Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 21 februari 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1450 2032  Akvarell Erik Andersson. Signerad, daterad -13, Stockholmsmotiv, 40x50, yttermått inklusive ram: 43x53, akvarell

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:27)

1450 8456  Akvarell Signerad GA Müller, 1840. Stockholmsmotiv, Fredrikshovs slott, Östermalm. Akvarell, bildmått: 13x20cm, yttermått inklusive ram: 24x32cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:34)

1450 2040  Akvarell Stockholmsmotiv. Nils Enberg (1893-1959), Sverige. Signerad, daterad 1955,18x20, yttermått inklusive ram: 42x38, akvarell

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:54)

1450 2001  Akvareller 1 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Signerad, "Prästgårdsgatan". Akvarell, bildmått: 19x15cm, yttermått inklusive ram: 33x28cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:42)

1450 2062  Etsning Bruno Ekström (1941-1990), Sverige. Signerad, numrerad 209/310, daterad 73, "Katarinavägen". Bildmått: 33,5x23,5, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:56)

1450 2047  Etsning D Ljungdahl, 1917, "Högbergsgatan 19-21", m: 36x26, yttermått inklusive ram: 53x41 cm. Signerad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:35)

1450 2026  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Skanstullsbron, Stockholm. Signerad, daterad -27. Bildmått: 19x36, yttermått inklusive ram: 40x50

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:13)

1450 2055  Etsning Theddy Skog (1908-1948), Sverige. Katarinahissen, Stockholm. Bildmått: 22x30, yttermått inklusive ram: 37x45 cm. Signerad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:46)

1450 2027  Färgetsningar 2 st. Stockholmsmotiv. Signerad. Bildmått: 30x23, yttermått inklusive ram: 47x39 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:22)

1450 2013  Färglitografi "Fägne-Spel", Stora hoparegränd, Dahlström Lith. Färglitografi, bildmått: 29x21, yttermått inklusive ram: 51x37 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:33)

1450 2002  Färglitografi Daniel Stålbrand, Söder Mälarstrand, Stockholm. Signerad PT. Färglitografi, bildmått: 32x41cm. Bladets mått: 47x54cm. Oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:15)

1450 2023  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Stallmästaregården. Signerad, numrerad 114/180. Färglitografi. Bladets mått: 64x52 cm, yttermått inklusive ram: 78x66

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:14)

1450 2022  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Tysta Mari. Signerad, numrerad 105/150. Färglitografi. Bladets mått: 66x52, yttermått inklusive ram: 76x62 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:38)

1450 2015  Färglitografi Nilsson & Knall, Hötorget, daterad . Signerad, numrerad 303/360. Färglitografi, bildmått: 47x67, yttermått inklusive ram: 63x83 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:26)

1450 2050  Färglitografi Pär Andersson (1926-2015), Sverige. Signerad, numrerad 36/350, Söder Mälarstrand. Färglitografi, bildmått: 37x51, yttermått inklusive ram: 48x64 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:54)

1450 2018  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Stockholms Stadshus. Färglitografi, bildmått: 44x50, yttermått inklusive ram: 64x68 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:36)

1450 2020  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 6/150, Stockholm. Färglitografi, bildmått: 42x56, yttermått inklusive ram: 63x76 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:58)

1450 2011  Kopparstick "Stockholmia Metropolis Regni Sueciae, et Sedes Regia". Panorama över Stockholm, ur "Suecia Antiqua et Hodierna". Bildmått: 22x70cm, yttermått inklusive ram: 36x83cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:32)

1450 9325  Kopparstick "Stockholmia Metropolis Regni Sueciae, et Sedes Regia". Panorama över Stockholm, ur "Suecia Antiqua et Hodierna". Bildmått: 25x79cm, yttermått inklusive ram: 34x87cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:49)

1450 2030  Oljemålning Carl Einar Figge Fredriksson (1887-1951), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, daterad -36. Olja på duk, 60x50, yttermått inklusive ram: 70x58 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:28)

1450 2025  Oljemålning Christina Knall (f. 1947), Sverige. Stockholm. Signerad. Olja på textil, 97x97, oramad

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:14)

1450 2036  Oljemålning Curt Viberg (1908-1969), Sverige. Signerad, Stockholm. Olja på duk, 22x26cm, yttermått inklusive ram: 37x42cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:29)

1450 2029  Oljemålning Edgar Wallin (1892-1963), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, daterad 1952. Olja på pannå, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 53x45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:22)

1450 2034  Oljemålning Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, daterad -54. Olja på pannå, 31x42, yttermått inklusive ram: 37x49 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:55)

1450 2057  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Hornstull, Stockholm. Signerad. Olja på duk, 44x61, yttermått inklusive ram: 52x70 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:13)

1450 2031  Oljemålning Erik Andersson. Signerad, daterad 06, Stockholmsmotiv. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 37x46 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:57)

1450 2010  Oljemålning Folmer Bonnén (1885-1960), Danmark. Signerad, Stockholm. Olja på pannå, 54x55cm, yttermått inklusive ram: 68x69cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:25)

1450 2038  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Signerad, Stadsgårdskajen. Olja på pannå, 30x41, yttermått inklusive ram: 36x47 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:33)

1450 2049  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Stockholmsmotiv, vy mot Skeppsholmen. Signerad. Olja på pannå, 42x51 cm, yttermått inklusive ram: 53x61 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:36)

1450 2004  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 21x28 cm, yttermått inklusive ram: 32x38 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:56)

1450 2056  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Vy mot Skeppsholmen. Signerad. Olja på pannå, 30x38, yttermått inklusive ram: 40x50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:34)

1450 5076  Oljemålning Harry Harryan (1895-1948), Sverige. Signerad, Stockholmsmotiv. Olja på duk, 39x72, yttermått inklusive ram: 51x85 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:10)

1450 2060  Oljemålning Maurice Moberg (f. 1923), Sverige. Signerad, daterad 78, Djurgårdsbrunn. Olja på duk, 62x75, yttermått inklusive ram: 65x78 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:40)

1450 2014  Oljemålning Nils Apelman-Öberg (1912-1997), Sverige. Stockholmsmotiv, "Gamla stàn". Signerad, Olja på duk, 60x48 cm, yttermått inklusive ram: 78x67 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:49)

1450 9443  Oljemålning Nutida konstnär. Gamla Stan. Signerad Linnea Larsson. Olja på duk, 50x50cm, oramad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:52)

1450 2045  Oljemålning Nutida konstnär. Stockholmsmotiv, Gamla Stan. Signerad Linnea Larsson. Olja på duk, 50x50cm, oramad

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:18)

1450 2043  Oljemålning Oidentifierad konstnär. "Slottet Tre Kronor". Monogramsignerad. Olja på pannå, 26x19 cm, yttermått inklusive ram: 36x29 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:55)

1450 2053  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Slussen med Katarinahissen. Olja på pannå, 60x36, yttermått inklusive ram: 73x48 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:41)

1450 2039  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Krasse, 1951, Riddarholmskyrkan. Olja på pannå, 54x45, yttermått inklusive ram: 64x55 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:40)

1450 5059  Oljemålning signerad, Stockholmsmotiv. Olja på duk, 50x60, yttermått inklusive ram: 52x62 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:04)

1450 2016  Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956), Djurgårdsbron, Stockholm. Signerad, daterad 2020. Olja på duk, 50x36, oramad

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:58)

1450 2017  Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956), Stockholm, 2010. Olja på duk, signerad, 70x50, oramad

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:14)

1450 2003  Oljemålning Stockholmsmotiv, monogramsignerad, IM, -42. Olja på pannå, 45x60, yttermått inklusive ram: 60x75 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:23)

1450 7079  Oljemålning Sven Storm (1905-1990), Sverige. Stockholm. Signerad, daterad -45. Olja på pannå, 45x59cm, yttermått inklusive ram: 62x76cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:21)

1450 2054  Serigrafi Bo Larsson (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 76/200, Stockholm. Bildmått: 32x53, yttermått inklusive ram: 34x56 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:23)

1450 2021  Träsnitt Erik Wessel-Fougstedt (1915-1990), Sverige. Skeppsbron. Signerad, numrerad 19/25, daterad 1953. Bildmått: 25x30, yttermått inklusive ram: 42x50 cm

1450 2005  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, daterad 1976. Bildmått: 40x55, yttermått inklusive ram: 57x68 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:42)

1450 2009  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, daterad 74. Bildmått: 44x32, yttermått inklusive ram: 59x44 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:33)

1450 2048  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 101/360, daterad 1971, Mariaberget och södermälarstrand. Bildmått: 24x40, yttermått inklusive ram: 36x53 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:48)

1450 2019  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 229/260. Bildmått: 28x42cm, yttermått inklusive ram: 47x57cm

1450 2007  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 257/310, daterad 1972. Bildmått: 18x57, yttermått inklusive ram: 35x72 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:38)