

Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:59)

1752 6610  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Kvinna på säng, oramad. Olja på duk, 66x66 cm

Just nu: 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:50)

1752 6686  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signread, sjölandskap. Olja på duk, 45x64 cm, yttermått inklusive ram: 62,5x83 cm

Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:24)

1752 6081  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition. Signerad, daterad -64. Olja på duk, 94x90 cm, oramad

Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:39)

1752 6370  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kustbild. Olja på pannå, ej signerad, oramad, 42x62 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:25)

1752 6621  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, daterad -34. Olja på duk, 76x97 cm, yttermått inklusive ram: 87x110 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:55)

1752 6421  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Otydlig signatur, stilleben. Olja på pannå, 45x36 cm, yttermått inklusive ram: 56x46

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:06)

1752 6049  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Bielskis, Fyr, "East Coast", oramad. Olja på duk, 100x81 cm

Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:05)

1752 6390  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Katrin, daterad -66, ”Modell”. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 77x55

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:45)

1752 1007  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Styczert, Munkar, uppfodrad duk, 1800-tal, 19x24 cm, yttermått inklusive ram: 39x45 cm

Just nu: 1.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:03)

1752 6430  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 83x121 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:17)

1752 6418  Oljemålning Paul Grundmark (1887-1972), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på duk, 34x39 cm, yttermått inklusive ram: 44x49

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:44)

1752 6403  Oljemålning Pekka Höykinpuro, otydlig datering, abstrakt. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 61x40 cm

Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:50)

1752 6640  Oljemålning Ragnar Falk (1903-1977). Signerad, hamnmotiv. Olja på duk, 48x65 cm, yttermått inklusive ram: 66,5x85 cm

1752 6563  Oljemålning Sven Olof Rosén (1908-1982), Sverige. Signerad, daterad -39, åkrar-höst. Olja på duk, 37x60 cm, yttermått inklusive ram: 50x74

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:57)

1752 6562  Oljemålning Sven Olof Rosén (1908-1982), Sverige. Signerad, daterad -70, ”Berg och grönska I”. Olja på pannå, 58x43 cm, yttermått inklusive ram: 68x54

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:53)

1752 6058  Oljemålning Tollman, signera A tergo, daterad 2025, jonglör. Olja på duk, 49x39 cm, yttermått inklusive ram: 53z42 cm

Just nu: 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:50)

1752 6575  Oljemålning Vickers, Signerad, landskap med vattendrag. Olja på duk, 29x39 cm, yttermått inklusive ram: 40x50

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:26)

1752 6343  Oljemålningar 2 st, Kina, rispapper, 1800-tal. Bildmått: 19x31 cm, yttermått inklusive ram: 26x37 cm. Ej signerad

Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:12)

1752 6003  Oljemålningar 2 st, MajBritt Östergren. Signerade. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 38x46,43x51 cm

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:46)

1752 6318  Oljemålningar ett par, Oidentifierad konstnär. Ej signerade, Stilleben. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 80x62 cm

Just nu: 1.500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:38)

1752 6540  Ordnar och ordensband, diverse

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:27)

1752 6105  Osthyvel + Sked + borste. Längd: 11-22, vikt: 170 gr brutto

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:38)

1752 6649  Päls Saga Mink, storlek 40 cm

Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:34)

1752 6376  Pälsfodrad kappa Mink och poplin, FurScandia/Ringquist och co, storlek: 38, l- 125 cm

Just nu: 800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:02)

1752 6664  Papperskonst Zsuzsanna Larsson Gilicie, singerad a tergo 2016-17, "Ytans motvilja", yttermått inklusive ram: 30x30 cm

Just nu: 350 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:13)

1752 6520  Paraplyställ Trä. Höjd: 69 cm

Just nu: 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:26)

1752 6326  Parti mynt Sverige, 17-18-1900-tal, diverse

Just nu: 2.800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:21)

1752 4454  Pastell Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Signerad, daterad -03, kvinna, yttermått inklusive ram: 41x36 cm

Just nu: 800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:07)

1752 6007  Pastell Hundporträtt, Vorsteh, "Nick". Signerad, daterad 1941,38x30 cm, yttermått inklusive ram: 49x42 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:57)

1752 6485  Pasteller 2 st, Carl Brandt, Signerad, Landskap, 16x48 cm, yttermått inklusive ram: 22x54 cm

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:40)

1752 6158  Penselvas Kina, Porslin. Höjd: 28 cm

1752 6612  Penselvas Kina. Höjd: 29 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:07)

1752 6670  Pianopall omkring 1900, snurrbar, höj - och sänkbar. Diameter: 35 cm

Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:22)

1752 6522  Piedestal omkrind 1900. Höjd: 101 cm

Just nu: 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:49)

1752 6019  Plädar 3 st, Viola Gråsten (f. 1910), Sverige. Tidstrand, 224 cmx155 cm, 2 gröna, 1 blå

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:05)

1752 6345  Plafond Art Déco, Intarsia. Diameter: 75 cm, saknar glaskupa

Just nu: 400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:43)

1752 6560  Plafond med dekor av stjärnhimmel, glas. Diameter: 53 cm

Just nu: 1.500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:54)

1752 6333  Porslin Kina, 3 delar. Längd: 10-27 cm

Just nu: 350 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:07)

1752 6342  Porslinstavla Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Porsgrund, "Provident", numrerad 762/1000, tryckt signatur, 27x27 cm, yttermått inklusive ram: 38x38 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:21)

1752 6679  Pottskåp 2 st snarlika, med olika stenskivor, låda i sarg, skåp. Bredd: 42 cm, djup: 33. Cm, höjd: 76 cm

1752 6400  Pottskåp Gustaviansk stil. Bredd: 43 cm, djup: 33 cm, höjd: 73-76

Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:40)

1752 6599  Prispokaler + mugg, 3 delar, silver. Höjd: 5-10 cm, vikt: 230 gr ca

Just nu: 1.500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:21)

1752 6389  Puderstolar ett par, 1800-talets slut

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:35)

1752 6005  Ram Förgylld, ramens innermått: 36X51 cm, yttermått inklusive ram: 47X63 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:11)

1752 6527  Ramar ett par, Gustaviansk stil, porträtt, 36x25

Just nu: 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:12)

1752 6521  Resväskor 2 st, modell äldre, med etiketter. Längd: 48-77

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:06)

1752 6502  Ring 18k guld, med sten. Vikt: 3,2g ca brutto

Just nu: 2.200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:23)

1752 6010  Ring med sten 18k guld. Vikt: 4,7g brutto

Just nu: 3.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:02)

1752 6453  Rökbord Intarsia. Diameter: 64 cm, höjd: 61 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:51)

1752 6477  Rökbord med kopparskiva. Diameter: 57 cm, höjd: 60 cm

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:26)

1752 6472  Röllakan Brita Swefors, Opalen, 168x230 cm

Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:59)

1752 6616  Röllakan Signerad DL, 145x200 cm

1752 6464  Salongsbord / skrivbord omkring 1900, Gustaviansk stil, laserat, kortsidor med gallerkant. Bredd: 70 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 77 cm

Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:09)

1752 6588  Saltkar silver, Skottland, + saltsked. Diameter: 8 cm. Höjd: 4 cm, vikt: 100 gr ca

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:31)

1752 6085  Sängbord 2 st, "Casino", Myrstrand Engström, Bra Bohag, Tingströms. Bredd: 54 cm, djup: 47 cm, höjd: 65 cm

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:17)

1752 6308  Schäslong 3 delad, Design: Peter Ingwersen, svartlackerad stomme med svart textilklädsel, Raun, etikettmärkt, Dubbelfåtölj med fotpall

Just nu: 2.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:15)

1752 6391  Sekretär 1700-/1800-tal, laserad. Bredd: 108 cm, djup: 47 cm, höjd: 111 cm, nyckel

Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:32)

1752 6315  Serveringsbord med värmeplatta, utfällbar, Gunnar Myrstrand, "Boke", ek, Bredd: 85 cm. Djup: 50x2 cm. Höjd: 72 cm

1752 6460  Serveringsvagn på trissor, två hyllor, teak. Bredd: 62 cm, bredd: 47 cm, höjd: 63 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:36)

1752 6568  Servisdelar 30 delar, ”Prunus”, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige

Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:06)

1752 3519  Servisdelar 68 delar, Royal Doulton, "Bunnykins" porslin med dekor av kaniner, 15 koppar med fat, 6+ 2 muggar, 1 barnmugg + barntallrik, mjölkkanna, sockerskål, 8 djupa tallrikar, 16+ 5 assietter, 3+ 2 äggkoppar, 2 tårtfat (saknar ställning) 2 sparbössor, väggur, speldosa, skulptur "Oompah band", väska, 2 böcker

Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:45)

1752 6569  Servisdelar England, ”Coalport”, ca 30 del

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:47)

1752 6646  Servisdelar Gustavsberg Dresden, 60 del ca

Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:07)

1752 6544  Servisdelar Pillivuyt, 13 del

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:22)

1752 6082  Sideboard England, mahogny. Längd: 151 cm, djup: 46 cm, höjd: 8 cm

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:28)

1752 6398  Sideboard mahogny, nutida. Längd: 134 cm, djup: 46 cm, höjd: 72 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:23)

1752 6045  Sideboard Orientalisk, mörkbetst trä, ett dörrpar, två lådor, beslag i mässing. Längd: 159 cm, djup: 45 cm, höjd: 63 cm

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:32)

1752 6050  Sideboard Rustikt, trä. Längd: 140 cm, djup: 40 cm, höjd: 75 cm

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:04)

1752 6461  Sideboard Tre lådor, fyra skjutdörrar med bakomliggande hyllplan, varav en för bestick, teak. Längd: 195 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 87 cm

Just nu: 4.800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:59)

1752 6602  Silver diverse, 8 delar. Längd: 6-22,380 gr brutto

Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:53)

1752 6099  Silversmycken Mexiko, 3 delar, Halsband med hänge + 2 par manschettknappar

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:52)

1752 6606  Skål + fat, 2 delar, silver. Diameter: 10-15, höjd: 8 cm, vikt: 210 gr ca

Just nu: 1.200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:30)

1752 6597  Skål ”Boulenger”, silver. Diameter: 22,5 cm, höjd: 5,5 cm, vikt: 410 gr ca

Just nu: 2.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:43)

1752 6413  Skål 5 st, Kosta Boda, Orrefors Boda. Höjd: 10-23. 5 c

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:09)

1752 6384  Skål Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Rörstrand. Längd: 23 cm, höjd: 6 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:41)

1752 6264  Skål Kanton, Kina, diameter: 23. Höjd: 9,5 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:08)

1752 6490  Skål Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Diameter, 20, höjd: 13,5 cm

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:10)

1752 6604  Skål på fot, silver, sterling, CG Hallberg, Gustaf Janson, 1958. Höjd: 5,5 cm, vikt: 100 gr ca

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:55)

1752 6593  Skål silver, ”Hederspris 1909” (E7), CG Hallberg. Diameter: 15,5 cm, höjd: 7 cm, vikt: 350 gr ca

Just nu: 1.900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:51)

1752 6592  Skål silver, Spanien. Diameter: 10,5 cm, vikt: 65 gr ca

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:43)

1752 6180  Skålar + fat, 7 delar, Kina, nutida. Längd: 19 cm, diameter: 15-24 cm

1752 6551  Skålar + fat, Kina, 7+ 7 delar. Diameter: 11,5-15,5

Just nu: 1.500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:43)

1752 6594  Skålfat silver, London. Diameter: 11,5. Vikt, 100 gr ca

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:36)

1752 6473  Skåp mahogny. Bredd: 69 cm, djup: 36 cm, höjd: 60 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:20)

1752 6441  Skedar 16 st, silver. Längd: 18 ca. Vikt: 745 gr

Just nu: 5.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:28)

1752 6662  Skrin Firma Svenskt Tenn, lock med motiv av kvinnofigur, tenn. Bredd: 15 cm, djup: 10 cm, höjd: 3 cm

Just nu: 1.100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:03)

1752 6330  Skrin Turkiet. Längd: 26 cm, djup: 19 cm, höjd: 18 cm

Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:44)

1752 6074  Skrivbord + stol, Gustaviansk stil. Bredd: 125 cm. Djup: 65 cm, höjd: 74 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:41)

1752 6392  Skrivbord rokokostil, bemålad, tre lådor. Bredd: 98 cm, djup: 49 cm, höjd: 80 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:47)

1752 6048  Skrivbord rokokostil, mässingsdekor, skiva av glas. Bredd: 108 cm, djup: 51 cm, höjd: 75 cm

Just nu: 400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:39)

1752 6523  Skrivbord Senempire. Bredd: 122 cm. Djup: 63 cm, höjd: 78 cm

Just nu: 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:32)

1752 6316  Skrivbordsstol

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:49)

1752 6337  Skrivställ rokokostil, fajans. Längd: 33 cm. Höjd: 15 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:58)

1752 6459  Skulptur Clarence Blum (1897-1984), Sverige. Sittande kvinna. Signerad, terrakotta. Bredd: 16 cm, höjd: 17 cm

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:52)

1752 6338  Skulptur Huvud, Keramik, monogramignerad. Höjd: 20 cm

Just nu: 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:19)

1752 6427  Skulptur Jan Johansson, "obelisk", glas. Signerad Johansson Gallery. Höjd: 13 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:54)

1752 6458  Skulptur Kvinna med barn, gips. Höjd: 40 cm

Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:29)

1752 6457  Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. "Johanna" ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 14 cm

1752 6455  Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. "Pelle" ur Larsons ungar, Gustavsberg 1964-1980. Höjd: 21 cm, delvis glaserad och målad brun stengodslera, höjd:

Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:31)

1752 6496  Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Räv. Längd: 8 cm

Just nu: 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:32)

1752 3054  Skulptur Monica Backström (1939-2020), Sverige. Kosta Boda, Signerad, konstglas/ metallsockel / glasfot. Höjd: 25 cm

Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:23)

1752 6507  Skulptur Tage Andersen (f. 1947), Danmark. "Brevlåda", ej signerad, + broschyr. Höjd: 30 cm

Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:18)

1752 6545  Skulptur trä, Buddha, svart. Höjd: 21 längd: 40 cm

Just nu: 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:59)

1752 6688  Skulptur Wilhhelm Zadig. Signerad, gips. Höjd: 19 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:02)

1752 6511  Skulptur i glas Monica Backström (1939-2020), Sverige. Kosta Boda, träram. Signerad, yttermått inklusive ram: 28x19 cm

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:10)

1752 6509  Skulpturer 2 st, Hummel. Höjd: 13-34 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:22)

1752 6514  Skulpturer 2 st, Parian, (1 st skadad). Höjd: 40 cm

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:51)

1752 5364  Skulpturer 2 st, Rosenthal, Porslin, Ballerina + pojke. Höjd: 22-28 cm

1752 6406  Skulpturer 3 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Hus. Höjd: cm

Just nu: 350 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:54)

1752 6063  Skulpturer 5 st, glaserad keramik. Fåglar & hund, Höjd: 12-28 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:20)

1752 6409  Skulpturer 5 st, varav tre katter i metall och trä, två grodor i metall. Höjd: 2-14 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:56)

1752 6454  Skulpturer 6 st, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gustavsberg, ur serien "All världens barn", glaserad stengodslera. Höjd: 10- 13

Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:35)

1752 6401  Slagbord 1800-tal, bemålat, dekor med meanderslinga. Bredd: 35 + 2x65, djup: 104 cm, höjd: 74 cm

Just nu: 1.900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:38)

1752 6393  Slagbord rokokostil, 1800-tal, bemålad. Bredd: 70 + 2x72, djup: 79 cm, höjd: 73 cm

Just nu: 2.800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:26)

1752 6026  Slaglåsgevär 1800-tal. Längd: 125 cm

1752 6548  Snapsglas på fot, 10 st, omkring 1900. Höjd: 15 cm

1752 6591  Sockertång silver, ”sporre”, London. Längd: 10 cm, vikt: 23 gr ca

Just nu: 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:09)

1752 6475  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas. Längd: 190 cm

Just nu: 1.900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:13)

1752 6677  Soffa IKEA, "Kingstone", rotting, löstagbara tetilklädda plymåer med dekor av rönnbär. Längd: 120 cm, djup: 80 cm, sittdjup 50 cm, sitthöjd 42 cm

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:42)

1752 6462  Soffa Illum Wikkelsö för A. Mikael Laursen & Søn, Århus, 1950-taltresitsmodell "ML-140", benställning i teak, fast stoppad klädsel i svart skinn med löstagbara sittplymåer. Längd: 220 cm. Höjd: 70 cm, sitthöjd 38 cm ca

Just nu: 14.500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:39)

1752 6404  Soffa Soffa, 3-sits, löstagabara dunplymåer. Längd: 218 cm

1752 5354  Soffa Torill Slettvoll. Längd: 155 cm

Just nu: 2.800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:01)

1752 6408  Soffbord 1960-tal, senare stenskiva, tidningshylla. Bredd: 110 cm, bredd: 60 cm. Höjd: 55 cm

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:47)

1752 6310  Soffbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Ovalen", etikettmärkt. Bredd: 120 cm. Djup: 86 cm, höjd: 62 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:14)

1752 6620  Soffbord mahogny, Höj/sänkbart. Bredd: 110 cm, djup: 58 cm, höjd: 58 cm

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:41)

1752 5353  Soffor ett par, Torill Slettvoll, East Duo. Längd: 135 cm

Just nu: 9.800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:00)

1752 6090  Spegel Ek, 148x33 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:13)

1752 6287  Spegel Empire, provinsarbete, 65x35 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:24)

1752 6674  Spegel förfylld, delvis bemålad, 66x54 cm

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:16)

1752 6036  Spegel förgylld ram, 84x58 cm

1752 6480  Spegel Förgylld, 81x41 cm

Just nu: 350 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:57)

1752 6673  Spegel Nyrokoko, förgylld, 58x66 cm

1752 6481  Spegel Rokokostil, 118x50 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:23)

1752 6419  Spegel Rokokostil, förgylld, 136x53

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:55)

1752 6668  Spegel Rokokostil. Förylld, 96x55 ca

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:35)

1752 1003  Spegel Sengustaviansk, 190x88

Just nu: 4.800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:27)

1752 6630  Spegellampett Vitmetall. Höjd: 33 cm, diameter: 21 cm

1752 6064  Spiselhundar 7 st, glaserade, bland annat Beswick. Höjd: 10-32 cm

Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:07)

1752 6407  Spiselhundar ett par, ”Staffordshire”, porslin. Höjd: 21 cm

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:11)

1752 6495  Spiselhundar Ett par, England. Höjd: 22 cm

1752 6533  Spiselhundar ett par, glaserade. Höjd: 18 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:42)

1752 6550  Stekhuv England, pläter. Längd: 41 cm

1752 6134  Stolar 2 st, Charles och Ray Eames, "Eames Plastic Chair", Vitra.

Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:34)

1752 6042  Stolar 3 st, kromat underrede, sits och ryggbricka i skinn, delvis flätad, sitthöjd 46 cm. Höjd: 87 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:40)

1752 6314  Stolar 4 st

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:53)

1752 6619  Stolar 4 st, 1880-tal

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:33)

1752 1010  Stolar 4 st, Erik Chambert (1902-1988), Sverige. "Poem", Formgiven 1953, lackerade, Rottingsits

Just nu: 11.500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:00)

1752 5189  Stolar 4 st, mahogny

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:36)

1752 6608  Stolar 4 st, rokokostil, omklädda

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:25)

1752 4269  Stolar 6 st, sengustaviansk stil, genombruten ryggbricka med dekor av axknippe

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:15)

1752 6070  Stolar 7 st, Gustaviansk stil

Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:06)

1752 6319  Stolar ett par, "Vågö", Tomas Sandell, IKEA, plast, IKEA PS Kollektion. Sitthöjd: ca 37 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:35)

1752 6450  Stolar ett par, 1800-tal

Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:05)

1752 6451  Stolar ett par, 1890-tal

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:36)

1752 6518  Stolar ett par, barock, omklädda, (skada)

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:18)

1752 6041  Stolar Ett par, Börje Johansson, Johanson Design, Markaryd, "Vinga", underrede i krom, med fotstöd, konstläder, snurrbara. Höjd: 96 cm, etikettmärkt

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:29)

1752 6302  Stolar Ett par, Gustavianska

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:33)

1752 6103  Stolar Ett par, Italien, 1970-tal, Cidue Casa Comunita, metall / lädersits

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:01)

1752 6228  Strömbrytare & uttag 30 del ca, modell äldre

1752 6586  Supkalk silver, 1800-tal. Höjd: 13 cm, vikt: 60 gr ca

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:46)

1752 6371  Supkoppar 9 st. Mässing, Pierre Forsell (1925-2004), Skultuna. Diameter: 6 cm

Just nu: 350 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:01)

1752 6079  Sybord Björk. Mälardalen, 1820-tal. Bredd: 59 cm. Djup: 44 cm, höjd: 75 cm

Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:30)

1752 6388  Sybord Karl Johan, Björk, skador, med låda. Bredd: 60 cm, djup: 45 cm, höjd: 74 cm

1752 6669  Sybord låda i sarg med inredning, lyrformad fot, björk, Bredd: 52 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 40 cm

1752 6667  Sybord låda i sarg med inredning, lyrformad fot. Bredd: 54 cm. Djup: 40 cm, höjd: 73 cm

1752 6524  Sybord nyrenessans, med utensilier. Bredd: 61 cm. Djup: 40 cm, höjd: 73 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:38)

1752 6656  Sybord Nyrokoko, med låda, tredelad pelarfot. Diameter: 52. Höjd: 69 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:27)

1752 6322  Sybord sengustaviansk stil, omkr. 1900, mahogny, Mässingsdekor, Inredning med lådor. Bredd: 43 cm. Djup: 28 cm, höjd: höjd. 76 cm

Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:54)

1752 6660  Taburetter Ett par, Karl Johan, mahogny. Längd: 58 cm, djup: 37 cm, höjd: 55 cm

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:34)

1752 6341  Tågbana Kraus, 5 st tåg + räls

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:50)

1752 6627  Takarmatur Bent Boysen för IKEA. Diameter: 58 cm, höjd: 38 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:04)

1752 6012  Takarmatur Emaljkupa, Randers, Danmark. Diameter: 26 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:35)

1752 6623  Takarmatur Glas, ASEA. Höjd: 52 cm

Just nu: 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:01)

1752 6624  Takarmatur Glas. Höjd: 23 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:34)

1752 6013  Takarmatur Jugend, Mässingsstomme, Nyare glaskupor. Diameter: 50 ca

Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:42)

1752 6639  Takarmatur Mässing & Rökfärgat glas. Höjd: 44 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:04)

1752 6638  Takarmatur Mässing & Rökfärgat glas. Höjd: 53 cm

1752 6405  Takarmatur med plafond och prismor, mässing förställande blad. Höjd: 75 cm

Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:01)

1752 6096  Takarmatur med prismor, Rokokostil. Höjd: 75 ca

Just nu: 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:43)

1752 6429  Takarmatur med prismor. Höjd: 50 ca

Just nu: 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:53)

1752 6095  Takarmatur med prismor. Höjd: 55 ca

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:35)

1752 6428  Takarmatur Santa & Cole. Diameter: 46 cm

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:03)

1752 6671  Takarmatur Tom Dixon, "Void", rostfritt stål. Diameter: 30 cm, höjd: 15,5 cm, svart textilsladd

Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:59)

1752 6266  Tallboy 1890-tal. Bredd: 76 cm. Djup: 52 cm. Höjd: 147 cm, nyckel

Just nu: 400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:39)

1752 6510  Tallrikar 11 st, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Nymälle & Rosenthal. Diameter: 15,5 - 28

1752 6242  Tallrikar 12 st, Rörstrand, omkring 1900, Floral dekor. Diameter: 22,5 cm

Just nu: 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:59)

1752 6016  Tallrikar 2 st, Kina. Diameter: 16 cm

1752 6452  Tavelram Förgylld, ramens innermått: 20x25 cm, yttermått inklusive ram: 34x39 cm

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:25)

1752 6577  Tavla pietra dura, hus/sjö, Italien, 16x23 cm, yttermått inklusive ram: 32x40

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:48)

1752 6416  Tekök Skultuna, omkring 1900, mässing. Höjd: 25 ca

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:49)

1752 6307  Teservis 4 delar, silver, Spanien, knoppar med stenar. Höjd: 4-13 cm, vikt: 730g ca

Just nu: 6.200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:43)

1752 6596  Tesil + ställ, silver, K. Andersson, silver. Längd: 17,5. Vikt: 115 gr ca

Just nu: 800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:47)

1752 6541  Tiara/diadem metall/pärlor. Bredd: 12 cm

Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:05)

1752 6542  Tillbringare silvermonterad, CG Hallberg, 1896. Höjd: 20 cm

1752 6369  Träsnitt 2 st, Japan, Eftertyck. Bildmått: 37x28 cm, yttermått inklusive ram: 50x37 cm

1752 6482  Träsnitt 2 st, Japan. Bildmått: 30x21 cm, yttermått inklusive ram: 48x34 cm

Just nu: 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:19)

1752 6417  Träsnitt Maja Fjaestad (1873-1961), Sverige, "Sommarblommar". Bildmått: 27x31 cm, yttermått inklusive ram: 39x48

1752 6445  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, daterad -66, Katarinahissen. Bildmått: 85x69 cm, yttermått inklusive ram: 87x72 cm

Just nu: 2.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:59)

1752 6127  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 100/150, daterad -62, Slussen. Bildmått: 31x55 cm, yttermått inklusive ram: 53x70 cm

1752 6126  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 100/150, daterad -62, Stadsgårdskajen. Bildmått: 31x55 cm, yttermått inklusive ram: 53x73 cm

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:17)

1752 6128  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 100/150, daterad -62. Bildmått: 31x55 cm, yttermått inklusive ram: 53x70 cm

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:21)

1752 6672  Ugnsform Estrid Ericson och Tore Wretman för Operakällaren, gjutärn i form av en fisk. Längd: 30 cm

Just nu: 1.500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:29)

1752 6631  Vägghylla teak. Bredd: 35 cm, djup: 22 cm, höjd: 21 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:52)

1752 6653  Väggrelief Kina, 55x30 cm, oramad

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:17)

1752 6181  Vas + skål med lock, modell äldre, Orientaliska. Höjd: 12-16 cm

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:09)

1752 6532  Vas + skål, glas 1800-tal. Höjd: 10,5-19

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:50)

1752 6065  Vas Hugo Elmqvist (1862-1930), Sverige. Jugend, brons, Signerad Hugo Elmqvist. Diameter: 12 cm. Höjd: 9 cm

Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:55)

1752 6530  Vas Jugend, Rörstrand, relief. Höjd: 13 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:22)

1752 6094  Vas Kina, nutida. Höjd: 14 cm

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:27)

1752 6466  Vas Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala-Ekeby. Höjd: 30 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:59)

1752 1019  Vas Orrefors expo. Signerad NU 50-54. Höjd: 23 cm

1752 6605  Vas silver, graverad, 1951. Höjd: 18 cm, vikt: 460 gr ca

Just nu: 3.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:34)

1752 6447  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Grazia, Gustavsberg, stengods, vit carraraglasyr med målad silverdekor av figurer. Höjd: 18 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:41)

1752 6446  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer. Längd: 25 cm, höjd: 17 cm

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:30)

1752 6489  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 14 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:44)

1752 6067  Vaser + tedosor. 5 st, Kina, Porslin. Höjd: 5-13 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:16)

1752 6547  Vaser 2 st, ”Tang-Li” & Kosta boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 23-28

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:21)

1752 6641  Vaser 2 st, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. "Savoy, ", Längd: 11-15 cm. Höjd: 9,5-12 cm

Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:30)

1752 6091  Vaser 2 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda, Artist collection. Höjd: 20-31 cm

Just nu: 350 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:39)

1752 6414  Vaser 2 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda, glas. Signerade. Höjd: 14-30,5 cm

Just nu: 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:13)

1752 6179  Vaser 8 st, Kina / Japan, Imaridekor. Höjd: 9-25 cm

Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:06)

1752 6372  Vaxstapelställ mässing, 1800-tal. Höjd: 15 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:29)

1752 6047  Vitrinskåp Rustikt. Bredd: 54 cm, djup: 41 cm, höjd: 120 cm

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:01)

1752 6553  Ytterfoder 2 st, Porslin, 3-kronor. Diameter: 25-28, höjd: 21-23

Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:56)

1752 6493  Ytterfoder 3 st, Waldemarsudde, Gustavsberg. Diameter: 21,5 cm, höjd: 19,5 cm

1752 6492  Ytterfoder 4 st, Waldemarsudde, Gustavsberg och Rörstrand. Diameter: 16,5 cm, höjd: 15,5 cm

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:54)

1752 6494  Ytterfoder 4 st, Waldemarsudde, Gustavsberg. Diameter: 11-26, höjd: 10-19,5

Just nu: 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:35)

1752 6661  Ytterfoder 5 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods, 2 st. Höjd: 19,5 cm, 2 st. Höjd: 15,5 cm, 1 st. Höjd: 13 cm. Diameter: 16,5-26 cm (storlek 1)

Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:08)

1752 6531  Ytterfoder ett par, Rörstrand. Höjd: 17 cm

Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:32)

1752 6611  Ytterfoder Gefle. Höjd: 16 cm, diameter: 22 cm

Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:34)

1752 6535  Ytterfoder Gustavsberg, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "vinda), Grön. Längd: 18 cm, höjd: 15 cm

Just nu: 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:18)