Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 20 mars 2017 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1097 4230  Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), 17/50, bladets mått: 58x45 ca

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:29)

1097 4250  Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), 42/75, bladets mått: 68x51

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:24)

1097 4096  Carborundumetsning Oidentifierad konstnär, signerad, 50/50, motivet: 16x25

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:21)

1097 1107  Etsning Arthur Bengtsson, Hötorget, motivet: 23x30

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:32)

1097 4095  Etsning Emma Karp Lundström (f. 1961), 193, 'Staket', 7/30, motivet: 26x25

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:19)

1097 4226  Etsning Hans Norsbo (1897-1955), Stockholm, 1936, motivet: 15x20

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:16)

1097 4116  Etsning Lars Melander (f. 1939), 26/50, signerad, -84, motivet: 50x36

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:17)

1097 4199  Etsning Louis Sparre (1863-1964), Kornhamnstorg, 3/10, 11, 5x8, 5

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:18)

1097 4112  Etsning Marcel Genay (f. 1929), 'Cote d' azur', 16/40, motivet: 34x34

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:00)

1097 4079  Etsning Olle Hanspers (f. 1923), 32/45, pojke, motivet: 29x20

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:30)

1097 4037  Etsning Philip von Schantz (1928-1998), 1957, stilleben, 13x22

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:55)

1097 4062  Etsning Tommy Östmar (1934-2007), 2/20, motivet: 24, 5x15, 5

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:39)

1097 4100  Etsning / akvatint Gerhard Nordström (f. 1925), 9/13, motivet: 19x29

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:24)

1097 4078  Etsningar 2 st, Axel Tallberg (I860-1928), "Min Granne", efter Carrington, motivet: 29x22 ca

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:27)

1097 6723  Färgetsning Ernst Billgren (f. 1957), 'PROV', Hundar, motivet: 25x29, 5

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:04)

1097 4245  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), 63/160, Monkey business, motivet: 35x44

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:47)

1097 4148  Färgetsning Roberto Matta (1911-2002), 94/100, bladets mått: 66x50

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:04)

1097 4123  Färgetsning Roberto Matta (1911-2002), 96/100, bladets mått: 66x50

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:27)

1097 4124  Färgetsning Roberto Matta (1911-2002), 96/100, bladets mått: 66x50

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:36)

1097 4142  Färgetsning Roberto Matta (1911-2002), 96/100, bladets mått: 66x50

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:54)

1097 4007  Färgetsning Roberto Matta (1911-2002), Jazzband, 35/100, motivet: 38x49

Hammered for 5.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:32)

1097 4054  Färglitografi ) Peter Freudenthal (f. 1938), 20/36, 1975, motivet: 20x20

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:49)

1097 4055  Färglitografi ) Peter Freudenthal (f. 1938), 20/36, 1975, motivet: 20x20

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:49)

1097 4244  Färglitografi 2 st i mapp, Peter Dahl (f. 1934), Farmors hus, Natt/Dag, 115/375, bladets mått: 43x30

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:45)

1097 4113  Färglitografi Alain Soucasse (f. 1951), "Fickur", 24/90, signerad, motivet: 30x24

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:02)

1097 4072  Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), älv, signerad, 202/310, motivet: 50x65

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:35)

1097 4067  Färglitografi Alf Olsson, Tärnor, 101/495, signerad, -88

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:09)

1097 4009  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), 28/290, motivet: 59x38

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:44)

1097 6031  Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Gröna Lund, motivet: 46x62

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:03)

1097 4225  Färglitografi Beck O Ljung, 1977, 76/125, motivet: 65x50

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:28)

1097 4137  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), 1973, HC-upplaga, Hund, motivet: 87x63

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:47)

1097 4146  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Hund, pt 5, 1973, med dedikation, motivet: 86x62

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:00)

1097 4133  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Venus, 159/250, motivet: 38x49

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:41)

1097 4165  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Zodiak, 139/250, löst blad, bladets mått: 80x61

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:21)

1097 4138  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), 162/222. motivet: 93x59

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:48)

1097 4205  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), 3/250, bladets mått: 54x76

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:31)

1097 4156  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Löst blad, 387/490, bladets mått: 53x74

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:12)

1097 5362  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), 158/290, motivet: 38x46

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:55)

1097 4210  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), 220/290, Waxholm I, mm;37x46

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:56)

1097 4024  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), 25/360, motivet: 35x42

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:36)

1097 4217  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), EA-upplaga, motivet: 37x52

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:06)

1097 4011  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Gröna Lund, HC 20/36, motivet: 57x75

Hammered for 5.800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:48)

1097 4202  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), HC-upplaga, 11/38, Östermalmshallen, motivet: 38x53

Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:45)

1097 4188  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Waxholmsbåtar vinter, bladets mått: 60x77, 71/260

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:29)

1097 4023  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014). 37/360, motivet: 35x42

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:39)

1097 1182  Färglitografi Bo Åke Adamsson (f. 1941), 105/260, ramens innermått: 69x51

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:40)

1097 4393  Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), 'Storviggen' 54/300, motivet: 50x80

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:31)

1097 4043  Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), 100/200, motivet: 37x40

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:41)

1097 4267  Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), 85/295, bladets mått: 20x27

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:51)

1097 5104  Färglitografi Christina Knall (f. 1947), Hustak, 1/50, motivet: 46x46

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:18)

1097 1110  Färglitografi Cummar, 91/240, Fotbollsspelare, motivet: 36x55

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:42)

1097 4273  Färglitografi Dénes Perger (1934-2015), 1985, " Strandvägen med Djurgårdsfärjan", 319/375, motivet: 27x40

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:07)

1097 4200  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), 115/250, Visby Ringmur, motivet: 27x40

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:20)

1097 4189  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), 139/360, Stilleben med Japansk docka, motivet: 56x46

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:36)

1097 4216  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), 330/360, Stockholm, motivet: 35x56

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:04)

1097 4190  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), 84/360, Stilleben med fat med frukt, motivet: 45x55 ca

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:34)

1097 4173  Färglitografi Erik Olson, 1/84x360, bladets mått: 49x64

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:41)

1097 4207  Färglitografi Erik Olson, 35/400, motivet: 26x35

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:47)

1097 4218  Färglitografi Ernst Billgren (f. 1957), HC 17/20, motivet: 46x60

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:10)

1097 6719  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), -58, 51/75, motivet: 40x36

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:48)

1097 4061  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), 275/750, motivet: 42x51

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:34)

1097 4025  Färglitografi Evy Låås (1923-1999), blåsippor, 357/360, signerad, motivet: 40x55

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:54)

1097 6623  Färglitografi Gösta Gustavson (1931-2008), 1979, 'På väg till biblioteket', 49/310, signerad, motivet: 42x43

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:51)

1097 4004  Färglitografi Gösta Gustavson (1931-2008), HC-upplaga, "Utsikt från Norr Mälarstrand", motivet: 43x56

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:07)

1097 4169  Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), violer, signerad, motivet: 43x29

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:34)

1097 1109  Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), 302/360, motivet: 25x37

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:34)

1097 4051  Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sångsvanar, 230/ 325, motivet: 31x49

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:23)

1097 4047  Färglitografi Gunnar Stålbrand (f. 1925), "Stor-Erik", 84/150, Löst blad, bladets mått: 48x54

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:42)

1097 4074  Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), golfspelare, 76/300, signerad, motivet: 53x37

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:40)

1097 4118  Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Ven, 258/360, signerad, motivet: 36x51

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:26)

1097 4073  Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), ven, HC 10 /20, motivet: 43x57

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:37)

1097 4070  Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Ven, PT, signerad, motivet: 33x37

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:29)

1097 4044  Färglitografi Henri Goetz, 55/60, motivet: 35x50

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:43)

1097 4176  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), 76/275, Söder Mälarstrand, motivet: 37x47

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:56)

1097 4174  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Färjeplatsen Gröna Lund, 79/350, 30x38

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:45)

1097 4179  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Norr Mälarstrand, 30/290, motivet: 39x55

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:59)

1097 4175  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Uppsala, EA-upplaga, motivet: 42x54

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:51)

1097 4110  Färglitografi Johannes Olsson (f. 1945), "Hänsyn", EA-upplaga, signerad, ramens innermått: 85x60

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:53)

1097 4108  Färglitografi Johannes Olsson (f. 1945), 149/190, signerad, bladets mått: 70x50

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:49)

1097 4111  Färglitografi Johannes Olsson (f. 1945), 88/170, signerad, bladets mått: 60x83

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:57)

1097 4213  Färglitografi John-Erik Franzén (f. 1942), 1997, 185/250, motivet: 46x58

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:58)

1097 4109  Färglitografi Jörgen Fogelquist (1927-2005), 213/285, motivet: 40x62

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:51)

1097 1108  Färglitografi Jörgen Fogelquist (1927-2005), 457/460, motivet: 24x31

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:34)

1097 4270  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), -96, 147/250, motivet: 33x41

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:01)

1097 4022  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), 1989, 283/385, motivet: 58x39

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:39)

1097 4221  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), 1995, 30/75, bladets mått: 75x106

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:15)

1097 4195  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), 2001, 63/150, motivet: 35x50

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:00)

1097 4211  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), PT, Skärgårdsbåtar, bladets mått: 42x60

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:55)

1097 5360  Färglitografi Karl Mårtens (f. 1956), 95/290, motivet: 43x30

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:54)

1097 4248  Färglitografi Kjell Andersson, komposition, 52/150, signerad, -93, motivet: 62x44

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:38)

1097 4064  Färglitografi Konst- och industriutställningen i Stockholm 1897, Central-tryckeriet, 52x72

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:01)

1097 5359  Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), PT, Steglitser, motivet: 49x37

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:52)

1097 4115  Färglitografi Lars Melander (f. 1939), "Arvet", signerad, motivet: 51x41

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:13)

1097 4261  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), 192/360, signerad, motivet: 29x50

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:56)

1097 4212  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), 307/360, 40x57

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:56)

1097 4274  Färglitografi Lars Pirak (f. 1932), 165/310, Hierge, "Nåjdens ren", ram med tecken, 50x45

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:15)

1097 4203  Färglitografi Lars Pirak (f. 1932), HC-upplaga, motivet: 49x36

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:37)

1097 4028  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), "Piplärka", 102/175, signerad, motivet: 35x39

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:25)

1097 1112  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), 115/250, motivet: 41x32

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:38)

1097 4219  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), 346/1750, motivet: 73x55

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:13)

1097 4201  Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), 21/225, Annie get your gun, motivet: 73x58

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:33)

1097 4117  Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), 227/450, "Teatermålaren", signerad, 73x49

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:21)

1097 4002  Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), 83/210, Picknick, motivet: 47x56

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:45)

1097 4164  Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), Man på cykel, Löst blad, 149/285, bladets mått: 61x85

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:20)

1097 4182  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), 25/360, motivet: 33x26

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:21)

1097 4204  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), 3642/5000, motivet: 55x42

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:20)

1097 4197  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), 71/495, bladets mått: 46x45

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:24)

1097 4006  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), 79/150, motivet: 63x49

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:28)

1097 4227  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), 93/380, motivet: 56x38

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:42)

1097 4238  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Cyklist på slussen, 217/250, bladets mått: 56x65

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:39)

1097 4239  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Stockholm, 41/250, bladets mått: 53x57

1097 4247  Färglitografi Margareta Carlstedt, blommande träd, numrerade och signerade, motivet: 30x23 + 19x38

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:49)

1097 4102  Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), 59/250, motivet: 41x74

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:46)

1097 2223  Färglitografi Mårten Andersson (f. 1934), 112/200, motivet: 35x26

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:40)

1097 4010  Färglitografi Mårten Andersson (f. 1934), 131/360, motivet: 27x34

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:50)

1097 4130  Färglitografi Mårten Andersson (f. 1934), Allmogeskåp, 16/200, motivet: 35x27

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:47)

1097 4162  Färglitografi Mårten Andersson (f. 1934), Löst blad, 83/200, bladets mått: 47x37

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:18)

1097 4060  Färglitografi Mårten Andersson (f. 1934), man i båt, 1245/1400, motivet: 38x46

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:31)

1097 4166  Färglitografi Mårten Andersson (f. 1934), Torg, 51/460, löst blad, bladets mått: 61x70

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:22)

1097 4119  Färglitografi Mårten Andersson (f. 1934), Vinter59/385, motivet: 36x48

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 21:02)

1097 4040  Färglitografi Max Papart (1911-1994), 78/100, ramens innermått: 74x52

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:50)

1097 4042  Färglitografi Michel Delacroix (f. 1933), EA-upplaga, Hus, motivet: 50x69

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:42)

1097 4236  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), "Fiskelagsfabriken, 287/325, bladets mått: 70x64

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:41)

1097 4232  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), 205/460, 1990, bladets mått: 77x57

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:32)

1097 4134  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), 290/460, -80, motivet: 50x112

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:42)

1097 4160  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Flicka, 1979, 268/460, Löst blad, bladets mått: 66x53

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:16)

1097 4163  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Flicka, Löst blad, 197/460, 1979, bladets mått: 66x52

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:19)

1097 4234  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Grannens äppelträd, PT, 1978, bladets mått: 71x55

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:45)

1097 4139  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Gult hus Lofoten, PT, motivet: 45x60

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:50)

1097 4233  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Svenssons bod, 36/460, 1980, bladets mått: 75x53

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:34)

1097 4235  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige, 1987, ostkust/Västkust, 278/380. bladets mått: 56x86

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:40)

1097 4154  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Tvätt på sträck, löst blad, 1979, 186/460, bladets mått: 77x61

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:09)

1097 1106  Färglitografi Nils Wedel (1897-1967), 232/310, motivet: 34x41

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:37)

1097 4135  Färglitografi Ola Billgren (1940-2001), -74, 13/100, motivet: 32x39

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:44)

1097 4519  Färglitografi Ola Billgren / Louis Womack, Sovande person, -69, 46/75, motivet: 40x55 ca

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:10)

1097 4038  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), 122/260, motivet: 38x41

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:12)

1097 4065  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), 41/175, motivet: 53x53

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:37)

1097 4036  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), 95/150, motivet: 35x68

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:44)

1097 4262  Färglitografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), 169/360, motivet: 44x54

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:20)

1097 4263  Färglitografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Strandvägen, 88/300, motivet: 38x42

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:25)

1097 4152  Färglitografi Oscar Bergman, Stadsgården, 37/350, motivet: 34x44

1097 1113  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), 23/90, motivet: 32x45

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:40)

1097 4241  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), HC-upplaga, bladets mått: 51x72

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:45)

1097 4052  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), komposition, 220/320, signerad, motivet: 10x12

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:23)

1097 4268  Färglitografi Peder Duke (1938-2003), 1991, 164/300, motivet: 33x37

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:40)

1097 4220  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), 138/210. motivet: 56x78

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:12)

1097 4224  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), 21x29

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:08)

1097 4206  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Provtryck, bladets mått: 60x43

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:46)

1097 4056  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), PT, Varulw, 1976, motivet: 55x46

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:26)

1097 4030  Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938), 1975, EA-upplaga, motivet: 20x20

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:05)

1097 4269  Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938), 1979, motivet: 24x19

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:36)

1097 4053  Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938), 20/36, 1975, motivet: 20x20

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:48)

1097 4017  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), 189/210, motivet: 44x55

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:25)

1097 4019  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), bladets mått: 29x33

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:32)

1097 4131  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Fors, 28/45, motivet: 28x40

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:39)

1097 4127  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Man med spark, 270/310, bladets mått: 53x43

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:32)

1097 4057  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Man på restaurang, 366/310, motivet: 40x31

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:33)

1097 4059  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Skeppsholmen, PT, motivet: 30x41

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:44)

1097 5089  Färglitografi Roland Kempe (1907-1991), Kvinna med äpple, signerad, 145/200, motivet: 82x74

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:20)

1097 4196  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), "Möte på isen", signerad. 188/360, motivet: 33x48

Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:44)

1097 4231  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), 120/350, motivet: 29x41

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:34)

1097 4223  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), 232/360, motivet: 31x45

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:23)

1097 4258  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), 338/350, signerad, motivet: 31x26

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:41)

1097 2003  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Aftonsol, 49/310, motivet: 26x43

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:05)

1097 4155  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Löst blad, 83/360, bladets mått: 42x54

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:10)

1097 4222  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), PRT, 1974. "Svenska högarnas fyrplats". motivet: 32x45

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:25)

1097 4075  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), PT, -78, Waxholmsbåt, 32x49

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:21)

1097 4050  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), skärgårdsmotiv, 141/350, signerad, motivet: 36x29

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:21)

1097 4125  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Svenska Högarnas Fyrplats, 196/200, 32x46

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:30)

1097 4129  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Vinden mojnar Ramsmora Möja, 1973, PT, motivet: 17x39

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:35)

1097 4126  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Vöntan Kallskär, 328/360, motivet: 28x45

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:31)

1097 4071  Färglitografi Siri Rathsman (1895-1974), 1959, 220/260, Kameler, motivet: 36x55

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:29)

1097 4105  Färglitografi Siri Rathsman (1895-1974), orkidéer, 241/260, signerad, 1954, motivet: 50x43

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:37)

1097 4106  Färglitografi Siri Rathsman (1895-1974), sommarblommor, 249/260, signerad, 1952, motivet: 40x33

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:39)

1097 4184  Färglitografi Staffan Hallström (1914-1976), 124/125, motivet: 37x26

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:42)

1097 4103  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), 13/260, 1970 Tåg, motivet: 37x50

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:33)

1097 4101  Färglitografi Suzanne Nessim (f. 1944), 140/160, Kaniner, bladets mått: 56x41

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:44)

1097 4255  Färglitografi Suzanne Nessim (f. 1944), 220/250, signerad, 31x22

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:51)

1097 4171  Färglitografi Sven Jonson (1902-1981), 184/360, bladets mått: 50x64

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:38)

1097 4121  Färglitografi Sven Jonson (1902-1981), 210/390, motivet: 33x40

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:01)

1097 4122  Färglitografi Sven Jonson (1902-1981), 210/390, motivet: 40x33

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:08)

1097 4140  Färglitografi Sven Jonson (1902-1981), 63/330, motivet: 45x57

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:51)

1097 4041  Färglitografi Sven Jonsson, 18/260, motivet: 25x44

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:36)

1097 4066  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), 336/360, signerad, motivet: 36x28

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:08)

1097 4069  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), 134/350, signed, subject: 52x30,

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:27)

1097 8164  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), 195/360, fishes, subject: 41x69,

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:26)

1097 4214  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), 89/200, subject: 32x20,

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:01)

1097 4008  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), 91/150, motivet: 104x70

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:30)

1097 4264  Färglitografi Tore Wideryd (1908-1992), 2/30, Fotboll, 1958, motivet: 20x32

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:26)

1097 4191  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Frukostbricka, 228/360, motivet: 40x30 ca

1097 4170  Färglitografi Waldemar Lorentzon (1899-1984), båtar, 184/360, motivet: 36x50, oramad

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:36)

1097 4045  Färglitografi Wilhelm Lindvall (f. 1924), signerad W Lindvall -80, 1/15, motivet: 25x15

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:08)

1097 4068  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), 133/150, signerad, motivet: 55x40

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:11)

1097 4167  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), 79/150, löst blad, pappershus, bladets mått: 85x61

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:25)

1097 4035  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), EA-upplaga, motivet: 50x60

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:50)

1097 4031  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), EA-upplaga, motivet: 59x48

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:40)

1097 4032  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), EA-upplaga, motivet: 62x48

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:42)

1097 4033  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), EA-upplaga, motivet: 62x48

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:47)

1097 4034  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), EA-upplaga, motivet: 62x48

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:48)

1097 4153  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Kvinna, 1976, 120/125, bladets mått: 54x67

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:08)

1097 4228  Färglitografier 2 st, Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), 1500-upplaga, motivet: 58x43

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:35)

1097 4178  Färglitografier 2 st, Jan Lundquist (f. 1935), Koppartälten & Söderhus, motivet: 40x52 & 44x53

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:58)

1097 4027  Färglitografier 3 st. Charles Sjöholm (f. 1933), Stockholmsmotiv, numrerade och signerade, motivet: 43x53

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:22)

1097 4136  Färglitografier 4 st i mapp, Lennart Jirlow (f. 1936), 1980-81, Editions Linnaeus, 310-upplaga, bladets mått: 48x65

Hammered for 8.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:45)

1097 4246  Färglitografier 4 st, Roland Svensson (1910-2003), 235/275, Årstiderna i Skärgården, motivet: 29x39

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:06)

1097 2029  Färglitografier 5 st. Peter Dahl (f. 1934), lösa blad, Fredmans Epistlar

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:07)

1097 4076  Grafiska blad 2 st, Cajsa Holmstrand (f. 1951), 1985/91, 100-upplaga, motivet: 28x28 & 32x32

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:21)

1097 4259  Grafiska blad 4 st. von Wright, måsfåglar, motivet: 27x22

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:42)

1097 4094  Grafiskt blad Bengt Orup (1916-1996), 131/200, 1988, Komposition, motivet: 25x17

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:19)

1097 4093  Grafiskt blad Bengt Orup (1916-1996), 153/200, 1988, Komposition, motivet: 25x17

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:10)

1097 4099  Grafiskt blad Bengt Orup (1916-1996), 1968, 103/200, Komposition, motivet: 26x17

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:24)

1097 4081  Grafiskt blad Birgitta Westberg (f. 1941), 84/115, ramens innermått: 19x47

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:36)

1097 4098  Grafiskt blad Fredrik Rodhe, 36/45, motivet: 26x26

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:23)

1097 4277  Grafiskt blad Georges Braque (1882-1963), 45/70, Noter, bladets mått: 36x48

Hammered for 7.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:11)

1097 4077  Grafiskt blad Gösta Lindqvist, 89/175, komposition, motivet: 20x51

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:23)

1097 4084  Grafiskt blad Jean Dewasne (1921-1999), komposition, bladets mått: 65x79

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:44)

1097 4088  Grafiskt blad Nils Wedel (1897-1967), stilleben, 76/260, motivet: 30x64

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:54)

1097 4087  Grafiskt blad Olle Hanspers (f. 1923), 37/45, 1974, motivet: 64x49, A mental rout in spirit

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:48)

1097 4086  Grafiskt blad Peter Freudenthal (f. 1938), 1980, 12/100, motivet: 40x35

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:47)

1097 4089  Grafiskt blad Rolf Broberg, 192/200, bladets mått: 62x46

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:56)

1097 4082  Grafiskt blad Rolf Dahlström, 101/200, med dedikation, motivet: 30x39

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:40)

1097 4083  Grafiskt blad sign -56, komposition, motivet: 47x61, 34/43

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:41)

1097 4092  Grafiskt blad signerad, 15/125, komposition, 70x50 ca

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:03)

1097 4186  Kopparstick Lodo. Carraci invent, 17, 5x22, 5cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:28)

1097 4251  Litografi Lasse Åberg (f. 1940), 108/200, 29x43

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:16)

1097 4260  Litografi Max Walter Svanberg (1912-1994), 119/130

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:54)

1097 4157  Litografi Ola Billgren (1940-2001), -77, träd, 73/100, löst blad, 50x56

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:13)

1097 4149  Litografi Peter Dahl (f. 1934), 1984, EA-upplaga, motivet: 43x29

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:04)

1097 1111  Litografier 2 st, Björn Jonsson, 310-upplaga, motivet: 40x26 ca

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:37)

1097 4180  Mapp med träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 50 bilder, Stockholmsbilder, 25-upplaga, 1982, motivet: 39x56

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:28)

1097 3001  Serigrafi Curt Hillfon (f. 1943), 66/200, motivet: 62x48

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:38)

1097 4029  Serigrafi efter Andy Warhol, Sunday B Morning, "Mao", motivet: 29x23, 5

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:08)

1097 4252  Träsnitt 2 st. Svenolov Ehrén (1927-2004), Stockholmsmotiv, signerade, motivet: 32x43

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:41)

1097 2509  Träsnitt 3 st. Svenolov Ehrén (1927-2004), blomstermotiv, signerad och dedikerad, bladets mått. 51x38

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:44)

1097 4256  Träsnitt Carl Einar Borgström (1914-1981), 2 / 15, signerad, . -55, motivet: 17x43

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:58)

1097 4097  Träsnitt Roberto Matta (1911-2002), 17/85, motivet: 24x18

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:25)

1097 4181  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 116/310, Sergel, 1977, motivet: 28x24

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:59)

1097 4243  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 22/360, 1980, bladets mått: 50x65

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:44)

1097 4194  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Amerikahuset, Göteborg, PT, signerad, bladets mått: 50x50

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:13)

1097 4192  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), hus, signerad, -78, bladets mått: 70x65

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 19:55)

1097 1163  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Klara sjö, 4/150, motivet: 14x18, 1960-tal

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:52)

1097 4198  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Kornhamnstorg, 1991. 109/330, motivet: 50x45

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:06)

1097 4026  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Provtryck, 1991, motivet: 52x46

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 18:18)

1097 4253  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), PT, Stockholm, motivet: 20x13

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:44)

1097 4001  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Slussen, -94, med dedikation, motivet: 46x73

Hammered for 5.600 kr (Sista budtid är den 20 mars 2017 20:18)